Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 34
 1. #1

  Demografia fetare në Shqipëri

  Keto jane perqindjet fetare ne Shqiperi sipas kesaj anketeje.


  Marre nga : Electoral Behavior in the 2005 Albanian Parliamentary Election, by Globic LLC, faqe 31

  (pa Copyright)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #2
  Sipas ksaj 62% e shqiptave falen 5 here ne dite, shkojne ne xhami cdo te premte, mbulojne grate

  apo

  30 perqind e te krishteve shkojne ne meshe


  hah ahahahahahahaha

 3. #3
  Citim Postuar m par nga SerialN
  Sipas ksaj 62% e shqiptave falen 5 here ne dite, shkojne ne xhami cdo te premte, mbulojne grate

  apo

  30 perqind e te krishteve shkojne ne meshe


  hah ahahahahahahaha
  me duket se paske problem me anglishten...

  Pyetja eshte : I perkisni ndonje feje ? Ciles ?

  Se sa here shkojne ne xhami apo kishe eshte tjeter pune

  Pergjigjet kane qene : 62.7% Musliman , 1.5% Sunni, 6% Bektashi , 14.7% ortodoks , 13.2 % Katolik dhe 1.9% jane pa fe

  Po ti mbledhesh del : 62.7% +1.5% +6% +14.7%+13.2%+1.9% = 100

 4. #4
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Cfare kuptimi ka muslimane + suni + bektashi?


  A nuk jane suni+bektashi = muslimane?


  Mbi cfare baze studimi eshte bere grafiku?

 5. #5
  Citim Postuar m par nga Seminarist
  Cfare kuptimi ka muslimane + suni + bektashi?


  A nuk jane suni+bektashi = muslimane?


  Mbi cfare baze studimi eshte bere grafiku?

  Ka njerez qe nuk bejne dallime sektariane ne fe prandaj pergjigjen qe jane muslimane. Kurse te tjeret qe dine me shume e percaktojne besimin e tyre sipas rrymes qe ndjekin. Suni+Bektashi= Muslimane

  U sqarove KLOD/Gjethi/PRift/......???

 6. #6
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Newhost

  dmth 60% prej jush as qe e dine se cfare jane...!


  Sa per ate priftin, ju ka pjelle Meti ne ore te keqe me kush e di cfare cfare 9 vjecare, prandaj jeni kaq psnj-sa.


  Megjithate, vazhdoni mashtroni ose mbeshtesni shpresat ne mashtrime. Fundja fundit ajo qe ju e quani e verteta juaj nuk varet vecse ne mashtrim!

 7. #7
  ehhhh Klod

  Ty te vjen inat pse shumica e shqiptareve kane identitet musliman dhe jo te krishtere sidomos ORTODOKS.

  Edhe mua kur me pyesin rruges se cfare feje kam.Te njejten gje i them qe jam musliman. Nuk i pergjigjem me hollesi.... lol

  Une shkollen e bej ne universitet dhe jo ne manastire grekesh lollol

  Ku jeton ti Klod ?? Ne cilin manastir fshihesh dhe shkruan shkrime anti-shqiptare ne kete forum ???

 8. #8
  Edhe nje gje per akuzen e "mashtrimit" qe u hodhe muslimaneve. Nuk e kemi per zakon te genjejme ose me mire te themi e kemi te detyaruar te themi te verteten.
  Per mendimin tim ju e keni te lejuar te genjeni se Shen Pali kot nuk e lejon genjeshtren kur thote :

  Romakeve 3 : 7 Prandaj n qoft se me an t gnjeshtrs sime e vrteta e Perndis e lartson lavdin e tij, prse un gjykohem akoma si mkatar?


  Prandaj nuk habitem Klod , kur ti genjen apo mashtron si te duash. LOL

 9. #9
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121
  Citim Postuar m par nga Newhost
  Ty te vjen inat pse shumica e shqiptareve kane identitet musliman dhe jo te krishtere sidomos ORTODOKS
  Ska perse ti vij inat Seminaristit apo ndonjerit Ortodoks tjeter se shqiptaret ndryshuan fene. Orthodhoksia nuk eshte kemishe qe te vihet sipas qejfit prandaj presioni myslyman ishte nje filtrim i mire qe te dallohen besimtaret e vertete nga mos-besimtaret. Ata qe e ndryshuan fene nuk ishin krishtere te vertete por oportuniste qe qe te kene trajtim te mire. Edhe sot, ne qofte se amerika ishte fe shumica e shqiptareve do ishin bere amerikane.

 10. #10
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  O Tannhauser po te paret e tu pellazge{nese kane qene pellazge} kane besuar ne shume perendi, ndersa ti qe qenke ortodoks mos je filtruar edhe ti?????

 11. #11
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121
  Lexo ketu ne qofte te intereson tema dhe do kuptosh:

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=58246

  dhe

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=58190

  Jam i sigurt se do maresh pergjigje.

 12. #12
  fushori Maska e Ermal 22
  Antarsuar
  19-07-2005
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  549
  Nuk e di pse ma hoqen postimin moderatoret???? as nuk fyeva e as nuk thashe gje te keqe!

  Une shkruajta qe nuk del numri i sakt i besimtarve shqiptare me anketa e sondazhe. Newhosti nuk solli siten nga e mori anketen e as nuk jepen hollesi se sa veta jane anketuar e nga kush zone apo shtresat e shoqerise. Pra mos u mburrni kot por pritni te behet rregjistrimi [census] fetar i popullsise ne 2007 dhe qartesohemi te gjith perfundimisht.
  Tannhauser, falendero Ali Pashe myslimanin si dhe turqit ti se ai dhe ata u vinte hakut edhe ortodoksve dhe u tregonte se kush ishte feja e vertete e si perqafohej ajo ne kohe te veshtira. presioni mysliman mori edhe forma detyruese dhe me force prandaj as mos e permend hiq se nuk ta nderon Islamin si fe e paqes.

 13. #13
  Tannhause ato artikujt e tu per Ortodoksizmin sja vlen ti lexosh sepse po i hyre zgjidhjes se kush eshte feja e sakte , sbesoj se do fitoj ortodoksizmi. Kete punen e "oportunistave" nuk eshte hera e pare qe e degjoj sepse qarkullon shume nder qarqe anti-shqiptare dhe pro greko-ortodokse.

  Ermal 22t ti mos kerkon te sjell autorin ketu ne forum dhe te flase me ty ???
  Sondazhin e permend Top-Channeli se prej aty e kerkova dhe e gjeta. Referencat e mia une i dhashe nqs kerkon me shume drejtohu nga autori....

 14. #14
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121
  Tannhause ato artikujt e tu per Ortodoksizmin sja vlen ti lexosh sepse po i hyre zgjidhjes se kush eshte feja e sakte
  Pa i lexuar pse nxjer konkluzion?

  sbesoj se do fitoj ortodoksizmi
  Nuk me thote gje ne se e beson apo jo...

  Kete punen e "oportunistave" nuk eshte hera e pare qe e degjoj sepse qarkullon shume nder qarqe anti-shqiptare dhe pro greko-ortodokse.
  Kjo te thote tya se nuk eshte e sakte?
  Nuk eshte e vertete se myslymanet paguanin me pake taksa se krishteret?
  Nuk eshte e vertete se te krishtereve u ndalonin te hipnin kuajve?
  Nuk eshte e vertete se te krishtereve u ndalohej te visheshin me jeshile?
  Nuk eshte e vertete se ne gjyqet fjala e myslimanit kishte me shume vend se fjala e te krishterit?
  Nuk eshte e vertete se te krishtereve u ndalohej arme-mbajtja?
  Nuk eshte e vertete se te krishtereve u ndalohej ndertimi i kishave mbi nje lartesi te paratheksuar?

  Keto te duken per propagande anti-shqiptare?
  Do referenca dhe per keto?

 15. #15
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  E verteta eshte se muslimane suni ne Shqiperi jane sipas grafikut vetem 1.5% suni!


  Po te pyesim sunitet e ketij forumi nese e konsiderojne veten njelloj me bektashinjte, do te dale e qarte se nuk ka sunit qe jo vetem te barazoje veten me bektashijte, por nuk do lene gje pa thene kundra bektashijve.

  Pra, 62% e atyre 'muslimaneve' qe nuk bejne dallim mes sunizmit dhe bektashizmit, jane ajo pjese e popullit qe kane vecse emrat muslimane por qe praktikisht nuk jane te tille, sepse keta (sunite me emra) se kane bere ndonjehere as recitimin e besimit islamik; nuk jetojne aspak sipas parimeve morale islamike; nuk falen qofte dhe nje here te vetme; nuk shkojne ne xhami; nuk lexojne Kuran.


  Cfare muslimanesh do te ishin keta, vetem se kane emrat e gjysherve apo baballareve muslimane?


  Per me teper, nje pjese e konsiderueshme e tyre pervec se jane de-muslimanizuar, jane kthyer ne ortodoks, katolik, protestant e sekte te tjera.  Keshtu qe ky grafik ne te vertete tregon se muslimane suni ne Shqiperi mund te behet fjale te jene pak a shume VETEM 1.2% e popullates. Bektashijte jane fe me vete.


  Nder kristiane, nuk ka ortodoks a katolik, qofte edhe me emer, qe te mos e dije se cilit kah kristian i perket edhe pse dallimet mes katolicizmit e ortodoksise jane ku e ku me te pakta se sa ato te sunizmit me bektashizmin!

 16. #16
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Por ti New Host, si ekstremist qe je, krahas shume bashke-mendesve te tu suni ne kete forum, je po aq kalama ne provokime sac je dhe i pamend per te mos e kuptuar se grafiku eshte kundra asaj qe ti shpreson!

 17. #17
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121
  Citim Postuar m par nga Newhost
  Tannhause ato artikujt e tu per Ortodoksizmin sja vlen ti lexosh sepse po i hyre zgjidhjes se kush eshte feja e sakte , sbesoj se do fitoj ortodoksizmi.
  Ky Newhost-i duket sa ide ka per fene e vet dhe per te tjerat nga keto qe shkruan. I duket feja si skuader futbolli dhe do te beje ndeshje me fete e tjera qe te tregoje cila eshte me e sakte dhe me e mire...

 18. #18
  Citim Postuar m par nga Tannhauser
  Pa i lexuar pse nxjer konkluzion?  Nuk me thote gje ne se e beson apo jo...  Kjo te thote tya se nuk eshte e sakte?
  Nuk eshte e vertete se myslymanet paguanin me pake taksa se krishteret?
  Nuk eshte e vertete se te krishtereve u ndalonin te hipnin kuajve?
  Nuk eshte e vertete se te krishtereve u ndalohej te visheshin me jeshile?
  Nuk eshte e vertete se ne gjyqet fjala e myslimanit kishte me shume vend se fjala e te krishterit?
  Nuk eshte e vertete se te krishtereve u ndalohej arme-mbajtja?
  Nuk eshte e vertete se te krishtereve u ndalohej ndertimi i kishave mbi nje lartesi te paratheksuar?

  Keto te duken per propagande anti-shqiptare?
  Do referenca dhe per keto?
  Me sa duket ti qenke rekruti i ri i ALbos dhe Semos ne forum.
  Po te ishte Islami kaq i dhunshem nuk kishe per te gjetur kisha ne shqiperi.
  Te krishteret nuk ishin te detyruar te shkonin ne Lufte kurse muslimanet PO. Dhe mos te harrojme qe Perandoria Osmane ne ate kohe ishte ne lufte nga te 4 anet. Kishin muslimanet perfitime por kishin dhe humbje te medha dhe normalisht atyre do u takonte pjese me e madhe tokes.
  Te kujtojme se cfare i ka kontribuar Ortodoksizmi Shqiperise????
  Pergjigja : Asgje. Ne kohen kur trojet tona u gjeten ne mes Perandorise se Lindjes dhe te Perendimit , eshte historia me erret e kombit sepse asgje as nuk u shkrua , as autonomi nuk patem, asgje prej gjeje.
  Justifikimet qe nxirrni ju paguhen mire nga GREKET. Na hapet barkun me keto "historite" sipas grekerve

 19. #19
  Citim Postuar m par nga Tannhauser
  Ky Newhost-i duket sa ide ka per fene e vet dhe per te tjerat nga keto qe shkruan. I duket feja si skuader futbolli dhe do te beje ndeshje me fete e tjera qe te tregoje cila eshte me e sakte dhe me e mire...
  Tannhauser !!

  Une fillim lexoja Biblen dhe me vone u konvertova ne mysliman. Por tipa si ju qe jetoni ne Greqi , toka ju duket ne qender te universit. Diskutim feje bej ne tjeter vend se ka tema te hapura plot sa te duash. Temen ske pse ta prishesh, nqs ke ndonje gje per kunderargument per TEMEN , urdhero perpara , perndryshe ske pune me personin tim.....

 20. #20
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121
  Une fillim lexoja Biblen dhe me vone u konvertova ne mysliman.
  Kete mos e bertit dhe shume se nuk eshte pet u mburur...

  Te lexosh Biblen nuk te ben te krishter, ashtu sikurse te futesh ne garazh nuk te ben makine!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Miti i 'tolerances fetare' n Shqipri
  Nga Qafir Arnaut n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 05-08-2006, 05:26
 2. Rexhep Qosja: Identiteti kombtar dhe vetdija fetare
  Nga Davius n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-02-2006, 02:52
 3. Drejt shqiptarizimit te hierarkise fetare
  Nga copy & paste n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-01-2006, 12:12
 4. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-11-2005, 12:33
 5. Gjendja Aktuale Fetare Shqiptare
  Nga Anton n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-08-2004, 17:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •