Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 56
  1. #1

    Lightbulb FETVA për çështje të ndryshme!

    Fetva bashkëkohore!




    KUSH ËSHTË PËRGJEGJËS ?

    PYETJA: Unë jam një zonjë e martuar dhe nënë e dy fëmijëve. Bashkëshorti im gjithnjë më merr me vete në festime publike.
    Për shkak të prezentimit tim të shpeshtë në ato festime kam filluar të përdor alkoolin dhe cigaret, saqë kam rënë nën ndikimin e tyre dhe assessi nuk mund të heq dorë prej tyre.
    Desha të pyes a më kap personalisht mua mëkati apo ai bie mbi bashkëshortin tim, nga fakti se ai është ai i cili më ka shpjerë në haram.
    Nëse unë nuk i nënshtrohesha, do të më malltretonte fizikisht. Kërkoj që të më udhëzoni?


    ----------------------------------

    PËRGJIGJJA NGA Dr. Jusuf KARDAVI:

    Tragjedi, çfarë tragjedie është që shoqëria islame të bie në këtë nivel. Burrat dhe gratë kanë arritur deri në këtë gjendje të mjerueshme.
    Sido që të jetë, mëkati bie mbi të dy palët, mbi atë njeri dhe mbi atë femër, mbi bashkëshortin dhe bashkëshorten.

    Së pari mëkati bie mbi bashkëshortin, ngase ai është i ngarkuar që ta mbrojë familjen e tij prej zjarrit.

    All-llahu i Madhërishëm, duke folur për një grup njerëzish, ka thënë:

    “O ju që besuat, ruani veten dhe familjen tuaj prej zjarri, lënda djegëse janë njerëzit dhe gurrët.” (Et-Tahrim:6 )

    Domethënë t’i mbrojë ata prej zjarrit, nga fakti se ai është përgjegjës, ai duhet t’ia largojë vetvetes dhe familjes së tij zjarrin, ashtu siç ua siguron ekzistencën, ushqimin, rrobat për t’i veshur, shkollimin për t’u arsimuar, ilaçet për t’u shëruar.
    Këto gjëra të jetës së kësaj bote kërkohen prej tij (burrit).

    Gjithashtu, ai është përgjegjës për afrimin e familjes së tij pranë Xhennetit dhe për largimin e tyre nga zjarri i Xhehennemit. Në të kundërtën, çfarë vlere ka t’i blesh bashkëshortes rroba nga më të mirat, ta ushqesh atë me ushqim më të mirë dhe pije, t’i mundësosh asaj diç të shumtë nga dëfrimet, e pastaj ta tërheqish drejtë zjarrit?! All-llahu na ruajt!!!

    Çfarë vlere ka të marrin fëmijët diploma, ose të marrin në dorë poste më të larta, ndërkaq fundi i tyre të jetë Xhehennemi?!
    Çfarë vlere ka e gjithë kjo?

    Nga njeriu kërkohet që ta mbrojë veten dhe familjen e tij prej zjarri:

    “....ruani veten dhe familjen tuaj prej zjarri...”

    “Të gjithë ju jeni rojtarë dhe të gjithë ju jnei përgjegjës për kopenë tuaj. Prijësi është rojtar, ai është përgjegjës për kopenë e tij. Njeriu në familjen e vet është rojtar dhe ai është përgjegjës për kopenë e tij”.

    Ky burrë dhe të ngjashmit si ky, duhet ta mbrojë bashkëshorten e vet prej këtyre gjërave të këqija, prej alkoolit dhe ahengjeve. Sidomos prej atyre të përziera, në të cilët janë të përzier burrat e gratë, ahengje që janë pa kufij dhe kufizime, ashtu siç ndodh në qytetërimin e Perendimit, i cili ka hedhur te ne lloj-lloj ngjyrash të sjelljeve në jetën tonë, laramani perendimore që janë futur në shoqrinë islame.

    Ai bashkëshort është përgjegjës, meqë në vend që ta mbrojë bashkëshorten e vet prej zjarri, e tërheq drejtë zjarrit duke e hequr zvarrë.

    - Në anën tjetër, edhe bashkëshortja gjithashtu është përgjegjëse, nga fakti se edhe ajo është e obliguar, ajo nuk e ka humbur aftësinë e saj.
    Ajo nuk është vegël elastike kur të dëshirosh ta lakosh, të lakohet, kur ta lëvizësh, lëvizëë ose ajo nuk është shtazë të cilën kur ta ngacmosh të lëviz, reagon. Jo, ajo është njeri, ajo posedon intelekt, mendje, ajo ka vullnet dhe mund të kundërshtojë, sidomos në mëkate.

    Në këtë gjendje nuk ka nënshtrim për asnjë krijesë e cila i bën mëkat Krijuesit. Kjo është një çështje në të cilën tretet çdo autoritet.
    - Nuk i takon kryetarit ta detyrojë të nënshtruarin të bëjë mëkat;
    - nuk është e drejtë e prindit ta detyrojë fëmijën e vet të bëjë mëkat;
    - nuk është e drejtë e bashkëshortit ta detyrojë bashkëshorten e tij të bëjë mëkat;
    - nuk është e drejtë e zotëriut ta detyrojë sherbetorin të bëjë mëkat;
    - nuk është e drejtë e komandantit t’i detyrojë ushtarët e tij në mëkat;
    Një gjë e tillë kurrësesi nuk lejohet.

    Lidhur me këtë, në hadith është theksuar se:

    “ Dëgjimi dhe nënshtrimi është detyrë e çdo individi musliman, në atë që ai e do dhe në atë që e urren, përderisa nuk është urdhëruar të bëjë mëkat. Nëse urdhërohet të bëjë mëkat, atëherë nuk ka dëgjim as nënshtrim” (Buhariu dhe Muslimi)

    Në qoftë se bashkëshorti e urdhëron bashkëshorten të bëjë mëkat, ose e shtyn atë kah mëkati, drtyrë, madje obligim i saj është të thotë “JO” me këmbëngulje të fortë ngase këtu bie ndesh e drejta ndaj All-llahut dhe e drejta ndaj bashkëshortit.

    Meqë detyrë e saj është nënshtrimi ndaj burrit, ndërkaq detyrë ndaj All-llahut është rrefuzimi i mëkatit, detyra ndaj All-llahut ka gjithnjë ka përparësi.
    Në këtë rast, bashkëshorti në thelb nuk gëzon kurrëfarë të drejte, sepse një gjë e këtillë është jashtë të drejtave të tij.

    Nëse burri dëshiron ta marrë bashkëshorten e tij në ahengje të këqija, iose për të pirë alkool, ajo duhet ta refuzojë një gjë të tillë qoftë edhe nëse vjen në shprehje shkurotëzimi.
    Ajo motër është përgjegjëse siç është përgjegjës edhe bashkëshorti i saj. Mirëpo, sido që të jetë, mund ta korigjojë veten ajo dhe të pendohet.

    Ku është kjo, prej shumë letrave të cilat vijnë nga disa zonja, të cilat ankohen për degjenerimin e bashkëshortëve të tyre?

    Bashkëshorti i cili bredh lart e poshtë dhe vjen në shtëpi thuajse në agim, në atë gjendje saqë nuk mund ta dallojë të djathtën nga e majta. Gruaja e urdhëron të falet, ai nuk falet, e ndalon nga e keqja, ai nuk heq dorë, nuk largohet.
    Kjo është bashkëshorte e cila e ndihmon bashkëshortin e saj në nënshtrimin ndaj All-llahut dhe në të mirë.

    Kjo motër është përgjegjëse dhe bashkëshorti i saj është përgjegjës.
    Shpresojmë prej të dyve, se do t’i korigjojnë llogaritë e tyre ndaj All-llahut dhe se do të frenohen, do të zmbrapsen nga ajo rrugë e cila nuk shpie në asgjë tjetër pos në humbje të jetës së kësaj bote dhe në shkatërrim në botën e amshuar.

    All-llahu na ruajt!

    Zgjodhi nga revista "VEPRA",

    zEm
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zana e malit : 09-02-2006 më 08:34
    Të mos ishte feja Islame, populli shqiptar do të ishte shumë më tepër në numër, por jo shqiptar-F.Konica

  2. #2

    Lightbulb Nuk ka arsye pse të vesh "hixhab"!

    PYETJE:


    - Es-selamu Alejkum!

    Unë jam një grua muslimane e arsimuar, e martuar. Jam ritur në vlera të duhura Islame, elhamdulil-lah. Kam një vajzë 14 vjeçare e cila ka filluar të falurit (namazin) e rregullt dhe agjërimin e gjithë muajit të Ramazanit që në moshën 7 vjeçare. Ajo është tepër e zgjuar në shkollë dhe është e para në klasë. Ramazanin e fundit vendosi të vesh “hixhab” (mbulesë) dhe unë u pajtova. Problemi qëndron aty se unë për vete nuk jam e mbuluar dhe nuk ndjehem keq për këtë. Jam tepër fetare dhe edhe vajzën time e kam rritur në vlera të duhura Islame, siç u rita edhe vetë unë; vij nga një familje fetare. Vesh rroba sipas rregullave Islame por nuk vesh “hixhab”. Edhe flokët i pres tepër shkurtë dhe jam 39 vjeçare. Ndjej se flokët e mia nuk janë “fitne” (joshje) për askënd, ose të paktën kështu i them vetes. Falem rregullisht, agjëroj, paguaj zeqat (lëmoshë e detyrueshme) dhe jap lëmoshë; Bëj shumë punë bamirësie. Ndjehem e kënaqur.

    Nuk mendoj se kjo copë e vogël e stofit për të mbuluar flokët do t’i shtojë diçka sjelljes sime ose besimit e aktiviteteve të mia të forta fetare. Nuk veshem me rroba të ngushta, të shkurta ose të tejdukshme. Jam shumë e respektuar. Ruaj të holla për të qenë në gjendje të shkoj në Haxh. Pra, a mendoni se veshja e “hixhabit” është aq e rëndësishme për mua, sidomos që në Egjypt shumë gra të mbuluara madje as nuk falen dhe për fat të keq ato i japin një imazh tepër të keq Islamit.
    Saherë që përpiqem të vë mbulesë në kokë dhe shikohem në pasqyrë, ndjehem sikur po shikoj në dikë tjetër. Ndjehem sikur e humba identitetin tim.

    A mund të më këshilloni ju lutem?



    -Përgjigja:


    Es-selamu Alejkum!

    Ju faleminderit, ju faleminderit, dhe iu faleminderit për atë që na u drejtuat me këtë pyetje. U gëzuam pa masë të kuptojmë se keni ndarë kohë të shkruani për një çështje e cila duket qartë se është tepër me interes personal për ju. Gjithashtu kuptojmë se nëpërmjet dhënies përgjigje pëetjes suaj, shumë femra të tjera muslimane, si të reja ashtu edhe më të moshuara, do të ndihmohen inshallah.

    Së pari, mos të shikojmë në anët pozitive. All-llahu i Madhërishmi iu ka udhëzuar juve të jeni fetare, mashall-llah, si dhe e ka inkurajuar vajzën tuaj të jetë fetare. Nuk dëshirojmë ta nënvlerësojmë vlerën, në këtë ditë dhe moshë, të një nëne dhe vajze të cilat janë fetare. Mbi të gjitha, ju jeni gjithashtu aktive në punë bamirësie, dhe ky është një bekim plus për ju që veçmë jeni fetare.

    E dyta, mos të flasim akoma për “hixhabin”, por për modelimin e roleve. Si një nënë e arsimuar, i keni dhënë model vajzës suaj se arsimi është me rëndësi dhe mashall-llah, ajo është gjithashtu fetare në një moshë aq të re. Prandaj, në përgjithësi, jeni një model i mirë i rolit për vajzën tuaj nëpërmjet vënies theks arsimimit dhe fesë.

    E treta, të flasim për “hixhabin”. Jeni një grua e arsimuar, mashall-llah, dhe keni ardhur në përfundimet si vijojonë:

    1). Se flokët e juaja nuk janë fitne

    2) Se nuk mendoni që kjo “copë e vogël e stofit për të mbuluar flokët do t’i shtojë diçka sjelljes [suaj] ose besimit e aktiviteteve të [juaja] të forta fetare”

    3) Se “në Egjypt shumë gra të mbuluara madje as nuk falen dhe për fat të keq ato i japin një imazh tepër të keq Islamit.”

    4) Se kur mundoheni të veni “hixhab” në kokë para pasqyrës, ndjeheni sikur “shikoni në dikë tjetër” dhe “ndjeheni se e keni humbur identitetin [tuaj].”

    Këto katër përfundime mund të diskutoheshin dhe debatoheshin shumë gjatë. Pasi që ju jeni një grua e arsimuar, dëshirojmë t’iu parashtrojmë disa pyetje në mënyrë që ti merrni në konsideratë gjatë kohës suaj të lirë:

    - Pse mendoni se vetëm flokët nuk janë fitne? Për më tepër, flokët e juaja nuk janë fitne për kë?

    - Prej nga e dini se çfarë ndikimi apo efekti kanë flokët e juaja tek meshkujt?

    - Pse besoni se “hixhabi” ka për qëllim të shtojë çfarëdoqoftë në sjelljen tuaj?

    - A besoni se “hixhabi” duhet ta bëjë më tepër fetar një person? Si? A nuk duhet të jetë ndryshe: se në vend të i shtojë diçka sjelljes së gruas, “hixhabi” në fakt e plotëson luftën e gruas për të qenë fetare?

    - A nuk është fetar dikush që do të përpiqej t’i ndiqte të gjitha urdhërat e All-llahut dhe kështu do ta veshte “hixhabin” si do që të jetë?

    - Vetëm pse disa gra të cilat veshin “hixhab” nuk falen dhe i japin imazh të keq Islamit, duhet t’i largohemi “hixhabit” krejtësisht, apo duhet të orvatemi t’iu ndihmojmë atyre ca grave ta përmirësojnë veten?

    - Kur ka pasur ndonjëherë kuptim që të largohemi nga “hixhabi”, i cili promovon modesti dhe dinjitet, vetëm se një numër i vogël njerëzish sillen keq kur e veshin atë?



    Pyetja kryesore që ne dëshirojmë t’ua parashtrojmë juve është nëse ju në fakt besoni se “hixhabi” është i detyrueshëm për femrat muslimane të cilat e kanë arritur moshën e pjekurisë?
    Nëse ju vërtetë e doni All-llahun dhe të Dërguarin e Tij dhe e konsideroni veten fetare, atëherë gjithashtu duhet t’i bindeni All-llahut dhe të Dërguarit të Tij dhe të përpiqeni pafundësisht ta kërkoni kënaqësinë e Tij nëpërmjet bindjes së plotë dhe me gjithë zemër. Jeni aq afër t’a arrini atë bindje pasiqë veçmë jeni duke bërë shumë gjëra që na ka urdhëruar All-llahu të bëjmë. A nuk është atëherë e mundshme që, dëshira e juaj personale për t’a mbajtur një imazh të asaj që ju mendoni se jeni, e mbizotëron ndërgjegjen tuaj, e cila iu udhëzon ta keni parasysh veshjen e “hixhabit”?

    Sigurisht, do të iu duket sikur shikoni dikë tjetër kur e veshni “hixhabin”, sepse në mënyrë fundamentale e ndryshoni formën e kokës dhe të fytyrës në një far shkalle duke i mbuluar flokët e juaja! Prapëseprap, nuk duhet t’i frikësoheni kësaj pamjeje të re dhe të ndryshme sepse është një pamje e dikujt që, përveç faktit që është plotësisht e arsimuar dhe i është dhënë mundësia të zgjedh, ka zgjedhur t’i bindet Allahut të Madhërishëm. Identiteti i juaj nuk humb, është ngritur, bekuar, transformuar në një qenie e cila, pas ca vitesh lufte, ka arritur paqen dhe qetësinë në zemër nëpërmjet bindjes së plotë dhe të pazmbrapshme ndaj All-llahut të Madhërishëm.

    Siç duket ju jeni një person i veçantë sepse nuk i keni detyruar bindjet e juaja personale në vajzën tuaj. Por, imagjinoni sa e dhimbshme duhet të jetë për vajzën tuaj të shohë se në kulmin e të qenurit e arsimuar, nëna e saj ka zgjedhur të mos i bindet All-llahut të Madhërishëm, sa ndjenjeë sfiduese duhet të jetë për një fëmijë! Për hirë tuajin, dhe për hirë të qetësisë mendore të vajzës suaj, kthehuni tek pasqyra, veshni “hixhabin” dhe përshëndetni veten tuaj të re, atë e cila është në paqe me veten duke e kënaqur All-llahun e saj!

    Në të vërtetë, bëjmë lutje për ju që të jeni mes atyre të përmendurve në Suretu El-Fexhr (ajetet kur’anore 27-30), kur All-llahu i Madhëruesheëm thotë:

    “27. O shpirt i qetësuar!
    28. Kthehu te Zoti yt i kënaqur (për vehte) e kënaqës (për Zotin)!
    29. Hyr mes robërve të Mi!
    30. Dhe hyr në Xhennetin Tim! “


    Lexoni këto ajete të Suretu El-Fexhr në gjuhën origjinale Arabe* dhe mendoni në to. Nuk do t’a humbni identitetin kur t’a veshni “hixhabin”, ju sërish do të jeni ajo grua muslimane e arsimuar dhe fetare, por tani identiteti juaj, inshall-llah, do të jetë i kompletuar!

    All-llahu e di më së miri!



    * "Gjuhën Arabe"- mendohet, duke pasur parasysh faktin se bëhet fjalë për një grua nga vendet arabofolëse- Egjypti! Ndërkaq për ne shqiptarët do të ishte e udhës të lexohen ajetet në gjuhën tonë shqipe për ta kuptuar më mirë!


    *********************

    Përzgjodhi dhe përktheu nga ORIGJINALI, zEm
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zana e malit : 16-02-2006 më 07:09
    Të mos ishte feja Islame, populli shqiptar do të ishte shumë më tepër në numër, por jo shqiptar-F.Konica

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e onpeja
    Anëtarësuar
    01-02-2006
    Postime
    71
    Me qene se eshte bere tradit ne kete forum qe vet te hapim temat dhe vete te japim pergjegje. Nese me lejohet te pyes e te me jape dikush tjeter fetva do e beja, pak shaka.

    Pyetja ime eshte: Birrat pa alkool lejohen te konsumohen? apo...

  4. #4

    Lightbulb Vënia e emrave në gjuhët e popujve të tjerë (joarab)!

    Pyetja:


    "Unë jam musliman joarab, prej Indisë, dhe jetoj në Doha (kryeqyteti i Katarit). All-llahu xh.sh. më fali një fëmijë, pas një kohe pritjeje. Mirëpo, pas kësaj polemizuam rreth vërjes së emrit të tij. Disa prej nesh dëshironin që ta quajmë me emër hindus të trashëguar në familje. Ndërkaq disa prej nesh, e ndalonin këtë duke thënë: Nuk lejohet të emërohet fëmija me ndonjë emër tjetër përveç emrave të njohur islam te muslimanët, siç janë emrat e pejgamberëve, sahabëve – shokëve të Pejgamberit, dijetarëve të njohur dhe njerëzve të devotshëm. Ndërkaq emërtimi i fëmijëve me emra hindus joarab është reptësisht – haram.

    Kështu u ashpërsua polemika mes nesh, andaj, nuk pamë rrugëdalje tjetër përpos se t’u drejtohemi juve që të na e sqaroni këtë çështje në bazë të argumenteve të sheriatit.

    Shpresojmë se do ta merrni në konsideratë pyetjen tonë dhe do të na përgjigjeni.

    All-llahu ju shpërbleftë."



    Përgjigjja:


    Falënderimi i takon All-llahut, kurse lavdërimet dhe përshëndetjet qofshin mbi Pejgamberin e Tij.

    Islami nuk ia imponon familjes islame që t’i emërojë fëmijët e vet – meshkuj apo femra – me emra të caktuar arab apo joarab, por këtë ia ka lënë vullnetit të familjes dhe shijes së saj, në dritë të instruksioneve të caktuara.

    Instruksionet e Islamit në lidhje me këtë çështje, shfaqen në pikat vijuese:

    1. Emri të jetë i bukur, ashtu që mos ta përbuzin njerëzit dhe mos ta injorojë fëmija pasi të rritet dhe kuptojë, si p.sh. të jetë emër i cili flet për pesimizëm dhe fajësim paragjykues, apo të ketë kuptim të keq, apo të jetë emër i ndonjë personi i cili është i njohur me mbrapshti, plangprishje dhe të ngjashme. Pejgamberi s.a.v.s. i ndërronte emrat e këqinj me emra të bukur. Ai i cili quhej "i vogël" e quante "i madh", ajo që quhej "mëkatare – Asije", e quante "e bukur", dhe kështu me radhë…

    2. Emri mos të jetë me kuptim të tregimit të robërisë për dikënd tjetër pos All-llahut, si p.sh. rob i Qabes – Abdul-Ka’be; rob i pejgamberit – Abdun-nebij, apo rrob i Husejnit – Abdul-Husejn dhe të ngjashme. Ibën Hazmi përcjell ixhmanë (koncenzusin) e dijetarëve për ndalimin e rreptë të çdo emri i cili tregon robëri për dikënd tjetër pos All-llahut, me përjashtim të emrit Abdul-Mutalib.

    3. Mos të shfaq mendjemadhësi dhe kryelartësi, si dhe lartësimin e njeriut pa të drejtë. Për këtë, në hadith përmendet: "Emër më i përbuzur te All-llahu Ditën e Gjykimit është emri i atij personi i cili quhet sundues i mbretërive, ndërkaq nuk ka sundues (real) përveç All-llahut".

    Ngjashëm me këtë janë edhe emrat e bukur të All-llahut xh.sh. të cilët janë ekskluzivisht për atë, si: Er-Rahman, El-Muhejmin, El-Xhebbar, el-Mutekebbir, El-Halik, El-Bari, dhe të ngjashme me këto.

    Po ashtu, edhe emrat që nuk janë enkas për Zotin, por që janë në trajtën e shquar, si: El-Aziz, El-Hakim, El-Alij, El-Halim dhe të ngjashëm.

    Ndërkaq, përdorimi i këtyre emrave (cilësorëve) në trajtën e pashquar, nuk është i ndaluar. Kështu, janë të njohur emrat e sahabëve si: Ali, Hakim, e pastaj edhe emrat: Aziz, Halim, Reuf, Kerim, Reshid, Hadi, Nafi dhe të ngjashme me këto.

    4. Është e pëlqyer të vehen emrat e pejgamberëve dhe të devotshmëve, me qëllim të vazhdimësisë së përkujtimit të tyre si dhe nxitjes për pasimin e tyre.

    Po ashtu kjo vlen edhe për emrat të cilët tregojnë robërim (nënshtrim) ndaj All-llahut të Madhërishëm, siç përmendet në hadith: "Emrat më të dashur te All-llahu janë: Abdull-llah (rob i All-llahut) dhe Abdurrahman (rob i të Gjithmëshirshmit)". Këtyre u bashkangjiten edhe emrat tjerë të bukur të All-llahut xh.sh. (Esmaul-Husna), si p.sh.: Abdul-Aziz, Abdul-Alim (rob i të Gjithdijshmit), Abdul-Halik (rob i Krijuesit), Abdul-Melik (rob i Sunduesit të pakufishëm).

    5. Sa e di unë, asnjë dijetar nuk e ka ndaluar emërtimin e fëmijëve me emra joarab, nëse emrat përkatës kanë kuptim të mirë në gjuhën e vet. Muslimanët vazhdonin t’u lenin femrave dhe meshkujve shumë prej emrave joarab edhe pasi e përqafonin Islamin, edhe pse jetonin në mjedis arab.

    Shembull më eklatant për këtë është Marija, kopte, nëna e Ibrahimit, djalit të Pejgamberit s.a.v.s., e cila u popullarizua me emrin e saj kopt, egjiptas.

    Po qe se i shikojmë emrat e sahabëve apo pasardhësve të tyre – tabiinëve, do të shohim se ato në rrënjë janë: ose emra bimësh si p.sh. Talha (akaci – bananë), Seleme (gur), Handhale (kungull i egër – citrullus colocynthus), apo emra të kafshëve dhe shpezëve si p.sh.: Esed (luan), Fehd (leopard), Hejthem (shqiponjë), Sakër (skifter). Apo emra të gjërave të ngurta dhe gjërave natyrore, si p.sh.: Bahër (det), Xhebel (kodër), Sahër (gur). Apo emra të prejardhur, si p.sh. Amir, Salim, Omer, Seid, Fatime, Aishe, Safije dhe Mejmune. Apo emra të paraardhësve të famshëm të cilët ndiqen prej Pejgamberëve dhe të devotshmeve, si p.sh.: Ibrahim, Ismail, Jusuf, Musa dhe Merjem.

    Në bazë të këtyre instruksioneve, muslimanit i lejohet ta emërojë djalin apo vajzën e tij, pa marrë parasysh qoftë në arabisht apo ndonjë gjuhë tjetër.

    All-llahu na ndihmoftë.


    Nga: Dr. Jusuf Kardavi
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zana e malit : 21-02-2006 më 10:57
    Të mos ishte feja Islame, populli shqiptar do të ishte shumë më tepër në numër, por jo shqiptar-F.Konica

  5. #5
    musliman krenar Maska e Shiu
    Anëtarësuar
    20-02-2003
    Postime
    1,040
    Citim Postuar më parë nga onpeja
    Me qene se eshte bere tradit ne kete forum qe vet te hapim temat dhe vete te japim pergjegje. Nese me lejohet te pyes e te me jape dikush tjeter fetva do e beja, pak shaka.

    Pyetja ime eshte: Birrat pa alkool lejohen te konsumohen? apo...
    Birrat të ashtuquajtura joalkoolike nuk lejohen në konsumohen sepse ato nuk janë joalkoolike por kanë më pak alkool se birrat e zakonshme. Edhepse gjatë procesit të prodhimit alkooli ekstraktohet, megjithatë një sasi ngelet në të.

    Pra, shkurt, edhe birrat "joalkoolike" janë haram sepse megjithatë përmbajnë një sasi alkooli.

    Je i kënaqur me përgjegjien?

  6. #6
    Perjashtuar Maska e ReNTiSi
    Anëtarësuar
    20-02-2006
    Vendndodhja
    Në Tokën e gjërë të Krijuesit
    Postime
    33
    Citim Postuar më parë nga Shiu
    Birrat të ashtuquajtura joalkoolike nuk lejohen në konsumohen sepse ato nuk janë joalkoolike por kanë më pak alkool se birrat e zakonshme. Edhepse gjatë procesit të prodhimit alkooli ekstraktohet, megjithatë një sasi ngelet në të.

    Pra, shkurt, edhe birrat "joalkoolike" janë haram sepse megjithatë përmbajnë një sasi alkooli.

    Je i kënaqur me përgjegjien?

    vellai ai ka then JO alkoolike dmth nuk permbajn Alokool ngase sikur te kishin permbajt nuk dotiu thoshte jo Alkoolike ...
    Edhe kjo eshte e Lejuar normal (nese eshte sikur ka pyetur jo Alkoolike)
    Nese don te na e ndalosh Ateher na sjell Argument ..
    Ia Kalofsh mir

  7. #7
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    Citim Postuar më parë nga ReNTiSi
    vellai ai ka then JO alkoolike dmth nuk permbajn Alokool ngase sikur te kishin permbajt nuk dotiu thoshte jo Alkoolike ...
    Edhe kjo eshte e Lejuar normal (nese eshte sikur ka pyetur jo Alkoolike)
    Nese don te na e ndalosh Ateher na sjell Argument ..
    Ia Kalofsh mir
    Nuk ka faj shiu se kendej jashte shtetit egzistojne pije qe i thone joalkolike (si ca Vodka Ise, Vodka Orange etj.) por ne te vertet kane alkol.

    Sidoqofte pyetja jote ishte per birrat qe prodhojne disa Muslimane..... une nuk jam ne gjendje te te pergjigjem por me thene te drejten provova nje here dhe mu duk si uje me salce!

    Nejse po e lej reklamimin e birrave per ndonje forum tjeter


    I kerkoj te falur Zanes per c'orjentimin, por thjesht disa tema duhet te jen me te shkurtera.... se keshtu si e kane nis Muslimanet ne kete Forum, me duket se vet i shkruajne dhe vet i lexojne temat!


    kjo ishte thjesht nje keshille nga Kryeplaku

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e buki19
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Postime
    313
    Citim Postuar më parë nga onpeja
    Me qene se eshte bere tradit ne kete forum qe vet te hapim temat dhe vete te japim pergjegje. Nese me lejohet te pyes e te me jape dikush tjeter fetva do e beja, pak shaka.

    Pyetja ime eshte: Birrat pa alkool lejohen te konsumohen? apo...
    Duke marr parasysh faktin qe birrat e tilla shiten ne Meke dhe ne Medine len te kuptohet se jan te lejuara,mirpo "tabiati",si me paten thene, eshte haram.

  9. #9
    musliman krenar Maska e Shiu
    Anëtarësuar
    20-02-2003
    Postime
    1,040
    Citim Postuar më parë nga ReNTiSi
    vellai ai ka then JO alkoolike dmth nuk permbajn Alokool ngase sikur te kishin permbajt nuk dotiu thoshte jo Alkoolike ...
    Edhe kjo eshte e Lejuar normal (nese eshte sikur ka pyetur jo Alkoolike)
    Prodhuesit amerikanë e konsiderojnë një pije të jetë joalkoolike nëse përmban më pak se 1% alkool. Pra, pija mund të ketë 0.9% alkool dhe sipas tyre të jetë joalkoolike, por që në fakt është alkoolike.

    Vetë procesi i prodhimit të birrës është i tillë që përmban një sasi alkooli, që më pas alkooli të ekstraktohet, proces ky që nuk mund të realizohet me saktësi 100%.

    Citim Postuar më parë nga ReNTiSi
    Nese don te na e ndalosh Ateher na sjell Argument
    Unë personalisht askuj nuk ia ndaloj, as nuk ia lejoj përdorimin e pijeve alkoolike. Veç për vete mund të them se kurrë nuk kam përdorur në jetën time. Sikur alkooli dhe alkoolizmi të ishin gjëra të parëndësishme apo të dobishme, nuk do të ndodhnin gjithë ato fatkeqësi nga më të ndryshmet, qofshin ato aksidente trafiku me pasoja fatale, qofshin konflikte ndërmjet njerëzve që jo rrallë kanë pasoja tragjike. As nuk do të kishte pasur gjithë ato klinika e shoqata që mirren me trajtimin e alkoolistëve.

    Gjithsesi ka një mençuri të madhe në ndalesën e konsumimit të alkoolit.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Shiu : 22-02-2006 më 09:27

  10. #10
    Perjashtuar Maska e ReNTiSi
    Anëtarësuar
    20-02-2006
    Vendndodhja
    Në Tokën e gjërë të Krijuesit
    Postime
    33
    Citim Postuar më parë nga Shiu
    Prodhuesit amerikanë e konsiderojnë një pije të jetë joalkoolike nëse përmban më pak se 1% alkool. Pra, pija mund të ketë 0.9% alkool dhe sipas tyre të jetë joalkoolike, por që në fakt është alkoolike.

    Vetë procesi i prodhimit të birrës është i tillë që përmban një sasi alkooli, që më pas alkooli të ekstraktohet, proces ky që nuk mund të realizohet me saktësi 100%.



    Unë personalisht askuj nuk ia ndaloj, as nuk ia lejoj përdorimin e pijeve alkoolike. Veç për vete mund të them se kurrë nuk kam përdorur në jetën time. Sikur alkooli dhe alkoolizmi të ishin gjëra të parëndësishme apo të dobishme, nuk do të ndodhnin gjithë ato fatkeqësi nga më të ndryshmet, qofshin ato aksidente trafiku me pasoja fatale, qofshin konflikte ndërmjet njerëzve që jo rrallë kanë pasoja tragjike. As nuk do të kishte pasur gjithë ato klinika e shoqata që mirren me trajtimin e alkoolistëve.

    Gjithsesi ka një mençuri të madhe në ndalesën e konsumimit të alkoolit.
    Normal qe ka mencuri per ndalesen e Alkoolit edhe une jam njejt me ti as qe me ka rend te rrij me njerz qe pijn Alkool e jo te pij une
    Pra e thash ate fjalin Ngase ajo eshet Definicion ne Bazat e Juruspodences ....
    Edhe nese eshet ashtu sikur qe the ti me nje pakic Alkoolit ateher ai nuk quhet jo Aloolike ngase ka Alkool dhe eshet e ndaluar nga Fjala e Muhamedit Alejhi selam : Nese shumica e saj te deh, edhe pakica e saj eshte Haram (E ndaluar)
    Pra spaku jet me dyshim ajo pije se a permban ajo ..
    Por une thash se ne vendet ArABE ka ksi lloj pijesh dhe jan te sigurta qe skan Alkool ngase sikur te kishin te gjith Ulemat doti kundershtojshin prodhuesit e kesaj bire ...

    Dhe se ai ndalon ti personalisht apo une Ne nuk mundemi ti ndalojm Askujt asgje pa Argument dhe baz nga SHeriati ISLAM .
    Kurani dhe Suneti jan te paret Pastaj vjen Kijasi dhe Ixhmai ...
    Nga keto ne ia ndalojm ndokujt apo ia Lejojm .....
    Inshallah me ke kuptuar ...
    Ju Pershendes Selamu Alejkum

  11. #11
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga onpeja
    Me qene se eshte bere tradit ne kete forum qe vet te hapim temat dhe vete te japim pergjegje. Nese me lejohet te pyes e te me jape dikush tjeter fetva do e beja, pak shaka.

    Pyetja ime eshte: Birrat pa alkool lejohen te konsumohen? apo...
    Une pashe nje sere pergjigjiesh dhe ne fakt perkrah rentisin.
    Nese birra eshte joalkolike emri i tille nuk e ben harram.
    Nderkohe sipas pretendimeve te tjera edhe keto kane pak perqindje alkohooli gje per te cilen nuk ka siguri.
    Megjithate, thelbi e ceshtjes ne legjislacjonin Islam qendron ne thenien e profetit as:Ndalohet perdorimi me pakice i asaj qe deh me shumice
    Ketu bashkohen te gjithe juristet Islame, dhe nese pirja e shume prej ketyre birrave te deh, atehere ndalohet nese nuk te deh nuk eshte e ndaluar.
    Injoranca nuk zhduket me top

  12. #12
    Perjashtuar Maska e ReNTiSi
    Anëtarësuar
    20-02-2006
    Vendndodhja
    Në Tokën e gjërë të Krijuesit
    Postime
    33
    Allahu Subhanehu Ue Teala thot : 5:91.
    Shejtani nuk dëshiron tjetër, përveç se nëpërmjet verës dhe bixhozit të hedh armiqësi mes jush, t'ju pengojë nga të përmendurit Zotit dhe t'ju largojë nga namazi. Pra, a po i jepni fund (alkoolit e bixhozit)?


    2:219.
    Të pyesin ty për verën dhe bixhozin. Thuaj: "Që të dyja janë mëkat i madh, e ka edhe dobi në to (të pakta) për njerëz, por dëmi i tyre është më i madh se dobia e tyre. Të pyesin ty edhe se ç'do të japin. Thuaj: "Tepricën!" Kështu ua sqaron All-llahu juve argumentet ashtu që të mendoni (çka është mirë e çka është keq).


    5:90.
    O ju që besuat, s'ka dyshim se vera, bixhozi, idhujt dhe hedhja e shigjetës (për fall) janë vepra të ndyta nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre që të jeni të shpëtuar.


    Edhe ne qoft sa nje Grimc eshte e ndaluar HARAM .
    Kush thot ndryshe Del nga feja Ngase ka Mohuar Ate Allahu Subhanehu ue teala e ka ndaluar .
    We selamu alejkum

  13. #13
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga ReNTiSi
    Allahu Subhanehu Ue Teala thot : 5:91.
    Shejtani nuk dëshiron tjetër, përveç se nëpërmjet verës dhe bixhozit të hedh armiqësi mes jush, t'ju pengojë nga të përmendurit Zotit dhe t'ju largojë nga namazi. Pra, a po i jepni fund (alkoolit e bixhozit)?


    2:219.
    Të pyesin ty për verën dhe bixhozin. Thuaj: "Që të dyja janë mëkat i madh, e ka edhe dobi në to (të pakta) për njerëz, por dëmi i tyre është më i madh se dobia e tyre. Të pyesin ty edhe se ç'do të japin. Thuaj: "Tepricën!" Kështu ua sqaron All-llahu juve argumentet ashtu që të mendoni (çka është mirë e çka është keq).


    5:90.
    O ju që besuat, s'ka dyshim se vera, bixhozi, idhujt dhe hedhja e shigjetës (për fall) janë vepra të ndyta nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre që të jeni të shpëtuar.


    Edhe ne qoft sa nje Grimc eshte e ndaluar HARAM .
    Kush thot ndryshe Del nga feja Ngase ka Mohuar Ate Allahu Subhanehu ue teala e ka ndaluar .
    We selamu alejkum
    ne fakt se di kujt i je drejtuar me kete, por gjithesesi respekt per vargjet kuranore, nderkohe biletat per ne kinemane e mosbesimit shiti tjeterkund.
    Ps. kij kujdes me postet.
    Injoranca nuk zhduket me top

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e onpeja
    Anëtarësuar
    01-02-2006
    Postime
    71
    Flemnderit per fetvat e juaja.

    Une besoj qe pyetjen qe kame parashtruar nuk eshte prej pyetjeve qe ne vete permban gjynahe apo fitne.

    Gjerat nuk lejohen te meren shum personale se a e konsumojme personalisht apo jo alkoolin, nje gje dihet se pijet alkoolike jane te ndaluara ne baze te asaj qe kane veti te njejt me verën (dehjen) apo fundi i fundit ndales decidive prej anes se Krijuesit, teper e respektuar.

    Kurse birra pa alkool ka vetem emrin e njejt me birren alkoolike e nuk ka veti te njejta me verën. Ateher une nuk deshiroj te gjeje pergjegje pa argumente.

    Rentisi ku me i gjet ata njerze qe marin vendime ne emert te ixhmas dhe kijasit, une nuk di se jane mbledhe ndonjeher 100 musliman ne shekullin i fundit, ashtu siq i duhet ixhmas dhe kiasit per te mare vendime, edhe pse juve e keni me te drejt.

    Pres pergjigje me grey jo veq bardh, zi (lusë per argumente).

    ____________________________________________
    Kerkoj te falur nga ju dhe nga Zoti nese e kame tepruar

  15. #15
    Perjashtuar Maska e ReNTiSi
    Anëtarësuar
    20-02-2006
    Vendndodhja
    Në Tokën e gjërë të Krijuesit
    Postime
    33
    Citim Postuar më parë nga INDRITI
    ne fakt se di kujt i je drejtuar me kete, por gjithesesi respekt per vargjet kuranore, nderkohe biletat per ne kinemane e mosbesimit shiti tjeterkund.
    Ps. kij kujdes me postet.
    Askujt personalisht siu kam drejtuar sikur tiu kisha drejtuar ndokujt dotia kisha permend nofken atij qe dot kisha qellim por jo ...

    Ajo qe kam then eshte Ashtu e jo qe une shperndaj BILETA ngase keshtu eshte AKIDEJA e Ehli Sunetit dhe Xhematit qe atij qe eshte Mohues i Kuranit ti thuhet Qafir, NESE kjo te duket Gabim ateher une nuk kam faj ...
    e sa per ate qe ke then ke kujdes ne postime une kam te drejt ne shenoj mendimin tim e nese FORUMI ka rregulla Komuniste ( dmth qe te thuhet vetem ajo qe ju pelqen juve ) ateher skam faj une ...
    Mbeteni te pershendetur ...

  16. #16
    Perjashtuar Maska e ReNTiSi
    Anëtarësuar
    20-02-2006
    Vendndodhja
    Në Tokën e gjërë të Krijuesit
    Postime
    33
    Citim Postuar më parë nga onpeja
    Flemnderit per fetvat e juaja.



    Rentisi ku me i gjet ata njerze qe marin vendime ne emert te ixhmas dhe kijasit, une nuk di se jane mbledhe ndonjeher 100 musliman ne shekullin i fundit, ashtu siq i duhet ixhmas dhe kiasit per te mare vendime, edhe pse juve e keni me te drejt.

    Pres pergjigje me grey jo veq bardh, zi (lusë per argumente).
    Vella une kam pas qellim Ixhaman e Ulemave qe e kan ber me para e jo tash ngase tash nuk ka Por per disa DISPOZITA islame te gjith Ulemat jan te nje mendimi , psh ne Dispoziten e Alkoolit se eshte i ndaluar nuk ka Dijetar qe ka mendim tjeter pos qe eshte HARAM .
    Allahu te shperbleft ....
    Selamu Alejkum

  17. #17
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga ReNTiSi
    Askujt personalisht siu kam drejtuar sikur tiu kisha drejtuar ndokujt dotia kisha permend nofken atij qe dot kisha qellim por jo ...

    Ajo qe kam then eshte Ashtu e jo qe une shperndaj BILETA ngase keshtu eshte AKIDEJA e Ehli Sunetit dhe Xhematit qe atij qe eshte Mohues i Kuranit ti thuhet Qafir, NESE kjo te duket Gabim ateher une nuk kam faj ...
    e sa per ate qe ke then ke kujdes ne postime une kam te drejt ne shenoj mendimin tim e nese FORUMI ka rregulla Komuniste ( dmth qe te thuhet vetem ajo qe ju pelqen juve ) ateher skam faj une ...
    Mbeteni te pershendetur ...
    rentis e ke mare punen me shume vrull dhe me shume vrazhdesi njekohesisht.
    Megjithate une pandeha se the kush mendon ndryshe nga une eshte qafir ndaj te shkrova.

    nderkohe qe ketu nuk po flitej per alkohoolin per per birrat pa alkohool, qe nuk ju nenshtrohen vargjeve te mesiperme.
    Injoranca nuk zhduket me top

  18. #18
    Perjashtuar Maska e ReNTiSi
    Anëtarësuar
    20-02-2006
    Vendndodhja
    Në Tokën e gjërë të Krijuesit
    Postime
    33
    Citim Postuar më parë nga INDRITI
    nderkohe qe ketu nuk po flitej per alkohoolin per per birrat pa alkohool, qe nuk ju nenshtrohen vargjeve te mesiperme.

    Mir vellai Ateher Biren Kush e ben HARAM ?
    i NJEJTI shkak eshte qe i ben Haram birren edhe veren per ate edhe i sjella Citatet ...

    Kalofshi mir

    Selamu Alejkum

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e onpeja
    Anëtarësuar
    01-02-2006
    Postime
    71
    Paqa dhe meshira e Allahut qoft mbi ju


    Mire per birren me alkool jemi ne regull po e dime qe eshte e ndaluar dhe nuk duskutohet, edhe po e pranojme qe jashta veres, cdo gje qe ka vetit e veres(dehjen) eshte e ndaluar me ixhma apo kias(kurse vera eshte e ndaluar me Kur'an).


    Por per birrat pa alkool po flasim, une shtrova pyetjen se per birren nuk kemi argumente me Kur'an e as me Synet, po as edhe me Ixhma apo Kias.

    Kerkoj argumente, nese ka kush ti thot.
    Si shkak per argument mundet me qene shija e perafert me ate qe kane alkool, ateher ndalohet per shkak te shijes, apo perdor amballazhimin e njejt, apo fute dyshim tek njerzit se e perdor me alkool e aryetohesh se nuk ka alkool, apo, apo, apo....

    Per keto kame dysheme, se sa per alkool e kame me se te qart, edhe luga nese preket me alkool nuk lejohet te ngrenit me te pa e lare.

    Neve ne ditet e sotit kemi nevoje me teper se kurr per Ixhma dhe Kias, bota ece me te reja per cdo minut, ore e dite.

    -------------------------------------------
    kerkoj te falur nga ju dhe nga Zoti

  20. #20
    Perjashtuar Maska e ReNTiSi
    Anëtarësuar
    20-02-2006
    Vendndodhja
    Në Tokën e gjërë të Krijuesit
    Postime
    33
    Citim Postuar më parë nga onpeja
    Paqa dhe meshira e Allahut qoft mbi ju




    Neve ne ditet e sotit kemi nevoje me teper se kurr per Ixhma dhe Kias, bota ece me te reja per cdo minut, ore e dite.
    ]

    Sot ne ket Koh mos prit Ixhma ngase nuk dot shifesh ngase nuk dot mundesh ti mbledhish ulemat me nje vend apo me nje mendim per te dhen dispoziten e nje gjeje bashkerisht ,
    kiasi behet nga secili person ne veti ...

    Selamu alejkum

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjykata zbardh vendimin: SHIK-u vrau Remzi Hoxhën si ‘agjent serb’
    Nga ex-x në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 384
    Postimi i Fundit: 26-09-2013, 08:45
  2. Procesi i Pavarësimit të Kosovës
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 167
    Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
  3. Shkenca ne Islam
    Nga Shën Albani në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 18-08-2010, 11:10
  4. Kërkohet xhihad në rrugët e Shkupit dhe Tetovës
    Nga Shkupi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 132
    Postimi i Fundit: 24-02-2006, 18:05
  5. Planifikim familjar sipas Islamit
    Nga FLORIRI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 13-03-2004, 15:52

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •