Eshaloni i par i Brigads multinacionale t Evrops Juglindore (SIBRIG), e cila duhet t numroj 400 ushtar sot niset n misionin e par pr mbshtetjen e paqes n prbrje t Forcave ndrkombtare pr mbshtetjen e siguris n Afganistan.

Ceremoniali zyrtar pr drgimin e pararojes s Brigads e cila do t jet nn komandn bullgare do t mbahet sot n Konstanc, Rumani.

Pjesa kryesore e forcave duhet t arrij n Afganistan n fillim t shkurtit, n mesin e tyre do t jen edhe 11 oficer dhe nnoficer t Maqedonis.

Detyra themelore e brigads do t jet q t`i ndihmoj Qeveris s Afganistanit n mbshtetjen e stabilitetit, siguris dhe krijimin e kushteve pr lvizjen e lir n zonn e prgjegjsis, q prfshin Kabulin me rrethin.

Marrveshja pr drgimin e brigads u nnshkrua n dhjetor n Uashington gjat Takimit t dhjet t ministrave t mbrojtjes t Evrops Juglindore (SEDM), n t cilin mori pjes edhe Maqedonia e prfaqsuar nga ministri Jovan Manasievski.

Iniciativa SEDM sht formuar n vitin 1996, ndrsa at e prbjn Shqipria, Bullgaria, Greqia, Italia, Maqedonia, Rumania, Ukraina (prej dhjetorit t vitit 2005) dhe Turqia, vzhgues jan SHBA-t, Kroacia dhe Sllovenia.