Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 38 prej 38
 1. #21
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  Kjo eshte Europa ne vitin 700 para eres se re (ose viti 700 para Krishtit)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. #22
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  Europa ne vitin 500 para eres se re (ose viti 500 para Krishtit)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #23
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  Europa dhe Azia ne kohen e Alexandrit te Madh, viti 275 - 301 para eres se re (ose viti 275 - 301 para Krishtit)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 4. #24
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  Me vjen keq por mua mu dasht ti zvogloi shume keto harta qe te mundem ti siell ketu ne forum, por ma mer mendja qe po shihen mjaft mire per ti kuptuar.

  Nese keni diēka per te pyetur une mundem ti shikoi ne keto qe i kam une, ku shihen shume me kjart dhe qe mundem ti lexoi emrat e qyteteve.

 5. #25
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Zeus faleminderit.
  A kanė hartat ndoi shpjegim me shkrim??
  Aty nė hartėn e parė Ilirėt pakan jetuar edhe nė Poloni, qė nuk ėshtė edhe aq qudi sepse ishim popull i madh, po nė hartėn e dytė ai vend zbrazet nga ilirėt dhe aty nuk banon askush, pėr ēfarė bėhet fjalė aty?

 6. #26
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  Jo spjegim me shkrim nuk ka, por ma merr mendja qe ka ndodh nje dyndje e tyre ne jug, jan larguar nga Germanet dhe Sllavet e eger. Siē ka qene origjinali ashtu e kam ngjyrosur une at'here si femi, 9-10 vjeq me duket se isha. Aty ka qene ashtu e bardh, pa njerz fare.

  Germanet - ngjyre portokalli
  Sllavet - ngjyre te kaft
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 10-10-2006 mė 21:06

 7. #27
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  E shikon, aty ne europe (jo ne Azi, ata jan diēka tjeter) jan kater lloj ngjyrash te kuqe, e ata jan Iliret, Thraket, Etrusket dhe "Greket". I kisha ngjyrosur ashtu sepse mendoja qe kan prejardhje te njejt, nga Pellazget. Ah besa edhe iberet po duken ketu me ngjyre te kuqe por ata jan me ngjyre vjollce (violet).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 10-10-2006 mė 21:13

 8. #28
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  Kurse ate harten e 2700 p.e.r. nuk do ta siell fare, sepse ajo theze nuk qendron me. Aty tregohet se gjoja Iliret ja perhapur apo kan burimin nga trekendeshi Gjermani - Poloni - ēeki. Ata jan perhapur ne ate drejtim nga Ballkani dhe Italia, e jo nga ai vend per ne Ballkan e Itali, pra eshte e kunderta.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 10-10-2006 mė 21:22

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,631
  Citim Postuar mė parė nga Zėu_s
  Kurse ate harten e 2700 p.e.r. nuk do ta siell fare, sepse ajo theze nuk qendron me. Aty tregohet se gjoja Iliret ja perhapur apo kan burimin nga trekendeshi Gjermani - Poloni - ēeki. Ata jan perhapur ne ate drejtim nga Ballkani dhe Italia, e jo nga ai vend per ne Ballkan e Itali, pra eshte e kunderta.
  Une nuk shof asgjė tė keqe ne ketė mendim; Ne Hungari(vendi i hajes, ushqimit apo atyku ishte Maxhja e dritherave) jann taman emra te hershem ilirė.....
  Pastaj ke edhe emrat e lumenjve si behari psh. qe tingllon me shqipen.
  Tek polonija edhe aty shofim edhe sot gjurme shqiptare si veshjen komtare tradicionale me tirqi(zhguna) qe jane te njejte me ato ilire...
  Pra nuk mund te kete zhurmė pėr asgjė askundi !

 10. #30
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  Nese e siell do e shikosh qe nuk qendron fare dhe eshte pohim i gabuar.

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,631
  Mund vetem te supozohet se njerzit parahistorik kan jetuar rrethe ketije shtrati te pershtatshem me fusha pjellore e pastaje per arsyje te pa njohura, ndoshta qe t'ju ikin vershimeve, njerzit kan gjetur strehime ne male te larata....
  Kete e ka dokumetuar arkeologjija se njerzit ne fillim kan jetuar buz lumejve dhe moēaleve, ndoshta si vend strehim nga frika e bishave te egra ?
  Me vone njerzit iu kan kthyer shpellave, si pellazget apo njerzit e shpellave ?

 12. #32
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,170
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi
  Hungari(vendi i hajes, ushqimit apo atyku ishte Maxhja e dritherave) jann taman emra te hershem ilirė.....
  Ca edepseze thone se vjen nga emri i fisit te Huneve!!
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2006
  Vendndodhja
  Mitrovicė
  Postime
  37
  pse bre po RRENI ncncncnc, po ku more Austro-Hungaria tok ilire !
  nė territoret e Austrohungarisė ( sot Austrisė dhe Hungarisė ), kanė jetuar hunėt, nė disa pjesė edhe galėt si dhe fiste gjermanike e ēfarė hamam ilirėsh !
  Money Talk, Bullshit Walk !

 14. #34
  Hipi Zhdripi Maska e Dan
  Anėtarėsuar
  05-02-2004
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  43
  Hartat munden tė jenė tė sakta. Mirpo intepretimi i tyre nuk ėshtė i saktė sepse nė to po flitet si tė kishin tė dhėna tė sakta. Ata ende nuk e dijin ku i bjen kufiri mes Kosovės dhe Maqedonis e sedel mo ku i kanė pas tokat Ilirt e tjertė. Hartat mund tė tregojė hapėsirat nė tė cilat arkeologėt kanė gjetur elemente qė sipas tyre duhet tė jenė tė kulturave tė ndryshme (emrat ja fusin sipas seleksionimeve vetjake). Kjo nuk d.m.th asgjė tjetėr vetėm se nė ato hapėsira kanė pas dishka tė pėrbashkėt. Si do qė tė jetė hartat kundėrshtohen nga gjeografia se qatje neltė nuk ka mund tė krijohej ndonjė popull. Ndoshta ka pasur grupe njerzish bredhacak qė e kanė hupė rrugėn po popull tė mirėfilltė nuk ka pasė.
  Hipi Zhdripi nga Wiki

 15. #35
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  Citim Postuar mė parė nga Dan
  Hartat mund tė tregojė hapėsirat nė tė cilat arkeologėt kanė gjetur elemente qė ..........
  Ky atlas ne gjuhen gjermane qe e pata gjetur une ose me mire te them qe e pata gjetur une me mesuesin tim zviceran te atehershem ne biblioteken e asaj shkolle zvicerane ishte shume i vjeter ne pamje, ne ate kohe nuk me interesonte viti i prodhimit te tije por gjerat qe ishin ne te, per te cilat gjera isha i mahnitur qe njekohesisht ishte edhe inspirimi im per te hulumtuar mbi keto gjera, siē po e shihni edhe vet shtrirja e Ilireve eshte pak me e gjere se ne ato librat apo atlaset tona ne gjuhen shqipe.

  Une nuk e di a jan te sakta apo jo, pasiqe nuk jam arkeolog apo historian i kualifikuar, por une mendoi qe ata njerz qe krijuan kete atlas jan bazuar ne diēka e jo vetem tia futin ashtu kot per te miren e shqiptareve. Ju them qe nga gjermanet nuk del asgje ne te mire te shqiptareve, me besoni qe e di se ēka po flas.
  Sepse ai atlas ishte kogja i trash ku skjaronin te gjitha ndryshimet qe kishin ndodhur tek popujt europian perendimore e sidomos tek Gjermanet. Aty kishte eshe shume skjarime per Sllavet e sidomos per Sllavet e jugut, e per neve shqiptaret nuk kishte edhe aq shume. Paramendojeni qe kohen e dyndjes se sllaveve ne ballkan, kohen e Car Dushanit, Llazar, Nemanjic e ku ta di une e kishin skjaruar shume mire, kurse per kohen e Gjergj Kastriotit "Skenderbeut" nuk kishte asgje, po e perseris per ato 26 vite te kohes se Skenderbeut nuk ekzistonte asgje ne ate atlas.

  Une mendoi qe ky atlas eshte nga ajo kohe kur teoria se pasardhesit e Shqiptareve jan Pellazgo-Iliret ende nuk ishte perhapur aq shume, sepse sot jan Gjermanet ne vendin e pare nga ata popuj qe hedhin poshte ēdo teori, gjurme, fakt qe argumenton kete teori apo kete te vertet qe nuk iu perlen atyre.

  Per kete arsye une mendoi qe ato harta qe i solla jan 90% te sakta.

 16. #36
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,395
  Une them te zgjidhim njehere problemin e pronave, qe egziston ne Shqiperi
  Te zgjidhim me pas, problemet e territoreve te copetuara te Shqiperise
  Dhe me pas te mendojme per Austrine dhe Hungarine...kjo ishte shaka
  por ka vertet probleme me madhore te cilat duhen zgjidhur dhe nuk duhet larguar vemendja prej tyre.

 17. #37
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Ca edepseze thone se vjen nga emri i fisit te Huneve!!
  Hungari ėshtė emėr i huaj.Aty janė vendosur hunėt njė popull qė i kishte sytė si tė kinezėve, pas tyre u vendosėn edhe magjarėt dhe njė fis gjithashtu mongoloid qė quhej uger ose ugar.
  Nga emrat Hun dhe Ugar ka mbetur Hungaria.
  Austri ėshtė njė emėr shumė i gabueshėm pa asnjėkuptim.Nė origjinal ėshtė Oster-Reich qė do tė thotė Shteti Lindor nė gjuhė gjermane.
  Kėto dy vende nuk mund tė shpallen shqiptare duke komentuar prejardhjen e kėtyre emrave, por vetėm me dokumente historike dhe arkeologjike.

 18. #38
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  pse bre po RRENI ncncncnc, po ku more Austro-Hungaria tok ilire !
  nė territoret e Austrohungarisė ( sot Austrisė dhe Hungarisė ), kanė jetuar hunėt, nė disa pjesė edhe galėt si dhe fiste gjermanike e ēfarė hamam ilirėsh !
  Pėr t'a dokumentuar ato qė kam thėnė nė kėtė temė, e pėrdori si argument rastin e qytetit tėnd, qė gjysma ka mbetur andej lumit.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Ēfare historie false mesohet ne shkollat shqiptare?
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 31-07-2009, 09:54
 2. Shqipėria - Hungaria
  Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 28-03-2009, 17:54
 3. Paketa e propozuar nga Ahtisari pėr statusin final tė Kosovės
  Nga Nice_Boy nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 4. Hungaria
  Nga Lumnjani nė forumin Albumi fotografik
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-03-2006, 03:10
 5. Kolalicioni humbet edhe nje aleate: Hungaria terhiqet nga Iraku
  Nga [xeni] nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 07-11-2004, 05:37

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •