Close
Faqja 2 prej 20 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 396
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e CooL_Djale
  Anėtarėsuar
  11-11-2005
  Vendndodhja
  Prishtine:D
  Postime
  59
  Gezuar Festen E Kurban Bajramit Te Gjithe Besimtareve Mysliman
  Gjdo gje e ktheva ne vendin e vete...

 2. #22
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,571
  Gëzuar festen e Kurban Bajramit të gjith shqiptarëve të besimit Islam. Uroj që në çdo popull në botë paqeja dhe dashuria të dominojë ndaj urrejtjes dhe të keqes. Uroj që në familjet dhe popullin tonë të kemi bekimin e Zotit - Krijuesit tonë!

  Gëzuar dhe për shumë mot Kurban Bajrami!


  me rrespekt
  toni77
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 09-01-2006 mė 18:15

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Gezuar Kurban-Bajramin te gjitheve!!!

  Shendet, Paqe dhe Lumturi per te gjithe.

  Pershendetje te vecante ne kete Bajram Per dy forumiste BRADYKININ
  (Shamikuqen) dhe shkodrane82 (AmelcinAn).
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 4. #24
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,071
  Gezuar festen e Kurban Bajramit!

 5. #25
  I larguar Maska e panchovilla
  Anėtarėsuar
  11-09-2005
  Vendndodhja
  Milky Way Galaxy
  Postime
  502
  Gezuar Bajramin!
  Me ka marr malli per nje bajram ne vendlindje.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga panchovilla : 09-01-2006 mė 19:56
  Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

 6. #26
  CDT Maska e -Edu
  Anėtarėsuar
  08-05-2005
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  34
  Postime
  99
  Citim Postuar mė parė nga panchovilla
  Gezuar Bajramin!
  Me ka marr malli per nje bajram ne vendlindje.
  Gėzuar edhe ty e kalofsh mirė me familjarėt e tu

  Gėzuar tė gjithėve
  Whether long range weapon or suicide bomber
  Wicked mind is a weapon of MASS DESTRUCTION

 7. #27
  i rregjistruar Maska e mjeshtria
  Anėtarėsuar
  03-12-2004
  Vendndodhja
  Shtetet e bashk.
  Postime
  60
  gezuar per shume vjet kurban bajramin!!!

 8. #28
  ÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆ
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Postime
  1,349
  Me Fat Kurban Bajrami.

  "Andaj, ti falu dhe prej kurban pėr hirė tė Zotit tėnd!"
  (Kur'an 108:2)

  PrInCiPiEl

 9. #29
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Anėtarėsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Gezuar festen e kurban Bajramit te gjitheve shqiptarve musliman.....

 10. #30
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Anėtarėsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  38
  Postime
  741
  Sa budalla eshte "Odisea"

 11. #31
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  MYSLIMANĖT E FESTOJNĖ FESTĖN E KURBAN BAJRAMIT

  Sot tė gjithė besimtarėt myslimanė nė botė e festojnė festėn e shenjtė tė Kurban Bajramit qė nė nė gjuhėn arabe njihet si Eid Al-Adha.

  Nė kėtė ditė nė botėn Islame zbatohet zakoni i sakrifikimit duke e sakrifikuar nga njė kurban. Nė kėtė festė kurbanin e falur pėr zotin besimtarėt myslimanė e ndajnė nė tre pjesė. Ata ia japin njė tė tretėn tė varfėrve, njė tė tretėn ia japin fqinjėve tė tyre dhe vetėm njė tė tretėn e mbajnė pėr vete. Ėshtė pikėrisht ky shembull ai sipas tė cilit respektohen mėsimet e Islamit pėr paqe, bamirėsi, tolerancė dhe kujdes pėr tė tjerėt.

  Rreth 2,5 milionė myslimanė sot e pėrfundojnė haxhillėkun pesėditor qė mbahet nė qytetin e shenjtė mysliman tė Mekės nė Arabinė Saudite.

  Besimtarėt do t'i gjuajnė me gurė shtyllat qė i simbolizojnė djallin nė rafshnaltėn Mina. Nė Mekė ndodhen mė shumė se dy milionė besimtarė prej tė cilėve mė shumė se 1,5 milionė janė tė huaj, ndėrsa disa qindra mijėra janė shtetas tė Arabisė Saudite. Tė pranishėm janė 177 nacionalitete tė ndryshme.

  Haxhilerėt sot shkojėn nė Mekė, ku fillimisht e kryejnė ritualin e gjuajtjes simbolike tė djallit nė Mina, ku shtatė herė nė drejtimin e kundėrt tė akrepave tė orės, e rrethojnė Kaabėn (ndėrtesė nė formėn e kubit nga fundi i shekullit tė shtatė) qė ndodhet nė mesin e Xhamisė sė madhe tė Mekės. Qarkimi i Kaabės paraqet kulminacionin e haxhillėkut.

  Haxhillėku ėshtė njė nga pesė shtyllat e Islamit dhe nė pajtim me Kuranin ēdo mysliman nėse ka mundėsi ėshtė i detyruar qė tė paktėn njė herė nė jetėn e tij tė shkojė nė Mekė.

  Nėnkryetari i Bashkėsisė Fetare Islame nė Republikėn e Maqedonisė, Reisul Ulema Bahri ef. Aliu me rastin e festės sė madhe islame Kurban Bajrami dėrgoi mesazh deri te tė gjithė besimtarėt tė konfesionit islam nė Maqedoni.

  "Nė historinė islame, festa e sotme, Bajrami i Kurbanit, llogaritet si Bajrami i Madh, sepse pas njėzet e tre vjetėsh sa zgjati zbritja e Kur’anit Famėlartė, ai u kompletua pikėrisht nė ditėn e Arafatit, nė pragun e Kurban Bajramit. Andaj, ky bajram ėshtė edhe kurorėzim i haxhxhit, kushtit tė pestė islam dhe unė i lutem Allahut fuqiplotė qė haxhinjve tanė t’ua pranojė kryerjen e kėtij obligimi. Po pėrkujtoj me kėtė rast se Pejgamberi a.s. ka vlerėsuar qė ai i cili e kryen haxhxhin nė emėr tė Allahut xh.sh. dhe nuk e njollos me vepra tė kėqia, do tė kthehet nė shtėpi i pastėrt nga gjynahet sikur nė ditėn kur e ka lindur e ėma.

  Bajrami i Kurbanit ėshtė festė e devotshmėrisė, por edhe dėshmi e solidaritetit, humanitetit dhe vėllazėrisė. E pikėrisht kėto janė elemente rreth tė cilave ka folur Pejgamberi a.s., e tė cilat na i la amanet nė hutben e tij gjatė haxhxhit lamtumirės tė cilin ai vetė e udhėhoqi nė vitin 631. Por, njėkohėsisht, Bajrami i Kurbanit ėshtė edhe festė qė paraqet simbolin e kurbanizimit pėr ēdo besimtar mysliman, ėshtė ditė dhe mundėsi ideale pėr tė vėrtetuar tė gjithė nė besimin tonė e pėr tė dėshmuar se jemi rojtarė, bartės dhe tramsmetues tė amanetit tė Muhamedit a.s. Ky Bajram, pėrherė ēdo myslimani ia pėrkujton gatishmėrinė e Ibrahimit a.s. pėr ta flijuar tė birin Ismailin si kurban nė emėr tė Allahut xh.sh.


  Vėllezėr, kurbani i cili i pėrkushtohet vetėm tė Plotėfuqishmit, i takon edhe tė tjerėve, kurse mishi I tij e ngop edhe tė varfėrin dhe tė pamundurin, plakun dhe bonjakun, por edhe mikun, fqiun, shokun. Myslimani i pafuqishėm asnjėherė nuk guxon ta ndjejė vehten tė pashpresė, tė vetmuar e tė lėnė nė harresė. Zemra jonė duhet tė rrahė edhe pėr atė qė pėr momentin nuk ėshtė i lumtur e i lirė. Allahu e pranon vetėm kurbanin e tė pastėrtit, Ai e vlerėson vetėm atė qė di tė bėjė sakrificė e tė ndjejė me tjetrin, tė vuajė me vėllanė e pafat, me atė qė e ushqen fėmijėn e urritur. Allahu xh.sh. e do vetėm atė qė e hap dorėn e vet tėrėsisht e qė shkon te miku e shoku zemėrdlirė. Vetėm njeriu i kėtillė ėshtė i Allahut, Zotit tė tė gjitha botėrave. Sot, nė kėtė ditė tė madhe tė harrojmė mosmarrėveshjet dhe t’ia falim gabimet eventuale njėri tjetrit, tė shtrijmė dorėn e pajtimit sepse vetėm nė atė mėnyrė ky Bajram do tė ketė kuptim tė vėrtetė dhe vetėm atėherė Allahu do tė jetė i kėnaqur nga ne.
  My silence doesn't mean I am gone!

 12. #32
  Tifoz i flaktė Maska e Juventini
  Anėtarėsuar
  07-09-2005
  Vendndodhja
  Delle Alpi
  Mosha
  28
  Postime
  353
  Gezuar Bajramin.
  Paqe Paqe Paqe ne Shqiperi e ne bote!

 13. #33
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  501
  Per Shume Vjet Gezuar, vellezer dhe motra myslimane!!! Shpresoj t'ja keni kaluar sa me bukur....

  Nje pershendetje e vecante shkon per miqte e mi myslimane, Gjalica, Klevis, Shkodrane82, Indriti, Xeni, Sui, Xhuxhumaku, Suela2, DM, Bayern, Principiel, Vagabondonyc, Davius, Slimshady. Zoti ju qendrofte prane dhe jua lehtesofte veshtiresite e kesaj jete.

  p.s. cfare eshte kjo shprehja Me fat kurban bajramin. Kurban bajrami te sjell fat? Lol
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BRADYKININ : 10-01-2006 mė 17:22
  If I Only Could....

 14. #34
  ÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆ
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Postime
  1,349

  Me Fat Kurban Bajrami

  • BRADYKININ
   • "Çfare eshte kjo shprehja Me fat kurban bajramin. Kurban bajrami te sjell fat?"


  Përgjigja është në këtë adresë : Me Fat - Me Fatmirësi - Me Fatbardhësi.


  PrInCiPiEl
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga PrInCiPiEl : 10-01-2006 mė 19:15 Arsyeja: ė

 15. #35
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-01-2006
  Vendndodhja
  Andej kendej gjithe andej
  Postime
  5
  Gezuar Te Gjitheve ''Kurban Bajramin'' dhe ju sherofte ZOTI shpirterat tuaja nga mekatet dhe ju shtofte ZOTI Shendetin, Lumturine, Punen, Familjen, Suksesin, Pasurine!

 16. #36
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  Gezuar Bajramin

 17. #37
  . Maska e alDI
  Anėtarėsuar
  27-08-2002
  Vendndodhja
  London
  Postime
  663
  Gezuar Gezuar te gjith muslimanet Kurban Bajramin . Allahu jua lehtesoft hallet gjith muslimaneve ne mbar boten .
  .

 18. #38
  ...
  Anėtarėsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  Edhe pse i lodh mezi po shof ca po shkruj gjej kohen tu uroj nga zemra te gjitheve GEZUAR KURBAN BAJRAMIN.

  HOLLAND...

 19. #39
  ▒[kreJzi dOra veT]▒ Maska e Crazy_Girl
  Anėtarėsuar
  10-02-2005
  Vendndodhja
  I ♥ New York
  Mosha
  35
  Postime
  122
  JU UROJ TER MYSLIMANVE NGADO QE JAN GEZUAR BAJRMIN ALLAU JU BEKOFT JU DHE FAMILJET TUAJA
  Merrja TeMirėn Tė ArdhmesHidhja Te KeqenTė kaluarės. ★☆••٠·˙

 20. #40

  Anėtarėsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,794

  Lightbulb Gėzuar Bajramin!

  Ju uroj Gėzuar Bajramin!
  Fat dhe Lumturi.
  Allahu ju'a shpėrblefte me te mira.


Faqja 2 prej 20 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
 2. 10 ditët e para të Dhulhixhës filluan më 1 janar
  Nga mjeshtria nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-01-2006, 02:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •