Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Postime
  2,177

  Kryepeshkopi Anastas zgjidhet president i Kshillit Botror t Kishave

  Kryepeshkopi i Ortodoksve shqiptar n aktivitetin n Brazil


  Janullatos, President pr 7 vjet

  Zgjidhet n krye t Kshillit Botror t Kishave
  --------------------------------------------------------------------------------  Pr 7 vitet e ardhshme, n krye t Kshillit Botror t Kishave do t jet pr her t par edhe nj prfaqsues i kishs ortodokse shqiptare. Kryepeshkopi Anastas, kreu i kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris, sht zgjedhur n mnyr unanime president i ktij organizmi kaq t rndsishm n botn e kishs ortodokse. Vendimi sht marr n mbledhjen e asambles s ktij kshilli ku kan qen t pranishm prfaqsues t 348 kishave( ortodokse, anglikane, luterane, baptiste, etj) nga 120 vende t ndryshme t bots, n universitetin katolik t Porto Alegre n Brazil. Gjat ktij takimi, Asambleja ka zgjedhur edhe 150 antar t komitetit qendror si dhe 8 president nga kontinente t ndryshme, t cilt do t drejtojn Kshillin Botror t Kishave n shtat vitet e ardhshme dhe kan pr detyr t promovojn lvizjen ekumenike dhe punn e Kshillit n rajonet nga vijn. Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipris sht antarsuar n Kshillin Botror t Kishave q n vitin 1994, por kjo sht hera e par q ajo prfaqsohet n nj rang kaq t lart, gj q do ta bj t njohur at edhe rangjet kishtare e politike kudo n bot. Ndrsa vet kryepeshkopi Anastas, ka qen q nga viti 1963 antar i mjaft komisioneve dhe kryetar i tyre madje, shpeshher, ka qen edhe referues n aktivitete mjaft t rndsishme t ktij kshilli.

  KATOLIKET
  Caritasi Shqiptar, IOM dhe Shoqata Ambasadort e Paqes, organizojn n daten 3 Mars Konferencen Kombetare Kemi nje detyrim mirnjohjeje. Esht koha pr t thn faleminderit! Konferenca organizohet n mbeshtetje t lufts kundr trafikimit te qnieve njerezore, n t do t marr pjes dhe i drguari i Selis s Shenjt Kardinali Martins

  Gazeta Shqiptare 28/02/06

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,355
  Postimet n Bllog
  4
  KISHA ORTHODHOKSE AUTOQEFALE E SHQIPRIS
  Kryepiskopata e Hirshme
  Rruga e Kavajs Nr. 151, Tiran. Tel 04-234 117, Fax 232 109
  Zyra e Shtypit


  Njoftim pr Media

  Kryepiskopi Anastas u zgjodh unanimisht President i Kshillit Botror t Kishave n mbledhjen e Asambles s ktij Kshilli, ku merrnin pjes rreth 700 delegat, prfaqsues t 348 Kishave (Orthodhokse, Anglikane, Luterane, Presbiteriane, Metodiste, Reformatore, Baptiste, etj.) nga 120 vende t bots, zhvilluar nga data 14-23 shkurt, n Universitetin Katolik t Porto Alegre n Brazil.

  N kt Asamble, q pati si tem: “Perndi, me hirin tnd, transformo botn”, morn pjes mbi 4.000 veta, prfaqsues t kishave e organizatave t krishtera ekumenike, prfaqsues kishash pa t drejt vote, t rinj e student etj., si dhe prfaqsues t Kishs Katolike, q n 10-vjett e fundit merr pjes aktive n takimet e KBK. Kryepiskopi Anastas ishte folsi i ceremonis s hapjes si dhe kryetari i seancs “Pluraliteti fetar: prqafuar apo refuzuar”.

  Asambleja zgjodhi 150 antar t Komitetit Qendror dhe 8 president nga kontinente t ndryshme q do t drejtojn Kshillin Botror t Kishave n shtat vitet e ardhshme. Ata promovojn lvizjen ekumenike dhe punn e Kshillit Botror t Kishave n rajonet nga vijn.

  Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris, sht antare e KBK q nga viti 1994. Kryepiskopi Anastas ka qen q nga viti 1963 antar n shum komisione si “Dialog me njerz t bindjeve dhe ideologjive t ndryshme fetare”, gjithashtu dhe Kryetar i “Komisionit pr Mision dhe Ungjillzim” t Konferencs Botrore pr Mision dhe Ungjillzim n San Antonio Teksas t Sh.B.A 1989 si dhe shpeshher referues n aktivitete t rndsishme t ktij Kshilli.

  Temat kryesore q u shqyrtuan n kt Asamble ishin: Drejtsia ekonomike; Rinia n kaprcimin e dhuns; Uniteti i Kishs; Identiteti i krishter dhe pluraliteti fetar; Problemi i SIDA-s; Amerika Latine dhe problemet e saj.

  Kshilli Botror i Kishave ka ndihmuar Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris gjat gjith procesit t ringritjes s saj nga grmadhat. Ajo ka financuar programe n fusha t ndryshme, sidomos n at sociale, nprmjet organizmit t vet pr emergjencat – ACT, pr refugjatt kosovar, duke ndihmuar n bashkpunim me Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris rreth 33.000 veta me ushqime, veshje, ilae dhe ngritjen e kampeve etj. Kto programe vazhduan edhe pas kthimit t tyre n Kosov.

  Me zgjedhjen n postin e rndsishm t Presidentit t KBK t Kryepiskopit t Tirans dhe gjith Shqipris Prof. Dr. Anastasit, Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris, por dhe vendi yn bhen tashm t njohur n t gjitha rangjet kishtare e politike kudo n bot.  Tiran 27.2.2006


  Pr m shum informacion mund t konsultoni faqen e Asambles:
  www.wcc-assembly.info

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,355
  Postimet n Bllog
  4
  KISHA ORTHODHOKSE AUTOQEFALE E SHQIPRIS
  Kryepiskopata e Hirshme
  Zyra e Shtypit
  Rruga e Kavajs Nr. 151, Tiran.
  Tel 04-234 117, Fax 232 109


  Njoftim Shtypi


  Nga 14-23 shkurt, n Porto Alegre n Brazil, po zhvillon punimet Asambleja e Kshillit Botror t Kishave (WCC). Tema e saj sht “Perndi, me hirin tnd, transformo botn”. Ajo do t jet nj rast pr takim, reflektim shpirtror, celebrimesh e vendimarrjeje pr t krishter nga e gjith bota.

  Asambleja sht organi suprem legjislativ i Kshillit Botror t Kishave, organizats m t madhe ekumenike n bot dhe mblidhet do 7 vjet. Qllimi i saj sht t shqyrtoj programet e ndrmarra nga WCC dhe t prcaktoj orientimet kryesore, si dhe t zgjedh presidentin dhe t emroj nj komitet qendror, q vepron si organi kryesor midis dy asambleve. M shum se 700 delegat dhe kshilltar, n prfaqsi t 340 kishave antare t WCC, do t punojn s bashku n kuadrin e nj programi q prfshin veprimtari shpirtrore, studime biblike, seancat plenare tematike, mbledhjet pr informim-debat dhe komitetet.

  Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris sht antare e WCC nga janari i vititi 1994. Por, si do t theksonte Kryepiskopi Anastas n ceremonin e rastit, Kisha jon ishte e prfshir n lvizjen ekumenike q prpara Lufts s II Botrore dhe po t mos ishte regjimi komunist, me siguri do t ishte ndr antart themelues t WCC n vitin 1948 (ndrsa Kryepiskopi Anastas ka qen disa her moderator dhe referues kryesor n asamblet dhe veprimtarit e WCC).

  N Asamblen e vitit 1998, n Harare, Zimbabve, Kisha jon ishte pjesmarrse me t drejta t plota dhe Kryepiskopi u zgjodh antar i Komitetit Qendror, ku ka dhn nj kontribut t vazhdueshm dhe aktiv.

  Edhe n Asamblen q po mbahet n Porto Alegre, Kryepiskopit Anastas i takoi nderi t ishte folsi i par n kt veprimtari, n dat 14 shkurt. Ai theksoi, se t gjith t krishtert kan “detyrn dhe privilegjin t marrin pjes sbashku n mnyr aktive n transformimin e bots”, pr m shum informacion konsultoni sitin e Asambles:

  www.wcc-assembly.info


  T dhna prmbledhse pr Asamblen:

  347 kisha antare t Kshillit Botror t Kishave, nga m shum se 100 shtete (kishat protestanete e orthodhokse, ndrsa Kisha katolike sht me stausin e vzhguesit).

  4000 pjesmarrs n Asamble nga do tradit e krishter. 1200 pjesmarrs “zyrtar”, nga t cilt 700 delegat me t drejt vote.

  1800 pjesmarrs t organizatave ekumenike, famullive, student etj.

  Qindra sesione lutjeje, prezantim ekpozitash, shfaqje.

  Temat kryesore:Drejtsia ekonomike; rinia n kaprcimin e dhuns; uniteti i Kishs; identiteti i krishter dhe pluraliteti fetar; Amerika latine dhe problemet e saj.

  Do bhet zgjedhja e presidentit dhe e 150 antarve t Komitetit Qendror
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 02-03-2006 m 22:26

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,355
  Postimet n Bllog
  4
  Dinamika e s vrtets

  Intervist me Fortlumturin Anastasin (Janullatos), Tirans dhe i gjith Shqipris, President i ri i Kshillit Kishave (realizuar nga Arjakovsky, Porto Alegre, Orthodoxie.com)

  AA:Fortlumturia Juaj, ju u zgjodht dje President i Kshillit Botror t Kishave, s bashku me 7 personalitete t tjera t mdha t bots s krishter, cilat jan prparsit e veprimtaris pr dshmin ndrorthodhokse dhe ekumenike n bot?

  Kr. Anastas: Un ndiej nevojn e t krishterve pr t qen bashk. Sigurisht, ne nuk mund t kaprcejm vetm n tre breza gjith vshtirsit e grumbulluara midis t krishterve gjat shekujve. Por pr ta, pr t krishtert, t qenit s bashku nuk sht vetm nj dshir e devotshme, por nj nevoj. Sot, kur n botn e globalizuar shum shtje, si teknologjia , sporti apo arti, nuk mbeten m n nivelin lokal apo etnik, nuk sht m e mundur pr t krishtert t qndrojn t ndar dhe t izoluar.
  N t njjtn koh, duhet t jemi realist; nuk jemi ne q do zgjidhim t gjitha problemet. Nga do kish lokale ka tendenca pronacionale dhe prokulturore. Por, ne kemi nj forum, Kshillin Botror t Kishave. Kjo nuk sht nj ndrr, sht nj realitet i rndsishm.

  AA: KBK(WCC) nuk sht vetm nj forum. Gjat ksaj asambleje u fol gjithashtu pr nj shkall tjetr t pjesmarrjes n kshill, bazuar n Simbolin e Besimit t Nikes, n njohjen e ndrsjellt t pagzimit midis kishave.

  Kr. Anastas: Po, n fakt sht e rndsishme ndrsa flasim pr t krishter, q t dim kush sht i krishter. Identiteti i krishter sht kushti sine qua non pr t marr pjes n kshill. Identiteti i krishter do t thot q ju pranoni t vrtetn baz t Krishterimit. Kur themi Perndi, me Hirin tnd, transformoje botn, q sht tema e asambles, ne e dim se ky hir nuk sht dika abstrakte; ne e dim q bhet fjal pr Hirin e Perndis, q u mishrua n personin e Krishtit, q vepron vazhdimisht n bot nprmjet Shpirtit t Shenjt. Esht predispozita baz pr t marr pjes n kt fellowship (vllazri).
  Por ama bhet fjal vetm me nj fellowship. Nuk sht nj komunion (kungim). KBK nuk sht nj superkish. Orthodhokst gjithmon jan lutur pr unitetin e kishave. Kjo ka qen gjithmon nj dshir e thell e tyre. Tashm ne ftohemi t marrim pjes n kt prpjekje pr unitet. Kur sjell ndr mend rinin time, gjat Lufts s Dyt Botrore, t tjert ishin armiq

  AA: Cilt ishin armiqt tuaj?

  Kr. Anastas: Katolikt! Luterant! Etj. Por tashm kemi mundsin ti njohim t tjert, ti respektojm, dhe njkohsisht t lutemi pr ta. Kisha Orthodhokse ka nj prgjegjsi t madhe pr t dshmuar at ka sht. Ky sht prioriteti yn kryesor.
  Ne duhet gjithashtu t bjm t njohur tek t krishtert e tjer t gjitha diskutimet tona, gjith ndrgjegjen ton kishtare, tr dinamikn e kultit ton. Kisha Orthodhokse nuk sht nj muze, por realiteti i gjall i Trupit t Krishtit, q prqafon t gjitha, dhe jo vetm nj pjes t bots.

  AA: Orthodhokst nuk e kan ndjer gjithmon veten mir n Kshillin Botror t Kishave?

  Kr. Anastas: Ne kishim prgjegjsin t ishim n krye t zhvillimeve. Ne nuk duhet t qndrojm n periferi, atje ku t tjert do t vendosin pr ne. N fillim n KBK kishte dyshim nga ana e orthodhoksve pr sa i prket bots protestante, sepse ishim nj minoritet. Por, e vrteta ka dinamikn e saj. Prgjegjsia jon sht q t ndajm me t tjert t vrtetn q kemi marr nga Perndia. Orthodhokst duhet t japin dshmi jete. Ne nuk duhet t shprehim ide t bukura e t bjm n mnyr skizofrenike t kundrtn e atyre q themi. Ekumenizmi sht nj pasurim pr t tjert, por gjithashtu edhe pr orthodhokst. Nuk sht nj udhtim me nj kah t vetm. Ka ndarje t prvojave. do kish lokale duhet t ofroj m t mirn e asaj q zotron. Kisha Orthodhokse duhet ta vr theksin tek teologjia e saj, tek historia, tek tradita, tek pasuria e s shkuars. Duhet t shpjegojm, se tradita q ne bartim nuk sht nj iluzion, por nj realitet q nis nga mijvjeari i par. Duhet t japim nj dshmi t ktij realiteti. Dhe shpesh, m e rndsishmja nuk sht vetm ajo ka themi, por ajo q jemi. T jesh i krishter orthodhoks n gjith aspektet e jets - kjo sht nj sfid e madhe.

  AA: Si e prcaktoni ju spiritualitetin e krishter?

  Kr. Anastas: Spiritualiteti orthodhoks sht nj gjendje prkatsie n mnyr t vazhdueshme n Krishtin, nprmjet krkimit t Shpirtit t Shenjt. Nse e lm kt mnjan, nuk do t kemi asnj ndikim. Vrtet, orthodhokst duhet t jen simbol i tradits s nj Kishe, t Shenjt, Katholike e Apostolike.

  AA: Gjat ceremonis s hapjes s asambles, n fjaln tuaj, ju shpjeguat se ashtu si disa fizikant nuk mund ta ndajn masn, peshn dhe gravitetin, Perndia q n fillim bashkoi t vrtetn, mirsin dhe t bukurn.

  Kr. Anastas: Po, n duhet t krkojm kt unitet t bukuris, mirsis dhe t vrtets. Esht detyra jon, dhe ne duhet ta bjm pa ankth. Nuk jemi ne q shptojm Kishn. Jemi ne q shptohemi n Kish. Nuk jemi ne q shptojm Krishtin. Ai nuk ka nevoj pr ne n kt drejtim. Le t jemi t lir nga ky ankth pr rezultatet. E di se ka gjithmon njerz q jan n krkim t statistikave dhe rezultateve t matshme. Por do t thot ky sukses? Duhet t synojm q suksesi t jet autentik, t jet n Krishtin, t jet i lir, tu ofroj gjithka ne disponojm me prulsi dhe gzim. T jemi t till! Esht m e rndsishmja nga ajo q na krkon Perndia. Duhet t jemi para se t flasim.  Shnim: M 20 janar 1994, Komiteti Qendror i Kshillit Botror t Kishave pranoi Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris si antaren m t re. Por, si do t theksonte Kryepiskopi Anastas, Kisha jon ishte e prfshir n lvizjen ekumenike q prpara Lufts II Botrore dhe po t mos ishte regjimi komunist, me siguri do t ishte ndr antart themelues t WCC n vitin 1948. (Kryepiskopi Anastas ka qen disa her moderator dhe referues kryesor n asamblet dhe veprimtarit e WCC.)
  N Asamblen e vitit 1998, n Harare, Kisha jon ishte pjesmarrse me t drejta t plota dhe Kryepiskopi u zgjodh antar i Komitetit Qendror, ku sht shquar pr nj kontribut t vazhdueshm dhe aktiv.

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,355
  Postimet n Bllog
  4
  INTERVISTA/Flet kryepeshkopi i Kishs Ortodokse shqiptare

  Kryepeshkopi Janullatos: 15 vitet e mia n Shqipri

  Rrall, shum rrall ndodh q hirsia e tij Anastas Janullatos t flas pr veten e tij. Aq m tepr t jap nj intervist. Por duke qen presidenti i Kshillit Botror t Kishave, (World Concil of Churches, WCC) njerzit q merren me shtypin ia kan arritur. Kryepeshkopi i Kishs Ortodokse pr her t par flet pr 15 vitet n kt detyr. Si e vlerson kishn ortodokse shqiptare. Vshtirsit n fillim pasi gjeti 1600 kisha t shkatrruar dhe 22 priftrinj t moshuar. Por, edhe konceptet ideologjike fetare n koht moderne. Gazeta Tirana Observer boton t plot intervistn e marr nga Stephen Webb, punonjs i medias pr “Sinodin e Uellsit t Ri Jugor t Kishs s Bashkuar” n Australi dhe Yannick Provost, koordinator i Publikimeve “WCC”.

  Stephen Webb*,
  Yannick Provost*

  Eksperienca e pasur ekumenike dhe kishtare e Kryepeshkopit Anastas t Tirans, kreu i Kishs Autoqefale t Shqipris, shtrihet n katr dekada dhe shum kontinente. I drguar n Shqipri pr her t par n vitin 1991, ai ka udhhequr kishn e shkatrruar, m t madhen dhe m t vjetrn n vendin me popullsi kryesisht myslimane drejt nj rinovimi t jashtzakonshm. N vitin 1967, popullsia shqiptare nn regjimin komunist, ndalohej t praktikonte do lloj besimi. Anastas gjeti 1600 kisha t shkatrruara apo t mbyllura dhe vetm 22 priftrinj t moshuar nga 440 q kishin shrbyer prpara komunizmit. Q ather ai ka udhhequr prpjekjet pr t rikonstruktuar jetn kishtare duke pagzuar me mijra vet dhe duke hapur qindra vende adhurimi, shkolla, qendra rinore, klinika dhe manastire.

  Si u prfshit fillimisht n lvizjen ekumenike dhe cili ishte kontakti juaj i par me “WCC”?

  Kontakti im i par ishte n vitin 1963 n Konferencn mbi Misionin Botror dhe Evangjelizmin n Meksik, ku un isha emruar nga Sinodi i Kishs s Greqis dhe shum shpejt u prfshiva n punn ndrkombtare ekumenike. Pas asambles s “WCC” n Vankuver n vitin 1983, u zgjodha moderator i Komisionit pr Misionin Botror dhe Evangjelizmin dhe punova pr temn: “Vullneti juaj do t kryhet: misioni n mnyrn e Krishtit”. Mendoj se kjo tem ka ln shenj punn time shpirtrore.

  Si e shihni situatn aktuale n lvizjen ekumenike?

  Un mendoj se jemi n tranzicion. sht e qart se lvizja ekumenike nuk sht nj institucion, nj shtpi: sht m shum si nj lum. Nj lum ekziston n mjedise t ndryshme, duke filluar si burim dhe duke ndryshuar ndrsa rrjedh. Por nj lum sht jasht mase i bukur dhe jasht mase i dobishm pr gjith mjedisin. Ne flasim pr krizat, vshtirsit dhe zhgnjimet. Megjithat, un besoj se lvizja ekumenike sht nj detyrim pr t gjith ne. Ne duhet t flasim e mendojm s bashku, t veprojm s bashku dhe madje t grindemi s bashku, pa ln interesat e tjera indiferente e laike t ndrhyjn dhe ndotin lumin.

  Si e shihni rolin tuaj si president i “WCC”?

  Si president, roli im sht t marr pjes n diskutimet e Kshillit, t ndaj eksperienca t dekadave t shkuara, t kontribuoj n diskutimet aktuale dhe t fokusohem n problemet e s ardhmes. Ndrsa jasht “WCC” detyra ime sht promovoj ekumenizmin dhe t interpretoj punn e “WCC”. Pa dyshim q kur bhet fjala pr interpretim duhen ditur t dyja gjuht, gjuha e “WCC” dhe gjithashtu mnyra sesi t tjert jasht mund ta kuptojn kt gjuh. E rndsishme, sidomos pr Kishn Ortodokse, sht t ndihmoj ortodokst t shohin prgjegjsin q ne kemi ndaj gjith bots kristiane dhe t mos mbetemi t izoluar n komunitetin ton. Pasi ne n Kishn Ortodokse jemi nj pjes e gjall e bots moderne. N mjedisin e kishave t tjera, roli im sht t artikuloj eksperiencn dhe ndrgjegjen ortodokse dhe interesin ton n planet e “WCC”. Mendoj se spiritualiteti dhe sensi i besimit bashk me punn e kishs jan nj kontribut i dobishm i Kishs Ortodokse n lvizjen ekumenike.

  A mund t na thoni dika n lidhje me situatn aktuale n Shqipri?

  Shqipria sht nj vend unik. Ka qen i vetmi vend q e ka nxjerr jasht ligjit besimin pr 23 vjet. Brezi aktual mbart akoma pasojat e asaj kohe. Fal Zotit, tashm ka liri besimi. Kisha Ortodokse e filloi prej asgjje. Por tani ne kemi nj kish vitale. Ne prpiqemi gjithashtu t jemi aktiv n jetn sociale dhe n institucionet shndetsore, arsimore, zhvillimin bujqsor, kulturn dhe mjedisin. Ne nuk jemi nj komunitet i mbyllur duke vepruar pr veten ton, por duke ndar me t tjert at ka kemi. Kisha Ortodokse n Shqipri nuk sht shumica, por sht nj prezenc e fort n shoqri. Ka marrdhnie t mira ndrmjet komuniteteve fetare, duke prfshir shumicn myslimane. Mendoj se ne kemi marrdhniet m t mira n gjith rajonin e Ballkanit. Nuk mjafton t flassh pr bashkjetes, ne duhet t flasim pr bashkpunim. Dhe besimet duhet t bashkpunojn n periudha krizash. N kohn e krizave t Kosovs n vitin 1999, kur refugjatt erdhn n Shqipri dhe pjesa m e madhe e tyre ishin mysliman, ne vajtm n mes t atyre q vuanin dhe ndam me ta vshtirsit. Ne bm nj apel pr familjen ekumenike dhe reagimi ishte me t vrtet preks. Duke punuar nprmjet projektit Veprimi i Prbashkt i Kishave i “WCC” bashkoi rreth 33 mij njerz. Nuk ishte vetm simbolike por edhe domethnse pr gjith situatn n Ballkan. N Shqipri, ne theksojm se nuk duhet t lejojm q fusha e besimit t prdoret nga forca t tjera; ne duhet ta prdorim besimin pr t shruar plag dhe pr t’i br zemrat njerzore.

  Si president i “WCC”, cili sht mesazhi juaj pr kishat?

  Nuk m plqen t flas pr nj mesazh, m plqen t flas pr t marr pjes n probleme sepse un jam gjithashtu nj person aktiv n nj kish lokale. Shqetsimi im pik s pari sht q t gjith t kuptojn se ne duhet t qndrojm s bashku. Duhet t mendojm s bashku. Duhet madje t grindemi s bashku. Dhe t veprojm s bashku. do izolim n veten ton do t ishte nj gabim i madh madje dhe nj mkat. sht nj skandal pr kristiant q ata t mbeten t izoluar. N nuk duhet t lejojm t tjert t jen protagonist t shtjeve themelore. Pr shembull, n shekullin e kaluar ishte e gabuar q lejoheshin ideologji t tjera t ishin qendra e t drejtave njerzore, drejtsis sociale dhe interesave t t varfrve. N shekullin e 21 do t ishte nj gabim akoma m i madh po t lejonim ekzistencat e tjera fetare t jen protagonist, ndrsa kristiant n mnyr t dukshme nuk kan qndruar indiferent ndaj padrejtsive, keqtrajtimit dhe varfris njerzore. Ne jemi bashkpuntor n transformimin e energjis s hirit t shenjt. Ne duhet ta pranojm kt rol. Ndoshta kontributi m i madh q mund t japim ne t krishtert sht q t jemi ata q pretendojm se jemi: trupi i gjall i Krishtit.

  * Punonjs i medias pr “Sinodin e Uellsit t Ri Jugor t Kishs s Bashkuar” n Australi.
  * Koordinator i Publikimeve “WCC”
  Pasaporte

  Datlindja: 4 nntor 1929
  Vendlindja: Pire, Greqi

  Ka studiuar Drejtsi dhe Teologji n Athin n vitin 1979
  Ka marr titullin e peshkopit t Andruss
  Ka qen Profesor i Historis s Feve dhe Dekan i Fakultetit t Teologjis t Universitetit t Athins
  N vitin 1991 mbrrin n Shqipri pr her t par, ku m pas emrohet Kryepeshkop i Kishs Ortodokse Shqiptare
  sht Antar Nderi i Kuratoriumit t Fondacionit Romanokatolik “Pro-Oriente” (Vien 1989)
  sht Antar Nderi i Akademis Teologjike t Mosks (1998)
  N vitin 2003 iu dha “Diploma At Dhimitr Stanilae”, titulli m i lart teologjik i vendosur koht e fundit n Rumani
  N shkurt 2006 Kryepeshkopi Anastas zgjidhet president i Kshillit Botror t Kishave

  “WCC”

  Kshilli Botror i Kishave “WCC” promovon bashkimin e krishter n besim, dshmon dhe shrben pr nj bot paqsore. Nj lvizje ekumenike kishtare, themeluar n vitin 1948, sot “Wcc” bashkon 348 protestant, ortodoks, anglikan dhe kisha t tjera, duke prfaqsuar m shum se 560 milion t krishter nga 110 vende, si dhe bashkpunon me Kishn Romake Katolike.

Tema t Ngjashme

 1. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 2. Shinasi Rama: Ju rrfej kujtimet e mia mbi lvizjen e dhjetorit '90
  Nga Xhuxh Xhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 13-12-2009, 22:54
 3. Aldo Bare: Dokumentat do ti bjm nprmjet Gjermenit
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 75
  Postimi i Fundit: 21-05-2007, 00:58
 4. Komploti boteror
  Nga ORIONI n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 31-10-2005, 12:59
 5. shtja ame
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 19:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •