Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 81
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869

  Dhimbja e kokės..

  Do tė doja tė dija mė shumė, nga dikush qė ka njohuri tė mira nė kėtė fushė, pėrsa i pėrket shkakut tė dhimbjes sė kokės, si dhe mundėsisė sė eleminimit tė saj (pasi unė jam bėrė kushėri i parė me tė..)..

  Nga "Time" lexova se egzistojnė tė paktėn tre lloj degėsh tė kėsaj sėmundjeje... tė cilat duhen trajtuar nė mėnyra tė ndryshme... (kurse ne mjaftohemi me njė panadol extra..)

  Ka ndonjė expert qė tė na japė sqarime kompetente??


  krejt miqėsisht,
  huggos
  detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

 2. #2

  Dhimbja e kokes

  une kam pasur shume dhimbje koke here pas here. PEr fat te keq doktoret gjithmone mundohen te japin ilace qe e maskojne dhimbjen e kokes por jo per ta sheruar. Kur vajta tek nje Chiropractor per nje goditje ne shpine, doli nga Xray qe kisha humbur perkuljen naturale te kockave te qafes dhe palca e kurrizit po shtrengohesh nen to. Pas pak kohe terapy dhe traktion, u mundova ta rregulloja. Tashme kam shume shume rralle dhimbje koke, zakonisht krijohet kur kam udhetime te gjata me zhurme, apo lexoj per nje kohe shume te gjate 5-6 ore.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Uuuu.. me tmerrove..
  detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

 4. #4
  Njohuria te ben te lire Maska e SuNRiSeR
  Anėtarėsuar
  29-05-2002
  Vendndodhja
  ...where everything fades...
  Postime
  373
  Huggos!

  Dhimbja e kokes paraqitet ne forma te ndryshme ose mund te jete treguesi i nje tjeter semundjeje. Shkaqet jane te shumta, disa prej tyre jane (sipas Harrison 1998):
  1. terheqja ose dilatimi i disa artereve intra- ose extra-kraniale.
  2. terheqja ose zhvendosja e disa prej venave interkraniale ose mbeshtjelljes durale te tyre.
  3. shtypja, terheqja ose enjtja e disa prej nervave knaniale ose spinale superiore.
  4. spasm, enjtje ose traumatizem i disa prej muskujve kraniale ose cervikale.
  5. irritim meningial (infeksion ose hemorragji subarahnoidale)
  6. infeksion ose kongjestion i sinuseve paranazale
  7. demtime te kockave kraniale (infeksione ose tumore)
  8. presion intrakranian i rritur ose i ulet.

  Me poshte po pershkruaj disa nga semundjet me te shpeshta te shoqeruara me dhimbje koke:

  Migrena

  1. Migrena klasike:
  Shfaqet zakonisht tek femijet, adoleshentet ose te rinjte. Eshte me e shpeshte tek femrat dhe ka karakter familjar. Kriza fillon me crregullime vizuale (shkendija ose deformim i objekteve), dhimbje pulsuese vetem ne nje gjysem te kokes (ne te majte ose ne te djathte), te vjella. Vazhdon 2-6 ore dhe permiresohet pas gjumit.

  2.Migrena e zakonshme
  Dhimbje koke unilaterale ose bilaterale, me ndjenjen e te vjelles, por pa te vjelle dhe pa shqetesime vizuale. Me e shpeshte tek femrat. Kriza fillon gradualisht dhe mund te zgjase nga disa ore deri ne disa dite.

  3.Migrena "me orar"
  Dhimbje koke unilaterale (si djegje), retroorbital (mbrapa syve), shfaqet naten. Me e shpeshte tek meshkujt e rinj (90%). Kriza fillon rreth 2-4 ore pasi ka rene te fleje, ka nje intensitet te larte qe te zgjon nga gjumi, i semuri loton vetem nga njeri sy dhe paraqet kongjestin nazal. Zakonisht nuk shoqerohet me probleme vizuale ose te vjella. Kriza vazhdon 20-60 min. pastaj pushon menjehere dhe rishfaqet diten tjeter ne te njejten ore per disa jave me radhe. Pastaj mund te pushoje per disa muaj dhe te rishfaqet perseri.

  Mjekim
  Gjate krizes:
  -Ergotamina (vetem ose te shoqeruara me :
  -Cofeine
  -Analgjezike (aspirine, acetominofen, ibuprofen)

  Para krizave:
  -Ergotamine (1-3 mg oral cdo 30 min. deri ne 6 mg ne dite ose 12 mg ne jave)
  -kombinime terapeutike:
  --Cafergot ose Wigraine (1mg tartrat ergotamine + 100mg kofeine) jepet 2 tableta ne fillim te dhimbjes pastaj nga 1 tablete cdo 30 min, por jo me teper se 6 tableta.
  -Mjekim per largimin e ndjenjes te se vjelles:
  --Metoclopramid 10 mg
  --Trimethobenzamid 200 mg

  Profilaksi

  Zakonisht te semuret qe kane me shume se 3 kriza ne jave.
  -Propranolol 60-240 mg/dite
  -Valproat 500-2000 mg/dite
  -Amitriplin 30-100mg/dite
  -Nifedipin 10-40 mg/dite


  Te tjera shkaqe te dhimbjes se kokes mund te jene:

  - Hipertension interkranian
  -Dhimbje qe shfaqet pas 50 vjet (arterite temporale, tumor cerebral,hematom subdural)
  -Nevralgji e nervit trigemenus
  -Nevralgji post-Herpes Zoster
  -Dhimbje faciale atipike
  -Nevralgji occipitale

  Skema e mjekimit eshte pak a shume e njejte si ne rastin e migrenes me modifikime sipas rastit konkret.

  Pershendetje, S.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga SuNRiSeR : 09-04-2003 mė 16:28

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Shume faleminderit Sun..

  pershendetje,
  huggos
  detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

 6. #6
  Wellwisher Maska e KosovaHawaii
  Anėtarėsuar
  14-05-2003
  Vendndodhja
  Hawaii
  Postime
  47
  PER HUGGOS dhe te tjeret me kokedhimbje te shpeshte


  Nga eksperience ime personale:


  Kam pasur kokedhembje shume shpesh...shumica prej tyre shume te forta...kam perdorur gati gjithcka - me sukses por jo permanent.

  Tani, falenderohem Zotit, nuk kam pas kokedhembje me muaj
  prej qe jam keshilluar te pi uje - bile nje liter ne dite. E para kesaj keshille - Ujin si ujin - e kam pi ni gote ndoshta ne vit/dy vite.

  Prandaj provojeni kete teknike sepse edhe barnat jane te keqia.
  Fitove immunitet ne ato- edhe pin barna - edhe semundja eshte prezent.

  Plus - Uji eshte fale - edhe nuk ben dem...
  :^xhan2 "How often have you sailed in my dreams and now you come in my
  awakening which is my deeper dream" K.Gibran :^smooches

 7. #7
  Dr. Maska e Zani
  Anėtarėsuar
  02-10-2002
  Mosha
  45
  Postime
  209
  kosova hawai ke pjeserisht te drejte.Mungesa e lengut spinal shkakton irritim te meningeve,cipave mbuluese te trurit,dhe si pasoje dhembje te kokes.Kete fenomen e njohim pothuaj te gjithe kur kemi pire shume alkool sepse ky i fundit sjell deshidratim.Ilaci me i mire ne kete rast eshte te pime sa me teper lengje,uje.
  Edhe pas nje punsioni lumbal(procedura ku merret leng spinal per diagnostifikim) pacienteve u keshillohet te pine 2-3 litra lengje.
  Po kjo eshte vetem nje nga arsyet e rralla

 8. #8
  Wellwisher Maska e KosovaHawaii
  Anėtarėsuar
  14-05-2003
  Vendndodhja
  Hawaii
  Postime
  47
  Falemnderit shume per perkrahjen tende

  Te pershendes
  :^xhan2 "How often have you sailed in my dreams and now you come in my
  awakening which is my deeper dream" K.Gibran :^smooches

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Nuk e kam ditur kete punen e ujit. Mua ajo qe me ka ndihmuar deri tani (pasi dua te jem kunder ilaceve..) eshte te bej zonen prapa qafes me alkool mjekesor (qe s'ven ere..) perpara se te fle. Mbulohem mire.. e ne mengjes je qiqer..

  Thjesht ceshtja mbetet kur ke dhimbje n mesdite... do presesh deri ne mbremje??

  Gjithsesi ju falenderoj te gjitheve per informacionet e nevojshme.

  miqesisht,
  huggos
  detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

 10. #10
  Per fat te kew tashme jetojne ne nje shoqeri farmaceutike. Per c'do problem qe te kesh, asnjeri s'e merr mundimin te shohi se ku eshte problemi vetem marrin ilace.
  Une nuk kam marre ilace per nje kohe shume te gjate tashme.
  me perpara merrja ndonje acetaminophen per dhimbje koke, tashme qe kam bere terapi tek chiropractori, dhimbja eshte eleminuar.
  nganjehere kur beja shume vrap kisha "shin splints", ku me dhembnin kycet e kembeve, merrja Vioxx (rofecoxib). Tashme kam filluar te bej stervitje per muskujt e parme te poshe gjunjeve ( tibialis anterior) dhe c'd gje duket me mire.
  Zakonisht duhet te shpenzosh pak kohe duke pare shkaqet qe japin simptomat. Pastaj ne baze te diagnozes duhet bere dhe terapia. thjesht te marresh ilace nuk eshte pergjigja.
  Se shpejti, doktor.

 11. #11
  Njohuria te ben te lire Maska e SuNRiSeR
  Anėtarėsuar
  29-05-2002
  Vendndodhja
  ...where everything fades...
  Postime
  373
  Megjithate ka situata (me te shumtat) ne te cilat ilacet nuk mund te evitohen ne favor te praktikave naturaliste. Nuk e mohoj dobine e mjekesise popullore por mjekesia konvencionale eshte ndertuar mbi themele shume me rezistente. Kur semuresh me nje semundje e cila shkaktohet nga nje mikroorganizem eshte e kote te pish caj dhe te besh akopunkture per sa kohe qe nuk sulmon organizmin pergjegjes per semundjen e shkaktuar. Ilacet kane substancen aktive (vepruese) e cila jep efektin farmaceutik. Kjo nuk mund te mohohet pavaresisht se sa metoda te tjera jofarmaceutike mund te ekzistojne.

  Pershendetje, SS

 12. #12
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Kur pin shume ilace trupi i lufton dhe te ngren nivelin e rezistances.

  Une kam filluar me Excedrine, dhe shkova deri tek ilaci me i forte, Imitrex, por nuk me jepnin shume sepse kisha trup te vogel per sasine qe me duheshe. Imitrex duhet marre vetem 2 here ne muaj, dhe mua me duheshe gjithnje. Gjithashtu, mund te shkaktoje probleme zemre.

  Tani me vijne per disa jave dhe me ikin per disa jave. Po zakonisht me vijne kur kam shume ndryshime tek jeta e perditshme. S'pi ilace, vetem flej.

  Pastaj kur njerezit flasin me ze te larte... flej me pistolete nen jastek

  No... e kam seriozisht.

  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 13. #13
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,487
  Kush eshte si me eksperti ketu?
  Do doja te dija "Hydrocodone" ku hyn, ke te lehtat a te "strongtat" ?
  Where does a thought go when it's forgotten?

 14. #14
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Desha te thuaja dicka per ujin.
  Te ndihmon, kam degjuar, por ne rastin tim (une pij rrotull 3kgs. uje/dite) s'ka bere asgje.
  Keshtu qe varet.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 15. #15
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Mi Corazon,

  Hydrocodone te behet zakon po e more (c'do gje besoj te behet, po e more shume). Eshte si puder kristali e bardhe per dhimbjet. Fjala "hydrate" te tregon qe eshte nje substance kristali e formuar me uje dhe e kombinuar me perzjerje kemikale te ndryshme. Perdoret gjithashtu edhe per kollitjet.

  S'di si ta quaj, te forte apo te lehte, sepse c'do extra strength tablet i ka keto te dyja brenda. Varet me c'fare eshte perzjere. Zakonisht, perzjehet me acetaminophen. Keto de dyja i shikon bashke.

  Gjithashtu, duhet mbajtur ne erresire sepse drita e ndryshon.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e xxxl
  Anėtarėsuar
  20-10-2002
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  277
  A E DINI SE ilaci me i mire kunder dhimbjes se kokes eshte natyrisht "SEX" , ndihmon ne levizjen e qarkullimit te gjakut dhe per rjedhoje truri i njeriut furnizohet me gjak

 17. #17
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  xxxl,

  Orgazma te ndihmon per dhimbjen e kokes, por s'besoj se eshte sepse ndihmon ne levizjen e gjakut. Truri leshon endorphins (kemikale qe te bejne te ndihesh mire) kur njeriu ka orgazem, dhe keto te heqin dhimbjen e kokes.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  50
  Postime
  256
  une kam dhimbje te shpeshta koke qe prej 9 muajsh,dhimbjet i kam ne pjesen e siperme te kokes ne ndonje moment te shoqeruar me marramendje,ose dhe me nje mpirje te fytyres ose pjeseve te saj.kur me fillon dhimbja asnje ilac nuk ma lehteson.doktoret ketru nuk meren vesh,njeri thote eshte reumatizmale,tjetri depresion i lehte etj.
  c mund te me thoni ju mjeket shqiptare per kete
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

 19. #19
  Dr. Maska e Zani
  Anėtarėsuar
  02-10-2002
  Mosha
  45
  Postime
  209
  Ambrida dhimbja e kokes eshte jashtezakonisht komplekse.Cfaredo gjeje me te thene ketu do te ishte tja fusje kot.Ke dhene shume pak info.
  Si jane dhimbjet,kur fillojne,sa zgjasin,si mbarojne,a mund ti ndikosh me ndonje gje?Varen nga ndonje gje?Ke shqetesime te tjera shoqeruese?Je vizituar ndonjehere tek neurologu?

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,402
  Kur tė mund dhimbja e kokės..!

  Shkaktohet lehtėsisht nga stresi, emocioni dhe tensioni dhe ėshtė e shpeshtė tek njerėzit depresivė dhe me ankth; ndaj njė nga metodat e kurimit ėshtė edhe psikoterapia, pasi kjo sėmundje lidhet mė emocionet intense

  Dhimbja nė kokė, sidomos nė ballė dhe pjesėn e pasme tė kokės. Ėshtė njė nga shqetėsimet mė tė shpeshta edhe pse nė disa raste mund tė jetė njė shenjė e mirė; shfaqja e njė lodhjeje ose njė tensioni, por nėse ėshtė e fortė dhe e pėrsėriturėshtė sintom i njė sėmudje celebrale si: ematomė, encefalite, meningjit ose ndonjė hipertension i rėndė.

  Sintomat
  Dhimbja mund tė jetė fikse dhe pulsuese, zgjatja e saj, lokalizimi nė varėsi tė kushteve qė e favorizojnė ose nė tė kundėrt e pushojnė.
  Domethėnėse janė edhe pėrsėritjet dhe intensiteti i dhimbjes, i cili mund tė jetė aq i lartė sa ta bėjė jetėn e pacientit shumė tė vėshtirė. Skematikisht mund tė dallosh disa tipe, midis tė cilave migrena dhe spondiliatroza.
  Me migrenė nėnkuptohen njė valė dhimbjesh akute, nė njė gjysmė tė kokės, shpesh tė shoqėruara nga tė vjella dhe marramendje. Shenjat e para janė shqetėsime vizive: fleshe dritash nė ajėr, shfaqen sidomos tek adoleshentėt ose moshat e reja, tė cilėt janė pjestarė familjesh ku ėshtė prezente kjo sėmundje edhe tek anėtarėt e tjerė dhe sidomos tek femrat me probleme menstruale. Patogjenezia e migrenės ėshtė e lidhur me modifikimin e fluksit tė gjakut celebral, shkaktuar nga shqetėsime arterioale.
  Nė ndryshim nga migrena, spondiliatroza godet sidomos moshat e rritura, nuk trasmetohet nga familja dhe mund tė zgjasė nė njė kohė tė papėrcaktuar, duke shqetėsuar edhe gjumin e natės. Dhimmja ėshtė mė e shpėrndarė sesa nė rastin e njė migrenr, duke u shtuar nė pjesėn e pasme tė kokės dhe sidomos nė nyjen mes kokės dhe qafės. Shkaktohet lehtėsisht nga stresi, emocioni dhe tensioni dhe ėshtė e shpeshtė tek njerėzit depresivė dhe me ankth; ndaj njė nga metodat e kurimit ėshtė edhe psikoterapia, pasi kjo sėmundje lidhet mė emocionet intense.

  Terapia

  Terapia kundėr dhimbjeve tė migrenės bazohet nė pėrdorimin e antifiamatorėve jo me pėrbėrie steroidesh, si aspirina ose tė tjera tė ngjashme, duke i krijuar vetes kushte errėsire dhe qetėsie.
  Pėr ata qė vuajnė nga ngacmime tė shpeshta ėshtė e kėshillueshme njė terapi e plotė, e cila pėrfshin njė gamė tė gjerė ilaēesh si: propanol,metirsegide, pizotifene, amitriptilina e fenelzina.

  Teknikat mė tė fundit lidhur me "biofeedback"-un me anė tė tė cilit individi arrin tė kontrollojė tonin dhe kalibrin e damreve tė gjakut.

  Terapia kundėr spondiliarozės thellohet nė teknikat e relaksimit, me anė tė masazheve dhe psikoterapisė edhe pse nuk pėrjashton pėrdorimin e ilaēeve, sidomos sedativėt dhe antidepresivėt; ndėrsa ilaēet mė tė rėnda kėshillohen vetėm kur dhimbjet janė tė padurueshme. Kohėve tė fundit nė pėrdorim ka hyrė njė ilaē: sumatriptan, qė ėshtė njė antagonis specifik selektiv ndaj receptorėve 5HT1-LIKE tė serotoninės, qė vepron nė damarėt kryesorė duke bllokuar krejtėsisht krizat akute tė migrenės. Gjenetika, sot ka synim kryesor gjetjen e shkaqeve tė dhimbjeve sė kokės: si migrena me karakter familjar, duke kėrkuar pėr elementin trashėgimtar. Nė vitin 1996 ėshtė zbuluar njė gen pėrgjegjės pėr transportimin e kalciumit nėpėr qelizat celebrale, i cili shkakton njė formė tjetėr migrne, e quajtur "migrene familjare" nėse ky gen nuk funksionon normalisht, lėvizjet e nivelit tė kalciumit reflektohen nė mosfunksionimin e disa neurotrasmetuesve, ngacmimi i tė cilave shkakton kėtė formė migrene. Ky zbulim erdhi si rezultat I kėrkimeve tė vazhdueshme pėr tė kutuar shkaqet e dhimbeve tė kokės dhe parandalimit tė tyre.


  @SPEKTRI

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Dhimbjet e qafes
  Nga Luti nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-04-2010, 14:58
 2. Dhimbjet e mia nuk kane emer ....
  Nga AuGuSt_ nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 30-04-2008, 15:40
 3. Dhimbjet e mesit
  Nga shkodrane82 nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 24-08-2006, 16:51
 4. Dhimbjet e barkut
  Nga Albo nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 18-05-2006, 11:09
 5. Si te evitoni dhimbjet e qafes!
  Nga ChuChu nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 10-09-2003, 00:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •