Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Zonja e Zez Nexhmije Hoxha

  Zonja e Zez Nexhmije Hoxha
  autor: Fahri BALLIU
  Shtepia Botuese "55"


  fq. 206

  ...

  XIX.

  Ne qofte se ne bllok shtrengatat politike po mblidhnin rete perballe nje banaliteti, perballe nje jete boshe, perballe zilive dhe zhvatjeve te fondeve publike ne Shqiperi, jashte Tiranes dhe brenda Tiranes varferia kishte mbathur cizmet e mortit: uzinat, kombinatet, kishin humbur rrenjesisht frytshmerine; pervojate me miser kubik e me "shpikje" te tjera socialiste nuk po e rrisnin prodhimin. Ne keto kushte shteti po pozicionohej jo me perballe armiqsh te vecante, por perkunder vete popullit, i cili nuk mund ta mbante me tej frymen me parakalime, jubile, pllakata, heronj te punes socialiste qe punonin per shekullin e ardhshem dhe ushqeheshin me mish vetem nje here ne jave.

  I vetmi ngushellim i popullit ishte se ndjente qe tragjedi te reja do te zhvilloheshin ne Olimpin qesharak provincial te Bllokut. Aty do te vijonin betejat per te ngrene kokat e njeri-tjetrit dhe kjo, sidoqofte, ishte nje shfaqje qe duhej ndjekur jo pa entuziazem dhe besim se e nesermja mund ta...

  (vijon)

 2. #2
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  fq. 207

  ...sherbente kete zezone vrastare, qe quhej "diktature e proletariatit".

  Pikerisht ne zyrat e Institutit te Studimeve Marksiste-Leniniste lindi projekti shkaterrimtar, rrenues, i tufezimit. Dhe keto ide do te perbenin ate mashtrim te madh, me lopet qe do te dorezoheshin ne stallen e perbashket, permes loteve te vogelusheve qe njomnin buzet me qumeshtin e atyre, permes qarjeve dhe ulerimave e psheretimave te pleqve, nen tingujt e orkestrave muzikore te komiteteve te partise. C'eshte kjo keshtu? C'behet keshtu?! Ne keto e siper ne shtepine e Nexhmijes njera nuse blen qen dhe tjetra blen nje balo te madh, per inat! Dhe i gjithe Blloku zgjohet nga gjumi, ne sherrnajen e te dy qenve!

  * * *

  Ne mesnaten e 17 dhe 18 dhjetorit 1981 behet me e qarte se kurre formula politike e zbulimit dhe e leximit me te kthjellet, qe quhet Nexhmije Hoxha. Eshte pikerisht vrasja e Mehmet Shehut dhe ndodhemi ne 10-vjecarin 1973-1983, ne kohen me te pergjakshme te Partise Komuniste Shqiptare. Ne kete dhjetevjetesh, kur jane flijuar qindra jete njeresish qe nga kupola deri ne kocken e varfer te popullit, pergatitet skema e trashegimit te pushtetit, e perfaqesuar dhe e interpretuar nga aktori Ramiz Alia i cili, perkunder dukjes se opinioneve ndaj tij, qenkej fort i afte per te care ne shtigjet e zymta te pritave vdekjeprurese, te pergatitura nga klanet kurthngritese.

  (vijon)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Veshtrusja : 07-01-2006 m 14:42

 3. #3
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  fq. 208

  Akoma me e ngaterruar behet kjo gjendje, kur pushteti ishte, tani, ne prag te trashegimise, por tragjedia dhe drama luhej ne Tirane vecse skenaristet apo producentet ndodheshin ne nje qender kryesore, qe ishte Beogradi dhe pastaj te tjeret leviznin sipas mases dhe peshes, qe nga Moska ne Paris.

  Asgjesimi i Mehmet Shehut ishte nje pike kulmore e veprimtarise se Nexhmije Hoxhes. Ne qofte se dora e saj nuk dukej gjekundi lart e poshte, gjer ne vitet '77, por edhe me tej, deri ne '80-n, ne historine e pergjakshme te eliminimit te Mehemet Shehut, ajo eshte kapitene e furtunes politike, deri ne imtesite. Eshte ky casti historik qe ajo u paraprin shijeve dhe vendimeve te Enver Hoxhes. Madje, eshte ky i fundit qe e luan skemen qe e ka shkruar vete Nexhmija. Ne kete moment, Nexhmija kryen tri detyra: e mbikqyr Enver Hoxhen per te mos dale prej tij asnje vendim apo kunderveprim, qe nuk do te ishte ne perkitje me qellimin per te nxjerre Ramiz Aline ne krye te udheheqjes shqiptare. Dhe kjo perben vepren e dyte te Nexhmijes. Sa per te treten, detyra e saj eshte goditja e pameshirshme qe ajo ndermerr kunder cilitdo shkembi qe i del para rruges, duke shtypur me rul edhe guralecet. Njesoj e perbindshme ndaj te gjitheve, ajo do te shfaqte ne keto rrethana nje energji te pazakonte. Dhe eshte ky perkushtim i tejmasshem qe perben synimin dhe investimin politik te saj.

  Viti 1981 eshte fytyra, portreti, mesazhi, dokumenti, qe le per kohet e ardhshme figurina politike, qe quhet Nexhmija Hoxha. Kaq e vertete eshte kjo sa, ne kete fundjete te saj, ajo...

  (vijon)

 4. #4
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  fq. 209

  ...u detyrua te botoje nje liber te vellimshem me titullin "Miqesi e tradhtuar", qe i kushtohet te gjithe ndeshjes me ish-kryeministrin Mehmet Shehu. Ne te vertete titulli eshte i gjetur shume mire, pavaresisht se libri eshte botuar ne menyre ilegale, pa parametra profesionale te publikuar dhe, ne te vertete, e gjithe ceshtja eshte e mberthyer ne pyetjen: Kush eshte tradhtari?

  Mehmet Shehu kishte arritur te krijonte staturen e nje shtetari komunist me te gjitha cilesite qe i duheshin per t'u renditur nga vete opinioni i brendshem, si figura numer dy e pushtetit. Mehmet ishte nje nga krijuesit e ferrit komunist ne Shqiperi dhe kishte zhvilluar vete, me aftesite e tij, nje vellim pune te pazakonte. Ai ishte sjelle gjate luftes si nje ushtarak i afte dhe mizor; por pervoja e tij, vit pas viti, gjithsesi kishte arritur ta bente ate nje njeri qe ngjallte besim te njerezit me te cilet punonte te cilet, gjithashtu, e pranonin vrazhdesine e tij, per hir te faktit qe ai ishte i drejtperdrejte me antipatite dhe me simpatite e tij. Nga ana tjeter, ashkeshortja e tij ishte, gjithashtu, nje figure qe koha e shnderronte CV-ne e saj ne vlera brenda kornizes se diktatures. Ajo, ashtu si Nexhmija prane Enverit, nuk mund te ishte nje grua shtepie, por nje faktor politik aktiv, qe here ia ngrinte piket te shoqit, here ia ulte gjithnje brenda vlerave, rktereve dhe kodit qe kishte shoqeria shqiptare ne ato vite.

  Mehmeti nuk ishte kujdesur qe te kishte klan te tijin ne kupolen udheheqese apo me poshte se ajo; por vetvetiu ai kishte simpatizante dhe mund te themi se gjendej nje fryme e percaktuar nga shume kuadro qe e pelqenin stilin dhe...

  (vijon)

 5. #5
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  ika tani se me mori uria , ndonjehere tjeter kur te keme me shume nge do e perfundoj kapitullin

 6. #6

  Zonja e zez duhet t flas pr Enverin, si kuisling i Titos

  OPINION

  Zonja e zez duhet t flas pr Enverin, si kuisling i Titos

  14-03-2009 / Nga Ramiz Lushaj

  1. Vejusha Nexhmije, prndryshe Zonja e Zez e Kombit, nperkon, edhe sot (13.03.2009) n nj media kundr projekt-ligjit pr ish-t prndjekurit politik, duke vjellur me frymn e Enveriads lidhur me keqinterpretimin e kuqotrajtimin e etikimin e tyre si Kolaboracionist, pavarsisht faktit se ligji i pritshm kt shtje e vshtron objektivisht e zbaton praktikisht rast pas rasti, etj.
  Mirpo, kjo si kjo, bn mir t flas pr vet Enverin si Kuisling i Titos.
  Enveri, me spaleta gjeneral-leitnant i lufts partizane, nj ushtar-leck i Titos, i bylmyer e kaplyer nga sindroma sulltanore, kreu zgjedhjen e zgjidhjen tradhtare duke ia hipotekuar Jugosllavis n mnyr diplomatike e gjeo-politike Kosovn Dardane e treva t tjera etnike shqiptare,n Konferencn e Jalts, (4-11 shkurt 1945), pr t marr e mbajtur privilegjet e dhjamura e t prgjakshme si Sulltan i kuq i RPSH e RPSSH.

  2. Jo vetm themelimin e PKSH, por edhe Luftn n vitet 1941-1945, e sinkronizoi, motivoi e montoi sipas direktivave t Titos pr ...ngritjen e lvizjes partizane n Kosov e Metohi (KOSMET) pr t zbutur ndjenjn antiserbe mes kosovarve N kto 5 vite, i prdredhur ideologjikisht e vjelur politikisht nn ombrelln e oreksin e Titos, n cilsin formale si Komandant i Prgjithshm i UNCLSH, nuk ka asnj vendim zyrtar publik e botrisht q i shpall luft diktaturs s zez fashiste, prkundrazi ka me dhjetra vendime, akte e marrveshje t aliazhuara me Titon e PKJ pr instalimin e institucionalizimin n Shqipri t diktaturs s kuqe t komunizmit jugosllav n vitet 1941-1948, q vazhduan me infiltrime e inspirime n mes tyre deri edhe n botn e prtejme.

  3. Me udhr t Titos i oi mbi 20 mij forca partizane t inkuadruara n Divizionin V-S, VI-S e formacione t tjera n Kosovn Dardane, etj. duke nisur nga fundtetori 1944 duke e legalizuar ripushtimin jugosllav t ksaj treve etnike shqiptare.
  Ndrkoh q: a) Kosova ishte e cliruar para Shqipris e Jugosllavis, si Gjakova m 15 tetor 1944 e deri edhe Mitrovica m 21 nntor 1944), b) Nga Kosova, sipas nj burimi n MPJ Britanike, trupat gjermane u trhoqn nga 19 nntori 1944. c) Prpjekjet e Ushtris NacionalClirimtare Jugosllave pr t drguar trupa n Kosov ishin t dshtuara dhe, sipas dokumentave, pr shkak t dshtimit t tyre t plot n Kosov dhe t ashprsis s shqiptarve kundr serbve shumica e partizanve (jugosllav) e shihnin me pesimizm mundsin e marrjes s Kosovs pa luft. d) Kosova i kishte formacionet e veta luftarake n luft kundr forcave pushtuese serbo-malazeze-maqedonase pr t mbrojtur tokn e identitetin e vet etnik, pr t sanksionuar e ndrtuar ardhmrin e vet sipas Karts s Atlantikut t vitit 1941 e vendimeve t Konferencs s Bujanit t 2 janarit 1944...

  4. Kt luft enveriano-titiste n Kosov, propaganda helmuese komuniste, e keqcilsoi, jo vetm si nacional-clirimtare, por edhe internacionaliste n ndihm t popujve vllezr t Jugosllavis (!)
  Ndrkoh q: a) Nuk ishte nacionale, por u kthye n nj luft civile n prmasa tragjike, pr nga rastet e aktet, n t gjitha rajonet e Kosovs, si, p.sh. n zonn epike t Drenics martire, n fshatrat rreth Cicavics si n Dervar, Mihaliq, Shallc, Reznik, i pushkatuan 21 shqiptar, mes tyre dy djem 13 e 15 vjecar e dy pleq 80 vjecar, etj., etj. b) Nuk ishte clirimtare, sepse e la Kosovn t okupuar ushtarakisht e n gjakderdhje dhe t aneksuar padrejtsisht e forcrisht Serbis e RSFJ. c) Nuk ishte as internacionaliste, sepse luftohej n toka etnike shqiptare, n nj trev q pas lufts ishte shprehur me vendim legjislativ pr bashkim me Shqiprin, etj. d) Faktikisht nuk ishte as n ndihm t popujve vllezr t Jugosllavis, sepse formacione ushtarake serbe, malazeze e maqedonase, i pushtuan prgjakshm trevat shqiptare, si Kosovn legjendare (8 shkurt 1945-12 qershor 1999), sepse emisari besnik i Titos e bashkpuntori i ngusht i Enverit, antishqiptari Vukmanovic Tempo, jo vetm i quajti shqiptart gjarprinj, por u ngrit edhe kundr Marrveshjes s Mukjes, e vrau dhe vllaun e vet pr nj takim me cetnikt shqiptar...,etj. e) Kjo drgat luftarake e Enverit ishte nn kontrollin e plot t Titos, n bashkpunim efektiv me forcat shoviniste sllave, n bashkrendim operativ me OZN-an (UDB) Jugosllave dhe OZN-an n Kosov t krijuar nga Rankovici (01.09.1944), cka e dshmojn vrtetsisht misionart e huaj, emisart jugosllav e historiant shqiptar. f) N trevat shqiptare si n Kosov, etj. u kryen rekrutime me forc t shqiptarve n kto formacione, si dhe u kryen nga forcat partizane shqiptare vrasje, pushkatime, plagosje e deri djegje shtpish t shqiptarve, etj. Prkundrazi, shqiptart vendali i mirpritn e ruajtn si vllzr t gjakut e toks s vet, cka e tregon dhe fakti se patn vetm rreth 700 t vrar nga plumbat e sllavve okupator, ku, shumica e tyre, nga smundjet e vshtirsit e motit, ndrsa, shqiptart e Ish-Jugosllavis, gjat ksaj lufte (1941-1948 e vecanrisht 1944-1945) numrojn rreth 50 mij t vrar nga sllavt, ku nj pjes e tyre edhe nga lufta vllavrasse... si n Drenic, Tragjedin e Tivarit, etj. etj.

  5. Enveri kishte dhn prova e kishte dshmi se nuk ishte nacionalist, por as internacionalist, por vetm nj kuisling i Titos. a) Tutort e tij jugosllav, emisart e Titos, si Popovic, Mugosha, Tempo, etj. kishin relatuar se Enveri nuk kishte as vizione e as iluzione pr Kosovn, as pr bashkimin me Shqiprin t trevave shqiptare n Ish-Jugosllavi, prandaj e przgjodhn me piketim e sforco n krye t PKSH. b) Enveri dha prova besnikrie ndaj Titos edhe me sulmin ndaj Marrveshjes s Mukjes t 1 gushtit 1943, edhe me ekzekutimet e porositura e luftn civile t nisur n Shqipri me e ndaj t gjith atyre nacionalistve q ishin pr bashkimin kombtar shqiptar. c) Enveri nuk ka asnj dokument zyrtar, n emr t PKSH apo si Komandant i Prgjithshm, (1941-1945) drguar Titos apo PKJ ose Stalinit apo Kominternit, q tiu krkohet liria, pavarsia apo t drejta kushtetuese e demokratike pr shqiptart n Kosov, Malin e Zi e Maqedoni, sic i kishin popujt e republikat e tjera n Jugosllavin Federale t para apo pas LDB. d) Enveri jo vetm e imitoi formn e praktikat e qeverisjes jugosllave sipas modelit t Konferencs s AVNOJ-it, n Jajc n Bosnje-Hercegovin, m 29 nntor 1943, por edhe n frymzim e zbatim t tyre, e organizoi n maj 1944 Kongresin e Prmetit, n ditlindjen e Titos ( 25 maj 1892). e) Enveri, m tepr se vasal i Titos, ishte kuisling i tij, sepse me drgimin e forcave partizane n trevat shqiptare si n Kosov, etj. kontriboi efektivisht pr ripushtimin jugosllav t Kosovs m 8 shkurt 1945 dhe nuk u largua prej andej gjersa u garantua plotsisht e tersisht se ato kishin mbetur n e nn Jugosllavin Federale t Marshallit Tito.

  6. Nisur nga t gjitha kto e t tjera theksojm se Tito e keqprdori Luftn Antifashiste Shqiptare e Enver Hoxhn pr interesat e tij politike, diplomatike e shoviniste. Kjo duket n disa aspekte: a) Duke e ngritur figurn e vet n syt e tryezat e Koalicionit Antifashist Botror si lider i Lvizjes Antifashiste n Ballkan, duke e prvetsuar, privuar e privatizuar si kontribut t vetin luftn n Shqipri, etj. b) Nprmjet Enverit e emisarve t tij n Shqipri, u prpoq t spostonte e sfumonte ndikimin e kontributet anglo-amerikane n Shqipri. c) Tito, nprmjet kanaleve (in)formale dhe me t deleguarit e Curcillit e Stalinit n Shtabin e tij, iu kishte relatuar me koh e hap pas hapi T Mdhenjve t Kohs e kshilltart diplomatik t tyre, lidhur me qndrimet garantuese e veprimet projugosllave t Enverit e PKSH pr Cshtjen Shqiptare n tersi e n vecanti n Jugosllavi, lidhur me Kosovn, etj.
  Prandaj, Tito, me vizionin e tij diplomatik dhe duke mirshfrytzuar shrbesat e shrbimet antishqiptare t vasalit-kuisling t tij, Enver Hoxhs, ndrmori disa hapa kundr Cshtjes Kombtare Shqiptare. a) Kur Katr t Mdhenjt SHBA, Mbretria e Bashkuar, Bashkimi Sovjetik e Kina, mbajtn Konferencn e Mosks, m 19-30 nntor 1943, thirri menjher n Jajc Konferencn e AVNOJ-it (29 nntor 1943) dhe shpalli fshurazi Jugosllavin Federale, duke e ln Kosovn si pjes t Serbis dhe pa ftuar asnj shqiptar n punimet e vendimet e saj. b) Kur mori vesh se do t mblidhej nj Konferenc Ndrkombtare nga fundi i vitit 1943 (Konferenca e Teheranit) nga Tre t Mdhenjt, SHBA, Mbretria e Bashkuar e BRSS, Tito lshoi direktivn pr t cfuqizuar me cdo kusht e me cdo cmim Marrveshjen e Mukjes e pr t nisur terror ndaj nacionalizmit shqiptar, etj. c) Kur nisn takimet Curcill-Stalin, n tetor 1944, Tito urdhroi q formacione partizane t Shqipris t hyjn n Kosov, Maqedoni e Malin e Zi. d) Kur Konferenca e Jalts po vazhdonte punimet n ditn e pest t saj, Tito, n bashkndihm me Enverin, kreu ripushtimin jugosllav t Kosovs.

  7. Ndrkoh, Enver Hoxha, i ardhur n pushtet, n Shqiprin e liruar m 28 nntor 1944, me ndihmen e sipas metodave t Titos, filloi t veproj si nj Republik e Shtat e Jugosllavis, duke mos u marr me interesat e krkesat e shqiptarve t Kosovs, etj. nn Jugosllavi. a) Enveri i mbajti forcat partizane n Kosov e rrethina t tjera shqiptare deri n maj 1945, edhe pas ripushtimit ushtarak t Kosovs nga Tito m 8 shkurt 1945, duke iu krijuar premisa, kushte e dhn kontribute pr tragjedin e pashembullt n histori ndaj trevave shqiptare, ku, deri m 1948, sipas t dhnave, rreth 50 shqiptar jan vrar n Kosov, Maqedoni, Malin e Zi, etj. si mijra t masakruar n zonn e Drenics, n Mitrovic, Gjilan, etj. etj. b) Nga viti 1944 deri m 1945, nisur nga vendimet e Konferencs s Bujanit (31 dhjetor 1943-2 janar 1944) pr bashkim t Kosovs me Shqiprin, nisur nga Ripushtimi Jugosllav i Kosovs m 8.02.1945 apo vendimeve t Kuvendit t Prizrenit, (8-10 korrik 1945) pr aneksimin e Kosovs Serbis Federale n RF t Jugosllavis, nuk e ngriti zrin e nuk ndrmori veprime diplomatike, t paktn, q Kosova t gzonte statusin si republik e Jugosllavis si republikat e tjera t Jugosllavis artificiale dhe n kuadr t zbatimit t vendimeve t AVNOJ-it, e t mos mbetej e ankesuar ushtarakisht e administravisht nga Republika e Serbis?! Edhe kur shkoi pr vizit n Beograd, tek Tito, m 1946, nuk e shkeli me kmb e as nuk e pa me sy Kosovn Dardane, as Plavn e Gucin, as Tetovn e Strugn, por as nuk foli ndonj fjal t pritshme pr to, pr t ardhmen shqiptare t tyre? c) Edhe nj fakt tjetr historik: Tirana, kryeqytet i Shqipris dhe Prizreni, kryqendra e Qarkut t Kosovs (1944-1947) u cliruan n t njjten dit: m 17 nntor 1944. Ather, pse nuk e shpalli kt dit si dat t Clirimit t Shqipris, pasi shum shtete t bots ditn e clirimit t kryeqytetit t tyre e kan edhe Dit t Clirimit si Polonia, Rumania, Bullgaria, Cekosllovakia?! Pse e zgjodhi 29 nntorin 1944, njlloj dhe n nj dit me Jugosllavin, kur m 1944 e shpalli e festoi si Dit t Clirimit 28 Nntorin?! d) N mars-prill t vitit 1945, ishte bashkorganizator n Tragjedin e Tivarit, ku u masakruan 3.760 shqiptar, t cilt kaluan besprer npr territorin e Republiks Popullore t Shqipris(!). e) Nisi nj luft t fsheht dhe t hapur kundr Ameriks e Mbretris s Bashkuar, duke krijuar n bashkpunim me Titon Precedentin e Kanalit t Korfuzit, fabrikimin e grupit armiqsor t Knets s Maliqit, t grupit t deputtve, etj.. deri n largimin e misioneve diplomatike t ktyre dy vendeve mike e aleate nga Shqipria, keqtrajtimin n koordinim me Beogradin e Moskn t cshtjes shqiptare si me minat ne Korfuz, etj. n OKB, etj. f) Tregtin shkmbyese t Tirans me Beogradin lidhur me marrjen si pengje t nacionalistave shqiptar q iknin nga prndjekjet inkuizicioniste t rregjimit komunist bolshevik t Enverit.
  Pra, e thn shkurt e saktsisisht, teksa vejusha Nexhmije nis e flet e prflet pr rishkrimin e historis, i duhet kujtuar nga politika e vepruar nga historia, pr t dhn t plot portretin e Enverit si Kuisling i Titos, si tradhtar i shtjes Kombtare Shqiptare, q e la Shqiprin pa Kosovn e Kosovn pa Shqiprin, q e la Kombin Shqiptar t coptuar brenda Jugosllavis Federale, Bashkimit Sovjetik t vogl, n tre republika t saj, t Serbis, Malit t Zi e Maqedonis. N kt shtje prgjegjsia historike e Enver Hoxhs sht e mbetet q nuk deshti t ndrmerrte hapa pr parandalimin e ksaj tragjedie kombtare, q u hodh n veprime politiko-ushtarake kundr interesave kombtare shqiptare, q nuk e ngriti zrin as pr t drejtat e Kosovs, etj. si i kishin republikat e tjera t ksaj federate t shpikur, q bri ato cka donte Tito e Titizmi me t vetmin qllim pr t mbetur vet si nj Sulltan i kuq bolshevik n RPSH e RPSSH, q e prdori si Sulltanat t tij e t Nexhmijes.
  ...

  55

 7. #7

  Vetvrasja e Mehmetit,zbulohet n Arkiv arka me dokumente q iu dorzua Nexhmijes

  Vetvrasja e Mehmetit,zbulohet n Arkiv arka me dokumente q iu dorzua Nexhmijes

  Vendosur: 14/04/2009 - 12:15


  T tjera fakte mbi vrasjen e bujshme t Mehmet Shehut. Sapo i ka ofruar lexuesit nj prmbledhje historike me atentatet m t bujshme t shekullit t kaluar n politik dhe ende ka shum pr t nxjerr n drit. Drejtori i Arkivit t Ministris s Brendshme, Kastriot Dervishi, n nj intervist pr “Panorama” thot se sht duke punuar pr nj libr mbi vrasjen e Mehmet Shehut. Prve fakteve q ai sjell n librin “Plumba Politiks” mbi vrasje-vetvrasjen, si sht rasti i telefonats s fundit mes Enver Hoxhs dhe Mehmet Shehut, Dervishi hedh drit mbi t tjera fakte. Nj ndr to sht urdhri i menjhershm, fill pas vrasjes, n datn 19 dhjetor ’81, pr t “pastruar” do libr, apo parull nga emri dhe fotografia e Shehut, q do t thot prpara se grupi hetimor t zbardhte kt shtje. Kt e vrteton nj faksimile e nj urdhri me firmn e Kadri Hazbiut. Gjithashtu Dervishi prmend nj “ark sekrete” dokumentacionesh mbi gjith jetn e Mehmet Shehut, e cila iu dorzua Nexhmije Hoxhs.
  Sapo keni botuar nj libr pr vrasjet e politikanve n gati 100 vjet histori t shtetit shqiptar, cilat jan burimet q keni shfrytzuar?
  Burimet jan t s gjitha formave. Vijn prej Arkivit Qendror t Shtetit dhe Arkivit t Ministris s Brendshme. Po ashtu jan shfrytzuar edhe bibliotekat e vendit, n radh t par Biblioteka Kombtare. Burimet jan t shnuara t gjitha me prjashtim t s dhnave t veanta.
  Nj fakt interesant q del n librin tuaj sht nj telefonat mes Mehmet Shehut dhe Enver Hoxhs, cili sht burimi i ktij informacioni jo shum t lakuar m par?
  Un e kam sqaruar edhe n libr q kjo vrasje do t trajtohet prej meje n nj botim t veant. Kshtu q m duhet t’i prmbahem ktij formati. sht nj material prej rreth 400 faqesh, i cili do t mbyll edhe enigmat e tjera. Telefonata sht prmendur edhe nga referues t tjer gjat gjith ktyre viteve q sht folur pr kt ngjarje. Sikurse ju thash edhe m lart, m duhet t’i prmbahem deri n kt pik komentit rreth ksaj shtjeje.
  Kapitullin pr Mehmet Shehun ju e quani “Vrasja me vetvrasje”, si duhet ta kuptojm kt?
  “Vetvrasja” ka qen forma m e lart e prdorur kundr drejtuesve t lart t Partis s Puns. N t 3 rastet m t prdorura, kundr Nako Spirut, Omer Nishanit dhe Mehmet Shehut, ngjashmrit kan qen t mdha. Mehmet Shehu nuk mund t kishte nj fat tjetr. Duke filluar nga fakti se ai kishte mbaruar nj shkoll amerikane dhe pavarsisht prkushtimit, q kishte treguar si komunist i devotshm gjat gjith atyre viteve, nuk ishte i besueshm n vazhdimin e linjave antishqiptare, q ishin n funksion dhe q krkonin nj njeri t besuar sikurse edhe ndodhi. Atij i ishte hapur nj dosje n vitin 1947 nga shefi i Sigurimit t Shtetit t Tirans, dosje e cila sht asgjsuar pas ndryshimit t situats n vitin 1948.
  Ajo q ka ndodhur brenda shtpis s Mehmet Shehut s fundi, ishin vetm aspektet teknike t eliminimit t njeriut q praktikisht duhej t ishte pasuesi i Enver Hoxhs.
  Kam pasur raste t shikoj dokumentacionin e vetv-rasjeve t tjera. Nj rast ka qen n Fier, kur ka vrar veten nj sekretar i par i partis atje, i akuzuar pr gjoja sabotim n naft. Nse krahasohen foton me Mehmet Shehun, do vrehen ndryshimet e mdha midis nj vetvrasjeve si kjo e Fierit dhe nj vrasje si ajo e Tirans. Partia dha nj opinion t shpejt pr vrasjen e Mehmet Shehut. Kryeministri m jetgjat i Shqipris u varros po ashtu me t shpejt. Televizioni i vetm shtetror e kaloi lajmin sikur t ishte fjala pr vdekjen e ndonj sportisti veteran. Menjher kaloi n kng e humor. Pse bhej kjo, kur grupi hetimor nuk kishte dhn akoma versionin nse kishim t bnim me vrasje apo vetvrasje, pasi n t tilla raste ngrihen t dyja pistat e mundshme. Pra, menjher veproi i njjti mekanizm q ishte me vrasjen e Nako Spirut. Bhet nj mbledhje Byroje, krkohet llogari, lihet nj dat fikse pr “mbledhjen e fundit” dhe si prfundim kjo mbledhje nuk mbahet, pasi aksidentalisht ose me ndrgjegje personi “vret veten”.
  Dihej q n at koh vetvrasje dnohej nga PPSH-ja, por deri kur grupi hetimor e shpalli kt gj, jan ndrmarr nga Partia veprime q e quanin t mirqen versionin e “vetvrasjes”. Kshtu ka ndodhur me dosjen hetimore t Mehmet Shehu e bn “armik” at n prfundim t hetimeve. M 19 dhjetor 1981 kan nisur njoftimet sekrete pr t hequr do gj q lidhje me emrin e Mehmet Shehut. M 23 dhjetor 1981, me nnshkrimin e Feor Shehut dhe Manush Myftiut, Komisioni i Internimit dhe Dbimit, ka vendosur internimin e familjarve t Mehmet Shehut. Nj dit m von Enver Hoxha bn daljen e par publike n Galerin e Arteve Figurative duke pasur n krah Ramiz Alin dhe Kadri Hazbiun. Pr opinionin kta u dukn si pasardhs t mundshm t Hoxhs. Koha e tregoi se kush ishte. Qndrimin zyrtar ndaj cilsimit armik, PPSH do ta merrte shum von.
  Thuhet se Mehmet Shehu sht ankuar pr prgjimin e telefonit, ekzistojn materiale q vrtetojn dika t till?
  Mehmeti nuk mund t ankohej pr prgjim se e dinte q formalisht kryeministri dhe antari i Byros Politike nuk mund t prgjoheshin. Kujt do t’i ankohej Mehmet Shehu?
  S dyti, informacion pr kt prgjim kishte vetm nj grup i vogl personash me lidhje t fort vertikale. Ky prgjim telefonash, q sht pohuar edhe nga persona q kan shoqruar n at koh Mehmet Shehun.
  Prve vetvrasjes q ashtu si that ju, dnohej nga PPSH, si u prligj etiketimi “armik i popullit”, pr Mehmet Shehun?
  Pr gjra q i kishin t tjert, u akuzua Mehmet Shehu. N Byron Politike do t gjeje njerz q i kishin vet kto “poliagjenca”. Madje puna mund t shkonte shum lart, deri tek artikuluesi baz i tyre. Si baz pr kt sht prdorur “dokumenti” i ardhur nga Vjena e q u komentua ktu si elsi i t gjithave. Pr kt dokument flet edhe Nexhmije Hoxha n librin “Miqsi e tradhtuar” ku trajton marrdhnien e familjeve Hoxha – Shehu.
  Ky i ashtuquajtur “dokument” i ardhur nga ambasada jon n Vjen q provonte “poliagjencn” e Mehmet Shehut, ka qen nj kombinacion, i krijuar me qllim prligjjeje t asaj q do thuhej pr Mehmet Shehun pas vrasjes s tij. Vjen nj person n ambasad dhe dorzon nj material disa koh para vrasjes s Mehmet Shehut. E merr funksionari i besuar dhe e mbyll n kasafort. Vjen momenti dhe prdoret. Un kam pasur rastin t njihem e t bisedoj me personin q e ka prkthyer kt material. Ai m ka thn shprehimisht: “Nexhmije Hoxha gnjen kur thot se ai material ka firmn e Mehmet Shehut. N kt material nuk ka firm t Mehmet Shehut”. E theksoj kt moment, pasi ishte e vetmja “prov” q interpretohej pr t justifikuar veprimet q ishin br dhe q kishin lidhje me Mehmet Shehun.
  Pasi keni studiuar kt shtje, keni kaluar npr duar dokumente arkivore, sipas jush kush sht shkaktari i vrasjes s Mehmet Shehut?
  Prgjegjsja kryesore e ksaj shtjeje ka qen Nexhmije Hoxha. Kt e dshmon edhe nj ark me materiale n ngarkim t Mehmet Shehut. Kjo ishte prgatitur nga grupi operativ i Ministris s Punve t Brendshme pr Nexhmije Hoxhn, e cila sht shefja kryesore e gjith ksaj pune, prgatitsja e pasardhsit t Enver Hoxhs dhe e ruajtjes s linjave t vjetra proserbe t pushtetit. Kjo ark ishte plot me dokumentacion pr Mehmet Shehun nga koha e rinis e deri von. far funksioni kishte Nexhmije Hoxha q duhej ta merrte kt informacion, i cili n rastin m t fundit i drgohej vetm sekretarve t KQ t PPSH-s. Pr shtjet e tjera rezervohem t shprehem.


  Urdhri i Hazbiut, pr heqjen e citateve
  Nuk kishin kaluar as 24 or nga vetvrasja(vrasja) e Mehmet Shehut, kur PPSH-ja e shpalli ish-kryeministrin armik t popullit. Ende nuk ishte mbyllur procesi hetimor, kur shtja ishte mbyllur. M 19 dhjetor 1981, ministri i Mbrojtjes s asaj kohe, Kadri Hazbiu, u drejtohet komandave t korpuseve, grupimeve operative, komandave t shkollave ushtarake, ishullit t Sazanit dhe t reparteve autonome t MMP, q t heqin t gjitha fotografit, citatet dhe t gjith urdhrat, q mbajn firmn e Mehmet Shehut. Ky urdhr duhej t zbatohej deri n datn 22 dhjetor 1981. M 23 dhjetor 1981, me nnshkrimin e Feor Shehut dhe Manush Myftiut, Komisioni i Internimit dhe Dbimit, ka vendosur internimin e familjarve t Mehmet Shehut.


  Arka me dokumente dorzuar Nexhmije Hoxhs

  Nj ark me materiale mbi jetn e Mehmet Shehut, prej rinis s tij, deri n momentet e fundit t jets iu dorzuan Nexhmije Hoxhs. Sipas drejtorit t Arkivit t Ministris s Brendshme ajo ishte prgatitur nga grupi operativ i Ministris s Punve t Brendshme pr Nexhmije Hoxhn. Ky fakt e bn Nexhmije Hoxhn t dyshuarn kryesore si organizatore t gjith ksaj shtjeje. Informacioni i msiprm i drgohej vetm sekretarve t KQ t PPSH-s.

  Telefonata e fundit mes Enverit dhe Mehmetit

  I lodhur nga atmosfera terrorizuese q zotronte n mbledhjen e Byros Politike, Mehmet Shehu ka mbrritur n mbrmje n shtpi. T gjith at mbrmje kishin qen kundr tij. Ndryshe nga her e tjera antart servil t Byros Politike ishin n gar se kush ta sulmonte m par. Pak minuta para se t futet n dhomn e tij, Mehmet Shehu i ka telefonuar Enver Hoxhs, t cilit i ka krkuar takim t menjhershm dhe t shkurtr n mnyr q mbledhja e nesrme e Byros t dilte nj “gj e pjekur”. Enver Hoxha ka refuzuar ta pres Mehmetin me arsyetimin se “kishte njerz pr dark”. N asnj material apo t dhn nuk vrtetohet se cilin ka pasur pr at nat “pr dark” Enver Hoxh. Nse Mehmet Shehu do t kishte ndrmend t vriste veten nuk kishte pse t`i telefononte Enver Hoxhs dhe t`i krkonte takim. Nga ana tjetr nse Enver Hoxha e priste n takim at nat Mehmet Shehun, komprometohej i gjith plani i tij pr ta eliminuar at nat at. At mbrmje, Mehmet Shehu pasi sht prshndetur me njerzit e familjes, sht futur n studion e tij dhe ka filluar t shkruaj autokritikn e krkuar pr ditn e nesrme.
  Natyrisht nj njeri q ka ndrmend t vras veten nuk merret me autokritika por me gjra t tjera. N kt mnyr ai ka shkruar pr disa or at q do t thoshte t nesrmen para “shokve t Byros”. Lvizjet brenda shtpis s Mehmet Shehut kan vazhduar deri n orn 1.30 t mngjesit. Kjo do t thot se vrasje para ksaj ore nuk ka pasur. Kt e provon edhe fakti se djali i Mehmetit, Vladimiri ka kaluar pran ders s Mehmetit n kt or dhe ai ka qen akoma duke shkruar dhe me dritn e dhoms s pashuar. Mehmet Shehu kishte vite q flinte ve bashkshortes s tij Fiqeretes. Mbase kjo gj sht shfrytzuar me mjaft mjeshtri edhe nga ata q i solln vdekjen.
  T nesrmen rreth ors 8.00 t mngjesit familjart e tij kan vrejtur se Mehmet Shehu kishte vdekur. E para n krevatin e M. Shehut ka shkuar bashkshortja. Truproja e M. Shehut ka lajmruar Ramiz Alin, i cili e ka pritur me gjakftohtsi e pa habi kt ngjarje.

  panorama
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 14-04-2009 m 11:48

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,318
  Lol, Nexhi qe u arrestua per torta buwahahahahah

  E arrestoi kuislingu i vet, djali i maleve... lol
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 9. #9

Tema t Ngjashme

 1. Nexhmije Pagarusha
  Nga Zana e malit n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 76
  Postimi i Fundit: 19-05-2021, 20:51
 2. Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 18-01-2007, 12:14
 3. Nexhmije Pagarusha
  Nga Harudi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-08-2005, 10:07
 4. Bashkim Shehu ne debat me N. Hoxhen
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-04-2004, 19:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •