Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 27
  1. #1
    e Shqipes Maska e Foleja_
    Anėtarėsuar
    04-08-2004
    Postime
    1,694

    Lightbulb Si ta lehtesojme dhimbjen shpirterore ?

    Duhet te mesohemi ti perballojme si burrat fatkeqesite dhe merzitjet.Kjo eshte nje nga zotesite per te jetuar.
    Kronini


    Jeta eshte plote befasi, kete e dijme te gjithe.Mirepo befasia e humbjes se nje personi te dashur shpeshe shkakton nje dhembje te madhe, qe ne te shumten e rasteve keto dhembje kufijezojne aftesine e te menduarit te kjarte, aftesine per te punuar,per tu gezuar,bile edhe per tu perkujdesur per veten apo per familjen.Eshte shume e kuptueshme se te gjithe njerezit nuk e perjetojne humbjen ne te njejten menyre.apo ndoshta edhe menyra se si e shprehin dhembjen ndryshon . Ndryshon edhe menyra se si e luftojne boshllekun qe personi i cili largohet nga kjo jete e lene ne ne , ne zemer e mendjen tone. Mendoje qe te flitet per menyrat e lehtesimit te dhembjes nga aspekti i secilit , do te bente mire per te gjithe, sepse shume nga ne kemi humbur gjate jetes dikend: Gjyshen.Gjyshin,Prinderit,Vellaun apo Motren, Shokun apo mikun...
    Nje gje e kam kuptuar: qe te vuash ne heshtje eshte denimi me i madh qe njeriu mund te i cakton vetes.Cdo here eshte dikush aty afer me te cilin mund te bisedosh per dhembjen qe ndjen. Miku nuk eshte vetem te e ndan gezimin me ty , por edhe dhembjen dhe hallin, andaj kurr nuk duhet ngurruar te flitet edhe per dhembjen.

    Ndoshta ka edhe menyra dhe metoda te tjera per lehtesim te dhembjes shpirterore.Atehere te shkruajm per to, mbase neser na duhen secilit !!!


    Ska rendesi ne cilin tren udhetoni.Me rendesi eshte se ne cilin stacion zbritni!
    Tueni

  2. #2
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anėtarėsuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Citim Postuar mė parė nga Foleja_
    Duhet te mesohemi ti perballojme si burrat fatkeqesite dhe merzitjet.Kjo eshte nje nga zotesite per te jetuar.
    Kronini


    Jeta eshte plote befasi, kete e dijme te gjithe.Mirepo befasia e humbjes se nje personi te dashur shpeshe shkakton nje dhembje te madhe, qe ne te shumten e rasteve keto dhembje kufijezojne aftesine e te menduarit te kjarte, aftesine per te punuar,per tu gezuar,bile edhe per tu perkujdesur per veten apo per familjen.Eshte shume e kuptueshme se te gjithe njerezit nuk e perjetojne humbjen ne te njejten menyre.apo ndoshta edhe menyra se si e shprehin dhembjen ndryshon . Ndryshon edhe menyra se si e luftojne boshllekun qe personi i cili largohet nga kjo jete e lene ne ne , ne zemer e mendjen tone. Mendoje qe te flitet per menyrat e lehtesimit te dhembjes nga aspekti i secilit , do te bente mire per te gjithe, sepse shume nga ne kemi humbur gjate jetes dikend: Gjyshen.Gjyshin,Prinderit,Vellaun apo Motren, Shokun apo mikun...
    Nje gje e kam kuptuar: qe te vuash ne heshtje eshte denimi me i madh qe njeriu mund te i cakton vetes.Cdo here eshte dikush aty afer me te cilin mund te bisedosh per dhembjen qe ndjen. Miku nuk eshte vetem te e ndan gezimin me ty , por edhe dhembjen dhe hallin, andaj kurr nuk duhet ngurruar te flitet edhe per dhembjen.

    Ndoshta ka edhe menyra dhe metoda te tjera per lehtesim te dhembjes shpirterore.Atehere te shkruajm per to, mbase neser na duhen secilit !!!


    Ska rendesi ne cilin tren udhetoni.Me rendesi eshte se ne cilin stacion zbritni!
    Tueni
    Menyra per te lehtesuar dhimbjen nuk Ekzistojne.Por Njeriu eshte me i Forte se Guri se i thone 1 fjale Cfare i ra njeriut per pjese dhe nuk e hoqi.Prandaj me ato teori duke biseduar apo duke ndejt afer me dike Genjejme vetveten.Dhimbja ngelet pavaresisht Flasim apo jo me dike.Pavaresisht veshim apo jo rroba te zeza.Pavaresisht Shikojme apo Jo televizion sepse kur njeriut i dhemb Zemra Gjerat Rrethanore nuk kane Vlere.Flas nga Shembulli personal sepse e kam provuar kur humba baban.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anėtarėsuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovė
    Postime
    4,216
    Si ta lehtësojmë dhimbjen shpirtërore ?

    Dhembja është diçka tepër personale dhe duke qenë e tillë nuk mund të gjeneralizohet dhe nuk mund të sillen dofar rregullash të caktuara të veprimit në kohën kur keni dhembje shpirtërore.
    Tek njerëzit e ndjeshëm dhembja e çfarëdo lloji çoft nuk mund të mëshihet, sepse ata e diskutojnë me çdokend që mendojnë se mund të ua lehtësoj dhembjen, dhe këta për një periudh kohorë (gjersa janë në kominikim) harrohen paksa dhe dhembja për ato memente është më e vogël, por dhembjen e ndjen me më shumë forcë dhe me më shumë vështirësi e tejkalojnë, sepse kurrësesi nuk arrijnë të pajtohen me faktin se ajo që ka ndodhur nuk ç’ndodhë dot.
    Tek njerëzit me bindje më të madhe, me vendosmëri më të madhe dhe me stabilitet më të madh shpirtëror, dhembja shpirtërore tejkalohet më lehtë pa pasur nevojë bashkëbisedimi me askend, sepse gjërat e ndodhura i marrin si akte të kryera të cilat nuk janë në fuqinë e tijë/sajë të ndikimit. Por nuk duhet harruar se ata drithërimat shpirtërore i kanë shumë të theksuara përmbrenda vetvehtes dhe një fazë (sidomos atë fillestare) janë pothuajse vetëvrasëse. Por me tekjalimin e kësaj faze të cilën ata e bëjnë në qetësi dhe vehet re vetëm një shuarje shpirtërore e ngadalshme, pa lotë, pa ofshama, pa fjalë, tërësisht në qetësi.
    Një pjesë njerëzish kanë nevojë për bashkëbisedues, të tjerët duan qetësinë dhe vetminë. Por gjithësesi është më se e nevojshme të tejkalohet si fazë e vështirë e jetës njerëzore sado që ky tejkalim të jetë i ngadalshëm.
    Këtu ndihmon edhe diçka që në kohën e fundit pak aplikohet, besimi në perëndinë dhe plotfuqishmërinë e tij. Kur është kështu , pra kur besimi është i plotë, atëherë thjeshtë do të themi: Çfarë vjen nga perëndia, mirë se ardhtë!
    Unë për vehten time, preferoj bashkëbisedimin, mundësisht të qetë dhe pa strese, në mënyrë që shkaku i ndjeshmëris sime të gjej mbështetjen dhe ndihmën për tejkalimin e thyerjes shpirtërore.
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

  4. #4
    e Shqipes Maska e Foleja_
    Anėtarėsuar
    04-08-2004
    Postime
    1,694
    Citim Postuar mė parė nga IL__SANTO
    Menyra per te lehtesuar dhimbjen nuk Ekzistojne.Por Njeriu eshte me i Forte se Guri se i thone 1 fjale Cfare i ra njeriut per pjese dhe nuk e hoqi.Prandaj me ato teori duke biseduar apo duke ndejt afer me dike Genjejme vetveten.Dhimbja ngelet pavaresisht Flasim apo jo me dike.Pavaresisht veshim apo jo rroba te zeza.Pavaresisht Shikojme apo Jo televizion sepse kur njeriut i dhemb Zemra Gjerat Rrethanore nuk kane Vlere.Flas nga Shembulli personal sepse e kam provuar kur humba baban.
    Pikerisht menyra e te menduarit te kundert ne mes te njerezve me shtyri te e hap kete teme.Ju thuani qe nuk ka menyre per te lehtesuar dhembjen, e kuptoj plotesisht mendimin tuaj,por une mendoj ndryshe. Besoj qe dhembja sado e fuqishme dhe sado keq qe godet, nese e ndane me dike sherimi behet me i shpejte .Koha thone sheron plage , por fjala ka fuqi edhe me te madhe.

  5. #5
    lepurushe Maska e bebushja
    Anėtarėsuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    Hi All
    Mendoj Se Menyra E Komunikimit Me Miqte E Tu Ne Raste Vuajtje Shpiterore
    Eshte Nje Si Nje Paracetamol Ne Raste Dhimbje Koke. Por Jo Se Eshte Sheruse ,Thjeshte Letesuse. Dhimbja E Humbjes Daravitet Paska Duke Folur Me Nje Tjter. E Vetmja Qe Sheron Eshte Koha .,, Pacim
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  6. #6
    e Shqipes Maska e Foleja_
    Anėtarėsuar
    04-08-2004
    Postime
    1,694
    Citim Postuar mė parė nga VanishingPoint
    Nje menyre (disi ekstreme) per te perballuar humbjen e njerezve qe do eshte te vrasesh njerzit qe urren. ne kete menyre krijohet kompensimi. Per shembull adolf einchman ka thene se ai shkon drejt vdekjes i lumtur pasi kish cuar ne vdekje mbi 800,000 mije cifute personalisht
    Kjo per nje njeri normal do te ishte shkaterrim ndjenjash,dhe jo lehtesim i tyre

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anėtarėsuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovė
    Postime
    4,216
    Citim Postuar mė parė nga Foleja_
    Kjo per nje njeri normal do te ishte shkaterrim ndjenjash,dhe jo lehtesim i tyre
    Edhe kjo punė varet nga tipi i njeriut, dikush vret me armė, tjetri me fjalė, por ėshtė edhe njė vrasje specifike, ajo kur tė vrasin me heshtje!!!
    Dhe kujtoj se nė kėtė mėnyrė vritet edhe i vrari edhe vrasėsi, paksa e pakapshme por e vėrtetė.
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e hajla
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    1,553
    heshtjen do ta quaj (abstrakte) gjeja me derminuese, per shendetin e njeriut qe djeg qelizat, e qenies njerzore!!! ma ne fund, dhe qimet nga koka mund ti shfaros nje, nga nje,,, pastaj,pleqerin veq sa e pershpejton...lol,dhe nuk mbetet asgje per njeriun, vec si mund te pershkruhet si njeri!"

    Ps.une vetem me ni nga fjalet,e Folejes pajtohem qe thot nese nda me dikend sherimi behet me i shpejt...theksoja qe kjo eshte me reciproke,menyra per te tejkaluar,ose si t'them lehtesuar ,ate heshtjen) prej nga qka vjen deri te heshtja? kuptohet, se diqka e shtyn njeriun te vije deri te kjo,po gjithsesi dhe vete njeriu duhet gjetur menyren per te dalur nga kjo setuat, dhe sikur dikush perpiqet per optimizem qoft familjar qoft shoku/shoqja miku/mikja,e tje... nuk e shoh te arsyer refuzimin,duke patur parasysh qe personi po perpiqet te afroi te duhuren,ose te pakten ne mbeshtetje,ni ofrim gjithsesi...flm,

    hajla.
    Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e forever
    Anėtarėsuar
    24-05-2002
    Vendndodhja
    new york
    Postime
    396

    Koha Sheron

    s'ka ilac me te mire se koha... per te gjitha llojet e dhimbjeve..atyre qe ikin vete e ato qe me zor se ikin

    tashi i cik vere/pije e sidomos shoqeri e mire, e ben procesin shume me te lehte
    Liebe! liebe, lass mich los!

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anėtarėsuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovė
    Postime
    4,216
    Menyra me e sigurte per lehtesimin e dhembjeve shpirterore eshte VDEKJA, ajo i sheron te gjitha dhembjet.
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

  11. #11
    ~SmiLe~ Maska e BaBy_BiRbA
    Anėtarėsuar
    30-04-2002
    Vendndodhja
    Melbourne, Land Down Under
    Postime
    582
    Se besoj se ka ndonje menyre per te lehtesuar dhimbjen.Jeta ka sfidat dhe veshtiresite e saj. Njeriu duhet te mesohet si ti perballoje.Dhimbjen nuk e shmang dot.Ne nje menyre apo tjeter do e provosh... thjesht duhet te behesh i/e forte dhe te ecesh perpara. Ndjenjat prandaj jane, qe njeriu te ndjeje...
    Shmile Pweet Face..Me Wubz U :D

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e hope31
    Anėtarėsuar
    23-11-2002
    Vendndodhja
    ketu
    Postime
    1,054
    dhimbja sherohet me kohen

    duke e ndare dhimbjen me dike

    dhe mbi te gjitha duke u marre me pune , me veprimtari konkrete
    Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
    Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
    :^proton

  13. #13
    New York Maska e mario_kingu
    Anėtarėsuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225

    Wink

    duke qen busy me pun duke u mar me dicka se po je ne shpi me keq behesh L
    Partizoni

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e EXODUS
    Anėtarėsuar
    15-06-2003
    Vendndodhja
    Intravenous..
    Postime
    1,667
    ani shqipe ani, po qka ju ka gjet mre? qka ju frigon? ani vllau ime lexoni dofar kshu, paēka se...

    Citim Postuar mė parė nga BaBy_BiRbA
    Se besoj se ka ndonje menyre per te lehtesuar dhimbjen.Jeta ka sfidat dhe veshtiresite e saj. Njeriu duhet te mesohet si ti perballoje.Dhimbjen nuk e shmang dot.Ne nje menyre apo tjeter do e provosh... thjesht duhet te behesh i/e forte dhe te ecesh perpara. Ndjenjat prandaj jane, qe njeriu te ndjeje...


    "Jeta eshte dhimbje e dhimbja jete!"

    para dofar (lol) kohe ke forumi i letersise (krijimet e forumisteve) kam lexuar dicka te tille:

    eh moj dhimbje dhimbje e shenjte
    me le te kuptoj qe jam akoma ne jete!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga EXODUS : 20-05-2006 mė 12:28

  15. #15
    gjithmone e me larg
    Anėtarėsuar
    22-10-2004
    Vendndodhja
    tirana
    Postime
    572
    dhimbja duhet ndjere, duhet lene te beje punen e vet sepse njeriu rritet ne vetvete vetem nga ndjesite dhe gjerat qe ndjen me te vertete. mbasi ta kesh jetuar do kaloje, do vije nje gezim, nje dhimbje tjeter e keshtu me rradhe deri kur mos jesh me.
    nderkohe nese kerkoni te ndjeheni me mire, apo te harroheni per pak shoqeria dhe njerez perreth ndihmojne. ndersa familja eshte prehje dhe qetesi.
    cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

  16. #16
    ~SmiLe~ Maska e BaBy_BiRbA
    Anėtarėsuar
    30-04-2002
    Vendndodhja
    Melbourne, Land Down Under
    Postime
    582
    Citim Postuar mė parė nga BaBy_BiRbA
    Se besoj se ka ndonje menyre per te lehtesuar dhimbjen.Jeta ka sfidat dhe veshtiresite e saj. Njeriu duhet te mesohet si ti perballoje.Dhimbjen nuk e shmang dot.Ne nje menyre apo tjeter do e provosh... thjesht duhet te behesh i/e forte dhe te ecesh perpara. Ndjenjat prandaj jane, qe njeriu te ndjeje...
    ...

    Hajt se kur vuan e ndjen dhimbjen, mesohesh te vleresosh gezimin dhe gjerat e mira qe te vijne ...Ca ti besh,kjo jete na ra per pjese.
    Shmile Pweet Face..Me Wubz U :D

  17. #17
    Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
    Anėtarėsuar
    23-08-2009
    Vendndodhja
    Ne mesin e te dashurve te mi...
    Postime
    10,781
    Citim Postuar mė parė nga Foleja_ Lexo Postimin
    Duhet te mesohemi ti perballojme si burrat fatkeqesite dhe merzitjet.Kjo eshte nje nga zotesite per te jetuar.
    Kronini


    Jeta eshte plote befasi, kete e dijme te gjithe.Mirepo befasia e humbjes se nje personi te dashur shpeshe shkakton nje dhembje te madhe, qe ne te shumten e rasteve keto dhembje kufijezojne aftesine e te menduarit te kjarte, aftesine per te punuar,per tu gezuar,bile edhe per tu perkujdesur per veten apo per familjen.Eshte shume e kuptueshme se te gjithe njerezit nuk e perjetojne humbjen ne te njejten menyre.apo ndoshta edhe menyra se si e shprehin dhembjen ndryshon . Ndryshon edhe menyra se si e luftojne boshllekun qe personi i cili largohet nga kjo jete e lene ne ne , ne zemer e mendjen tone. Mendoje qe te flitet per menyrat e lehtesimit te dhembjes nga aspekti i secilit , do te bente mire per te gjithe, sepse shume nga ne kemi humbur gjate jetes dikend: Gjyshen.Gjyshin,Prinderit,Vellaun apo Motren, Shokun apo mikun...
    Nje gje e kam kuptuar: qe te vuash ne heshtje eshte denimi me i madh qe njeriu mund te i cakton vetes.Cdo here eshte dikush aty afer me te cilin mund te bisedosh per dhembjen qe ndjen. Miku nuk eshte vetem te e ndan gezimin me ty , por edhe dhembjen dhe hallin, andaj kurr nuk duhet ngurruar te flitet edhe per dhembjen.

    Ndoshta ka edhe menyra dhe metoda te tjera per lehtesim te dhembjes shpirterore.Atehere te shkruajm per to, mbase neser na duhen secilit !!!


    Ska rendesi ne cilin tren udhetoni.Me rendesi eshte se ne cilin stacion zbritni!
    Tueni
    Qenka nje teme e hershme por ja qe tani me ra ne sy,ndoshta sepse e ndjej edhe une kete dhemje per njerizit e dashur qe i humba!
    Une diq kam kuptuar njeriu jeton me dhembje tere jeten,sepse jeta eshte dhembje,akoma pa tu sheruar plaget per nje person te dashur per ty vjen lajmi per nje tjeter dhe keshtu me radhe.Gjyshja ime para se te largohet nga kjo jete me pat thene,e dij qe cdo person vuan per humbjen e te afermive,por une te kisha thene ne vend te vuatjes dhe dhemjes apo mallit qe do te kaplon... Thuaj vetes ai /ajo jeton ne kujtesen time dhe kujto kohen e bukur qe ke kaluar me ate person do te shofesh qe dhembje do te jet me e leht.
    Ne fillim ishte apsurde kjo keshill e gjyshes,por me kalimin e kohes me duket se eshte gjeja me e mire per te vazhduar jeten me nje grusht lumturi qe pata fat te jem mbesa e saj.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhenet.M.S. : 23-04-2011 mė 19:38
    - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
    Agim Metbala"

  18. #18
    Citim Postuar mė parė nga forever Lexo Postimin
    s'ka ilac me te mire se koha... per te gjitha llojet e dhimbjeve..atyre qe ikin vete e ato qe me zor se ikin

    tashi i cik vere/pije e sidomos shoqeri e mire, e ben procesin shume me te lehte
    Me rrjeshtin e pare jam dakord, ndersa per rrjeshtin e dyte, jam totalisht kundra. Pija ne raste kur ke hidherim te madh, mund te coje ne vendime te gabuara bile deri ne vetvrasje
    Revolution 1848

  19. #19
    New York Maska e mario_kingu
    Anėtarėsuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    Ilaci kryesor eshte koha edhe vetem Koha
    cdo njeri ne kete bote ka dicka ose peson dicka por prap e kalon
    Partizoni

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e mali2
    Anėtarėsuar
    12-02-2008
    Postime
    90
    Citim Postuar mė parė nga Poeti Lexo Postimin
    Menyra me e sigurte per lehtesimin e dhembjeve shpirterore eshte VDEKJA, ajo i sheron te gjitha dhembjet.
    Poet!
    Nuk eshte hap tema me pytjen " a i mbyll vdekja dhimbjet"?
    Po si te perballohen lehtesohen ato kur na vijne ne jete!
    pergjigje me absurde sme ka rene te lexoj ndonjeher se sa nga kjo qe ke dhene ti!
    Mė kujto...kur heshtja ėshtė heshtje...dhe ulerima dashuri!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Dhimbje tė kujtesės
    Nga hajla nė forumin Ditari i meditimeve
    Pėrgjigje: 221
    Postimi i Fundit: 23-10-2011, 21:53
  2. Si tė parandalosh dhimbjen e kokės nė verė
    Nga miki_al2001 nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-08-2006, 09:10
  3. Si te lehtesojme hapjen e programeve, dosjeve, skedareve
    Nga edspace nė forumin Trajnim & leksione
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-09-2005, 21:50
  4. Zgjedja e vdekjes per te shmangur dhimbjen ..
    Nga AuGuSt_ nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 16-09-2004, 00:38
  5. vetem shkruaj dhe nxire jashte tere dhimbjen qe mban
    Nga tironce85al nė forumin Ditari i meditimeve
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 23-11-2002, 23:36

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •