Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1
    FarewellToNavy Maska e FTN_2004
    Anëtarësuar
    09-11-2004
    Vendndodhja
    West by God Virginia
    Postime
    326

    Studentët e kriminalistikës

    Pershendetje studenta dhe suksese ne cfare po studioni. Un po mendoj te bej nje 4 vjecare ne Amerike per Criminal Justice. Kam vene re se shumica e shqiptarve bejne shkolle tip biznesi, llogarite a ku e di un, dicka qe paguhen shume etj etj. Ideja ime eshte qe te punoj ne "law enforcement" kur te rritem gjithmone. Kushdo qe po studion CJ, ju lutem mblidhuni ketu te shkembejme ide ose eksperienca. Falemnderit
    NeverAgainVolunteerYourself

  2. #2
    echo Maska e Dara
    Anëtarësuar
    30-11-2005
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    694

    :)

    Gjithashtu edhe une po studioj per Criminal Justice ne John Jay College of Crminal Justice ne Manhattan. Me pelqen so far , edhe kam deshire te vazhdoj per International Law.


    Per te gjithe ata qe ndodhoen ne NY, edhe kane deshire te join the Albanian Club, shume mire mund te flasin me mua, edhe une afktikisht e kam marre vesh kete simester nepermjet presorit te anglishtes, i cili eshet me origjine ruse por nderkohe ehste Mentor i Albanian Club.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Dara : 02-02-2006 më 16:27

  3. #3
    FarewellToNavy Maska e FTN_2004
    Anëtarësuar
    09-11-2004
    Vendndodhja
    West by God Virginia
    Postime
    326
    Pershendetje Pilivese (kisha kohe pa e nigju ket emer hehe) Cfare do me thene te vazhdosh per International Law? Eshte major tjeter apo ndahen me vone ? Un se kam vendosur akoma se per cfare do e perdor ket CJ (Mbase law enforcement) po me sa me kane thene, me punu per qeverine duhet vetem diplome 4 vjecares, nuk ka rendesi se per cfare. Ke degjuar qe per Crim. Just. International (dicka e tille se mbaj mend mire) ? Me duket se eshte dicka qe aplikohet ne fushen e policise po ne nivel internacional?
    Sa klasa ke bere ne CJ ? Un kam bere Criminal Law in Action 101 (interesante kjo, mesova shume gjera rreth ligjeve qe nuk i kisha menduar ndonjerehere), Law Enforcement Administration (kjo me beri te konsideroj seriozisht fushen e policise ) dhe Intro to Criminology. Aaaah tip CSI , interesante dhe kjo po nuk me ngjalli shume deshiren per tu bere forensic scientist. Vetem kjo fjala shkence me heq deshiren hehe. Ket semester them do marr Juvenile Deliquency edhe nje tjeter, ca sugjeron ? Fatkeqesisht un i bej kete klasat online, se ktu ku jam un s'ka kolegje afer :P Pacim tani
    NeverAgainVolunteerYourself

  4. #4
    echo Maska e Dara
    Anëtarësuar
    30-11-2005
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    694
    , sa qef qe qenkeni i interesuar ne te njejten dege, Per sa i perket Int.Law, kam nje shoqen time qe ka ardhur intern nga Skocia e cila ka mbaruar per Int. Law edhe me tha qe ehste shume interesante si dege. Do dedikim, pune (si cdo fushe tjeter).
    Me aq sa di une, duhet te mbarosh 4 vjet college, pra te marresh BA(Bachelor Degree), me pas ben Master kur ke deshire ti edhe nqs do te vaxhdosh per Avokat duhet te besh LSAT. Nderkohe varet kohezgjatja nga numri i klasave qe merr. Simestrin e kaluar mora kater, edhe kete simester gjithashtu. Per momentin kam English( e kam si minor degree, edhe me duhet te konsullohem me English Dept. per kete), French, Governemnt ehde Sociology. Doja te mbaroja prerequisites ne fillim. Gjithashtu vsimestrin e pare mora Psychology lol ishte shume nice, Nqs nuk do te ishte per faktin se kam frike nga gjaku :P do te mund te shkoja per Forensic psychology...
    Gjithesesi, lol jam ne library edhe me fillon French Class, keep in touch,

    paciimmm

  5. #5
    FarewellToNavy Maska e FTN_2004
    Anëtarësuar
    09-11-2004
    Vendndodhja
    West by God Virginia
    Postime
    326
    Pilivese, ku e gjete ket nick mer amon :P Nejse, tashi ti rrezik je duke msu frengjisht. Kjo puna e Int. Law eshte pune qe mua nuk me intereson dhe aq shume, se un e kam dhe dua ta kem ndergjegjen e paster ke parasysh ti ? (avokat dmth) Kto punet e ligjeve nuk me interesojne shume. Tani per tani me duhet nji diplome 4 vjecare, pastaj masteri ka kohe. GOvernment sapo e mbarova, hmm..klase interesante po jam zhgenjyer shume nga ato qe mesova mbi sistemin politik ne Amerike. Tjeter, frika nga gjaku nuk duhet te ndikoje shume ne forensic psychology (ca eshte kjo meqe ra fjala?) Forensic ka nje te mire, qe ka shume nen profile te vogla, qe nga ata qe studiojne armet, gjurmet, fotografi, shkrimet e dores etj etj. Un per vete ma ka deshira me punu me ndonje nga keto agjensite federale (Naval Criminal Investigation Service NCIS) sepse me pelqen profili i punes, zakonisht levizin neper bazat detare ose anijet neper bote (woohoo) cdo dite gjithshka e re dhe me e bukura, anglisht kjo : get to bust navy folks and get paid while doing it yeeeaaaaaa
    Nejse, kshu dmth muhabeti. Intro to Criminology me kane thene qe eshte icik si e veshtire si klase, ia ke gje idene ?
    NeverAgainVolunteerYourself

  6. #6
    echo Maska e Dara
    Anëtarësuar
    30-11-2005
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    694
    lol Lerme nick rehat se lepitka te pret lol, frengjisht kam bere para 10 vjetesh ne shqiperi e mora si lende qe te lija me shume kohe lendeve te tjera pasi nuk do me duhet te studioj shume per ate, Ligjet me pelqejne :P per ti zbatuar ncukkk si zabtoj, madje para 3 vjetesh jam futur ne telash sepse kam shitur nje birre pa kerkuar ID, por meqe isha underage atehere nuk me bene gje :P , mesuaesja e gov't ehste fantastike, se ben boring fare class na sjell shembuj te perditshem edhe na ka detyruar te lexojme New York Time eeeee eeeee eeeeeee lol , per sa i perket forensic nje shoqes time ju desh te shkonte ne murg edhe te shikonte dead bodies edhe te disect nje derrkuc ( I cant do that eeeeeee ideja tani po me ben mishin puckurrixa puckurriza), mua me pelqen shume ehde ajo dega qe merret me dehsifrimin e kodeve (ja harrova titullin) , e kam shume qef matematiken edhe shkencat egzakte , edhe kam pershtypjen qe paguan mire loool , te pershdens me kengen nga ABBA Money Money :P,
    Per sa i perket Intro te Crim. kusheriri im e kishte simestrin e kaluar hihihi ai ncuk e pelqevi , se di personalisht kur ta marr do te te them...
    baj baj

  7. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Dara për postimin:

    bsdev (01-03-2017)

  8. #7
    FarewellToNavy Maska e FTN_2004
    Anëtarësuar
    09-11-2004
    Vendndodhja
    West by God Virginia
    Postime
    326
    Pershendejte dhe njehere, erdha prap ke tema ime un. Kete semester mora dy klasa online " Juvenile Deliquency" dhe "Intro to Security Management" te dyja interesante me duken, sidomos kjo e fundit pasi eshte shume aktuale per kohen e sotme. ndonje opinion?
    NeverAgainVolunteerYourself

  9. #8
    Sa kushton semestri per keto studime Cj ah

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar jeton ismajli për postimin:

    bsdev (01-03-2017)

  11. #9
    FarewellToNavy Maska e FTN_2004
    Anëtarësuar
    09-11-2004
    Vendndodhja
    West by God Virginia
    Postime
    326
    260$ crediti ke Uni of Maryland. shumezuar me 6 . Cdo shkolle ka cmim te ndryshem
    NeverAgainVolunteerYourself

  12. Anetarët më poshtë kanë falenderuar FTN_2004 për postimin:

    bsdev (01-03-2017)

  13. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-04-2004
    Postime
    8
    Ide e mri djema me ka pelqy tema sa i perket forenzikes jam i gaqshem te bashkpunoj une studjoj ne nje kolegj ne Kosove njekohsisht kemi hapur edhe Qendren per Hulumtime Kriminalistike

  14. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-07-2009
    Postime
    4
    ej njerz shum tema e fort se edhe un jam student i kriminalistikes ama viti i pare shum profesion i fort bre ky sen!!!(po ti shkelzen ku ashtu ne cilin universitet studion)) klm
    Ndryshuar për herë të fundit nga armir10 : 13-02-2010 më 08:19 Arsyeja: gabim shtypi

  15. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-12-2013
    Vendndodhja
    Peje
    Postime
    1

    Për: Studentët e kriminalistikës

    jam nxenes ne shkoll te mesme dhe po mendoj te studioi kriminalistike ne degen e death investigator , a mund te me tregoni se me qka ka te beje , qka mesohet , pak a shum te me njoftoni se qka duhet per tu pregadit sa me mir per fakultet

  16. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-07-2015
    Postime
    1

    Për: Studentët e kriminalistikës

    Mund te me ndihmoni se ku mund te regjistrohem ne degen e kriminalistikes ne shqipri???????
    me dergoni nje adres te saket ju lutem
    thnx

  17. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-11-2009
    Postime
    26

    Për: Studentët e kriminalistikës

    Citim Postuar më parë nga Nertila 21 Lexo Postimin
    Mund te me ndihmoni se ku mund te regjistrohem ne degen e kriminalistikes ne shqipri???????
    me dergoni nje adres te saket ju lutem
    thnx
    Mesa Di un nuk ka Dega e kriminalistikes ne shqiperi, por qe akademia e policis po..
    Ndryshuar për herë të fundit nga Bardhi-m : 25-07-2015 më 13:24
    “You can get much further with a kind word and a gun then you can with a kind word alone”

Tema të Ngjashme

  1. Nje pyetje per studentat e Greqise
    Nga fioreal në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 24-11-2005, 07:35
  2. Studentat e Greqise
    Nga Kryeplaku në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 126
    Postimi i Fundit: 06-07-2005, 20:37
  3. studentat shqiptare ne Selanik
    Nga k_kushtrimi në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 01-04-2004, 05:39
  4. Nje Pyetje per studentat e Greqise:
    Nga Kryeplaku në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 19-01-2004, 13:27
  5. Workshop per studentat Shqiptare ne new York Metro Area
    Nga vloonjat në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 16-02-2003, 03:55

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •