Close
Faqja 1 prej 6 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 111
 1. #1
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime

  Albin Kurti: "T gjithve na mungojn"

  1. Fillimisht nj historik i shkurtr mbi aktivitetet kryesore te rrjetit KAN e cila tash s fundi sht kthyer n Lvizjen VETVENDOSJE!, parimet kryesore, misionin, pse jo edhe drejtimin politik t saj?

  1.Rrjeti i Aksionit pr Kosovn (KAN) sht themeluar n vitin 1997, nga shkrimtarja amerikane Alice Mead, tash Alice W. James. Ajo ka ndrtuar nj rrjet t aktivistve ndrkombtar nga vendet e ndryshme t bots. Ideja e tyre ka qen q t prkrahen nismat qytetare kundr okupimit dhe diktaturs s Serbis n Kosov. Fillimisht sht prkrahur Unioni i Pavarur i Studentve t Universitetit t Prishtins (UPSUP) dhe protestat joviolente t tyre pr lirimin e objekteve dhe hapsirs universitare. sht vazhduar me dokumentimin e krimeve gjat lufts, ndrsa kulminacionin e vet KAN e ka arritur gjat viteve 1999 dhe 2000 me fushatn A-PAL (Albanian Prisoner Advocacy List) pr lirimin e pengjeve t lufts. N korrik t vitit 2003, sht vendosur q KAN t ket qendrn brenda n Kosov dhe ta krijoj nj rrjet edhe ktu. Kjo ka filluar me konferencn e quajtur Drejtimet e reja, e cila e ka rifuqizuar KAN-in pr ta forcuar aktivizmin n Kosov. Misioni i KAN sht q t krijohet nj qytetari aktive n Kosov, t dedikuar n promovimin e vlerave universale n fushat e t drejtave dhe lirive t njeriut, barazis dhe drejtsis sociale. Pr kt shkak, KAN-i si asociacion i qytetarve aktiv n dhe jasht Kosovs, i fuqizon individt aneknd Kosovs duke synuar t krijoj nj shoqri dinamike dhe reprezentuese. Kurdo q ishte e mundshme, KAN-i ka prkrahur prpjekjet e organizatave tashm t zhvillura nga vet qytetart e Kosovs. Tash s fundi KAN sht avansuar n lvizjen VETVENDOSJE! Aktivitetet e nisura m hert vazhdojn, mirpo vetvendosja sht br preokupimi yn kryesor. Jo vetm pr shkak t momenteve t rndsishme npr t cilat po kalon Kosova dhe sidomos atyre q na presin n dy vitet e ardhshme. Vetvendosja ndonse nuk sht garancion, padyshim se sht parakusht pr ndrtimin e demokracis dhe pr zhvillim ekonomik e shoqror n Kosov.

  2.far kni br ju si organizat joqeveritare deri m tani pr Kosovn dhe qytetart e saj?

  2.Qeveria e Kosovs nuk e qeveris dot as veten e saj e lre m Kosovn. N fakt, qeveria e Kosovs qeveriset prej UNMIK-ut. Realisht ajo sht fiktive. Duke mos pasur qeveri t vrtet as ne smund t jemi organizat joqeveritare. Pr m tepr, organizatat joqeveritare n Kosov kryesisht jan krijuar nga agjencit e donatorve t ndryshm dhe ato implementojn politikat e tyre. Jo vetm n kt kuptim, KAN asnjher nuk ishte organizat joqeveritare. Dhe, n kt kuptim KAN ishte lvizje antiqeveritare e cila kundrshtonte kategorikisht mnyrn me t ciln qeverisej Kosova dhe angazhohej pr t drejta e drejtsi n Kosov. Aktivitetet pr zbardhjen e fatit t pagjeturve dhe kthimin e kufomave kan qen dhe jan t vazhdueshme. Kemi organizuar peticionin duke mbledhur 236,311 nnshkrime; pastaj pa dgjueshmria qytetare e familjeve (refuzimi i pagess s tatimeve dhe shrbimeve publike) ka filluar q nga 31 marsi i vitit t kaluar; po ashtu kemi bllokuar rrug dhe udhkryqe; kemi vendosur fotografit e t pagjeturve n grilat e Kuvendit e Qeveris s Kosovs; mandej, kemi publikuar npr araf t cilt do her na i vodhi policia akuzat ndaj personave prgjegjs pr vrasjet dhe masakrat n Krush t Vogl, Gjakov dhe Reak; etj.etj. T gjitha kto i kemi br n bashkpunim me familjart e t pagjeturve.

  KAN n bashkpunim me radio stacionin e t rinjve Urban FM, organizoi nj eveniment t veant artistik q u zhvillua n kryqzimin n form t shkronjs T t katit prdhes t Pallatit t Rinis (ish-Boro Ramizi), n Prishtin, pra n pjesn tregtare t tij, prej ors 13 deri n 1 t mngjesit, me 8 shkurt 2004. 100 artist ekspozuan veprat e tyre n ditn e artit, drams, muziks, prformimit dhe videos e q ishte nj udhtim n t kaluarn, t tashmen dhe t ardhmen e Kosovs. Kjo ishte vepr artistike konceptuale ku artistt ishin t ftuar t interpretojn, pyesin dhe luajn me tri pyetje: Prej nga kemi ardhur? Ku jemi? Ku jemi duke shkuar? Dyqanet dhe kafiterit u mbshtolln dhe u mbuluan me najlon t zi duke fshehur aktivitetin tregtar, n mnyr q artistt t vendosen dhe tu krijohet hapsir e re. Tregtia ka t bj me mbshtjelljen (e produkteve). Artistt e mbshtolln tregtin.

  Me 10 qershor 2004, me vrshllima t pipave, muzik dhe kartua t kuq, n protestn kundr Rezoluts 1244 dhe pikrisht me rastin e 5 vjetorit t saj, mbi 1.000 protestues rreth e rrotull ndrtess s UNMIK-ut e shpalln veten Qytetar dhe aktivist. (Neve n Kosov konsiderohemi vetm si banor, status ky q e gzon edhe refugjati!) Ata lexuan Deklaratn Qytetare dhe u zotuan se do ta luftojn regjimin antidemokratik t UNMIK-ut. Pastaj kemi vazhduar n nj turne npr qytetet e Kosovs duke projektuar sllajde n muret e pushtetit si dhe n ato publike. Ktu, n fakt, edhe ndodhet zanafilla e VETVENDOSJE!-s, e avancimit t KAN-it.

  Dy her aktivistt e KAN e rrethuan UNMIK-un me shirit t verdh n t cilin shkruante Vend Krimi/Mos Kalo dhe njrn prej ktyre herve, me 13 shkurt 2005 edhe e gjuajtm me vez t prishura kryetarin e Serbis, Boris Tadiqin.

  N Gjilan, Dardan, Mitrovic (si vendet m t rrezikuara) dhe n Prishtin, i kemi djegur shkronjat e punuara prej druri t fjals decentralizimi, pr shkak se ky projekt para se t arrihet shtetsia dhe pavarsia e Kosovs shpien n ndarje e coptim t Kosovs.

  Tani s voni, kemi nxjerrur gazetn ton mujore, e cila prej shtatorit bhet javore, dhe prmes s cils promovojm konceptin ton t ri: Vetvendosjen! Ksisoj, KAN-i avansohet n thirrjen e vet: VETVENDOSJE!; bhet lvizje pr thirrjen e vet. Njkohsisht kemi filluar edhe me serin e radioemisioneve t prdyjavshme t titulluar Prballja q realizohet n radion prishtinase Urban FM dhe q transmetohet n 30 radiostacione lokale aneknd Kosovs. Synojm q t promovojm debatin jo konformist dhe rndsin e organizimit shoqror e politik t qytetarve. Ndrkaq informatat pr aktivitetet tona dhe do gj lidhur me lvizjen ton ndodhen n www.vetevendosje.org (http://www.vetevendosje.org/)

  3.Edhe pas gjasht vitesh n Kosov mungojn m se tre mij persona . far po bni pr zbardhjen e fatit t tyre?

  3. Prej 1 qershorit 2005, filloi pjesa e dyt e fushats T gjithve na mungojn. Kjo sht vazhdimsi e prpjekjeve t pareshtura t organizats Thirrjet e Nnave, q s bashku me shum familjar t t pagjeturve aneknd Kosovs dhe t mbshtetur nga aktivistt e KAN-it, kan zhvilluar aktivitete t shpeshta pr zbardhjen e fatit t pagjeturve. Edhe m tutje, kufomat vazhdojn t kthehen n grupe t vogla nga Serbia, ndrsa 2.780 persona nga Kosova jan t pagjetur edhe 6 vjet pas lufts. Emrat e ktyre (emri dhe shkronja e par e mbiemrit) t shkruara me shkrim dore, pa dallim etnie e religjioni, kan qndruar n 10 billboard-at e kryeqytetit (prej 1 qershorit e deri me 15 qershor dhe prej 15 korrikut e deri me 31 korrik). Prmes ktij aksioni q e mbshtet dhe financon Komiteti Ndrkombtar i Kryqit t Kuq, ne duam t theksojm se kta njerz nuk jan numra por individ; se shtja e tyre nuk sht statistik por sht problem humanitar. N t njjtn koh, n t gjitha stacionet televizive lokale e kombtare sht transmetuar video filmi i shkurtr pr nnat e t pagjeturve i punuar nga ne, s paku nga tre her n dit, pr dy jav rresht. Motoja T gjithve na mungojn shpreh dhembshurin dhe pikllimin ton pr t gjith ata q sjan me neve sot, por shpreh edhe respektin ton pr dinjitetin e tyre individual. Ata kan prjetuar shkelje drastike t drejtave t njeriut. T gjitha familjet kan t drejt t msojn pr antart e rrmbyer t tyre. Ata kan t drejt ti krkojn ata dhe atyre duhet tju kthehen m t dashurit. do zbulim i fakteve t reja sht i mirseardhur, por aktualisht kjo gj sht shum e ngadalshme, sht padurueshm e ngadalshme. KAN s bashku me Thirrjet e Nnave nga Gjakova dhe organizatn 26 marsi 1999 nga Krusha e Vogl, sht gjithnj e m tepr duke u angazhuar pr drejtsin pr viktimat gjat lufts si dhe duke ngritur kt shtje para organeve, institucioneve dhe pushtetit n Kosov. Krkojm sqarimin e autoriteteve se far sht br me hetimet pr krimet e lufts dhe krkojm gjykimin e prgjegjsve. Nuk mund t ket paqe pa drejtsi. T gjithve na mungojn sht fushat q synon drejtsin pr t gjith. Ajo sht parakusht pr shoqri m t mir n t ardhmen.

  4.Sa jan interesuar institucionet tona politike dhe far kan br deri m tani pr zbardhjen e fatit t personave t zhdukur?

  4.Se far duhet br pr t pagjeturit sht prmbledhur shum mir n krkesat e peticionit ton. S pari, t bhet zbulimi i fakteve rreth fatit t qytetarve t rrmbyer t Kosovs si dhe kthimi i tyre n Kosov. Pr kt qllim duhet q Serbis ti kushtzohen ndihmat dhe kredit ndrkombtare me hapjen dhe publikimin e dosjeve policore dhe ushtarake. UNMIK-u po ashtu ti hap dosjet dhe t inicioj procedurat ligjore. S dyti, t bhet kthimi n Kosov i afr 500 kufomave t zhvarrosura nga varrezat masive n Serbi dhe q ende mbahen peng atje. Gjithashtu dshmit forenzike pr kufomat duhet tju dorzohen autoriteteve t Kosovs dhe q procedura e mtutjeshme t zhvillohet n Kosov. S treti, t emrohet nj hetues i pavarur q do t hulumtoj t gjitha shtjet lidhur me transportin dhe zhvarrosjen e ktyre kufomave dhe q do t zhvilloj procedurn legale pr ndjekjen e ktyre krimeve. Dhe s katrti, kthimi i kufomave dhe hapja e t gjitha dosjeve, nuk sht shtje e negociueshme dhe as teknike. Institucioneve t Kosovs u ka munguar vullneti q t angazhohen sinqerisht dhe seriozisht. Ato jo vetm q skan br trysnin e nevojshme mbi UNMIK-un dhe Serbin, por madje kan preferuar heshtjen ather kur skan qen zshm servile.

  5. Pritet se gjat ksaj vjeshte t fillojn bisedimet rreth zgjidhjes s statusit final t Kosovs. Sa sht legjitime dhe e prgatitur klasa jon politike pr t marr nj prgjegjsi t till dhe far pret populli shqiptar nga kto bisedime?

  5.Sistemi politik n t cilin kan hyr politikant e Kosovs sht ilegjitim. Institucionet e sistemit jan krijuar dhe kontrollohen nga UNMIK-u. UNMIK-u sht administrat kolonialiste e cila me qenien dhe funksionimin e saj sistematikisht e mohon vullnetin e popullit. Institucionet n Kosov nuk jan t Kosovs. Korniza Kushtetuese sht rregullore e UNMIK-ut 2001/9 . Ajo do gj vendase e vendos n pozit t subordinuar, ndrsa kryeadministratorin n pozit supreme, n pozitn e nj monarku primitiv. Nuk mund t jesh i prfaqsuar me kso institucionesh. Nuk mund t na i mbrojn interesat kto institucione. Koncepti themelor i sundimit t Kosovs sht ai i standardeve para statusit. Ky koncept nuk sht vizion pr Kosovn dhe shoqrin e saj, por sht trsisht shprfaqje e mungess s vizonit pr t ardhmen. Me standardet para statusit sht bler koh, fjala pavarsi sht zvendsuar me fjaln status, statusi sht br tem e ndaluar pr disa vite dhe pr m tepr sht eta bluar si i negociueshm. Kai Aide nuk do ta vlersoj shkalln e prmbushjes s standardeve por ambientin politik pr fillimin e bisedimeve. Sepse e dyta e prcakton t parn e jo anasjelltas si mendohet. Dhe jo vetm kaq. Kai Aide me udhtimet e tija po e dshmon se n fakt po i prgatit bisedimet. Negociatat skan se si t jen t dobishme e t favorshme pr neve. Prkundrazi. Kosova sht e pabarabart me Serbin n do aspekt. Serbia nuk identifikohet si agresore ndaj Kosovs e cila pr m tepr e ka edhe UNMIK-un mbi qaf. Negociatat jan fundi i pavarsis si mundsi, pasi q pavarsia sht pozicioni fillestar i politikanve t Kosovs. Negociatat do t shpijn n kompromis q ssht gj tjetr vese robri e varsi e re e Kosovs nga Serbia. Politikant q udhheqin partit politike kryesore brenda institucioneve dhe kryesuesit e atyre institucioneve nuk ajn kokn pr Kosovn. Ata brengosen vetm se si ta mbijetojn politikisht zgjidhjen e padrejt t statusit politik t Kosovs.

  6. Si do her serbt e kundrshtojn fuqishm pavarsin e Kosovs, ndrkoh edhe Bashkimi Evropian nuk e dshiron nj gj t till. N ann tjetr Drashkoviq vazhdon t bej deklarata ekstremiste ku thot se pavarsia e Kosovs mund t fitohet vetm me luft. A ka rrezik q t rritet presioni mbi lidert tan politik q t pranojn ndonj kompromis q praktikisht do ta ri nnshtronte Kosovn prsri nn Serbi?

  6. Udhheqsit e partive dhe institucioneve t Kosovs, me pasivitetin dhe apatin e tyre, po e rrisin presionin ndrkombtar mbi Kosovn dhe veten e tyre. Ata shpeshher u thon jo presioneve por asnjher deri n fund. Dhe, zakonisht u thon jo presioneve pr tu thn po pastaj. Gatishmria pr negociata sht gatishmri pr heqje dor nga pozicioni fillestar e q n rastin e Kosovs sht shtetsia e pavarsia e Kosovs. Negociatat edhe ashtu jan udhtim drejt kompromisit. fardo kompromisi pr Kosovn me Serbin jo vetm q sht i padrejt por sht edhe i paqndrueshm. Sepse, sht kompromis me lirin, me veten ton, me qenien ton n kt vend; sht jo liri e re. Pikrisht negociatat shpijn n konflikt t ri. Lufta lirimtare sht br q Serbia t mos vendos pr neve.

  7. Nj ndr standardet kryesor sht ai i pakics serbe. Sa e ka plotsuar Kosova kt standard?

  7. Standardet jan standarde para statusit q srish nuk dihet. Ajo q do t duhej t jet e drejt e jona e patjetrsueshme, me standardet sht shndrruar n dhurat t panjohur q duhet t meritohet. Plotsisht n prputhje me natyrn paternaliste t UNMIK-ut. Kto standarde assesi nuk jan standarde pr pavarsi. Saktsisht e vetmja mnyr pr motivimin dhe inkurajimin e m shum se 90% t popullsis s Kosovs q t plotsojn standarde do t ishte po qe se ato do t ishin pr pavarsin e Kosovs. Ndrsa tani si sht, kto standarde nuk jan madje as pr statusin si zgjidhje, por pr statusin politik t Kosovs si tem. N konceptin e standardeve... pas vlersimit t prmbushjes s standardeve, statusi parashihet si tem e nuk parashihet zgjidhja e tij. Tem n t ciln do t bisedojn prfaqsuesit e Kosovs t ndodhur ende nn regjimin antidemokratik t UNMIK sikurse i gjith populli me Serbin. Pra, respektimi dhe prmbushja e standardeve... na shpie n tavolin me Serbin pr t negociuar pr Kosovn, pr t ardhmen ton! Jo vetm q do t legjitimohet prfundimisht dhe prsri Serbia si vendimmarrse por ne s pari sdo t jemi t barabart n at tavolin. Mu pr shkak se po negociojm pr veten ton duke mos qen t lir. Statusi i negociatave dhe i negociatorve sht i pa ndashm nga statusi politik i Kosovs. Rrjedhimisht, as q duhet t synohet prmbushja e standardeve. Mirpo, duhet aspiruar dhe duhet bazuar n Deklaratn Universale pr t Drejtat t Njeriut. Ajo, m tutje, sht e elaboruar dhe zhvilluar n Konventn Ndrkombtare pr t Drejtat Qytetare dhe Politike si dhe n at pr t Drejtat Ekonomike, Sociale e Kulturore. Kjo e dyta jo rastsisht nuk sht inkorporuara n Kornizn Kushtetuese. Pra, jo standarde specifike por vlera universale. Dhe assesi vlerat e parimet universale nuk duhet lejuar t paketohen brenda standardeve partikulare. Jo vetm pr serbt. Pr t gjith dhe secilin, pa kurrfar diskriminimi. Nuk duhet harruar se shum m tepr pushtet (aty ku jan t lokalizuara, pra npr enklava) kan strukturat paralele t Serbis n Kosov sesa institucionet e Kosovs. Neve nuk na jepet pushteti dhe na vihen obligime!

  8. Institucionet tona nuk kan qasje n disa komuna t Kosovs, duket se atje realiteti sht i ashpr. Skena kosovare duket si nj knet e madhe politike ku gjithka sht e mbuluar me petkun e burokracis, korrupsionit dhe klaneve politike, ndrkoh prdit e m tepr po lexojm deklarata t liderve tan po edhe t nj pjese t atyre t huaj mbi arritjet n Kosov n fushn politike, ekonomike po edhe t siguris. Cila n t vrtet sht gjendja reale n Kosov ?

  8. Veriun dhe enklavat gjithandej npr Kosov, Serbia i kontrollon m shum sesa vet Beogradin. UNMIK-u e inkurajon kt, ndrsa institucionet e Kosovs e tolerojn dhe sbzajn. Politikant vendor dhe ndrkombtar n Kosov prodhojn dhe shprndajn iluzione pr progresin. Ata, madje kan zn edhe ti konsumojn iluzionet e veta. N Kosov njmend ka nj status quo, por kjo status quo sht e till vetm pr njerzit n pushtet dhe grupet e interesit t afrta me ta, pr ata q gzojn privilegje n kurriz t popullit jetesa e t cilit po bhet gjithnj e m e mjer dhe perspektiva prher e m e errt. mimin pr mungesn absolute t zhvillimit e prparimit n Kosov do ta paguaj brishtsia e paqes aktuale. Siguria dhe paqja nuk mund t sigurohen nprmjet forcave t armatosura t siguris e paqes. As nse politikant e t gjitha ngjyrave ndonse njeriut n Kosov gabimisht i duket vetja daltonist e kan gjithmon gojn t mbushur prplot me kto fjal. Paqja nuk mbahet me dhun. Paqja krijohet, ndrtohet dhe ushqehet vetm nprmjet prparimit dhe ndjenjs s prparimit t qytetarit. Sot, e prbashkta e qytetarve t Kosovs sht pikrisht mungesa e ksaj ndjenje. Pr do aspekt dhe pa dallim etnie. Sidomos n katr vitet e fundit, proceset politike, ekonomike dhe sociale n Kosov jan regresive dhe t shpejta. Banka Botrore n nj raport t vitit t kaluar ka theksuar se gjysma e popullats n Kosov sht e varfr. Ata jetojn me 1,15 Euro n dit. Ndrkaq, 12 % t tjer jan n varfri ekstreme. Kta mbijetojn me 62 cent n dit; ksisoj, nj erek milioni njerz n Kosov jan t uritur. Varfria dhe papunsia medoemos jan t ndrlidhura. Papunsia n Kosov ishte 36% n vitin 1990. Kurse tani, sipas shnimeve t Entit pr Statistik t Kosovs dhe Ministris s Puns dhe Mirqenies Sociale, n Kosov, 57,1% jan t papun. Pr m tepr, papunsia sht afatgjate, posarisht e pranishme te t rinjt dhe femrat, e t cilt zakonisht jan t pakualifikuar. Papunsia sht edhe absolute sepse shumica drmuese e t papunve do t punonin ka do. Ajo sht edhe m e madhe sesa q kt e thon shifrat pasi q shum njerz as q regjistrohen si t papun ata skan motiv pr kt gj sepse edhe nse regjistrohen nuk marrin kurrfar asistence ose lehtsimi. Numri i t papunve t regjistruar sht 258,000. Kto t dhna jan sipas Labour Force Survey (LFS), e cila t papun konsideron personin e moshs madhore, t papun, q ka krkuar pun n katr javt e fundit dhe q sht i gatshm pr pun, e jo vetm q sht regjistruar si i papun. Pra, dika si aktivisht i papun. Andaj, ky numr edhe pr kt arsye sht shum m i madh, meqense njerzit regjistrohen njher si t papun dhe pastaj nuk kontaktojn m qendrat e (pa)punsimit. N ann tjetr edhe ata q kan fatin t jen t punsuar skan se si t jen t knaqur. T ardhurat mesatare n Kosov jan 200 euro. Jan vetm 18,000 puntor aktiv n ndrmarrjet shoqrore t Kosovs dhe 16,000 n ato publike. Afr gjysma e t punsuarve jan n sektorin publik. Numri i bizneseve t vogla formale ka rn. 50.000 ishin n vitin 1999, dhe vetm rreth 30,000 jan regjistruar n dhjetor t vitit 2003. Gjysma e tyre kan vetm nj t punsuar dhe shumica drmuese kan m pak se 4 t punsuar n to. N prgjithsi, 91% t t punsuarve n sektorin privat punojn n ndrmarrje me disa puntor dhe 64% jan n sektorin e bujqsis.

  9. Pas deklaratave ekstremiste t bra n Bruksel e gjetiu kundr Kosovs dhe zhvillimeve demokratike t saj, Drashkoviq s fundi ka vizituar Kosovn ku sht shprehur qart pr qndrimet antishqiptare serbe. N ann tjetr sht vetm Lvizja pr Vetvendosje q e ka refuzuar ardhjen e tij prmes nj proteste, ndrkoh politika jon dhe institucionet tona nuk ishin n gjendje ta bjn qoft edhe nj deklarat. Ather far do t thot vizita e Drashkoviqit pr Kosovn?

  9. Ne organizuam nj mikpritje pr Vuk Drashkoviqin duke hedhur vez t prishura n drejtim t tij dhe eskorts s tij. Me at rast u arrestuan 16 aktivist, 3 qytetar si dhe 2 gazetar. Intervenimi i policis ishte i dhunshm. Sidomos dy aktivist u rrahn brutalisht dhe psuan lndime. Por, ia dolm q ti hedhim 400 vez. Vizita e Vuk Drashkoviqit nuk ishte private. Ai kishte agjend t caktuar dhe u takua me z.Rossin dhe jo me z.Petersen, vetm pr shkak se ky i fundit nuk ndodhej n Kosov. Ndrkaq, Drashkoviq e quante kt vizit private n mnyr q t nnkuptohej se ai si ministr i jashtm nuk po udhtonte n nj shtet tjetr, por brenda shtetit t tij. Gjat tr viteve t 90-ta, Vuk Drashkoviq ka qen alternativa nacional-shoveniste dhe neofashiste e Milosheviqit. Vuk Drashkoviq sht etnik. Ai e ka themeluar partin e vet Lvizjen serbe pr riprtritje n Ravna Gora, qendrn e etnikve. Ai merr pjes do her n prvjetorin e formimit t Ushtris Mbretrore n Atdhe t organizuar tradicionalisht n kt qytez si dhe ka qen iniciator pr ndrtimin e prmendores s Drazha Mihajloviqit dhe kishs pr nder t tij. Vuk Drashkoviq gjat bombardimeve t NATO-s ka hyr n Qeverin e Jugosllavis ku ka mbajtur postin e nnkryetarit t qeveris dhe njkohsisht at t ministrit pr pun t jashtme. Ai erdhi n Kosov, njsoj si dikur Milosheviqi, pr festn e Vidovdan-it, 28 qershorit. Unioni Serbi-Mal i Zi, sht edhe nj manifestim i hegjemonis s Serbis, ministr i t cils sht Vuk Drashkoviqi. Shteti t cilin ai prfaqson dikur ishte autor i krimeve. Sot ai sht rezervat i kriminelve. Vuk Drashkoviq duhet t jap prgjigje pr afr 3.000 t pagjetur nga Kosova, zbardhja e fatit t t cilve ka mbetur n mshirn e autorit t krimit shtetit prej nga vjen ai dhe t cilin e prfaqson; Vuk Drashkoviq duhet t prgjigjet pr plakitjen e pasuris s qytetarve t Kosovs (fondit pensional, fondit t kursimeve, pasuris kulturore, arkeologjike, dokumentacionit administrativ etj.); Vuk Drashkoviq duhet t prgjigjet pr hartimin dhe implementimin shtetror t programit pr gjenocidin e kryer n Kosov, vrasjen e mbi 12 mij njerzve, deportimin e afrsisht 1 milion qytetarve t Kosovs, shkatrrimin e 120 mij shtpive, dhunimin e 20 mij femrave; Vuk Drashkoviq duhet t prgjigjet pr tendencat shtetrore pr ripushtimin e Kosovs si dhe ato pr ndarjen e Kosovs; Vuk Drashkoviq duhet t prgjigjet pr strukturat paralele n Kosov t cilat gzojn mbshtetje shtetrore. Vizita e tij sht e papranueshme sepse Unioni Serbi-Mal i Zi sht i papranueshm, sepse Serbia sht e papranueshme, sepse Vuk Drashkoviqi sht i papranueshm. T gjith ne, secilin zyrtar t Serbis ose Unionit Serbi-Mal i Zi, m s paku do ta presim me vez t prishura.

  10.Siq tham me par Vizitn e fundit t njrit prej inspiratorve kryesor t krimit serb Vuk Drashkoviq e ka kundrshtuar vetm Lvizja VETVENDOSJE! pr ka ju dhe nj grup aktivistsh jeni edhe burgosur. A mos do t thot kjo se t tjert pr hir t lakmis karrieriste pajtohen m far ngjan n Kosov dhe rreth Kosovs?

  10. Vuk Drashkoviq sht bashkprgjegjs pr krimet e shtetit t Serbis dhe t forcave jugosllave e serbe n Kosov. Vizita e tij ishte e papranueshme sikurse edhe shteti q ai prfaqson. Pr dallim nga UNMIK-u q e mirpret dhe inkurajon si dhe IPVQ-t q e prkrahin n heshtje, ne aktivistt e lvizjes VETVENDOSJE! protestuam dhe do t protestojm. Veprime t tilla t UNMIK-ut dhe t Institucioneve t Prkohshme t Vetqeverisjes n Kosov po krijojn hapsirn pr rehabilitimin e personave t inkriminuar drejtprdrejt n hartimin dhe implementimin e planeve pr spastrim etnik dhe gjenocid n Kosov. IPVQ-t jan servile ndaj UNMIK-ut. Politikant aty i nnshtrohen UNMIK-ut edhe si njerz, jo vetm si politikan.

  11. Pse ndodhi nj akt i burgosjes dhe keqtrajtimit tuaj nga politika dhe policia n Kosov dhe deri kur do t vazhdohet m politikn e diskriminimit, denoncimit e shantazheve ndaj t gjith atyre q mendojn ndryshe nga segmentet e caktuara t politiks n Kosov?

  11. Prej 12 qershorit t vitit 2005, jan br 125 arrestime ndaj aktivistve t VETVENDOSJE!-s dhe qytetarve q ju bashkuan atyre. 16 aktivist jan arrestuar ather kur kemi hedhur vez n drejtim t Vuk Drashkoviqit, ndrsa t tjert jan arrestuar duke shkruar parulln JO NEGOCIATA VETVENDOSJE! gjithandej npr Kosov. Jemi arrestuar n Prishtin, Mitrovic, Gjilan, Ferizaj, Lypjan, Shtime, Prizren, Besian dhe Therand. Pr shumicn drmuese t ktyre arrestimeve vazhdojn procedurat e Gjykatave ndaj nesh. Po ashtu vazhdon edhe procedura e lvizjes son kundr ktij pushteti jodemokratik dhe pr vetvendosje. N Ferizaj gjykatsi pr kundrvajtje, neve 7 aktivistve na e shqiptoi dnimin prej 150 eurove secilit ose 10 dit burg. Aktivistt e VETVENDOSJE!-s nuk do ta paguajn dnimin. Ne sjemi dhe nuk ndjehemi fajtor. N Shtime dhe Prizren policia i ka rrahur aktivistt edhe pas arrestimit dhe madje gjersa ata i kishin duart t lidhura. Policia sht br m e dhunshme, m e egr. Policia tashm nuk jan vetm pjestart e SHPK-s q jemi msuar ti shohim n rrug, por edhe njsia speciale si dhe epror t UNMIK-ut. N Prizren madje ishin edhe ushtart e KFOR-it. N Shtime, Besian dhe Therand policia ka prdorur sprejin i cili shkakton djegie n lkur dhe pamundson shqisn e t pamurit pr dy or. Neve na akuzojn pr prishje t rendit e qetsis publike, mirpo neve gjithkund t gjith qytetart na ndihmojn n aktivitete dhe nuk ankohen. N fakt, po ia prishim qetsin pushtetit t UNMIK-ut n shrbim t t cilit shum zellshm sht vn policia. Na akuzojn pr dmtim t prons private aty ku i shkruajm parullat, mirpo neve vet qytetart na ftojn q n muret e shtpive dhe lokaleve t tyre tua shkruajm parulln ton. N Kosov policia nuk zbaton ligjin por urdhrat e UNMIK-ut. UNMIK-u thot at q sht: JO VETVENDOSJE. Koncepti i standardeve para statusit thot: NEGOCIATA. Prandaj parulla jon e godet n thelb sistemin dhe procesin aktual politik, i cili po e shpien Kosovn drejt negociatave me Serbin dhe kompromisit. Ne aktivistt e lvizjes VETVENDOSJE! do t shkruajm parulla edhe m shum dhe pandrprer. Lvizja do t zgjerohet, aksionet do t shtohen. Deri n vetvendosje.

  12. Ku e bazoni platformn tuaj jo dialog por vetvendosje?

  Lvizja VETVENDOSJE! sht lvizje antikolonialiste, sht nj gjenerat me shpjegim t ri, sht komunitet i njerzve q refuzojn t nnshtrohen dhe q synojn arritjen dhe realizimin e vetvendosjes pr Kosovn. Ajo angazhohet edhe pr ndryshime radikale shoqrore e politike q do t mundsonin respektimin e t drejtave t njeriut, t drejtave civile dhe drejtsis sociale pr t gjith dhe secilin n Kosov pa kurrfar diskriminimi. Ne krkojm q zgjidhja pr problemin e Kosovs t mos jet proces por t jet akt. Dhe, ky akt t jet akti i vetvendosjes. Vetvendosja q e krkojm ne sht vetvendosje e jashtme n raport me Unionin Serbi-Mal i Zi dhe e brendshme n raport me UNMIK-ut. Vetvendosja sht prmbushje e liris, sht akt themeltar demokratik dhe sht kushti e mundsia e zhvillimit. Ndrsa n Kosov aktualisht kemi procese t imponuara dhe dirigjuara nga pushteti dhe sundimi i huaj. Kto procese jan regresive. Qenia dhe funksionimi i sistemit politik n Kosov e mohojn vullnetin e popullit. Institucionet n Kosov nuk jan t Kosovs, sepse ato jan krijuar nga UNMIK-u (po e prsris: Korniza Kushtetuese sht rregullore e UNMIK-ut 2001/9), kontrollohen nga ai dhe i jan nnshtruar atij. Ligjet e Kuvendit t Kosovs presin miratimin e PSSP-s, dhe...bhen vese rregullore t UNMIK-ut. Institucionet e Kosovs jan dor e zgjatur e UNMIK-ut. Ato jan br pr t krijuar iluzionin e demokracis prbrenda autokracis; pr t krijuar iluzionin e pluralizmit prbrenda absolutizmit; dhe, pr t krijuar iluzionin e vetqeverisjes prbrenda diktaturs. Vet fillimi i negociatave sht fundi i pavarsis edhe si shans, sepse pavarsia sht qndrimi inicial i politikanve t Kosovs, kurse negociatat nnkuptojn gatishmri pr mohimin e qndrimeve fillestare t palve. Beogradi sht i interesuar q ta pamundsoj pavarsin dhe shtetsin e Kosovs e fillimi i negociatave ia garanton kt. Beogradi do vetm kaq, asgj m shum zaten ky sht kuptimi i formuls m shum se autonomi m pak se pavarsi dhe pastaj negociatat pr statusin e Kosovs t zvendsohen me bisedime pr statusin e serbve t Kosovs, pra me bisedime pr autonomin territoriale t serbve n Kosov. Sepse, prderisa politikant e Kosovs krkojn kompetenca, Serbia, si gjithnj, do territore. Decentralizimi sht hapi i par dhe m i rndsishm i planit t Serbis pr kt. Negociatat do t zgjasin s paku me muaj t tr dhe ndrkoh do t realizohet decentralizimi. Kosova n ato negociata do ta ket UNMIK-un mbi kok dhe Serbin n qaf. Kosovs nuk i mungon statusi. Kosovs i mungon liria q t vendos pr fatin e vet. Kjo liri e ka emrin vetvendosje. /Intervist ekskluzive pr gazetn Illyria q botohet n SHBA sht br nga Halit Mehmetaj , me 16 gusht 2005 /

 2. #2
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime
  Kurti: Politikanët llomotisin për pavarësi dhe po shkojnë drejt kompromisit


  Prishtinë, 30 dhjetor 2005 (Kosovapress) Time: 19 : 00

  Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një intervistë për Kosovapress, ka thënë se në negociatat rreth statusit nuk është rrezik që të mos fitohet pavarësia, por është e pamundur që të fitohet pavarësia për faktin se me negociata s’ka gjasa për pavarësi. Sipas tij, procesi zyrtar politik ka për qëllim legjitimimin dhe restaurimin e Serbisë në Kosovë dhe jo largimin përfundimtar të saj.

  Kosovapress: Jemi në fund të vitit 2005, si do t’i vlerësonit ju zhvillimet politike që kanë ndodhur gjatë këtij viti?

  Kurti: Sa i përket politikës zyrtare të pushtetarëve dhe kinse pushtetarëve, zhvillimet politike ishin monotone dhe rënëse. Koncepti farsë i ‘standardeve para statusit’ rezultoi me atë që s’mund të ndërmerrej para disa viteve: negociatat. Po t’u thuhej shqiptarëve në vitet 1999, 2000 dhe 2001 se duhet të negociojnë me Serbinë për shtëpinë e tyre, askush s’do të pranonte. Madje, do të shpërthente menjëherë revolta. Por, me standardet e para statusit, synohej që paraprakisht të molisej populli, dhe të përvetësoheshin plotësisht politikanët brenda institucioneve. Jo pa suksese, fatkeqësisht. Sa i përket zhvillimeve përbrenda popullit të Kosovës, ka përmirësime të dukshme. Gjithnjë e më shumë qytetarë janë vetëdijesuar për të keqen e madhe që po na përgatitet. Natyrisht, kjo ka ngjarë për shkak të këtyre të këqijave ‘të vogla’ të përditshme që janë të pashmangshme në rrugëtimin kah e keqja e madhe drejt së cilës po na shtyjnë, por edhe si rezultat i punës dhe aktiviteteve të Lëvizjes Vetëvendosje!

  Kosovapress: Nga qarqe të ndryshme ndërkombëtare dhe vendore, viti 2005 vazhdimisht është cilësuar si vit historik për Kosovën. Ka qenë i tillë sipas Jush, duke marrë parasysh zhvillimet që kanë ndodhur?

  Kurti: Për çdo vit këta thonë njësoj. Për secilin vit këta thonë njësoj: vit historik. Mbase, ndonjëri prej viteve të shkuara edhe ishte disi më i rëndësishëm se tjetri, ama e rëndësishme është diçka tjetër. Ishte vit i rëndësishëm, qoftë edhe historik, për të mirë apo për të keq? Ishte historik për neve apo për ata dhe politikën e tyre? Kjo është çështja. Se cilat vite ishin historike këtë më së miri do ta vlerësojnë historianët kur do të na trajtojnë si një e kaluar jo fort e afërt. Por, nuk besoj se duhet të preokupohemi me këtë. 2005 është vit i futjes së termeve ‘negociata’ dhe ‘kompromis’. Të dyja këto me Serbinë, natyrisht. Dhe, i shprehjes ‘pavarësi e kushtëzuar’. Aspirata e tyre ishte dhe është që shqiptarët ta pranojnë ‘pavarësinë e kushtëzuar’ ende pa filluar negociatat dhe mandej të mos e fitojnë as atë. Pra, qëllimi është që qëndrimin fillestar të palës kosovare, pavarësinë, të zbresë në nivelin e pavarësisë së kushtëzuar. Pavarësia e kushtëzuar është vetëm fazë në dekadencën drejt autonomisë. Njëkohësisht, ka për qëllim një efekt që tashmë vërehet: t’ua mësojë veshin njerëzve edhe me këtë fjalë ashtu siç është bërë me fjalët status, standarde, negociata dhe kompromis. Liria për Kosovën s’vjen me negociata, por me vetëvendosje të jashtme (ndaj Unionit Serbi-Mal i Zi) dhe të brendshme (në raport me UNMIK-un).

  Kosovapress: Marrë në përgjithësi kemi pasur më shumë zhvillime pozitive apo negative për Kosovën?

  Kurti: Në Kosovë, po thellohet konflikti regjim – popull. Dhe kjo është shumë mirë. Sepse, vullneti i popullit po shkelet dhe regjimi sundues është antidemokratik dhe i padrejtë. Ne punojmë gjithnjë e më shumë që ndarja artificiale nëpër parti politike të bëhet ajo që duhet të jetë në një vend ku mungon liria: në njërën anë populli dhe në anën tjetër regjimi me sistemin politik që e ka krijuar dhe e kontrollon. Pse UNMIK-u tash disa vjet toleron zgjedhjet lokale, parlamentare dhe presidenciale të Serbisë në Kosovë? Pse toleron zyrat e Serbisë që pajisin njerëzit me dokumente të Serbisë? Pse toleron veturat me tabela të regjistrimit të Serbisë, ndonëse Serbia nuk i pranon ato të Kosovës? Pse toleron strukturat paralele? Thjesht, për shkak të Rezolutës 1244. Procesi zyrtar politik ka për qëllim që legjitimimin dhe restaurimin e Serbisë në Kosovë e jo largimin përfundimtar të saj. Kjo duhet ndalur dhe do ta ndalim. Mirëpo, jo me këto institucione e me politikanët që u prijnë atyre. Ata atje ku janë nuk kanë zgjedhur dhe nuk do të zgjedhin për gjërat që kanë rëndësi. Ama janë nënshtruar si mos më keq. Pranojnë të përulen e të nëpërkëmbën nga UNMIK-u dhe qarqe të caktuara ndërkombëtare, sepse lejohen nga po ata që ta keqpërdorin djersën e popullit – buxhetin e Kosovës.

  Kosovapress: Tashmë Kosova ka hyrë në negociatat për zgjidhjen e statusit (që politikanët vendorë thonë se do të jetë pavarësia), në këtë aspekt pas fillimit të negociatave Kosova në çfarë pozicioni është?

  Kurti: Politikanët kosovarë të negociatave me Serbinë janë në shërbim të Serbisë. Me ose pa vetëdije. Sepse, Serbisë i leverdisin shumë këto negociata. Meqenëse negociatat shpien në kompromis dhe asisoj pamundësohet shteti i pavarur dhe sovran i Kosovës. Fillimi i negociatave i ka mundësuar Serbisë që bisedimet tash të mos zhvillohen më për statusin e Kosovës, por për statusin e entitetit serb në Kosovë. Prandaj, decentralizimi, realizimi i të cilit e copëton Kosovën, është prioritet tani. Këta politikanë të negociatave me Serbinë, duke udhëhequr institucione e parti politike e kanë shkatërruar Kosovën dhe tash po bëhen gati që t’ia dorëzojnë atë Serbisë. Ata llomotisin për pavarësinë gjithnjë e më shumë, pikërisht sepse gjithnjë e më shumë po shkojnë drejt kompromisit dhe po i largohen popullit. Në krejt këtë, asgjë s’është e rastësishme. Këta janë po ata politikanë që e nënshkruan dhe kurrë nuk e tërhoqën nënshkrimin nga dokumenti në Rambuje. Ai nënshkrim ka bërë që: lufta çlirimtare të degradohet në konflikt të armatosur; duke u pranuar integriteti territorial dhe sovraniteti i Jugosllavisë, të cilën nuk e pranonte atëbotë as vetë bashkësia ndërkombëtare, Jugosllavia përmes katër nënshkruesve u bë shtet i shqiptarëve të Kosovës; populli shqiptar në Kosovë kategorizohet si bashkësi nacionale sikurse edhe serbët në Kosovë që janë vetëm 8% më së shumti; UÇK-ja askund nuk përmendet atje dhe për pasojë ajo konsiderohet në grupin e formacioneve të tjera; defaktorizohet Kosova tërësisht, dhe natyrisht se pastaj përfaqësuesit e Kosovës nuk i pyet askush për marrëveshjen në Kumanovë e as për Rezolutën 1244. Të njëjtit politikanë janë dhe të njëjtën gjë mendojnë ta përsërisin.

  Kosovapress: Pasi që ju thoni se me negociata nuk do të fitohet pavarësia e vendit, do të thotë kjo se krerët e institucioneve dhe partive politike nuk i përfaqësojnë interesat e qytetarëve të Kosovës?

  Kurti: Negociatat fillojnë nga realiteti. Përpjekjet për liri nga ideali, nga ëndrra. Realiteti legal e juridik është Rezoluta 1244, ndërsa ai faktik është se 25% të territorit të Kosovës e kontrollon Serbia, kurse UNMIK-u pjesën tjetër. Me këto negociata copëtohet Kosova përbrenda para se të kthehet nën Serbi. Këta politikanë që po negociojnë në emër të Kosovës nuk janë të Kosovës. Ata janë të UNMIK-ut. Ata kujdesen se si t’i kenë marrëdhëniet e mira me UNMIK-un e jo me popullin. Ata nuk e përfaqësojnë popullin sepse nuk ia mbrojnë interesat popullit, ia shkelin vullnetin atij, dhe ndodhen e veprojnë brenda Kornizës Kushtetuese, e cila është rregullore e UNMIK-ut, pra që ia rregullon punët UNMIK-ut.

  Kosovapress: Mund të thuhet se po përsëritet historia dhe sa është rrezik që Kosova të mos fitoje pavarësinë, ose edhe të ketë ndarje të saj?

  Kurti: Nuk është rrezik që të mos fitohet pavarësia me këto negociata. Është e pamundur që të fitohet pavarësia me këto negociata. Rreziku nënkupton që ka gjasa për të dy variantet. E me negociata s’ka gjasa për pavarësi. Kur them pavarësi, mendoj në shtetin e pavarur dhe sovran të Kosovës. Serbia nuk kënaqet që ta rimarrë Kosovën. Serbia nuk kënaqet që ta ndajë Kosovën. Serbia i do të dyja këto: ta ndajë njëherë Kosovën përmes decentralizmit para se ta rimarrë atë. Përveç në kuptimin e përsëritjes së Rambujesë, historia po përsëritet edhe në aspektin e ndërmjetësimit. Marti Ahtisari do ta vazhdojë punën dhe detyrën e vjetër. Institucionet e Përkohshme të Vetëqeverisjes (IPVQ), por edhe partitë politike e patën mirëpritur idenë që Ahtisari të jetë ndërmjetësues. Disa për shkak se aq u bën, pra nuk çajnë kokën, e disa ngaqë kjo u leverdis. Marti Ahtisari është njeriu që e ka shpëtuar RFJ-në, pra Jugosllavinë, gjatë bombardimeve të NATO-s. Ahtisari më 3 qershor 1999 ka bindur Milosheviqin dhe Parlamentin e Serbisë që të pranojnë planin e paqes të bashkësisë ndërkombëtare, i cili plan, përveçse e ka marrë tërësisht parasysh Marrëveshjen e Rambujesë, ka garantuar sovranitetin dhe integritetin territorial të Jugosllavisë dhe për më tepër, ka paraparë demilitarizimin e UÇK-së.

  Kosovapress: Thuhet se nga mesi i vitit të ardhshëm do të zgjidhet statusi i Kosovës. A mendoni se do të bëhet gjatë kësaj periudhe dhe cila do të jetë ajo zgjidhje?

  Kurti: Jo, nuk mund të zgjidhet, sepse po synohet kompromisi. Kompromisi s’është zgjidhje, por varësi e re nga Serbia, robëri e re nën Serbi. Në vitin e ardhëm unë besoj se do t’i ndalim këto procese në mënyrë që të mundësojmë drejtime të reja, të duhura dhe në shërbim të Kosovës. Mu për shkak të konsensuseve të kalbura, politika kosovare s’ka vizion. Ajo ka vizion të largët (integrimi në BE dhe NATO pas 10-15 vjetëve!), sepse ai është i largët e jo sepse është vizion. Mungesa kolektive e vizionit, pafuqia për progres, dhe fuqia për përfitime vetjake i kanë bërë aq të njëjtë. Njëmend, në kuadër të institucioneve të Kosovës, nuk mund të sigurosh mbijetesën politike përveçse duke qenë i dëgjueshëm. Por, këta politikanë të Kosovës që janë atje, me servilitetin e tyre, i kanë tejkaluar edhe parashikimet më optimiste të UNMIK-ut.

  Kosovapress: Ju ka kohë që kundërshtoni çfarëdo negociata për statusin e Kosovës, po ashtu tash një kohë edhe si Lëvizje Vetëvendosje! keni organizuar protesta kundër negociatave. Sa keni arritur që t’i lëvizni gjërat në drejtimin e duhur?

  Kurti: Ne kemi ndihmuar shumë që njerëzit në Kosovë të kuptojnë se qenia e UNMIK-ut është padrejtësi. Ndërsa, padrejtësitë e përditshme janë rrjedhim i kësaj. Po ashtu, nëpërmjet aksioneve tona kemi kontribuar në zbërthimin e kësaj qenieje të padrejtë dhe në ndërtimin e konfliktit me të. Mbi të gjitha, kemi kontribuar në krijimin e vetëdijes për dëmin që shkaktojnë negociatat dhe decentralizimi. Kemi rritur me një shpejtësi të madhe anëtarësinë e Lëvizjes sonë dhe kemi krijuar qendrat e Vetëvendosje!-s gjithandej nëpër Kosovë dhe perëndim. Ne po e ndërtojmë veten për ta organizuar popullin sa më mirë. Sfidat dhe ballafaqimet e mëdha do t’i kemi në të ardhmen aspak të largët. Vetëvendosje! është bërë alternativë e këtij regjimi dhe institucioneve të tija. Nëse shikojmë periudhën kohore gjatë së cilës kemi bërë dhe jemi bërë kjo që jemi, atëherë besoj se duhet të jemi të kënaqur. Por, ne s’mendojmë në këtë mënyrë. Ne vazhdojmë të jemi të pakënaqur përderisa s’e kemi arritur atë që duam: vetëvendosjen për popullin.

  Kosovapress: A do të mund të organizoni protesta të mëdha gjithëpopullore ashtu siç jeni deklaruar më herët se pretendoni?

  Kurti: Sigurisht. Do t’ia dalim për shkak të punës sonë të palodhshme dhe proceseve negative që nëpërmjet pasojave që po i shkaktojnë, po i vetëdijesojnë qytetarët. Populli është ai prej nga vijmë dhe ku përfundojmë pandërprerë. Populli nuk mund të ndalet. E gjithnjë e më pak edhe të vonohet.

  Kosovapress: Sa po gjen mbështetje te qytetarët Lëvizja Vetëvendosje, është në rritje apo jo?

  Kurti: Ne jemi në rritje të vazhdueshme. Paralelisht, po organizohemi dhe strukturohemi përbrenda. Disa qytetarë që dikur hezitonin për shkaqe të ndryshme, tash po na bashkohen. Mbase e kanë parë se ne s’bëhemi parti politike dhe se nuk kemi kurrfarë interesash personale. Po ashtu, kjo gjendje e padrejtë që po mbretëron në Kosovë është bërë gjithnjë e më e padurueshme, dhe për më tepër, po shihet qartë se nuk ka shtet të pavarur dhe as përparim e mirëqenie me këtë sistem politik dhe proceset që ka gjeneruar ai.

  Kosovapress: Pse Lëvizja Vetëvendosje!, jo vetëm që nuk ka shtrirje në pjesë tjera të trojeve shqiptare në Ballkan, por as përfaqësuesit e saj në Shqipëri, IRMJ, Mal të Zi, etj. synoni kështu në vetëvendosje të pjesshme të kombit dhe atdheut tonë dhe çfarë perspektive reale mund te ketë kjo rrugë kështu?

  Kurti: Gazeta jonë po shpërndahet edhe në Maqedoni dhe në Shqipëri. Dhe atë, gjithnjë e më shumë. Nuk mund të bëjmë përfaqësues e përfaqësi pa e shtrirë organizimin paraprakisht. Dhe, mbi të gjitha, iniciativat duhet të jenë edhe të vendasve kudo. Vetëdijesimi politik i paraprin organizimit dhe mobilizimit. Çdo gjë në kohën e vet. Dhe për çdo vend duhet bërë analizë konkrete. Është lehtë të dalësh me koncepte të mëdha, por ne s’jemi analistë. Jemi aktivistë. Ne duam ta bëjmë atë që e themi.

  Kosovapress: Krejt në fund, meqë jemi në ndërrim të motmoteve, cili do të jetë mesazhi juaj për qytetarët e Kosovës?

  Kurti: Të mos përçahen nëpër parti të cilat janë të kota përderisa s’ke liri dhe sovranitet. Dhe të organizohen për të organizuar të tjerët në ballafaqimet që na presin kundër UNMIK-ut e institucioneve tona në rrugën për dhe drejt vetëvendosjes./Intervistuan: Kreshnik Llabjani & Lumturie Blakaj/

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Me shume pune qenka marre Albin kurti por vetem me nji gja kurre nuk u morr..

  shkoj Xhema e Tahiri me fmi e nip shkoj Maloku e Uka, iku Sabahetja e Drini por Albinasit i kishin syt e veshet e zana per kto Kallashet e pabese..

  Vrasjet ne Kosove ..pra asnjihere nuk u ben objekt i veprimtarise se Albin Kurtit dhe bashkmendimtareve te tije.. qofte dhe me nje gjysem fjale..

  Pse valle?

  apo ne at pike na zemrohen qose Demaq thaqat ?

  Prandaj Albin Kurti eshte i pabesushem nder atdhetaret serioze ne Kosove..
  Ai eshte nje "kerr me bateri" qe e telekomandojne do kopuke ..te njejtet kopuke qe komandojne "marset" dhe vrasjet, flamur-djegjet dhe fishkellimat ne stadium, shpifjet dhe pusite e nates .. pra Albini telekomandohet si shum tjera "institucione" anti-institucionale ne Kosove.. nga ata qe kan krijue nji tradit.. qe per cdo vit shkojn derdhin lot krokodili tek Adem Jashari.
  Pra albini asht vegel e neveritshme e "Pojataxhive "..
  Sot njiher as Populli as Kosova ska nevoj per Albin Demaqa e Qose Thaqa e Jakupa kopuka.. e Vetona m.ut-sihona..

 4. #4
  Perjashtuar Maska e bashki
  Antarsuar
  22-12-2005
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  qose Demaq thaqat ?
  E kush osht ky??????????

 5. #5
  Shqipria e Bashkuar Maska e Tahir_Veliu
  Antarsuar
  10-11-2003
  Vendndodhja
  Gyrbet
  Mosha
  35
  Postime
  144
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Brari
  Me shume pune qenka marre Albin kurti por vetem me nji gja kurre nuk u morr..

  shkoj Xhema e Tahiri me fmi e nip shkoj Maloku e Uka, iku Sabahetja e Drini por Albinasit i kishin syt e veshet e zana per kto Kallashet e pabese..

  Vrasjet ne Kosove ..pra asnjihere nuk u ben objekt i veprimtarise se Albin Kurtit dhe bashkmendimtareve te tije.. qofte dhe me nje gjysem fjale..

  Pse valle?

  apo ne at pike na zemrohen qose Demaq thaqat ?

  Prandaj Albin Kurti eshte i pabesushem nder atdhetaret serioze ne Kosove..
  Ai eshte nje "kerr me bateri" qe e telekomandojne do kopuke ..te njejtet kopuke qe komandojne "marset" dhe vrasjet, flamur-djegjet dhe fishkellimat ne stadium, shpifjet dhe pusite e nates .. pra Albini telekomandohet si shum tjera "institucione" anti-institucionale ne Kosove.. nga ata qe kan krijue nji tradit.. qe per cdo vit shkojn derdhin lot krokodili tek Adem Jashari.
  Pra albini asht vegel e neveritshme e "Pojataxhive "..
  Sot njiher as Populli as Kosova ska nevoj per Albin Demaqa e Qose Thaqa e Jakupa kopuka.. e Vetona m.ut-sihona..
  Nuk e kuptoj pse lejohet nje fjalor i tille nga ana e FORUMIT SHQIPTAR?!

  Levizja Vetevendosje! ka qellime shume te mira, e ne qofte se dikujt nuk i pelqejne ato sepse eshte vene ne gjume nga pacifistat atehere ne rregull.
  "Akuza, shpifje, krcenime, rreziqe nuk m kan friksuar kurr deri m sot, e kundrshtart e mij le t jan t sigurt se nuk do t m friksojn as mbas sodit (...). Nderin tem si njeri e si shqiptar e moj, e tham me krenari, nuk e le t prlyhet me llumin e shpifjeve. Mua n'iden t'eme patriotike nuk ka muejt as nuk do t muej me m shtrue ari i t tan bots, por as mnia e t tan anmiqve. Ka me shtrue vetn vdekja" - Hasan PRISHTINA, Deri n vdekje, "Ora e Shqipnis", nr. 7, Vjen, 22.V.1928.

 6. #6
  CDT Maska e -Edu
  Antarsuar
  08-05-2005
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  32
  Postime
  99
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Brari
  Me shume pune qenka marre Albin kurti por vetem me nji gja kurre nuk u morr..

  shkoj Xhema e Tahiri me fmi e nip shkoj Maloku e Uka, iku Sabahetja e Drini por Albinasit i kishin syt e veshet e zana per kto Kallashet e pabese..

  Vrasjet ne Kosove ..pra asnjihere nuk u ben objekt i veprimtarise se Albin Kurtit dhe bashkmendimtareve te tije.. qofte dhe me nje gjysem fjale..

  Pse valle?

  apo ne at pike na zemrohen qose Demaq thaqat ?

  Prandaj Albin Kurti eshte i pabesushem nder atdhetaret serioze ne Kosove..
  Ai eshte nje "kerr me bateri" qe e telekomandojne do kopuke ..te njejtet kopuke qe komandojne "marset" dhe vrasjet, flamur-djegjet dhe fishkellimat ne stadium, shpifjet dhe pusite e nates .. pra Albini telekomandohet si shum tjera "institucione" anti-institucionale ne Kosove.. nga ata qe kan krijue nji tradit.. qe per cdo vit shkojn derdhin lot krokodili tek Adem Jashari.
  Pra albini asht vegel e neveritshme e "Pojataxhive "..
  Sot njiher as Populli as Kosova ska nevoj per Albin Demaqa e Qose Thaqa e Jakupa kopuka.. e Vetona m.ut-sihona..
  Per dallim prej teje, ata po mundohen mos me bo perqamje ne popull

  p.s ti kshtu normal je a?
  Whether long range weapon or suicide bomber
  Wicked mind is a weapon of MASS DESTRUCTION

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  a ishte albini me shok qe ne makinat e bardha te Unmik Kforit ne prishtine para dy tre javesh bojatisen sloganin FUND ?

  Cfar eshte kjo?

  aventure antikombetare..

  cdo te thote levizja e Albinit..per vetvendosje?

  Pse ka ndoj parti shqiptare ne kosove (pervec serbeve) qe nuk jan per vetvendosje?

  jo..

  dokrrat e albinit .. te maskuara me slogane jakupoiste demaqoiste te dala bojet.. gjithmon cfaqen kur i duhet Serbise nje "MARS" ne Kosove.
  Nji Popull i tan kah mot eshte i angazhuar per Vetvendosje dhe po punon institucionalisht ta mbrrije kte aspirate..  Ja ku do me dal albini me kto aventura.

  kunder kujt ekslopodon ky djal?

  kunder serbise?

  bujrum shko ne Serbi e shkatrroje ushtrine serbise..

  Jo atje nuk shkon albini por ka gjet komoditet te hedhi shkelma ne prishtin ku SUNDON.. Institucioni i FN si garant i Jetes se Kosovarit.. ku vepron parlamenti i Kosovareve .. ku vepron Presidenca e Kosovareve.. ku punon qeveria e Kosovareve..pra e Shqiptareve..

  athere kujt ja hap kto luftra ky kopil ?

  ja hap Kosoves qe ta bej Kosoven te dyshimte.. te thyshme.. shperthyese.. armiqsore .. me institucionet nderkombetare qe jan aty ne pajtim me CLIRIMTAREN NATO.. qe ta krijoje opninonin ( qe e kerkojn dhe armiqte e Kosoves) se kosova eshte e papjekur per te marre pergjegjsite sic i takon nje populli te lire qe don Pamvaresi..

  Don albini te merret me politik.. bujrum .. kush e ndalon te kerkoj parti te veten ose koalicion me tjere e te bej fushat te marr vota e te shkoj ne Mejdan te Politikes qe eshte Parlamenti..

  jo ai do rrugen.. sepse padronet e tij..mentoret e tije .. kupola ku ai pi uj te qelbur aty e do albinin ne rruge..

  albini eshte nje vegel e konsumuar tashme bile e keqperdorur nga demo thaqet.. e PDk-s te cilet disa detyra te "hedhjes gurit e fshehjes dores" ja lene albin- lej fenave te tyre..

  Armiku i Albinit jan institucionet e Kosoves.. e aspak Serbia..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 01-01-2006 m 17:52

 8. #8
  revolucionar Maska e bOndi_oo7
  Antarsuar
  18-10-2005
  Vendndodhja
  Shkup
  Mosha
  36
  Postime
  705
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Brari

  kunder kujt ekslopodon ky djal?

  kunder serbise?

  bujrum shko ne Serbi e shkatrroje ushtrine serbise..

  Jo atje nuk shkon albini por ka gjet komoditet te hedhi shkelma ne prishtin ku SUNDON..
  Vleresim shume i pabaze. PO ti more Brari kur flet keshtu, a i ke parasysh fjalet e Albin Kurtit para trupit gjykues te Nishit ? Ti duhet ta dijshe se sa i guximshem ka qene ai burre gjat mbajtjes se denimit. Ti a e din rolin e atij gjate luftes,po edhe gjate kohes kur ka qene kryetar i USUP.
  SI duket ti ose je jashte orbites, ose don vetem te llomotisesh gjepura, ose ke ndonji qellim tjeter (mazalla)
  Pun, djers, dashuri mes njerzve dhe ndaj atdheut.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-12-2005
  Postime
  252
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga bOndi_oo7
  Vleresim shume i pabaze. PO ti more Brari kur flet keshtu, a i ke parasysh fjalet e Albin Kurtit para trupit gjykues te Nishit ? Ti duhet ta dijshe se sa i guximshem ka qene ai burre gjat mbajtjes se denimit. Ti a e din rolin e atij gjate luftes,po edhe gjate kohes kur ka qene kryetar i USUP.
  SI duket ti ose je jashte orbites, ose don vetem te llomotisesh gjepura, ose ke ndonji qellim tjeter (mazalla)

  Shum ka te drejt Brari.
  Albini nuk ka qen ne burgje te serbis,por sipas disa deshmitarve me shum ka ndejt ne dhoma t'UDB-se duke marr leksione se si te trazohet Kosova ne qastet vendim-marrese.

  Sic duket kto instruksione te marr nga UDB-ja spo i kan sukses Albinit dhe tani po pergaditet per ndonje ofanzive t're kunder institucioneve dhe kunder vet Kosoves.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-12-2005
  Postime
  252
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Tahir_Veliu
  Nuk e kuptoj pse lejohet nje fjalor i tille nga ana e FORUMIT SHQIPTAR?!

  Levizja Vetevendosje! ka qellime shume te mira, e ne qofte se dikujt nuk i pelqejne ato sepse eshte vene ne gjume nga pacifistat atehere ne rregull.

  A e din pse lejohet ky fjalor???

  Sepse eshte Forum Demokratik.
  Lvizja Vetvendosje eshte e formuar nga nje grup drogirashesh hajdutesh rrugaqesh etj.
  Ska hajr prej tyne san hiq

 11. #11
  revolucionar Maska e bOndi_oo7
  Antarsuar
  18-10-2005
  Vendndodhja
  Shkup
  Mosha
  36
  Postime
  705
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Nuk besoj (dhe nuk do te kisha deshiruar) qe ti ke qene deshmitar ne dhomat e UDB-se.
  Pun, djers, dashuri mes njerzve dhe ndaj atdheut.

 12. #12
  CDT Maska e -Edu
  Antarsuar
  08-05-2005
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  32
  Postime
  99
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Brari
  a ishte albini me shok qe ne makinat e bardha te Unmik Kforit ne prishtine para dy tre javesh bojatisen sloganin FUND ?

  Cfar eshte kjo?

  aventure antikombetare..

  cdo te thote levizja e Albinit..per vetvendosje?

  Pse ka ndoj parti shqiptare ne kosove (pervec serbeve) qe nuk jan per vetvendosje?

  jo..

  dokrrat e albinit .. te maskuara me slogane jakupoiste demaqoiste te dala bojet.. gjithmon cfaqen kur i duhet Serbise nje "MARS" ne Kosove.
  Nji Popull i tan kah mot eshte i angazhuar per Vetvendosje dhe po punon institucionalisht ta mbrrije kte aspirate..  Ja ku do me dal albini me kto aventura.

  kunder kujt ekslopodon ky djal?

  kunder serbise?

  bujrum shko ne Serbi e shkatrroje ushtrine serbise..

  Jo atje nuk shkon albini por ka gjet komoditet te hedhi shkelma ne prishtin ku SUNDON.. Institucioni i FN si garant i Jetes se Kosovarit.. ku vepron parlamenti i Kosovareve .. ku vepron Presidenca e Kosovareve.. ku punon qeveria e Kosovareve..pra e Shqiptareve..

  athere kujt ja hap kto luftra ky kopil ?

  ja hap Kosoves qe ta bej Kosoven te dyshimte.. te thyshme.. shperthyese.. armiqsore .. me institucionet nderkombetare qe jan aty ne pajtim me CLIRIMTAREN NATO.. qe ta krijoje opninonin ( qe e kerkojn dhe armiqte e Kosoves) se kosova eshte e papjekur per te marre pergjegjsite sic i takon nje populli te lire qe don Pamvaresi..

  Don albini te merret me politik.. bujrum .. kush e ndalon te kerkoj parti te veten ose koalicion me tjere e te bej fushat te marr vota e te shkoj ne Mejdan te Politikes qe eshte Parlamenti..

  jo ai do rrugen.. sepse padronet e tij..mentoret e tije .. kupola ku ai pi uj te qelbur aty e do albinin ne rruge..

  albini eshte nje vegel e konsumuar tashme bile e keqperdorur nga demo thaqet.. e PDk-s te cilet disa detyra te "hedhjes gurit e fshehjes dores" ja lene albin- lej fenave te tyre..

  Armiku i Albinit jan institucionet e Kosoves.. e aspak Serbia..
  opop ty tkena kuptu krejt kush sosht me rugoven, osht kunder kosoves osht tradhtar, osht kunder shqiptareve, ti tjeter sen spo dishe
  Whether long range weapon or suicide bomber
  Wicked mind is a weapon of MASS DESTRUCTION

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  538
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Albini a !!!

  Albini i ka bërë dhe i bën nderin më të madh sërbisë me veprimtarinë e tij , përsenë e din Albini vetë .


  Së pari ( gjatë kohës së luftës ) . sërbija gjëja luftonte UÇK-në ,e Albini si sekretar i Adem Demaçit ( i cili adem ishte fjalëdhënës i UÇK-së ) rinin midis Prishtinës pa iu pryshur tymi i duhanit nga sërbët .
  Vetëm kurë hashimi, xhaviti e azem syla e larguan Ademin nga posti si fjalëdhënës i UÇK-së ,atëherë u arestua ( gjëja ) Albini nga sërbia ( që i bjen hapur se albinin si sekretar të Ademit-UÇK-së , e paska mbrojtur Adem Demaçi vetë nga vëllezërit e tij sërb ) .
  Tjetra është se , Albini dhe Nahit Hasani janë të vetmit të burgosur ( ti quajmë politik ) që mereshin nga qelitë e burgut sërb , në intervista nga gazetat sërbe .
  Me çka i tregonin botës se shqiptarët janë trajtuar për mrekuli nëpër kazamatet sërbe - pra që ja ne jemi të lirë edhe të japim intervista nga burgjet .
  Po ky Albin dhe Nahit të gjithë të burgosurit e tjerë nëpër kazamatet sërbe ,në këta intervista nëpër gazetat sërbe i quanin të burgosur ordiner - si hajdutë pulash, hajdut xhepash e të tjerë .

  Pas burgut Nahiti u reshtua në partitë politike që fillimisht përshëndetnin me grusht e këtë Albinin e lanë gjëja si të lirë , Rexhep Qosja do e quante ,,veprimtar i pa mvarurur '' .

  Dhe se me veprimtaritë e tij - Albini pas lirimit nga burgu , çdo lëvizje që ka bërë ka shkuar në dobi të sërbisë ,duke nënvlerësuar rolin e partive politike të Kosovës dhe Institucioneve të Kosovës , me çak i thot botës hapur dhe njetë sikur sërbia ,se Kosova nuk është e denjë për PAMVARËSI .

  Albini ,për poltikën Kosovare nuk është as më shum e as më pak se një Pandeli Majko i ish ppsh-së / ps-së të fotiadhit .
  Me një fjalë është një duç për të mbushur vrimat e turpet e partisë nënë në momente të caktuara.

 14. #14
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime
  Nje pyetje do i kisha per ca ketu e sidomos per Brarin, dhe nese keni mundesi me ma dhene pergjigjen.

  Ata qe jane perkrahes te PDK-se, jane perkrahes te Hashim Thacit, ata qe perkrahin Albin Kurtin dhe veprimtarine e tij, ata qe jane perkrahes te Agim Cekut, ata qe priten me gezim e hare lirim e Limajt dhe Musliut, ata qe jane perkrahes te Adem Demacit, ata qe e vlersojne dhe jane perkrahes te akademikut Rexhep Qosja, ata qe jane perkrahes te ish luftetareve te UCK-se, sipas jush a jane te gjithe keta tradhetar te kombit, kanibal, kriminel, spiuna, jane proserb, veprojne kunder shtetit te Kosoves.

  Ndersa ata qe jane vetem me Rugoven dhe LDK-ne jane atdhetar, jane shqiptar te vertete, veprojne ne te miren e Kosoves e keshtu me rradhe.

  Vetem desha ta dije kete, nese keni mundesi me me sqaruar.


  Te gjitha te mirat dhe urime vitin 2006.

 15. #15
  Shqipria e Bashkuar Maska e Tahir_Veliu
  Antarsuar
  10-11-2003
  Vendndodhja
  Gyrbet
  Mosha
  35
  Postime
  144
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga MemphiS_
  A e din pse lejohet ky fjalor???

  Sepse eshte Forum Demokratik.
  Lëvizja Vetvendosje eshte e formuar nga nje grup drogirashesh hajdutesh rrugaqesh etj.
  Ska hajr prej tyne san hiq
  Shume mire me vjen qe eshte forum demokratik, por nuk do te thote qe ne nje forum demokratik te lejohen sharjet.

  Nga disa njerze, demokracia po keqkuptohet.
  "Akuza, shpifje, krcenime, rreziqe nuk m kan friksuar kurr deri m sot, e kundrshtart e mij le t jan t sigurt se nuk do t m friksojn as mbas sodit (...). Nderin tem si njeri e si shqiptar e moj, e tham me krenari, nuk e le t prlyhet me llumin e shpifjeve. Mua n'iden t'eme patriotike nuk ka muejt as nuk do t muej me m shtrue ari i t tan bots, por as mnia e t tan anmiqve. Ka me shtrue vetn vdekja" - Hasan PRISHTINA, Deri n vdekje, "Ora e Shqipnis", nr. 7, Vjen, 22.V.1928.

 16. #16
  Perjashtuar Maska e bashki
  Antarsuar
  22-12-2005
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Une mendoj se dikush e ka kompleksin qe sja ka mbajtun me luftue, e tash i shan ushtaret e UÇk-se.
  Edhe une e kam kete kompleks se skom mujte me luftue se jam kane i ri, ama UÇk-ne e nderoj deri ne piedestal.

 17. #17
  Shqipria Etnike
  Antarsuar
  02-01-2006
  Vendndodhja
  Drenas
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga DriniM
  Albini i ka br dhe i bn nderin m t madh srbis me veprimtarin e tij , prsen e din Albini vet .
  A. Kurti eshte duke e bere punen me te madhe. Ai nuk ju nenshtrua Serbise kurr, dhe tash nuk ju nenshtrohet UNMIK-ut sikurse Rugova, Kosumi etj etj.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-12-2005
  Postime
  252
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga ARIANI_TB
  Nje pyetje do i kisha per ca ketu e sidomos per Brarin, dhe nese keni mundesi me ma dhene pergjigjen.

  Ata qe jane perkrahes te PDK-se, jane perkrahes te Hashim Thacit, ata qe perkrahin Albin Kurtin dhe veprimtarine e tij, ata qe jane perkrahes te Agim Cekut, ata qe priten me gezim e hare lirim e Limajt dhe Musliut, ata qe jane perkrahes te Adem Demacit, ata qe e vlersojne dhe jane perkrahes te akademikut Rexhep Qosja, ata qe jane perkrahes te ish luftetareve te UCK-se, sipas jush a jane te gjithe keta tradhetar te kombit, kanibal, kriminel, spiuna, jane proserb, veprojne kunder shtetit te Kosoves.

  Ndersa ata qe jane vetem me Rugoven dhe LDK-ne jane atdhetar, jane shqiptar te vertete, veprojne ne te miren e Kosoves e keshtu me rradhe.

  Vetem desha ta dije kete, nese keni mundesi me me sqaruar.


  Te gjitha te mirat dhe urime vitin 2006.

  Krejt kto qka i paske cek e prbejn nje 30% te Popullit.

  Thujem ti mu se si mundeni me e prbuze nje veprimtari 16 vjeqare me nje elektorat shum te fuqishem.
  Perkrahes te Luftes Qlirimtare jan te gjith adhuruesit e LDK-se,por LDK-ja kurr sdo perkrah uzurpuesit e UCK-se.Luften e ka ba dikush tjeter e meritat mundohen me i pervetsu klane te zemunit e klane te lidhura me mafien kriminale.

 19. #19
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga MemphiS_
  Krejt kto qka i paske cek e prbejn nje 30% te Popullit.

  Thujem ti mu se si mundeni me e prbuze nje veprimtari 16 vjeqare me nje elektorat shum te fuqishem.
  Perkrahes te Luftes Qlirimtare jan te gjith adhuruesit e LDK-se,por LDK-ja kurr sdo perkrah uzurpuesit e UCK-se.Luften e ka ba dikush tjeter e meritat mundohen me i pervetsu klane te zemunit e klane te lidhura me mafien kriminale.

  MemphiS:

  Une pyeta cilet jane kriminrl, tradhetar te kombit, kanibal sic thote brari, pro serb, punojne kunder Kosoves ata qe perkrahin PDK-ne parti e cila eshte perbere nga luftetaret e lirise, Albin Kurtin me veprimatrine e tij te pashoq, Adem Demaqin te cilin te gjithe e dijne qe ka qene 30 vjete neper kazamatet serbe, qe e prititen lirimin e clirimtareve nga haga, akademik Rexhep Qosja i cili ka me se 40 vepra per shqiptaret dhe Kosoven, te gjithe ata qe kane luftuar dhe kane qene kunder politikes pacifiste te Rugoves, me te cilen politike populli i kosoves thuajse gati sa qe e hupi dinjitetin, po nejse memphis ju e keni menimin tuaj.

  Por nje gje ju them se jeni gabim se ne Kosove 30% popullit i perkrahin keta qe thua ti, perkundrazi 25 % bile edhe kjo edhe shume perqindje e madhe tani perkrahin LDK e Rugoven.

  Po une ti kisha pyet ca pyetje memphis dhe nese mundesh pa sharje apo fyerje qe te me pergjigjesh.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-12-2005
  Postime
  252
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga ARIANI_TB
  MemphiS:

  Une pyeta cilet jane kriminrl, tradhetar te kombit, kanibal sic thote brari, pro serb, punojne kunder Kosoves ata qe perkrahin PDK-ne parti e cila eshte perbere nga luftetaret e lirise, Albin Kurtin me veprimatrine e tij te pashoq, Adem Demaqin te cilin te gjithe e dijne qe ka qene 30 vjete neper kazamatet serbe, qe e prititen lirimin e clirimtareve nga haga, akademik Rexhep Qosja i cili ka me se 40 vepra per shqiptaret dhe Kosoven, te gjithe ata qe kane luftuar dhe kane qene kunder politikes pacifiste te Rugoves, me te cilen politike populli i kosoves thuajse gati sa qe e hupi dinjitetin, po nejse memphis ju e keni menimin tuaj.

  Por nje gje ju them se jeni gabim se ne Kosove 30% popullit i perkrahin keta qe thua ti, perkundrazi 25 % bile edhe kjo edhe shume perqindje e madhe tani perkrahin LDK e Rugoven.

  Po une ti kisha pyet ca pyetje memphis dhe nese mundesh pa sharje apo fyerje qe te me pergjigjesh.

  Duhet ta kuptosh se po kjo PDK pas lufte ka qen QPK e cila me te gjitha forcat punoi per shkatrrimin e Institucioneve te krijuara gjat luftes(po mos te kish ndodh kjo UNMIK-u shum ma pak kish ndejt ne Kosove) dmth kjo veper e QPK-se ka shku ne llogari te serbis.
  Adem Demaqi,nuk e ka as ni autobus perkrahes sdi pse e ki shti ne ket list,duhet me dit edhe arsyen se pse ka qen ne burg.
  Rexhep Qosja eshte kart e djegur,qe e ka perdor Thaqi sa her qe iu ka nevojit,edhe ky i ka ba disa gafa qe i kan konvenu serbis.
  Mir po e cek se kta kan luftu kunder luftes pacifiste e jo kunder serbis,por ja qe tash gjith jan ba pacifista po ecin rruges Rugoves spo ju ndihet zeri,kan harru bashkimin e trojeve shiptare kan harru shum gjer qe i perdorshin per marketing edhe gjat luftes.
  Kshtu qe Populli i Kosoves(pakica)eshte manipulu nga kta njerz me nje patriotizem te rrejshem,kurr kta njerz skan mendu per Kosove,por vec per karrierizem dhe si te merret pushteti me dhune.

  Ariani,me padurim i pres ato pyetje qe i ke mi parashtru.

Faqja 1 prej 6 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Enigmat
  Nga Agim Metbala n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 3990
  Postimi i Fundit: 09-11-2008, 12:06
 2. pershendetje te gjitheve!
  Nga Lucky_one n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 06-03-2003, 14:06
 3. Pershendetje Te Gjitheve
  Nga skampin n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-02-2003, 17:26
 4. Pershendetje te gjitheve me ne fund dhe une antare!
  Nga Ferdinandi n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 21-01-2003, 16:28
 5. Pershendetie te gjitheve !
  Nga Dejv n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 23-12-2002, 18:09

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •