Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-06-2005
    Vendndodhja
    QUEENS, NYC
    Postime
    160
    sonte qeka nata qe do filozofoj me duket. nejse
    fierake po te jap i shembull: merri pergjighet e ca cunave ne faqen e pare, dhe pergjigjen e chemicalit. qe ne pergjigje e kupton qe ato cunat jane jashte Shqiperise, kurse ai eshte brenda. arsyeja: kur isha ne Shqiperi, nuk mbaj mend te kisha pare nojiher zinxhir me shqiponje, bluza me shqiponja, apo noji nacionalizem te theksuar. sa per tatuazhe, mbaj mend vetem tatuazhe marinaresh. qe kur erdhe ne USA, ehste e pamundur te shoish nje shqiptar mos t kete ndonje nga keto te permendura me lart.
    ke ne njeriu nuk ka mendje ke nacionalizmi, me perjashtim kur luan kombetarja ne Tirane dhe atehere jemi ambasore ne arenen e botes. kur vime ne USA ama, na duhet Identitet. te jemi te ndryshem nga te tjeret dhe te ngjashem me tonet. te gjithe nuk kane mundesi intelektuale qe ti japin vendit emrin ne fusha arti apo kulture. te gjith nuk shkojne neper shkolla te shkollohen. por te gjithe nga ne te rinjte shqiptare identifikohemi si te tille me tatuazhe, me flamure te makine, me bluza, me kaseta shqip qe i leshojme ne kup te qiellit "oj dashnore, oj dashnoore", me shamate me greket e me ruset, etj etj. edhe pse te gjitha keto veti qe ne te rinjte e amerikes i kemi ,mund te shpalosen ne siperfaqe si banale, te shpelara, apo per sy e faqe, ne thelb permbajne faktin qe kerkojme te identifikohemi si Shqiptare, dhe jo si emigrante. kurse fatkeqesist kur ishim ne shqiperi mendonim per emigrimin, e jo per Shqiperine.
    interist

  2. #22
    Numeroj peshqit Maska e peshkaqeni33
    Anėtarėsuar
    31-12-2005
    Vendndodhja
    Ce pyesni kot, as vet se di ku eshte.
    Postime
    584
    Simpatikja nga Fieri.(me ate sy qe me ke i besoj ato qe thua per veten, por nuk besoj ato qe thua per mua)


    Me thuaj c'fare te them, me thuaj c'fare te mendoj, se kete ironin tende dot s'po e duroj.
    Ah dhe nje gje tjeter, te faleminderit qe ke kerkuar ne zemren time por me duket se ke gjetur shpirtin e vellait.

    Ti leme shakat ti vertet qenke nje vajze simpatike e lozonjare, por duhet te kuptosh qe te qenit shqipetar eshte burim krenarie e jo burim turpi. DHe krenaria duhet shprehur.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga peshkaqeni33 : 23-01-2006 mė 20:09
    Proletar te te gjitha vendeve bashkohuni

    Nisuni ju para, sa te therras Saliun

  3. #23
    zbulojeni vete Maska e camomilla
    Anėtarėsuar
    22-10-2005
    Vendndodhja
    firenze
    Postime
    63
    Une Ne Shpi Kam Nje Flamur Te Madh Te Vene Ne Mur.kam Dy Mbajtese Celsash Me Flamurin Shqiptar.ne Makine Kam Vene Trekendshin Shqiptar Dhe Kam Portafolin Me Flamurin Shqiptar.po Te Kisha Qene Ne Shqiperi Nuk Do Ti Kisha Blere Gjithe Kto Gjera.meqe Jam Ne Itali I Kam Blere Ne Radhe Te Pare Per Te Me Kujtuar Shqiperinedhe Per Ti Treguar Te Tjereve Qe Nuk Me Vjen Aspak Turp (si Chemical) Per Faktin Qe Jam Krenare Qe Jam Shqiptare..pse Te Me Vije Turp Mua,se Disa Maskarenj Bejne Ato Qe Bejne.teguxoje Njeri Te Me Thoje -si Nuk Te Vjen Turp Qe Krenarohesh Qe Je Shqiptare?-rri Me Dite Te Tera E I Shpjegoj Motivet E Krenarise.eshte E Vertete Qe Shume Shqiptare Kane Bere Poshtersira,po Nuk Jane Te Gjithe Njelloj.pastaj Te Gjithe Shtetet Kane Kaluar Momente Te Veshtira Si Po I Kalojme Ne Tani,kush Me Heret E Kush Me Vone(tocca A Tutti)i Urrej Pa Mase Ata Persona Qe Jashte Shtetit Kur I Pyesin Se Nga Je, Rrijne Tu Nderru Muhabet Vec Mos Me I Thane Qe Jane Shqiptare.ne Fund Te Fundit Nuk Jemi I Vetmi Popull Qe Nuk Duhemi Nga Shtetet E Tjera.gjermanet Pershembull, Nuk Duan Ti Shohin Me Sy Te Ballit Italianet,i Urrejne.

    Rrofte Shqiperia Me Te Mirat E Te Keqijat

  4. #24
    Numeroj peshqit Maska e peshkaqeni33
    Anėtarėsuar
    31-12-2005
    Vendndodhja
    Ce pyesni kot, as vet se di ku eshte.
    Postime
    584
    Teme interesante kjo e komshise sime nga Fieri. Meqenese kam vene re qe te pelqejne pergjigjet e drejta dhe jo ato me dredha si te politikaneve, kesaj radhe po te jape mendimin e paster personal dhe mundohu te me kuptosh, mos me thuaj pastaj ne fund qe "s'na the gje".
    Ke vene re ti moj Fierake-topolake qe kur kemi dicka nuk i'a dime vleren, vetem kur e humbasim e kuptome sa te pasur kemi qene kur e kishim. Keshtu po ndodh me ne tani. Vendi yne ka patur vlere, ka gezuar respekt te cilin tani e ka humbur, ndoshta jo plotesisht, por sidoqofte nje vlere e konsiderueshme. Dhe me e keqa eshte kur kupton qe keto vlera n'a i mohojne, n'a i kane vjedhur, dhe i kane bere te tyret fqinjet tane. Atehere del hapur revolta jote ne forma te tilla. Ne qofte se je ne Shqiperi nuk e kupton dot, se keto stuhi shpifjesh qe perballojme ne, ne Shqiperi shuhen e arrijne sa nje fllad qe te perkedhel faqet e kuqe(ne myzeqe ma ha mendja qe nuk arrijne as ne forme flladi).

    Te uroj te gjesh nje shtepize tenden.......se nuk ia dilet me qera.
    Proletar te te gjitha vendeve bashkohuni

    Nisuni ju para, sa te therras Saliun

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-06-2005
    Postime
    3
    KRENARIA NUK ESHTE racionale...
    racionalisht nuk mund veēse te na vije turp per shume gjera...( jo , una sdi gje, une skam bere gje...)
    ska nevoje per ndonje arsye konkrete per te qene krenar; je krenar pertej arsyetimit.
    ti qe je udheheqes, kujtohu qe je i tille tamam sepse ti nuk besoje te udheheqesit...bertolt breht

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-09-2002
    Postime
    63
    o njerez po si u vete ne mendje te thoni qe ske pse te jesh krenar per te qenit shqiptar, po eshte thjesht ajo cka jemi ne esence, pa te cilen nuk do te identifikoheshim dot.Un habitem gjithnje e me shume. Ju pretendoni te mira materiale qe ta doni vendin tuaj pjese e pandare e te cilit jemi dhe ne vete, pretendoni te jete si manhatan ndoshta pa ta doni e te tregoni realisht se kush jeni kur u pyesin se nga vini.
    mendoni vetem nje shembull te thjeshte e banal por teper te rende;
    prova me e veshtire per disa prej shqiptareve jashte shqiperise (po edhe brenda po ta kishin mundesine) eshte kur i pyesin per gjerat me elementare;
    si te quajne e nga je?
    ne ate moment keta mjerane sajojne gjithcka arrijne te pranojne te thone se jane nga cdo skaj i botes vetem shqiptar nuk i thone vetes.Turpi i vetes se tyre i shqiptareve e i atij vendi qe i pret.


    ultranacionaliste i duhen atij dheu
    e ne atij i qofshim fale.

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    Citim Postuar mė parė nga peshkaqeni33
    Teme interesante kjo e komshise sime nga Fieri. Meqenese kam vene re qe te pelqejne pergjigjet e drejta dhe jo ato me dredha si te politikaneve, kesaj radhe po te jape mendimin e paster personal dhe mundohu te me kuptosh, mos me thuaj pastaj ne fund qe "s'na the gje".
    Ke vene re ti moj Fierake-topelake qe kur kemi dicka nuk i'a dime vleren, vetem kur e humbasim e kuptome sa te pasur kemi qene kur e kishim. Keshtu po ndodh me ne tani. Vendi yne ka patur vlere, ka gezuar respekt te cilin tani e ka humbur, ndoshta jo plotesisht, por sidoqofte nje vlere e konsiderueshme. Dhe me e keqa eshte kur kupton qe keto vlera n'a i mohojne, n'a i kane vjedhur, dhe i kane bere te tyret fqinjet tane. Atehere del hapur revolta jote ne forma te tilla. Ne qofte se je ne Shqiperi nuk e kupton dot, se keto stuhi shpifjesh qe perballojme ne, ne Shqiperi shuhen e arrijne sa nje fllad qe te perkedhel faqet e kuqe(ne myzeqe ma ha mendja qe nuk arrijne as ne forme flladi).

    Te uroj te gjesh nje shtepize tenden.......se nuk ia dilet me qera.
    Dhe ca kupton vellaim im 22 vjecar qe ka ikur nga shqipria kur ishte 9? Pse babai im qe po plaket dhe ka nostalgji per shqiperin dhe e di historin e saj nuk ehste kaq "i cmendur" mbas shqiponjes kurse djali ti eshte? (flas per te gjith shqiptaret ktu, jo koknretisht per vellain tim se aman kush e degjon pastaj ).

    ehhh peshkaqen sna the gje as kesaj radhe
    te gjej kshu me "shpirt delikat" une ty dhe te ngacmoj

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    ne ate moment keta mjerane sajojne gjithcka arrijne te pranojne te thone se jane nga cdo skaj i botes vetem shqiptar nuk i thone vetes.Turpi i vetes se tyre i shqiptareve e i atij vendi qe i pret.
    Ata qe harin deri aty jan shume injorant! Ne shkolle (sidomos ne high school ne toronto) kam njofur shume veta qe kan qene ne greqi me pak vite sesa kam qene une dhe kur i pyet nga je thon "jam gjysem greke dhe gjysem shqiptare!" pastaj jan dhe ato qe e mohojn fare qe jan shqiptare dhe bejn sikur sdin shqip etc. kta njerez sja vlen as te flasesh per ta.

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-01-2006
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    3
    e vetmja arsye qe po me bie ndermend tani per tani qe te krenohem qe jam shqiptare eshte qe ' edhepse urrej aq shume ne ate se si eshte katandisur kombi yne, pavaresisht kush e ka fajin, edhepse urrej aq shume te gjitha te kqijat qe i kemi' gjithmone mundohem qe te krijoj nji imazh qe do te perferconte pozitivisht identitetin e te qenurit shqiptar. natyrisht qe kemi shume per tu krenuar qe jemi shqiptar, por para se te flasim per krenarine duhet te jemi Vetkritik, duhet te kritikojme veten me shume, sepse e dime shume mire, qe kemi shume individ me te cilet mujn te krenohemi, por ne teresi, mgjithate jemi shume keq ne situate, nje populli te cilet i vdesin femija rrugeve, duke bredhur ne shi e bore duke kerkuar lemoshe, me cka te krenohem ?! nuk mund te peshoj te gjitha ato me te cilat ia vlen te krenohem, me kete fakt kaq te hidhur, sepse kjo e dyta peshon me shume, dhemb me shume,

    me respekt, Narona
    get up, stand up, stand up for your right

  10. #30
    Larguar Maska e GrifshA_
    Anėtarėsuar
    21-02-2005
    Postime
    361
    Une jam krenare qe mbaj emrin shqipetare. Por nese jam bere kaq nacionaliste kam pershtypjen se ka te beje me faktin qe qendroj jashte. Nuk e di nese do isha ne Shqiperi (ne Tirane) nese do behesha kaq e zjarrte per cdo gje qe ka te beje me SH Q I P E R I N E . Kete e shoh ne gjera te vogla. Psh. Ne 20 vjet qe kam ndejtur ne Tirane, nuk jam ulur te degjoj ndonjehere me pasion kenge popullore, ose te beja cmos te gjeja neper videoteka komedi apo dhe telekomedi shqip. Prandaj kjo ka te beje me faktin, qe malli te merr per dicka qe nuk e ke dhe deri diku nga malli, nostalgjia qe ke, e idealizon.Prandaj dhe poezite me te bukura bere per Shqiperine, kane qene nga rilandasit ne mergim!!!
    Gjithsesi dhe kur kam qene ne Tirane e perballesha me te huaj, nese me fyente dikush, filloja e diskutoja me pasion dhe nxirrja dhe argumente qe nuk qendronin, per te ngritur imazhin e vendit tone.

    Prandaj ju qe qendroni larg, mos u cuditni me objektivitetin e atyre ne Shqiperi, sepse perballen me shume gjera, qe nuk mund te te bejne ta duash ate vend.

    Ja tiu pyes dicka. Juve dhe veten! Nese jemi aq krenare dhe e duam aq shume shqiperine, pse kemi ikur dhe morem rrugen e mergimit?????? Ja pra, qe e duam Shqiperine, jemi krenare, por mbi te gjitha, kerkojme nje jete me te mire, me aspirata per te adhmen tone!!!!

    Sinqerisht une.
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    46
    As une nuk e kuptoj kete punen e krenarise,dedhoj ndonjehere fjale te tilla qe ne kemi shpetuar europen nha pushtimi osman ne shekullin e 15 etj.kush mote vella e ka shpetuar Skenderbeu apo ti,ne jemi krenare per ate qe kane bere te tjeret,po ne vete si brez cpo bejme ,kjo eshte pyetja qe duhet ti bejme vetes.Per cfare do na kujtojne ne vitet e ardhshme?Une nuk e ndiej veten aspak krenare se jam shqiptare,sic nuk me vjen aspak turp qe jam shiptare,ky eshte nje faktor baze.Mbi kete une kam ndertuar figuren time personale,me jeten time edukimin e femijeve,sjelljen e perditshme,edukaten ,respektin kulturen dhe me kete qe bej cdo dite duke qene vetvetja,tregoj se cija jam,nga c'familje vij dhe sigutisht pa folur per krenari,i transmetoj botes qe me rrethon figuren e shqiptarit.Pothuajse te gjithe te huajt kur me njohin thone se nuk ngjaj si shqiptare,dhe a e dini si pergjigjem?Une kam nje fytyre tipike shqiptare ,te rrumbullaket,floke geshtenje dhe sy ulliri,po ju nuk i njihni shqiptaret, jane si une.Kur tregoj fotografi te familjes ngelen te habitur,shoh edhe admirim,sepse e dime si jsne familjet ne perendim

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    46
    jam shume dakord me chemical,sikur ka qene ne mendjen time,e ke vene re more vella sa ziliqare jane shqipraret ndaj njeri tjetrit?Pastaj te shohin me dyshim,jane te paret qe te konsiderojne si gjysem delinquente,ose te thone ruhu nga filani apo te vleresojne si kot fare.Edhe pse ti qendron shume me lart se ta ,ke studiuar me shume ke prejardhje nga familje me e ngritur i ke edhe gjysherit me universite,di 4-5 gjuhe te huaja,po ben universitetin e dyte.Ne vend qe te tregojne solidaritet te konsiderojne te huaj.:ne mes te injoranteve e ndiej veten me te huaj se ne mes te huajve

  13. #33
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    01-12-2005
    Postime
    459
    Citim Postuar mė parė nga FierAkja143
    ipakapshem, tani spyet a dua me e?

    Megjithate cdo shtet ka historin e vet, dhe shume here, akoma dhe gjerat e keqe ne histori i interpretojn si te mira (psh. kali i trojes etj).
    Nuk thash mos te jemi krenar. Te jemi, por ate qe nuk kuptoj une eshte pse te rrinjt e teprojn kaq shume. Duke konsideruar faktin qe shumica e atyre qe cojn targ me flamur shqiptar tek makina nuk e din historin e shqipris aq mire sa ata qe jan me teper krenar ne zemer.

    Zhvillimi i krenarise se "tepert" sic thua ti ka te beje me rigjetjen e individualitetit shqiptar. Nese esheh zhvillimin e shqiperise ne vitet e fundit qe nga 90 e ketej do te shohesh se per nje distance te cakktuar askush nuk donte te ishte shqiptar. Te gjithe kerkonin ku e ku te iknin te fallcifikonin ndoje dokument te beheshin Grek etj. Tani shqiptaret e pane boten dhe e dine se nuk ka si vendi i tyre. Guri i rende ne vendin e vet. Dhe prandaj shprehin dashuri dhe perkatesi ndaj vendit te tyre duke mbajtur sa me shume simbole te tij.
    Lufta e kosoves per liri eshte nje tjeter faktor qe ta dritheron zemren e vuajtur te shqiptarit dhe te ben krenar per popullin tend.

    Me qan syri per nenen time te vogel, per nenen time shqiperi. Dhe ne dhomen time gjendet Flamuri mbi koken e krevatiti. Habiten vajzeria kur e shohin por s'ka goje njeri te ma shaje se i bej copa. Se kemi flamurin me te bukur ne bote.

  14. #34
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anėtarėsuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    T eme interesante kjo. Se pari te gjithe jemi krenare per identitetin qe kemi. Kjo nuk do te thote se duhet ta manifestojme kete me vend e pa vend dhe ne menyre te gabuar. Flamuri si simbol i kombit qe te nderohet dhe respektohet nga te gjithe duhet te jete ne vendin qe i takon. Ne nje makine psh ke nje pale te prapme qe varet te pasqyra ne kabine dhe bashke me te dhe flamurin. E njejta gje dhe ne shtepi, ne dhome psh ke nje poster te J.L dhe ne krah te saj flamurin. Kjo e ul simboliken e tij, duket sikur tallesh me te. Menyra me e mire per te manifestuar identitetin kombetar eshte duke u sjelle drejt me te tjeret, duke fituar sespektin e tyre. Me beri pershtypje nje histori njehere per nje goce te vogel qe e kishin cuar ne France per tu kuruar nga nje semundje e keqe. Nuk kishte shume shpresa. Doktori e kishte ftuar ne festen e vajzes se tij dhe ajo pranoi menjehere. Filloi te pergatitej per festen duke krehur e rregulluar floket. Megjithse e dinte qe nuk kishte shume dite jete kur e pyeten pse tregoi kaq kujdes te madh per veten ajo u tha se donte qe te paraqiste nje imazh shqiptareje te bukur, per te vleresuar vendin e saj. Ka menyra te ndryshme per te shprehur dicka, nuk eshte gjithnje nevoja te manifestet pa vlere. Cdo gje ka vendin e vet. Flamuri DUHET te jete maje shtizes dhe jo ne postera apo mbajtese celesash, apo dhe me keq si kam verejtur ne shtepi qe jane ne ndertim e siper bashke me hudhrat apo briret e dashit qe dashakeqesit te mos i marrin me sysh.
    Ezekiel 25-17.

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    krenaria eshte personale e jo nacionale.

    kur njeriu ndihet personalisht krenar per vetvehten athere e kerkon kete dhe ne sojin e tije e pastaj dhe ne kombin e tije.

    nejse se eshte teme e gjere kjo.

    a mund te jesh krenar per kto lloj minj gjirizash?

    shekulli

    --

    Vidhen pompat e vajit, del jashtė pune nėnstacioni elektrik


    Kastriot Bushi

    Laē-Janė vjedhur pompat e vajit tė nėnstacionit elektrik qė furnizon me energji elektrike uzinat e Bakrit dhe Superfosfatit, duke nxjerrė kėshtu jashtė pune nėnstacionin. Vjedhja ėshtė kryer dy net mė parė, nga dy persona qė tashmė janė tė identifikuar si nga rojet e uzinės dhe nga policia e Kurbinit. Kjo e fundit ėshtė duke i kėrkuar.
    Sipas rojeve tė uzinės, natėn e sė mėrkurės, rreth orės 02.00, dy persona, nga fshati Shullaz, kanė ēmontuar 15 pompat e vajit nė nėnstacionin elektrik dhe i kanė ngarkuar ato nė njė makinė, poshtė urės qė gjendet aty afėr. Po kėshtu dy personat kanė vjedhur edhe 3 kv alumin nė njė banjo tė uzinės. Nė kėtė ēast ata janė diktuar nga rojet tė cilėt kanė nisur t’i ndjekin. Hajdutėt kanė braktisur aluminin dhe janė larguar menjėherė me makinėn ku kishin ngarkuar pompat e vajit.
    Sipas drejtorit tė Uzinės sė Bakrit, Sabri Taga, vlera e dėmit tė shkaktuar nga kjo vjedhje kap shifrėn e mbi dhjetė milionė lekėve dhe ka nxjerrė jashtė punės gjithė nėnstacionin elektrik. Nuk ėshtė hera e parė qė uzina e Superfosfatit nė Laē vidhet pasi sipėrfaqja e madhe prej 9.7 ha ruhet vetėm nga dy roje.




    17/02/2006

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

  1. Ē'mendim keni pėr nacionalizmin shqiptar?
    Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
  2. Video e ushtarėve grekė nė Internet indinjon shqiptarėt
    Nga Ingenuous nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 207
    Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
  3. Mbi konfliktin nė Komunitetin Musliman Shqiptar
    Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-03-2009, 10:00
  4. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
    Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 77
    Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
  5. Cili ėshtė synimi i AKSH-sė?
    Nga Faik nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 65
    Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •