Nj pjes e medias vendse shprehet skeptike pr aftsit e gjermanit si trajner 16-01-2006

Lothar Matheus pritet me kritika n Brazil

Puna e tij n Brazil do t filloj n shkurt, por q tani kan ardhur kritikat e para n adres t Lotar Mateusit, nga ana e mediave dhe gazetarve vends. Edhe pse ish trajneri i Hungaris nuk e ka filluar ende punn, angazhimi i tij te klubi i Paranaenses sht pritur me kritika.

"Si lojtar, ai ishte i shklqyer. Si trajner sht nj zero. Mua s'ma ka mbushur asnjher mendjen," - sht shprehur gazetari i njohur sportiv, Paulo Klement, n televizionin "SportTV".

Kolegt e tij n tryezn e diskutimeve, gjat emisionit n fjal, kan diskutuar se angazhimi i gjermanit ishte t paktn nj gj e favorshme n aspektin e marketingut.

Sipas tyre, skuadra e re e Mateusit, Atletiko Paraneanse, ka krkuar t bhet e famshme n arenn ndrkombtare dhe pr kt ka br edhe nj lvizje t till. Nga ana e tij, Mateusi, pas pranimit t puns s re dhe nnshkrimit t nj kontrate 1 vjeare, ashtu si ka konfirmuar edhe vet gjermani, ishte shprehur se n fillim kishte pasur frik pr t pranuar nj detyr t till.

"T shkosh n nj tok t panjohur, n nj vend t panjohur, ku nuk ka shkelur m par nj gjerman, por besoj se as ndonj europian, sigurisht q n fillim e merr me hezitim. Por kur pash mikpritjen dhe entuziazmin e njerzve atje, mendova se ishte vrtet nj gj q ia vlente," - kishte deklaruar Mateusi pas marrjes s detyrs s re.

Skuadra e re e Mateusit sht ngjitur n kategorin e par n vitin 1995, ndrkoh q n vitin 2001 arriti madje t shpallej edhe kampione e Brazilit. Edhe nj gazet lokale sht shprehur skeptike pr aftsit e 44 vjeari, q edhe pse e mori n duar Hungarin, me misionin pr ta shndrruar dhe kualifikuar pr n Botrorin e Gjermanis, nuk arriti t bj dot asgj. Duke iu referuar edhe lufts s pushtetit n Federatn Hungareze, t shprthyer pr shkak t Mateusit, kjo gazet shkruan se tekniku gjerman nuk di gj tjetr vese t shkaktoj polemika n do vend ku shkon.

Por ndryshe nga nj pjes e medias apo gazetarve vends, tifozt e klubit t ri t Mateusit kan qen shum t knaqur dhe entuziast pr angazhimin e teknikut gjerman. N faqen zyrtare t klubit n internet kan vrshuar menjher shum mesazhe vlersuese, menjher sapo u b publike marrja e Mateusit.

Gjermani zgjodhi t zbarkonte n Brazil, pr shkak se me kombtaren hungareze nuk kishte m asnj kontrat t vlefshme q prej fillimit t ktij viti. Prpara zyrtarizimit t puns s Mateusit me klubin brazilian, disa zyrtar t Federats Hungareze pretendonin se gjermani "kishte nj kontrat t nnshkruar deri n vitin 2007." Por sipas Mateusit, "nj gj e till nuk sht aspak e vrtet."