Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 27 prej 27
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  35 falenderime nė 29 postime
  une per te keshillu jam e para,pooor kur vie rasti te une,reagoi si eshte me keq,mbyllem ne vete,dhe nuk duroi te me flasi kush,dua ti perjetoi vetem te gjitha.

  E diii ,gabim,por kshu jam!

  keshilla ime,mos veproni si une,eshte shum e dhimbshme.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e mali2
  Anėtarėsuar
  12-02-2008
  Postime
  90
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Foleja_ Lexo Postimin
  Duhet te mesohemi ti perballojme si burrat fatkeqesite dhe merzitjet.Kjo eshte nje nga zotesite per te jetuar.
  Kronini


  Jeta eshte plote befasi, kete e dijme te gjithe.Mirepo befasia e humbjes se nje personi te dashur shpeshe shkakton nje dhembje te madhe, qe ne te shumten e rasteve keto dhembje kufijezojne aftesine e te menduarit te kjarte, aftesine per te punuar,per tu gezuar,bile edhe per tu perkujdesur per veten apo per familjen. ....
  Miku nuk eshte vetem te e ndan gezimin me ty , por edhe dhembjen dhe hallin, andaj kurr nuk duhet ngurruar te flitet edhe per dhembjen.

  Ndoshta ka edhe menyra dhe metoda te tjera per lehtesim te dhembjes shpirterore.Atehere te shkruajm per to, mbase neser na duhen secilit !!!


  Ska rendesi ne cilin tren udhetoni. Me rendesi eshte se ne cilin stacion zbritni!
  Tueni
  Kjo jete dhe kjo bote na mbetet e perkohshme...nje dite ikim nga e perkoheshmja drejt te perhershmes... dhe sdo jemi mė...per ta shijuar njeri tjetrin, me ata/o qe shpirti na gjen qetsine. Kur njerizit e zemres ndahen nga Ne...na lėnė nga kjo botė, do ta pyesim veten tone...a u ngopem biseda se bashku... a u ngopem se qeshuri...a dham mjaft dashuri per njerzit e zemres apo i ngelem borgj atyre...pa i dhen mjaftueshem respektin, dashurine, ndjeshmerin, dashamiresin, qe kur te ikim te themi..."per aq sa patem mundesi i dhamė mjaft njeri tjetrit"....e shijuam ate person me te mirat, e te metat qe kishte, dhe do ta pajtojm veteveten se vertet i kemi dhėn te merituaren, ne menyre qe edhe ai/ajo qė ikėn e ndjeu thell dashurinė qė kemi pėr tė dashurin tonė....

  Mė ka rene te degjoj nga njerzit mendimet e tyre qe thone..."e kam ditur se sdo ta kem te perjetshem qendrimin me tė...dhe e kam shfrytzuar cdo minut te jetes, per ta kuptuar se sa te rendesishem jemi per njeri tjetrin"...sa te rendesishem jemi per te dhen e marr dashuri....per te dhen e marr respekt... vetem ateher do te gjejm force ta perballojme dhimbjen qe na kaplon kur dicka na vjen pa pritur ne jete.

  respekte Foleja_
  Mė kujto...kur heshtja ėshtė heshtje...dhe ulerima dashuri!

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-05-2005
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Un mendoi qe ne raste te renda njeriu duhet te gjen forcen dhe ta kontrolloi veten me shum se gjdo her tjeter,pasi qe duhet kuptuar qe esht jasht gjendjes normale,Un kish nje rast te hidhur ne te kaluaren sa qe me preu gezimin dhe ditet e bukura qe i shijoja dhe jata ime u fut ne nje si te them guac te mbyllur,sa qe dhe njerzit qe i doja dhe u shkriheshim ne llafe e te qeshura me par tani filluan te me duken te pa logjikshem te pa sens.Mirpo e kam menduar thell problemin dhe asnje gje ne ket bot nuk mund ta ndryshonte pasi qe nuk ishte ne doren e njeriut,dhe me mbeti nje zgjidhje e vetme; fillova ta marr ket problem si shum normal sikur te gjitha gjerat tjera ne jet qe ndodhin,ne duhet ta kuptoim se nuk esht gjdo gje ne duart tona dhe sipas deshirave tona dhe duhet qe te pajtohemi.Sporti ,shoqerija,filmat,dhe te jesh sa me aktiv per nje koh lehteson,nese ti i ndihmon kohes koha sheron plag,Duhet te i anshkalosh gjitha, dhe duhet kuptuar qe jeta esht dhurat qe te obligon qe ti ta trajtoish sa me mir qe mundesh, pa marr para sysh sfidat e jetes.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime
  Citim Postuar mė parė nga mali2 Lexo Postimin
  Poet!
  Nuk eshte hap tema me pytjen " a i mbyll vdekja dhimbjet"?
  Po si te perballohen lehtesohen ato kur na vijne ne jete!
  pergjigje me absurde sme ka rene te lexoj ndonjeher se sa nga kjo qe ke dhene ti!
  Nese ty te duket absurde eshte qeshtje jotja, por duhet lexuar edhe postimet e mia me te hereshme ne kete teme qe tregojne menyren se si mendoj qe mund te tejkalohet dhembja. Nese dikush nuk provon te gjej ilaqin per dhembjen, atehere le te pret vdekjen, sepse nuk ka ilaq per te...
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 5. #25
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime
  Vetem ata qe besojn mund te ken lehtesime qe ti tejkalojn keto dhimbje.

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lexuesi_ pėr postimin:

  Ereza (29-10-2015)

 7. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-05-2005
  Mosha
  34
  Postime
  289
  Faleminderit
  2
  4 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Si ta lehtesojme dhimbjen shpirterore ?

  dhimbja shpirtrore nuk eshte aq lehte per tu qetesu. jan momentet e veshtira qe te merzitin e te kujtojn diqka qe ka ndodhe me nje person sa jeni kan bashk. po per ta pas ma leht duhet me dal me shoqeri me bisedua per sene tjera se nese gjith flet per ate dhimbje nuk te kalon leht

 8. #27
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Si ta lehtesojme dhimbjen shpirterore ?

  Meqe jemi ne forumin fetar,besimi qe e shpegon dhe i kushton me shume rendesi dhimbjes eshte budizmi. Simbas budizmit "iluminimi"(ndritja) bazohet ne ate qe quhet "Kater te vertetat fisnike" 1) Jeta eshte dhimbje. 2) Dhimbja lind nga deshira.3) Zhdukja e deshires tregon (do te thote) fundi i dhimbjes. 4)Zhdukja e deshires behet duke kontrolluar (vetveten) ne menyren e sjelljes,mendimit e besimit.

  Shkruhet :

  " Dhe kjo eshte,"o besimtar",e verteta fisnike reth dhimbjes : lindja eshte dhimbje,pleqeria eshte dhimbje,dhimbje eshte te rish me personin qe nuk do,dhimbje eshte te ndahesh nga personi i dashur ; dhimbje eshte te mos kesh ate qe deshiron..."

  "Dhe kjo eshte; o besimtar,e verteta fisnike reth origjines se dhimbjes ;ajo eshte etja, qe eshte dhe shkaku i rilindjes,qe eshte e lidhur me kenaqesin e me deshiren,dhe shkon ne kerkim andej e kendej te plotesimit te kenaqesis ; eshte etja,ajo,e kenaqesis te ndjenjave,eshte etja e egzistences,etja e asgjesimit ".

  "Dhe kjo eshte ; o besimtar,e verteta fisnike ne heqjen e dhimbjes ;ajo eshte ndarja e kesaj deshire permes distancimit apsolut nga pasioni ; ajo eshte braktisja, te hedhesh poshte,ta shporresh,mos nenshtrimi i kesaj deshire ".

  "Dhe kjo eshte ; o besimtar,e verteta fisnike ne rrugen qe te dergon drejt heqjes se dhimbjes,ajo eshte pikerisht fisnikeria tetefish e drejtimit ; i drejte ne fe,i drejte ne ate qe ben,i drejte ne fjale,i drejte ne veprim,i drejte ne sjellje ne jete,i drejte ne perpjekje,i drejte ne mendim,i drejte ne kuptimin e shpirtit.

  Dhamma -cakkha-pavattana-sutta (Themeli i mbreteris te drejtesis)

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Dhimbje tė kujtesės
  Nga hajla nė forumin Ditari i meditimeve
  Pėrgjigje: 221
  Postimi i Fundit: 23-10-2011, 22:53
 2. Si tė parandalosh dhimbjen e kokės nė verė
  Nga miki_al2001 nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-08-2006, 10:10
 3. Si te lehtesojme hapjen e programeve, dosjeve, skedareve
  Nga edspace nė forumin Trajnim & leksione
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-09-2005, 22:50
 4. Zgjedja e vdekjes per te shmangur dhimbjen ..
  Nga AuGuSt_ nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-09-2004, 01:38
 5. vetem shkruaj dhe nxire jashte tere dhimbjen qe mban
  Nga tironce85al nė forumin Ditari i meditimeve
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 23-11-2002, 23:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •