Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 75
 1. #1
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506

  Mjellmush, m ka marr malli...

  Mjellmush, po te flet zogushi yt, e ka marre malli shume per ty. Do vij te te shoh shpesh Mjellmush, sa here qe te ndihem pak vetem, sa here qe te kem nje hutim keshtu pa shkak, do vij te te sjell nga nje poezi te vogel, here te gezuar e here te trishtuar, thjesht per ta ndare bashke, e do te ta lexoj vete me ze, e ti do te me kapesh nga veshi, e une do te skuqem nga turpi e ti do te me marresh per dore e do te shkojme per te mbledhur krandet e flise me kulloshter...

  Rainer Maria Rilke

  Copz fundi

  vdekja sht e madhe
  ne i prkasim asaj
  goj q qesh
  kur ne e besojm veten
  n mes t jets
  ajo guxon t qaj
  midis e ndrmjet nesh

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-07-2005
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  58
  Jam shume i prekur nga kjo humbje ne nje moshe kaq te re. Edhe se nuk e kam njohur apo debatuar ,pasi jam i ri ne kete forum me vjen shume keq dhe jam shume i trishtuar sot .Dhimbjen per nje ditelindje te pa festuar te nje personi qe e adhuroja dhe e cmoja me shume se gjithcka ne kete bote, ma shtoj kjo humbje para kohe e kesaj krijese te bardhe si vete emri qe mbante. Ne shpirtin tim bashkohen te dy dhimbjet dhe u uroj nje udhetim te embel dhe ne paqe ,perendia qofte e meshirshme me to dhe princesha dhe mbrojtsja jone ne boten e pertejshme Nene Tereza i pranofte ne suiten e saj.
  Kjo dhimbje me kujtoj nje poezi te nje shoku tim te shkolles Ylli Molla.

  Kjo Jete

  Jeta?
  Para syve tane
  Zhurmon
  Tallazitet
  Si det i pa ane !
  Jetojme ?!
  Shikojme?!
  Ne caste dhimbje mizore
  Dyshojme...

  I Perjetshem qofte kujtimi jote mjellm enderrimtare!!!!!!!!!!!
  Zoti bekoft gjith shqiptart

 3. #3
  Mjellme lundro krenare ne liqenin e perjetesise.

  Na mungon.........
  Ndryshuar pr her t fundit nga bayern : 09-01-2006 m 03:17
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Antarsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosov
  Postime
  4,215
  Do të na marrë malli të gjithëve për fjalët e Mjellmës sonë, për këshillat e matura, për fjalët e zgjedhura. Do të na mungojë prezenca e sajë, energjia e pakufishme që ajo e kishte dhe reflektimet e forta që i përcillte. Mjellma, ishte vërtetë Mjellmë, krenare me kokën lart, një reprezentuese e denjë e kombit të vet në diasporë, një person për të ia pasur lakmi. Ishte mu sikur mëngjeset e prishtinës, mëngjeset të cilat ajo i adhuronte. Ishte një Mjellmë në liqenin e saj të qetësisë.
  Perëndia i pastë dhënë qetësinë të cilën patjetër se e meriton.
  U preft e qetë në botën e amshuar.
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT SHT SHQIPTARIA

 5. #5
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506

  Mirmngjes, Mjellmushi im...

  Rainer Maria Rilke

  Or e rnd

  Kush qan n kt ast ktu apo atje npr bot
  Pa shkak qan npr bot
  qaj mbi mua
  Kush qesh n kt ast ktu apo atje npr nat
  Pa shkak qesh npr nat
  qesh me mua
  Kush ngrihet n kt ast ktu apo atje npr bot
  Pa shkak ngrihet npr bot
  eja drejt meje
  Kush vdes n kt ast ktu apo atje npr bot
  Pa shkak vdes npr bot
  m vshtro mua

 6. #6
  I larguar Maska e panchovilla
  Antarsuar
  11-09-2005
  Vendndodhja
  Milky Way Galaxy
  Postime
  502
  Jam i prekur edhe per faktin se disa ketu e merzisnin Mjellmen. Gjerat e keqija nuk permenden por ja une nuk i mbaj dot. Keshtu qe iu them te gjitheve mos luani me ndjenjat e dikujt sepse kaq e ka jeta. Nese ja thyejm zemren dikujt mund qe mos ta takojme perseri ti kerkojme falje.
  Nuk dua te permend me shume detaje sepse kujt i flas e merr vesh.
  Edhe njehere e shoh se edhe shoqeria ne virtualitet te beka te pikellohesh sikur te te vdesi nje anetar i familjes.
  Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

 7. #7
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Perse valle vijme,
  Gjersa shkojme kaq shpejt?
  Shpesh aq shpejt sa s'me besohet!

  Neper faqet e forumit
  Nuk do lexoj me,postimet e tua
  Ne tryezat e zemrave tona
  Karrigia jote bosh.............
  Harrova!
  Harrova qe po te percjellim me nje arkivol
  tmerresisht te bukur
  Dua te them me nje bukuri te tmerrshme.
  Si nje mjellme
  Te leshuam ne liqenin e qetesise tende
  Neper nate...
  Ne nje nate te bukur,plot yje
  Ti benin drite rruges tende
  Dhe rruga eshte pafundesisht e gjate........

  Rruge te mbare Mjellme
  Te fala te gjitheve
  Dhe miqve dhe ish armiqve tane....
  Mos u merzit;
  Te gjithe nje nga nje
  Andej do te vijme nje dite.
  Vetem mos harro,
  Dilni dhe na prisni...................


  Perse valle vijme
  Gjersa shkojme kaq shpejt?


  PS Jam tejesisht i prekur.Sikur ta njihja prej vitesh.............
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 8. #8
  S'pata fatin te flas nje here me mjelmen edhe pse ikona e saj e vecante me kishte rene ne sy. Sa here shihja mjellmen e kristalte ne sfond, kisha pershtypjen qe dhe personi qe e kish vene duhet te ishte paksa ashtu si ajo, e paster si kristali.

  Duke lexuar shkrimet e juaja, te cilat me preken tej mase, kuptoj qe vertete ajo paska qene ashtu, por c'fare me preku me shume ishte shprehja e saj " T'ja puth mengjeset Prishtines"
  Shpesh zgjohem e mendoj Tiranen, shtihem ne darke e mendoj Tiranen, por jo vetem qytetin, por ata njerez te dashur qe kam atje. Nene, Babe, vella gjysh e gjyshe. Sa e veshtire paska qene per ne shqiptaret te jetojme me nje brenge kaq te madhe. Te kemi mall e mos ta shuajme dot, te kemi dashuri e mos te dime ku ta japim, te duam te puthim ata njerez qe na kane rrit mes te mirash e mos te mundemi dot. Mjellma me kujtoi edhe nje here sa e trishte eshte te ndahesh pergjithmone. Te ikesh e mos "t'a puthesh Prishtinen, Tiranen, njerzve qe te duan dhe i do. Prandaj o njerez mos u merzisni kur jeta ju tregon pengesat e saj, po thjesht luftoni qe ta jetoni ate denjesisht, se fundja ska me te bukur se jeta vete.
  Edhe dicka te fundit: Falni dashuri ne kete bote, thuajani njerzve qe doni qe i doni, sepse nje dite ndoshta do jete shume vone.

  Ju uroj te gjitheve shendet, fat e paqe.
  ...........kurse mjellmes i uroj ........paqe.
  Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

 9. #9
  e kthjellet dhe e kalter Maska e Niagara
  Antarsuar
  29-10-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  38
  Postime
  230
  Mbi kokat tona vallezon nje hije vdekjeje me nje valle pakuptimisht te huaj per ne. Mjegull. Jemi te gjithe mbi syte nen dhe. Rendojme mbi hapat e njeri-tjetrit deri atje... qajme ...Pastaj do presim qe nga lotet tane te lulezojne zambake te bardhe... vetem per ate...
  Fjalet e embla jane si nje huall mjalti,
  embelsi per shpirtin dhe ilac per kockat.
  Fjalet e Urta 16:24

 10. #10
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Mjellmush, po ecja sot ne rruge dhe nuk e di sesi, e pashe veten si nje endacak. Po, po, Mjellmush, endacak siç te gjithe njerezit. Endacak qe perkundet midis caqeve te nje fjale te pathene dhe te nje fjale te thene teper. Me nje fjale, endacak mjegullash. Sa keq, Mjellmush, sa keq, endacake te pandreqshem...

  Paul Eluard

  Vetëm

  Në të djathtë të qiellit të errët një pemë do të lulëzonte
  E qeshur e shndritshme e trëndafiltë dhe qielli do të jetonte nga kjo
  E unë ëndërroj i humbur në ditën e shkretuar
  Dhe rrënqethje të gjata të ftohta zbardhojnë mendimet e mia.

 11. #11
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Antarsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,300
  Oiseau dhe te gjithe atyre qe ndiejne veten bosh nga kjo humbje:

  Para ca kohesh humba nje njeri qe kisha goxha afer,qava me dite te tera derisa ne nje nate e pashe ne enderr,ishte ulur ne cepin i krevatit tim dhe me tha"Mendova qe te kisha lene aq kujtime te bukura sa te mos beje keshtu".Une nuk besoj dhe aq ne mbinatyralen e endrrave por qe ne ate moment vendosa te mos kujtoj me merzi njerezit qe kam dashur te cilet s'jane me.
  Njeriu duhet te jete i lumtur qe ka patur fatin te njohe,te kete dashuri nga ato...kurse vdekja?Vdekja eshte nje faze qe do e kalojme te gjithe.
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Antarsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosov
  Postime
  4,215
  Rekuiem pr nj njeri me shpirt t madh.
  Pr ty shum e muara dhe e respektuara Feride (Mjellma)

  MJELLMA E QETSIS

  1.
  Mngjesi agoi n Prishtin
  Dhe ti at mngjes nuk e puthe dot
  Ishte i mugt, i errt fare
  Nj mngjes i lar me lot!

  2.
  Dukej se Prishtina qante
  Mu ashtu sikur dhe zemra ime
  Duket se Prishtina
  Pa puthjet e tua ka mbetur jetime!

  3.
  Ti ike krenare nga kjo bot,
  Puthjen peng ia le Prishtins
  Ike n qetsin e liqenit tnd
  Kt bot mjerane e le prapa shpinds!

  4.
  Kokn nuk e ktheve, lott me na pa
  Nuk shikove prapa miqt e tu si qajn,
  Nuk shikove dot krenarin q t njohn
  Kujtimet e mbla q pr ty i mbajn!

  5.
  Ne t vegjlit mbetm
  Ti e madhe (n zemr) ike
  Punn e muar e le pas vehtes
  Ve u tranformove, por kurr nuk u fike!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-01-2017 m 00:03
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT SHT SHQIPTARIA

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Ndryshuar pr her t fundit nga RTP : 13-01-2006 m 07:00

 14. #14
  N lum

  Plot uj peshq
  Dhe rrjeta n prit

  Diku lart
  Ndoshta qielli me yje

  Mes tyre e vetme
  Hna gjysm e plot
  E sosi veten

  N lum
  Ndryshuar pr her t fundit nga Uriani : 15-01-2006 m 13:38

 15. #15
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  André-Ferdinand Herold

  Mbi tokë bie borë,
  Mbi tokë bie hije.

  Ku kanë shkuar gjethet e vyshkura ?
  Edhe këto gjethe kanë vdekur,
  E tani bie borë dhe hije.

  Ndoshta engjëj që përplasin
  Çekiçë të ndryshkur përkundër dyerve,
  Engjëj që na vrasin me vuajtje të ngadalta.

  Dhe, në horizont, re të trishta, zvarrë-zvarrë...

  Shtëpitë të mbyllura si varre të zeza,
  Dhe, ngado, bie borë dhe hije.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Dreri
  Antarsuar
  02-06-2002
  Vendndodhja
  Florida
  Postime
  660
  * * *
  mjellme
  heren e fundit nxitoje
  me the qe je mire
  me dhe nje pende
  si urim ogurbardhe
  dhe ike
  sme dhe kohe as te te ndal
  mjellmat jane te lira
  shtegtuese
  ku ta dija une
  se ti do kaperceje shtegun e fundit
  une kam marre mallin
  e flas me te si me ty
  te kemi shkruar
  ne nje buzembremje
  po valet se kuptojne
  ndaj i fshijne
  fjalet e shkruara
  (sa te pafajshme qe jane)
  liqeni eshte serish gri
  i shkrete ngjan me beso
  ti je zemruar me mua
  e as fjale as ze ne ty nuk marr
  c'ndodhi me ty
  me zemren e bardhe
  me shpirtin e madh
  te kerkoj qiell
  ndersa ne vesh me pershperit nje ze i mekur
  une prap se prap si i marre
  vazhdoj te mos besoj
  qe ti ke vdekur

  * * *

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-06-2004
  Vendndodhja
  usa atlanta
  Postime
  89
  Mjellma iku ,per ne parajsen e qetsise. Rruga e leht te qoft moj motra ime. Ishe e mire , e afert , krenare , shoqe , mike ,patriote . Me mungon shum, numrin tende te cecularit nuk e kam feshire dot. E mbaj aty te sigurt , qe kur dua te ndegjoi zerine tend e kam ne veshin tim, edhe pse nuk te prek, aroma e telefonit me sjell eren dhe ne frymen qe me vje nga thellesia.Nuk te harroi asnjehere mbetesh e pashlyer ne mendjen time.


  Te gjithe qe ju shkruat poezit per Mjellmen ju falenderoi , sidmos Oiseau en vol, poetin. dhe drerin. Ju lumt juve qe e kujtoni me fjalet artistike ,te ndjeren Mjellme.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Dreri
  Antarsuar
  02-06-2002
  Vendndodhja
  Florida
  Postime
  660
  * * *
  Sonte do nisem per Prishtine
  e ti ne mendje me erdhe
  prandaj jam i trishtuem Mjellme
  Ti je ne liqenin e qetesise
  me dil para s'mundem me te thane
  neser kur mes hapash
  dikush shqip ka me me fole
  zany yt do me duket
  do kthej kryet pertej yllit
  do ta nis nje qeshje buze
  per nje re te bardhe
  ne trajten e siluetes tane
  qe ka me ardhe
  prej atij mengjesi Prishtine
  .........
  Shqip kane me me percjelle ne Prishtine
  e jeta jeme
  ka me ndrrue edhe nje flete
  neser
  * * *

 19. #19
  Heartless Maska e White_Angel
  Antarsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Nese vdes - mos u trishto
  Pse ndahem prej teje
  ne grusht zemren shtrengo
  Une prape kthehem
  Nese vdes ...... cfare pastaj ?
  Si nga gjumi do te ngihem.
  Nese vdes - mos therrit
  neper nete te degjoj
  Nese vdes - Ti jeto

  Une ne ty do te jetoj ......
  O Zot per vete sdua gj jo...por pr prindrit nje dhndr t bukur!

 20. #20
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Eminesku:

  "Ai sht prap, megjithse s'sht,
  i vdekur ndrit gjithmon"
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-01-2017 m 00:03

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •