Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 81
  1. #21
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Unė jam, para se tė kishte lindur Abrahami!
    Gj 8. 58


    Jezusi u tha atyre: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė unė po ju them: para se tė kishte lindur Abrahami, UNĖ JAM``.


    vazhdon-->

  2. #22
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534

    Jezu Krishti na mėson

    Unė dhe Ati jemi njė!
    Gj 10, 25-30


    Jezusi u pėrgjigj atyre: ``Unė jua kam thėnė, por ju nuk besoni; veprat qė bėj nė emėr tė Atit tim, janė ato qė dėshmojnė pėr mua. Por ju nuk besoni, sepse nuk jeni nga delet e mia, siē jua kam thėnė.

    Delet e mia e dėgjojnė zėrin tim, unė i njoh dhe ato mė ndjekin; dhe unė u jap atyre jetėn e pėrjetshme dhe nuk do tė humbasin kurrė, e askush nuk do t`i rrėmbejė nga dora ime. Ati im, qė m`i dha, ėshtė mė i madh se tė gjithė; dhe askush nuk mund t`i rrėmbejė nga dora e Atit tim.
    Unė dhe Ati jemi njė``.



    Veprat qė bėj nė emėr tė Atit, dėshmojnė pėr mua!


    vazhdon-->

  3. #23
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534

    Jezu Krishti na mėson

    Ju pastroni pėr jashta gotėn, ndėrsa brendinė tuaj...!
    Lk 11, 38-46


    Dhe Zoti i tha: "Tani ju farisenjtė pastroni pėr jashta gotėn dhe kupėzen, ndėrsa brendinė tuaj e keni plot me grabitje dhe ligėsi. Tė pamend! Ai qė bėri anėn e jashtme, vallė nuk bėri edhe tė brendshmen? Por jepni si lėmoshė atė qė ėshtė pėrbrenda, dhe ēdo gjė do tė jetė e pastėr pėr ju.

    Por mjerė ju, o farisenj! Sepse ju paguani tė dhjetėn e ryzės, tė mendrės dhe tė ēdo barishteje, dhe pastaj lini pas dore drejtėsinė dhe dashurinė e Perėndisė. Kėto gjėra duhet t'i bėnit, pa i lėnė pas dore tė tjerat.

    Mjerė ju, o farisenj! Sepse ju e doni vendin e parė ndėr sinagoga dhe pėrshėndetjet nėpėr sheshe. Mjerė ju, skribė dhe farisenj hipokritė! Sepse jeni si varret qė nuk shihen dhe njėrėzit ecin sipėr tyre, pa e ditur".

    Atėherė, duke u pėrgjigjur, njė nga mėsuesit e ligjit, i tha: "Mėsues, duke folur kėshtu, ti po na fyen edhe ne". Dhe ai thoshte: "Mjerė edhe ju, o mėsues tė ligjit! Sepse i ngarkoni njerėzit me barrė qė me vėshtirėsi baren, dhe ju nuk i prekni ato barrė as edhe me njė gisht.



    vazhdon-->

  4. #24
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534

    Jezu Krishti na mėson

    Jeta vlen mė shumė se ushqimi!
    Lk 12, 22-28


    Pastaj u tha dishepujve tė vet: "Prandaj po ju them: mos u shqetėsoni pėr jetėn tuaj se ēfarė do tė hani, as pėr trupin tuaj se ēfarė do tė vishni.

    Jeta vlen mė shumė se ushqimi dhe trupi mė shumė se veshja. Vini re korbat! Ata nuk mbjellin e nuk korrin, nuk kanė as qilar as hambar, e megjithatė Perėndia i ushqen; mirė, pra, ju vleni shumė mė tepėr se zogjtė.

    Dhe cili nga ju me shqetėsimin e tij mund ta zgjatė shtatin e vet qoftė edhe njė kubit? Atėherė, kur nuk jeni nė gjendje tė bėni as atė qė ėshtė mė e pakta, pėrse shqetėsoheni pėr tė tjerat?

    Vini re si rriten zambakėt: ata nuk punojnė dhe nuk tjerrin; megjithėatė unė po ju them se as Salomoni, nė gjithė lavdinė e vet, nuk qe i veshur si njė nga ata.

    Atėherė, nėse Perėndia vesh nė kėtė mėnyrė barin qė sot ėshtė nė fushė dhe nesėr hidhet nė furrė, aq mė tepėr do t' ju veshė, o njerėz besimpakė?



    vazhdon-->

  5. #25
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534

    Jezu Krishti na mėson

    vazhdim
    Po tė ishte Perėndia Ati juaj, ju do tė mė donit!
    Gj 8, 39-44


    Ata, duke u pėrgjigjur, i thanė:

    "Ati ynė ėshtė Abrahami".

    Jezusi u tha atyre:

    "Po tė ishit bij tė Abrahamit, do tė bėnit veprat e Abrahamit; por ju tani kėrkoni tė mė vrisni mua, qė ju kam folur tė vėrtetėn qė kam dėgjuar nga Perėndia; Abrahami kėtė nuk e bėri. Ju bėni veprat e atit tuaj".

    Prandaj ata i thanė:

    "Ne nuk lindėm nga kurvėrimi; ne kemi njė Atė tė vetėm: Perėndinė".

    Atėherė Jezusi u tha atyre:

    "Po tė ishte Perėndia Ati juaj, ju do tė mė donit, sepse kam dalė dhe kam ardhur nga Perėndia; nuk kam ardhur, pra, nga vetja ime, por ai mė ka dėrguar.

    Pėrse nuk e kuptoni thėnien time? Sepse nuk mund tė dėgjoni fjalėn time.

    Ju jeni nga djalli, qė ėshtė ati juaj, dhe doni tė bėni dėshirat e atit tuaj; ai ishte vrasės qė nga fillimi dhe nuk qėndroi nė tė vėrtetėn, sepse nė tė nuk ka tė vėrtetė. Kur thotė tė rrema, flet nga vetvetja, sepse ėshtė gėnjeshtar dhe ati i rrenės.



    vazhdon-->

  6. #26
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Drejtėsia e juaj!
    Mt 5, 20


    Prandaj unė po ju them: nė qoftė se drejtėsia juaj nuk ėshtė mė e lartė nga ajo e skribėve dhe e farisenjve ju nuk do tė hyni fare nė mbretėrinė e qiejve.


    vazhdon-->

  7. #27
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534

    Jezu Krishti na mėson

    Pendohuni!
    Mt 4, 17


    Qė nga ajo kohė Jezusi filloi tė predikojė dhe tė thotė:

    "Pendohuni, sepse mbretėria e qiejve ėshtė afėr!".



    vazhdon-->

  8. #28
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534

    Jezu Krishti na mėson

    Mos e sprovo Zotin!
    Mt 4, 6-7


    dhe i tha:

    "Nėse je Biri i Perėndisė, hidhu poshtė, sepse ėshtė shkruar: "Ai do t`u japė urdhėr engjėjve tė tij pėr ty; edhe ata do tė mbajnė mbi duart e tyre qė tė mos ndeshėsh me kėmbėn tėnde ndonjė gur"``.

    Jezusi i tha:

    "Éshtė shkruar gjithashtu: "Mos e sprovo Zotin, Perėndinė tėnd".



    vazhdon-->

  9. #29
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534

    Jezu Krishti na mėson

    Mos u jepni qenve ē`ėshtė e shenjtė!
    Mt 7. 6


    Mos u jepni qenve ē`ėshtė e shenjtė dhe mos i hidhni margaritarėt tuaj para derrave, qė tė mos i shkelin me kėmbė dhe tė kthehen kundėr jush dhe t`ju shqyejnė.


    vazhdon-->

  10. #30
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Lum ata qė janė zemėrbutė!
    Mt 5, 1-12


    Dhe ai, kur pa turmat, u ngjit nė mal dhe, pasi u ul, iu afruan dishepujt e tij.
    Atėherė ai mori fjalen duke u thėnė:

    Lum skamėsit nė frymė, sepse e tyre ėshtė mbretėria e qiejve.

    Lum ata qė vajtojnė, sepse ata do tė ngushėllohen.

    Lum ata qė janė zemėrbutė, sepse ata do ta trashėgojnė tokėn.

    Lum ata qė janė tė uritur dhe tė etur pėr drejtėsi, sepse ata do tė ngopen.

    Lum ata qė janė tė mėshirshėm, sepse ata do tė gjejnė mėshirė.

    Lum ata qė janė tė pastėr nė zemėr, sepse ata do ta shohin Perėndinė.

    Lum ata qė pėrpiqen pėr paqen, sepse ata do tė quhen bij tė Perėndisė.

    Lum ata qė janė pėrndjekur pėr hir tė drejtėsisė, sepse e tyre ėshtė mbretėria e qiejve.

    Lum ju kur do t`ju shajnė dhe do t`ju pėrndjekin dhe, duke gėnjyer, do tė thonė tė gjitha tė zezat kundėr jush, pėr shkakun tim.

    Gėzohuni dhe ngazėllohuni, sepse shpėrblimi juaj ėshtė i madh nė qiej, sepse kėshtu i kanė pėrndjekur profetėt qė qenė para jush.



    vazhdon-->

  11. #31
    i vetlarguar Maska e Arcimedes
    Anėtarėsuar
    26-12-2005
    Vendndodhja
    Holland
    Postime
    591
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni
    Lum ata qė janė zemėrbutė!
    Mt 5, 1-12


    Dhe ai, kur pa turmat, u ngjit nė mal dhe, pasi u ul, iu afruan dishepujt e tij.
    Atėherė ai mori fjalen duke u thėnė:

    Lum skamėsit nė frymė, sepse e tyre ėshtė mbretėria e qiejve.

    Lum ata qė vajtojnė, sepse ata do tė ngushėllohen.

    Lum ata qė janė zemėrbutė, sepse ata do ta trashėgojnė tokėn.

    Lum ata qė janė tė uritur dhe tė etur pėr drejtėsi, sepse ata do tė ngopen.

    Lum ata qė janė tė mėshirshėm, sepse ata do tė gjejnė mėshirė.

    Lum ata qė janė tė pastėr nė zemėr, sepse ata do ta shohin Perėndinė.

    Lum ata qė pėrpiqen pėr paqen, sepse ata do tė quhen bij tė Perėndisė.

    Lum ata qė janė pėrndjekur pėr hir tė drejtėsisė, sepse e tyre ėshtė mbretėria e qiejve.

    Lum ju kur do t`ju shajnė dhe do t`ju pėrndjekin dhe, duke gėnjyer, do tė thonė tė gjitha tė zezat kundėr jush, pėr shkakun tim.

    Gėzohuni dhe ngazėllohuni, sepse shpėrblimi juaj ėshtė i madh nė qiej, sepse kėshtu i kanė pėrndjekur profetėt qė qenė para jush.



    vazhdon-->

    Shume e bukur dhe kuptimplotse kjo Toni. Mua me pelqejne dhe i lexoj me shume dhe mjaft kenaqesi keto qe shkruan ti qe ka thene Jezusi.

    Mua me vjen shume keq per Jezusin, sepse ne e vrame ate me ate mosbesimin tone ke ai. Edhe pse Jezusi thote qe ai donte vete qe ta kryqezonim.

    Per mendimin tim Ai e thote kete gje, sepse ai nuk don neve qe te na vej faj, prandaj. Aq shume na don neve Jezusi edhe pse ne u treguam kaq te pamashire dhe te pashpirte me te.

    Ne turturuam dhe vrame njeriun me shpirtmire dhe me te dashur ne bote, por ai prape na fali neve dhe na don ne perseri. Shpirti i Jezusit jeton edhe brenda trupit tim.

    Ngandonjeher un zemerohem me Jezusin, sepse kujtoj sikur ai nuk ekziston , nuk me ndigjon, apo nuk me don, por ai gjithmone me flet dhe me thote qe eshte prane meje.

    Dhe mua kjo gje me qetson perseri.
    I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

  12. #32
    i vetlarguar Maska e Arcimedes
    Anėtarėsuar
    26-12-2005
    Vendndodhja
    Holland
    Postime
    591
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni
    Ju pastroni pėr jashta gotėn, ndėrsa brendinė tuaj...!
    Lk 11, 38-46


    Dhe Zoti i tha: "Tani ju farisenjtė pastroni pėr jashta gotėn dhe kupėzen, ndėrsa brendinė tuaj e keni plot me grabitje dhe ligėsi. Tė pamend! Ai qė bėri anėn e jashtme, vallė nuk bėri edhe tė brendshmen? Por jepni si lėmoshė atė qė ėshtė pėrbrenda, dhe ēdo gjė do tė jetė e pastėr pėr ju.

    Por mjerė ju, o farisenj! Sepse ju paguani tė dhjetėn e ryzės, tė mendrės dhe tė ēdo barishteje, dhe pastaj lini pas dore drejtėsinė dhe dashurinė e Perėndisė. Kėto gjėra duhet t'i bėnit, pa i lėnė pas dore tė tjerat.

    Mjerė ju, o farisenj! Sepse ju e doni vendin e parė ndėr sinagoga dhe pėrshėndetjet nėpėr sheshe. Mjerė ju, skribė dhe farisenj hipokritė! Sepse jeni si varret qė nuk shihen dhe njėrėzit ecin sipėr tyre, pa e ditur".

    Atėherė, duke u pėrgjigjur, njė nga mėsuesit e ligjit, i tha: "Mėsues, duke folur kėshtu, ti po na fyen edhe ne". Dhe ai thoshte: "Mjerė edhe ju, o mėsues tė ligjit! Sepse i ngarkoni njerėzit me barrė qė me vėshtirėsi baren, dhe ju nuk i prekni ato barrė as edhe me njė gisht.



    vazhdon-->
    Edhe kjo shume e bukur. U kenaqa duke e lexuar. Nuk ngopem duke e lexuar.

    Kalofshi mire toni.
    I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

  13. #33
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga Arcimedes
    Shume e bukur dhe kuptimplotse kjo Toni. Mua me pelqejne dhe i lexoj me shume dhe mjaft kenaqesi keto qe shkruan ti qe ka thene Jezusi.
    Falėminderit, mė vjen mirė qė lexon fjalėt e Jezusit, edhe mė mirė i vjen Hyjit sepse; Perndia per ne njerzit dhe pėr shpetimin tonė e dergoj tė Birin vet Jezukrishtin.
    "Sepse Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e tij tė vetėmlindurin, qė, kushdo qė beson nė tė, tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme. Sepse Perėndia nuk e dėrgoi Birin e vet nė botė qė ta dėnojė botėn, por qė bota tė shpėtohet prej tij. Ai qė beson nė tė nuk dėnohet, por ai qė nuk beson tashmė ėshtė dėnuar, sepse nuk ka besuar nė emrin e Birit tė vetėmlindur tė Perėndisė." (Gjoni 3:16-18)




    Citim Postuar mė parė nga Arcimedes
    Mua me vjen shume keq per Jezusin, sepse ne e vrame ate me ate mosbesimin tone ke ai. Edhe pse Jezusi thote qe ai donte vete qe ta kryqezonim.
    I nderuar, duke lexuar Biblen ne mund tė kuptojmė se nga kush u kryqėzua Krishti. Bibla na spjegon se Vetem Ai qe u kryqezua, pra Jezusi mund tė na thotė se Kush ėshė Ai qė e kryqėzoj!
    Nė kėtė rresht biblik dua tė kujtoj Jezusin duke folur me Atė qė kishte nė dorė tė kryqezonte ose tė mos e kryqėzonte;
    Krishti tha:
    "Ati Im, po te duash largoje kete kupe prej Meje, por jo si dua Une, por si do Ti"!
    Kjo thirrje e Krishtit tregon se kushe ėshtė Kryqėzuesi! Prap Jezusi ju drejtua Atit duke i thėnė: "
    O At, ne duart e Tua, po e dorėzoj Shpirtin Tim"




    Citim Postuar mė parė nga Arcimedes
    Per mendimin tim Ai e thote kete gje, sepse ai nuk don neve qe te na vej faj, prandaj. Aq shume na don neve Jezusi edhe pse ne u treguam kaq te pamashire dhe te pashpirte me te.
    Duhet gjjithmonė tė dimė se Kryqezuesi i Jezusit nuk jane njerezit por Ati, Vdekja e Krishtit nė Kryq ėshtė fli pajtimi dhe pėr kėtė spegon Bibla qindra her, besoj se e din kėtė gjė. Mirpor; gjithsesi duhet tė kujtojmė se Jezusi u tha kundershtarėve tė vet: " Ky ėshtė pushteti i juaj i errėsirės"! Apo Jezusi nė Kryq tha:
    "Ati i Im, perse me braktise"! Mund tė them se kjo ėshtė tronditese, por dhe mė shumė madheshtore!

    Asnjėher nuk mendoj se duhet tė largohet nga mendja se Kryqezimi; edhe pse u perdor nga Ati qiellorė per Lavdi te Tij dhe shpetimin e njerzimit, nuk do te thotė se ne ate akt nuk u perfshi, nepėrmjet njerėzve edhe djalli, dhe fryma e djallit qė ėshtė burim i urrejtjes, arrogances, xhelozisė, dhe kryesorja largim nga besimi nė Hyjin e vėrtetė. Por kjo mund tė thuhet kėshtu pasi tė kuptojmė thėnjet e Jezusit tė mėsipėrme.





    Citim Postuar mė parė nga Arcimedes
    Ne turturuam dhe vrame njeriun me shpirtmire dhe me te dashur ne bote, por ai prape na fali neve dhe na don ne perseri.

    Vėrtetė Jezu Krishti ėshtė Falja dhe Jeta.

    "E Kryqėzuan atė dhe bakėqitė njėrin ne tė djathtė e tjetrin nėtė majtė.
    E Jezusi lutej:
    "Fali, o Atė, se nuk dijnė ēbėjnė!"





    Citim Postuar mė parė nga Arcimedes
    Shpirti i Jezusit jeton edhe brenda trupit tim.
    Jezu Krishti ėshtė i tė gjithve dhe per tė gjithė!
    Shumėher predikohet dhe thuhet se dhurata e ēmuar e Zotit nuk ėshtė se edhe arrihet por nė rend tė parė dhurohet. Pasi ēdo njeri ėshtė thirrur dhe paraprirė pėr lavdi qiellore. Kjo ėshte e vėrtetė, kjo thirrje nuk bėhet prej pėrpjekjeve tona por ėshtė dhuratė e Hyjit nepėr Krishtin Zotin tonė.
    Por ne duhet gjithmonė edhe tė dijmė se; qka kėrkon Krishti prej nesh? Ai troket nė derėn e secilit nga ne, Ai deshiron qė ne tė hapim deren. Nėqoftėse ndonjėri nga na ende nuk i ke hapur derėn Zotit ne te kaluaren ne menyre terėsore, le ta bejmė atė tani. Ne vetėm duhet te themi: "Zot, falėminderit se ke pranuar tė vijsh nė shtėpinė time, nė brendėsinė time, andaj un dua Shpirtin tėndė nė jetėn time dhe pėr hir tė asaj, une e dorezoj veten time pa rezerva dhe pa kushte nė doren Tėnde. Jezus, unė me kėnaqėsi e dorezoj veten ne duart e Tua. Kjo jo vetėm tė thuhet por edhe tė veprohet.





    Citim Postuar mė parė nga Arcimedes
    Ngandonjeher un zemerohem me Jezusin, sepse kujtoj sikur ai nuk ekziston , nuk me ndigjon, apo nuk me don, por ai gjithmone me flet dhe me thote qe eshte prane meje.
    Jezusi ėshtė gjithmonė pranė neshė por varet se sa na jemi nė gjendje ta kuptojmė Atė. Pasi qė tė thuajsh se; "por ai gjithmone me flet dhe me thote qe eshte prane meje." kėshtu dhe tė besojsh kėtė, le ta dijshė se Jezusi ėshtė parnė teje dhe nė ty. Po edhe mė e rėndėsishme pėr jetėn tonė ėshtė se Jezukrishti na thotė: "Kush beson nė mua, nuk beson nė mua, por nė atė qė mė ka dėrguar. Dhe kush mė sheh mua, sheh atė qė mė ka dėrguar. Unė kam ardhur si drita pėr botėn, qė kushdo qė beson nė mua tė mos mbetet nė errėsirė. (Gjoni 12:44-46) Pos asaj Jezusi pėr ne e dha jetėn, : "Unė jam bariu i mirė; bariu i mirė jep jetėn e vet pėr delet". (Gjoni 10:7-11)

    Jezusi edhe tha edhe e bėri kėtė.



    toni77

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Falėminderit, mė vjen mirė qė lexon fjalėt e Jezusit, edhe mė mirė i vjen Hyjit sepse; Perndia per ne njerzit dhe pėr shpetimin tonė e dergoj tė Birin vet Jezukrishtin.
    "Sepse Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e tij tė vetėmlindurin, qė, kushdo qė beson nė tė, tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme. Sepse Perėndia nuk e dėrgoi Birin e vet nė botė qė ta dėnojė botėn, por qė bota tė shpėtohet prej tij. Ai qė beson nė tė nuk dėnohet, por ai qė nuk beson tashmė ėshtė dėnuar, sepse nuk ka besuar nė emrin e Birit tė vetėmlindur tė Perėndisė." (Gjoni 3:16-18)

    I nderuar, duke lexuar Biblen ne mund tė kuptojmė se nga kush u kryqėzua Krishti. Bibla na spjegon se Vetem Ai qe u kryqezua, pra Jezusi mund tė na thotė se Kush ėshė Ai qė e kryqėzoj!
    Nė kėtė rresht biblik dua tė kujtoj Jezusin duke folur me Atė qė kishte nė dorė tė kryqezonte ose tė mos e kryqėzonte;
    Krishti tha:
    "Ati Im, po te duash largoje kete kupe prej Meje, por jo si dua Une, por si do Ti"!
    Kjo thirrje e Krishtit tregon se kushe ėshtė Kryqėzuesi! Prap Jezusi ju drejtua Atit duke i thėnė: "
    O At, ne duart e Tua, po e dorėzoj Shpirtin Tim"

    Duhet gjjithmonė tė dimė se Kryqezuesi i Jezusit nuk jane njerezit por Ati, Vdekja e Krishtit nė Kryq ėshtė fli pajtimi dhe pėr kėtė spegon Bibla qindra her, besoj se e din kėtė gjė. Mirpor; gjithsesi duhet tė kujtojmė se Jezusi u tha kundershtarėve tė vet: " Ky ėshtė pushteti i juaj i errėsirės"! Apo Jezusi nė Kryq tha:
    "Ati i Im, perse me braktise"! Mund tė them se kjo ėshtė tronditese, por dhe mė shumė madheshtore!
    Toni, dua tė them se akoma nuk kam lexuar pjesėn tjetėr tė shkrimit tėnd. Nuk mė rrihej, nuk mė durohej tė prisja deri sa ta lexoja tė gjithė. Dhe e di pse? Sepse u renqetha! I tėrė trupi im u rėnqeth nga kėto fjalė!

    Toni, kėto fjalė qė ti ke postuar nė kėtė forum, nuk janė fjalė qė dalin nga mishi dhe nga gjaku, por eshtė Ati qė t'i ka zbuluar. Janė fjalėt mė tė thella qė mund tė kem lexuar ndonjėherė nga tė Krishterė nė kėtė forum.

    Pėr njerėzit e botės kėto gjėra janė tė pakuptueshme, pėr fetarėt gjthashtu, por pėr ty dhe tė gjithė ata qė kanė rėnė nė dashuri me Krishtin janė ushqim, ushqim i gjallė.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  15. #35
    i vetlarguar Maska e Arcimedes
    Anėtarėsuar
    26-12-2005
    Vendndodhja
    Holland
    Postime
    591
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni
    Falëminderit, më vjen mirë që lexon fjalët e Jezusit, edhe më mirë i vjen Hyjit sepse; Perndia per ne njerzit dhe për shpetimin tonë e dergoj të Birin vet Jezukrishtin.
    "Sepse Perëndia e deshi aq botën, sa dha Birin e tij të vetëmlindurin, që, kushdo që beson në të, të mos humbasë, por të ketë jetë të përjetshme. Sepse Perëndia nuk e dërgoi Birin e vet në botë që ta dënojë botën, por që bota të shpëtohet prej tij. Ai që beson në të nuk dënohet, por ai që nuk beson tashmë është dënuar, sepse nuk ka besuar në emrin e Birit të vetëmlindur të Perëndisë." (Gjoni 3:16-18)






    I nderuar, duke lexuar Biblen ne mund të kuptojmë se nga kush u kryqëzua Krishti. Bibla na spjegon se Vetem Ai qe u kryqezua, pra Jezusi mund të na thotë se Kush ëshë Ai që e kryqëzoj!
    Në këtë rresht biblik dua të kujtoj Jezusin duke folur me Atë që kishte në dorë të kryqezonte ose të mos e kryqëzonte;
    Krishti tha:
    "Ati Im, po te duash largoje kete kupe prej Meje, por jo si dua Une, por si do Ti"!
    Kjo thirrje e Krishtit tregon se kushe është Kryqëzuesi! Prap Jezusi ju drejtua Atit duke i thënë: "
    O At, ne duart e Tua, po e dorëzoj Shpirtin Tim"






    Duhet gjjithmonë të dimë se Kryqezuesi i Jezusit nuk jane njerezit por Ati, Vdekja e Krishtit në Kryq është fli pajtimi dhe për këtë spegon Bibla qindra her, besoj se e din këtë gjë. Mirpor; gjithsesi duhet të kujtojmë se Jezusi u tha kundershtarëve të vet: " Ky është pushteti i juaj i errësirës"! Apo Jezusi në Kryq tha:
    "Ati i Im, perse me braktise"! Mund të them se kjo është tronditese, por dhe më shumë madheshtore!

    Asnjëher nuk mendoj se duhet të largohet nga mendja se Kryqezimi; edhe pse u perdor nga Ati qiellorë per Lavdi te Tij dhe shpetimin e njerzimit, nuk do te thotë se ne ate akt nuk u perfshi, nepërmjet njerëzve edhe djalli, dhe fryma e djallit që është burim i urrejtjes, arrogances, xhelozisë, dhe kryesorja largim nga besimi në Hyjin e vërtetë. Por kjo mund të thuhet kështu pasi të kuptojmë thënjet e Jezusit të mësipërme.








    Vërtetë Jezu Krishti është Falja dhe Jeta.

    "E Kryqëzuan atë dhe bakëqitë njërin ne të djathtë e tjetrin nëtë majtë.
    E Jezusi lutej:
    "Fali, o Atë, se nuk dijnë çbëjnë!"







    Jezu Krishti është i të gjithve dhe per të gjithë!
    Shumëher predikohet dhe thuhet se dhurata e çmuar e Zotit nuk është se edhe arrihet por në rend të parë dhurohet. Pasi çdo njeri është thirrur dhe paraprirë për lavdi qiellore. Kjo ështe e vërtetë, kjo thirrje nuk bëhet prej përpjekjeve tona por është dhuratë e Hyjit nepër Krishtin Zotin tonë.
    Por ne duhet gjithmonë edhe të dijmë se; qka kërkon Krishti prej nesh? Ai troket në derën e secilit nga ne, Ai deshiron që ne të hapim deren. Nëqoftëse ndonjëri nga na ende nuk i ke hapur derën Zotit ne te kaluaren ne menyre terësore, le ta bejmë atë tani. Ne vetëm duhet te themi: "Zot, falëminderit se ke pranuar të vijsh në shtëpinë time, në brendësinë time, andaj un dua Shpirtin tëndë në jetën time dhe për hir të asaj, une e dorezoj veten time pa rezerva dhe pa kushte në doren Tënde. Jezus, unë me kënaqësi e dorezoj veten ne duart e Tua. Kjo jo vetëm të thuhet por edhe të veprohet.







    Jezusi është gjithmonë pranë neshë por varet se sa na jemi në gjendje ta kuptojmë Atë. Pasi që të thuajsh se; "por ai gjithmone me flet dhe me thote qe eshte prane meje." kështu dhe të besojsh këtë, le ta dijshë se Jezusi është parnë teje dhe në ty. Po edhe më e rëndësishme për jetën tonë është se Jezukrishti na thotë: "Kush beson në mua, nuk beson në mua, por në atë që më ka dërguar. Dhe kush më sheh mua, sheh atë që më ka dërguar. Unë kam ardhur si drita për botën, që kushdo që beson në mua të mos mbetet në errësirë. (Gjoni 12:44-46) Pos asaj Jezusi për ne e dha jetën, : "Unë jam bariu i mirë; bariu i mirë jep jetën e vet për delet". (Gjoni 10:7-11)

    Jezusi edhe tha edhe e bëri këtë.



    toni77
    Jam plotsisht dakort me ate qe ke shkruajtur ti Toni.

    E lexova dhe me pelqeu shume.

    Kalofshi mire dhe Zoti te ndihmofte e te bekofte ne jeten tende.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Arcimedes : 11-02-2006 mė 04:38
    I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

  16. #36
    mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
    Anėtarėsuar
    10-12-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    785
    Pershendetje Toni.

    Gjithmone shkrimet e tua jane bekuese dhe inkurajuese, sidomos keto te fundit.

    Zoti te bekofte!

    Miqesisht Abigail

  17. #37
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534

    Jezu Krishti na mėson!

    Sepse, atij qė ka, do ti jepet edhe mė!
    Mk 4, 24-25


    Dhe u tha atyre:

    "Vini re atė qė dėgjoni! Me atė masė qė tė matni, me atė do t'iu matet juve! Madje edhe do t'ju shtohet! Sepse, atij qė ka, do ti jepet edhe mė, e ati qė s'ka, do t'i merret edhe ajo qė ka.



    vazhdon-->

  18. #38
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534

    Jezu Krishti na mėson!

    Sepse nuk ka asgjė tė fshehtė!
    Mk 4, 21-23


    Pastaj u tha atyre:

    "A merret vallė llamba pėr ta vėnė nėn babunė ose nėn shtrat?

    A nuk vihet mbi dritėmbajtėsen?

    Sepse nuk ka asgjė tė fshehtė qė tė mos zbulohet, as kurrgjė sekrete qė tė mos dalin nė dritė. Kush ka veshė pėr tė dėgjuar, le tė dėgjojė!"



    vazhdon-->

  19. #39
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534

    Jezu Krishti na mėson!

    Pėr tė qenė bij tė Atit tuaj!
    Mt 5, 43-48


    Ju keni dėgjuar se qe thėnė:

    "Duaje tė afėrmin tėnd dhe urreje armikun tėnd".

    Por unė po ju them:

    "Duani armiqtė tuaj, bekoni ata qė ju mallkojnė, u bėni tė mirė atyre qė ju urrejnė, dhe lutuni pėr ata qė ju keqtrajtojnė dhe ju pėrndjekin, pėr tė qenė bij tė Atit tuaj, qė ėshtė nė qiej, sepse ai bėn tė lindė diellin e tij mbi tė mirėt dhe mbi tė kėqijtė, dhe bėn tė bjerė shi mbi tė drejtėt dhe tė padrejtėt.

    Sepse, po tė doni vetėm ata qė ju duan, ēfarė shpėrblimi do tė keni? A nuk bėjnė kėshtu edhe tagrambledhėsit?

    Dhe nėse pėrshendetni vetėm vėllezėrit tuaj, ēfarė bėni tė veēantė? A nuk bėjnė kėshtu edhe tagrambledhėsit?

    Jini, pra, tė pėrkryer, ashtu siē ėshtė i pėrsosur Ati juaj, qė ėshtė nė qiej``.



    vazhdon-->

  20. #40
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534

    Jezu Krishti na mėson!

    Moisiu ju lejoi t'i ndani gratė tuaja pėr shkak tė karakterit tuaj tė pagdhendur!
    Mt 19, 3-9

    Atėherė iu afruan disa farisenj pėr ta provokuar dhe i thanė:
    "A ėshtė e lejueshme qė burri ta ndajė gruan pėr njė shkak ēfarėdo?".

    Dhe ai, duke u pėrgjigjur u tha atyre:
    "A nuk keni lexuar ju, se ai qė i krijoi qė nė fillim, i krijoi mashkull dhe femėr?

    Dhe tha:
    "Pėr kėtė arsye njeriu do ta lėrė babanė dhe nėnėn e vet dhe do tė bashkohet me gruan e vet; dhe tė dy do tė jenė njė trup i vetėm". Dhe kėshtu ata nuk janė mė dy, por njė trup i vetėm; prandaj; atė qė Hyu ka bashkuar, njeriu tė mos e ndajė".

    Por ata vijuan dhe i thanė:
    "Atėherė pėrse Moisiu urdhėroi tė jepet letėrndarja dhe tė lėshohet?".

    Jezusi u tha atyre:
    "Moisiu ju lejoi t'i ndani gratė tuaja pėr shkak tė karakterit tuaj tė pagdhendur, sepse nė fillim nuk ka qenė kėshtu. Kurse unė ju them se kushdo qė e lėshon gruan e vet, pėrveē rastit tė kurvėrisė, dhe martohet me njė tjetėr, shkel kurorėn; edhe ai qė martohet me gruan e ndarė, shkel kurorėn".



    vazhdon-->

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •