Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1

  Qeveria sht ndrtuar nga struktura parapolitike e paraushtarake

  Prishtin, 24 dhjetor 2005 (Kosovapress) Time: 18 : 30

  Lideri i Partis Demokratike t Kosovs (PDK), Hashim Thai, n nj intervist ekskluzive pr Kosovapress ka thn se ka korrupsion dhe krim t organizuar n Kosov q udhhiqen pikrisht nga njerz q jan n Qeverin e Kosovs. Ai ka thn se korrupsioni nuk sht n baza individuale, por sht nj sistem i tr q funksionon n kuadr t institucioneve q jan t involvuara. Thai ka deklaruar se pr involvimin e bartse t ekzekutivit n krim t organizuar e ka konfirmuar edhe UNMIK-u. Kjo qeveri i takon t s kaluars, sepse sht nj qeveri e ndrtuar prej strukturave parapolitike dhe paraushtarake q ka krijuar nj realitet t rnd dhe pesimist pr qytetart e Kosovs. Kemi qeverin m t dobtn n rajon q ka krijuar vetm kriza sociale. Lidhur me dosjet q para disa muajve PDK ia ka dorzuar UNMIK-ut, drejtuesi i ktij subjekti politik, Hashim Thai, ka deklaruar se ato t dhna jan faktografike, pr ka ekzekutivi e ka pr obligim q ti sqaroj opinionit. Sipas tij, t gjitha ato dhna nj dit do t zbardhen, sepse kjo nuk sht shtje e nj dite. Kryetari i PDK-s n intervistn e Kosovapress-it ka ngritur edhe shum shtje q kan t bjn me punn e Ekipit Negociator, si dhe pr zhvillimet e ardhshme. Ai mendon se Kosova do t jet shtet i pavarur dhe sovran n fillim t vjeshts q vjen. Thai flet edhe pr sukseset e PDK-s si dhe objektivat e saj n procesin q vijn duke besuar n fitoren e PDK-s n zgjedhjet e vitit 2006.

  Kosovapress: Z. Thai, Kosova tanim ka hyr n nj proces tejet t ndjeshm. Cili do t jete roli juaj n kt proces?

  Thai: Kosova po hyn n proces vendimtar pr zgjidhjen prfundimtare t statusit politik, po hyn n vitin e vendimit pr t zbatuar n praktik vullnetin e qytetarve pr shtet t pavarur dhe sovran. Besoj se n kt drejtim do t kemi edhe mbshtetjen e SHBA-ve dhe BE-s, por edhe t vendeve fqinje. Roli im do t jet n prputhshmri me legjitimitetin qytetar q e kam, por natyrisht edhe me prkushtimin maksimal pr t implementuar vullnetin e gjith qytetarve pr shtet t pavarur, sovran dhe demokratik.

  Kosovapress: Ju jeni edhe antar i Ekipit Negociator t Kosovs, koh m par kan dal n pah disa mospajtime. A mund t thuhet se jan tejkaluar ato mospajtime?

  Thai: N kuadr t angazhimeve pr shtetin e pavarur dhe sovran ka unitet t plot. Por, t gjith ata q hezitojn apo kan dyshime se nuk mund t bhet Kosova shtet i pavarur, natyrisht se pretendojn pr ta gjetur delegacionin e pals kosovare si t prar.

  Sido q t jet, ne kemi prezantuar si delegacion dokumentin pr shtetin e pavarur t Kosovs tek kryenegociatori Marti Ahtisari dhe ka pasur opinione t ndryshme prej personaliteteve t ndryshme, q kan qen n suaza t debatit t brendshm. Kurse n raport me komunitetin ndrkombtar kemi dal unik dhe me qndrime t prbashkta si nga pozita ashtu edhe nga opozita.

  Statusi politik nuk sht vetm pun e nj faktori politik apo nj lideri, por sht i gjith spektrit politik dhe institucional t Kosovs, por mbi t gjitha sht vullneti i qytetarve t Kosovs. N kuadr t ksaj, ne si lider e kemi pr obligim vetm t jetsojm n praktik at vullnet.

  Kosovapress: A do t thoni se nuk ka pasur mosmarrveshje brenda Ekipit Negociator?

  Thai : M tepr ka pasur frustrime t njerzve pr t prezantuar ato frustrime si prarje dhe ato kan qen individuale.

  Kosovapress: Her pas here nga zyrtar dhe diplomat t huaj n kt proces t negociatave krkohet kompromisi. A mund t siguroni qytetart se Hashim Thai nuk do t lejoj kompromis n shtjen e zgjidhjes s Kosovs, pavarsisht presioneve q do t mund tiu bhen?

  Thai: Mund ti siguroj dhe i garantoj qytetart e Kosovs se do t jem i prgjegjshm dhe do t punoj me prkushtimin m t madh jetsor, ashtu si kam punuar edhe m hert dhe do t punoj edhe n t ardhmen pr ndrtimin e shtetit t pavarur dhe sovran t Kosovs. Vullneti i qytetarve t Kosovs pr shtet t pavarur dhe sovran, as nuk sht shpikje, e as monopol i ndonj lideri politik, dhe si i till sht i panegociueshm.

  Kosovapress: Sipas jush, kur do t mund t zgjidhet statusi final, prderisa sht thn se do t jet nj proces i gjat, se sa q mund t mendohet dhe njkohsisht nj proces i vshtir?

  Thai: Procesi negociator n fakt do t jet i vshtir, i ndjeshm dhe jo i shkurtr, por besoj se fundi i vers 2006 dhe fillimi i vjeshts, do t gjej Kosovn me statusin e saj t zgjidhur, q sht pavarsia e vendit. Kosovapress: A do t jet nj zgjidhje prfundimtare, apo vetm nj status i ardhshm?

  Thai: Do t jet status pr Kosovn e pavarur.

  Kosovapress: Cilt jan faktort q vshtirsojn zgjidhjen e statusit politik t Kosovs?

  Thai: Faktort q vshtirsojn kt proces jan zgjidhja e shtjeve pr minoritart, reformimi i pushtetit lokal, raportet me vendet fqinje, integrimi i komunitetit serb n institucione dhe shoqri, si dhe shtja e Mitrovics. Por, n prgjithsi mendoj se faktori q e vshtirsojn zgjidhjen e statusit politik t Kosovs, sht mosgatishmria e duhur e komunitetit ndrkombtar pr t marr vendimin sa m shpejt q sht e mundur. Nga ana tjetr, nj rol negativ vazhdon t luaj edhe Beogradi me involvimin e tij negativ n Kosov. Sidoqoft, jam optimist se Prishtina dhe komuniteti ndrkombtar do t arrijn marrveshjen e duhur, n koh t duhur pr ta zgjidhur statusin e Kosovs.

  Kosovapress: A do t pranoj pala kosovare t dialogoj drejtprdrejt me Beogradin?

  Thai: Pr shum shtje do t diskutohet me t gjitha vendet fqinje, por n raport me statusin politik nuk do t diskutohet me Beogradin, sepse kjo sht shtje q i takon vetm popullit t Kosovs pr t vendosur n bashkpunim me komunitetin ndrkombtar.

  Ne bashkrisht me ndrkombtart e kemi liruar Kosovn, kemi arritur suksese solide s bashku me UNMIK-un dhe KFOR-in, dhe jam optimist se po ashtu bashkrisht do t arrijm edhe suksesin pr nj Kosov t pavarur.

  Kosovapress: Megjithat ministrat e Qeveris s Kosovs kan zhvilluar disa takime t drejtprdrejta me paln serbe. A do t thot kjo, se edhe delegacioni i Kosovs do t obligohet nga faktori ndrkombtar q t ult dhe bisedoj me paln serbe edhe pr statusin e Kosovs?

  Thai: Pr shtjen e statusin askush nuk ka mandat pr t diskutuar me Beogradin. Prfaqsuesit legjitim t Kosovs kan mandatin nga qytetart e vendit, vetm pr t jetsuar vullnetin e tyre pr shtet t pavarur.

  Kosovapress: Koh m par nga Tirana zyrtare kemi pasur deklarata pr nj pavarsi t kushtzuar pr Kosovn. Si i vlersoni ju kto qndrime dhe a mund ta dmtojn Kosovn n kt proces?

  Thai: Vlersoj rolin e Tirans n t kaluarn pr zhvillimet n Kosov dhe pr lirimin e saj, ku jan krijuar rrethana demokratike. Megjithat, liria e Kosovs ka pasur reflektimet e saja pr zhvillime demokratike n Shqipri.

  Idet q vijn nga prfaqsues t ndryshm nga Tirana pr pavarsi t kushtzuar jan m tepr ide personale, por sht pr tu mirpritur dhe prshndetur rezoluta e nxjerr nga Parlamenti i Shqipris q sht pro pavarsis s Kosovs.

  Kosovapress: PDK sht parti opozitare. A mendoni se jeni duke i kryer detyrat e juaja n kt rol dhe a mendoni se e keni bindur opinionin se n Kosov shkelet dhe abuzohet me ligjin nga ana e drejtuesve t IPVQ-ve?

  Thai: N Kosov shkelet ligji dhe t drejtat e njeriut. Ka korrupsion dhe krim t organizuar q udhhiqet pikrisht nga njerz q jan n Qeverin e Kosovs. Mund t them se kur flasim pr korrupsion, nuk kemi t bjm n baza individuale, por sht nj sistem i tr q funksionon n kuadr t institucioneve dhe pr fat t keq jan t involvuar.

  PDK ka punuar n kt drejtim edhe me ndrkombtart edhe n raport me opinionin publik ka denoncuar fuqishm n kuptimin m pozitiv fenomenet negative q mos i kushtojn Kosovs, n mnyr q t kemi institucione demokratike dhe efektive.

  UNMIK-u tashm ka konfirmuar t dhnat pr involvimin e bartsve t Qeveris s Kosovs n krimin e organizuar. Por, sht shtje tjetr q gjendemi n rrethana e kushte specifike pr zgjidhjen e statusit politik dhe UNMIK nuk reagon. Jam optimist se nj dit do t funksionoj ligji dhe ata q kan shkelur mbi ligjin, nj dit do t ballafaqohen me t.

  PDK sht parti opozitare dhe nuk mund ti shuaj dukurit negative, por ne mundohemi q ta pengojm dhe luftojm me mjete demokratike. Mendoj se n momentin q do t filloj funksionimi i ligjit n Kosov, ather do t jet m leht q t luftohen kto dukuri negative n kuadr t institucioneve t Kosovs, q jan prfshir n kt fenomen t rrezikshm pr vendin.

  Kosovapress: sht thn disa her nga ana e juaj se kemi t bjm me nj qeveri t dobt. Cili sht vlersimi juaj pr punn e ekzekutivit?

  Thai: Kosova sht vendi m i pazhvilluar n rajon, me qeverin m t dobt n rajon. Kemi qeverin m t dobt, por m t involvuar n korrupsion dhe krim t organizuar. Kemi nj qeveri joefektive q ka krijuar vetm kriza sociale, nj qeveri q n fakt sht e keqja e vet mekanizmave politik q e kan formuar at.

  Mendoj se tashm kjo qeveri i takon t s kaluars, sepse sht nj qeveri e ndrtuar prej strukturave parapolitike dhe paraushtarake q ka krijuar nj realitet t rnd pr qytetarin e Kosovs dhe ka krijuar nj realitet pesimist. N kt aspekt, PDK me forcat tjera opozitare t Kosovs dhe qytetart e Kosovs jan duke u prkushtuar q t dilet nga kjo situat e status quos s mrzitshme, n mnyr q ti hapet perspektiva zgjidhjes s statusit politik pr ta integruar Kosovn n strukturat e BE-s dhe n NATO.

  Kosovapress: Po ku mbeten akuzat e PDK-s drejtuar koalicionit qeveriss. Pse jeni duke heshtur pr dosjet q i keni dorzuar tek UNMIK-u?

  Thai: Ato jan krkesa pr sqarime dhe nuk jan akuza, t cilat jan shum t sinqerta dhe t bazuara n t dhna faktografike. Andaj, qeveria ka pr obligim t sqaroj opinionin pr t gjitha kto shtje q kemi ngritur ne dhe forcat tjera opozitare.

  Kosovapress: Megjithat deri m sot asgj nuk ka lvizur n kt drejtim dhe nuk dihet se si kan prfunduar ato dosje?

  Thai: T gjitha do t zbardhen, sepse nuk sht shtje e nj dite, por me vendosmrin ton do t arrijm t zbardhim t gjitha gjrat negative dhe dukurive negative nga ana e Qeveris s Kosovs.

  Kosovapress: Ju m hert keni propozuar q shtja e ndarjes se pushtetit lokal t bhet sipas modelit t Marrveshjes s Ohrit, q at koh sht refuzuar nga forcat politike n vend. A qndroni ende prapa asaj, se decentralizmi duhet t bhet sipas modelit t Ohrit ?

  Thai: Kam propozuar q elemente t Marrveshjes s Ohrit, elemente qytetruese, integruese q t barten si model n kushte, rrethana dhe specifika edhe n Kosov. Fillimisht kemi pasur nj reaksion agresiv nga dy partit politike q jan tash n koalicion dhe q pastaj e prqafuan projektin e decentralizimit t Beogradit, t cilin po e jetsojn n Kosov. Por me vjen mir q iden time pr implementimin e elementeve t Marrveshjes s Ohrit n Kosov, ve jan duke e prkrahur Marti Ahtisari, por m hert sht prkrahur edhe SHBA-t dhe tashm gradualisht edhe BE-ja.

  Mund t them se modeli i Marrveshjes s Ohrit sht integrues, kurse modeli i qeveris aktuale sht integrues, i rrezikshm pr ndarjen territoriale t Kosovs dhe q i prgjigjet Beogradit.

  Kosovapress: Sa ka mundsi q shtja e Mitrovics t zgjidhet gjat negociatave apo ajo mund t ket fatin sikurse e ka Brko e Bosnjs dhe Hercegovins?

  Thai: Me zgjidhjen e statusit politik t Kosovs, do t zgjidhet edhe shtja e Mitrovics, ka do t thot se n asnj mnyr Mitrovica nuk do ta ket fatin e Brkos.

  Kosovapress: Ti kthehemi puns n partin q e drejtoni. PDK ka mbajtur Kongresin e tret zgjedhor. A ka reflektuar ndonj reform nga ai kongres dhe nse po, cilat jan ato reforma?

  Thai: Kongresi i tret i partis ka qen kongres i reformimit, i hapjes, integrimit, kongres koheziv, kongres i fuqizimit t konceptit pr shtetin e pavarur dhe sovran t Kosovs, nj kongres q do t rezultoj me fitoren e PDK-s n zgjedhjet e ardhshme.

  Kosovapress: sht thn npr media nga zyrtar t lart t PDK-s, se brenda partis suaj nuk respektohet statuti. Sa sht e vrtet kjo?

  Thai: Un nuk merrem me deklarime anonime, por nga zyrtart e lart kjo nuk sht thn.

  Kosovapress: Po, Shukri Buja ka dal publikisht npr media, ku thot se sht shkelur statuti?

  Thai: T qenit n parti politike sht vullnetar, gjithashtu edhe largimi sht vullnetar.

  Kosovapress: Tashm po bhen nj muaj q kur Fatmir Limaj sht liruar i pafajshm nga Haga, mirpo asnjher nga ai, nuk e kemi dgjuar t ket prmendur PDK-n. A do t thot kjo se kthimi i tij n PDK sht diskutabil?

  Thai: Lirimi i Fatmir Limajt dhe Isak Musliut nga Tribunali i Hags, fillimisht dua t them se sht nj fitore q tregon pastrtin dhe drejtsin e lufts s UK-s dhe popullit t Kosovs. Limaj ka qen aktiv n ndrtimin dhe fuqizimin pr shtetin e pavarur dhe sovran t Kosovs, dhe natyrisht do t jet implementues i fuqishm i ktij misioni.

  Kosovapress: Kur flisni pr drejtsin e lufts s UK-s dhe pastrtin e saj, a nuk mendoni se n rastin e Haradin Balajt sht dnuar lufta e UK-s?

  Thai: Shpresoj dhe besoj se n shkalln tjetr, Haradin Balaj shum shpejt do ti kthehet familjes dhe shoqris kosovare. E gjithashtu besoj se shum shpejt do t ngadhnjej drejtsia edhe n rastet e tjera q jan ngritur kundr lufttarve t UK-s.

  Kosovapress: Mesazhi juaj pr qytetart e Kosovs?

  Thai: Jua uroj t gjith qytetarve t Kosovs Krishtlindjet dhe Vitin e Ri 2006, mbarsi dhe shndet. /Intervistoi: Lumturie Blakaj/

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  cfar jan kta strukturat parapolitike e paraushtarake?
  kush i beson me shpifjeve te PDK-s?

  cjan keto budallalleqe me te cilat e mbyll veprimin poltik te vitit Hashim demaq vesel Togeri?

  PDk mbetet bunkeri i krimineleve.

  Mos e gzofshin vitin e ri Vrasesit qe lan pa djal Nanen e Drinit e pa bije Nanen e Sabahetes..e shum e shum nana tjera te Kosoves..!
  Ju ngecte ne fyt orgjija pojata-xhive te PDK-s..!

Tema t Ngjashme

 1. Gazeta Shekulli rendit skandalet e qeverise Berisha 2005-2009
  Nga juanito02 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 69
  Postimi i Fundit: 12-06-2009, 13:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •