Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 49

Tema: Genti Lako

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2006
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Genti Lako

  Pershendetje. Mua me pelqen jashtezakonisht shume Genti Lako. mendoj se eshte nje nga artistet me te mire ne Shqiperi. I vetmi kompozitor qe diti te sjell ndryshim ne muziken shqiptare. I vetmi qe sjell risi dhe realizon hite te verteta. Ju si mendon!!!!!!!!

 2. #2
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga megiru
  Pershendetje. Mua me pelqen jashtezakonisht shume Genti Lako. mendoj se eshte nje nga artistet me te mire ne Shqiperi. I vetmi kompozitor qe diti te sjell ndryshim ne muziken shqiptare. I vetmi qe sjell risi dhe realizon hite te verteta. Ju si mendon!!!!!!!!
  Na i thuaj pak me konkretisht se cka bere ose na permend pak veprat/tituj kengesh te lutem se mund edhe ti njohim nga titulli pa e ditur autoresine
  To look life in the face....

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2006
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  psh ka bere hitin e vitit 2005. Kengen Zonja dhe Zoterinj te Beses, Buzet me ishin thare...........

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2006
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ėshtė e vėshtirė tė imagjinosh se nga njė studio e qetė kompozitori marrin jetė kėngė tė cilat tė mbushin me ritėm . Kjo ėshtė pėrshtypja qė krijohet nė studion e kompozitorit Genti Lako, i cili prej kohėsh ėshtė kthyer nė njė emėr tė lidhur ngushtė me suksesin e disa prej kėngėve mė tė dėgjuara . I lidhur me muzikėn qė mė moshėn 6 vjeēare ai nuk u nda mė prej saj: duke parė se vitet qė kalonin e bindnin mė shumė pėr kėtė rrugė tė zgjedhur. Genti nuk nguron tė krijojė nė shumė rryma qė sot janė nė treg dhe tani qė ka vite qė merret me kėngėn, asgjė nuk ia lė rastėsisė nė krijimet e tij, por ēdo punė tė re e nis me vetėdije. Nga muzika ai nuk ndjehet kurrė i lodhur, ndėrsa nga kėngėtarėt ka raste qė ndodh. Nė bisedėn me tė kupton dėshirėn pėr tė sjellė kėngė tė suksesshme madje kėtė gjė e mat me ecurinė e tregut, tė cilin tregon se e njeh mjaft mirė. Nuk ka dėshirė tė flasė pėr shifra e tė tregojė se sa kushton njė kėngė e tij, por pėr muzikėn flet thjesht dhe hapur tregon se duke jetuar nė Ballkan, dėshiron qė edhe muzikėn ta krijojė bazuar nė ritmet e tij. I ftuar nė Spekter, Genti ka rrėfyer, pak pėr veten, pėr profesionin dhe disa gjėra qė mė parė nuk i dinim pėr tė.A ndjehesh apo tė quajnė tė suksesshėm? Suksesin tim e tregojnė faktet dhe e konfirmojnė diskografėt. Nė momentin qė kėnga ime shet titullin dhe gjithė albumin e kėngėtarit, kjo gjė mė bėn tė ndjehem i suksesshėm.Kėto vite krijimtarie, ēfarė i kanė sjellė karrierės tėnde? Vėrej se sa mė shumė i njohur jam bėrė, aq mė shumė jam i vlerėsuar nga ana materiale. Por e gjitha kjo bėn qė edhe stresi tė jetė mė i madh. Kjo gjė e dėmton artistin, i cili gjatė krijimtarisė duhet tė jetė sa mė i qetė. Pėr tė qenė sa mė i qetė nė punėn time, bashke me mikun tim Arbi Xhelo kemi ngritur shoqėrinė ARB-RECORDS dhe ėshtė ai qė merret me anėn administrative. A ėshtė e vėshtirė pėr ty tė krijosh kėngė pa ndėrprerje dhe tė mos biesh nė pėrsėritje? Kur stilin ta pėlqejnė, nuk shikoj pse duhet tė devijosh dhe tė eksperimentosh nė fusha tė tjera. Duke u nisur nga kjo mėnyrė si krijoj, shumė kėngėtarė dėshirojnė tė kenė njė kėngė nga dora ime. Me muzikėn qė shkruaj unė prek shumė rryma dhe kjo mė largon nga pėrsėritja. Ēfarė duhet tė ketė njė kėngėtar apo kėngėtare qė tė jetė i preferuar pėr ty? Patjetėr duhet tė kenė njė zė tė bukur dhe timbėr tė veēantė.
  A ke kėnduar ndonjėherė ? Po kam kėnduar kur isha i vogėl nė festivalin e fatosave. Mė pas rreth moshės 17 vjeēare, kam pasur grupin tim muzikor, ku isha kėngėtar dhe kitarist. Cila ėshtė ajo gjė, qė do tė doje tė realizohej nesėr? Kam dėshirė tė dėrgoj njė kėngė nė festivalin evropian. E shikoj veten tė aftė pėr tė krijuar njė kėngė pėr atje. Por ka njė barrikadė tė pamundur qė ėshtė Televizioni Shtetėror Shqiptar. Kjo ndodh sepse atje historikisht juria e festivalit nuk mė ka pasur tė preferuarin e saj. Nė lidhje me gjendjen tėnde shpirtėrore, desha tė di a je i dashuruar? Po, jam. Mund ta pėrshkruash me tre fjalė veten tėnde kur je i dashuruar? I kėnaqur, i qetė, i plotėsuar. Kompozitorėt, kėngėtarėt dhe diskografia. Njė trinom qė patjetėr duhet tė funksionojė mirė, qė krijimet tė kenė sukses. Genti pėr hir tė punės, pėrditė ndodhet nė marrėdhėnie tė ngushta me kėngėtarė dhe me diskografė. Nė lidhje me gjendjen e tregut tė muzikės dhe tendencat muzikore nė Shqipėri, ai vėren se pėrzgjedhja e rrymės muzikore ėshtė ajo qė vendos pėr ecurinė e kėngės dhe interpretuesve. Nė momentin qė jetojmė nė Ballkan,- thekson ai, duhet tė hedhim sytė nga fqinjėt tanė dhe do tė shikojmė se mė tė kėrkuarit atje, janė emra tė tillė si Azis, Tarkan apo Notis Sfakianakis.Ndėrsa nė Shqipėri,vazhdon Genti : ndodh qė nė tė gjitha konkurset pėr kėngėtarė tė rinj, ata tė specifikohen nė rryma muzikore qė perėndimi apo Amerika 20 vite qė nuk i praktikon nė treg. Kėtu pėrfshij muzikėn e viteve 70-80 apo kėngėt e San Remos. Ka kėngėtarė qė edukohen me kėto rryma, por unė nuk e di se nė cilin treg do tė shesin sepse nė tregun aktual ballkanik ata ”nuk pinė ujė”. Ai pohon se shumė prej kėtyre kėngėtarėve, janė imitues dhe pėrpiqen tė kopjojnė emra tė mėdhenj tė muzikės botėrore, ndaj gjysma tentojnė tė kėndojnė si Whitney Houston dhe gjysma tjetėr si Elton John. Me pas ai rrėfen se , me kėtė lloj repertori konkurrenti e kalon konkursin por problemi qėndron tek origjinaliteti dhe tek gjetja e vendit nė treg. Nė momentin qė nuk kėndon si ballkanas por si amerikan, dėgjuesi tė braktis sepse kėngėt amerikane ai mund ti dėgjojė nė anglisht.  Kur mbaron lidhja mes kompozitorit tė kėngės dhe kėngėtarit? Nė moment qė mbaron kėnga e lėshoj nga dora dhe paguhem pėr tė, unė s'kam asnjė lidhje financiare me tė. Ajo bėhet pronė, ose mė saktė (merr tė drejtėn e pronėsisė) nga kėngėtari. E drejta e autorit, mė mbetet mua por unė s'marr asgjė. Fatkeqėsia mė e madhe ėshtė edhe vlerėsimi moral, sepse televizionet, festivalet dhe diskografitė e tregtojnė kėngėn secili nė mėnyrėn e vet. Ata nė mėnyrė tė ”llahtarshme” harrojnė tė vendosin nė titra emrin e autorit dhe kjo mendoj se pas 30 vjetėsh do te ndikojė qė kėnga tė quhet e autorit popull, sepse pėr krijuesit e vėrtetė nuk do tė kujtohet askush. Ku shkon pėrgjegjėsia nė kėto raste? Ky ėshtė njė problem i shoqatės pėr mbrojtjen e tė drejtave tė autorit. Kjo jo vetėm pėr faj tė saj por edhe tė shtetit. Tė gjithė autorėt e muzikės mendojnė se po nuk u arrit tė shiten kasetat apo cd-tė me pulla fiskale, dhe shteti tė veprojė deri nė heqjen e licencės pėr ata qė tregtojnė piraterinė, ne nga kėngėt tona nuk do tė shohim tė mira materiale siē ndodh kudo nė botė. Ėshtė ky fakt qė bėn autorėt tė punojnė me ēmime fikse, tė cilat luhaten nga aftėsia dhe nga masa e suksesit nė treg. Si e shikon tė ardhmen e tregut muzikor shqiptar? Vėrej se nga viti 1995 e deri tani, kohė nė tė cilėn jam edhe unė nė treg, ka pėrmirėsime. Por megjithatė janė shumė tė ngadalta dhe shpresoj qė tė pėrshpejtohen. Uroj qė tregu tė stabilizohet dhe jo tė gjithė emrat e rinj tė kėngės tė dalin me album. Pasi nė ēdo vend tė botės, kėngėtarėt e rinj testohen nė treg me singel(kėngė teke).
  Cili ėshtė mesazhi yt pėr kėngėtarėt? Ndodh qė kėngėtarėt kur bėhen me emėr tė madh, vetėkėnaqen. Ndėrkohė ai apo ajo janė tė famshėm, sepse diskografia ka paguar pėr njė reklamė tė fuqishme pėr tė. Unė dhe autori i tekstit kemi dhėnė talentin dhe kohėn pėr njė material tė pėlqyer nė publik, por edhe regjisorėt e videoklipeve dhe skenaristėt e tyre. Pra ėshtė gjithė ky staf i cili nuk duhet tė harrohet nga kėngėtarėt. Kėngėtarėt janė interpretues dhe nė tregun shqiptar vlerėsimi monetar dhe moral i shkon atyre. Por tė mos harrojmė se gjithė ai staf qė pėrmenda, tė ngre nė majat e suksesit, por ashtu edhe mund tė ulė. E meqė jemi duke folur pėr kėngėtarėt, dua tė pėrshėndes shumė prej tyre qė mė kanė vlerėsuar dhe falėnderuar pėr kėngėt qė i kam realizuar. Me disa prej tyre, frekuentohemi dhe jemi miq tė mirė. Genti ...

  FLASH Sa vjeē ke qenė kur je puthur pėr herė tė parė?
  13 vjeē.
  I vogėl,
  ēfarė doje tu bėje?
  Mė pėlqenin shkencat e natyrės.
  Di tė gatuash?
  Po.
  Me cilin pjesėtar tė familjes ke marrėdhėnie mė tė mira?
  Me mamanė.
  Mė mirė preferon tė rrish pa cigare apo pa alkool?
  Mund tė rri edhe pa tė dyja.
  Pushimet i preferon nė det apo nė mal?
  Nė mal.
  Pėr cilin kėngėtar tė huaj do tė doje tė kompozoje njė kėngė?
  Po tė pranonte, meqė vetė ėshtė kompozitor, pėr Sting.
  Sa kushton njė kėngė e Gentit?
  Ata qė kanė punuar me mua e dinė, tė tjerėt tė pyesin.
  Sa para nė muaj do ti plotėsonin tė gjitha dėshirat e tua?
  Do tė doja 15 mijė euro nė muaj.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2006
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Arrow

  Written by Elbino
  Tuesday, 24 April 2007
  Jave pas jave, ketu ne Albaniac ne postojme intervista te kengetareve me te kerkuar te momentit ne Shqipe.Ajo cka eshte per te ardhur keq, eshte se shumica e kengetareve tane,jo vetem qe nuk dine te luajne apo te pakten nuk i sheh te luajne ndonje vegel muzikore,por as nuk marrin pjese ne pergatitjen e kenges. Shume studio muzikore jane shnderruar ne McDonalds.Do nje kenge regaton? Per nje ore gati! Rrep? Fillo flit! Pop-Folk? Sa ta vjedhim nga bullgari! Nese ne skene gjerat duken sikur shkojne persembari, ne “prapaskena” situata eshte shume e mjegullt. Per te mesuar me teper, ne vendosem te intervistonim nje prej kompozitoreve me te mire te momentit ne Shqiperi Genti Lako, i cili ka nje jete te tere ne muzike.Shume prej jush mund ta mbani mend si pjestar i grupit me te mire hardcore metal- “Thunderway”,por sot ai eshte kompozitori qe prezanton publikut hitet me te reja te stines.


  Elbino:Na tregoni nė vija tė pėrgjithshme diēka rreth jetės dhe karrierės suaj artistike…

  Genti - Qė nė klasė tė parė u futa pėr piano, nė tė cilėn punoja disa orė nė ditė sistematikisht. Nė klasė tė 7-tė nis dhe veglėn tjetėr tė cilėn e dashuroja, kitarėn. Mė pas nė vit tė parė gjimnaz krijoj grupin tim i cili luante nė rrymat “hardcore metal”, nė tė cilin kompozoja pjesėt dhe kėto pjesė i kėndoja dhe i ekzekutoja nė kitarė njėkohėsisht. Mė vonė me grupin “Thunderway” e pak mė vonė iki nė Greqi, ku kuptova sesi funksiononte njė studio. Kur u ktheva nė Shqipėri, kisha veē njė dėshirė : tė punoja nė studio. Kjo dėshirė mu realizua shpejt nė njė nga studiot mė tė mira nė Shqipėri dhe me njė investim kolosal, nė studion e Top Albania Radio-s, ku punova pėr 4 vite. Tashmė ka 3 vjet qė punoj nė studion time.

  Pėr ēfarė jeni duke punuar momentalisht dhe me cilin/cilėn artiste?
  Momentalisht po punoj me kėngėtar tė cilėt kanė mbaruar albumet, por presin nga mua hitin qė do marketojė albumin duke e shoqėruar me klip. Mė pas ato do hidhen nė treg nė verė. Disa nga artistėt janė : Argjend Lloga, Greta Koēi, Petrit Lulo, Kastriot Tusha, Manjola Nallbani si dhe artistė tė ndryshėm nga Kosova.

  Cili ėshtė hiti me i fundit me tė cilin jeni prezantuar nė tregun muzikor? Bėhet fjalė pėr njė kėngė tė Greta Koēit e cila u prezantua mė 26 mars nė Top Fest.

  Muzika shqiptare nė kėto pesė vjetėt e fundit ka pėrparuar jashtėzakonisht shumė, nė krahasim me dhjetėvjeēarin 1992-2002.Ka ardhur kjo si pasojė e kėrkesės sė publikut pėr mė shumė muzikė shqiptarėve, rritjes sė cilėsisė sė kėngėve apo tė gjithė meritėn e kanė videoklipet?

  Apsolutisht jo, klipet. Njė klip mund tė jetė i bukur pėr tu parė, por kur individi do tė kėrcejė nė pub ose do tė dėgjojė muzikė tė bukur nė makinė do zgjedhė muzikėn e bukur me tekst tė bukur dhe interpretuar nga njė kėngėtar i mirė. Klipi ėshtė thjesht njė veshje. Rritja e cilėsisė ėshtė fakti qė disa pak kompozitorė tė mirė duke u pjekur dhe nga ana profesionale e sound-it kanė bėrė qė dhe kompozitorė tė tjerė tė punojnė fort dhe tė kėrkojnė mė shumė nga vetja sepse ndryshe detyrimisht do dilnin nga tregu. Pra nė njė farė mėnyre unė kam dhėnė kontributin tim kėto 5 vite qė jam nė treg pėr ti hapur sa mė tepėr sytė amatorėve tė muzikės duke i kėrkuar tė mos kėnaqem me pak, pra me njė muzikė tė dobėt. Me pak fjalė i kemi ofruar publikut njė muzikė me cilėsi tė lartė nga ana e konceptimit dhe silėsisė sė dėgjimit. Kėshtu qė ky public kurrsesi nuk tha jo, por direct e thithi duke i thėnė ‘jo’ muzikės sė dobėt, tė cilėn e aneksoi nga tregu.

  Cfarė i mungon tregut muzikor shqiptar sot?
  Asgjė, do thoja ėshtė i tejngopur. Ndoshta do i mungonte njė polici muzikore e cila do tė pajiste me licensė kėngėtarė tė kualifikuar dhe jo ēdo njeri mund tė kishte kėtė licensė i cili duke pasur mundėsi financiare zė ekranet muzikore duke e marketuar veten me dhunė deri 20 herė nė ditė transmetim. Imagjinoni njė kėngėtar shumė tė dobėt tė cilit i ėshtė skalitur zėri me daltė nė studio nė mėnyrė tė tmerrshme dhe del pėrditė si njė ‘lugat’ duke i thėnė publikut “Nuk ke nga ia mban! Do mė dėgjosh mua patjetėr kudo qė ta kalosh kanalin. Unė kam para, unė shfaqem kudo!”-duke zaptuar dhe mediat e shkruara. Tė tillė fatkeqėsisht janė shtuar shumė. Njė kėngėtar mund tė fitojė deri nė 5 mijė euro nė javė nė diskoteka dhe lokale. Pra, kjo quhet tregti dhe ka nevojė pėr licensė. Kėshtu mund tė kontrollohet kjo gjullurdi e madhe qė po ndodh dhe publikut ti bien pak veshėt rehat. Shikoj qė shumė artistė prodhojnė videoklipe tė cilat dalin muaj pėrpara njė albumi ose muaj mbasi albumi ka dalė apo mė keq,pa publikuar njė album fare.Gjithashtu kam vėnė re njė “grup” artistėsh qė tentojnė tė jenė “seriozė” dhe i kundervihen njė tjetėr grupi artistėsh (qė janė mė provokativ nė skenė),pėr arsye nga mė tė pakuptimtat.

  A “ekziston” biznesi muzikor nė Shqipėri? Dua tė them,a kanė arritur tė kuptojnė njė pjesė e mirė e artistėve se muzika pėrveē se art ėshtė edhe biznes?
  Kėngėtarėt nė radhė tė parė e quajnė biznes. Unė kėtė e kuptoj nga kėrkesa qė kanė pėr kėngėt. Mundohen ta marrin kėngėn nga studio sa mė shpejt tė jetė e mundur sepse ėshtė faktori ‘kohė’ i cili i mundon mė tepėr sesa faktori ‘cilėsi’. Unė kėtė gjė kurrėsesi nuk e toleroj, jo sepse nuk dua qė paratė pėr kėngėn tė vijnė sa mė shpejt, por sepse s’dua apsolutisht tė lėshoj njė vepėr pa cilėsi duke patur firmėn time. Shumė kėngėtarėve tė tillė i pėrgjigjem :”Ekzistojnė dhe studio tė cilat mbarojnė nga njė kėngė nė ditė. Je i lirė tė shkosh”. Pra ky biznes qė ata e kanė kuptuar gabim e ka rrezikuar cilėsinė. Por disa kompozitorė kėtė nuk e tolerojnė dhe prandaj cilėsia qė sipėr pėrmenda vazhdon tė jetė. Them me plot gojėn se unė kėtė biznes e kam kuptuar drejt. Pra, jo biznes duke zhvatur para’ pėrkohėsisht me njė mall tė kalbur i cili e ka ēuar drejt dėshtimit, por duke lakmuar mė pak tė ardhura pėr momentin, por njė vazhdimėsi tė gjatė dhe me njė cilėsi nė rritje.

  Ju vetė jeni kompozitor.Nga pikėpamja juaj… ēfarė mund ta shtyj njė kompozitor shqiptar tė kopjoj punėn e njė kompozitori tė huaj e ta prezantoj atė si njė krijim tė tijin?
  Paaftėsia dhe deliri pėr tė qenė se s’bėn dikush qė s’ėshtė e s’do tė jetė asnjėherė.

  Ju ka ndodhur qė ti thoni “Jo!” kėrkesės sė ndonjė artisti pėr tė bashkėpunuar me juve?

  Patjetėr. I kam thėnė dhe ndonjėrit “Ndoshta i vdekuri mund tė ngjallet, por ti nuk mund tė bėhesh dot kėngėtar kurrė”. Ka patur dhe kėngėtarė tė mirė tė cilėt dalin nėpėr media me arrogancė tė tepėrt duke lavdėruar vetėm veten dhe duke i quajtur punėt si njė sukses personal. Me individė tė tillė pėrgjigja ime ka qenė : “Shko rrėmbe suksesin ku tė duash, tek unė jo. Je i pėrjashtuar”.

  Duke qenė se vetė keni provuar tė dilni nė skenė edhe si kėngėtar. Ju ka shkuar nė mendje tė riktheheni sėrisht nė njė pozicion tė tillė?


  Apsolutisht jo. Ka qė 18 vjec qė nuk dal nė skenė. Vendosa tė punoj mbrapa kuintave dhe kėshtu do vazhdoj gjithmonė. Kemi dėgjuar shumė kėngėtarė tė cilėt shprehen tė zhgėnjyer dhe tė “grabitur” nga pjesėmarrja nė festivalet tona.

  A janė edhe kompozitorėt po kaq tė zhgėnjyer?

  Kėngėtarėt nuk duhet tė synojnė pėr ēmime, por tė marrin pjesė nė ēdo kompeticion qė tė munden pasi ėshtė marketing falas pėr tė cilin ata paguajnė gjatė vitit. Pra s’ka pse tė ndihen tė grabitur. I vetmi qė grabitet ėshtė autori tė cilit nuk i shėnohet as emri nė ekran dhe cd. Shumė veta mė pyėsin pėr njė kėngė tė bukur tė cilėn e kam shfaqur tek Kėnga Magjike : “Kush e ka bėrė atė kėngė”? Normalisht ndihem keq pėr kėtė pakujdesi qė ndodh nė titrat e CD-sė.

  Di qė keni shumė dėshirė tė dėrgoni njė kėngė nė “Eurovision”. Kur mendoni se do tė bėhet e mundur njė gjė e tillė pėr ju dhe cfarė mendoni pėr pėrfaqsuesen e kėtij viti “Hear My Plea” tė Frederik dhe Aida Ndocit?
  Vitin qė vjen do mundohem tė caj nė strukturat e hekurta tė cilat janė tė pathyeshme dhe tė vendosura prej kohėsh nė TVSH, sepse nė atė kompeticion nuk mjafton vetėm cilėsia e lartė e kėngės. Sa do ia arrij kėtė nuk e di. Pėrsa i pėrket kėngės sė ciftit Ndoci, mendoj se ėshtė njė kėngė e arnuar, pa lidhje. Njė vijė melodike e vjetėr si Dennis Russo tė cilės i ėshtė ngjitur me allēi njė motiv sllav.

  Shumė pa lidhje ė? Kam mėsuar se jeni super i fejuar . Kush do dėshironit tė kėndonte Napolonin nė dasmėn tuaj?

  Nė dasmėn time “Napolonin” do e kėndoj vetė dhe kam frikė se ata kėngėtarė qė do jenė tė ftuar do kenė frikė ta kapin mikrofonin pas kėsaj.  Pergatiti: Elbino ©Albaniac.com 04/2007

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2006
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Arrow

  Written by Elbino
  Tuesday, 24 April 2007
  Jave pas jave, ketu ne Albaniac ne postojme intervista te kengetareve me te kerkuar te momentit ne Shqipe.Ajo cka eshte per te ardhur keq, eshte se shumica e kengetareve tane,jo vetem qe nuk dine te luajne apo te pakten nuk i sheh te luajne ndonje vegel muzikore,por as nuk marrin pjese ne pergatitjen e kenges. Shume studio muzikore jane shnderruar ne McDonalds.Do nje kenge regaton? Per nje ore gati! Rrep? Fillo flit! Pop-Folk? Sa ta vjedhim nga bullgari! Nese ne skene gjerat duken sikur shkojne persembari, ne “prapaskena” situata eshte shume e mjegullt. Per te mesuar me teper, ne vendosem te intervistonim nje prej kompozitoreve me te mire te momentit ne Shqiperi Genti Lako, i cili ka nje jete te tere ne muzike.Shume prej jush mund ta mbani mend si pjestar i grupit me te mire hardcore metal- “Thunderway”,por sot ai eshte kompozitori qe prezanton publikut hitet me te reja te stines.


  Elbino:Na tregoni nė vija tė pėrgjithshme diēka rreth jetės dhe karrierės suaj artistike…

  Genti - Qė nė klasė tė parė u futa pėr piano, nė tė cilėn punoja disa orė nė ditė sistematikisht. Nė klasė tė 7-tė nis dhe veglėn tjetėr tė cilėn e dashuroja, kitarėn. Mė pas nė vit tė parė gjimnaz krijoj grupin tim i cili luante nė rrymat “hardcore metal”, nė tė cilin kompozoja pjesėt dhe kėto pjesė i kėndoja dhe i ekzekutoja nė kitarė njėkohėsisht. Mė vonė me grupin “Thunderway” e pak mė vonė iki nė Greqi, ku kuptova sesi funksiononte njė studio. Kur u ktheva nė Shqipėri, kisha veē njė dėshirė : tė punoja nė studio. Kjo dėshirė mu realizua shpejt nė njė nga studiot mė tė mira nė Shqipėri dhe me njė investim kolosal, nė studion e Top Albania Radio-s, ku punova pėr 4 vite. Tashmė ka 3 vjet qė punoj nė studion time.

  Pėr ēfarė jeni duke punuar momentalisht dhe me cilin/cilėn artiste?
  Momentalisht po punoj me kėngėtar tė cilėt kanė mbaruar albumet, por presin nga mua hitin qė do marketojė albumin duke e shoqėruar me klip. Mė pas ato do hidhen nė treg nė verė. Disa nga artistėt janė : Argjend Lloga, Greta Koēi, Petrit Lulo, Kastriot Tusha, Manjola Nallbani si dhe artistė tė ndryshėm nga Kosova.

  Cili ėshtė hiti me i fundit me tė cilin jeni prezantuar nė tregun muzikor? Bėhet fjalė pėr njė kėngė tė Greta Koēit e cila u prezantua mė 26 mars nė Top Fest.

  Muzika shqiptare nė kėto pesė vjetėt e fundit ka pėrparuar jashtėzakonisht shumė, nė krahasim me dhjetėvjeēarin 1992-2002.Ka ardhur kjo si pasojė e kėrkesės sė publikut pėr mė shumė muzikė shqiptarėve, rritjes sė cilėsisė sė kėngėve apo tė gjithė meritėn e kanė videoklipet?

  Apsolutisht jo, klipet. Njė klip mund tė jetė i bukur pėr tu parė, por kur individi do tė kėrcejė nė pub ose do tė dėgjojė muzikė tė bukur nė makinė do zgjedhė muzikėn e bukur me tekst tė bukur dhe interpretuar nga njė kėngėtar i mirė. Klipi ėshtė thjesht njė veshje. Rritja e cilėsisė ėshtė fakti qė disa pak kompozitorė tė mirė duke u pjekur dhe nga ana profesionale e sound-it kanė bėrė qė dhe kompozitorė tė tjerė tė punojnė fort dhe tė kėrkojnė mė shumė nga vetja sepse ndryshe detyrimisht do dilnin nga tregu. Pra nė njė farė mėnyre unė kam dhėnė kontributin tim kėto 5 vite qė jam nė treg pėr ti hapur sa mė tepėr sytė amatorėve tė muzikės duke i kėrkuar tė mos kėnaqem me pak, pra me njė muzikė tė dobėt. Me pak fjalė i kemi ofruar publikut njė muzikė me cilėsi tė lartė nga ana e konceptimit dhe silėsisė sė dėgjimit. Kėshtu qė ky public kurrsesi nuk tha jo, por direct e thithi duke i thėnė ‘jo’ muzikės sė dobėt, tė cilėn e aneksoi nga tregu.

  Cfarė i mungon tregut muzikor shqiptar sot?
  Asgjė, do thoja ėshtė i tejngopur. Ndoshta do i mungonte njė polici muzikore e cila do tė pajiste me licensė kėngėtarė tė kualifikuar dhe jo ēdo njeri mund tė kishte kėtė licensė i cili duke pasur mundėsi financiare zė ekranet muzikore duke e marketuar veten me dhunė deri 20 herė nė ditė transmetim. Imagjinoni njė kėngėtar shumė tė dobėt tė cilit i ėshtė skalitur zėri me daltė nė studio nė mėnyrė tė tmerrshme dhe del pėrditė si njė ‘lugat’ duke i thėnė publikut “Nuk ke nga ia mban! Do mė dėgjosh mua patjetėr kudo qė ta kalosh kanalin. Unė kam para, unė shfaqem kudo!”-duke zaptuar dhe mediat e shkruara. Tė tillė fatkeqėsisht janė shtuar shumė. Njė kėngėtar mund tė fitojė deri nė 5 mijė euro nė javė nė diskoteka dhe lokale. Pra, kjo quhet tregti dhe ka nevojė pėr licensė. Kėshtu mund tė kontrollohet kjo gjullurdi e madhe qė po ndodh dhe publikut ti bien pak veshėt rehat. Shikoj qė shumė artistė prodhojnė videoklipe tė cilat dalin muaj pėrpara njė albumi ose muaj mbasi albumi ka dalė apo mė keq,pa publikuar njė album fare.Gjithashtu kam vėnė re njė “grup” artistėsh qė tentojnė tė jenė “seriozė” dhe i kundervihen njė tjetėr grupi artistėsh (qė janė mė provokativ nė skenė),pėr arsye nga mė tė pakuptimtat.

  A “ekziston” biznesi muzikor nė Shqipėri? Dua tė them,a kanė arritur tė kuptojnė njė pjesė e mirė e artistėve se muzika pėrveē se art ėshtė edhe biznes?
  Kėngėtarėt nė radhė tė parė e quajnė biznes. Unė kėtė e kuptoj nga kėrkesa qė kanė pėr kėngėt. Mundohen ta marrin kėngėn nga studio sa mė shpejt tė jetė e mundur sepse ėshtė faktori ‘kohė’ i cili i mundon mė tepėr sesa faktori ‘cilėsi’. Unė kėtė gjė kurrėsesi nuk e toleroj, jo sepse nuk dua qė paratė pėr kėngėn tė vijnė sa mė shpejt, por sepse s’dua apsolutisht tė lėshoj njė vepėr pa cilėsi duke patur firmėn time. Shumė kėngėtarėve tė tillė i pėrgjigjem :”Ekzistojnė dhe studio tė cilat mbarojnė nga njė kėngė nė ditė. Je i lirė tė shkosh”. Pra ky biznes qė ata e kanė kuptuar gabim e ka rrezikuar cilėsinė. Por disa kompozitorė kėtė nuk e tolerojnė dhe prandaj cilėsia qė sipėr pėrmenda vazhdon tė jetė. Them me plot gojėn se unė kėtė biznes e kam kuptuar drejt. Pra, jo biznes duke zhvatur para’ pėrkohėsisht me njė mall tė kalbur i cili e ka ēuar drejt dėshtimit, por duke lakmuar mė pak tė ardhura pėr momentin, por njė vazhdimėsi tė gjatė dhe me njė cilėsi nė rritje.

  Ju vetė jeni kompozitor.Nga pikėpamja juaj… ēfarė mund ta shtyj njė kompozitor shqiptar tė kopjoj punėn e njė kompozitori tė huaj e ta prezantoj atė si njė krijim tė tijin?
  Paaftėsia dhe deliri pėr tė qenė se s’bėn dikush qė s’ėshtė e s’do tė jetė asnjėherė.

  Ju ka ndodhur qė ti thoni “Jo!” kėrkesės sė ndonjė artisti pėr tė bashkėpunuar me juve?

  Patjetėr. I kam thėnė dhe ndonjėrit “Ndoshta i vdekuri mund tė ngjallet, por ti nuk mund tė bėhesh dot kėngėtar kurrė”. Ka patur dhe kėngėtarė tė mirė tė cilėt dalin nėpėr media me arrogancė tė tepėrt duke lavdėruar vetėm veten dhe duke i quajtur punėt si njė sukses personal. Me individė tė tillė pėrgjigja ime ka qenė : “Shko rrėmbe suksesin ku tė duash, tek unė jo. Je i pėrjashtuar”.

  Duke qenė se vetė keni provuar tė dilni nė skenė edhe si kėngėtar. Ju ka shkuar nė mendje tė riktheheni sėrisht nė njė pozicion tė tillė?


  Apsolutisht jo. Ka qė 18 vjec qė nuk dal nė skenė. Vendosa tė punoj mbrapa kuintave dhe kėshtu do vazhdoj gjithmonė. Kemi dėgjuar shumė kėngėtarė tė cilėt shprehen tė zhgėnjyer dhe tė “grabitur” nga pjesėmarrja nė festivalet tona.

  A janė edhe kompozitorėt po kaq tė zhgėnjyer?

  Kėngėtarėt nuk duhet tė synojnė pėr ēmime, por tė marrin pjesė nė ēdo kompeticion qė tė munden pasi ėshtė marketing falas pėr tė cilin ata paguajnė gjatė vitit. Pra s’ka pse tė ndihen tė grabitur. I vetmi qė grabitet ėshtė autori tė cilit nuk i shėnohet as emri nė ekran dhe cd. Shumė veta mė pyėsin pėr njė kėngė tė bukur tė cilėn e kam shfaqur tek Kėnga Magjike : “Kush e ka bėrė atė kėngė”? Normalisht ndihem keq pėr kėtė pakujdesi qė ndodh nė titrat e CD-sė.

  Di qė keni shumė dėshirė tė dėrgoni njė kėngė nė “Eurovision”. Kur mendoni se do tė bėhet e mundur njė gjė e tillė pėr ju dhe cfarė mendoni pėr pėrfaqsuesen e kėtij viti “Hear My Plea” tė Frederik dhe Aida Ndocit?
  Vitin qė vjen do mundohem tė caj nė strukturat e hekurta tė cilat janė tė pathyeshme dhe tė vendosura prej kohėsh nė TVSH, sepse nė atė kompeticion nuk mjafton vetėm cilėsia e lartė e kėngės. Sa do ia arrij kėtė nuk e di. Pėrsa i pėrket kėngės sė ciftit Ndoci, mendoj se ėshtė njė kėngė e arnuar, pa lidhje. Njė vijė melodike e vjetėr si Dennis Russo tė cilės i ėshtė ngjitur me allēi njė motiv sllav.

  Shumė pa lidhje ė? Kam mėsuar se jeni super i fejuar . Kush do dėshironit tė kėndonte Napolonin nė dasmėn tuaj?

  Nė dasmėn time “Napolonin” do e kėndoj vetė dhe kam frikė se ata kėngėtarė qė do jenė tė ftuar do kenė frikė ta kapin mikrofonin pas kėsaj.  Pergatiti: Elbino ©Albaniac.com 04/2007

 7. #7
  Bl3®i Maska e Bl3ri
  Anėtarėsuar
  06-01-2006
  Vendndodhja
  Tetove
  Mosha
  33
  Postime
  1,277
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Pervec se eshte i sukseshem eshte edhe shume i bukur, djal shqipetar edhe teper sexy, lumja ajo qe do ket fat.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Plumbi qe nuk vret, t'bon ma t'fort /

 8. #8
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  50 falenderime nė 46 postime
  psh ka bere hitin e vitit 2005. Kengen Zonja dhe Zoterinj te Beses, Buzet me ishin thare...........
  Kengen "Buzet me ishin thare" a nuk e kendon Eranda Libohova? Per kete kenge eshte fjala?

 9. #9
  Bl3®i Maska e Bl3ri
  Anėtarėsuar
  06-01-2006
  Vendndodhja
  Tetove
  Mosha
  33
  Postime
  1,277
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Po kenga e Erandes eshte ajo.

  Edhe kenga e Gretes tash qe ka bere eshte shume e bukur mua me pelqen teper.
  Plumbi qe nuk vret, t'bon ma t'fort /

 10. #10
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Prit njehere se sikur ska qene tek thunder way ky bandilli.
  E.deda
  R.Fusha
  M.Laro
  D.Xheladini
  A.Laro
  B.Sejko

  ja keta kane qene thunder way dhe kete fytyren smbaj mend ta kem pare ne koncert
  To look life in the face....

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2006
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gunnar
  Prit njehere se sikur ska qene tek thunder way ky bandilli.
  E.deda
  R.Fusha
  M.Laro
  D.Xheladini
  A.Laro
  B.Sejko

  ja keta kane qene thunder way dhe kete fytyren smbaj mend ta kem pare ne koncert


  epo keta qe thua ti kane qene thunder way te vitit 94. Ndersa grupi thunder ne vitin 96 ishte i perbere nga :

  Gent Lako - kitare, vokal
  R. Fusha - bateri
  M. Laro - basist
  B. Sejko - kitare e pare

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2006
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pastaj grupi thunder way i 94-es bente speed metal, ndersa keta te 96-tes benin hard core metal, ishin me te perparuar. Elton Deda tu knu si femer ta shpifteeee, kurse ky laci me zerin bas ta mbushte veshin

 13. #13
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga megiru
  pastaj grupi thunder way i 94-es bente speed metal, ndersa keta te 96-tes benin hard core metal, ishin me te perparuar. Elton Deda tu knu si femer ta shpifteeee, kurse ky laci me zerin bas ta mbushte veshin
  o motra une se di te kene vazhdu thunder way ne kete menyre pasi ne koncert dhe 1 album qe kane e kane nxjerre me perberjen e vjeter. Me kete perberje qe thua ti as koncert skam degjuar dhe as album qe te kene nxjerre nuk di.

  Pastaj kur paskan bere rryme tjeter do te thote qe te kene nxjerre edhe ndonje album tjeter pervec te parit, dhe sic te thashe une te pakten nuk di.

  dhe me qe jemi ketu qekur hard core metal na qenkerka me e perparuar se speed metal apo se kjo eshte rryma e G.Lakos prandaj

  Nejse une kam marre vesh qe ti je tjesht "fan" i Lakos, po mos thuj budallaliqe te tipit "Elton Deda tu knu si femer ta shpifteeee" se te merr historia. Deda jo se ka pas ndonje vokal mbreslenes por nqs e di ai ka qene koka e grupit, ka shkruajtur nje pjese te mire te kenegeve dhe ishte lideri i tij.

  keshtu pra goc e mire, mos na mburr nje tip qe na e mbake per Hard Corist, nderkohe qe tani vetem shkrun kenge BBF-je (skam gje kundra BBF-se dhe atyre qe e degjojne )
  To look life in the face....

 14. #14
  Bl3®i Maska e Bl3ri
  Anėtarėsuar
  06-01-2006
  Vendndodhja
  Tetove
  Mosha
  33
  Postime
  1,277
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gunnar
  o motra une se di te kene vazhdu thunder way ne kete menyre pasi ne koncert dhe 1 album qe kane e kane nxjerre me perberjen e vjeter. Me kete perberje qe thua ti as koncert skam degjuar dhe as album qe te kene nxjerre nuk di.

  Pastaj kur paskan bere rryme tjeter do te thote qe te kene nxjerre edhe ndonje album tjeter pervec te parit, dhe sic te thashe une te pakten nuk di.

  dhe me qe jemi ketu qekur hard core metal na qenkerka me e perparuar se speed metal apo se kjo eshte rryma e G.Lakos prandaj

  Nejse une kam marre vesh qe ti je tjesht "fan" i Lakos, po mos thuj budallaliqe te tipit "Elton Deda tu knu si femer ta shpifteeee" se te merr historia. Deda jo se ka pas ndonje vokal mbreslenes por nqs e di ai ka qene koka e grupit, ka shkruajtur nje pjese te mire te kenegeve dhe ishte lideri i tij.

  keshtu pra goc e mire, mos na mburr nje tip qe na e mbake per Hard Corist, nderkohe qe tani vetem shkrun kenge BBF-je (skam gje kundra BBF-se dhe atyre qe e degjojne )
  Po mir ti ketu tregon punen e xhelozise apo cka ?

  Ai tash per tash eshte nje kompozitor me i sukseshem i muzikes shqipetare, te pakten ben dicka per kulturen tone. Edhe BBF-ja eshte TV sikur qe e shiqojne te gjithe ashtu e shiqon edhe ti, nese thua qe nuk shiqon te pakten emrin ia din.

  I mire eshte ske ci thua dicka per keq
  Plumbi qe nuk vret, t'bon ma t'fort /

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-03-2006
  Postime
  94
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  gent lako ka mar fund
  ka nja dy vite qe ska nxjer te hajrit
  vajti zuri dashnore drejtoren e plusdyshit qe te fitonte nje cmim tek mikrofoni i arte
  ne festivalet e tjera as nuk e kualifikojne
  rezik dhe ket temen e ka hap vet se sbesoj se ja ndjen njeriu per Genti Lakon
  Po tja ndjente njeriu do ta kishin ftuar njehere tek Cani sic me frojne mua

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  120 falenderime nė 110 postime
  ty te cani nuk te ftojne si muzikant o kastro.. por si puna frederikut ndoc ku ne momentin qe e ka cani porosine nga padroni.. ty do te te benet nje pietje ku ti do thuac.. ku ka si edi rama.. si ai te kishte shqiperia ne cdo bashki nga nje..ose dicka e tille..

  menjefjale te ftojne si si muzicien por si edush-cien..

  ja na riprodho ndonje dialog tendin me canin qe do kec bere aty ne tope kanellet.. e mafies..

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2006
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga KastroZiso99
  gent lako ka mar fund
  ka nja dy vite qe ska nxjer te hajrit
  vajti zuri dashnore drejtoren e plusdyshit qe te fitonte nje cmim tek mikrofoni i arte
  ne festivalet e tjera as nuk e kualifikojne
  rezik dhe ket temen e ka hap vet se sbesoj se ja ndjen njeriu per Genti Lakon
  Po tja ndjente njeriu do ta kishin ftuar njehere tek Cani sic me frojne mua
  Nuk kam pse ta mohoj qe jam nje fanse e Genti Lakos robo. Po ti mor i shkrete qe ske as 1 fans si do ia besh. Futesh e shkruan vet neper forume. Pika qe ste bie. Mos u merr me Gentin se ai te beri rob qe me 2 farm. Po aq eshte, icik fam dhe fluturon pastaj me pras ........ Nejse. Sa per cmimet as ke per te arrit te maresh cmimet e Gent Lakos. Cmime ne Mikrofon te Arte me sa di une ka pas marre qe para se te ishte i lidh me drejtoreshen e +2 shit. Pastaj di edhe qe kane 1 vit qe jane feju sepse e kam lexu neper gazeta. Apo ke inat se mori vjet cmimin e pare me kengen qe i beri Greta Kocit dhe ti mori nje cmim te pjerdhur. Dhe vjet e fejumja vet ska qene drejtoresh e festivalit.
  Ty vetem Cani te ka mbet o i shkret, dhe del aty e ben si idiot duke kujtu se ben ndonje gje te hajrit.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2006
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kanė marrė “OK” nga tregu pėrėndimor muzika e kompozitorit Genti Lako dhe zėri i mrekullueshėm i kėngėtares Greta Koēi. Kėshtu muzika shqiptare merr njė ēmim tė lartė dhe vlerėsues nė tregun botėror. Themi kėtė, pasi mė 9 mars, kėnga “Kėrcim dashurie” e realizuar nga Genti Lako dhe e interpretuar nga Greta Koēi ėshtė bėrė pjesė e njė pėrmbledhjeje muzikore, e cila realizohet nga njė prej distributorėve mė tė mėdhenj amerikanė. Kėnga “Kėrcim dashurie”, qė ndodhet edhe nė albumin e kėngėtares ėshtė bėrė tashmė pjesė e playlistave muzikore tė radiove nė mbarė botėn. Nė sitin e distributorit amerikan kemi parė, qė nė pėrmbledhjet muzikore qė ata realizojnė ndodhen emra big tė muzikės botėrore si: B. Spears, Ch. Aguilera, Eminem, Metallica, Beyonce, U2 etj. Nuk ėshtė pak pėr shqiptarėt, qė muzika jonė tė publikohet pranė emrash, qė mbizotėrojnė klasifikimet nė botė. Prej disa vitesh kompozitori Lako ka realizuar hite tė cilat kanė marrė notėn maksimale nga dėgjuesit dhe jo vetėm. Nuk kanė qenė tė pakta dhe ēmimet, qė ka marrė nė kompeticione tė ndyshme. Bashkėpunimi me Greta Koēin nisi verėn e kaluar, kur me kėngėn “Foli djalit” arritėn tė merrnin ēmimin e parė nė festivalin “Mikrofoni i Artė”. Mė pas, u prezantuan denjėsisht nė festivalin e RTSH-sė, ku pikėt maksimale i morėn nga i vetmi pėrfaqėsues i muzikės pėrėndimore nė juri. Kompozitori gjerman Peter Shmith, i cili kishte realizuar kėngė pėr artistė si, Madonna dhe Michael Jackson i dha notėn dhjetė. Kėtė javė me kėngėn “Sa mė lodhe” u prezantuan nė Top Fest ndėrkohė, qė nė botė kanė ngritur lart vlerat e muzikės sonė. Shpresojmė, qė ky tė mos jetė vetėm fillimi dhe fundi, por dhe nė tė ardhmen tė kemi mundėsi tė konkurojmė denjėsisht me parametra tė tillė nė tregun e huaj. Shumė urime pėr kompozitorin Genti Lako.
  Per me teper vizitoni faqen zyrtare ne adresen : http://radioventures.com/releases


  KUR TE ARRISH NJE GJE TE TILLE TI KASTRO KA BERE GJELI VEZE

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-03-2006
  Postime
  94
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ore sa mir ja dini historin Lakos ju
  dukeni qe e keni fis te gjith
  apo je vet ti Gento
  Le qe ske nevoj me u fut vet ti se fut ate qe e ke fanse sekretare etj etj
  Po ate historin e "Ja ke fut kot plako" se paske treguar ne forum
  Apo ta tregoj une?!?

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-02-2006
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga KastroZiso99
  Ore sa mir ja dini historin Lakos ju
  dukeni qe e keni fis te gjith
  apo je vet ti Gento
  Le qe ske nevoj me u fut vet ti se fut ate qe e ke fanse sekretare etj etj
  Po ate historin e "Ja ke fut kot plako" se paske treguar ne forum
  Apo ta tregoj une?!?

  O kastro zgjebs ik ore mbaro ate shkollen per astrofizike se as provimet e vitit te pare nuk dhe. Edhe atje shoku i dhomes te mbante me leke e me buke se edhe ne Itali mashtrus ke qene. I thoje konviktoreve sikur ishe cun pasaniku dhe babi te kishte X5 . Ti as karrocen e Dylit ske per te pas ndonejehere jo mė X5 .
  O rob me kriz identiteti qe mundohesh tbesh 5 gjera dhe nuk arrin tbesh asnje te hajrit. ahahahhahahah sa per ja ke fut kot plako ca do shpikesh? ajo kenge tboni rob o mashtrus. ik lahu para se tpermendesh gent lakon se vjen ere 1 ore larg. Cmimet qe ka genti ti enderroji se vjet ne cdo festival ka mar cmim. Tek Mikrofoni i Arte mori te parin, tek kenga magjike mori best dance dhe tek festivali i madh ai kompozitori gjerman qe kishte bere kenge per madonen dhe michael jackson i dha maksimumin e pikeve. Ska ngel genti te fusi njerezit e vet neper forume o i deshtum se na ka ne qe vdesim per muziken e tij.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •