Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21

Tema: Ana Oksa

 1. #1
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  47
  Postime
  3,393

  Ana Oksa

  Anna Oxa rrezikon skualifikimin qė natėn e parė, thyen tė gjitha rregullat e festivalit

  Oxa, vetėm me 9 shqiptarė nė Sanremo


  Alma Mile

  Pėrfundimisht Anna Oxa do ngjitet nė skenėn e Festivalit tė Sanremos vetėm me 9 artistė shqiptarė. Tė paaftė pėr tė mėsuar diēka rreth kėngės me tė cilėn Oxa paraqitet nė Sanremo, nė mediat italiane qarkulluan lloj-lloj variantesh, duke nisur qė nga luku i saj, qė gjithmonė ka qenė njė surprizė, deri tek artistėt qė do ta shoqėronin atė nė skenė. U fol pėr indianė, australianė me kitarra, afrikanė…, pėr kostume Lunxhėrie… Vetėm pak orė para se Festivali i Sanremos tė ngrejė siparin mėsohet se ajo do ngjitet nė skenėn e Aristonit vetėm me 9 artistė shqiptarė, prej tė cilėve 6 koristė tė grupit polifonik dhe tre instrumentistė dhe njė dirigjent. Por jo vetėm kaq. Duket se e gjithė vėmendja e Sanremos ėshtė drejtuar kah Anna. Kėngėtarja me origjinė shqiptare gjithnjė ėshtė shquar si njė artiste e tė papriturave dhe jashtė ēdo kornize, por kėtė herė Oxa ka vendosur t’i thyejė tė gjitha rregullat e Sanremos, gjė qė mund tė rrezikojė skualifikimin e kėngės qė nė natėn e parė. Mėsohet se sipas rregullores sė festivalit, kėnga konkurruese nuk duhet tė zgjasė mė shumė se 3 minuta e 30 sekonda, ndėrkohė qė gjyqi i Annės (“Processo a me stessa”) zgjat 4 minuta e 20 sekonda. Gjithmonė sipas rregullores, ēdo kėngė konkuruese paraqitet nė variante tė ndryshme gjatė dy netėve, por sigurisht pa ndryshuar elementėt bazė tė saj. Ndėrkohė qė mėsohet se gjyqi i Annės do tė ketė tė tjera vargje natėn e dytė. Pra ka ndryshuar tekstin, gjė qė nuk ėshtė e lejueshme. Por lista e rregullthyerjeve ėshtė akoma edhe mė e gjatė. Dje nė mbrėmje, nė skenėn e Aristonit u zhvillua prova gjenerale e festivalit dhe Anna Oxa nuk mori pjesė nė tė, ndėrsa provat e tjera qė bėri nė skenėn, bashkė me grupin shqiptar i realizoi me dyer tė mbyllura, pa praninė e mediave. Pa llogaritur faktin qė Oxa nuk pranoi tė dilte nė fotografinė e pėrbashkėt tė gjithė kėngėtarėve pjesėmarrės nė Sanremo, siē e kėrkon tradita e “Sorrizi e Cansoni TV”. Ndėrkohė qė tė tjera surpriza priten nga Oxa. Tė gjitha kėto kanė nxitur jo vetėm xhelozinė e konkurrentėve tė tjerė, por edhe tė organizatorėve, tė cilėt nuk mund ta skualifikojnė atė para festivalit. Ndėrkohė qarkullojnė zėra se organizatorėt e festivalit, mes tė cilėve edhe udhėheqėsi artistik Gianmarco Mazzi, do bėjnė tė pamundurėn pėr skualifikimin e kėngės. Por ndėrsa komentohen pa fund qėndrimet e ēuditshme tė Annės, njė nga pjesėtarės e stafit tė ngushtė tė Oxės, kantautori Ardit Gjebrea, thotė se mendimet pėr kėngėn janė shumė pozitive. Ajo ėshtė vlerėsuar pėr frymėn e re qė sjell nė muzikėn italiane, madje ėshtė quajtur edhe revolucionare. Kėnga “Processo a me stessa” ėshtė njė gėrshetim mes recitativit, muzikės sė lehtė dhe asaj operistike. Artistėt shqiptarė qė e shoqėrojnė atė do pėrcjellin jo vetėm isopolifoninė shqiptare, por do kėndojnė edhe shqip. Sa i pėrket veshjes sė tyre dhe tė vetė Annės, ende nuk mund tė thuhet diēka e saktė. E sigurt ėsht qė tė gjithė do jenė tė veshur me kostume tė stiluara nga vetė kėngėtarja, qė janė diēka mes fustanellės dhe njė fundi tė gjatė. Por deri nė momentin e daljes nė skenė, ēdo gjė pritet. Sot, nė natėn e parė tė Festivalit tė Sanremos do konkurojnė 18 kėngėtarė, mes tė cilėve Anna dhe grupi shqiptar do interpretojnė tė trembėdhjetėt (numėr me shans, apo ters?), ndėrsa nesėr do ēelė natėn e dytė tė aktivitetit. Gjatė ditėve tė parafestivalit u zhvillua njė garė e vėrtetė mes shtėpive diskografike pėr tė marė kėngėn e Oxės, tė drejtė qė e fitoi shtėpia diskografike multinacionale “EMI”.
  27/02/2006

  Urojme qe Ana ta fitoje prape festivalin. Shume suksese Anes.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 2. #2
  toXic Maska e ridy85
  Anėtarėsuar
  17-10-2005
  Vendndodhja
  ITALY
  Mosha
  37
  Postime
  339
  Aman se e pam...keng koti.........e skualifikuan naten e dyt.....mir ja ben....s'ishte keng gje. Te pakten jo per sanremo.
  firm e?????......ahuuuuu pertokam !!!

 3. #3
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Kengetarja Iva Zanicchi e ka komentuar keshtu nxjerrjen e Annes nga konkurrimi:

  "In quanto ad Anna Oxa, anche se detesto il suo modo di fare, questo divismo o presunto tale, non mi sembra assolutamente giusto che l’abbiano mandata a casa. Il primo giorno la sua interpretazione non mi aveva convinto. Ma ieri č stata grande, intensa, ha cantato benissimo. Ho sentito un brivido, uno dei pochissimi in questo Sanremo. Il problema č sempre lo stesso: finchč non rimetteranno una giuria di qualitą a correggere il tiro delle cavolate della giuria popolare, i pezzi coraggiosi e raffinati verranno sempre mazzolati. Proprio come č successo a me qualche anno fa con "Se fosse un tango"."

  nga: http://www.sorrisi.com/sorrisi/diret...3001029202.jsp

 4. #4
  toXic Maska e ridy85
  Anėtarėsuar
  17-10-2005
  Vendndodhja
  ITALY
  Mosha
  37
  Postime
  339
  mor po lejini ēar thojn gazetat.....e keni digju kengen ???? pastaj flasim ishte apo jo e bukur.....neqoftse doni me u mburr kot se esht shqiptare tjeter pun....un flas per kengen dhe duke qen nje person qe i ka degjuar kenget e anna oxes...kjo qe prezantoi ne sanremo kte vit s'kishte as nji pik kuptimi......

  pastaj me lart njeri nga ju kishte shkruajtur se tek kori qe shoqeronte anna oxen ishte ardit gjebrea.....ku ishte ? un se vura re......
  firm e?????......ahuuuuu pertokam !!!

 5. #5
  gone Maska e helene
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  913
  Ketu mund te shikoni kengen e Ana Oxa ne sanremo.

  http://www.media.rai.it/mpmedia/0,,Sanremo^1288,00.html

 6. #6
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Anėtarėsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  dihet se italianeve nuk u pelqejti grupi qe e kishte ana nuk dikutohet shume i njoh mire italianet jane racista po e doqa kenge me pelqejne kenget e ana oxes

 7. #7
  toXic Maska e ridy85
  Anėtarėsuar
  17-10-2005
  Vendndodhja
  ITALY
  Mosha
  37
  Postime
  339
  more dibran italianet as qe folen fare per korin e anna oxes.....e jo mo te jen rracist.....biles kritika italiane lavderoi kengen e oxes...por nuk e gjeten te pershtatshme pjesmarrjen e saj ne sanremo me nje keng te till....ti mase nuk e ndoqe sanremon.....anna oxa nuk ka fol me gazetar fare kto jave per kengen e saj......anna oxa nuk ka ber prova gjat pergatitjes se festivalit si gjith kengtaret e tjer.....anna oxa esht ankuar se nuk i lan te kendonin kengen e saj komplet duke ditur per bukuri qe maksimumi i nje kenge kte vit duhet te ishte 3 minuta e 30 sekonda....pra para se te flasim kshu kot... nigjoni i her ene shifni festivalin ene pastaj ankouni me italianet...jo se du me i mrojt..po anna oxa kte vit u soll shum keq ne festival....duke ditur per bukuri qe merrte pjes ne nje konkurs muzikor nuk pranoi asnje nga rregullat e ktij konkursi.....kur e eliminuan as qe nuk u prezantua perpara publikut thjesht per edukat siē ben te gjith te eliminuarit e tjere........

  pse me ēar o anna oxa qe na sillet si star boteror....a thu ti se ngeli sanremo per anna oxen.........
  firm e?????......ahuuuuu pertokam !!!

 8. #8
  Bl3®i Maska e Bl3ri
  Anėtarėsuar
  06-01-2006
  Vendndodhja
  Tetove
  Mosha
  36
  Postime
  1,277
  Anna Oxa diskualifikohet nga festivali i ,, Sanremos ,, sepse kenga ishte me e gjate se sa duheshte...

 9. #9
  PimpetT (paj ) ;) Maska e __SwEeT_GirL__
  Anėtarėsuar
  18-09-2005
  Vendndodhja
  somewherE
  Postime
  576
  Citim Postuar mė parė nga adhuruesi
  Anna Oxa diskualifikohet nga festivali i ,, Sanremos ,, sepse kenga ishte me e gjate se sa duheshte...
  gabim i anes qe e ka bo kengen aq te gjat. Se kuptoj edhe e di qe slejohet, edhe se shkurton....:/

  nejse un vetem "Senza Pieta" qe ja pelqej kesaj.... dmth vetem kte kengen qe i di. Zerin ia pelqej pasi e ka teper interesant edhe te vecante
  * I DiDnT asK 2 B AlbaNiaN...I JuSt GoT LuckY ♥ *

  CrosiN Da Dead LiNe...Y


 10. #10
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  CD-ja e Anna Oxa-s "La musica e' niente se non hai vissuto" e publikuar pas Sanremos te ketij viti, vlen te degjohet nga te gjithe te pasionuarit pas muzikes etnike te nderthurur me ritme moderne shto ketu dhe te pasionuarit pas Annes si kengetare. Gjenden dhe kenge te hershme, si psh. "Ti lascero'" qe e ka kenduar me Fausto Lealin dhe qe tani ta degjosh, mundet te kuptosh se vetem "Ti lascero'" si tekst ka mbetur njesoj si me pare.

  Anna ngrihet ku e ku me lart, se muzika qe njohim si italiane sot. Ngrihet ku e ku me lart, se c'e njohim ne ze dhe ne te kenduar.

  "Processo a me stessa", kenga me te cilen mori pjese ne festival, eshte nje himn i vertete per femren ne gjendjen qe pershkruhet aq bukur ne tekst.
  Nuk ka pasur faj qe e ka mbajtur ne menyre aq xheloze sekret. Eshte e mrekullueshme. Dhe perfshin dhe elemente te tjere pervec atyre shqiptare ne sfondin e vet.

  Kopertinen e albumit e ka pergatitur piktori Agim Muka.

 11. #11
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  47
  Postime
  3,393
  Thane qe Ana do mbaj koncert ne Gjakove keto dite, di kush ndonje gje?
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e vrojtuesi
  Anėtarėsuar
  06-04-2006
  Vendndodhja
  Nė tokat shqiptare
  Postime
  237

  Informatat i ke te sofra Gjakovare

  Citim Postuar mė parė nga dodoni
  Thane qe Ana do mbaj koncert ne Gjakove keto dite, di kush ndonje gje?

  Dodon

  Koncerti ėshtė paraparė qė tė mbahet me 14 qershor nė ditėn e Ēlirimit pėrkatėsisht hyrjes sė forcave tė NATO-s.

  Nė fillim organizatorėt kishin problem me Qeverinė komunale sepse ata kundėrshtonin qė tė mbahet tė njėjtin ditė kur ata e kishin paraparė koncertin e tyre tradicional pėr nder tė kėsaj dite. Ata nuk pajtoheshin qė tė mbahen dy koncerte pėr tė njėjtėn ditė! Pėrkatėsisht qė njėri ėshtė zyrtar e tjetri nė organizim privat.

  Tashmė janė pajtuar dhe si duket prapė do tė ketė dy koncerte!

  Pastaj ėshtė edhe njė dilemė! Deri dje dėgjojsha se ky me Ana Oxėn do tė mbahet nė Sallėn e Panaireve qė ėshtė te Industria e tekstilit - Hyrja prapa rrugės pėr Pejė, ndėrsa tani dėgjova se do tė mbahet nė Stadiumin futbollistik tė Vėllaznimit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 12-02-2007 mė 19:40

 13. #13
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Per diskun "La musica č niente se tu non hai vissuto" Anna Oxa mori disk te arte pak jave me vone pas skualifikimit ne Sanremo.
  Ne faqen e saj http://www.annaoxa.net mund te degjohen edhe kenget e tjera te albumit. Kenga "La musica č niente se tu non hai vissuto" ngjason si nje vazhdim motivi i kenges "Orocesso a me stessa". Mrekulli!

 14. #14
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Meqe udhezimi i ri e do qe mos kete kenge ne gjuhe te huaj neper temat, por te diskutohet per kengetaret, grupet apo kenget, po i permbahem ... Shigjeta!!!


  Kenga e cila i jep titullin albumit te Anna Oxa-s quhet "La musica non č niente se tu non hai vissuto" - Muzika eshte kurrgje nese ti nuk ke jetuar. Teksti leviz ne te njejtat vale sikurse teksti i kenges ""Processo a me stessa" per te cilin do shkruaj pak me shume ne mesazhin e ardhshem tek kjo teme. Te trondit me thellesine e te fiskuarit te imazhit te muzikes si pjese trupi, apo te pakten keshtu e ndiej une.
  Ne fillim italisht (sic e kam gjetur ne nje faqe italiane) e me pas me nje orientim ne shqip ... eshte i vecante Shigjeta!


  La musica č niente se tu non hai vissuto

  La musica perchč tu sei distante
  da chi lo sai benissimo e da cosa
  la musica che invece ti ci porta
  e dice al canto "vieni, fatti accanto"
  come l'occhio vicinissimo al suo pianto
  il sorriso vicinissimo alla bocca
  l'anima con l'anima gemella

  la musica
  di finestre chiuse e aperte
  la musica
  di corpi vicini
  come guance sui violini
  la musica
  di abbracci come timpani
  e tamburi
  una grancassa il sole
  ad occidente
  la musica non č niente
  se non spande
  la tovaglia sopra un tavolo
  di legno
  che oscilla come i flauti
  la marcia dei bicchieri
  il pane sparso
  il campo giallo e arso
  oppure umiditą
  le gocce sulle foglie
  la solitudine
  di uno scoglio in mare
  il rosso del fiatare
  nelle trombe
  i clarini che fanno
  volare le farfalle

  nulla č taciuto
  dalle note
  queste note che
  si chiamano do re mi
  fa sol la si
  anche l'amore fa
  sol la si
  anche se mi fa sola sģ

  le casse traforate
  e le penombre dentro le chitarre
  le dita, quelle dita di una vita
  insistenti sui tasti tra i capelli
  arpeggi e polpastrelli
  le dita sopra il collo
  gli archi tesi
  sul ventre come
  il tremito dei fiati
  la musica č niente
  se tu non hai vissuto
  e ballo come se mi dovessero
  cadere dalle dita gli anelli
  e come se io volessi
  uscire con il corpo
  dalla mia collana
  la testa č passata
  la testa č passata
  e io da spudorata sulla terra con i miei piedi scalzi ballo
  come un vaso di fiori che cade
  e ballo come se volessi
  distruggermi alla fine
  spezzarmi come il filo
  che tiene le perline
  le gocce di sudore
  perdute come i baci dell'amore  Muzika ėshtė kurrgjė nėse ti nuk ke jetuar

  muzika sepse ti je e distancuar
  nga ai qė ti e di shumė mirė e nga ēfarė
  Muzika qė nė tė kundėrt tė ēon aty
  dhe i thotė kėndimit „eja, bashkohu“
  si syri shumė i afėrt me gojėn
  shpirti me shpirtin binjak

  muzika
  e dritareve tė mbyllura dhe tė hapura
  muzika
  e trupave tė afėrt
  si faqet mbi violinat
  tė pėrqafimeve si timpane
  dhe daulle
  njė daulle e madhe dielli
  nė perėndim
  muzika ėshtė kurrgjė
  nėse nuk e shpalos
  mbulesėn mbi tryezė
  druri
  qė oshilon si flautet
  marshimi i gotave
  buka e shpėrndarė
  fusha e verdhė dhe e tharė
  apo lagėshti
  bulėzat mbi gjethet
  vetmia
  e njė shkėmbi nė det
  dhe e kuqja e tė marrit frymė
  nė tromba
  klarineta qė bėjnė
  fluturat tė fluturojnė

  nuk ka heshtur gjė
  nga notat
  kėto nota
  qė thirren do re mi
  fa sol la si
  edhe dashuria bėn
  sol la si
  edhepse mė bėn tė vetmuar po (luan me kuptimin e notave mi fa sol la si po t’i shkruash „mi fa sola si)

  altoparlantet e shpuar
  dhe gjysėmhijet brenda kitarrave
  gishtat, ata gishta tė njė jete
  insistuese mbi tastat nė mes flokėve
  akord i thyer e majat e gishtave
  gishtat mbi fytin
  harqet e tendosur
  mbi barkun si
  dridhja e vitheve
  muzika ėshtė kurrgjė
  nėse nuk ke jetuar
  dhe vallėzoj sikur tė duheshin
  tė mė binin nga gishtat unazat
  e sikur unė tė doja
  tė dilja me trupin
  nga varėsja ime
  koka kaloi
  koka kaloi
  dhe unė e paturpshme mbi tokėn vallėzoj me kėmbėt e mia tė zbathura
  si njė vazo lulesh qė bie
  dhe vallėzoj sikur tė doja
  tė shkatėrrohesha nė fund
  tė thyhesha si filli
  qė mban perlat
  bulėzat e djersės
  tė humbura si puthjet e dashurisė
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dita : 16-03-2007 mė 09:23

 15. #15
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Autor i tekstit te kenges qe sic e ka treguar ky vit e me siguri c'do te vije pas, do te lere gjurme ne muziken italiane dhe do te vulose karrieren e Anna Oxa-s si te nje kengetareje te madhe, eshte Pasquale Panella, poet italian, autor i teksteve te nje numri te mire albumesh te Lucio Battisti. C'mundemi te presim atehere tjeter ... poezi te paster, mrekulli ... por per te mberritur tek teksti medoemos ka pasur nevoje per ndihmen e kengetares poeti ... ai nuk eshte femer, ajo eshte dhe ka nje eksperience ne shpine, te cilen e kishte mbyllur pak kohe me pare nga dalja e kenges e qe ne si shqiptare e njohim mire permes mediave.

  Nejse, ka qe kengen edhe sikur ta lavderosh sa te duash, nuk do ta pelqejne ... shume operistike, a ku di une ... per ata qe duan te shijojne e kendojne bashke me tekstin ama ...  Processo a me stessa

  Spuntava la primizia dei tuoi seni
  come in mare due punte di scoglio
  li hai messi nelle mani di chi afferra
  concessi come l'uva nella bocca.
  Tu sei il limite di chi cerca la terra
  tu sei il limite di chi ti tocca
  tu sei l'antipatica e la bella
  sei quasi nuda ossia vestita quasi
  ma spogliata diventi un quesito
  per chi ti abbraccia come un suo vestito
  e 'non ho niente' dici 'non ho niente'
  tutti pensano che non hai niente addosso
  dici 'vero ma quel che posso
  il mio sentimento niente addosso'
  Tu sei il tuo processo ad ogni passo
  ad ogni passo come se ballassi.
  Tu sei la confessione ad ogni canto
  e geme il godimento e gode il pianto.
  Crediamo di creare i sentimenti
  li leghiamo ai piaceri e ai tormenti
  li diciamo coi sospiri e coi lamenti
  li giuriamo come se non fosse vero
  che noi proviamo quello che proviamo.
  Li vogliamo assurdi come fantasie
  li vogliamo credibili ma li diciamo
  con parole incredibili
  e gli diamo una ragione col cuore in mano
  li vogliamo capire e li copriamo
  e cosi' li soffochiamo con quelli che
  noi crediamo sentimenti.
  Spuntava la primizia dei miei seni
  come in mare due punte di scoglio
  li ho messi nelle mani di chi afferra,
  concessi come l'uva nella bocca.
  Io sono il limite di chi cerca la terra
  io sono il limite di chi mi tocca
  io sono l'antipatica e la bella
  io sono il mio processo ad ogni passo
  la confessione di un mio gesto e' un ballo
  io sono il mio processo ad alta voce
  e, se confesso che respiro, io canto
  facciamo un gioco bello come il mare
  sono io mi faccio attraversare.
  Il corpo nudo un limite del mondo
  si muove come l'acqua con i fianchi
  si muove da vicino all'infinito
  il tempo come leggere la sabbia
  e noi pensiamo ai passi che lasciamo
  ma l'orma dell'amore la ignoriamo
  ci solleviamo, andiamo via di lą
  lasciando un vuoto di felicitą.  Proces vetes sime

  Shpėrthente koka e gjinjve tė tu
  si dy maja shkėmbi nė det
  i vure nė duart e kujt mbėrthen
  tė dhėna si rrushi nė gojė.
  Ti je kufiri i atij qė kėrkon tokėn
  ti je kufiri i atij qė tė prek
  ti je antipatikja dhe e bukura
  je gati lakuriq apo veshur gati
  por e zhveshur bėhesh njė send
  pėr atė qė tė pėrqaf si njė veshje tė tijėn
  dhe „nuk kam gjė“ thua „nuk kam gjė“
  tė gjithė mendojnė qė ti nuk ke gjė tė veshur
  thua „e vėrtetė por ajo qė mundem
  ndjenja ime ėshtė asgjė veshur“
  Ti je procesi yt nė ēdo hap
  nė ēdo hap sikur tė vallėzoje
  ti je rrėfimi pėr ēdo kėndim
  dhe vuan shijimi dhe shijon e qara.
  Besojmė se i krijojmė ndjenjat
  i lidhim me kėnaqėsitė e mundimet
  i themi me psherėtimat dhe ankimet
  betohemi pėr to sikur tė mos ishte e vėrtetė
  qė ne ndiejmė ate qė ndiejmė
  i duam absurde si fantazi
  i duam tė besueshme por i themi
  me fjalė tė pabesueshme
  dhe u japim njė arsye me zemrėn nė dorė
  i duam t’i kuptojmė dhe i mbulojmė
  e kėshtu i mbysim me ato qė
  ne i besojmė ndjenja.
  Shpėrthente koka e gjinjve tė mij
  si dy maja shkėmbi nė det
  i vura nė duart e atij qė mbėrthen,
  tė dhėna si rrushi nė gojė.
  Unė jam kufiri i atij qė kėrkon tokėn
  unė jam kufiri i atij qė mė prek
  unė jam antipatikja dhe e bukura
  unė jam procesi im nė ēdo hap
  rrėfimi i njė gjesti tim ėshtė njė vallėzim
  unė jam procesi im me zė tė lartė
  dhe, nėse rrėfej qė marr frymė, unė kėndoj
  bėjmė njė lojė tė bukur si deti
  jam unė e bėj veten tė mė kalojnė.
  Trupi lakuriq ėshtė njė kufi i botės
  lėviz si uji me vithet
  lėviz nga afėr deri nė tė pafundmen
  koha ėshtė sikur tė lexosh rėrėn
  dhe ne mendojmė pėr hapat qė lėmė pas
  por hijen e dashurisė e injorojmė
  ngrihemi pezull, largohemi pėr andej
  duke lėnė pas njė zbrazėti lumturie.

 16. #16
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Nje kenge interpretuar nga Anna Oxa ketu e 29 vjet me pare. Yll ka qene e mbetet. Nje hap perpara te tjerave qe kujtojne se i bejne konkurrence. Shihni pjesen kur fillon e kercen. MC Hammer e ka kopjuar me duket tek superhiti i "Can't touch this" se i bie qe eshte mbi dhjete vjet me vone kur kerceu ne kete forme


  Un'emozione da poco

  http://www.youtube.com/watch?v=YNJrr...elated&search=


  (I. Fossati - Guglielminetti)

  C'č una ragione che cresce in me
  e l'incoscenza svanisce
  e come un viaggio nella notte finisce
  dimmi, dimmi, dimmi che senso ha
  dare amore a un uomo senza pietą
  uno che non si č mai sentito finito
  che non ha mai perduto, mai
  per te, per te una canzone
  mai una povera illusione un pensiero banale qualcosa che rimane
  invece per me, per me, pił che normale
  che un'emozione da poco mi faccia stare male
  una parola detta piano basta gią ed io non vedo pił la realtą
  non vedo pił a che punto sta
  la netta differenza fra il pił cieco amore
  e la pił stupida pazienza
  no, io non vedo pił la realtą
  nč quanta tenerezza ti da la mia incoerenza
  pensare che vivresti benissimo anche senza.
  C'č una ragione che cresce in me e una paura che nasce
  l'imponderabile confonde la mente
  finchč non si sente e poi, per me pił che normale
  che un'emozione da poco mi faccia stare male
  una parola detta piano basta gią
  ed io non vedo pił la realtą non vedo pił a che punto sta
  la netta differenza fra il pił cieco amore
  e la pił stupida pazienza no, io non vedo pił la realtą
  nč quanta tenerezza ti da la mia incoerenza
  pensare che vivresti benissimo anche senza.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,643

  Pėr: Ana Oksa


 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,643

  Pėr: Ana Oksa  Anna Oxa - Donna con te - Sanremo 1990

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,643

  Pėr: Ana Oksa  ANNA OXA - Processo a me stessa

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,643

  Pėr: Ana Oksa  IL CARATTERE DECISO DI ANNA OXA

  Amici 2016

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •