Close
Faqja 0 prej 12 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 221
 1. #1
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,152

  Unhappy Ndron jet presidenti i Kosovs Dr. Ibrahim Rugova

  PRISHTINE (21 Janar)

  Ora 18:15 Ende e papercaktuar dita e kryerjes se ceremonise mortore te Ibrahim Rugoves, pritet vendimi i institucineve

  Lidhur me diten se kur do te zhvillohet ceremonia mortore e Presidentit te Kosves Ibrahim Rugova, i cili u nda nga jeta sot ne mesdite, ende nuk eshte vendosur. Sipas korrespondenteve ne Kosove, mesohet se per te vendosur se kur do te kryhet kjo ceremoni pritet te ngrihet nje e nje komisioni i posacem. Pra do te jene institucionet ato qe do te vendosin.

  Ora 18:10 Sekretari i jashtem britanik Straw: Rugova nder figurat me te shquara te Kosoves

  Ne kete moment te veshtire per familjen Rugova dhe popullin e Kosoves, deshiroj te shpreh simpatine time dhe ngushellimet e mia me te sinqerta per vdekjen e kryetarit Ibrahim Rugova, ka thene sekretari i jashtem britanik, Jack Straw. Ai e ka vleresuar presidentin Rugova si nje nder figurat me te shquara te Kosoves. "Vdekja e tij vjen ne kohen e procesit kur vendoset e ardhmja e Kosoves, per te cilen gje kryetari Rugova ka punuar fuqishem”, ka thene Straw.

  Ora 18:05 Eliot Engel: Te gjithe duhet ta marrin shembull nje njeri si Rugova
  “Ibrahim Rugova i kushtoi gjithe jeten per pavaresine e Kosoves dhe eshte per te ardhur keq qe ai tani nuk eshte me. Por duhet ta marrim te gjithe per shembull. Une isha per vizite ne Kosove dhe surprizova nga aftesia dhe aftesia e ketij njeriu. Megjithate tani mund te them se Kosova ka politikane shume te zote dhe jam I sigurt se ata do te dijne ta cojne perpara misionin e Rugoves per nje Kosove te pavarur”, eshte shprehur sot Eliot Engel, ligjvenes demokrat ne SHBA

  Ora 17:55 Petersen dhe lideret kosovare me nje deklarate te perbashket: Jemi te bashkuar ne dhimbje. Jemi te bashkuar ne ecurine e Kosoves
  Pasi eshte takuar me lideret kosovare shefi i UNMIK-ut Soren Jessen Petersen, ka dale me nje deklarate te perbashket per shtyp. Ne kete deklarate te tij dhe lidereve politike kosovare thuhet: Kosova gjithnje ka qene e bashkuar dhe ne kete moment kosovaret duhet te perballen me kete moment te dhimbshem. Jemi shume te pikelluar te gjithe per humbjen e kryetarit Ibrahim Rugova. Ne jemi te bashkuar ne dhimbjen tone se bashku edhe me te gjithe njerezit. Jemi te bashkuar qe ta cojme Kosoven perpara.

  Ora 17:50 Qytetaret kosovare qirinj me rastin e vdekjes se kryetarit Rugova
  Kryesia e Forumit te Rinise te LDK-se permes nje njoftimi per shtyp i ka ftuar qytetaret e Kosoves qe me rastin e vdekjes se kryetarit Ibrahim Rugova te mblidhen ne sheshet kryesore te te gjitha qendrave te Kosoves sonte duke filluar nga ora 19.00 dhe te ndezin qirinj ne shenje nderimi per jeten dhe vepren e kryetarit Rugova.

  Ora 17:40 Kosumi kërkon pjekuri dhe bashkim për Kosovën
  “Në këto çaste pikëllimi Kosovës i duhet më shumë se kurrë bashkimi dhe forca për të tejkaluar dhimbjen e madhe për humbjen e njeriut të paqes dhe pavarësisë, kryetarin e Kosovës, Ibrahim Rugova”, ky ka qene mesazhi ndushellues i kryeministrit Bajram Kosumi pas mbledhjes së jashtëzakonshme të Qeverisë së Kosovës në Prishtinë.

  Ora 17:35 Solana: Do te na mungoje urtesia dhe autoriteti i Rugoves
  "Presidenti Rugova ishte një njeri i paqes dhe i pathyeshem. Do të na mungojë urtësia dhe autoriteti i ketij njeriu te madh", deklaroi sot Havier Solana, përfaqësuesi i Lartë për Politikën e Jashtme të Bashkimit Europian.

  Ora 17:20 Ndizen qirinj ne qender te Tiranes per nder te Ibrahim Rugoves
  Sheshi Skenderbej eshte mbushur me qirinj te cilet jane ndezur ne oret e drekes ne nderim te Presidentit Ibrahim Rugova. Ka qene Parlamenti Rinor i cili ka ftuar të gjithë qytetarët e Tiranës të ndezin qirinj në homazh të Presidentit Ibrahim Rugova, i cili u nda nga jeta sot në mesditë.

  Ora 17: 10 Thaçi: Ndërtimi i idealeve për Kosovën shtet të pavarur bëhet vetëm bashkërisht
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Hashim Thaçi, ka thënë sot në një konferencë për shtyp se vdekja e kryetarit të Kosovës Ibrahim Rugova në momentet aktuale të proceseve të rëndësishme politike për statusin e vendit është një moment i rëndë për çka ka kërkuar që kjo gjendje të kalohet nga qytetarët dhe institucionet me dinjitet dhe pjekuri njerëzore e politike.

  Ora 16:55 Gjeneral Çeku: Rugova ishte përkrahës dhe mbështetës i madh i vizionit të TMK-së
  “Lajmi për vdekjen e kryetarit të Kosovës dr. Ibrahim Rugova na ka tronditur dhe prekur thellë edhe ne pjesëtarëve të TMK-së. Me vdekjen e tij, Kosova dhe qytetarët e saj kanë humbur një personalitet të shquar dhe një lider të madh, në një moment shumë të rëndësishëm dhe vendimtar për të ardhmen”, ka thënë në një telegram ngushëllimi komandanti i TMK-së, gjenerallejtënant Agim Çeku dërguar qytetarëve të Kosovës dhe familjes Rugova.

  Ora 16:25 Goldberg: Rugova e ka të siguruar vendin në historinë e Kosovës
  Perfaqesuesi i zyres amerikane ne Prishtine Filip Goldberg ne nje telegram ngushellues shkruan se “Kosova ka humbur një udhëheqës të dashur dhe SHBA kanë humbur një mik të vjetër dhe të nderuar. Ai tashmë e ka të siguruar vendin në historinë e Kosovës dhe në zemrat e njerëzve këtu dhe në botë”.

  Ora 16:19 Gjenerali Valoto: Për mua si komandant i KFOR-it ka qenë nder për të punuar me këtë udhëheqës historik të Kosovë
  Në emër të ushtarëve të KFOR it, Komandanti i KFOR it, Gjen. Lejt. Giuseppe Valotto, i shpreh ngushëllimet e tij më të thella familjes së Z. Rugova. "Dëshiroj të shpreh keqardhjen time më të thellë për humbjen e Presidentit Ibrahim Rugova. Për mua si komandant i KFOR it ka qenë nder dhe kënaqësi për të punuar me këtë udhëheqës historik të Kosovës", ka thënë Gjenerali Valotto. "Jam i bindur se cilësitë e mëdha morale dhe njerëzore që ishin pjesë e personalitetit të Z. Rugova, do të vazhdojnë të udhëheqin rrugën e popullit të Kosovës për një të ardhme paqësore dhe jo të dhunshme të rajonit.

  Ora 16:15 LDK thekson përkushtimin e palëkundshëm për vazhdimin e rrugës së së Presidentit historik të Kosovës Kryesia e Lidhjes Demokratike te Kosoves ka lëshuar një komunikatë pas vdekjes së Presidentit Rugova, i cili deri në vitin e kaluar ka qenë në krye të kësaj partie. " Kryesia e LDK së, duke shprehur nderimin dhe respektin e thellë për simbolin e lirisë e të pavarësisë së Kosovës, shpreh ngushëllimet më të thella gjithë popullit të Kosovës, institucioneve demokratike, simpatizantëve dhe anëtarësisë së gjerë të LDK-së. Lidhja Demokratike e Kosovës në këto momente të rënda të dhembjes thekson përkushtimin e saj të palëkundshëm për vazhdimin e rrugës së trasuar nga Prijësi dhe Presidenti historik i Kosovës nërealizimin e plotë të pavarësisë dhe të shtetit demokratik të Kosovës", thuhet në fund të komunikatës. Edhe Forumi i Gruas i LDK ka lëshuar një komunikatë në të cilën thuhet kjo organizatë dhe anëtarësia e gjërë e saj mori me pikëllim të madh vdekjen e hershme të presidentit të Kosovës dr. Ibrahim Rugova.

  Ora 16:09 Bashkësia Islame: Populli i Kosovës të ecë ne rrugen e presidentit Rugova
  Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), nëpërmjet një telegrami ngushëllimi, thotë vendi po kalon momente te veshtira por dhe vendimtare. Kjo bashkesi I ben thirrje popullit te Kosoves te ece ne rrugen e nisur nga Rugova

  Ora 16:10 Petersen fton për takim ekipin negociator
  Shefi i UNMIK-ut, Soren Jesen Petersen, ka ftuar anëtarët e ekipit negociator të Kosovës në një takim në selinë e UNMIK-ut në Prishtinë me rastin e vdekjes së kryetarit të Kosovës Ibrahim Rugova.

  Ora 16:12 Ursula Plasnik ngushëllon popullin e Kosovës me rastin e vdekjes së Ibrahim Rugovës
  Kryetarja e Këshillit të Presidencës së Bashkimit Evropian (BE), Ursula Plasnik, ka shprehur ngushëllimet në emër të Presidencës së BE-së dhe emrin e saj personal familjes Rugova, popullit dhe institucioneve të Kosovës per vdekjen e tij.

  Ora 16:07 Lideret serbe: Te vazhdojne negociatat Prishtine-Beograd edhe pas vdekjes se Rugoves
  Liderët e serbëve të Kosovës bënë thirrje sot për paqe dhe për vazhdimin e negociatave mes Beogradit dhe Prishtinës për statusin përfundimtar pas vdekjes së presidentit Ibrahim Rugova. Keshtu lideri serb Oliver Ivanoviç tha se ky eshte nje moment shume delikat dhe se eshtë shumë e rëndësishme që institucionet e Kosovës të ruajnë paqen në vend. Gjithashtu ai gjeti rast t’u beje thirrje përfaqësuesve ndërkombëtarë të ruajnë paqen dhe të ndalojnë aktet e mundshme të dhunës. Ndersa Trajkovic ne mesazhin e tij tha: "Presidenti Rugova ishte një burrë me njëfarë potenciali demokratik dhe një njeri që nuk ishte akuzuar asnjëherë për diçka të paligjshme". Ora 16:06 Me rastin e vdekjes së kryetarit të Kosovës Ibrahim Rugova, Qeveria e Kosovës ka mbajtur një mbledhje të jashtëzakonshme, pas të cilës nuk ka pasur prononcime për media.

  Ora 16:05 Haga: Haradinaj mund te marre pjese ne ceremonine mortore per presidentin Rugova
  Gjykata e Hages I ka dhene leje kryetari te partise për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj te marre pjese ne ceremonine mortore me rastin e vdekjes së presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. lajmi eshte bere I ditur nga koordinator i Mbrojtjes së ish-kryeministrit Haradinaj Majkëll O’Rajlli.

  Ora 16:00 Presidenti kroat: Kosova kishte nevoje me shume se kurre per nje udheheqes si Rugova
  "Kosova dhe shqiptarët e Kosovës kanë humbur një udhëheqës politik, urtësia dhe maturia e të cilit do të ishte e domosdoshme për periudhën kyçe në të cilën po hyn Kosova", ky ishte mesazhi i ngushellimit i presidentit kroat Mesiç per ndarjen nga jeta te Presidentit Rugova. Në komunikatën e tij ai ka thene gjithashtu se shpreson qe përfaqësuesit legjitimë do të vazhdojnë rrugën e Rugovës, duke mbrojtur me forcë të drejtat e shqiptarëve të Kosovës, duke shmangur çdo lloj ekstremizmi.

  Ora 15:55 Kryetarja e Kuvendit te Shqiperise, Topalli: Rugova ishte frymezimi i paqes ne zemer te rajonit me te trazuar te Europes
  Kryetarja e Kuvendit te Shqiperise, zonja Josefina Topalli shprehu keqardhjen deputeteve te kuvendit te Shqiperise per vdekjen e zotit Rugova. “Si shqiptar ndjehemi krenar qe e patem mes nesh, ndjehim keqardhje qe humben nje rilindaz te shek XX. Si qytetar do te ndjejme mungesen e humanizmit te madh te tij. Ai ishte frymezimi i paqes ne zemer te rajonit me te trazuar te Europes” tha zonja Topalli e cila ne fjalen e saj vleresoi se tepermi figuren e presidentit Rugova.

  Ora 15:50 Presidenti francez, Shirak: Vdekja e Rugoves eshte me shume se tragjike
  Presidenti francez Zhak Shirak shprehu ngushellimet e tij per vdekjen e presidentit te Kosoves, Ibrahim Rugova. “Vdekja e Rugoves ne nje moment kur diskutohet statusi final I Kosoves, eshte me shume se tragjike” tha Shirak. “Franca shpreh keqardhjen dhe ngushellimet e saj per Rugoven I cili luajti nje rol historik ne mbrojtjen e te drejtave demokratike te Kosoves per paqe ne rajon” thuhet ne telegramin qe presidenti francez I ka derguar kryetarit te parlamentit te Kosoves, Nexhat Daci.

  15:47 Ismail Kadare: Rugova do te kujtohet gjithnje si presidenti i pare i Kosoves se lire
  Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare, ka shprehur keqardhjen e tij per ndarjen nga jeta të Presidentit Rugova. "Humbja e Rugoves, eshtë një lajm i hidhur për Kosovën dhe shqiptarët kudo në botë.Do të kujtohet për shumë gjëra Rugova, por do të kujtohet në radhë të parë si presidenti i parë i Kosovës së lirë. Për mua si shkrimtar edhe si njeri dhimbja ka qenë e veçantë, sepse ka qenë kolegu im edhe miku im. Kemi qenë miq edhe kur kemi pasur mendime të njëjta edhe kemi mbetur miq edhe kur kemi pasur mendime të kundërta.
  Ai vazhdon dhe do të vazhdojë të jetë përsëri i dobishëm për Kosovën dhe për të gjithë kombin shqiptar. Shpresoj se klasa politike e Kosovës në këtë vit historik, kur mungesa e tij do të ndihet aq shumë ta kthejë emrin e tij, veprën dhe urtësinë e tij, në një energji të madhe prozitive për Kosovën dhe të gjithë shiptarët", njofton BBC.

  Ora 15:45 Ambasadori Unendt ngushëllon familjen Rugova
  Per ndarjen nga jeta te kryetarit të Kosovës Ibrahim Rugova, edhe kreu i misionit të OSBE-së në Kosovë, ambasadori Uerner Unendt i ka shprehur sot të shtunën ngushëllimet e tij më të thella familjes Rugova dhe popullit të Kosovës.

  Ora 15:40 Presidenti i Shqiperise, Moisiu: Lajmi ka prekur zemrat e gjithe shqiptareve
  Presidenti i Shqiperise, Alfred Mosiu shprehu sot keqardhjen per vdekjen e presidentit kosovar Ibrahim Rugova. “Lajmi ka prekur zemrat e gjithe shqiptareve kudo ku jane” tha Moisiu I cili vleresoi punen e bere nga Rugova qe Kosova te fitoje pavaresine. Edhe ai si lideret e tjere shqiptare I beri thirrje udheheqesve kosovare per unitet, ne menyre qe te mund te arrijne te fitojne pavaresine e Kosoves, ceshtjen per te cilen Rugova luftoi deri ne funf te jetes se tij.

  Ora 15:35 Maqedonia shpreh keqardhje per vdekjen e presidentit të Kosovës
  Presidenti i Maqedonisë, Branko Cërvenkovski, kryeministri Vlado Buçkovski dhe qeveria që ai drejton kanë shprehur të shtunën keqardhjen e thellë per vdekjen e presidentit të Kosovës Ibrahim Rugova.

  Ora 15:30 Ish ministri i jashtem shqiptar, Milo: Vdekja e Rugoves, humbje e madhe
  Ish ministri i jashtem shqiptar, Paskal Milo shprehu dhimbjen e tij per humbjen e presidentit, personalitetit politik dhe akademik Ibrahim Rugova. “Rugova diti te perfaqesonte denjesisht politiken e Kosoves. Eshte nje humbje e madhe. Ai nuk do te jete fizikisht kur Kosova do te jete e pavarur, por me vepren e tij ai ka ngritur nje monument te pashlyeshem ne mendjet edhe zemrat e shqiptareve” tha Milo.

  Ora 15:25 Italia shpreh keqardhje per vdekjen e Rugoves
  Ministri i Jashtem italian Xhanfranko Fini ka shprehur ne emer te qeverise dhe popullit italian keqardhjen per vdekjen e presidentit Rugova.

  Ora 15:20 Rama: Rugova ka krijuar bazen mbi te cilen pavaresia e Kosoves do te behet realitet
  Kryetari i Partise Socialiste te Shqiperise, Edi Rama e ka cilesuar te padrejte faktin qe Ibrahim Rugova nuk do te jete fizikisht kur Kosova te jete e pavarur. “Rugova ka krijuar bazen mbi te cilen pavaresia e Kosoves do te behet realitet ne nje te ardhme shume te afert” tha Rama per tv NEWS24.

  Ora 15:10 KE: Lideret Kosovare te ndjekin rrugen e Rugoves
  Rugova ishte nje kryetar shteti i respektueshem. Komisioni Europian vlereson punen e tij per nje zgjidhje paqesore te problemit te Kosoves si dhe inkurajon udheheqesit politik kosovare te vazhdojne ne rrugen e tij”. Keshtu tha sot presidenti i Kosmisionit Europian Manuel Barroso, pasi mori vesh lajmin e vdekjes se presidentit kosovar, Ibrahim Rugova.

  Ora 15:00 Ahtisari: Bisedimet mes Prishtines dhe Beogradit do te shtyhen
  I ngarkuari special i OKB-se, Marti Ahtisari per negocimin e bisedimeve mes Prishtines dhe Beogradit per statusin e ardhshem te Kosoves deklaroi se keto bisedime do te shtyhen si pasoje e vdekjes se presidentit kosovar, Ibrahim Rugova. Ai i beri apel per qetesi ne Kosove pas vdekjes

  Ora 14:55 Ish kryeministri Nano: Vdekja e Rugoves, humbje e nje figure te shquar e kombit shqiptar
  Ish kryeministri i Shqiperise Fatos Nano ka shprehur sot gjate nje interviste ne tv NEWS24 keqardhjen e tij per vdekjen e presidetit Rugova. Ai shprehu solidaritetin dhe dhimjen e tij, per familjaret, miqte dhe gjithe popullin e Kosoves. “Eshte nje humbje e madhe jo vetem per familjaret, klasen politike dhe popullin e Kosoves, por dhe humbje e nje figure te shquar e kombit shqiptar i cili me filozofine e tij ka personifikuar integrimin dhe shpirtin e bashkejeteses, eshte humbja e simbolit te pavaresise kosovare, i cili beri gjithcka per te ruajtur konsensusin brenda dhe jashte Kosoves” tha Nano. Ai I beri me tej apel liderve te tjere kosovare qe kete humbje te thelle ta zevendesojne me nje fryme bashkepunimi dhe bashkeveprimi per te permbushur objektivat e perbashketa te pavaresise se Kosoves dhe integrimit te saj.

  Ora 14:50 Kreu i BDI-se, Ahmeti shpreh keqardhje per vdekjen e Rugoves
  Kryetari i partise shqiptare ne Maqedoni, Bashkimi Demokratik per Integrim, Ali Ahmeti shprehu keqardhjen e tij pre vdekjen e presidentit Rugova. Ahmeti tha se shqiptaret e Maqedonise e kane perjetuar me dhimbje vdekjen e presidentit kosovar, sepse ai ka dhene kontributin e tij te cmuar qe Kosova dhe shtetasit e saj te fitojne pavaresine. Zoti Ahmeti i shprehu ngushellimet e tij familjes Rugova dhe gjithe kosovareve, beri thirrje per unitet, dhe theksoi se nuk do te mungoje ne ceremonine e varrimit te presidentit kosovar Ibrahim Rugova

  Ora 14: 45 Perfaqesuesi i Solana i ben thirrje per unitet faktorit politik kosovar
  Bashkimi Europian dhe NATO kane organizuar nje mbledhje urgjente menjehere pas marrjes se lajmit te vdekjes se presidentit Rugova. Vete perfaqesuesi I larte I Bashkimit Europian, Havier Solana, pasi ka marre vesh lajmin ka kerkuar te dije gjithe detajet e ngjarjes se hidhur. Zedhenesja e tij, Kristina Gala beri the ditur se zoti Solana I ben thirrje per unitet faktorit politik kosovar. Nderkaq ne delegacion I BE-se eshte duke pritur daten e ceremonise se varrimit te presidentit Rugova per te marre pjese ne te. Nuk perjashtohet mundesia qe vete zoti Solana te marre pjese ne kete ceremoni

  Ora 14:40 Shefi I UNMIK, Petersen: Vdekja e Rugoves eshte humbje e madhe. Kosova te ruaje unitetin
  Shefi i UNMIK-ut, Soren Jessen-Petersen, tha sot se vdekja e presidentit Ibrahim Rugova, është një humbje e madhe, por kërkon që në Kosovë të ruhet uniteti. Ai shkoi për ngushëllime në shtëpinë e kryetarit të ndjerë, ku u prit nga familja e tij dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, Nexhat Daci, i cili falënderoi familjen Rugova që i dha Kosovës një burrështetas të madh.

  Ora 14:30 Kryeministri shqiptar Berisha shpreh ngushellimet e tij familjes Rugova dhe popullit te Kosoves Kryeministri i Shqiperise, Sali Berisha shpreh ngushellimet e tij familjes se presidentit Rugova dhe gjithe qytetareve te Kosoves. ai e cilesoi presidentin kosovar “princin dhe shembullin e qendreses se shqiptareve ne Kosove”

  Ora 14:20 AAK: Te ndiqet shembulli I Rugoves.
  Te luftohet per pavaresine e Kosoves Kosova eshte e perfshire nga dhimbja per vdekjen e presidentit te saj. Zedhenesi I partise AKK, Ernest Luma percolli ngushellimet e AAK-se, per familjen e presidnetit dhe gjithe Kossoves si dhe I beri thirrje kosovareve te ndjekin rrugen e Rugoves: te luftojne dhe te jene te vendosur per pavaresine e Kosoves.

  Ora 14:10 Majko: Shqiptaret i kane borxh Rugoves pavarësinë e Kosovës
  Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste te Shqiperise, Pandeli Majko tha se “shqiptarët, Kosova dhe kosovarët i kanë borxh Ibrahim Rugovës, jo vetëm thjesht homazhin, por jam i bindur se i kanë borxh edhe amanetin e tij, pavarësinë e Kosovës”.

  Ora 14:05 ORA ngushëllon familjen Rugova dhe qytetarët e Kosovës
  Me rastin e vdekjes së presidentit të Kosovës Ibrahim Rugova, Partia ORA përmes një telegrami u ka shprehur ngushëllime familjes Rugova si dhe të gjithë qytetarëve të Kosovës. Kryetari i Partisë ORA, Veton Surroi, sot, në ora 15:45, në zyrën qendrore të ORA-s do të japë një prononcim për media lidhur me vdekjen e kryetarit të Kosovës Ibrahim Rugova, ndersa ne oren 17:30 para mediave do te dale kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Hashim Thaçi.

  Ora 13:55 Presidenca konfirmon vdekjen e Rugoves
  Presidenca e Kosoves ka njofutar zyrtarisht nëpërmjet një njoftimi per shtyp, se presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova, ka ndërruar jetë. Ndërkohë, udhëheqësit vendorë dhe ata ndërkombëtarë, kanë shkuar në shtëpinë e kryetarit të ndjerë, për t\'iu gjendur pranë familjes së tij. Në njoftim thuhet se Rugova ndërroi jetë në shtëpinë e vet në Prishtinë, duke pasur përreth familjen e tij, mjekun personal me stafin ndihmës nga vendi, si dhe mjekë amerikanë. “Presidenti i Kosovës Ibrahim Rugova, prijësi i Kosovës në vitet e mëdha të procesit për pavarësi të vendit tonë, ndërroi jetë sot (e shtunë) në ora 11:38”, thuhet në njoftim te presidences.

  Ora 13:50 Në orën 16.00 mblidhet Kryesia e Kuvendit të Kosovës
  Ramush Tahiri, këshilltar politik i kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Nexhat Daci, konfirmoi se kryesia e Kuvendit të Kosovës do të mblidhet në orën 16.00 për të shqyrtuar gjendjen e krijuar pas vdekjes së kryetarit të vendit.

  Ora 13:45 Petersen takohet me lideret politike te vendit
  Shefi i UNMIK-ut, Soren Jesen Petersen, ka zhvilluar një takim urgjent me liderët institucionalë dhe politikë të vendit.Takimi u zhvillua në selinë e UNMIK-ut dhe ka zgjatur rreth një orë, por asnjë nga pjesëmarrësit nuk ka pranuar që të flase para gazetarëve.

  Ora 13:35 Kreu i parlamentit Nexhat Daci ka marre tashme te gjitha funksionet e presidentit, ashtu sic percaktohet ne kushtetute.

  Ora 13:30 Media nderkombetare i kushton rendesi ngjarjes
  E gjithe media nderkombetare po i kushton nje rendesi te vecante kesaj ngjarjeje te hidhur per Kosoven. Ne te gjitha lajmet e tyre ata theksojne rendesin e Rugoves ne jeten politike te ketij vendi dhe pasojat qe mund te kete kjo vdekje ne negociatat midis kosoves dhe Serbise te cilat do te vendosin statusit e ardhsme te Kosoves. Flamuri ne rezidencden zyrtare te Rugoves eshte ngritur ne gjykreu I sem shtize.

  Ora 13:20 Mbledhje e jashtezakonshme e kabinetit qeveritar shqiptar
  Kryeministri i Shqiperise Sali Berisha do te mbledhe ne oren 14:00 ministrat e kabinetit te tij. Ne kete mbledhje te jashtezakonshme pritet te merret vendimi per shpalljen e zise ne Shqiperi per vdekjen e presidentit Rugova.

  Ora 13:00 Menjehere pas marrjes se lajmit te vdekjes se presidentit Rugova, kryeadministratori i Kosoves Petersen do te zhvilloje nje takim urgjent me kryeministrin Kosumi dhe qeverine e Kosoves ne lidhje me vdekjen e presidentit kosovar.

  Ora: 12:40 Eshte ndare nga jeta rreth mesdites në rezidencën e tij në lagjen Velania të Prishtinës, presidenti i Kosoves, Ibrahim Rugova, pas nje perkeqesimi te gjendjes shendetesore gjate oreve te nates. Vdekja e Rugoves vjen 4 dite para fillimit te bisedimeve direkte mes Prishtines dhe Beogradit ne Vjene rreth statusit te ardhshem te Kosoves, te cilat do te mbahen nen drejtimin e te derguarit te OKB-se, Marti Ahtisari.

  Ora 12:00 Vdes presidenti i Kosoves Ibrahim Rugova
  Vdes presidenti i kosoves Ibrahim Rugova. Ai vdiq ë rezidencën e tij në lagjen Velania të Prishtinës, ne prani te familjareve te tij. 62 vjecari Rugova vuante nga kanceri ne mushkri, per te cilin beri terapi mjekesore ne Gjermani si dhe ne kampin ushtarak te Bondstillit. Lajmi eshte konfirmuar nga ministri i Pushtetit Lokal Lutfi Haziri. Nderkaq presidenca nuk ka bere ende te ditur detaje rreth ngjarjes se hidhur.

  Nga Elona Mamushi/Ina Koxha
  Balkanweb
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 22-01-2006 m 02:06

 2. #2
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  11,955
  Presidenti i Kosovs Ibrahim Rugova vdes n moshn 61 vjeare

  Presidenti i Kosovs Ibrahim Rugova vdiq n moshn 61 vjeare. Zyrtart than se zoti Rugova vdiq sot n kryeqytetin e Kosovs, Prishtin i rrethuar nga antart e familjes . Ai ishte diagnostikuar me kancer t mushkrive shtatorin e kaluar.

  Zoti Rugova i cili u b president i Kosovs n vitin 2002 konsiderohet themeluesi i lvizjes s shqiptarve t Kosovs pr pavarsi. Presidenti Rugova vdiq n nj periudh t ndjeshme, kur kan filluar bisedimet pr zgjidhjen e statusit politik t Kosovs.

  Zoti Rugova kaloi pjesn e par t kariers s tij si profesor dhe autor librash. Ai hyri n politik n vitin 1989, duke themeluar Lidhjen Demokratike t Kosovs, e cila vazhdon t jet partia m e madhe politike n Kosov.
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #3
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,907

  Presidenti Ibrahim Rugova sot ndrroi jet

  Prishtin, 21 janar - Presidenti i Kosovs Ibrahim Rugova, prijsi i Kosovs n vitet e mdha t procesit pr pavarsi t vendit ton, ndrroi jet sot (e shtun) n orn 11:38.
  Presidenti Rugova ndrroi jet n shtpin e vet n Prishtin, duke pasur prreth familjen e tij, mjekun personal me stafin ndihms nga vendi, si dhe mjek amerikan.
  Presidenti Rugova vuante nga kanceri n mushkri, me t cilin ishte diagnostifikuar n fund t gushtit t vitit 2005.
  Ai ndrroi sot jet n fazn terminale t smundjes primare, pasi luftoi kt smundje gjith kta muaj me guxim t pashoq dhe moral t lart.
  Opinioni do t njoftohet me koh pr detajet q lidhen me nderimet e fundit q do t'i bhen Presidentit Rugova, - thuhet n komunikatn e Presidencs s Kosovs.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 4. #4
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  11,955


  Biografi e shkurtr

  Ibrahim Rugova u lind m 2 dhjetor 1944 n fshatin Cerrc, komuna e Istogut, n Kosov.

  M 10 janar 1945, komunistt jugosllav ia pushkatojn babain e tij Uk Rugova dhe gjyshin Rrust Rugova, q kishte qen lufttar i njohur kundr etave etnike q po deprtonin gjat Lufts s Dyt Botrore n krahinn e Rugovs.

  Ibrahim Rugova mbaroi shkollimin e mesm n Pej m 1967. Diplomoi n Degn e Albanologjis t Fakultetit t Filozofis t Universitetit t Prishtins m 1971.

  Zoti Rugova qndroi gjat nj viti akademik (1976-77) n Paris, n Ecole Pratique des Hautes Etudes, nn mbikqyrjen e Prof. Roland Barthes-it, ku ndoqi interesimet e veta shkencore n studimin e letrsis, me prqndrim n teorin letrare.

  Ibrahim Rugova mori doktoratn n letrsis n Universitetin e Prishtins m 1984.

  M 1996, Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh antar korrespondent i Akademis s Arteve dhe t Shkencave t Kosovs.

  Po n kt vit ai u shpall doktor nderi i Universitetit t Parisit VIII n Paris.

  Autor i dhjet librave (shih m posht), Dr. Ibrahim Rugova ishte n nism redaktor n gazetn e studentve "Bota e re" dhe n revistn shkencore "Dituria" (1971-72), q botoheshin n Prishtin. Pastaj pr afro dy dekada, Dr. Rugova punoi n Institutin Albanologjik t Prishtins si hulumtues i letrsis. Pr nj koh ka qen kryeredaktor i revists "Gjurmime albanologjike", q e nxirrte ky Institut.

  Dr. Rugova sht zgjedhur kryetar i Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs m 1988, i cili u b brtham e fuqishme e lvizjes shqiptare q po kundrshtonte sundimin komunist serb/jugosllav n Kosov.

  Si intelektual me nam q i jepte z ksaj lvizjeje intelektuale e politike, Dr. Rugova u zgjodh m 23 dhjetor 1989 kryetar i Lidhjes Demokratike t Kosovs (LDK), partis s par politike n Kosov q e sfidoi drejtprdrejt regjimin komunist n fuqi.

  LDK-ja u b shpejt forca politike prijse n Kosov, duke mbledhur shumicn e popullit, edhe pse n ndrkoh u shfaqn n sken edhe edhe parti e grupe t tjera.

  Nn udhheqjen e Dr. Ibrahim Rugovs, LDK-ja, n bashkpunim me forcat e tjera politike shqiptare n Kosov dhe me Kuvendin e athershm t Kosovs, prmbylli kornizn ligjore pr institucionalizimin e pavarsis s Kosovs.

  Deklarata e Pavarsis (2 korrik 1990), shpallja e Kosovs Republik dhe miratimi i kushtetuts s saj (7 shtator 1990), referendumi popullor pr pavarsin dhe sovranitetin e Kosovs mbajtur n fund t shtatorit t vitit 1991, qen prelud pr zgjedhjet e para shumpartiake pr Kuvendin e Kosovs dhe zgjedhjet presidenciale n Republikn e Kosovs m 24 maj 1992.

  LDK-ja fitoi shumicn drrmuese t deputetve n Kuvend, n t cilin prfaqsoheshin edhe tri parti t tjera, ndrsa Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh Kryetar i Republiks s Kosovs me shumic drrmuese t vots.

  Dr. Ibrahim Rugova u rizgjodh Kryetar i Republiks s Kosovs n zgjedhjet e mbajtura n mars t vitit 1998. Partia e tij, LDK, fitoi shumicn e vendeve n Kuvendin e Republiks s Kosovs n at vit.

  Nn udhheqjen e Rugovs, LDK-ja fitoi 58% t votave t elektoratit n zgjedhjet lokale, t sponsorizuara ndrkombtarisht, n Kosovn e paslufts, n tetor t vitit 2000.


  mimet dhe titujt ndrkombtar:

  - M 1995, Dr. Rugovs iu dha mimi pr paqe i Fondacionit Paul Litzer n Danimark.

  - M 1996, Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit t Parisit VIII Sorbon, Franc.

  - M 1998, Rugova iu nda mimi Saharov i Parlamentit Evropian.

  - N vitin 1999, Rugova mori mimin pr paqe t qytetit Mynster (Mnster), Gjermani, ndrsa u shpall qytetar nderi i qyteteve italiane: Venedikut, Milanos dhe Breshias (Brecscia).

  - N vitin 2000, Dr. Rugova mori mimin pr paqe t Unionit Demokratik t Katalonis "Manuel Carrasco i Formiguera", n Barcelon, Spanj.

  - N vitin 2004, Fondacioni panevropian Coudenhove-Kalergi i ka ndar Presidentit t Kosovs, Dr. Ibrahim Rugova, mimin e Evrops pr vitin 2004. Barts t mhershm t mimit t Evrops jan:

  - Mbreti i Spanjs Huan Karlos, - Helmut Kol, - Ronald Regan-i, - Oto fon Habsburg dhe - Emil Konstantinesku.

  - N vitin 2004, Gjenerali Xheri Bek, komandant i Brigads Multinacionale t KFOR-it Lindja, i cili ishte pr nj vizit lamtumirse te Presidenti i Kosovs ditn e hn m 16 shkurt 2004, ia dorzoi Dr. Rugovs fletlavdrimin e nnshkruar nga zvendsguvernatorja e Pensilvanis, znj. Kethrin Bejkr Noll (Catherine Baker Knoll).

  ...N emr t 12 milion qytetarve t Pensilvanis, dua t'ju shpreh lavdat pr arritjet tuaja t jashtzakonshme dhe t'ju falnderoj pr miqsin tuaj ndaj Shteteve t Bashkuara. (znj. Kethrin Bejkr Noll)

  - N vitin 2004, Presidenti i Kosovs Dr.Ibrahim Rugova, n nj ceremoni solemne t zhvilluar t hnn m 2 shkurt 2004, pasdite n qytetin e Belgjiks Atverpen (Anvers), sht shpallur Senator Nderi i Evrops nga Senati i Evrops. Ky sht grupacion i figurave m eminente t skens politike evropiane nga i cili nderohen personalitete m n z t bots s politiks, gazetaris, t shkencave ekzakte apo humane t cilt ka dhn kontributin e tyre pr demokracin paqen, zhvillimin apo stabilitetin n Evrop.

  "Edhe me kundrshtimet e ktyre viteve q i kan br n skenn politike Ibrahim Rugovs, Presidenti i Kosovs ka patur kurajon q t vazhdoj t prpiqet pr idealin e tij n nj nga zonat m t vshtira t Ballkanit".

  "sht shum e vshtir q t luftosh pr vetvendosjen dhe vullnetin e lir t nj populli t vogl, kur kjo nuk korrespondon me dshirn e popujve t mdhenj. Rugova vazhdoi q t luftoj vetm, ndonjher pa hasur n mirkuptim pr nj ideal q do t mund t'i jap Evrops at paqe pr t ciln ne kemi nevoj. sht pikrisht kjo gj q do ta nderoj sot me titullin Senator Evropian q t mos dekurajohet". (Z. Oto fon Habsburg)

  - M 9 shtator 2004, Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit t Tirans.

  - M 20 nntor 2005, Kshilli i Qytetit t Nju Jorkut e ka nderuar presidentin e Kosovs, Ibrahim Rugova, me nj mirnjohje t veant pr prkushtimin e tij n afirmimin e parimeve t demokracis dhe pr udhheqjen e tij politike frymzuese.

  - M 21 janar 2006, pushon s rrahuri zemra e Presidentit t Par t Kosovs, Ibrahim Rugova.

  Lavdi jets dhe veprs s Ibrahim Rugovs.
  I qoft i leht dheu i Kosovs.
  My silence doesn't mean I am gone!

 5. #5
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  11,955

  Rugova - Gandi i Kosovs

  Pas nj smundje t rnd katr mujore sot n Prishtin, n moshn 61vjeare ka vdekur Kryetari i Kosovs, dr. Ibrahim Rugova.

  Lajmi i vdekjes s presidentit Rugova pr Doje Velen sht konfirmuar nga zdhnsi i Presidencs s Kosovs Muhamet Hamiti:

  Po, sot para dite, n orn 11:38 minuta, presidenti i Kosovs, dr. Ibrahim Rugova ndrroi jet pas nj lufte me kurajo dhe dinjitet, q bri duke luftuar kancerin n mushkri, i cili ishte diagnostifikuar nga fundi i vers.

  Ndrkaq, n nj komunikat zyrtare, lshuar nga Presidenca e Kosovs thuhet se: Presidenti Rugova ndrroi jet n shtpin e vet n Prishtin, duke pasur prreth familjen e tij, mjekun personal me stafin ndihms nga vendi, si dhe mjek amerikan. Ai ndrroi sot jet n fazn terminale t smundjes primare, pasi luftoi kt smundje gjith kta muaj me guxim t pashoq dhe moral t lart.

  Lajmi pr vdekjen e Kryetarit t Kosovs ka goditur gjithashtu opinionin e gjer kosovar dhe sht pritur me pikllim t thell. Presidenti Rugova ishte diagnostifikuar me smundjen e kancerit n shtatorin e vitit t kaluar, n nj spital amerikan n Gjermani. Q ather ai sht trajtuar vazhdimisht n shtpin e tij nga mjek personal.

  Presidenti Rugova vdiq n astin vendimtar, n vitin kur pritej zgjidhja e statusit final t Kosovs, q sipas tij duhet t jet pavarsia. Pr pesmbdhjet vjet, pavarsia e Kosovs ka qen moto n gojn e tij.
  Presidenti Rugova ka qen edhe kryesues i Grupit Negociator pr zgjidhjen e statusit final n bisedimet pr Kosovn, q sht dashur t fillojn me 25 janar n Vjen t Austris me ndrmjetsim ndrkombtar.

  Rugova - Gandi i Kosovs

  Presidenti Rugova gjat karriers s tij politike sht angazhuar vazhdimisht pr zgjidhjen paqsore t problemit t Kosovs. Me t drejt ai sht krahasur me Mahtama Gandhin dhe me Martin Luter Kingun, ndrsa udhrrfyes ka pasur nobelisten shqiptare Nna Tereze.

  Ibrahim Rugova, Preisdenti i par i Kosvs s lir dhe demokratike u lind m 2 dhjetor t viti 1944 n Cerc t Istogut, n perndim t Kosovs. Disa jav pas lindjes s tij komunistt serb i arrestuan dhe ekzekutuan t atin dhe gjyshin me motivacion se ishin nacionalist dhe bashkpuntar t nazistve.
  Ibrahim Rugova ka doktoruar n fushn e letrsis n Universitetin e Prishtins, ndrsa studimet i ka ndjekur nj koh edhe n Paris tek profesori i Kritiks Letrare, Roland Bart.

  N vitin 1989 dr. Rugova sht zgjedhur kryetar i Lidhjes s Shkrimtarve t Kosovs. Si nj reaksion kundr suspendimit t autonomis s Kosovs nga regjimi i Sllobodan Millosheviqit n dhjetor t vitit 1989, formohet Lidhja Demokratike e Kosovs. Njeriu q gjithmon n qaf mbante shallin e mndafsht dr. Rugova zgjidhet kryetar i ksaj partie t par politike t shqiptarve t Kosovs. Pas shkatrimit t Jugosllavis m 1991 Rugova ishte n krye t Lvizjes pr pavarsin e Kosovs deri n lirimin e Kosovs n qershor t vitit 1999 nga trupat e NATO-s.

  N mars t viti 1999, pas masakrave t policis dhe ushtris serbe, NATO sulmoi me forca ajrore Serbin. Presidenti Rugova at koh ndodhej n Prishtin dhe sht internuar nga policia serbe. N fillim t majit ai lirohet me ndrmjetsimin italian dhe udhton pr n Itali. N Kosov Presidenti Rugova kthehet pas prfundimit t lufts dhe hyrjes s KFOR-it.

  Presidenti Rugova prve tjerash sht i njohur edhe pr krijimin e shtetit paralel n Kosov, vemas n fushn e arsimit. Kjo ka qen nga sfidat e tij m t mdha prball Sllobodan Millosheviqit.

  Kritkt e tij: Kapriioz dhe difensiv

  Nga kritkt e tij, Kryetari Rugova shpesh sht cilsuar si nj figur e diskutueshme. Disa nga bashkpuntort e tij e kan akuzuar disa her pr kapriio sa i prket qndrimeve t tij poltike. Shum nga bashkpuntort e tij n t kalurn t paknaqur jan larguar nga LDK dhe kan formuar t tjera parti poltike.

  N Zgjedhjet e para Parlametnare Demokratike n Kosov, n vitin 2002, Lidhja Demokratike fitoi shumicn dhe n mars t ktij viti dr Rugova u zgjodh Kryetari i par i Kosovs. Edhe n zgjedhjet e vitit 2004 LDK-ja doli partia m e fort. Me ndihmn e partis n koalicion AAK dr. Rugova u rizgjodh prsri n vitin 2005 President i Kosovs. Ai ishte barts i disa mimeve ndrkombtare.
  Fadil Gashi, Prishtin
  My silence doesn't mean I am gone!

 6. #6
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  11,955
  Kryesia e Bashksis Islame t Kosovs

  Prishtin, 21 janar 2006

  Telegram ngushllimi me rastin e ndrrimit jet t Kryetarit t Kosovs, Dr. Ibrahim Rugova

  T nderuar qytetar t Kosovs!
  I nderuar akad. Nexhat Daci -Kryetar i Kuvendit t Kosovs!
  T nderuar udhheqs t institucioneve t Kosovs!
  E nderuara familje Rugova!
  Me dhembje t thell, morm lajmin, se kryetari i Kosovs, Dr. Ibrahim Rugova , sot n mesdit ndrroi jet. N momentet vendimtare npr t cilat po kalon vendi, kur po vendoset pr fatin e Kosovs dhe popullit t saj, vdekja e tij sht e pa kompensueshme.

  Andaj, Kryesia e Bashksis Islame e Kosovs me t gjitha institucionet dhe besimtart e saj me kt rast ndan dhembjen pr humbjen e kryetarit t Kosovs, i cili me urtsin, menurin, vizionin e tij prej nj lideri t mirfillt politik e udhhoqi popullin e Kosovs n kto 16 vitet e fundit.
  Me gjith kt dhembje t madhe, populli yn, institucionet tona, inteligjenca e jon duhet t gjejn ngushllim n rrugn q ai e trasoi dhe t jen unik n vendimet, dhe qndrimet e tyre, pa marr parasysh se cilit grupim partiak i prkasin ata, sepse n pyetje sht fati i Kosovs dhe i brezave q do t vijn.


  N t njjtn koh u bj apel t gjith besimtarve, q edhe kt sprov ta kalojm me dinjitet, ashtu si kaluam sprovat e mparshme . Ne q besojm n Zotin e Gjithfuqishm e dim se vdekja sht nj proces i natyrshm, prandaj edhe kjo na forcon edhe n kto momente kur po ndahemi nga kryetari yn..

  Ngushllimi yn m i mir pr kryetarin e Kosovs, Dr. Ibrahim Rugovn sht q ne ti realizojm aspiratat dhe mundin q ai tr jetn e tij ia kushtoi e ajo sht realizimi n jet i pavarsis s Kosovs.
  N fund e lus Allahun e Madhrishm q familjen e kryetarit, prfaqsuesve t institucioneve tona dhe popullin e Kosovs ta pajis me durim, ndrsa t ndjerin ta shprblej me t mirat e Tij t pakufishme pr mundin dhe angazhimin q ai bri pr nj jet m t mir dhe m dinjitoze t popullit ton.

  Myftiu i Kosovs, Mr. Naim Trnava
  My silence doesn't mean I am gone!

 7. #7
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Antarsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,869

  Nderron Jete Presidenti i Kosoves IBRAHIM RRUGOVA!!

  Sot me dt 21/01/2006 nderroi jete presidenti i kosoves Ibrahim Rrugova.
  Ai vdiq ne moshen 61 vjecare prane familjes se tij,per arsye se vunte nga kanceri ne mushkeri.

  Trupi i tij te prehet ne paqe.

  Ngushellimet e mia familjes Rrugova.

  Shpirt Njeriu

 8. #8
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  11,955
  Ibrahim Rugova - nj jet e tr

  Rugova: "Kosova sht e pavarur. Duhet njohje formale"
  Ibrahim Rugova ka lindur n fshatin Crc t Istogut, sot Burimit, n
  Kosovn prendimore, m 2 dhjetor t vitit 1944.
  Ka qen djali i nj tregtari t vogl i cili sht ekzekutuar menjher
  pas Lufts s Dyt Botore nga komunistt jugosllav.

  Shkollimin fillor dhe t mesm i ka mbaruar n vendlindje, ndrkaq
  studimet n Prishtin, n Beograd dhe n Paris.

  Ka studiuar linguistikn n Univeristetin e Sorbons dhe m pas ka
  punuar si studiues dhe kritik i letrsis n Prishtin, pr nj koh t
  gjat n Institutin Albanologjik t Prishtins.

  N vitet tetdhjet-nntdhjet ka qn kryetar i Lidhjes s
  Shkrimtarve t Kosovs dhe qysh ather sht shquar me nj aktivitet t
  ngjeshur n mbrojtjen e t drejtave kombtare t shqiptarve t Kosovs.

  N fakt qysh ather ishte shndrruar n disident politik.

  N politik sht futur me 1989 duke qen njri prej pak intelektualve
  q e krijuan partin e par politike, jasht skems s athershme t
  organizimit politik.

  N dhjetor t vitit 1989 u krijua Lidhja Demokratike e Kosovs, dhe
  kryetar i saj i par u zgjodh Ibrahim Rugova.

  Ai shum shpejt, q n vitin 1990, e krijoj imazhin e nj politikani
  modern, duke propaguar shputjen e Kosovs nga Serbia fillimisht, e m
  pas edhe nga Jugosllavia e athershme.

  Ibrahim rugova, duke qen kryetari i par i nj partie politike n
  sistemin pluralist u b opozitari m i madh i regjimit t Beogradit q
  drejtohej nga Sllobodan Millosheviqi.

  Rugova ishte br politikani i par q mendonte se t drejtat e
  popullit t Kosovs mund t realizoheshin me rrug paqsore dhe pa dhun.

  Ai dhe partia e tij, arritn q n vitin 1991, t mbanin nj referendum
  pr Kosovn shtet t pavarur dhe Sovran, mirpo rezultatet e ktij
  referendumi, qen shpallur t jashtligjshme nga Beogradi dhe udhheqja e
  athershme jugosllave.

  Nj vit m par, m saktsisht n shtator t vitit 1990, delegatt e
  Kuvendit t shprndar t Kosovs, kishin miratuar nj kushtetut me t
  ciln kosova shpallej republik e pavarur e federats-konfederats
  jugosllave, mirpo edhe ky vendim qe shpallur i jashtligjshm.

  Mirpo pavarsisht prej ksaj, n vitin 1992, Rugova n mnyr t
  njanshme kishte organizuar zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale, ku ai
  u zgjodh president i Kosovs.

  "Ne jemi pr nj Kosov t pavarur, njsoj t hapur si ndaj Serbis
  ashtu dhe Shqipris",- ishte ky prononcimi i tij m i shpesht npr
  konferencat e prjavshme t shtypit.

  Me kta hapa t tij, Rugova u b udhheqs i pakontestueshm i
  shqiptarve t kosovs.

  Ai pas ktyre zgjedhjeve arriti t krijoj edhe qeverin e Kosovs n
  ekzil dhe t organizoj nj struktur paralele n Kosov, duke filluar
  nga administrata, arsimi e deri te shndetsia.

  Gjat ksaj kohe provoi t bj disa hapa bashkpunimi me regjimin e
  Millosheviqit, fillimisht pr zhbllokimin e objekteve shkollore, por pa
  sukses.

  Duke qen lideri i vetm politik n Kosov, Rugova u b partner politik
  i shum shteteve prendimore dhe fitoi simpatin e tyre.

  Viti 1997 dhe fillimi i konflikteve t para t armatosura ndrmjet
  guerils shqiptare dhe forcave serbe n Kosov, e gjetn Rugovn n postin
  e kryetarit t LDK-s dhe n postin fiktiv t presidentit t shtetit.

  Ai mbetet lider i krahut t moderuar ose paqsor politik t Kosovs.

  Duke qen prijs i ktij krahu, ai mori pjes n konferencn e
  Rambouillet dhe t Parisit, por jo si kryetar i delegacionit. Krahu i lufts
  rezulton t jet m i autoritetshm dhe ai vhet n krye t veprimtaris
  luftarake e politike t kohs.

  Gjat fushats s bombardimeve t NATO-s n mars t vitit 1999, Rugova
  mbetet i ngujuar n shtpin e tij n Prishtin.

  Ai gjat ksaj kohe detyrohet t takohet dy here me Millosheviqin n
  Beograd dhe t krkoj edhe ndrprerjen e bombardimeve t NATO-s.

  Ai dhe familja e tij, arrin t largohen nga kosova dhe t strehohen n
  Itali, vetm pas ndrhyrjes s komunitetit fetar Shan Exhidio, i cili
  mbante raporte miqsore me Millosheviqin.

  N Kosov Rugova kthehet menjher pas lufts.

  Me nj autoritet t luhatur, ai arrin q t rikthehet n skenn
  politike dhe i fiton zgjedhjet e para t paslufts, dhe m 2002 bhet kryetar
  i Kosoves i njohur ndrkombtarisht.

  Rugova e krijoi edhe qeverin e par me partin e udhheqsit politik
  t ish-UK-s, Hashim Thai.

  Presidenti Ruugova dhe LDK-ja, arrijn q t fitojn edhe zgjedhjet e
  dyta t prgjithshme dhe Rugova n vitin 2004 rizgjedhet president edhe
  pr katr vite t tjera.

  Ai arrin t jet edhe dshmitar kundr armikut t tij t vjetr
  Sllobodan Millosheviqit n Gjykatn e Hags pr Krime t Lufts n
  ish-Jugosllavi.

  Gjat ksaj kohe t presidencs s tij, ka patur edhe nj tentim vrasje
  ndaj tij: n korrik t vitit 2005 shprtheu nj bomb n afrsi t
  makins s tij, mirpo ai shptoi i palnduar.

  Pak muaj m par, Ibrahim Rugova krijoj edhe grupin negociator pr
  zgjidhjen e statusit t Kosovs, dhe ai u vu n krye t ktij grupi.

  N fund-gushtim e vitit 2005 mjekt zbuluan se presidenti Rugova vuante
  nga kanceri n mushkri.

  Ai vdiq t shtunn n moshn 61 vjeare n ora 11.38 minuta n
  rezidencn e tij n Prishtin n pranin e familjes dhe mjekut personal.

  sht baba i tre fmijve, dy djemve dhe nj vajze.
  My silence doesn't mean I am gone!

 9. #9
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  11,955
  Kadare: Rugova ishte nj nga lidert e gjith kombit shqiptar


  Lajmi i hidhur q dgjuam na bri me dije q ishte pr nj humbje e
  rnd. Rugova ishte nj nga lidert e gjith kombit shqiptar, por fati i
  tij ishte q ai ishte presidenti i par i Kosovs. Kosova do t ket
  edhe t tjer president por emri dhe vendi i tij n historin e saj do t
  jen gjithmon t veant.

  do humbje sht e vshtir n do koh q t ndodhi, por koha e
  ndarjes s Rugovs nga Kosova dhe nga gjith shqiptart, ky vit pra, viti
  2006 kur Kosova ndodhet n prag t pavarsis e bn vdekjen e tij
  veanrisht t dhimshme.

  sht e vrtet q ai nuk do ta shoh dot ditn e pavarsis pr t
  ciln gjith jetn ka punuar dhe sht prpjekur. Por le t na ngushlloj
  mendimi se ai ishte nj vizionar dhe si gjith vizionart e ka
  parashikuar dhe e ka par pavarsin e Kosovs shum koh m par, athere kur
  rrall kush e shihte dhe kishte besim n t.


  ========================


  Reagime pas vdekjes s presidentit Rugova


  Presidenti Rugova 61 vje vuante nga kanceri n mushkri
  N nj deklarat t lshuar pas takimit me udhheqsit shqiptar n
  Prishtin, Kryeadministratori i Kosovs, Soren Jessen-Petersen komentoi
  lajmin e vdekjes s Presidentit Rugova si t dhimbshm.
  Duke shprehur ngushllimet e tij t sinqerta pr familjen e presidentit
  t ndjer dhe t gjith popullin e Kosovs, zoti Petersen tha se
  vizioni i fuqishm i presidentit Rugova pr Kosovn, t cilin e ka trasuar me
  aq prkushtim gjat t gjith jets s tij, i ka siguruar atij nj
  respekt jo vetm n mesin e qytetarve t Kosovs por edhe n mesin e t
  gjith bashksis ndrkombtare.

  Duke e vlersuar si tragjike vdekjen e presidentit n nj koh
  vendimtare pr Kosovn, zoti Petersen u ka br thirrje qytetarve t Kosovs
  q t jen t bashkuar.

  Nga udhheqsit politik t Kosovs, zoti Petersen ka krkuar pjekuri,
  e cila do t'i shrbente Kosovs n t tashmen dhe t ardhmen.

  Reagime t tjera

  "Sigurisht q qe nj humbje e madhe, nuk mund t them e papritur, por
  shum e dhimbshme dhe shum e thell, jo vetm pr kosovart, por pr
  gjith shqiptart pr gjith kmobin shqiptar.

  Ibrahim Rugova ka qn vrtet nj simbol i pavarsis s Kosovs, i
  kushtoi tr jetn asaj, dhe pikrisht kur Kosova po hyn n negociatat
  shum t vshtira dhe t dobishme pr t fituar pavarsin e saj, mungon ai
  q ndrroi kt dit m shum nga t gjith.

  N kto momente dua t'i drgoj familjes s Presidentit t ndjer
  Ibrahim Rugova, qeveris t Kosovs dhe gjith popullit kosovar ngushllimet
  e mija m t przemrta, n emrin tim personal dhe gjith popullit
  shqiptar.

  Dshiroj q ky lajm i hidhur, kjo ngjarja e hidhur t'i shrbej,
  popullit dhe politikanve kosovar, t shtrngojn rradht rreth tyre pr t'u
  angazhuar sa m tepr pr realizimin e dshirs s madhe t Ibrahim
  Rugovs dhe dshirs t gjith kosovarve dhe gjith shqiptarve pr t
  fituar pavarsin."
  Alfred Moisiu, president i Shqipris

  "sht nj lajm i hidhur pr Kosovn dhe shqiptart kudo n bot.

  Do t kujtohet pr shum gjra Rugova, por do t kujtohet n rradh t
  par si presidenti i par i Kosovs s lir.

  Pr mua si shkrimtar edhe si njeri dhimbja ka qn e veant, sepse la
  qn kolegu im edhe miku im.

  Kemi qn miq edhe kur kemi pasur mendime t njjta edhe kemi mbetur
  miq edhe kur kemi pasur mendime t kundrta.

  Ai vazhdon dhe do t vazhdoj t jet prsri i dobishm pr Kosovn
  dhe pr t gjith kombin shqiptar.

  Shpresoj se klasa politike e Kosovs n kt vit historik, kur mungesa
  e tij do t ndihet aq shum ta kthej emrin e tij, veprn dhe urtsin
  e tij, n nj energji t madhe prozitive pr Kosovn dhe t gjith
  shiptart."
  Ismail Kadare

  "Vdekja e Rugovs padyshim q do t lr nj boshllk n Lidhjen
  Demokratike t Kosovs, por edhe n skenn politike shqiptare.

  Mendoj se ai sht munduar t mos lr pasardhs dhe mnyra autoritare
  e drejtimit t Partis, sidomos tani ka pr t pasur pr pasoj luftn
  e ashpr midis disa kandidatve.

  Me siguri mund t them se pr fillim do t ket pr pasoj shtyrjen e
  bisedimeve t Vjens pr statusin e Kosovs."
  Oliver Ivanovi, nj prej liderve serb t Kosovs

  Lidert e Bashkimit Evropian dhe t Nato-s e kan quajtur si nj lajm
  shum t dhimbshm pr ta dhe humbje t madhe pr Kosovn n kt moment
  ky.

  "Presidenti Rugove do t mbahet mend si nj person i prkushtuar
  ndaj ides s nj Kosove demokratike, paqsore dhe multietnike.

  Kundrshtimi i tij ndaj dhuns, prfshir edhe ndaj viteve t vshtira
  n territoret e ish Jugosllavis , ishte edhe i guximshm edhe
  madhshtor."
  Jaap de Hoop Scheffer, Sekretari i Prgjithshm i Nato-s

  "Humbja e Presidentit Rugova ka ardhur n nj koh sfiduese pr
  Kosovn."
  Havier Solana, Shefi pr Politikn e Jashtme t BE-s
  My silence doesn't mean I am gone!

 10. #10
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  11,955
  Krijohet Kshilli Organizativ pr varrimin e kryetarit Ibrahim Rugova


  Qeveria e Kosovs, i shprehu t shtunn ngushllimet m t sinqerta familjes dhe qytetarve t Kosovs pr vdekjen e kryetarit t Kosovs, Ibrahim Rugova dhe bri thirrje q t gjith t marrin shembullin dhe idealin e kryetarit me angazhimet pr pavarsin e Kosovs. Ndrsa, qeveria dhe Kuvendi kan krijuar Kshillin Organizativ pr varrimin e kryetarit t Kosovs.
  My silence doesn't mean I am gone!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Ngushellime gjithe Shqiptareve qe e deshen Rugoven !
  Lavdi Presidentit te Kosoves Ibrahim Rugova!
  Le te jete vepra e Rugoves pishtar ne rrugen per Pamvaresimin e Kosoves.

  Ngushellime miqve te mij ne Forum qe e deshen Rugoven deri ne fund e keshtu do ta duam perjete figuren e tije legjende e amanetin e tij do ta kemi idealin tone Kombetar.

  .

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Shpreh ngushellimet familjes e gjithe popullit te kosoves.

  Ky monent i dhimbshem, te na sherbej per bashkim e mbylljen me sukses te procesit te pavaresise se Kosoves, per te cilen luftoi gjithe jeten dhe Ibrahim Rugova.

 13. #13
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  4,456
  Ngushellimet e mia popullit kosovar e familjes se tij.

  Ju prehte shpirti ne paqe.
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 14. #14
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  Rugova ka qene njeri i madh dhe nje nder politikanet me te mire e me te suksesshem shqiptar te koherave moderne. Ka qene nje nder politikanet me kontributin me te madh ne ceshtjet tona kombetare e sidomos ne ceshtjen e Kosoves ku kontributi i tij eshte i pallogaritshem, nuk ka kalkulator qe mund ta llogaris kontributin e tij.

  Ngushellimet e mia te sinqerta, se pari familjes Rugova, e pastaj edhe gjithe Kosoves, dhe gjithe shqiptarise per humbjen e nje njeriu kaq te madh qe jo shpesh na bie ta kemi midis nesh.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 15. #15
  i vetlarguar Maska e Arcimedes
  Antarsuar
  26-12-2005
  Vendndodhja
  Holland
  Postime
  591
  Mua me vjen shume keq qe nuk eshte me Ibrahim Rugova.
  Nje njeri i madh per Kosoven, por edhe per te gjithe Shqiptaret anembane ne bote.
  Ne duhet qe te marrim shembull nga ky njeri. Gjithe jeten ishte per paqe edhe pse serbet ca nuk i bene atij dhe familjes se tij.

  Nje njeri kaq shpirtmire dhe paqesor eshte veshtire ta bej me nena.

  Rahmet i paste shpirti.
  I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

 16. #16
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  11,955
  Familje e nderuar Rugova.

  Ju sot humbt bashkshortin, baban, vllaun!

  Por t jeni t sigurt se dhimbjen me ju e ndajn i tr populli shqiptar anembane Botes...

  Ngushllime pr gjith shqiptart anembane Botes q sot kan n sy lotin e dhimbjes...

  Ngushllime pr t gjith Dardanasit....

  Me hidherim te thelle, Davius!
  My silence doesn't mean I am gone!

 17. #17
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  Qeveria e Shqiperise shpall datat 23,24 dhe 25 janar Zi Kombetare


  Data e Publikimit: 21/01/2006

  Autori i Lajmit:
  24 ore

  Qeveria shqiptare vendosi sot (e shtun), n nj mbledhje t jashtzakonshme, t shpall tre dit zie kombtare n nderim dhe homazh t Presidentit t Kosovs, z.Ibrahim Rugova, i cili u nda nga jeta t shtunn n mesdit.  Sipas vendimit t Qeveris n datat 23, 24 e 25 janar 2006, n shenj dhimbjeje, respekti e mirnjohjeje pr t ndjerin Ibrahim Rugova, President i Kosovs, i cili ndrroi jet, pas nj smundjeje t rnd vendi do t jet n zi kombtare. N ditt e zis kombtare, n t gjitha institucionet, shtetrore dhe publike, t ulet flamuri kombtar n gjysmshtize.  T gjitha veprimtarit artistike, kulturore dhe sportive, t planifikuara pr ditn, kur do t zhvillohet ceremonia e varrimit, t pezullohen dhe t shtyhen pr nj dat t mvonshme.  Qeveria fton t gjitha stacionet radiotelevizive, publike dhe private, q, ditn kur do t zhvillohet ceremonia e varrimit, t transmetojn muzik funebr. Ditn e mrkur, dat 25.1.2006, ora 12, kur arkivoli me trupin e t ndjerit do t vendoset n banesn e fundit, t ndrpritet do veprimtari, t mbahet nj minut heshtje dhe t bien borit dhe sirenat e t gjitha mjeteve t lvizshme n mbar vendin, n nderim t kujtimit t t ndjerit. N ceremonin e varrimit, q do t organizohet n Prishtin, do t marr pjes nj delegacion zyrtar i nivelit t lart.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Drita_Love
  Antarsuar
  06-11-2005
  Vendndodhja
  SWEDEN
  Postime
  101

  Ibrahim Rugova=HERO

  Ky është lajm teper i hidhur
  dhe ndihem keq sepse e
  kemi humbur një person i cili për mua gjithëmonë
  do të jetë një ndër idollet më të mëdha në botë:

  RUGOVA GANDHI MARTIN LUTHER KING

  FALIMINDERIT QË EGZISTUAT DHE JENI PJESË E HISTORISË NJERËZORE
  R.I.P
  Dua te jem e lir,te fluturoj,ZOTIN ta gjej dhe prjetoj, q ne momentin e vdekjes t mos mendoj q kurr as nuk jetova!

 19. #19
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Antarsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,441
  Ngushellimet e mija deri te familja e Prezidentit Rugova poashtu edhe te gjithe shqipetarve tjere qe e ndajne dhimbjem me familjen e tij.


  Zoti e shperbleft me parajse

 20. #20
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846
  Ngushellimet e mia per familjen dhe me te afermit
  Poashtu, ngushellimet e mia per te gjithe kosovaret. Sot humben nje njeri me vlere te madhe per kombin.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

Faqja 0 prej 12 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Fatmir Sejdiu
  Nga YlliRiaN n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 18-05-2010, 18:47
 2. Akademia e Shkencave dhe heshtja ndaj sfidave te kohes
  Nga &Mitrovicalia& n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 18-06-2009, 19:10
 3. Shprthen dhuna ndretnike n Kosove
  Nga mitrovicalia_81 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 334
  Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •