Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 56

Tema: Ēokollata

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime

  Ēokollata

  Nevoja qe kane njerzit per cokollate ja kalon nevojes dhe nepsit qe ata kane per te gjitha llojet e ushqimeve te tjera. Cfare e ben cokollaten kaq te vecante?!

  Cokollata permban gati me shume se 300 perberes kimike te njohur. Shkencetaret ne vite jane munduar te gjejne perberesit specifike te saj si dhe kombinimet kimike te cilat shkaktojne efektet e kenaqesise tek njerzit.

  Kafeina, eshte nje nga perberesit kimike me te njohur por kjo ndodhet ne permasa shume te vogla. Gjithashtu teobromina eshte nje stimulues i dobet, i cili gjendet ne sasi pak me te medha se te kafeines. Kombinimi i ketyre te dyjave (kafeine & teobromine) dhe mundesisht perbereseve te tjere shkaktojne tek njerzit nje gjendje euforike.

  Feniletilamina eshte gjetur gjithashtu ne cokollate. Kjo perberje ka lidhje me amfetaminen dhe te dyja keto jane stimuluese te forta.

  Stimuluesit zmadhojne aktivitetin e neutrotransmetuesve (kimikate te trurit) ne ato pjese te trurit te cilat kontrollojne fuqine e njerzve per te qene te vemendshem.

  Ka gjithashtu teori te tjera te cilat shpjegojne pse cokollata na ben te ndihemi mire. Studiues ne Institutin e Shkencave Neuroze ne San Diego, California besojne se cokollata permban substanca farmaceutike aktive te cilat kane te njejtin efekt ne trurin njerzor si te marijuanes.

  Ne lajmet e CNN para pak kohesh kam degjuar se cokollata prodhon ne tru te njejtat lende kimike te cilat prodhohen ne trurin e njeriut gjate aktit seksual. Ka kohe qe e kam degjuar kete lajm dhe megjithese ishte shume i vertete dhe i bazuar ne studime shkencore, tani per tani nuk mund te them me shume.


  Fruta e kakaos

  p.s. mos ngaterroni ketu cokollatat e fabrikuara si m & m (te cilat nuk jane origjinale), me cokollaten e vertete e cila vjen nga fruti origjinal.

 2. #2
  MeLoDi e JeTeS Maska e BruNe EmBeL
  Anėtarėsuar
  06-08-2002
  Vendndodhja
  *Ju es ej*
  Mosha
  34
  Postime
  61
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Cokollatat

  Ju pelqejne cokollatat? Dhe cilat cokollata ju kane pelqyer me shume?
  Mua ne Shqiperi me pelqenin Laktat ..hmm ishin te mira
  Te lutem mos qaj.

  Mos qaj sonte,
  lote nuk dua te te shoh mbi sy,
  une jam prane teje,
  dhe pse ti nuk me sheh aty.

  Te qeshur dua te te kujtoj,
  pranoj cdo gabim,cdo faj,
  vec te lutem,
  sonte, ti mos qaj!

 3. #3
  alvi
  i/e ftuar
  FLORA dhe MILKA

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Tironce_Moderne
  Anėtarėsuar
  25-07-2002
  Vendndodhja
  Nga "Ha mer dhe ika"
  Postime
  109
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  coko coko cokolata

  oooo c'na kujtuat cokollatat ju.. O alvi si njoh une cokollatat flora????? kur kane dale ato.?
  Une pervee kisha fiksim cokollatat DOVE thoniii po deshet qe s'ishin romantike, na i fusnin ne canta ne shkolle ne gjimnaz ne tirane .

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Tironce_Moderne
  Anėtarėsuar
  25-07-2002
  Vendndodhja
  Nga "Ha mer dhe ika"
  Postime
  109
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  hahahahaha po si harruam hilalin mo

  Hey i mbani mend cokollatat hilal? hahahaha ato me stafille mrena, ose me rrush te that. Ehhh c'vete sqiptaret gezonin atehere me mbahet mend qe 100 lekshe ishin, dolen na 91 me duket.

 6. #6
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  44
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Mua me pelqen lakta e embel si dashuria......

  po edhe Mars jane fantastike
  pra Lakta dhe mars jane nice fare wowowowowowow
  Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
  Edhč atij i u thaftė, po, goja,
  Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
  Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
  Flet e t'veten lźn mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e AlBaNiaN_GaNg
  Anėtarėsuar
  03-07-2002
  Mosha
  40
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  TWIST

  SI COKOLLATA TWIST S'KA. LOL
  jU TE TJERET MENDONI VETEM PER VETEN, NE ME 1 COKOLLATE MENDOJME PER 2 VETA TWISTTT

 8. #8
  T'majt e jotja. Maska e Reiart
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Atje ku arrin tymi i SHARRES
  Mosha
  54
  Postime
  623
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 6 postime

  Wink Ja keni fut kot

  Nestle' ben cokollata yll fare. Gjithashtu edhe Novi ne Itali. Jane cokollata qe te bejne te mos ja japesh askujt.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e AlBaNiaN_GaNg
  Anėtarėsuar
  03-07-2002
  Mosha
  40
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  haha arto

  O REIART PO SI JA KEMI FUTUR KOT ORE. NE JEMI NE SHQIPEI DHE PO FLASIM PER COKOLLATAT SHQIPTARE, SE PO TE FILLONIM ME EMRAT E COKOLLATAVE AMERIKANE NESER NE MENGJES MBAROJME.
  TANI MU KUJTUAN COKOLLATAT KISS NE SHQIPERI HAHA

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Cfare e ben Cokollaten kaq te super preferushme?

  Ku eshte sekreti qe njeriu nuk ndalet para tundimit qe te ben Cokullata??

  Ku qendron forca e saje terheqse?

  Me shkencerisht diskutoni ju lutem e jo si kalamoj kopshi...lol.

  Une mbaroj per ato kavanozat me "NUTELLA"..
  Me lug gjelle te madhe e rruaj krejt sapo e blej.


  Cudi si nuk ka marre pjese ketu nji nga ngreneset me te tmershme te Cokullatave e cila kur derdh plehnat me shum e ka te mbushur qesen me varak cokullatash se lekura patatesh e levozhga qepesh...

  o goca shoferit..fol pak per cokullatat.
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 11. #11
  T'majt e jotja. Maska e Reiart
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Atje ku arrin tymi i SHARRES
  Mosha
  54
  Postime
  623
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 6 postime

  Unhappy Cokollata Shqiptare.

  Ne Shqiperi ka te pakten nja 10 vjet qe nuk prodhohen cokollata. Por Nestle dhe Novi qe kam shkruar me siper ekzistojne ne shitje edhe ne Shqiperi. Megjithate per nje kenaqesi me shume per cokollate shikoni ndonje foto per kete artikull qe nuk mungon ne asnje dhe asnje lloj dyqani.
  http://www.corriere.it/av/galleria.h...hocolate2002&1

  Ndersa per me shume eshte konkursi, nese mund ta quaj te tille, qe dote zhvillohet ne Perugia nga 19 deri 27 tetor. Vizitoni me poshte.
  http://www.corriere.it/speciali/euro...te/index.shtml

  Kenaquni LLUPSA.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e MEDEA
  Anėtarėsuar
  22-05-2002
  Vendndodhja
  jamaica
  Mosha
  36
  Postime
  301
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ēokollatat me shume qumesht jane te mira...ato qe jane fondente (me shume kakao) sme pelqejne dhe aq! megjithate kohet e fundit i kam rralluar per dy aresye:
  1.te shendoshin
  2.kam degjuar se te bejne me puēra ne fytyre (ndoshta eshte thjesht nje thashethem) me mire te mos riskjosh!
  Tregome kush je, dhe atehere do te di te shprehem me pasion! L.Buscaglia

 13. #13
  T'majt e jotja. Maska e Reiart
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Atje ku arrin tymi i SHARRES
  Mosha
  54
  Postime
  623
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 6 postime
  Qe te shendoshin mire por qe te bejne me pucra nuk besoj, sepse kam mgrene vete me kile dhe nuk kam patur asnje efekt anesor. Prandaj hani cokollata por nga ato prej verteti sepse ka edhe nga ato qe te bejne me pucra.
  Injoranti eshte......
  Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e ReA_8
  Anėtarėsuar
  19-09-2002
  Postime
  79
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Dikur me pelqenin cokollatat "hilal"se ishin te shijshme dhe te lira10 leke te reja ,aq leke na jepte mami ne gjimnaz (pu pu pu pu per faqe te zeze)Kurse tani "Confina without milk"
  .....Mesoni dicka per cdo gje dhe gjithcka per nje gje .....!!
  .....Kujdes nga duartrokitjet !Kenaquni me to ,por asnjehere mos u besoni......!

 15. #15
  shtrige..e..mire Maska e prettyshkodrane
  Anėtarėsuar
  12-06-2002
  Vendndodhja
  larg shkodres
  Mosha
  37
  Postime
  157
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Wowwwwwwwww plasen cokollatat edhe kendeja.....
  mua me me pelqejne cokollatat lakta ....po ce do se ska ne
  USA......fatkeqesi
  SA HERE LARG TEJE DO JEM
  GJITHMONE NE ZEMER DO TE KEM
  NESE DO KEM CA PIKA LOT NE SY
  DIJE SE ATO JANE LOT MALLI PER TY....

 16. #16
  Made in Me!
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  u.s.a
  Postime
  187
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  une nuk i kam shume qejf cokollatat por per lakta vdes......kur iku nje shoqe ne tirane kete vite me solli nje lakta dhe per nje jave e kam shtyre se nuk doja ta mbaroja...lol....shnet
  * x 0 and case closed!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e ReA_8
  Anėtarėsuar
  19-09-2002
  Postime
  79
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mos tju ngelet shume mendja te laktat se s'jane ato te parat .............Ata laktamedhenjte e kane prishur doren ........
  .....Mesoni dicka per cdo gje dhe gjithcka per nje gje .....!!
  .....Kujdes nga duartrokitjet !Kenaquni me to ,por asnjehere mos u besoni......!

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,831
  Faleminderit
  4
  14 falenderime nė 14 postime
  ehhh e vertet kjo...mua lem pa buke per nje muaj do duroj po me shum se 3 dit pa cokollat pak te veshtire e shikoj  Alda.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  i kam degjuar shpesh here ato lart po smund te them i besoj te terave.. cokollate me pelqen vetem kur ka shume qumesht brenda dhe ka vafer.. arra e gjera te tilla.. vetem ashtu i ha.
  Be yourself and you will always be in fashion.

 20. #20
  LarG Maska e Flava
  Anėtarėsuar
  22-01-2003
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  36
  Postime
  547
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  me pelqejne shum, vdes per embelsirat ne pergjithsi...prandaj nuk dobesohem asnjeher, mbase
  Te dua se s'te urrej dot......

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ndodhitė nė Maqedoni 2008 - 2011
  Nga RaPSouL nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 1093
  Postimi i Fundit: 17-05-2011, 16:49
 2. Lajme nga mjekesia
  Nga Asteroid nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 99
  Postimi i Fundit: 11-05-2007, 01:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •