Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  26 shkurt 1951 - Ekzekutohen 22 intelektual pr "bombn n ambasadn sovjetike"

  Me rastin e 55- vjetorit t masakrs s 26 shkurtit 1951 me pretekstin e bombs n Ambasadn Sovjetike

  Bomba n Ambasadn Sovjetike, dnimi pa gjyq i 22 t pafajshmve

  Dnimi i krimit n do koh sht akt kulture

  Uran Butka

  Masakra e nats s 26 shkurtit 1951 sht nj vepr kriminale e regjimit komunist. sht e till, sepse u masakruan 22 intelektual krejt t pafajshm dhe sepse nuk u zhvillua asnj gjyq pr t provuar fajsin e tyre, duke tejkaluar e shkelur kshtu edhe kushtetutn, edhe ligjet n fuqi t asaj kohe. sht, gjithashtu, absurde, por edhe skajshmrisht tendencioze, sepse ata u arrestuan dhe u pushkatuan me pretekstin e hedhjes s nj dinamiti n oborrin e Ambasads Sovjetike, por de facto nuk kishin asnj lidhje me kt incident, madje edhe Sigurimi i Shtetit nuk i akuzoi pr kt ngjarje. Kishte prfunduar etapa e dominimit t plot jugosllav n Shqipri, q e zvarriti at pas qerres jugosllave dhe kishte nisur periudha e dominimit rus. Klika e E.Hoxhs u kthye me fytyr nga Moska. Duhet ti kemi syt drejt Mosks,- deklaronte ai. (Arkivi qendror, F.14.d 11) Udhzimet, urdhrat dhe metodat staliniste Hoxha i zbatoi n mnyr perfekte, duke ia kaluar edhe ustait.
  Shqipria u b vendi m i mbyllur, m i varfr dhe m gjakatar n gjith vendet e Lindjes. Diktatura ushqehej e mbahej me gjak. Sigurimi i Shtetit drejtohej nga specialist rus. Vetm n Ministrin e Punve t Brendshme drejtonin 40 agjent t KGB-s.
  Por edhe reagimi antikomunist e antisovjetik gjallonte dhe herahers kundrvepronte. Nj nga kto manifestime ishte edhe hedhja e dinamitit t reduktuar n oborrin e Ambasads Sovjetike m 19 shkurt 1951, vepr e organizats Bashkimi Kombtar. Gjithsesi, ishte nj akt terrorist q nuk sillte asnj dobi, vese shtim t masave represive t shtetit, pr t justifikuar valn e re t arrestimeve, pushkatimeve, burgimeve dhe t terrorit komunist.
  Menjher u mblodh plenumi i KQ dhe m 20 shkurt Byroja Politike e PPSH.
  Mehmet Shehu, ather ministr i Brendshm, bri ekspozen e ksaj ngjarjeje dhe theksoi se kjo sht nj ngjarje politike e kalibrit t madh, madje m e madhe se nj atentat q mund t bhej kundr ndonjrit nga ne. M.Shehu krkoi masa represive t jashtzakonshme, pa marr parasysh ligjet n fuqi, meqense edhe her tjetr kemi pushkatuar jasht ligjeve n fuqi. T arrestojm rreth 100 apo 150 veta, nga t cilt 10 ose 15 prej tyre ti pushkatojm, duke zgjedhur sigurisht ata m kryesort. Kjo mas do t procedohet me nj mas tjetr spastrimi nga Tirana t familjeve reaksionare brenda nj muaji. Ne duhet ti prgjigjemi terrorit me terror dhe kt mund ta bjm plot ndrgjegje dhe me gjakftohtsi. Ne i kemi prgatitur listat e arrestimeve dhe, po t jeni edhe ju dakord, veprojm q sonte. ( Nga procesverbali i mbledhjes s Byros Politike)
  T gjith antart e Byros: Jemi dakord me kto masa.
  Shihet qartsisht se vendimi u mor n Byron Politike, pra kemi t bjm me nj masakr politike t br me vendim partiak. Vetm przgjedhja e personave q do t pushkatoheshin apo burgoseshin u b nga Sigurimi i Shtetit. Nga listat e prgatitura me koh n Ministrin e Punve t Brendshme u zgjodhn dhe u shnuan me kryq ata m t rrezikshmit, t cilt n kt rast nuk ishin as t rrezikshm, as t dyshimt dhe as q kishin ndonj dijeni pr ngjarjen e ambasads. Ishin vetm emra t njohur atdhetarsh e intelektualsh, nga familje t mdha, natyrisht q se donin komunizmin, por qndronin n punn e tyre, t patrazuar, t zgjedhur thuajse nga gjith trevat shqiptare, q nga Gjirokastra e Delvina e deri nga Kosova, Shkupi, Dibra e Mali i Zi, n mnyr q terrori dhe prgjakja t shtriheshin kudo.
  Ideator i ksaj masakre t radhs ishte sekretari I i PKSH dhe kryeministri Enver Hoxha, realizator ministri i Brendshm Mehmet Shehu.
  Akuzn pr 22 t pushkatuarit e nnshkroi prokurori ushtarak Siri arani. Them nnshkruar se ai ka deklaruar pas prmbysjes s komunizmit: Un, Siri arani, kur kam nnshkruar aktakuzn, nuk kam pasur dosje hetimore t drguar nga Drejtoria e Sigurimit Shtetit n Prokurorin e Prgjithshme Ushtarake. Personat q kan emrat n aktakuz, un nuk i kam njohur fare dhe si prokuror nuk kam marr pjes n hetimet q zhvillonte Sigurimi i Shtetit. Un nuk i kam lexuar dhe as i kam par procesverbalet e marrjes n pyetje t ktyre t pandehurve dhe as ndonj material tjetr t dosjes hetimore. Pasi nnshkrova aktakuzn, m duket se ia kam dhn Sotirit dhe se ku ka prfunduar ajo, nuk e di... Pr dijenin time, Gjykata e Lart Ushtarake nuk ka zhvilluar gjyq ndaj ktyre t pandehurve.

  Akuza e prokurorit ushtarak ( megjithse t gjith t pandehurit ishin persona civil !) :
  1. Jan vn n shrbim t spiunazheve t huaja imperialiste.
  2. Jan br antar t nj organizate terroriste
  3. Kan propaganduar pr t rrzuar me dhun pushtetin popullor dhe kan hedhur parulla pro shprthimit t nj lufte t re nga ana e imperialistve.
  Kjo ishte nj akuz e prgjithshme dhe kolektive. N shrbim t kujt spiunazhi ishin? Antar t cils organizat terroriste? Marrzia arrin kulmin: Kan hedhur parulla pr shprthimin e nj lufte t re imperialiste!?
  Nuk ekziston asnj procesverbal i marrjes n pyetje t tyre, prvese ksaj akuze n pes rreshta, disa shnimeve t operativve t Sigurimit gjat torturave ndaj t pandehurve pr t pranuar pjesmarrjen e tyre n akte terrorizmi t munguara. Gjat pyetjes t t arrestuarve nga ana e hetuesve t ngarkuar me kt shtje, shumica e t cilve ishin operativ t sigurimit, - dshmon Rasim Dedja, drejtor i drejtoris II t Ministris s Brendshme q prgatiste listat e arrestimeve, - jan mbajtur shnime dhe nuk jan mbajtur procesverbale t rregullta n pozitn e t pandehurit dhe hetuesit. Gjat asaj nate, njri nga t arrestuarit, Jonuz Kaceli, kur po merrej n pyetje, sht hedhur nga dritarja e nj dhome t katit t dyt, duke rn n tok dhe ka gjetur vdekjen.. ( dshmi e tij n vitin 1993)
  Megjith kto shkelje ligjore e proceduriale dhe t t drejtave t njeriut, prokurori ushtarak, q skishte n dor asgj nga sa krkonte ligji, madje as dosjet hetimore, krkoi t dnoheshin me pushkatim n baz t nenit 12, paragrafi 2 i ligjit 373 dat 12.12.1946 mbi fajet e rnda penale kundr shtetit! Nj precedent i pashmbullt n historin e jurispudencs botrore. Absurditeti bhet m i madh, kur prokurori, si e pohon edhe vet, por si vrtetojn edhe dokumentet, nuk ishte prezent n gjyq! Mandej asnj akuz pr incidentin n Ambasadn Sovjetike, pr t cilin u arrestuan!
  Po a u zhvillua gjyqi?
  N dosjet e Gjykats s Lart s Republiks s Shqipris gjejm vendimin nr.64 dat 27.02.1951 me kt prmbajtje:
  Gjykata e Lart Ushtarake e prbr nga:
  Kryetar: N/kolonel Shuaip Panariti;
  antar: Kapiten I Vangjel Kocani;
  antar: Kapiten Nonda Papuli;
  antar dhe sekretar gjyqi: Hidai Bejo,
  pasi konstatoi se t 22 t pandehurit jan armiq t betuar t popullit e t pushtetit popullor, vendosin baz t ligjit 373 dat 11.12. 1946 dnimin e tyre m vdekje, me pushkatim, humbjen e t drejts civile t prhershme dhe konfiskimin e s luajtshme e t paluajtshme.
  Ky vendim sht i forms s prer dhe i ekzekutueshm menjher.
  Firmosur nga kyetari Shuaip Panariti dhe antari Vangjel Kocani.
  Pa firmosur nga antari Nonda Papuli, pa firmosur nga sekretari i gjyqit, Hidaji Bejo.
  Prse nuk kan firmosur dy nga antart e trupit gjykues?
  Si e konstatoi gjykata q ata ishin armiq t betuar, kur nuk u mblodh pr t br gjyqin? Trupi gjykues nuk dispononte asnj akuz t veant pr secilin, asnj prov shkresore, asnj dokument, asnj dshmi apo dshmitar, asnj ballafaqim etj. q t provonte fajin e tyre. Mungoi pyetja e t pandehurve, mbrojtja dhe apelimi. Mungonin, gjithashtu, firmat e dy antarve t gjyqit. Aktakuza ngrihej vetm mbi tri pika t prgjithshme dhe asgj m shum, ndrsa vendimi i gjykats i dats 27.02.1951 si dhe nj procsverbal tjetr i dats 27.02.1951 n dy copa letre ishin plotsuar shkel e shko pas ekzekutimit.
  Ish-sekretari i gjyqit, Hydaji Bejo, dshmon: Nuk firmosa kur ma solln vendimin se nuk mora vesh gj, u b apo nuk u b gjyq. Smund t hidhja firm. Pa qen n gjykim. Po kshtu bri edhe Papuli. Skishim si t bnim ndryshe. (dshmi e vitit 1993)
  Natyrisht q nnkolonel Shuaip Panariti, kreu i gjykats ushtarake, si dokumentohet edhe nga ky proces i falsifikuar, ka firmosur pr nj gjyq t pazhvilluar kurr dhe pr nj vendim t pamarr kurr n gjykat, duke zbatuar vetm vendimet e Partis.
  Po kshtu, edhe antari i Gjykats s Lart Ushtarake, Vangjel Kocani. Ky dshmon:
  Pas ca ditsh t ksaj ngjarjeje, apo me kalimin e nj jave, un jam thirrur nga ish-kryetari i Gjykats s Lart Ushtarake, Shuaip Panariti dhe m tha se ti e di q sht hedhur nj bomb n Ambasadn Sovjetike, Sigurimi ka arrestuar dhe nj pjes nga t arrestuarit, 22 veta jan pushkatuar pa u br gjyq. Prandaj duhet q t firmosim nj vendim gjyqsor penal formal, pasi gjyq nuk mund t bjm, se Sigurimi i ka pushkatuar pa gjyq personat... Shuaipi m tha se vendimi i Gjykats sht formal, nuk ka asnj pasoj dhe duhet ta bjm kt pasi sht urdhr i udhheqjes s shtetit e n at koh ishte kryeministr E. Hoxha. Shuaipi m tha: Ti Vangjel mos u shqetso, derisa vendimi sht formal dhe neve n fakt nuk gjykojm njeri. M porositi q pr kt vendim penal fiktiv, duhet t mbyllsh gojn, t mos i thuhet asnj njeriu se sht sekret i madh shtetror. Pas ksaj kemi shkuar me Shuaipin n zyrat e Ministris s Brendshme... Shuaipi m paraqiti vendimin gjyqsor t daktilografuar dhe un e kam firmosur. Kur ma dha vendimin pr ta firmosur, Shuaipi nuk m ka treguar ndonj dosje hetimore, nuk kam par asnj lloj materiali hetimor.( dshmi e vitit 1993)
  Pr t mbuluar kt krim, meqense masakra bri jehon brenda dhe jasht vendit, autort hartuan shpejt e shpejt nj projektligj q lejonte dnimet, pa br gjykimin, t cilin nuk pranoi ta firmoste ministri i Drejtsis, Manol Konomi, me argumentin se nuk ishte oportune nj gj e till. Ather, e kthyen n dekret dhe e firmosn presidenti Omer Nishani dhe sekretari Sami Baholli. Ky dekret i zi, i paprecedent n tr historin e vjetr e t re t legjislacionit botror, prligj dnimin dhe ekzekutimin pa repektuar procedurn ligjore duke eliminuar gjith etapat e saj si gjykimin pa pyetjen t pandehurve, mbrojtjen, apelimin, pranin e prokurorit etj.
  Mbi bazn e ktij dekreti q mban datn fiktivisht 26 shkurt, u prpilua procesverbali tjetr (dy procerverbale t ndryshm pr t njjtn shtje) mbi vendimin e Gjykats s Lart ushtarake pr pushkatimin e 22 personave dhe q mban n krye datn 27.02.1951 dhe n brendsi t vendimit datn 25.22.1951:
  Gjykata e Lart Ushtarake e prbr po prej atij trupi gjykues, pa pjesmarrjen e prokurorit dhe sipas ligjit t ri mbi gjykimin e akteve terroriste, e merr sot n shqyrtim gjykimin e shtjes etj...
  Sekretari kryetari
  Pa firm Pa firm

  Kundrthniet jan t shumta dhe absurde: Dekreti mban datn 26 shkurt, pushkatimi u b n mesnatn e 26 shkurtit, procesverbalet e vendimeve t pafirmosura t gjyqit t pazhvilluar, mbajn datat 27 shkurt, kur ata ishin pushkatuar, madje edhe datn 25 shkurt, kur dekreti sipas t cilit ata u pushkatuan, kishte dal nj dit m pas, m 26 shkurt! Sido q t ishe dekreti nuk mund t zbatohej pa u botuar n fletoren zyrtare, dhe jo m t zbatohej brenda dits apo nj dit m par me prapaveprim! Provohet q dekreti sht dekretuar pas pushkatimit, meqense pushkatimet e burgimet u bn pa gjyq dhe kjo bri buj brenda e jasht vendit. Duhej nj gjethe fiku pr t mbuluar turpin.
  Nuk kishte ndonj urgjenc apo rrezik shtetror, q t pushkatoheshin pa u gjykuar dhe n mesnat, kur t pandehurit sparaqisnin anj rrezikshmri shtetrore apo shoqrore, prvese imagjinare, dhe skishin kryer apo as q mendonin t kryenin ndonj akt terrorist. Nxitimi lidhej me faktin q t bhej me dije menjher Ambasada Sovjetike pr kt larje hesapesh dhe t njoftohej menjher shoku Stalin. Do t ishte mir q ne si t Byros Politike, ku ti tregonim sesi ka ndodhur kjo ngjarje, kjo fatkeqsi e madhe dhe ti premtojm e ta sigurojm se luftn kundr armiqve t jashtm e t brendshm do ta vazhdojm m me ashprsi. T gjith antart e Byros e aprovojn edhe kt propozim t dyt t Mehmet Shehut. ( sipas procesverbalit t mbledhjes)

  A ishte terroriste Sabiha Kasimati?
  E para vajz shqiptare q mbaroi Liceun e Kors, e para vajz shqiptare q kreu studimet universitare jasht vendit pr Shkencat e Natyrs, e para femr shqiptare q punonte si shkenctare n Institutin e Shkencave. Akuzs pr terrorizm, ajo i prgjigjet para pushkatimit: Un nuk kam qen kurr e mendimit q me akt revolucionar t arrihej n socializm. Un vet nuk kam kryer ndonj atentat dhe as q kam marr pjes n ndonj mbledhje, ku sht marr vendim pr akt terrorist.. Un jam evolucioniste...
  Edhe t tjert, nacionalist e demokrat, intelektual e ushtarak t shkolluar n Perndim: Pjerrin Guraziu e Gjon Temali nga Shkodra, Zyhdi Herri, Jonuz Kaceli e Ali Qorraliu nga Tirana, Manush Peshkpia, Reiz Selfo, Qemal Kasaruho dhe Petro Konomi nga Gjirokastra, Thoma Katundi e Pandeli Nova nga Kora, Fadil Dizdari nga Kavaja, Hekuran Troka nga Kuova, Niko Lezo nga Delvina, Anton Delhysa nga Prizreni, Tefik Shehu nga Gjakova, Myftar Jegeni, Gafurr Jegeni e Haki Kodra nga Dibra e Madhe, Mehmet Shkupi nga Shkupi, Lluka Rashkovi nga Mali i Zi, i pushkatuan n mesnat n afrsi t urs s Beshirit, t lidhur dorprdore me tela me gjmba dhe i mbuluan n nj grop t prbashkt me dh e shkurre. M von, kur vendi filloi t shpyllzohej, nj traktoristi q punonte n at zon, i ra t fikt kur pa q traktori nxorri papritur nj kufom gruaje dhe po e zvarriste. Ishte trupi i patretur i martires Sabiha Kasimati.
  Po kush e hodhi bombn n Ambasadn Sovjetike? A u gjendn autort dhe u b me ta?
  Ata q e hodhn dinamitin ishin Hysen Llulla dhe Qazim Lai t organizats antikomuniste Bashkimi Kombtar. Pjestart e ksaj organizate u arrestuan dhe u mbajtn n izolim t fsheht pr 8 muaj, ndrsa n vend t tyre pr terror u pushkatuan 22 viktimat e pafajshme dhe u burgosn e u internuan qindra t tjer. Gjykata e Lart Ushtarake m 9.10.1951 me dyer t mbyllura dnoi me vdekje: Qazim Lain, Sejfulla Shimn, Rustem Thain, Zenel Rikn, Ali Voglin, ndrsa pr Mark Zef Palin, Ramiz Voglin, Riza Shehun dhe Adem Kastratin, dnimi me vdekje u kthye n burgim t prjetshm. Reshit Shima u vra n dhomn e torturave, Riza Pengili u pushkatua prpara ders s shtpis, ndrsa Hysen Llulla, kryetari i grupit q hodhi dinamitin n oborrin e Ambasads Sovjetike, u vra kur desh ti ikte arrestimit prej agjentit t Sigurimit t Shtetit, Besim Selita.
  Dnimi i krimit n do koh, sht nj akt kulture.
  27/02/2006

  shekulli

 2. #2

  Kolec Topalli: Do prkujtojm bombn n ambasadn sovjetike

  Kolec Topalli: Do prkujtojm bombn n ambasadn sovjetike

  Drguar m: 14/02/2011 - 14:35

  Fatmira Nikolli

  M 19 shkurt t vitit 1951 ndodhi ajo, q m tej do t njihej si incidenti i bombs q u hodh n ish-ambasadn sovjetike n Tiran. Bomba, si e quajti propaganda e kohs, u hodh n orn 17 e 47 minuta. 7 dit mbas ktij incidenti, m 26 shkurt t po t njjtit vit, 22 veta u pushkatuan si autor t "krimit" ndaj rusve. T pushkatuar pa gjyq, t 22 shqiptart e pafajshm u bn padashur "fajtor" pr nj ngjarje me t ciln nuk kishin t bnin e n fakt, historiant e kan cilsuar ngjarjen si pretekst pr nj val t re arrestimesh. M 26 shkurt t ktij viti, plot 60 vjet pas masakrs ndaj intelektualve, ata do t prkujtohen nga Instituti i Studimeve pr Krimet dhe Pasojat e Komunizmit n Shqipri. Antari i ktij instituti, Kolec Topalli, duke folur pr Gazetn, ka thn dje se do t jet nj konferenc shkencore q do t mbahet n datn 26 shkurt. N t do t ket referate e kumtesa n nderim t intelektualve e po ashtu pritet q t hidhet ende m shum drit mbi ngjarjen e 60 viteve m par. "Ne do t prkujtojm 60-vjetorin e hedhjes s 'bombs' n ambasadn sovjetike, pas s cils jan pushkatuar 22 persona t pafajshm. Prve tyre jan arrestuar e internuar dhjetra e dhjetra t tjer. 26 shkurtin do ta prkujtojm sepse sht nj nga masakrat m t prgjakshme, por edhe m t dhimbshme. Ne do t zhvillojm nj konferenc shkencore n kuadr t aktiviteteve t institutit ton. Jan prgatitur disa kumtesa pr at dat, madje edhe un vet do t mbaj nj t till, bashk me Uran Butkn dhe Amik Kasoruhon. Megjithat, kt jav do t prcaktohet qart programi i konferencs nga bordi i institutit. Ka edhe gjra t reja, sepse jan par gjyqet dhe dokumentacioni pr to", - tha dje pr Gazetn, Topalli.

  Instituti i Studimeve pr Krimet e Komunizmit

  Instituti i Studimeve pr Krimet e Komunizmit u krijua n korrik t vitit 2010. Parlamenti shqiptar ka miratuar vitin q shkoi kandidatin e propozuar nga Instituti i Integrimit t t Prndjekurve Politik, Uran Butkn, Pjetr Pepa, Gzim Peshkopia. Ndrsa nga propozimet e ardhura nga Akademia e Shkencave, u miratua Kolec Topalli, Romeo Gurakuqi, Alfred Lako. Ky institut do t zbardh krimet e komunizmit s bashku me 7 antart e tij. Dy dit pasi parlamenti shqiptar miratoi emrat e bordit t Institutit t Studimeve pr Krimet dhe Pasojat e Komunizmit n Shqipri, Gazeta prmes nj interviste me Kolec Topallin zbardhi mnyrn se si do t funksionoj ky bord. Topalli shpjegoi se kush dhe 'koh do t jet objekt i ktij hetimi, cila sht hapsira gjeografike dhe kohore q ai prfshin pas studimit, 'do t bhet me rezultatet e tij, cilat jan ngjarjet mbi t cilat pritet t hidhet drit, e jo vetm kaq. Si tha vet Topalli, akademik dhe autor i nj sr librash studimor, pas studimit t emrave t prvem apo ngjarjeve t ndryshme q kan shoqruar jetn e Shqipris n 50 vite komunizm, rezultatet do t bhen publike. Kshtu pritet q prmes puns s ktij instituti, do t zbardhen dnimet q prokuror apo gjyqtar t ndryshm kan dhn, e pas zbardhjes prmes konferencave, seminareve apo ekspozitave, veprat e tyre kriminale do t bhen publike pr t gjith. I pyetur nse ky publikim do t jet nj dnim moral pr kta t fundit, Topalli pasi heziton, thot se jan gjra q dihen. M tej ai tregon se studimi do t kaloj npr duar dokumente arkivore, materiale bibliotekare por edhe kujtimet e ish-t prndjekurve politik, t dnuarve dhe t internuarve. Sa i takon hapsirs gjeografike, sipas tij, prmes ambasadave shqiptare n vende t ndryshme do t krkohet bashkpunim me shtete t tjera pr prdorim arkivash. Ai deklaroi pr Gazetn se n fokus t studimit do t jen edhe ligjet e miratuara para '90-s, ligje q sipas tij jan n kundrshtim me t drejtat e njeriut, si edhe nj kujdes i veant do t'i kushtohet lufts s klasave. Duke mos u ndalur n emra t prvem apo ngjarje t caktuara apo duke mos i prmendur ato sepse puna ende nuk ka filluar, ai tha se do t bashkpunohet me institucionet arsimore n mnyr q brezi i ri t njoh mir at periudh.
  Masakra
  Historiani Uran Butka ka shkruar se masakra e nats s 26 shkurtit 1951 sht nj vepr kriminale e regjimit komunist. "sht e till, sepse u masakruan 22 intelektual krejt t pafajshm dhe sepse nuk u zhvillua asnj gjyq pr t provuar fajsin e tyre, duke tejkaluar e shkelur kshtu edhe Kushtetutn, edhe ligjet n fuqi t asaj kohe. sht gjithashtu absurde, por edhe skajshmrisht tendencioze, sepse ata u arrestuan dhe u pushkatuan me pretekstin e hedhjes s nj dinamiti n oborrin e ish-ambasads sovjetike, por de facto nuk kishin asnj lidhje me kt incident, madje edhe Sigurimi i Shtetit nuk i akuzoi pr kt ngjarje", - ka thn Butka. Sipas tij, asokohe kishte prfunduar etapa e dominimit t plot jugosllav n Shqipri, q e zvarriti at pas qerres jugosllave dhe kishte nisur periudha e dominimit rus. "Edhe reagimi antikomunist e antisovjetik gjallonte dhe hera-hers kundrvepronte. Nj nga kto manifestime ishte edhe hedhja e dinamitit t reduktuar n oborrin e ish-ambasads sovjetike m 19 shkurt 1951, vepr e organizats 'Bashkimi Kombtar'. Gjithsesi, ishte nj akt terrorist q nuk sillte asnj dobi, vese shtim t masave represive t shtetit, pr t justifikuar valn e re t arrestimeve, pushkatimeve, burgimeve dhe t terrorit komunist.
  Menjher u mblodh plenumi i KQ dhe m 20 shkurt, Byroja Politike e PPSH", - ka thn Butka. Sipas historianit, przgjedhja e personave q do t pushkatoheshin apo burgoseshin u b nga Sigurimi i Shtetit. Nga listat e prgatitura me koh n Ministrin e Punve t Brendshme u zgjodhn dhe u shnuan me kryq ata "m t rrezikshmit", t cilt n kt rast nuk ishin as t rrezikshm, as t dyshimt dhe as q kishin ndonj dijeni pr ngjarjen e ambasads. "Ishin vetm emra t njohur atdhetarsh e intelektualsh, nga familje t mdha, natyrisht q s'e donin komunizmin, por qndronin n punn e tyre, t patrazuar, t zgjedhur thuajse nga gjith trevat shqiptare, q nga Gjirokastra e Delvina e deri nga Kosova, Shkupi, Dibra e Mali i Zi, n mnyr q terrori dhe prgjakja t shtriheshin kudo. Sipas tij, akuzn pr 22 t pushkatuarit e nnshkroi prokurori ushtarak Siri arani dhe ata u akuzuan: "Jan vn n shrbim t spiunazheve t huaja imperialiste; jan br antar t nj organizate terroriste dhe kan propaganduar pr t rrzuar me dhun pushtetin popullor dhe kan hedhur parulla pro shprthimit t nj lufte t re nga ana e imperialistve". M 26 shkurt 1951, si shkruan Butka, u pushkatuan Sabaha Kasimati, Pjerrin Guraziu e Gjon Temali nga Shkodra, Zyhdi Herri, Jonuz Kaceli e Ali Qorraliu nga Tirana, Manush Peshkpia, Reiz Selfo, Qemal Kasoruho dhe Petro Konomi nga Gjirokastra, Thoma Katundi e Pandeli Nova nga Kora, Fadil Dizdari nga Kavaja, Hekuran Troka nga Kuova, Niko Lezo nga Delvina, Anton Delhysa nga Prizreni, Tefik Shehu nga Gjakova, Myftar Jegeni, Gafurr Jegeni e Haki Kodra nga Dibra e Madhe, Mehmet Shkupi nga Shkupi, Lluka Rashkovi nga Mali i Zi. Ata u pushkatuan n mesnat n afrsi t "Urs s Beshirit", t lidhur dor prdore me tela me gjemba dhe i mbuluan n nj grop t prbashkt me dh e shkurre.

  Gazeta Shqiptare

 3. #3
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Antarsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,633
  sa kaqola mer daj. juve ju ka plas bumja ne mes te tirones rrini e mereni me fosile. hapni ma mir i history channel ene ne albania hahahahahahaha
  no glove no love

 4. #4
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  Pse mer Tik Tak, cfare te pengojn ty keto histori, ngjareje te dhimbeshme qe ika kapercye shqyptari ne kurriz ti, dhe ska guxu me fole! edhe sot behen keto gjurulldia nga mbetja e asaj te keqje qe mbjellte zi kudo ne shqyptar, per ate edhe sju konvenon demokracia, fjala e lire,i versulen shqypnis si te terbu gjoja vdesin nga unetija e fukaralleku!Kjo ashete historia ndryshe nga ajo qe na ashete meshef nga ai regjim i poshter, dhe sot falangat e asaj mbetje te keqe, me ulerimat e tyne duan ta vrasin Lirin,Demokracin e shqyptarit!
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 5. #5
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  Reshat Kripa: Prvjetori i nj masakre t paramenduar
  E Hene, 21-02-2011, 07:59pm (GMT)


  Gjashtdhjet vjet m par


  Prvjetori i nj masakre t paramenduar


  Nga Reshat Kripa


  N kt prvjetor jubilar t masakrs s pashembullt q rregjimi komunist ushtroi mbi inteligjencn shqiptare, me rastin e t ashtuquajturs bomb n ambasadn sovjetike, para syve m del ai vit i tmerrshm, kur n Vlorn time do t vinin t sjella forcrisht, pes familje t ktyre martirve q kosa komuniste u preu fillin e jets. Ato ishin pes gra fisnike q sillnin pas vetes nj tuf fmij. Kujtoj Marie Temalin, Sevdie Shehun, Liri Herrin, Azbie Kodrn dhe Shuke Jegenin. Kujtoj ato njmbdhjet vajza dhe katr djem q me nurin dhe sjelljen e tyre i dhan drit Vlors, ku m e madhja nuk i kishte mbushur t pesmbdhjetat, m i vogli Luli kishte vetm disa dit q kishte lindur, ndrsa Hyseni ishte ende n barkun e s’ms. Kujtoj Idn, Gretn, Lilin dhe Zann e Temalajve, Xhonin dhe Hysenin e Shehajve, Brunildn dhe Xhenerin e Herrajve, Teftn, Vjoletn, Rexhepin dhe Lulin e Kodrave, Jetn, Medihan dhe Adhurimin e Jegenve.
  I vendosn t pes familjet n nj depo qymyri. Mendonin t’i linin aty vetm pr pak dit, pastaj t’i drgonin n Tepelen apo nj Zot e di se ku. Nj urdhr i dyt anulloi t parin, i lan aty. Midis tyre edhe nj plak e moshuar, nna e Tefik Shehut, apo si e thrrisnin “Nana kosovare“. Nns s ngrat nuk i kishin treguar pr birin e pushkatuar. Nusja e djalit, Sevdija, pr t’i hequr vmendjen kndonte me t kngn “I kam hyp vaporit“. Por zemra e nns e kishte ndjell mandatn q e kishte pllakosur. I mbylli syt shum shpejt. Ishin plotsisht t izoluar nga bota. Vetm disa kurajoz, njerz t shtress s tyre, vinin fshehurazi natn dhe u sillnin sende me t cilat ato mbijetonin.
  Kush ishte ajo forc q u dha mundsi ktyre heroinave pr t mbijetuar n ato kushte ferri? Padashur m kujtohet thnia e filozofit t shquar gjerman Friedrich Nietzsche, q nj shekull m par shkruante:
  Ekziston vetm fisnikria e lindjes, fisnikria e gjakut. Vetm shpirti fisnikron, por m par duhet dika q t fisnikroj shpirtin. far duhet athere? Gjaku….
  Po, ishte gjaku dhe origjina fisnike q i mbajti aq lart kto gra, vajza dhe djem. Fisnikrin e tyre nuk mundi ta thyente as terrori dhe as metodat e tjera djallzore t prdorura nga rregjimi.
  Para dhjet vjetsh, n takimin e organizuar pr pesdhjet vjetorin e ksaj ngjarje, s bashku me mikun tim, Cane Agaj, takuam Ida Temalin, q tashm ishte plakur. Prqafohemi me mall dhe nga syt e saj shohim t rrjedhin lot. Me nj z t dridhur m thot
  - Kam nostalgji pr Vlorn. Mendonim se atje do t gjenim vetm bisha t etura pr gjak, por gjetm njerz t thjesht e t ndershm, q na ndihmuan n ato aste t vshtira.
  E pyesim pr motrat dhe njerzit e tjer. Zri i saj q duket sikur vajton vazhdon:
  - Jeta q kaluam na shkatrroi. Greta sht e smur, ndaj nuk erdhi. Po ashtu edhe Lili me Zann.
  Nuk e ngacmuam m tej. do pyetje tjetr do t’i hapte nj plag t re.
  Takova Brunilda Herrin. N karakterin e saj dallova krenarin q kishte trashguar nga e ma fisnike, e cila pr vite t tra nuk u prul para presioneve t
  vazhdueshme q bnte sigurimi i shtetit. N fytyrn e Bruns dallova Liri Herrin,
  simbolin e fisnikris dhe krenaris.
  Takoj shpesh her Hysenin. Bisedojm pr tema t ndryshme. Nj dit e pyeta pr Xhonin krenare, me t ciln kam punuar n ndrmarrjen bujqsore. Kishte dshir t vinte pr t punuar n brigatn e ndrtimit, ku isha edhe un, pasi aty kishte shum persona nga shtresa e jon, por nuk e lejuan. Ishte e dnuar t punonte n bujqsi. Hyseni heshti pr nj ast, pastaj foli me nj z t dridhur:
  - Xhoni e ka mbyllur jetn e saj!
  U trondita tepr. Si ishte e mundur q Zoti t merrte pran vetes nj yll bukurie si ajo?
  Takohem me Lulin. Ai m tregon se Violeta dhe Rexhepi nuk jetojn m. Po ashtu m thot se edhe Adhurimi i Jegenve i kishte mbyllur syt. T gjitha kto m bn t mendoja:
  - Sa veta hngri diktatura? Sa t tjer po shuhen njeri pas tjetrit? Mir njerzit q nuk po kujtohen, po Zoti i madh si nuk mshiroi pr kta njerz t prvuajtur? Apo mos ndoshta edhe vet Zoti kishte nevoj pr fisnikrin e tyre dhe i mori pran vetes s tij?
  Fola vetm pr kto pes familje, pasi kto erdhn n qytetin tim dhe e kemi ndar vuajtjen s bashku, por nuk mund t rri pa prmendur edhe shtatmbdhjet familjet e tjera t shprndara npr Shqipri, fati i t cilave ishte i njjt me kt t ktyre q prmenda m sipr.
  Para syve m del rezoluta e miratuar para disa vitesh nga Kshilli i Europs. N njrn nga pikat e saj shkruhet:
  Asamblea beson q viktimat e atyre krimeve q u realizuan nga rregjimet komuniste totalitare e q jan akoma gjall, apo familjet e tyre, meritojn simpati, mirkuptim dhe mirnjohje pr vuajtjet e psuara.
  Lidhur me kt rezolut edhe parlamenti shqiptar ka miratuar nj t till, ku solidarizohet me at t Kshillit t Europs. Por far sht br deri tani? Si n asnj nga vendet e tjera ish totalitare, n Shqipri nuk ka asnj burg apo kamp t puns s detyruar q t jet kthyer n muze. Nuk ka asnj lagje, rrug apo shesh, institucion kulturor apo shndetsor q t ket marr emrin e ndonjrit prej viktimave t shumta t genocidit komunist. Si n asnj vend tjetr n Shqipri nuk ka nj varrez pr viktimat e komunizmit, nuk ka nj prmendore apo pllak prkujtimore pr mijrat e t rnve q akoma nuk u dihen as varret. Shteti komunist i mblodhi eshtrat e dshmorve dhe u dha nj varr ashtu si e meritonin. Po shteti demokratik a nuk ka mundsi t’u jap nj varr eshtrave t t rnve nga plumbat e rregjimit totalitar?
  Deri n vitet 70-t n shkollat gjermane nuk studiohej as Hitleri dhe as nazizmi. Nj gj e till bhej me qllim q populli gjerman ta harronte at periudh t errt t historis s tij. Po tek ne far po ndodh? Ka koh q flitet pr nj rishikim t historis s Shqipris, por deri tani asgj konkrete nuk sht br. Npr shkollat nxnsit tan vazhdojn t helmohen me propagandn neokomuniste. N Varrezat e dshmorve vazhdon t mbizotroj ylli i kuq i komunizmit, a thua se t rnt u flijuan pr at yll dhe jo pr atdheun. Deri kur do t vazhdohet n kt mnyr?
  Me vendim t qeveris amerikane, n Washington sht ngritur madhshtor monumenti n kujtim t viktimave t komunizmit. E pra Amerika nuk e provoi diktaturn komuniste. Megjithat monumentin e ngriti, pasi e konsideronte si nj obligim t saj. Po te ne kur do t ngrihet ky monument? Ne mendojm se ai duhet t ngrihet pikrisht n vendin ku dikur qndronte monumenti i diktatorit. Nj krkes e till bhet edhe m e theksuar sot, kur kremtojm njzetvjetorin e rrzimit t atij monumenti. Ky do t ishte hapi i par n luftn pr rrnjosjen e ideologjis komuniste.
  Mendoj se qeveria demokratike shqiptare do t marr t gjitha masat pr vnien n vend t ksaj padrejtsie shoqrore. Nj gj e till duhet br sa m par. Mendoj se sht detyr e Komisionit pr Hetimin e Krimeve t Komunizmit, Shoqatave t t Prndjekurve Politik, Institutit t Integrimit t Prndjekurve Politik, Qendrs Kombtare Kundr Traums dhe Torturs, dhe Organizatave t t Drejtave t Njeriut, ta ngrejn zrin deri n kup t qiellit, deri n realizimin e ktyre krkesave.
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e gjirfabe
  Antarsuar
  23-06-2004
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  576
  MESNATA E FTOHTE E NJE PUSHKATIMI BARBAR.

  60 VJET ME PARE


  Pas pyetjesh e krkimesh t shumta, aty nga viti 1993, buz lumit Erzen, nn nj kodrin afr Urs s Beshirit, u zbulua nj grop me eshtra njerzish. ǒqe ajo grop? Prania e grave t przishme dhe e burrave t tronditur, tregonte se nuk ishte gjetur nj tum ilire, por nj varr i prbashkt, varr makabr i vitit 1951.
  Nga shenja t ndryshme ata njohn mbetjet nga trupat e 22 njerzve t dashur, t pushkatuar n mesnatn e 26 shkurtit 1951, t lidhur tok me tela me gjemba, midis tyre dhe nj vajz. Oh tmerr! Prse i vran ata?

  Nuk do t mjaftonin vrasjet e shum patriotve, pa gjyq e me gjyq, q nisn qysh nga nntori i vitit 1944, kur sadisti Mehmet Shehu, i njohur pr epitetet terror i bardh, terror i kuq, n vitin 1949 do t shprehej: Ne duhet ta ashprsojm luftn kundr armiqve t pushtetit ton, t vrasim njerz q t mundemi t prballojm situatn.

  Viti 1951 qe nj koh, kur shum qytetar t zhgnjyer shpresonin, se pas prishjes me jugosllavt, do t ndodhnin ndryshime t thella. Ata q kishin radio, dgjonin m kot Radio Londrn, me sinjalin e njohur Ju flet Londra!, apo Ankaran, me Burasi Ankara! Ndrkoh natn npr rrugt e taracat e Tirans, aktivistt e Frontit Demokratik, krkonin fletushkat e hedhura nga duar t panjohura, ndoshta edhe nga qielli, kurse ditn npr trotuare, civil t paguar gjurmonin kalimtar t dyshimt. N mure u dukn pankarta me fjaln e rrept Vigjilenc! N Durrs, kur qytetart ktheheshin n shtpi, gjenin mbi radio letra me shnimin trondits:mos hapni radion n kanalet italiane!.N bregdet pushuesit porositeshin t ndrprisnin lojn me domino e t hynin ndr fjetore. Nga dritaret dukej n muzg patrulla e rojeve bregdetare me arm n duar. Banort e majmur t Bllokut, natn shihnin ndrra t frikshme me sulme t befasishme nga deti e ajri dhe nga malet. Ndaj zgjoheshin t trembur dhe n mbledhje t fshehta, hartonin lista arrestimesh me emra t diktuara nga krert kryesor t partis, disa t njoftuara edhe nga agjentt e sigurimit.

  Befas, n krahun e shkret t oborrit t Ambasads Sovjetike n rrugn e Durrsit n Tiran, shprtheu nj sasi e pakt dinamiti, nga e cila u thyen vetm disa xhama.

  Dhe ja, brenda nj nate, sipas listave t prgatitura qysh m par, u shoqruan t lidhur mbi treqind vet, midis tyre, Sabiha Kasimati, dijetare e Institutit t Shkencave, Jonuz Kaceli, nga familja e madhe e Kacelve, Fejzi Dika, i laureuar n Montepellier pr filozofi dhe pedagogji, poet e mendimtar patriot, Ing. Vasil Noka, nj prej yjeve t Universitetit t Shtutgardit, Prof. Ibrahim Babamusta, personalitet i njohur i kulturs perndimore, Gaqo Qano, doktor i kirurgjis dentare, i kthyer nga studimet n SHBA, Gani Strazimiri, inxhinier i shquar i ndrtimit, Rok Radovani, profesor i kimis, Tefik Gabrani, ekonomist, zotrues i disa gjuhve, patriot i kthyer nga Selaniku n atdhe pr Kosovn e shum t tjer.

  Nga listat e zeza nn diktatin e E. Hoxhs dhe t M. Shehut, u przgjodhn pr pushkatim 22 vet, t gjith banues n Tiran. Shum njerz qen t bindur se atentati dhe arrestimet u kryen me urdhr nga lart, me ann e shrbimit t fsheht, me emrin Sigurimi i Shtetit, duke fashitur kshtu ndrrat e shpresat e qytetarve pr shembjen e diktaturs. Asnj nuk u pyet pr ngjarjen e bujshme me dinamit, por ve pr ndodhi e biografi t paralufts. Madje pati zyrtar rus q ndrhyn pr lirimin e disa prej tyre. Ishte koha, kur marrdhniet me Bashkimin Sovjetik, po bnin hapat e para.

  Ata 22 fatkeq, pasi lindn, u rritn dhe u shkolluan, ecn npr udhn e jets, her me gzime t pakta, her t tronditur nga zhgnjime, apo nga dramat familjare, s fundi do ti priste nj mbarim tragjik, nga dora gjakatare e tiranit komunist E.Hoxha dhe e xhelatit M. Shehu. Pas arrestimit u pushkatuan n mbarim t pes ditve, pa prokuror, pa gjyq e pa asnj shpjegim zyrtar, n mesnatn e 26 shkurtit t vitit 1951, pran Urs s Beshirit.

  Ky veprim u quajt i prligjur, sipas nj dekreti mizor me gjasht nene, pr veprimtarit terroriste q u hartua me vones nga kreu i Ministris s Brendshme M. Shehu dhe u miratua rrufeshm nga Presidumi i Kuvendit Popullor dhe Byroja e PPSH, m 26 shkurt 1951, kur gjithka, pa gjyq, kish marr fund. Ministri i Drejtsis u prjashtua nga kjo orgji juridike e pshtir. 26 shkurti shnon nj dat t zez t drejtsis shqiptare q ngjeth jo vetm do jurist n bot, por edhe njeriun m t thjesht.

  Nj oficer i lart i asaj kohe t mbrapsht dshmon: Pr pushkatimin e ktyre personave, nuk sht br gjyq dhe kt e them pasi nga pyetja q bhej nga zyrat e Ministris s Brendshme, ata jan uar direkt n vendin e pushkatimit dhe nuk sht ln koh pr gjykimin e shtjes.. Pra, asnj seanc gjyqsore nuk u zhvillua. Nuk u dgjua as prokurori, as gjyqtari. Mungonin dshmitart dhe avokati.

  Viktimat, t lidhur me tela me gjemba t kohs s lufts, i hipn n nj kamion. Jonuz Kacelin t vdekur nga torturat e hodhn nga dritarja. Askush prej tyre nuk u njoh me vendimin. N mes t nats, kur era e maleve ulurinte si mallkim, i pushkatuan barbarisht t gjith ashtu si qen, t lidhur tok. Kur krismat e armve pushuan, u dgjua britma e dhimbshme e nj gruaje: ǒi paskam br perndis! Ishte Sabihaja! Plumbi nuk e kishte kapur! Athere ushtart u suln dhe ia shuan jetn, duke e qlluar egrsisht me kondakt e pushkve. Pas disa asteve britma pushoi. Ndihej vetm ulrima e ers dhe rrjedha e trbuar e Erzenit. Nj vetull hne e piklluar rrezllinte midis reve. T vrart, ashtu si qen, i mbuluan shkel e shko, n nj grop t prbashkt.

  Gjithka kishte marr fund. U dgjua nj motor q u ndez. Xhelatt, pasi mbaruan detyrn me sukses, u zhdukn si hajna npr nat. N t nesrmen npr shtpit e Tirans, fshatart e fshatit pran, trokitn t tronditur n dyert e miqve t tyre dhe sipas nj zakoni t lasht, rrfyen se kishte ndodhur n mes t nats. M von, ndrsa punohej pr shpyllzimin e asaj zone, nj traktoristi i ra t fikt, kur pa q traktori nxori papritur nj kufom gruaje dhe po e zvarriste. Qe trupi i patretur i martires Sabiha Kasimati

  Pas ekzekutimit t viktimave, q shkuan drejt vdekjes pa e ditur pse, dokumentet gjyqsore u plotsuan t mangta. Kur viktimat nuk jetonin m, nga nj dokument i vonuar gjyqsor, merret vesh nj vandalizm i papar, se m datn 27 shkurt 1951, nj trup gjyqtarsh fantazm i prbr nga tre vet, pa pranin e prokurorit, kish dhn nj vendim: dnimin me vdekje pr 22 t vdekur!! N at dokument t turpshm mungon srish nj nnshkrim.

  Pra, bllokment, uzurpatort e Shqipris, me at vrasje, krcnuan gjith popullin liridashs, krcnuan drejtsin, krcnuan edhe Zotin. Me kt rast E. Hoxha u rek t tregonte dashurin e madhe pr miqt e rinj sovjetik, e mbi t gjitha t qetsonte jetn e tij t mbrapsht. As Shekspiri i tragjedive, sdo t mund t gjente fjal pr t treguar, sesi brenda nj nate u krye ajo masakr e llahtarshme.

  Pas atij akti kriminal, diktatori E. Hoxha do t hakrrehej me grushtin lart: Reaksioni i brendshm sht strukur si miu dhe po lvizi, e piu e zeza!

  Ja cilt ishin ata, q humbn jetn, shumica n mosh t re, pa asnj faj, nga pushkatimi mizor n natn e ftoht t 26 shkurtit 1951:

  -Sabiha Kasimati, 38 vjee. E lindur n Edrne t Turqis, e diplomuar n Itali. Megjithse iu ofrua nj vend pune n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, kjo vajz patriote e ditur, dshiroi vendin e saj, Shqiprin. Pas kthimit n atdhe, punoi n Institutin e Shkencave krahas shkenctarve t shquar n histori. Si ishte e mundur t dnohej me vdekje dhe t masakrohej nj ngjll si ajo? Fajtor pr kt krim barbar ndaj asaj vajze t rrall dijetare, ishte vet dora e prbindshit ziliqar, E. Hoxha.

  -Tefik Shehu 39 vje, i lindur n Gjakov. I diplomuar n Zagreb pr ekonomi, financ dhe drejtsi. N vitin 1939 u vendos e punoi n Tiran. Pas pushtimit t Shqipris u kthye n Gjakov. Atje u arrestua nga serbt, por mundi t shptonte me ndihmn e nacionalistve shqiptar. M 1945 u arrestua nga komunistt shqiptar n Tiran, por me ndihmn e avokatit Koo Dilo, shptoi nga pushkatimi. M 26 shkurt 1951, askush nuk mundi ta mbronte nga vandalt.

  -Pjerin Guraziu 45, vje i lindur n Shkodr. Doktor i Shkencave Ekonomike, sportist me rezultate t nivelit ndrkombtar. Pedagog n shkolln tregtare t Vlors. Drejtor i Dogans s Tirans m 1938. Pas lufts, shef finance n Ministrin e Finacave dhe n Ministrin e Bujqsis. Antar i komisionit pr organizimin e garave atletike n Ballkaniadn e vitit 1946. Pr kto aftsi meritoi pushkatimin.

  -Jonuz Kaceli 43 vje U lind n Tiran, n familjen e madhe patriote t Kacelve, e njohur pr shrbime n dobi t atdheut, n ekonomi, kulture, art etj. M von, sipas nj dshmitari, pr kto vlera, sadisti i Ministris s Brendshme e vrau n tortura dhe e hodhi nga dritarja. Shkuan vite dhe sadisti i terrorit t kuq, u dergj n shtrat i vrar.

  -Anton Delhysa, 47 vje. U lind n Prizren, specialist ndrtimi, kreu me prfundime t shklqyera Shkolln Teknike t Fulzit. Njihet si drejtues i punimeve pr ndrtimin e Shkolls Amerikane n Golem t Kavajs, t ShkollsTeknike t Fulzit dhe t Ambasads Amerikane n Tiran. Pas lufts drejtoi punimet pr pr ndrtimin e fabriks s sheqerit n Maliq, pr spitalin n Gjirokastr, pr fabrikn e tullave Vor etj. Pr punn e tij, u dekorua edhe nga Presidiumi i Kuvendit Popullor, s fundi edhe me pushkatim

  -Haki Kodra-, 30 vje. U lind n Dibr t Madhe. Pasi u diplomua pr ekonomi n Universitetin e Zagrebit, u kthye n Dibr, ku ngriti nj biznes t madh, por u luftua nga serbt, ndaj u largua dhe u vendos m 1940 n Tiran. Pas lufts punoi n sektorin ekonomik deri n vitin e zi t pushkatimit 1951.

  -Gafur Jegeni, 41 vje. U lind n Dibr.Ishte nj nga prfaqsuesit e shquar t Jegenve t Dibrs. Kreu studimet e larta n Akademin Ushtarake n Itali. Nga viti 1935 m 1937, komandant i kufirit bregdetar n Shqipri. N ditt e prillit 1939 n Vlor, me gradn kapiten, kreu detyrn si patriot pr mbrojtjen e atdheut. U arrestua dhe gjyqi ushtarak e dnoi me vdekje, m pas u internua n Ventotene. U lirua nga anglo-amerikant m 1943. Pas ksaj u trhoq nga ushtria deri n shkurt t vitit 1951. Epilogu: N vend t plotonit ushtarak italian t ekzekutimit, u ndodh prball skuadrs s ekzekutimit barbar me ushtar, q mbanin yll t kuq n ball.

  -Myftar Jegeni, 36 vje. U lind n Dibr. Kreu Akademin Ushtarake m 1937 n Itali. Me gradn kapiten m 7 prill 1939, luftoi n Durrs pr mbrojtjen e atdheut, m pas edhe kundr ushtris gjermane. Kundrshtoi masakrat jugosllave, ndaj serbt pasi e arrestuan e drguan n duart e komunistve n Shqipri. Pas prishjes s marrdhnieve me Jugosllavin, punoi llogaritar n nj ndrmarrje ndrtimi n Tiran, deri n vitin 1951. Nuk mundi t punonte m sepse n mesnat e priste pushkatimi i pabes.

  -Manush Peshkpia, 39 vje, poet patriot, me origjin nga Gjirokastra, u lind n Vlor. Analistt e letrsis e rendisin krahas me Fishtn. Poradecin, Koliqin, Kutelin etj. Ja, si sht shprehur shkrimtari i shquar Vedat Kokona:Shum nga shokt e mi vdiqn zemrplasur pas dekada vuajtjesh dhe mjerimesh. Nj nga kta fatzinj ishe edhe ti, Manush. Askush n kt sall dhe jasht saj nuk t ka njohur si t kam njohur un, si vllai, gjashtdhjet vjet m parShum njerz kam njohur n jetn time, pak kam muar, shum pak kam dashur si t kam dashur ty. Ti shkruaje vjersha pa e hequr veten poet, t mos jesh poet n vargje, nuk sht faj. Faj sht t mos jesh njeri. Ti, Manush, ishe poet njeri
  Edhe pas pushkatimit nga terrori i kuq n mesnatn e 26 shkurtit, ky poet njeri mbeti i gjall n vargje e n drit.

  .-Reiz Selfo, u lind n Gjirokastr. U shqua si nj nga siprmarrsit e aft n tregti dhe n ndrtim. Disa nga veprat, si Firma Selfo n Vlor, Ura e famshme e Dragotit mbi lumin Vjos, Ura e Bns n Tepelen, disa shkolla, ndr to, Gjimnazi n Gjirokastr dhe shum t tjera, jan tregues t qart t ndihmess s tij pr lulzimin e Shqipris, por dora e diktatorit E.Hoxha, m 26 shkurt 1951, ia rrmbeu pa mshir, jetn ktij biznesmeni t madh patriot.

  , -Qemal Kasaruho, 49 vje. U lind n Gjirokastr. Ekonomist, zotrues i disa gjuhve t huaja, N vitet 20-40 punoi si kryeinspektor n dogann e Sarands, m pas drejtor i prgjithshm i Monopoleve dhe i Tatimeve n Ministrin e Financave, ndr koh mori pjes n luftn kundr pushtueve italo-gjerman. Pas lufts nuk u pranua t punonte si ekonomist n Tiran, por jasht saj, n miniern e Rubikut, s fundi jasht nga jeta, por nuk mundn ta fshinin nga kujtesa e Kombit.

  -Zyhdi Herri, 30 vje. U lind n Tiran. Studjoi n Liceun e Kors dhe n Gjimnazin e Tirans, m pas vazhdoi studimet pr drejtsi. Gjat lufts bashkpunoi me Frontin N.. Pas lufts kryeredaktor i gazets Bashkmi n Tiran. M pas e priste pushkatimi pa gjyq. e pa faj.

  -Gjon Temali, 47 vje. U lind n Shkodr. N vitet 40 studioi pr farmaci n Universitetin e Firences. Nga viti 1946 deri n shkurt t vitit 1951, farmacist n Spitalin e Tirans. Ky njeri, i prkushtuar n shrbimin human t mjeksis, duhej t vritej si terrorist, pa gjyq e pa faj.

  -Petro Konomi, 30 vje. U lind n Kajro. Kreu studimet e larta n Turqi n Robert Kolezh, mandej n Akademin Ushtarake n Itali. Gjat lufts prkrahu Frontin N.. Pas lufts u emrua n ATSH. Edhe ky punonjs ngjll, duhej lidhur me tela, pr tu vrar.

  -Niko Lezo, 50 vje. U lind n Delvin. Kimist. Zotrues i disa gjuhve t huaja. Ka kryer Universitetin e Tuluzs. n vitin 1921. M 1923, ngriti t parin laborator kimik.n Tiran. Po at vit zgjidhet deputet i Delvins. M 1940 arrestohet e internohet n Ventotene. Pas lufts punon srish kimist n laboratorin, tashm nn vartsin e Ministris s Shndetsis. Ky themelues i paharruar i laboratorit t par shqiptar, duhej pushkatuar pa mshir.

  . -Pandeli Nova 59 vje. U lind n Opar, n nj familje t pasur. Ekonomist. Zotrues i disa gjuhve t huaja. Deri n vitin 1944 u mor me tregti dhe njkohsisht ndihmoli Frontin N.. Pas lufts punoi n nj shoqri tregtare eko-shqiptare. Ky prind, i nj djali partizan n mesatn e 26 shkurtit 1951, do t dgjonte pr her fundit, zrin e ashpr t komandantit partizan: Zjarr!!

  -Thoma Katundi- M i vjetri n mosh, 64 vje! U lind n Katund t Kors. Ish Vatran n SHBA. I djegur nga malli, u kthye n atdhe dhe punoi me ndershmri. I edukuar nga idet demokratike amerikane, duke prbuzur do tirani, humbi jetn m 26 shkurt 1951. Faji i tij nuk ishte vetm dashuria pr lirin, por edhe malli pr atdheun.

  -Mehmet Shkupi, 58 vje. U lind n Shkup dhe banoi n Tiran. Ish pronar me arsim t mesm dhe me profesion npuns kaloriferi. Dyshohej si agjent I Legats Francze dhe se zhvillonte veprimtari terroriste. Pra prova konkrete pr dnimin me vdekje pa gjyq, shrbeu sajesa me emrin dyshim.

  -Ali Qorraliu, 61 vje U lind n Tiran. Tiranas i pasur. Jurist. Kreu studimet e larta n Kolegjin Juridik t Selanikut. N kohn e lufts ka perkrahur Ballin Kombtar, ndaj u burgos nga rregjimi komunist. Megjithat pas lirimit nuk ndrmori asnj veprim kundr regjimit. Pa patur asnj trashgimtar u arrestua si terrorist dhe u pushkatua pa mshir, pa gjyq. La vetm kujtimin e nj njeriu, t ditur e t pasur. Kur u zbulua varri, u vu re se para pushkatimit ia kishin shkulur dhmbt e florinjt.

  -Fadil Dizdari, Me origjin nga Shkodra, u lind n Kavaj, N kohn e Zogut kishte punuar si sekretar prefekture. I dashuruar pas librave dhe t fejuars s vet, mbante hapur nj librari n qendr t Tirans. U arrestua dhe u pushktua pa gjyq, i dyshuar si terrorist, apo armik i Pushtetit. Popullor. N t vrtet faji i tij, ishte bujaria, teksa shiste pothuaj falas kryeveprat botrore, t ashtuquajtuara t verdha, t autorve me fam, si Viktor Hygo, Aleksandr Dyma, Frederik Shiler etj. Shptoi vetm unaza e fejess q u gjet n grop, pr t dshmuar pr krimin e fsheht e barbar n mes t nats.

  -Hekuran Troka, 32 vje. U lind n Kuov dhe banoi n Tiran, me profesion tregtar. N listn e zez pr kt djal t hijshm, sht shnuar tregtar i dyshimt spekulant, agjent i shrbimeve t huaja dhe terrorist. U pushkatua i dyshuar, pa gjyq. Familja u internua e punoi n pun t rnda pr bukn e gojs. Ja, si dnoheshin me munges provash e vriteshin natn ata, q dyshoheshin.

  -Lluka Rashkovi, 51 vje. U lind n Mal t Zi. Ka ardhur n Shqipri me familjen n kohn e mbretris. Gjat kohve t ndryshme u mor me transport udhtarsh, n Shqipri e Ballkan, jasht do rryme politike. Pr gjith kt jet t pastr dhe pun t ndershme n shrbim t vendit ton, u arrestua dhe u pushkatua pa gjyq.

  Pr gropn e braktisur n errsirn e ftoht 60 vjet m par, nga xhelatt e nga fajtort e shekullit, foln eshtrat, foln edhe gurt, foln arkivat e zbuluara edhe ato si gropa e t vrarve, foli dhe kujtesa e njerzve t ndershm, e motrave, e vllezrive, e nipave, e qytetarve dhe e fshatarve t ndershm. Foln me z t lart q ta dgjonte bota dhe rinia t merrte vesh, megjithse me vones, se kush ishte n t vrtet Republika Popullore Socialiste, apo Komuniste e E. Hoxhs dhe e M. Shehut, fanar ndriues, burg apo varr i prbashkt i shqiptarve?


  Nga Agim Xh. Dshnica

  Boston MA.
  Shkurt 2011

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e gjirfabe
  Antarsuar
  23-06-2004
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  576


  Demokracia nuk ndrtohet mbi harresn.  Ekspozit fotografike kundr krimeve t komunizmit n Presidenc


  Presidenti i Republiks Prof Dr. Bamir Topi vlerson me titullin e lart Nderi i Kombit 22 deputett q u vran nga bishat komuniste.  Demokracia nuk ndrtohet mbi harresn, ishte sllogani i ekspozits fotografike t krimeve t komunizmit q u el n Tiran, nga Sekretari i Prgjithshm i Shoqats Mbarkombtare t Integrimit t Burgosurve dhe t Prndjekurve Politik, z.Besim Ndregjoni.

  Ekspozita fotografike e krimeve t komunizmit u vendos n selin e Presidencs nga data 21- 25 shkurt, n Salln Sknderbeu. N prurimin e saj ishte Presidenti i Republiks Prof.Dr. Bamir Topi, Qeveritar dhe forca t ndryshme politike. T pranishm ishin familjart dhe t afrmit e atyre njerzve t harruar. Gjithashtu nderuan me pjesmarrjen e tyre,gjith Prfaqsit Diplomatike t akredituara n Tiran.Enkas pr nderimin e ktyre jetve t harruara erdhi nga Gjeneva Misioni i OKB-s.

  Presidenti i Republiks, Prof.Dr.Bamir Topi, n fjaln e vet theksoi ve vlerave t ktyre njerzve t mohuar, q jan pjes e pamohueshme dhe e pandashme e historis son kombtare, kmbnguli n dnimin e krimeve t komunizmit.

  Q fjala e Z. President t bhet realitet, duhet t hapen dosjet, pr ta par t vrtetn n sy dhe t ndahet shapi nga sheqeri.

  M vjen keq pr Individ t veant, qofshin kta edhe n sferat e larta t shoqris, mendoj se e kan gabim kur merren me emra t prvem t diktaturs. Nuk ishte nj, as dy dhe as dhjet njerz, por ishte nj sistem i tr, q krkon nj analiz t mirfillt dhe pas ksaj, t marr dnimin e merituar secili sipas shkalls s krimit. Nuk ishin pak krime, por:

  1- Ishin 6212 burra dhe gra t vrar, nga t cilt 450 ishin gra.

  2- T burgosur ishin 36 000 ( burra dhe gra ) t moshave dhe profesioneve t ndryshme.

  3-N Shqipri 50 000 familje u internuan .

  4- Ishin 100 000 familje t cilsuara Kulak. N t gjith botn vetm Rusia dhe Shqipria vendosn damkn e kulakut, duke i ndar bashkkombasit n dy klasa armike. Ambasadori i ShBA n Tiran, Msr. Arvizu, i pasuar nga t tjer diplomat theksuan se: Shqipria Demokratike duhet t ndjek shembullin moral t ktyre njerzve q nuk e kursyen jetn pr lirin e vrtet. Me t drejt e quajtn kshtu, sepse liria e nj vendi u takon t gjith shtetasve. Por pr fat t keq, ne shqiptart ishim pushtuesit dhe ekzekutort e vetvetes. Nuk na vrau i huaji, por vllai i nj gjaku, i nj race, i nj gjuhe dhe i t t njjtave zakone.

  N ditn e mbylljes s Ekspozits, Presidenti i Republiks z. Bamir Topi, n kujtim t vrasjes makabre t 22 deputetve, m 1951, i vlersoi ata me titullin e lart

  Nder i Kombit. Duheshin 60 vite q t vlersohej gjaku dhe jeta e tyre e re.

  Un, si pjes e ksaj shtrese t leqendisur, e falenderoj Presidentin ton t nderuar, Prof.Dr.Bamir Topi, pr gjestin human ndaj ktyre intelektualve q krkonin t vendosnin drejtsi. I jam mirnjohse pr kt vlersim, ndonse t vonuar. Gjithsesi m mir von se sa kurr.

  Ndaj sot u drejtohem me dy fjal gjith atyre intelektualve dhe fisnikve q u tretn qelive, knetave dhe minierave apo n varret pa emr, t cilt t heshtur dhe me qortim shihnin nga muret e Presidencs. Nuk mund t ndrtohet demokracia dhe historia mbi harresn, sepse dshirat dhe ndrrat e 6212 shqiptarve nuk u realizuan menjher pas lirimit nga fashizmi.

  - Nderim dhe mirnjohje gjith ktyre shqiptarve t mir q luftuan, u vran, u burgosn dhe u internuan pr liri dhe demokraci t vrtet!

  - Kta vigan, q jan pjes e pamohueshme e historis son kombtare krkuan t ndrtonin nj demokraci t tipit perndimnor

  - Sipas tyre n themel t shtetit demokratik qndron zhvillimi i gjithanshm i Vendit, ndrtimi i shtetit t s drejts, i cili duke mbrojtur pronn private, mbron identitetin kombtar.

  - Kta shqiptar t vrtet nuk luftuan, nuk u vetmohuan q Shqipria, ky vend i pasur dhe i bukur t shndrrohej n nj burg gjigand , ku kishte vetm rojtar dhe t burgosur.

  - A e meritoi vall ajka e kombit q luftoi pr liri dhe demokraci, t shndrrohej n pleh apo n shtretr mushkonjash dhe gjarprinjsh, pr t knaqur xhelatt e diktaturs komuniste?

  - Prse vall inteligjencn shqiptare, fisnikrin q prbnte palcn e Kombit n do periudh t historis, e varrosn npr llomi knetash, kanalesh dhe minierash? Apo mos xhelatt, q t quheshin t till, u duheshin viktimat?!

  - Shqipria, Parajsa, ku kan folen Perndit, a duhej shndrruar n nj varrez gjigante mbushur me varre pa emr?

  -Ata kaluan kalvare vuajtjesh n ferrin komunist, u vetmohuan se Shqipria nuk ka kuptim dhe kombi nuk ekziston pa Kosovn dhe amrin.

  - Ata krkonin vazhdimin e tradits s bukur shqiptare, ku t bashkjetonin n paqe dhe harmoni t tri besimet fetare: Islame, Katolike dhe Ortodokse.

  - Ata ishin kundr urrejtjes dhe hakmarrjes. Deviza e tyre ishte: Zhvillim i gjithanshm i Shqipris, ku t ket dashuri, mirkupim dhe toleranc mes bashkkombasve.

  - Vetm me realizimin e idealeve demokratike, pa dhun dhe pa mohim vlerash, ata ishin pr nj Shqipri evropiane

  - Kush mund ta imagjinonte se lufta e klasave, m e egra q ka njohur njerzimi, kombin m t lasht t bots, do ta ndante me nj hendek t thell n dy klasa armike deri n vdekje me njra-tjetrn

  - Trastat dhe fmijt n shpinat e grave, nnave dhe motrave, ishin m t rnda se prangat n duart dhe kmbt e t burgosurve, q nuk e pan lirin.

  - Sa e sa fmijve nuk u tha kurr goja baba dhe sa mijra t tjer u rritn jetim me prindr gjall!

  -A harron vall nj nn q gjith ditn i binte bretku n ish ullinjt e saj dhe n dark i mblidhte barkthart e saj me lakra pa vaj.

  - I vran, i burgosn,i internuan dhe i fundosn, por ata doln mbi siprfaqe, se mbijetesa sht virtyt i fisnikris.

  - Ata nuk u vran q t shprbhej familja, as t ndahej babai nga djali, motra nga vllai, ose gruaja nga burri.

  - Kto krime monstruoze, t pashembullta t nnshkruara nga dor shqiptari, q ia kishte shitur shpirtin djallit, me penn e ngjyer n gjak t pastr shqiptari, do t zilepsnin komediant dhe tragjediant q t ngriheshin nga varri pr t shkruajtur tragjedin m t dhembshme, at t vendit t shqiponjave.

  - Kta q rilindn pr t mos u harruar kurr, prsri nuk krkojn hakmarrje. Ata duan vetm pendesn dhe faljen e persekutorve.

  - Nse vjen dita e madhe e ndjess, kjo do t ndodh vetm kur bijt e xhelatve dhe persekutorve do t jen gjykatsit dhe prokurort e baballarve t tyre kriminel.

  Pyes: A bn vaki nj gj e till?

  -Kurr.

  Bijt dhe nipat ecin n gjurmt e baballarve, q drejtonin dje, kurse ata drejtojn sot. Ata bjn paqe edhe me djallin, vetm ta ken n duart e tyre politikn, ekonomin, drejtsin, arsimin, kulturnKatovica pas realizimit t planit A( morn drejtimin e forcave politike pluraliste nga njerzit e PPSh). Kurse tani vazhdon planin B me prqndrimin dhe forcimin e prons private n duart e bijve dhe nipave t tyreN kt mnyr Ish pronart legjitim, jo vetm ngeln me gisht n goj, por ngeln n prjetsi ISh

  Ky ishte zhgnjimi m i madh pr ata q i shptuan vdekjes. Ata njerz t arsimuar n perndim, duke u nisur nga prvoja botrore, ishin t bindur se shteti i s drejts, shteti demokratik nuk mund t ndrtohet, nse prona nuk shkon te pronari legjitim. Por kjo pr fat t keq ngeli teori

  Jan t pakt ata pronar legjitim q u kan dhn ndonj kock, e cila u ka ngecur n fyt dhe po vrasin njri-tjetrin. Kurse fmijt e ish ponarve, t varfr sa m ska, pa pron, sepse nuk shkoi prona tek i zoti dhe pa pun, kan marr rrugt e kurbetit. A nuk ishte ky plani i Katovics B? Mohimi i do mundsie prone dhe pushteti pr fmijt e ish fisnikve dhe ish pronarve. Strategjit e tyre jan me qitje t largt. Pasi bijt e Enverit, Leninit dhe Stalinit e din mir se, me kalimin e kohs humbet identiteti i familjeve t vjetra q krijuan Shqiprin. Humbja e identitetit autokton kombtar u intereson shovinistve sllavo serb dhe shovinizmit grek. Ndaj iu rritet oreksi Janullatosit (Kali i Trojs n Shqipri), konsullit t Kors, lobit grek n ShBA me Geixh n krye .

  Pr kt luftuan dhe dhan jetn e tyre t pafajshme shqiptart? I kujt sht faji vall?Fajin e bn qyrk, e lan n rrug dhe nuk e pranoi asnjeri. Gjith kalimtart e shihnin vngr, duke thn: Jo, ssht imi ssht imi. Po ju l t gjykoni vet

  Shqiptar t mir, q jetoni n zonat kufitare t vendit mm; Ju q me breza lindt shqiptar, por fati i izolimit gjysm shekullor ju oi argat n vendet fqinje, mos e ulni kaq shum dinjitetin tuaj, sa pr nj pension lmosh, ndrroni emrin, fen dhe kombsin. Koha do t jet gjykatsi m i mir. Vjen nj dit dhe para ndrgjegjes secili jep llogari, por ather do t jet von. Mos harroni se kurr nuk sht von pr t br gjn e duhur. Ruajuni gjykimit t ndrgjegjes suaj.

  At q nuk e bn shekujt, po e bn mashtrimi shovinist kto 20 vite. Ndaj mos e lejoni nj turp dhe nj krim t till! Kujtohuni se cilt jeni. Jeni nga ajo rac e lasht ilire, t ciln e vlerson bota, kurse ne


  Vilhelme Vranari Haxhiraj

  .

 8. #8
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  http://www.botasot.info/mesme/faqja-2.jpg

  Vendimi i gjykats pas pushkatimeve
  Zbardhet procesverbali i plot. Nj jav pas pushkatimit t 22 intelektualve, Kadri Hazbiu: T hartohet vendimi formal i gjyqit. Letra e Hoxhs: Shoku Stalin ne nuk kemi qen vigjilent, ju krkojm ndjes!
  Letra/Enver Hoxha i krkoi falje Stalinit
  Nj jav pas pushkatimit pa gjyq t 22 intelektualve m 26 shkurt t 1951, pr t mbuluar gjurmt e krimit, regjimi komunist prpiloi n mnyr t fsheht nj vendim formal, i cili "prligjte" aktin e ekzekutimit. Gazeta zbardh sot procesverbalin e plot t 2 dhjetorit 1993, t Prokuroris s Rrethit Tiran lidhur me dshmin e Vangjel Koanit (kryetar i Gjykats s Lart Ushtarake, n vitin 1951), n t cilin ai dshmon se si klika m e lart e regjimit komunist e urdhroi t prpilonte vendimin gjyqsor pas pushkatimit t intelektualve, t cilt u pushkatuan pa gjyq natn e 26 shkurtit t vitit 1951 n afrsi t Urs s Beshirit nga regjimi komunist. Arrestimi dhe m pas pushkatimi i tyre u b menjher pas alarmit dhe bombs q shprtheu n dyert e ambasads s Bashkimit Sovjetik n shkurt t vitit 1951. Prmes ksaj dshmie, Koani tregon se rreth nj jav pas pushkatimit t 22 intelektualve, ai sht thirrur nga ish-kryetari i Gjykats s Lart Ushtarake, Shuaip Panariti, ku ishte informuar pr ngjarjen e hedhjes s bombs n Ambasadn Sovjetike si dhe pushkatimin e 22 personave si autor t ksaj ngjarjeje. Koani dshmon se n kt takim, n cilsin e kryetarit t Gjykats s Lart Ushtarake i sht krkuar q t prpiloj nj vendim gjyqsor penal vetm formalisht n t cilin t deklaroheshin fajtor dhe t dnoheshin me vdekje personat e pushkatuar m par. M pas, ngjarjet zhvendosen n Ministrin e Brendshme, n nj zyr, ku Koani tregon se aty, e priste Kadri Hazbiu. Ky i fundit i ka dorzuar Koanit listn emrore t personave t pushkatuar dhe m pas nisi prpilimi dhe arsyetimi i vendimit. Vet Koani konfirmon se ky vendim nuk ishte pasoj e nj gjyqi, pasi nuk ishte br asnj seanc gjyqsore, nuk kishte patur asnj t pandehur pr gjykim dhe as kishte patur nj seanc gjyqsore me personat t cilt ishin pjes e vendimit, pasi ata ishin pushkatuar m par. Ndaj dhe Koani pohon dhe ripohon pr t disatn her se nuk njihte asnj prej personave, t listuar n vendimin gjyqsor formal q ai ka firmosur, ku 22 intelektualt deklaroheshin fajtor dhe dnoheshin me vdekje. Gjithka ishte vendosur n mbledhjen ur-gjente t Byros Politike t 20 shkurtit 1951. Mehmet Shehu, ather ministr i Brendshm, urdhroi marrjen e masave pr represion, pa marr parasysh ligjet n fuqi si dhe bri analizn dhe masat e menjhershme q duhet t merreshin n ndshkimin e "terroristve" n seancn e mbledhjes me antart e Byros Politike t Komitetit Qendror. N kt mbledhje, Mehmet Shehu theksoi se, "kjo sht nj ngjarje politike e kalibrit t madh, madje m e madhe se nj atentat q mund t bhej kundr ndonjrit nga ne".
  PROCESVERBAL I PYETJES S DSHMITARIT VANGJEL KOANI
  Tiran, m 2 dhjetor 1993
  Un Marenglen Rrapi dhe Petrit Shehu, hetues t Prokuroris t Rrethit Tiran, mbajm kt procesverbal t pyetjes s dshmitarit Vangjel Koani, i biri i Kios dhe i Sofijes, i datlindjes 1.03.1922, lindur n Dhrmi t Himars dhe banues n rrugn "Niko Avrami", Pallati 7, Shkalla 2, Apartamenti 23 Tiran, me arsim t lart juridik, i padnuar, pensionist.
  Dshmitari u paralajmrua pr prgjegjsin penale q ka sipas nenit 202 t K. Penal n rast se bn dshmi t rreme.
  FIRMA E DSHMITARIT
  PYETJE : far detyrash shtetrore keni kryer gjat kohs q keni qen n marrdhnie pune me shtetin?
  PRGJIGJE: Pas lirimit t Tirans, mua m kan drguar ne seksionin e SEMP-it (kshtu quhej sigurimi) n rrethin e Shkodrs, me detyrn e zvendsshefit t seksionit, pasi shef kisha Zoi Themelin. Ktu ndenja rreth nj muaj, dhe m kan arrestuar dhe m kan dnuar pr moszbatim t rregullave gjat kryerjes s detyrs. Dhe konkretisht m dnuan se prdora dhun, sipas urdhrit ndaj nj oficeri t brigads. U dnova 8 muaj. Pasi u lirova m'u njoh prap grada kapiten i dyt dhe vajta n M. Mbrojtjes.
  PYETJE: Meqense n vitin 1951 keni punuar n Gjykatn e Lart Ushtarake dhe n kt koh ka ndodhur dhe nj ngjarje n Ambasadn Sovjetike t akredituar n Tiran, far mund t na sqaroni n lidhje me trajtimin juridik t ksaj ngjarjeje nga organet e drejtsis s asaj kohe?
  PRGJIGJE: E kujtoj mir se n vitin 1951 ka ndodhur nj ngjarje n Tiran dhe konkretisht u fol se ishte hedhur nj bomb n Ambasadn Sovjetike. Se far masash represive u morn nga shteti n at koh, sa dhe cilt persona jan arrestuar un nuk di gj fare. Pas ca ditsh, t ksaj ngjarjeje, apo me kalimin e nj jave, un jam thirrur nga ish-kryetari i Gjykats se Lart Ushtarake Shuaip Panariti dhe bashk me mua m ngjan se jan thirrur ose Nonda Papuli ose Hilmi Telegrafi, q ishin antar t Gjykats s Lart Ushtarake. Kur na thirri n zyr, Shuaipi na tha se pr ngjarjen e hedhjes s bombs n Ambasadn Sovjetike, nga Ministria e Punve t Brendshme jan pushkatuar 22 persona. Shuaipi na tha se neve duhet t bjm, prpilojm nj vendim gjyqsor penal vetm formalisht n t cilin t deklarojm fajtor dhe t dnojm me vdekje personat e pushkatuar m par. Pas ksaj kemi shkuar n koh paradite n zyrat e Ministris s Punve t Brendshme, shkova un, Shuaipi dhe ose Nonda ose Hilmiu, tjetr njeri nuk m kujtohet. Hym n Ministrin e Brendshme nga dera kryesore, nga bulevardi dhe vajtm n nj zyr t sigurimit n katin e dyt, ku un mbaj mend se n kt zyr ka qen Kadri Hazbiu, tjetr njeri nuk m kujtohet, por n kt zyr kam vn re se hynte e dilte dhe Nevzat Haznedari (sot i vdekur). Nga drejtuesit e tjer t ish-Ministris s Punve t Brendshme nuk m kujtohet se kush ka ardhur n kt zyr...
  Sqaroj se si un dhe kolegu tjetr, q ishte n takim me Shuaipin kur nuk kishim shkuar akoma n Ministrin e Punve t Brendshme, i tham kryetarit se si mund t prpilojm nj vendim gjyqsor, pa qen prezent personat q gjykohen dhe kur m tepr ata jan pushkatuar pa gjyq. Shuaipi na tha se ashtu sht, por neve megjithat duhet ta bjm nj vendim gjyqsor formal, se neve duhet t kemi besim tek udhheqja, se ashtu na thot ajo. N at koh n udhheqje t shtetit ishte Enver Hoxha, kryente detyrn e Kryeministrit, ndrsa Mehmet Shehu ishte ministr i Punve t Brendshme. Shuaipi nuk na tha se kush e kishte thirrur nga udhheqja e asaj kohe dhe kshtu neve na u mbush mendja t bnim nj vendim gjyqsor formal.
  Si thash, ne vajtm n zyrn ku ishte Kadri Hazbiu, ku erdhi dhe Nevzat Haznedari dhe na than se ne kemi pushkatuar 22 persona dhe duhet br vendimi gjyqsor. Nga ana e Kadriut na sht dhn lista emrore e personave t pushkatuar dhe filluam prpilimin dhe arsyetimin e vendimit. Nuk na sht dhn ndonj aktakuz, por nuk mbaj mend se kush e ka shkruar vendimin, por konceptimin e bnte Shuaipi. Nuk m kujtohet nse vendimi gjyqsor sht br me dor apo me makin shkrimi. Nuk m kujtohet q krahas vendimit t jet prpiluar dhe procesverbali i seancs gjyqsore, me sa di un, sht br vetm vendimi. Kemi ndenjur n zyrn e Kadriut sa prfunduam prpilimin e vendimit gjyqsor dhe kujtoj se kam firmosur un dhe Shuaip Panariti, pr t tjert nuk e di.........
  N kto rrethana sht br vendimi pr deklarimin fajtor dhe dnimin me vdekje t 22 personave q ishin pushkatuar m par nga Ministria e Punve t Brendshme, pr hedhjen e bombs n ambasadn sovjetike.... Vendimin gjyqsor formal, pasi e firmosa dhe un e ka marr Shuaip Panariti. Ky vendim nuk ishte pasoj e nj gjyqi t zhvilluar, pasi neve nuk bm asnj seanc gjyqsore, nuk na jan sjell t pandehurit pr gjykim, nuk kishim prpara nj seance gjyqsore personat e shnuar n kt vendim, pasi ata ishin pushkatuar m par. Prandaj un nuk kam par dhe as njoh asnj nga personat e pushkatuar pa gjyq, pr t cilt bm kt vendim gjyqsor formal m pas. Si mbaruam pun n Ministrin e Brendshme, vajtm n Gjykatn e Lart. Shuaipi na dha porosi q pr kt q dgjuam q jan pushkatuar pa gjyq 22 persona dhe pr vet vendimin formal gjyqsor q prpiluam pas pushkatimit t tyre, mos t'i themi njeriu, ta ruajm sekret, si sekret shtetror. Q nga kjo koh un e kam mbajtur gojn t mbyllur dhe nuk ia kam treguar t vrtetn ndonj personi....N ndonj rast tjetr t mpasm mua nuk m sht
  krkuar q t bj ndonj vendim tjetr gjyqsor formal.....
  PYETJE: M pas n lidhje me ngjarjen e hedhjes t nj bombe n Ambasadn Sovjetike, a sht br ndonj gjykim n lidhje me autort e vrtet t ksaj ngjarje?
  PRGJIGJE; Pas prpilimit dhe nnshkrimit t vendimit gjyqsor penal dhe formal t deklarimit fajtor dhe (dnimit me vdekje t 22 personave, gjat gjith kohs q un kam punuar n organet e drejtsis, nuk di dhe as kam dgjuar q t jen gjykuar dhe dnuar persona t tjer pr hedhjen e bombs n Ambasadn Sovjetike n vitin 1951...
  -PYETJE : Dshmitarit i tregohet dosja e hetuesis Nr. 1687-A e Drejtoris s Sigurimit t Shtetit, n t ciln ndodhen dhe vendimi gjyqsor penal nr. 64 dt. 27.II.1951 pr dnimin e 22 personave dhe q fillon me t pandehurin Tefik Shehun e prfundon me Sabiha Kasimatin, i cili prbhet prej 3 fletsh dhe n fund t t cilit ekzistojn 2 nnshkrime t trupit gjykues. Gjithashtu procesverbali i seancs gjyqsore prej 5 fletsh, n fund t t cilit nuk ka asnj nnshkrim. far mund t na sqaroni n lidhje me kt dosje e dokumentet q ndodhen n t?
  -PRGJIGJE: Dosjen hetimore t Drejtoris s Sigurimit t Shtetit sot po e shikoj pr her t par. Fletn e inventarit t ksaj dosje nuk e kam plotsuar un me dorshkrimin tim. Vendimin e gjykats s Lart Ushtarake e shoh q sht i daktilografuar dhe n prbrje t trupit gjykues sht shnuar si kryetar Shuaip Panariti, ndrsa si antar un dhe Nonda Papuli, kurse me detyrn e sekretarit Idajet Bejo. N kt vendim thuhet se seanca gjyqsore sht zhvilluar pa pjesmarrjen e prokurorit, n baz t ligjit t ri mbi gjykimin e akteve dhe organizatave terroriste dhe jan deklaruar fajtor 22 persona dhe konkretisht Tefik Shehu, Hekuran Troka, Lluka Rrashkovi, Haki Kodra, Pandili Nova, Thoma Katundi, Fadil Dizdari, Ali Qoraliu, Jonuz Kaceli, Gafur Jegeni, Petro Ikonomi, Zydi Herri, Niko Lezo, Myftar Jegeni, Qemal Kasaruho, Manush Peshkpia, Andon Delhysa, Reiz Selfo, Xhon Temali, Pjetrin Gruraziu, Mehmet Shkupi dhe Sabiha Kasimati. Asnjrin prej ktyre personave nuk e njoh dhe nuk i kam par. Nuk sht e vrtet q ata t jen sjell pr gjykim para trupit gjykues dhe me kta persona nuk kam zhvilluar asnj seanc gjyqsore, as n zyrat e M.P.Brendshme, as n zyrat e Gjykats s Lart Ushtarake dhe as n nj vend tjetr. N fund t vendimit, n faqen 3, shoh se jan hedhur vetm 2 nnshkrime. Ajo n emr t kryetarit t seancs e njoh se sht e Shuaip Panaritit, nj firm e antarit t trupit gjykues sht firm e vn nga ana ime. Antari tjetr i trupit gjykues dhe sekretari jan pa firm. Kt firm, si shpjegova m lart, un e kam hedhur, duke qen i thirrur n zyrat e Sigurimit t Shtetit, duke qen bashk me Kryetarin e Gjykats s Lart Ushtarake Shuaip Panariti. Duhet t ken qen n zyrn e Kadri Hazbiut, kshtu m kujtohet mua, dhe Nonda Papuli dhe sekretari Hydai Bejo. E vrteta sht se personat e shnuar n kt vendim, nuk kan dal fare n gjyq, pasi ata kan qen pushkatuar m prpara nga organet e sigurimit dhe vendimin e kemi prpiluar dhe nnshkruar krejtsisht formalisht, pr t justifikuar pushkatimin e tyre t paligjshm dhe arbitrar. Megjithse na e mbushi mendjen kryetari Shuaip Panariti se prpilimi dhe nnshkrimi i ktij vendimi iu shrbente interesave t shtetit t asaj kohe, un prsri e ndjej se moralisht nuk duhej t isha pajtuar me kt arbitraritet dhe nuk duhej t pranoja firmosjen e ktij vendimi. Por n kt rrug t gabuar m ka futur frika e kohs, prandaj edhe kam heshtur ...Pash edhe procesverbalin e seancs gjyqsore dhe kam pr t thn se sht e para her q e shoh. Ky procesverbal sht krejt fik, ky nuk na sht paraqitur pr ta firmosur at dit q firmosm vendimin ose m von. N faqen e dyt t procesverbalit t seancs shoh q n numrin rendor 23, sht shnuar dhe emri i Vesel Pitarks me gjeneralitetet prkatse, t cilat jan prishur me viz me boj shkrimi ngjyr kafe dhe sht shnuar n kllapa prishen 33 fjal. Kto shnime nuk jan br dhe nga ana ime. N kt procesverbal jan fiksuar deklarimet e t pandehurve n seanc gjyqsore pas leximit t aktakuzs s prokurorit, deklarime q fillojn me t pandehurin Tefik Shehu dhe mbarojn me t pandehurin Reiz Selfo. Prmbajtja e ktyre deklarimeve, sikurse e gjith prmbajtja e procesverbalit t seancs gjyqsore, sht krejtsisht e rreme, pasi kta t pandehur nuk kan dal n gjyq, pasi si shpjegova ishin pushkatuar disa dit m par nga organet e sigurimit t shtetit. N kt dosje shoh dhe aktakuzn prej 2 faqesh q ka dhe nnshkrimin e ish- Prokurorit t Prgjithshm Ushtarak Siri arani, por dhe kt aktakuz po e shoh pr her t par sot. N kohn kur kemi prpiluar vendimin gjyqsor n zyrat e Sigurimit t Shtetit, nuk kam par q t ket ardhur dhe n zyra n at koh dhe Siri arani....
  PYETJE : Dshmitarit i lexohen shpjegimet e dshmitarit Hydai Bejo t dats 26.11.1993. far keni pr t thn?
  PRGJIGJE: I dgjova shpjegimet e dshmitarit Hydai Bejo, dhe sqaroj se nuk kam ndonj kundrshtim pr sa thot ai. Un si shpjegova vura n dukje se mund t ket qen dhe Hydai, kur na thirrn n M.P. Brendshme, por derisa thot Hydai se nuk ka qen, ai e di m mir,
  sepse mua nuk m kujtohet mir. E vrteta sht se pr personat e pushkatuar nuk sht br asnj lloj gjyqi. Procesverbali mbyllet dhe pasi
  lexohet nnshkruhet pa vrejtje. Ktij procesverbali i bashklidhet
  dhe deklarata me dorshkrimin e dshmitarit e dats 2.12.1993..
  DSHMITARI SEKRETARE HETUES
  Vangjel Kocani Loreta Paparizo Petrit Shehu Mariglen Rrapi
  (Si lexova procesin dua t shtoj se n at koh q sht br formalisht vendimi neve nuk na kan br t njohur ndonj dekret t posam pr gjykimin e veprave terroriste pa prokuror, pa avokat dhe pa pranin e t pandehurve).
  Enver Hoxha letr Stalinit: T pamshirshm kundr armikut
  Pas ngjarjes s klasifikuar si nj akt politik terrorist, Enver Hoxha prmes nj telegrami urgjent drejtuar Stalinit u zotua pr besnikri ndaj kauzs s komunizmit e Bashkimit Sovjetik dhe se do t ndshkonin rnd autort dhe mbshtetsit e tyre. N kt letr, diktatori Hoxha shprehet se ky akt i poshtr i armikut e kishte egrsuar pa mas Tirann zyrtare duke br q t dhjetfishohej lufta dhe vigjilenca ndaj, si shprehet ai, imperialistve gjakatar, luftnxits amerikano-anglez, ndaj tradhtarve fashist t Beogradit, t Athins dhe t Roms, dhe reaksionit t brendshm, vegl e tyre.
  (Letra e Enver Hoxhs drejtuar Stalinit pas shprthimit t bombs n Ambasadn Sovjetike)
  Dat 21.02.1951
  Shokut Josif
  Visarionovi Stalin
  Kremlin, Mosk.
  Atentati i poshtr q armiku i egr i popullit ton dhe i Bashkimit Sovjetik na bri kundr Legats Sovjetike n Tiran n datn 19.02.1951, n orn 19:47, duke hedhur dinamit n oborrin e Legats, na ka goditur mu n zemr t Partis dhe t popullit ton. Ky akt politik terrorist i armikut na ka prekur jashtzakonisht, sepse ai u drejtua ndaj ka sht m i dashur, m i shtrenjt dhe m i shenjt i popullit ton, Bashkimit Sovjetik, q sht gjithka pr ne e q pa at nuk kishte dhe nuk mund t ket jet pr popullin dhe Partin ton. Shoku Stalin, ne nuk kemi qen vigjilent sa duhet, sepse mund ta kishim evituar at gj t tmerrshme q na ngjau ne, at munges vigjilence q ne e konsiderojm nj nga gabimet m t rnda tonat, nuk duhet t na falej leht nga populli dhe Partia jon. Ne, shoku Stalin, ju betohemi, juve dhe partis bolshevike t lavdishme se do t'ia lajm partis dhe popullit ton kt gj kaq t rnd q u shkaktua nga mungesa e vigjilencs son. Ky akt i poshtr i armikut na ka egrsuar pa mas dhe na ka br t dhjetfishojm luftn dhe vigjilencn ton ndaj imperialistve gjakatar, luftnxits amerikano-anglez, ndaj tradhtarve fashist t Beogradit, t Athins dhe t Roms, dhe reaksionit t brendshm, vegl e tyre. Shoku Stalin, Partia jon do t jet e pamshirshme kundr armiqve t Bashkimit Sovjetik, t popullit ton e t paqes. Partia jon, si kurdoher, do t vr t gjitha forcat e saj pr t elikosur dashurin e popullit ton ndaj shptimtarve t tij, Bashkimit Sovjetik, Partis Bolshevike dhe jush, shoku Stalin. Armiqt e brendshm dhe t jashtm nuk do t arrijn kurr t grvishtin dashurin dhe besnikrin e pakufishme q ka populli yn pr ju dhe Bashkimin Sovjetik. Shoku Stalin, n emr t t gjith shokve t Komitetit Qendror t Partis s Puns, t mbledhur n Plenium, ju krkojm ndjes Juve, Partis Bolshevike dhe Qeveris Sovjetike dhe ju betohemi do t'ia lajm kt fatkeqsi q na ngjau ne. Ne do t jemi t pamshirshm dhe vigjilent ndaj armikut t brendshm dhe t jashtm, do ta forcojm dhe do ta elikosim partin ton, do ta bolshevizojm at dhe do t forcojm do dit e m shum mbrojtjen e vendit ton. Duke ju shprehur dashurin dhe besnikrin m t madhe q ne kemi pr Partin Bolshevike dhe pr Ju, msues gjenial dhe i shtrenjt yni, pranoni t falat tona revolucionare.
  N emr t pleniumit t Komitetit Qendror
  t Partis s Puns
  s Shqipris Sekretari i Prgjithshm
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 9. #9
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443

  Mehmet Shehu: T'i pushkatojm jasht ligjeve n fuqi

  Mehmet Shehu: T'i pushkatojm jasht ligjeve n fuqi
  Mbledhja e Byros Politike q vendosi ekzekutimin e intelektualve t "bombs s ambasads"
  Pa gjyq dhe pa asnj justifikim zyrtar, 22 intelektual u pushkatuan natn e 26 shkurtit t vitit 1951 n afrsi t Urs s Beshirit nga regjimi komunist. Arrestimi dhe m pas pushkatimi i tyre u b menjher pas alarmit dhe bombs q shprtheu n dyert e ambasads s Bashkimit Sovjetik n shkurt t vitit 1951, ku u shnuan disa xhama t thyer dhe asnj viktim. Por, ky shprthim do t shrbente si mjeti pr t goditur t gjith ata q konsideroheshin "t rrezikshm" pr regjimin komunist. Menjher organet e Ministris s Punve t Brendshme u vun n lvizje dhe brenda nats, pa dhn asnj shpjegim, sqarim, arrestuan m tepr se 100 persona. Pyetje, hetime, krcnime dhe akuza pr veprime terroriste. Dhe vetm 5 dit pas bombs, 22 persona do t pushkatoheshin pa gjyq. Ky veprim u cilsua i prligjur, fal dekretit q doli enkas ato dit, ku citohej se n raste t veprimtarive terroriste, gjyqi ndaj personave kryhej n munges dhe vendimi ishte i paapelueshm. Me kt lvizje rrufe t Byros Politike e t t gjitha instancave t tjera t lidhura me t vetm brenda pak orsh, gjithka do t merrte fund.
  Vendimi: Spastrim nga Tirana t familjeve reaksionare brenda muajit
  60 vjet m par, mbrmjen e 19 shkurtit 1951, forca t shumta policore, hetues e prokuror mbrritn n ambasadn sovjetike, n Tiran pas zhurms q shkaktoi nj shprthim i fuqishm n brendsi t ambienteve t saj. Dmet nga shprthimi n garazhdin e makinave t legats sovjetike, n Rrugn e "Durrsit", ishin minimale, vetm disa xhama t thyer dhe asgj m shum. Por, mjaftoi vetm kaq, q klika e regjimit t niste marrjen e masave t ashpra t represionit ndaj kundrshtarve, armiqve t partis, e aq m tepr, armiqve t Bashkimit Sovjektik. Menjher, pas ngjarjes s klasifikuar si nj akt politik terrorist, Enver Hoxha prmes nj telegrami urgjent drejtuar Stalinit u zotua pr besnikri ndaj kauzs s komunizmit e Bashkimit Sovjetik dhe se do t ndshkonin rnd autort dhe mbshtetsit e tyre.
  Gjithka ishte vendosur n mbledhjen urgjente t Byros Politike t 20 shkurtit 1951. Mehmet Shehu urdhroi marrjen e masave pr represion. Pas fjals s tij, nisi prpilimi i listave. Sigurimi i Shtetit hartoi tri lista me m shum se 100 vet.
  N kto lista ishin shkruar emrat e personave q do t arrestoheshin. Anash emrit t tyre kishte edhe shnime biografie, aktiviteti para lufte dhe pas saj, si dhe akuza q mund t'u bhej. T gjith personat e listuar, ishin intelektual, por q n listat e prpiluara secili prej tyre cilsohej si borgjez t lidhur me spiunazh etj.
  N krah t emrit u ishin vendosur edhe kryqe blu, q do t thoshin se ata ishin t piketuarit pr t'u ekzekutuar. M 25 shkurt, prokurori ushtarak, Siri arani, hartoi akuzat pr 22 personat e par, t gjith intelektual. Sipas akuzs, kta persona ishin vn n shrbim t spiunazheve t huaja imperialiste, se ishin antar t nj organizate terroriste, kishin br propagand pr t rrzuar me dhun pushtetin popullor dhe se, kishin hedhur parrulla pro shprthimit t nj lufte t re nga ana e imperialistve. N dokumenta thuhet se 22 intelektualt jan ekzekutuar, duke u gdhir 26 shkurti, ndrsa vendimi u dha nj dit m pas ekzekutimit t personave.
  Vendimi i ekzekutimit sht firmosur nga kryetari i Gjykats s Lart Ushtarake, por ishte nj vendim formal i nj gjyqi t pazhvilluar dhe jepej thjesht pr t justifikuar ekzekutimet, por edhe t tjera masa represive q u ndrrmorn n at koh.
  Mehmet Shehu: T'i pushkatojm jasht ligjeve n fuqi
  Mehmet Shehu, ather ministr i Brendshm, bri analizn dhe masat e menjhershme q duhet t merreshin n ndshkimin e "terroristve" n seancn e mbledhjes me antart e Byros Politike t Komitetit Qendror. N kt mbledhje, Mehmet Shehu theksoi se, "kjo sht nj ngjarje politike e kalibrit t madh, madje m e madhe se nj atentat q mund t bhej kundr ndonjrit nga ne". N kto kushte, t cilsuara prej tij si ngjarje e kalibrit t madh, Mehmet Shehu krkoi masa represive t jashtzakonshme, pa marr parasysh ligjet n fuqi, meqense "edhe her tjetr kemi pushkatuar jasht ligjeve n fuqi. T arrestojm rreth 100 apo 150 veta, nga t cilt 10 ose 15 prej tyre t'i pushkatojm, duke zgjedhur sigurisht ata m kryesort. Kjo mas do t procedohet me nj mas tjetr spastrimi nga Tirana t familjeve reaksionare brenda nj muaji. Ne duhet t'i prgjigjemi terrorit me terror dhe kt mund ta bjm plot ndrgjegje dhe me gjakftohtsi. Ne i kemi prgatitur listat e arrestimeve dhe po t jeni edhe ju dakord, veprojm q sonte". (Nga procesverbali i mbledhjes s Byros Politike)
  T gjith antart e Byros: "Jemi dakord me kto masa".
  Nga listat e prgatitura me koh n Ministrin e Punve t Brendshme u zgjodhn dhe u shnuan me kryq ata "m t rrezikshmit", t cilt n kt rast nuk ishin as t rrezikshm, as t dyshimt dhe as q kishin ndonj dijeni pr ngjarjen e ambasads. Ishin vetm emra t njohur atdhetarsh e intelektualsh nga familje t mdha, natyrisht q s'e donin komunizmin, por qndronin n punn e tyre t patrazuar, t zgjedhur thuajse nga gjith trevat shqiptare.
  Dekreti q prligjte ekzekutimin pa gjyq
  Pr t mbuluar krimin, autort hartuan n mnyr t menjhershme nj dekret q lejonte dnimet, pa br gjykimin, t cilin e firmosn Presidenti, Omer Nishani dhe Sekretari, Sami Baholli. Konkretisht ky dekret, prligjte dnimin dhe ekzekutimin pa respektuar procedurn ligjore, duke eliminuar gjith etapat e saj si gjykimin pa pyetjen e t pandehurve, mbrojtjen, apelimin, pranin e prokurorit etj.
  Mbi bazn e ktij "dekreti" q mban datn fiktivisht 26 shkurt, u prpilua procesverbali tjetr (dy procesverbale t ndryshme pr t njjtn shtje), mbi "vendimin" e Gjykats s Lart Ushtarake pr pushkatimin e 22 personave dhe q mban n krye datn 27.02.1951 dhe n brendsi t vendimit datn 25.22.1951:
  "Gjykata e Lart Ushtarake e prbr po prej atij trupi gjykues, pa pjesmarrjen e prokurorit dhe sipas ligjit t ri mbi gjykimin e akteve terroriste, e merr sot n shqyrtim gjykimin e shtjes etj...".
  (Sekretari Kryetari)
  (Pa firm Pa firm )
  SEANCA E MBRMJES E DATS 20 SHKURT
  DHE MBETEN VETM ANTART E BYROS POLITIKE T KQ
  SHOKU KOMANDANT - Tani t shohim nj propozim t Mehmetit n lidhje me masat q duhet t marrim pr at q na ngjau n Legatn Sovjetike.
  SHOKU MEHMET SHEHU - shtja qndron ktu. Mbrm n orn 07:47 n rrugicn mbrapa Legats Sovjetike sht hedhur nj dinamit i mbshtjell me letr dhe i lidhur me nj fitil. Dinamiti u hodh brenda n oborr, ka plasur e ka thyer dern, dritaret dhe ka br nj zhurm t fort. Menjher kan shkuar forcat pr ndjekje, por nuk kan gjetur gj. Pasi kan rn pas shenjave kan kapur disa njerz q ishin atje. Dyshimet tona rreth ksaj ngjarjeje jan se kjo mund t jet vazhda e nj procesi, por pavarsisht nse sht ndonj nga ata q mendojm ne apo jo, ne duhet ta zbulojm patjetr burimin dhe njerzit e ktij atentati.
  Duke marr parasysh se ky nuk sht nj aksion i thjesht, por nj ngjarje politike e kalibrit t madh, madje m e madhe se nj atentat q mund t bhej kundr ndonjrit nga ne, sht e nevojshme politikisht q t marrim masa represive t jashtzakonshme pa marr parasysh ligjet n fuqi. Nj mas t till ne e kemi marr edhe kur u vra Bardhok Biba, domethn kemi pushkatuar edhe jasht ligjeve n fuqi.
  Un mendoj se, masa q do t marrim duhet t jet n shkall t atill q elementi q prpunohet, elementi reaksionar i tipit "Kasoruho" etj., q t'i arrestojm sonte. T arrestojm rreth 100 ose 150 veta nga t cilt 10 ose 15 t'i pushkatojm, duke zgjedhur sigurisht ata m kryesort, pasi kan dashur t organizojn atentate t tjera. Kjo mas do t cedohet edhe me nj mas tjetr spastrimi nga Tirana t familjeve reaksionare brenda nj muaji. Terrorit duhet t'i prgjigjemi me terror dhe kt mund ta bjm me plot ndrgjegje e me gjakftohtsi.
  Ne kemi prgatitur listat e arrestimeve dhe po t jeni edhe ju dakord, veprojm q sonte. Qysh mbrm, ne kemi marr masa pr ruajtjen e t gjith njerzve sovjetik q ndodhen ktu si kshilltar, profesor, duke u vn njerzit tan pr t'i shoqruar. Pjesa kryesore e tyre do t armatosen. Pastaj kemi menduar q t vm roje edhe n t gjitha objektet, ku punojn e banojn kta. Rrotull tyre do t bjm pastrimin q t heqim familjet e dyshimta, si dhe njerz t tjer q punojn afr tyre, pasi kemi vn re se tek ata jan futur njerz t poshtr, si dhe dy shofer jo t mir. Kto masa mendojm t'i marrim kudo ku ka sovjetik. Ktu jan rreth 200 veta prej tyre.
  Gjithashtu, me kt rast do t marrim masa, edhe m t mira, pr mbrojtjen e legatave t demokracive popullore, t cilat, sot pr sot, kan vetm nga nj roje. Megjithse pr kto masa do t ket edhe mjaft harxhime, ne do ta bjm kt, sepse jan masa t domosdoshme dhe duhet t'i marrim.
  T GJITH SHOKT ANTAR T BYROS (njzri) - T gjith jemi dakord me kto masa.
  SHOKU MEHMET SHEHU - Do t ishte mir q ne si Byro Politike t'i bnim nj telegram shokut Stalin, ku t'i tregonim sesi ka ndodhur kjo ngjarje, kjo fatkeqsi e madhe, t'i premtojm dhe ta sigurojm se luftn kundr armiqve t jashtm e t brendshm do ta vazhdojm edhe m me ashprsi.
  T GJITH SHOKT ANTAR T BYROS POLITIKE - (Aprovojn edhe kt propozim t dyt t shokut Mehmet Shehu).
  SHOKU BEQIR BALLUKU - Pr shtjen e atyre q do t pushkatojm ne duhet t gjejm edhe nj motivacion.
  SHOKU MEHMET SHEHU - Kt gj ta lidhim me at q donin t bnin n datn 8 shkurt.
  SHOKU KOMANDANT - N motivacion t mos thuhet "pr atentat".
  SHOKU MEHMET SHEHU - Pr kt gj duhet t flitet pak edhe me Gjykatn dhe Prokurorin Ushtarake.
  (Mbyllet seanca e dats 20.02.1951)
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 10. #10
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  Gzim Peshkpia: Bamir Topi ma rivrau baban me dekoratn q i vuri n gjoks prokurorit Sknder Breca
  27-02-2011 / Gazeta 55

  http://www.gazeta55.al/fotolajm/52057peshkepia.jpg

  Ish-i prndjekuri Peshkpia, djali i njrit nga viktimat e bombs sovjetike, tha dje n nj konferenc n prkujtim t 22 martirve, se dekorata q presidenti Topi i kishte dhn persekutonit Breca, ishte nj tjetr plumb ndaj kujtimit t ish-t prndjekurve

  Gzim Peshkpia, nj ish-i dnuar politik, i cili pak dit m par u dekorua nga Presidenti Bamir Topi me “Medaljen e Mirnjohjes”, ka akuzuar dje kreun e shtetit, i cili sipas tij, t njjtn medalje, ia ka dhn edhe rreth tre vjet m par, njrit prej prokurorve, persekutor t babait t tij.
  N konferencn e mbajtur dje, menjher pas ngritjes s nj memoriali n prkujtim t viktimave t “bombs” s ambasads ruse, t ekzekutuar pa gjyq, 60 vjet m par, Gzim Peshkpia, u shpreh midis t tjerave, se Bamir Topi ma rivrau baban me dekoratn q i vuri n gjoks prokurorit Sknder Breca. Ajo dekorat sht si nj plumb tjetr q ngulet n kujtimin e atyre martirve”.
  Reagimi i Gzim Peshkpis, vjen pak dit m par, dekorimit t tij prej Presidentit t Republiks, Bamir Topi me “Medaljen e Mirnjohjes” me motivacionin: "N respekt t vuajtjeve t pafund dhe qndress s pashembullt ndaj persekutimit nga diktatura komuniste”. Ndrkoh, n datn 8 maj 2008, Presidentit t Republiks s Shqipris, Bamir Topi, me rastin e “Dits s Drejtsis”, dekori me t njjtn “Medalje t Mirnjohjes”, Sknder Brecn, prokurorin e diktaturs, autor i nj sr dnimesh politike, personin q as nuk ka pranuar t tregoj pas viteve ’90, se ku jan varrosur t ekzekutuarit me vendimin e tij.
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 11. #11
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  Republika e E. Hoxhs dhe e M. Shehut, varr i prbashkt i shqiptarve!
  Agim Xh. Dshnica
  Mesnata e ftoht e nj pushkatimi barbar, 60 vjet m par (3)
  Reiz Selfo, u lind n Gjirokastr. U shqua si nj nga siprmarrsit e aft n tregti dhe n ndrtim. Disa nga veprat, si Firma “Selfo” n Vlor, Ura e famshme e Dragotit mbi lumin Vjos, Ura e Bns n Tepelen, disa shkolla, ndr to, Gjimnazi n Gjirokastr dhe shum t tjera, jan tregues t qart t ndihmess s tij pr lulzimin e Shqipris, por dora e diktatorit E.Hoxha, m 26 shkurt 1951, ia rrmbeu pa mshir, jetn ktij biznesmeni t madh patriot. -Qemal Kasaruho, 49 vje. U lind n Gjirokastr. Ekonomist, zotrues i disa gjuhve t huaja, N vitet 20-40 punoi si kryeinspektor n dogann e Sarands, m pas drejtor i prgjithshm i Monopoleve dhe i Tatimeve n Ministrin e Financave, ndr koh mori pjes n luftn kundr pushtueve italo-gjerman. Pas lufts nuk u pranua t punonte si ekonomist n Tiran, por jasht saj, n miniern e Rubikut, s fundi jasht nga jeta, por nuk mundn ta fshinin nga kujtesa e Kombit.

  M pas, pushkatimi pa gjyq e pa faj

  Zyhdi Herri, 30 vje. U lind n Tiran. Studjoi n Liceun e Kors dhe n Gjimnazin e Tirans, m pas vazhdoi studimet pr drejtsi. Gjat lufts bashkpunoi me Frontin N.. Pas lufts kryeredaktor i gazets Bashkmi n Tiran. M pas e priste pushkatimi pa gjyq. e pa faj. -Gjon Temali, 47 vje. U lind n Shkodr. N vitet 40 studioi pr farmaci n Universitetin e Firences. Nga viti 1946 deri n shkurt t vitit 1951, farmacist n Spitalin e Tirans. Ky njeri, i prkushtuar n shrbimin human t mjeksis, duhej t vritej si “terrorist”, pa gjyq e pa faj. -Petro Konomi, 30 vje. U lind n Kajro. Kreu studimet e larta n Turqi n Robert Kolezh, mandej n Akademin Ushtarake n Itali. Gjat lufts prkrahu Frontin N.. Pas lufts u emrua n ATSH. Edhe ky punonjs engjll, duhej lidhur me tela, pr t’u vrar. -Niko Lezo, 50 vje. U lind n Delvin. Kimist. Zotrues i disa gjuhve t huaja. Ka kryer Universitetin e Tuluzs. n vitin 1921. M 1923, ngriti t parin laborator kimik n Tiran. Po at vit zgjidhet deputet i Delvins. M 1940 arrestohet e internohet n Ventotene. Pas lufts punon srish kimist n laboratorin, tashm nn vartsin e Ministris s Shndetsis. Ky themelues i paharruar i laboratorit t par shqiptar, duhej pushkatuar pa mshir. -Pandeli Nova 59 vje. U lind n Opar, n nj familje t pasur. Ekonomist. Zotrues i disa gjuhve t huaja. Deri n vitin 1944 u mor me tregti dhe njkohsisht ndihmoi Frontin N.. Pas lufts punoi n nj shoqri tregtare eko-shqiptare. Ky prind, i nj djali partizan n mesnatn e 26 shkurtit 1951, do t dgjonte pr her fundit, zrin e ashpr t komandantit partizan: Zjarr! -Thoma Katundi- m i “vjetri” n mosh, 64 vje! U lind n Katund t Kors. Ish-vatran n SHBA. I djegur nga malli, u kthye n atdhe dhe punoi me ndershmri. I edukuar nga idet demokratike amerikane, duke prbuzur do tirani, humbi jetn m 26 shkurt 1951. Faji i tij nuk ishte vetm dashuria pr lirin, por edhe malli pr atdheun.

  Faji i vetm ishe se shiste thuajse falas kryeveprat botrore t letrsis

  Mehmet Shkupi, 58 vje. U lind n Shkup dhe banoi n Tiran. Ish pronar me arsim t mesm dhe me profesion npuns kaloriferi. Dyshohej si “agjent” i Legats Franceze dhe se zhvillonte veprimtari terroriste. Pra prova konkrete pr dnimin me vdekje pa gjyq, shrbeu sajesa me emrin dyshim. -Ali Qorralliu, 61 vje U lind n Tiran. Tiranas i pasur. Jurist. Kreu studimet e larta n Kolegjin Juridik t Selanikut. N kohn e lufts ka perkrahur Ballin Kombtar, ndaj u burgos nga regjimi komunist. Megjithat pas lirimit nuk ndrmori asnj veprim kundr regjimit. Pa patur asnj trashgimtar, u arrestua si “terrorist“ dhe u pushkatua pa mshir, pa gjyq. La vetm kujtimin e nj njeriu, t ditur e t pasur. Kur u zbulua varri, u vu re se para pushkatimit ia kishin shkulur dhmbt e florinjt. -Fadil Dizdari, Me origjin nga Shkodra, u lind n Kavaj, N kohn e Zogut kishte punuar si sekretar prefekture. I dashuruar pas librave dhe t fejuars s vet, mbante hapur nj librari n qendr t Tirans. U arrestua dhe u pushktua pa gjyq, i dyshuar si “terrorist”, apo “armik i Pushtetit. Popullor.” N t vrtet faji i tij, ishte bujaria, teksa shiste pothuaj falas kryeveprat botrore, t ashtuquajtuara “t verdha”, t autorve me fam, si Viktor Hygo, Aleksandr Dyma, Frederik Shiler etj. Shptoi vetm unaza e fejess q u gjet n grop, pr t dshmuar pr krimin e fsheht e barbar n mes t nats. -Hekuran Troka, 32 vje. U lind n Kuov dhe banoi n Tiran, me profesion tregtar. N listn e zez pr kt djal t hijshm, sht shnuar “tregtar i dyshimt spekulant”, “agjent i shrbimeve t huaja” dhe “terrorist”. U pushkatua i dyshuar, pa gjyq. Familja u internua e punoi n pun t rnda pr bukn e gojs. Ja, si dnoheshin me munges provash e vriteshin natn ata, q dyshoheshin. -Lluka Rashkovi, 51 vje. U lind n Mal t Zi. Ka ardhur n Shqipri me familjen n kohn e Mbretris. Gjat kohve t ndryshme u mor me transport udhtarsh, n Shqipri e Ballkan, jasht do rryme politike. Pr gjith kt jet t pastr dhe pun t ndershme n shrbim t vendit ton, u arrestua dhe u pushkatua pa gjyq.

  Pr gropn e braktisur n errsirn e ftoht 60 vjet m par, nga xhelatt e nga fajtort e shekullit, foln eshtrat, foln edhe gurt, foln arkivat e zbuluara edhe ato si gropa e t vrarve, foli dhe kujtesa e njerzve t ndershm, e motrave, e vllazrive, e nipave, e qytetarve dhe e fshatarve t ndershm. Foln me z t lart q ta dgjonte bota dhe rinia t merrte vesh, megjithse me vones, se kush ishte n t vrtet Republika Popullore Socialiste, apo Komuniste e E. Hoxhs dhe e M. Shehut, “fanar ndriues”, burg apo varr i prbashkt i shqiptarve...? (FUND
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 12. #12
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  Gjyqi u b nj dit pas pushkatimit !
  Agim Xh. Dshnica
  Mesnata e ftoht e nj pushkatimi barbar, 60 vjet m par (2)
  Pas ekzekutimit t viktimave, q shkuan drejt vdekjes pa e ditur pse, dokumentet gjyqsore u plotsuan t mangta. Kur viktimat nuk jetonin m, nga nj dokument i vonuar gjyqsor, merret vesh nj vandalizm i papar, se m datn 27 shkurt 1951, nj trup gjyqtarsh fantazm i prbr nga tre vet, pa pranin e prokurorit, kishte dhn nj vendim: dnimin me vdekje pr 22 t vdekur!! N at dokument t turpshm mungon srish nj nnshkrim. Pra, bllokment, uzurpatort e Shqipris, me at vrasje, krcnuan gjith popullin liridashs, krcnuan drejtsin, krcnuan edhe Zotin. Me kt rast E. Hoxha u rrek t tregonte dashurin e madhe pr miqt e rinj sovjetik, e mbi t gjitha t qetsonte jetn e tij t mbrapsht. As Shekspiri i tragjedive, s’do t mund t gjente fjal pr t treguar, sesi brenda nj nate u krye ajo masakr e llahtarshme.
  Pas atij akti kriminal, diktatori E. Hoxha do t hakrrehej me grushtin lart: “Reaksioni i brendshm sht strukur si miu dhe po lvizi, e piu e zeza!”
  Iku nga burgjet serbe, por u pushkatua pa gjyq nga Enver Hoxha e Mehmet Shehu
  Ja cilt ishin ata, q humbn jetn, shumica n mosh t re, pa asnj faj, nga pushkatimi mizor n natn e ftoht t 26 shkurtit 1951: -Sabiha Kasimati, 38 vjee. E lindur n Edrne t Turqis, e diplomuar n Itali. Megjithse iu ofrua nj vend pune n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, kjo vajz patriote e ditur, dshiroi vendin e saj, Shqiprin. Pas kthimit n atdhe, punoi n Institutin e Shkencave krahas shkenctarve t shquar n histori. Si ishte e mundur t dnohej me vdekje dhe t masakrohej nj engjll si ajo? Fajtor pr kt krim barbar ndaj asaj vajze t rrall dijetare, ishte vet dora e prbindshit ziliqar, E. Hoxha. -Tefik Shehu 39 vje, i lindur n Gjakov. I diplomuar n Zagreb pr ekonomi, financ dhe drejtsi. N vitin 1939 u vendos e punoi n Tiran. Pas pushtimit t Shqipris u kthye n Gjakov. Atje u arrestua nga serbt, por mundi t shptonte me ndihmn e nacionalistve shqiptar. M 1945 u arrestua nga komunistt shqiptar n Tiran, por me ndihmn e avokatit Koo Dilo, shptoi nga pushkatimi. M 26 shkurt 1951, askush nuk mundi ta mbronte nga vandalt. -Pjerin Guraziu 45, vje i lindur n Shkodr. Doktor i Shkencave Ekonomike, sportist me rezultate t nivelit ndrkombtar. Pedagog n shkolln tregtare t Vlors. Drejtor i Dogans s Tirans m 1938. Pas lufts, shef finance n Ministrin e Financave dhe n Ministrin e Bujqsis. Antar i komisionit pr organizimin e garave atletike n Ballkaniadn e vitit 1946. Pr kto aftsi meritoi pushkatimin. -Jonuz Kaceli 43 vje. U lind n Tiran, n familjen e madhe patriote t Kacelve, e njohur pr shrbime n dobi t atdheut, n ekonomi, kulture, art etj. M von, sipas nj dshmitari, pr kto vlera, sadisti i Ministris s Brendshme e vrau n tortura dhe e hodhi nga dritarja. Shkuan vite dhe sadisti i “terrorit t kuq”, u dergj n shtrat i vrar. -Anton Delhysa, 47 vje. U lind n Prizren, specialist ndrtimi, kreu me prfundime t shklqyera Shkolln Teknike t Fulzit. Njihet si drejtues i punimeve pr ndrtimin e Shkolls Amerikane n Golem t Kavajs, t Shkolls Teknike t Fullcit dhe t Ambasads Amerikane n Tiran. Pas lufts, drejtoi punimet pr pr ndrtimin e fabriks s sheqerit n Maliq, pr spitalin n Gjirokastr, pr fabrikn e tullave Vor etj. Pr punn e tij, u dekorua edhe nga Presidiumi i Kuvendit Popullor, s fundi edhe me pushkatim… -Haki Kodra-, 30 vje. U lind n Dibr t Madhe. Pasi u diplomua pr ekonomi n Universitetin e Zagrebit, u kthye n Dibr, ku ngriti nj biznes t madh, por u luftua nga serbt, ndaj u largua dhe u vendos m 1940 n Tiran. Pas lufts punoi n sektorin ekonomik deri n vitin e zi t pushkatimit 1951.
  T vrart ishin t gjith ekspert me shkollim universitar dhe familjet e mira
  -Gafur Jegeni, 41 vje. U lind n Dibr.Ishte nj nga prfaqsuesit e shquar t Jegenve t Dibrs. Kreu studimet e larta n Akademin Ushtarake n Itali. Nga viti 1935 m 1937, komandant i kufirit bregdetar n Shqipri. N ditt e prillit 1939 n Vlor, me gradn kapiten, kreu detyrn si patriot pr mbrojtjen e atdheut. U arrestua dhe gjyqi ushtarak e dnoi me vdekje, m pas u internua n Ventotene. U lirua nga anglo-amerikant m 1943. Pas ksaj u trhoq nga ushtria deri n shkurt t vitit 1951. Epilogu: N vend t plotonit ushtarak italian t ekzekutimit, u ndodh prball skuadrs s ekzekutimit barbar me ushtar, q mbanin yll t kuq n ball. -Myftar Jegeni, 36 vje. U lind n Dibr. Kreu Akademin Ushtarake m 1937 n Itali. Me gradn kapiten m 7 prill 1939, luftoi n Durrs pr mbrojtjen e atdheut, m pas edhe kundr ushtris gjermane. Kundrshtoi masakrat jugosllave, ndaj serbt pasi e arrestuan e drguan n duart e komunistve n Shqipri. Pas prishjes s marrdhnieve me Jugosllavin, punoi llogaritar n nj ndrmarrje ndrtimi n Tiran, deri n vitin 1951. Nuk mundi t punonte m sepse n mesnat e priste pushkatimi i pabes. -Manush Peshkpia, 39 vje, poet patriot, u lind n Vlor. Analistt e letrsis e rendisin krahas me Fishtn. Poradecin, Koliqin, Kutelin etj. Ja, si sht shprehur shkrimtari i shquar Vedat Kokona: “Shum nga shokt e mi vdiqn zemrplasur pas dekada vuajtjesh dhe mjerimesh. Nj nga kta fatzinj ishe edhe ti, Manush. Askush n kt sall dhe jasht saj nuk t ka njohur si t kam njohur un, si vllai, gjashtdhjet vjet m par…Shum njerz kam njohur n jetn time, pak kam muar, shum pak kam dashur si t kam dashur ty. Ti shkruaje vjersha pa e hequr veten poet, t mos jesh poet n vargje, nuk sht faj. Faj sht t mos jesh njeri. Ti, Manush, ishe poet njeri”. Edhe pas pushkatimit nga terrori i kuq n mesnatn e 26 shkurtit, ky poet njeri mbeti i gjall n vargje e n drit.
  E tr Shqipria ishte ngujuar brenda telave gjembor, me t cilin tel u lidhn edhe 22 intelektualt e pushkatuar
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 13. #13
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  U likuidua ajka e intelektulve atdhetar shqiptar
  Agim Xh. Dshnica
  Mesnata e ftoht e nj pushkatimi barbar, 60 vjet m par (1)
  Pas pyetjesh e krkimesh t shumta, aty nga viti 1993, buz lumit Erzen, nn nj kodrin afr Urs s Beshirit, u zbulua nj grop me eshtra njerzish. ’qe ajo grop? Prania e grave t przishme dhe e burrave t tronditur, tregonte se nuk ishte gjetur nj tum ilire, por nj varr i prbashkt, varr makabr i vitit 1951. Nga shenja t ndryshme
  ata njohn mbetjet nga trupat e 22 njerzve t dashur, t pushkatuar n mesnatn e 26 shkurtit 1951, t lidhur tok me tela me gjemba, midis tyre dhe nj vajz. Oh tmerr! Prse i vran ata?
  Vrasje me gjyq e pa gjyq
  Nuk do t mjaftonin vrasjet e shum patriotve, pa gjyq e me gjyq, q nisn qysh nga nntori i vitit 1944, kur sadisti Mehmet Shehu, i njohur pr epitetet “terror i bardh”, “terror i kuq”, n vitin 1949 do t shprehej: “Ne duhet ta ashprsojm luftn kundr armiqve t pushtetit ton, t vrasim njerz q t mundemi t prballojm situatn.”
  Viti 1951 qe nj koh, kur shum qytetar t zhgnjyer shpresonin, se pas prishjes me jugosllavt, do t ndodhnin ndryshime t thella. Ata q kishin radio, dgjonin m kot Radio Londrn, me sinjalin e njohur “Ju flet Londra!”, apo Ankaran, me “Burasi Ankara!” Ndrkoh natn npr rrugt e taracat e Tirans, aktivistt e Frontit Demokratik, krkonin fletushkat e hedhura nga duar t panjohura, ndoshta edhe nga qielli, kurse ditn npr trotuare, civil t paguar gjurmonin kalimtar t dyshimt. N mure u dukn pankarta me fjaln e rrept “Vigjilenc!” N Durrs, kur qytetart ktheheshin n shtpi, gjenin mbi radio letra me shnimin trondits:”mos hapni radion n kanalet italiane!”. N bregdet pushuesit porositeshin t ndrprisnin lojn me domino e t hynin ndr fjetore. Nga dritaret dukej n muzg patrulla e rojeve bregdetare me arm n duar. Banort e majmur t Bllokut, natn shihnin ndrra t frikshme me sulme t befasishme nga deti e ajri dhe nga malet. Ndaj zgjoheshin t trembur dhe n mbledhje t fshehta, hartonin lista arrestimesh me emra t diktuara nga krert kryesor t partis, disa t njoftuara edhe nga agjentt e sigurimit.
  Befas, n krahun e shkret t oborrit t Ambasads Sovjetike n rrugn e Durrsit n Tiran, shprtheu nj sasi e pakt dinamiti, nga e cila u thyen vetm disa xhama. Dhe ja, brenda nj nate, sipas listave t prgatitura qysh m par, u shoqruan t lidhur mbi treqind vet, midis tyre, Sabiha Kasimati, dijetare e Institutit t Shkencave, Jonuz Kaceli, nga familja e madhe e Kacelve, Ing. Vasil Noka, nj prej yjeve t Universitetit t Shtutgardit, Prof. Ibrahim Babamusta, personalitet i njohur i kulturs perndimore, Gaqo Qano, doktor i kirurgjis dentare, i kthyer nga studimet n SHBA, Gani Strazimiri, inxhinier i shquar i ndrtimit, Rok Radovani, profesor i kimis, Tefik Gabrani, ekonomist, zotrues i disa gjuhve, patriot i kthyer nga Selaniku n atdhe pr Kosovn e shum t tjer. Nga listat e zeza nn diktatin e E. Hoxhs dhe t M. Shehut, u przgjodhn pr pushkatim 22 vet, t gjith banues n Tiran. Shum njerz qen t bindur se atentati dhe arrestimet u kryen me urdhr nga lart, me ann e shrbimit t fsheht, me emrin Sigurimi i Shtetit, duke fashitur kshtu ndrrat e shpresat e qytetarve pr shembjen e diktaturs. Asnj nuk u pyet pr ngjarjen e bujshme me dinamit, por ve pr ndodhi e biografi t paralufts. Madje pati zyrtar rus q ndrhyn pr lirimin e disa prej tyre. Ishte koha, kur marrdhniet me Bashkimin Sovjetik, po bnin hapat e para.
  Lista e t pushkatuarve ishte br me koh
  Ata 22 fatkeq, pasi lindn, u rritn dhe u shkolluan, ecn npr udhn e jets, her me gzime t pakta, her t tronditur nga zhgnjime, apo nga dramat familjare, s fundi do t’i priste nj mbarim tragjik, nga dora gjakatare e tiranit komunist E.Hoxha dhe e xhelatit M. Shehu. Pas arrestimit u pushkatuan n mbarim t pes ditve, pa prokuror, pa gjyq e pa asnj shpjegim zyrtar, n mesnatn e 26 shkurtit t vitit 1951, pran Urs s Beshirit. Ky veprim u quajt i prligjur, sipas nj dekreti mizor me gjasht nene, pr „veprimtarit terroriste“ q u hartua me vones nga kreu i Ministris s Brendshme M. Shehu dhe u miratua rrufeshm nga Presidiumi i Kuvendit Popullor dhe Byroja e PPSH, m 26 shkurt 1951, kur gjithka, pa gjyq, kish marr fund. Ministri i Drejtsis u prjashtua nga kjo orgji juridike e pshtir. 26 shkurti shnon nj dat t zez t drejtsis shqiptare q ngjeth jo vetm do jurist n bot, por edhe njeriun m t thjesht. Nj oficer i lart i asaj kohe t mbrapsht dshmon: “Pr pushkatimin e ktyre personave, nuk sht br gjyq dhe kt e them pasi nga pyetja q bhej nga zyrat e Ministris s Brendshme, ata jan uar direkt n vendin e pushkatimit dhe nuk sht ln koh pr gjykimin e shtjes..“ Pra, asnj seanc gjyqsore nuk u zhvillua. Nuk u dgjua as prokurori, as gjyqtari. Mungonin dshmitart dhe avokati. Viktimat, t lidhur me tela me gjemba t kohs s lufts, i hipn n nj kamion. Jonuz Kacelin t vdekur nga torturat e hodhn nga dritarja. Askush prej tyre nuk u njoh me vendimin. N mes t nats, kur era e maleve ulurinte si mallkim, i pushkatuan barbarisht t gjith ashtu si qen, t lidhur tok. Kur krismat e armve pushuan, u dgjua britma e dhimbshme e nj gruaje: “’i paskam br perndis!“ Ishte Sabihaja! Plumbi nuk e kishte kapur! Athere ushtart u suln dhe ia shuan jetn, duke e qlluar egrsisht me kondakt e pushkve. Pas disa asteve britma pushoi. Ndihej vetm ulrima e ers dhe rrjedha e trbuar e Erzenit. Nj vetull hne e piklluar rrezllinte midis reve. T vrart, ashtu si qen, i mbuluan shkel e shko, n nj grop t prbashkt. Gjithka kishte marr fund. U dgjua nj motor q u ndez. Xhelatt, pasi mbaruan detyrn me sukses, u zhdukn si hajna npr nat. N t nesrmen npr shtpit e Tirans, fshatart e fshatit pran, trokitn t tronditur n dyert e miqve t tyre dhe sipas nj zakoni t lasht, rrfyen se ’kishte ndodhur n mes t nats. M von, ndrsa punohej pr shpyllzimin e asaj zone, nj traktoristi i ra t fikt, kur pa q traktori nxori papritur nj kufom gruaje dhe po e zvarriste. Qe trupi i patretur i martires Sabiha Kasimati…(vijon)
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,727
  Postimet n Bllog
  3

  26 shkurt 1951 - Ekzekutohen 22 intelektual pr "bombn n ambasadn sovjetike"

  Lek Tasi: Sali Ormani kundrshtoi ekzekutimin e 22 intelektualve, e vrteta duhet thn me spat!

  Emri: leke-tasi.jpg

Shikime: 42

Madhsia: 29.6 KB

  70 vite m pas, jan prkujtuar 22 intelektualt e ekzekutuar m 26 shkurt t vitit 1951. Nj sr posterash m shnimin Mos harro 26 shkurtin, jan vn n kryeqytet, ndrsa gjat takimit prmbylls t Ditve t Kujtess, mbajtur nga IDMC, mbi at ngjarje, foli edhe ish i dnuari politik Lek Tasi, duke dhn nj mesazh t fort mbi qasjen ton ndaj t shkuars.

  Kam lexuar kujtimet e Vaclav Haveli, ku mes t tjerash kuptoje se koleget e tij ek n at koh, kishin nj far frymzimi t mbrapsht, mbi iden se t qenurit korrekt me ligjin, i bnte t respektonin rendin n fuqi. Haveli i kundrshtonte me shum qytetari. M indinjoi pak intelektualisht, sepse duhej tu ishin kthyer m keq, duhej tu kishte rn me spat. Instituti juaj duhet t vr n zbatim kt spatn se kemi qen ku e ku larg ekis, tha Tasi.

  Ai solli n vmendje nj figur q refuzoi t ishte korrekt me rendin n koh t pazakonta. Dua t zgjedh figurn e Sali Ormanit, q ka qen shef policie dhe ka qen i shquar n luft. Ai e kundrshtoi pushkatimin pa gjyq t atyre 22 personaliteteve t Shqipris(pr bombn n ambasadn sovjetike), mes tyre edhe e shquara Sabiha Kasimati. N kt lloj tonaliteti tragjik dhe historik, duhet t thuhen faktet dhe t interpretohen si barbari me art, tha Lek Tasi, ish elist n Opera para internimit dhe piktor.

  T pranishm n takimin prmbylls, ishin Tobias Ruttershof drejtues i Fondacionit Konrad Adenauer, Jonila Godole drejtuese e IDMC, etj.
  Duke ju drejtuar t rinjve q kan marr pjes n konkurset e t rinjve, tha se t rinjte, jo rrall e shohin t ardhmen jasht ndaj ju bj thirrje politiks e shoqatave se t rinjte nuk jan t topitur, por duan mbshtetje. Ne duhet t kujdesemi q kta t rinj q jan filiza t bhen pem t fuqishme pr demokracin e vendin.

  Shkrimtari e skenaristi Ylljet Alika tha se ai q ka pushtetin ka n dor t shkuarn, ndaj veoi punn e br gjat Ditve t Kujtess, si nj pun, q ka pasur shum ndikim n shpalosjen e t vrtets.

  N mesnatn e 26 shkurtit 1951 u pushkatuan pa gjyq dhe pa faj 22 intelektual t shquar t Tirans dhe t Shqipris, me vendim t Byros Politike t KQ t PPSH, me pretekstin e t ashtuquajturs Bomba sovjetike, nj sasie vogl dinamiti hedhur n oborrin e Ambasads Sovjetike n Tiran. Propaganda fajsoi pr kt organizatn antisovjetike, por q skishte asnj lidhje me t pushkatuarit. Njzete dy intelektualt e pafajshm, mes tyre dhe Sabiha Kasimati, shkenctarja e par shqiptare, u ekzekutuan n breg t lumit Erzen, ku u groposn n errsir dhe fshehtsi n nj varr t prbashkt. Familjet e tyre u internuan n kampet e Tepelens, Vlors etj.

  (BalkanWeb)

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-02-2021, 11:37
 2. Gruaja qe i hoqi bomben nga dora protestuesit
  Nga medaur n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 28-01-2011, 18:42
 3. Vdes piloti q hodhi bombn atomike n Hiroshim
  Nga RaPSouL n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 02-11-2007, 17:09
 4. Projekti Manhatan per bomben atomike
  Nga YaSmiN n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-09-2007, 20:09
 5. Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 11-02-2006, 16:18

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •