Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 32
 1. #1
  E gjifa Maska e Henri
  Antarsuar
  14-04-2002
  Vendndodhja
  Kanada
  Mosha
  43
  Postime
  1,087
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Sallam kakao (Past n akull ?)

  Biskotat Iliria i kam... edhe arrat... edhe kakao... edhe frigoriferin... te tjerat si dhe menyren e pregatitjes po ua le juve ne dore. Vetem shpejt se po e deshtova ka per t'u mbetur ne ndergjegjje
  Perndia nuk sht mace...

 2. #2
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Citim Postuar m par nga Henri
  Biskotat Iliria i kam... edhe arrat... edhe kakao... edhe frigoriferin... te tjerat si dhe menyren e pregatitjes po ua le juve ne dore. Vetem shpejt se po e deshtova ka per t'u mbetur ne ndergjegjje
  Merri biskotat beji therrime therrime , gjithashtu dhe arrat .. perziji bashke mire e mire , merr gjalpin ( shkrije ose dhe ashtu po jo te jete shume i ngrire lol ) hidhi me duket dhe nje veze ( nuk jam e sigurte ) kakaon , perziji me nje luge apo pirun cte vij per mbare dhe beje ne form sallami , dhe fute ne ngrirje ( frigorifer ) .

  Vallaji kaq me kujtohet Henri , motra ime e ka pas bere , qare kur i thone dikur .... cte haje te shkrihej ne goje .

  Besoj se te ndihmova . lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 3. #3
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Antarsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,640
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  i veze thot Pink care je ti mi gjinokastrite jo po gjys veze

  hidhi mi veze me shumice

  ene ajo quhet sallom cokolate

  qeka me barre i kjo fierakeja

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Ihti
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  966
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Oh c'na kujtuat!

  mi thante duret mami...se une futesha ne frigorifer i teri.

  "po miqte c'do hane?" ... sa here i shaja miqte neper dhembe


  o Pinko...po sheqer nuk i hudhet?
  Summertime baby!

 5. #5
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Citim Postuar m par nga Ihti
  Oh c'na kujtuat!

  mi thante duret mami...se une futesha ne frigorifer i teri.

  "po miqte c'do hane?" ... sa here i shaja miqte neper dhembe


  o Pinko...po sheqer nuk i hudhet?

  Oh e sheh ti , paskam harruar sheqerin . lol

  Po po dhe sheqer , na falni .

  Tik tak , nje veze mer ... s'eshte puna per gjiro por dhe shume jo se behet si llac pastaj .. veza eshte sa per ta lidh , brumin . Nejse une kaq mbaj mend se u be kohe e gjate shume qe skam ngrene me , qe kur me bente motra kur isha e vogel me ato biskotat 20 lekeshe ? apo 15-ce ? Eh kush i mban mend .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 6. #6
  vowel Maska e liliella
  Antarsuar
  19-04-2002
  Vendndodhja
  ny
  Postime
  490
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  provoje me ready made jello pudding dhe Jack D. (go easy on this now)
  Ndryshuar pr her t fundit nga White_Angel : 24-02-2006 m 19:02
  Who am I to judge a vowel more alluring than the words it generates ?

 7. #7
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Ca eshte ky sallam kakao se kam degju ndonjehere, ka ndonje emer tjeter
  per te.....se sma do mendja se nuk e kam kerku...

  Henri maj, na bane mu preke mrapa..lol.

 8. #8
  Desert Fox Maska e bayern
  Antarsuar
  12-06-2002
  Postime
  3,029
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime
  Se boni ju shkodronet pranej. Me pyt mu e Ihtin qe kena na kan myll ne banjo se vidhshim sallamin e cokollates nga mamaja.
  Sinn sweet sinn.
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 9. #9
  E gjifa Maska e Henri
  Antarsuar
  14-04-2002
  Vendndodhja
  Kanada
  Mosha
  43
  Postime
  1,087
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Pinko jo me veze mi dreç se duhet me pa albuminen keto kohe (kena fillu me eat healthy - do fillojme pas sallam-kakao's dmth lol)

  Larsus - e kishe mire deri kur vajte tek "light syrup" and it reminded me of golden showers and the fact that ne Shqipri s'kemi pas ndonjehere - shurup e kam fjalen Shkurt hesapi, un kam hall t'madh e m'duhet ky sallomi sot, po pa perzierje alla amerikonçe me vanilla e syrupra. Un du ate variantin qe biskotat Iliria i shtypje me shishe vaj kikiriku dhe kakao ishte pluhur qe te linte nje gisht mustaqe kur i futeshe me llap.

  Iht e Bayern - te shkretet ne, na jepeshin vetem cepat e sallomit - ato qe nuk dilnin si copa te plota si dhe ndonje qe thyhej e shkerrmoqej gjate prerjes haha!

  Domethene shkruani shkurt qarte e bukur, ene lejini Jack Daniels se do na shtyni ne mekat.

  Lilith, jealous of competition, are you, my prettiest egg?
  Perndia nuk sht mace...

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Nuk e dini pse ju gra i thoni sallam se te shpia ime quhej "paste ne akull"

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Ja ta them une receten ashtu si e bente mami im para 20 vjetesh dhe une sot:

  PASTE NE AKULL (APO SALLAM FRIGORIFERI)

  Materiali:
  -200g gjalpe.
  -1 veze
  -Biskotat Iliria (pako biskota 50-lekeshe ali kelmendi perdorte motra e madhe e Pinkut, hahaha). Ti je goce e vogel dhe s'i mban mend biskotat Ali Kelmendi pra duhet ta gjesh vete sa grame se une s'e mbaj mend. Une ne nje vend tjeter merrja ca biskota qe ti s'i gjen ketu ne US.
  -3 luge sheqer
  -kakao (1-2 luge)
  -1 luge qumesht


  Puna:
  - Rrifet gjalpi me sheqerin sa te zbardhet (me qumesht qe te te ndihmoje).
  - Kur shkrihet sheqeri hidhi vezen. Kur te behet nje mase e bute, hidh biskotat qe ke thermuar (une i therrmoj me shishe, po meqe jam nga kulprat, mos m'a var dhe perdor ndonje makine).
  - Nese biskotat s'jane shume te thata mos e hidh qumeshtin fare. Perzije mire e mire derisa masa eshte homogjene.
  - Ndaj masen ne 3 pjese te barabarta: Njeren beje me kakao. Dy te tjerat mbaji ashtu si jane.
  - Shto edhe arrat..dhe ndonje recel te forte (pak fare)
  - Shtriji te tre masat dhe krijo tre shtresa. Shtroji te tre shtresat njera siper tjetres (shtresa me kakao ne mes) dhe beji ne forme rroleje (apo sallami, sic thua ti).
  - Fute ne celofan e ne frigorifer.

  Une e kam bere disa here dhe eshte e pagabueshme.

  Ne qofte se ke ndonje batalion te vogel per vizite, ose ke vendosur te behesh amerikane sagllam, shumezoji masat, po ti dukesh e shkathet, dhe e kupton vete.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Pasiqe : 17-02-2006 m 17:32

 12. #12
  E gjifa Maska e Henri
  Antarsuar
  14-04-2002
  Vendndodhja
  Kanada
  Mosha
  43
  Postime
  1,087
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Zombo, te kam si shpirt te kam. Ma ke qare kete formulen, sikur te kisha time teze para syve 20 e kusur vjet me pare duke e bere m'u duk kur po e lexoja (mgjs vezen prape s'e mbaj mend haha). Hape skelet-nofullen e me thuaj cfare do tani, DVD-ne apo prevede ftoi? Jo prit, se me erdhi nje ide me e mire ne mend... po sikur te te nis nje kulper, njomezake, njomeshtake, buzequmesht, lastar ashtu sic e do ti? Me majat e bulezuara si sytha qershie? He pra, zgjidh, syrin, stomakun apo fund-barkun?

  nsh: pasta ne akull nga ant e mia (Kallmi dmth) behej me akullore dhe me buke-sfungjer (c'ishte kjo mer aman?). Tek Partizani ishte embelsira me e kerkuar ne vitet '80. E de e, s'jam aq e re dreqin, madje kam arritur edhe kohen e qeps. Po edhe ti, qekur i thua nns -mami- nuk duhet te me je edhe aq perpara.
  Perndia nuk sht mace...

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Henri
  Zombo, te kam si shpirt te kam. Ma ke qare kete formulen, sikur te kisha time teze para syve 20 e kusur vjet me pare duke e bere m'u duk kur po e lexoja (mgjs vezen prape s'e mbaj mend haha). Hape skelet-nofullen e me thuaj cfare do tani, DVD-ne apo prevede ftoi? Jo prit, se me erdhi nje ide me e mire ne mend... po sikur te te nis nje kulper, njomezake, njomeshtake, buzequmesht, lastar ashtu sic e do ti? Me majat e bulezuara si sytha qershie? He pra, zgjidh, syrin, stomakun apo fund-barkun?

  nsh: pasta ne akull nga ant e mia (Kallmi dmth) behej me akullore dhe me buke-sfungjer (c'ishte kjo mer aman?). Tek Partizani ishte embelsira me e kerkuar ne vitet '80. E de e, s'jam aq e re dreqin, madje kam arritur edhe kohen e qeps. Po edhe ti, qekur i thua nns -mami- nuk duhet te me je edhe aq perpara.
  Henri po une te dhashe receten e ti me:

  1. Krahason me tezen
  2. Propozon nje kulper ne fund te barkut?

  Sikur s'mu duk shume e lezecme nga ana jote: une s'jam homoseksual edhe pse marr pak vesh nga guzhina; ndoshta ti kujtove se jam femer, kush dreq e di. Shije shije kjo dynja.

  Shperblimi: Fol per Kallmin.

 14. #14
  Far away! Maska e Eraaa
  Antarsuar
  02-02-2003
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Biskota Iliria? Kush biskote zevendeson kte emer ktej mi henri?

  Live your beliefs and you can turn the world around.

 15. #15
  Perjashtuar Maska e ||xXx||
  Antarsuar
  22-07-2005
  Vendndodhja
  Mes Ferrit Dhe Parajses
  Mosha
  32
  Postime
  359
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  looOOool kur ta marosh po qe se o kaq i mir sa thot PINK na sill na i cop edhe ne knej ta provojm i her

 16. #16
  Femme Fatale Maska e Poison_Ivy
  Antarsuar
  01-07-2006
  Postime
  121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Po ky osht sallam-biskoti mo njerez.
  Obobooo..... C'na kujtutat!
  Sa per punen e vezes i hidhen 2 ose 3.
  Me ket bera my bf fall in love wit me again se ja bona si nona e vet.
  Burri kapet nga stomaku...
  So the **** whaaaat??!!

 17. #17
  pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
  Antarsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  Ne kontinentin e Kurrkundit
  Postime
  863
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  E di ndokush receten e sallam-cokollates?

  Kur kam qene e vofel, ime me gatuante nje tip embelsire te ftohte te cilin ne e njihnim me emrin sallam-cokollate . Mami im e kishte marre nga halla ime kete recete kaq te dashur dhe mgjth e ka gatuar plot here, tashti se mban me mend. Dje me hipi nepsi keq dhe nuk me shqitet nga mendja. Me aq sa mbaj mend une, sallam-cokollata behej me kakao, sheqer, biskota me duket (s'jam e sigurte) edhe pastaj palosej me qese (ne forme sallami ) , futej ne frigorifer dhe pritej rrota rrota. Keto sqarime i bera ne rast se ju e keni pagezuar me ndonje emer tjeter embelsiren e shijshme. Ju lutem shtrydhni mire trute, pyesni edhe mamat dhe babat dhe me ktheni pergjigje. Deri atehere, do jem duke ngrene cokollata te thjeshta.
  Homo sum; humani nil a me alienum puto.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-09-2008
  Postime
  93
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Inteligjentja Lexo Postimin
  Kur kam qene e vofel, ime me gatuante nje tip embelsire te ftohte te cilin ne e njihnim me emrin sallam-cokollate . Mami im e kishte marre nga halla ime kete recete kaq te dashur dhe mgjth e ka gatuar plot here, tashti se mban me mend. Dje me hipi nepsi keq dhe nuk me shqitet nga mendja. Me aq sa mbaj mend une, sallam-cokollata behej me kakao, sheqer, biskota me duket (s'jam e sigurte) edhe pastaj palosej me qese (ne forme sallami ) , futej ne frigorifer dhe pritej rrota rrota. Keto sqarime i bera ne rast se ju e keni pagezuar me ndonje emer tjeter embelsiren e shijshme. Ju lutem shtrydhni mire trute, pyesni edhe mamat dhe babat dhe me ktheni pergjigje. Deri atehere, do jem duke ngrene cokollata te thjeshta.
  po , te gjitha keto qe ke permendur jane , po ke harruar elementin kryesor qe do ti perzjeje te gjitha keto dhe ti jape masen e qullte, GJALPIN e shkire.
  Masat me saktesi nuk i di , me sy beji dhe sipas preferincave , por ingridientet jane vetem keto me sa di une, mund te vesh edhe aroma si aroma vanilje , apo rom,
  Te befte mire
  Ndryshuar pr her t fundit nga kikimiki : 17-12-2008 m 04:43

 19. #19
  pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
  Antarsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  Ne kontinentin e Kurrkundit
  Postime
  863
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  hmmm me verte e ke ti? S'ja paskam mbytur kot une dmth. Lol une per masa me sy te thaj ne fakt. :P Po miell do kjo perzjerja apo jane biskotat qe e lidhin masen? Gjithesesi me behet qejfi qe u njihka si embelsire te pakten. Flm. kikimiki
  Homo sum; humani nil a me alienum puto.

 20. #20
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Citim Postuar m par nga Inteligjentja Lexo Postimin
  Kur kam qene e vofel, ime me gatuante nje tip embelsire te ftohte te cilin ne e njihnim me emrin sallam-cokollate . Mami im e kishte marre nga halla ime kete recete kaq te dashur dhe mgjth e ka gatuar plot here, tashti se mban me mend. Dje me hipi nepsi keq dhe nuk me shqitet nga mendja. Me aq sa mbaj mend une, sallam-cokollata behej me kakao, sheqer, biskota me duket (s'jam e sigurte) edhe pastaj palosej me qese (ne forme sallami ) , futej ne frigorifer dhe pritej rrota rrota. Keto sqarime i bera ne rast se ju e keni pagezuar me ndonje emer tjeter embelsiren e shijshme. Ju lutem shtrydhni mire trute, pyesni edhe mamat dhe babat dhe me ktheni pergjigje. Deri atehere, do jem duke ngrene cokollata te thjeshta.
  kjo ishte gjeja me e shijshme atehere . Lol

  ashtu behet- biskota, sheqer ,kakao , gjalp .. futi dhe ca arra te shtypme se mire i ben . Te tjerat i di ti . Fute ngrije , dhe haje te ftohte.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Hadithe
  Nga tulipanonero n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 29-09-2009, 14:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •