Pershendetje te gjitheve!

Duke qene se rregullat e pergjithshme qe aplikohen edhe ne kete nenforum, shpesh nuk merren parasysh ose harron, po e quaj me vend qe tja u rikujtoj edhe njehere lexuesve dhe anetareve te forumit. Ne ndihme te kesaj ideje me vjen vete rregullorja tashme e percaktuar e Forumit Shqiptar te cilen po e citoj me poshte:


Duhet t shpreheni n gjuhn shqipe!

Gjuha shqipe sht gjuha zyrtare e ktij forumi. T gjith pjesmarrsit duhet t shkruajne shqip n forum. T gjitha dialektet e gjuhs shqipe jan t lejuara por preferohet gjuha letrare shqipe, duke qn se sht gjuha m e leht pr tu kuptuar nga shumica e shqiptarve. Nderoni veten duke shkruajtur nj gjuh shqipe t pastrt dhe konform rregullave gramatikore dhe t drejtshkrimit. Ata antar q nuk shkruajn dot gjuhn shqipe, mund t lexojn dhe mund t shprehen vetm n seksione t veanta t forumit t hapura pr t huaj apo shqiptar q nuk shkruajn dot shqip.

Duhet t respektoni mendimin ndryshe!

Ajo q t bie n sy n forumin shqiptar sht larmia e temave pr diskutim dhe larmia e mendimeve t ndryshme q gjen n do tem. Fakti q ju merrni pjes n kt forum duhet t shrbej si nj aprovim indirekt i mendimit ndryshe. Kjo do t thot se ju keni vendosur q t merrni pjes n forum n mnyr q t shprehni mendimin tuaj dhe t lexoni edhe respektoni edhe mendimin ndryshe. Nse e keni t vshtir t pranoni mendimin ndryshe dhe mundoheni t impononi mendimet tuaja me forc, sinqerisht, ju jeni n vendin e gabuar. Nuk duhet q t hyni fare n forumin shqiptar por duhet t debatoni e shoqroheni me ata shqiptar q mendojne njsoj si ju. Arsyeja prse e theksojm kt rregull sht se pjesa drrmuese e problemeve n forum lindin pikrisht nga mosrespektimi i mendimit ndryshe q shprehet konform rregullave t forumit dhe etiks s t shprehurit.
Me posht dua tju rikujtoj disa kritere te tjera qe aplikohen mbi temat dhe pse disa here ato fshihen, mbyllen apo kalojne per ne Koshin e Forumit:

. Te gjitha postimet qe nuk kane lidhje direkt me temen, shkaktojne replika pa vend dhe percjellin mesazhe qe bien ne kundershtim me vete permbajtjen e temes do moderohen pa ju njoftuar.

. Ky nenforum titullohet Shkenca dhe Jeta, pra do ju lutesha te respektoni kete profil dhe te shmagni tema qe nuk perfshihen ne kete kategori.

. Perseritja e temave me te njejten subjekt bie ne kundershtim me rregulloren e forumit dhe shkakton perseritje te bezdisura dhe kohe te humbur per anetaret qe i hartojne si dhe per ata qe i lexojne. Sigurohuni qe tema qe keni nder mend te hapni, nuk eshte e konsumuar me pare dhe nese eshte keshtu atehere mund te vazhdoni te pasuroni temen aktuale me informacion te ri. Ne rast te kundert shkrimet do moderohen ose do fshihen pa paralajmerim.


Ju falenderoj te gjitheve dhe ju uroj te kaloni caste te kendeshme ne kete forum