Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  EveryWare
  Antarsuar
  21-04-2005
  Vendndodhja
  Zrich
  Mosha
  56
  Postime
  15

  Kahet e strategjis Serbe n negociatat pr statusin e Kosovs:

  "Friendly takeover" e Kosovs apo pjesve t saj!


  Kush jan kshilltart e ekipit Serb Dr. Thomas Fleiner Dr. Lidija Basta Fleiner! Propozimet serbe pr Federatn Kosovare! A do t krkoj edhe Serbia: Vetvendosje pr popujt e Kosovs! Raporti i Kai Aides, platform shum e gjer dhe e legjitimuar nga Kshilli i Sigurimit dhe konjukturat vendimmarrse ndrkombtare, pr projekte t kantonizimit por edhe aso federale, t vet Kosovs!

  Shkruan: Bardhyl Metaj

  Me emrimin e zviceranit Thomas Fleiner, si kshilltar kryesor t ekipit negociues t Serbis, sht br pak m e qart se n cilin drejtim dhe me cilat koncepte kushtetuese e drafte legjislative, do t mbshteten propozimet e Serbis, t paktn gjat fazs s fundit t bisedimeve pr statusin e ardhshm t Kosovs!
  Si duket, e vetdijesuar nga korniza e bisedimeve, e cila sht kufizuar me formuln se nuk ka kthim n gjendjen e para vitit 99-t, si dhe, nuk ka ndarje t Kosovs por as bashkim me ndonj union t rajonit apo shtet fqinj korniz t ciln plot kreativitet e zbardhi S.J.Petersen, duke deklaruar se negociatat po zhvillohen pr tua hequr shqiptarve frikn e kthimit n t kaluarn dhe serbve frikn pr t ardhmen e tyre udhheqja aktuale e Serbis - po mundohet t gjej hapsirat e nevojshme manovruese, n mnyr q megjithat t dalin faqebardh nga ky proces historik...i cili gjithsesi, do t qoj kah ndarja definitive e ktyre dy shteteve dhe popujve!
  Por, pyetja kryesore mbetet fatkeqsisht megjithat, se cili do t jet kualiteti i shtyllave t ksaj shtetsie...cilat jan hapsirat e shumta manovruese, ende t pa kufizuara pr negociatort serb, q do t qojn tek nj zgjidhje e cila shum her dhe nga t gjitha instancat vendimmarrse sht thn se do t jet zgjidhje kompromisi? Cilat pjes t raportit t Kai Aides dhe sugjerimeve t tij jan hapsir e mjaftueshme manovrimi pr paln Serbe? Sa ka ende shanse kacavjerja serbe rreth sovranitetit t saj territorial? A sht rastsi q udhheqja serbe emroi pikrisht z. Thomas Fleiner pr kshilltar kryesor dhe far mund t presim respektivisht kuptojm nga vendimi pr emrimin e tij...apo n ciln faz t bisedimeve mund t vijn n shprehje konceptet dhe draftet e tij? A mund t ngjaj se m shum se kshilltar, ai, t jet ftuar n fakt, q t sjell koncepte dhe propozime t komplikuara e shum teorike federale e Konfederale, me qllim t vetm q t arrijn at, t ciln e parashikonte edhe Kai Aide n Raportin e tij t fundit mbi Kosovn, n pikn 67, ku ve tjerash thuhet se: N komunitetin ndrkombtar ka aktualisht nj "lodhje prej Kosovs" dhe se zhagitja e ... e procesit t statusit do t rriste kt lodhje dhe do t dobsonte aftsin e komunitetit ndrkombtar pr t br kt proces, q prkthyer do t thot se do pa vendosshemri pr imponim t zgjidhjes, nga ana e bashksis ndrkombtare, do t shndronte shtjen e Kosovs n kancer t Ballkanit, t ngjashm me shtjen e Palestins...e cila me Kosovn ka t prbashkt, bashklindje defektueze, me rastin e shpartallimit t perandoris Osmane dhe vendimeve absurdeve t Konferencs s Versajs!

  T gjitha kto por edhe shum pyetje t tjera, na dalin prball, posa t operacionalizojm e prqendrojm optin, n detajet e dokumenteve ekzistuese baz e bisedime tashm t filluara!

  Por t shkojm radhazi, duke par fillimisht kush jan kshilltart e ekipit Serb!

  N t vrtet, fjala sht pr binomin me prvoj dhe nam t madh internacional, Dr. Thomas Fleiner Dr. Lidija Basta Fleiner, t cilt gzojn nj reputacion t lart, n rrethet Akademike t instituteve m me renome Europiane e botrore...por edhe n Bordet m t larta kshilluese t Bashkimit Europian, ku edhe mbajn postet m t larta! Q t dy, jan profesor t universitetit me renome Internacionale t Friburgut t Zvicrs, ligjrues n Universitetet m me renome botrore dhe Drejtor t Institutit shum Prestigjioz t Federalizmit! Flajner sht figura dhe personaliteti m shquar Europian pr shtje t Federalizmit, dhe bashk-botues i revistave m prestigjioze profesionale gjermane e angleze, t Drejtsis; President Emiratus i Asociacionit Internacional t ligjsis konstitucionale dhe antar i Komitetit Ekzekutiv t t gjitha Asociacioneve t Ligjvnsve Gjerman (Gjermani, Austri, Zvicr); Ai gjithashtu sht Koordinator i Networkut Europian pr shtje t Autonomive Lokale n shtetet Europiane; Nga postet politike dhe prvoja me Jugosllavin: ai ka qen n vitet 1992-93 kryesues i t gjitha Misioneve t OSBE s pr republikat e ish Jugosllavis, si dhe kshilltar i saj pr shtjen Jugosllave n periudha t ndryshme! Ai nuk mund t reduktohet si dhndr i Serbis vetm n kuptimin klasik, ngase nuk sht bashkshort i ndonj serbeje pastruese t institucionit e Universitetit ku ai punon, por i Profesoreshs me reputacion pothuaj m t madh se ai, n shtje dhe sfera t shumta t Drejtsis! Ajo, ka qen antare e kshillit t ekspertve t Negociatave t Gjenevs, pjesa paraprgatitore e Konferencs s Londrs (1991-92) ku shpesh ka pas prball t ndjerin, Fehmi Agani! Ka qen Kshilltare pr shtje Kushtetuese, n bisedimet shum t rnda t Afriks s Jugut, n mes ANC-s dhe Frontit Popullor t Afrikanve (1994 dhe 1997); N vitin 1999, angazhohet nga qeveria Greke q t bje, nj ekspertiz dhe draft kushtetues pr statusin e ardhshm t Kosovs, si dokument t qeveris greke! Ka qen udhheqse e grupit t ekspertve (iniciativa Solana) pr prpilimin e Kushtetuts Federaliste t shtetit t ardhshm t Serbis dhe Malit t Zi! Q nga viti 2002, sht antare eksperte e Komitetit kshillues t Kshillit t Europs kurse nga viti 2004, Vicepresidente n kt Kshill Europian!
  Raporti i Kai Aides, platform shum e gjer dhe e legjitimuar nga Kshilli i Sigurimit dhe konjukturat vendimmarrse ndrkombtare, pr projekte t kantonizimit por edhe aso federale, t vet Kosovs!
  Nj pjes t posteve dhe titujve, i prmendm m lart, si rrethan lehtsuese pr t kuptuar m mir kahet e strategjis serbe n bisedimet e Kosovs! Elementi i par q bie n sy tek profili i tyre profesional sht se Grupi negociues serb, dshiron q projekt-propozimeve dhe koncepteve n form t projekteve kushtetuese, t cilat n form serike do ti ofroj ky binom, tu jep legjitimitet t Kshillit Europian dhe BE-s, duke pas parasysh postet e ekspertve t saj (kujtoni deklaratat e Drashkoviqit, se t gjitha opsionet serbe jan konform BE-s)! E dyta, sht q n faza t ndryshme t bisedimeve, gjithher dhe n t gjitha variantet t flitet pr zgjidhje Federale mes Serbis dhe Kosov, por pa i ik as zgjidhjeve Konfederale...! N fazn e fundit, ndrkaq, ku mendohet se megjithat do t arrihet, q t projektohet nj zgjidhje e cila ndan kto dy vende...do t hyjn n pun pjest m problematike nga Raporti i Kai Aides, e t cilat nuk jan hapsira t vogla, pr zgjidhje federale n vet Kosovn...! Me kt dshirohet t arrihen dy qllime: e para, shtrimin e problemit n rrafshin teorik duke iu shmang vendimit politik, n mnyr q, si e theksuam m lart, t vij deri te strzgjatja e bisedimeve dhe sindromi palestinez...t cilin po e sforcon presidenti serb Tadiq me konceptin e dy entitetve ...dhe projektimi i kantonizimit t Kosovs, pr t cilin len shum hapsir ky raport, kujtoni pjest nga Raporti i Aides veanrisht pikat 23, e cila legalizon paralelizmin e pushteteteve n Kosov dhe lidhshmrin e strukturave paralele serbe me ato t Beogradit, pastaj pikat, 51, ku thuhet se, Prandaj, me disa prjashtime. serbt e Kosovs do t kthehen vetm n vendet ku ata mund t gjejn siguri n numr me qasje n shrbimet e tyre vetanake... dhe pika 53, ku thuhet se Nj politik m fleksibile e asistencs pr t'ua mundsuar t kthyerve rivendosjen n zona sipas dshirs s tyre duhet t shqyrtohet...; dhe tutje, po aty, se Prkrahja, ksisoj do tu ofrohej njerzve (serbve) atje ku ata mund t jetojn dhe jo vetm n vendet ku kan jetuar , q ska se si t kuptohet ndryshe pos se, krkohet koncetrimi dhe krijimi artificial i enklave; si dhe pika 56, ku pr Kishat serbe thuhet se Ka nevoj pr t krijuar nj "hapsir mbrojtse" prreth ktyre objekteve me qllim q t mos jen aq t ekspozuara ndaj manipulimit politik...Duhet gjetur modalitete t cilat do ti vendosnin objektet fetare serbe nn nj form t mbrojtjes ndrkombtare... dhe n vazhdim, prfundimisht politizimi i decentralizimit, i cili fatkeqsisht, do t paraqes fushbetejn kryesore, e pr t ciln n raportin e Kai Aides krijohet hapsir shum e madhe, veanrisht n pikn 58, ku shprehimisht thuhet se, Pr t realizuar nj kthim t qndrueshm dhe komunitete t qndrueshme minoritare, do t nevojitet procesi i decentralizimit, pik e cila ngrihet dhe paraqitet si kusht themelor pr pranin e minoritetit serb n Kosov, duke e kualifikuar politikisht me qndrimin se,Decentralizimi, do t prmirsoje mundsin e komuniteteve joshqiptare n Kosov q t ruajn identitetin e tyre dhe jetn e tyre, t ndrtojn besim n t ardhmen dhe t inkurajohen q t marrin pjes m aktivisht n institucionet qeverisse t Kosovs! Ksaj pjese t raportit, mbi decentralizimin i kushtohet rndsi e veant n raportin e Aides dhe s`kemi asnj arsye t besojm se kshtu nuk do t bj edhe ekipi negociues serb! N vazhdim t ktij raporti, shih pikn 60-t, raport i cili pr shum aspekte t bisedimeve do t shrbej si platform, thuhet se Decentralizimi tani duhet t shqyrtohet seriozisht, n nj korniz m t gjer, duke uar n decentralizim t pushtetit dhe rritje t kompetencave n nivel lokal, pik e cila pasohet me nj platform mjaft galante dhe e cila n vete legalizon relacionet federale apo konfederate (pika 60-t), Nj korniz e till do t mund t prfshinte nj numr komunash t reja e ku ne veanti serbt e Kosovs do t kishin shumic ne theksuar. Kjo mund t parashikoj kompetenca t shtuara n sferat si ajo e policis, drejtsis,: arsimit, kulturs, mediave dhe ekonomis, duke prfshire edhe emrimin e zyrtarve ky. Do t mund t lejonte po ashtu lidhje horizontale midis komunave me shumic serbe... Mund t shqyrtohen po ashtu edhe modalitete pr lidhje t posame me Beogradin, pa i dhn Beogradit autoritet mbi komunitetet e tilla. Shkurt e shqip e thanun, kjo pjes e ktij raporti shum problematik, sht nj prplotsim dhe nj Road-Map politike, e pikave 51,53,56,58, pr lidhjen vertikale e horizontale t enklavave serbe mes vete, por edhe me Beogradin. Domethn, platform shum e gjer e legjitimuar nga Kshilli i Sigurimit dhe konjukturat vendimmarrse ndrkombtare pr projekte t kantonizimit por edhe aso federale t vet Kosovs, t cilat n deklaratn e par pr media, kshilltari tashm i emruar serb, Prof. Dr. Thomas Fleiner i prmblodhi si zgjidhje, t cilat do t`i nxjerrin faqebardh t dyja palt karshi qytetarve t vet!
  Duke pas pr baz t gjitha publikimet e ktij eksperti si dhe stilin e tij t krijimit t postulateve lapidare n form sloganesh, t cilat pastaj krijojn korniz dhe platform pr operacionalizimin e zgjedhjeve, parashoh, se z.Thomas Fleiner, n ndonj faz t bllokads s negociatave do t del me moton, Vetvendosje pr popujt e Kosovs, si formul e cila n shikim t par, knaq t gjitha palt dhe e cila sht shum vshtir t kundrshtohet! E primtuar, kjo formul do t thot, se edhe serbt e Kosovs, ashtu si edhe shqiptart, kan t drejt t vetvendosjes, gjithsesi n kuadr t nj federate Kosovare e cila pastaj atyre, gjithher bazuar n platformn e shtruar nga Kai Aide, do tu ipte prgjegjsi t integrimit n Institucionet kosovare, por edhe t drejt n lidhje dhe relacione t veanta e speciale me Serbin dhe qeverin e saj!

  Cili sht imazhi i federatave dhe sa konsiderohen ato n bashksin Ndrkombtare si zgjidhje fatlume? A jen akceptable kto koncepte federale pr bashksin ndrkombtare?

  Federalizmi gzon reputacionin dhe konsiderohet si zgjidhja m efektive dhe fatlume institucionale e realiteteve multikulturore, kshtu shkruan eksperti m i njohur dhe respektuar pr shtjet federale, kanadezi, Roland Watts...( i cili do t ishte eksperti m i preferuar pr ekipin kosovar, jo q t kshilloj rreth federalizmit por q t hedh posht propozimet federaliste, si njohs i shklqyer i t metave t tyre) dhe kshtu do t propagandoj e loboj edhe Prof. Dr. Thomas Fleiner! Aktualisht n gjith rruzullin toksor jetojn rreth 40% e popullsis s prgjithshme botrore, n shtete me struktura Federale! Shumica e tyre jan multikulturale apo edhe multinacionale!
  Jan dy arsye themelore, q po bjn q Federalizmi po prjeton nj renesanc: e para ngase ofron nj zgjidhje pr integrim dhe demokratizim t shteteve multietnike dhe multikulturore dhe e dyta ngase, sht struktur moderne e cila n mnyr eficiente prbashkon dhe mbledh e zgjidh nevojat dhe krkesat e popullsis s nj vendi si dhe ato t identitetit t theksuar lokal e minoritar!

  Por cilat jan t metat e tij, veanrisht n rastin e Kosovs?

  Zgjidhjet federale nuk ken qen model asnjher n dezintegrimet e ndodhura n Federatat postkomuniste respektivisht t atyre q doln nga Bashkimi Sovjetik...bile as n rastet kur, si ngjau n disa prej tyre, t cilat n vete kan edhe minoritet rus, prej 20 milionsh! Nuk sht aplikuar nj zgjidhje e till as n rastin e ish-Jugosllavis, ta zm n Maqedoni, apo Kroaci, pa harruar edhe vet Serbin dhe shtjet ende t pazgjidhura mir t Vojvodins dhe Sanxhakut! Me t vetmen arsye ngase kto krijesa t reja kan nevoj pr struktur t fort qendrore, veqanerisht n faz t par t formsimit t struktura e shtyllave t shtetsis!
  Pastaj Federalizmi nuk sht nj produkt i prfunduar njher e mir, apo nj set i fiksuar institucionesh, por m tepr sht nj projeksion pragmatik i tekniks s inkorporimit dhe vmendjes ndaj Interesave partikulare! Prandaj n plan t saj t par nuk qndron nj ideologji por gjithher dhe gjithkund shtja e pjesmarrjes n vendimmarrje dhe ndarja e prgjegjsive! Vendimtare pr suksesin apo mos suksesin e nj federate, paraqitet gjithher aftsia, forca dhe prvoja e Institucioneve respektivisht, softueri...d.m.th, faktori njeri! Element q vetvetiu n rastin e Kosovs nuk mund t paramendohet si i aplikueshm ngase n Kosov, nuk kemi t bjm vetm me nj proces shprbrjeje prmbyllse t ish Jugosllavis por edhe me shoqri postkonfliktuoze, t paslufts, ku plagve t lufts as q u sht dhn shans q t shrohen! Pr m shum, ky koncept si till, sht rrug e minuar pr strukturn e brisht t institucioneve t shtetit t Kosovs...q t dshtoj q n hapat e par dhe t tregohet jo-funksional! Pastaj nj element tjetr qendror i federatave mbetet se ato jan krijesa t proceseve t gjata historike e jo vendime konferencash! Kultura politike sht lokomotiva e suksesit t Federalizmit zviceran...shtet i cili shum shpesh merret si shembulli m i suksesshm i integrimit t popujve t t katr gjuhve si dhe t kantonizimit...por Zvicra, me t drejtn pr vetvendosje pr do kanton bile edhe pr pjes t tij, sht krijes qindvjeare dhe produkt i kulturs dhe mendsis politike t formsuar historikisht! Shprbrja e ish federatave t bllokut t lindjes ndrkaq, sht proces q ka kahe t kundrt, at t vnies n vend t padrejtsive nacionale dhe formsimit t shteteve kombtare!

  Pajtimi dhe e ardhmja e prbashkt, Kosovare!?

  Shqiptart e Kosovs si shumic n Kosov, me serbt kosovar si pakic i bashkon aktualisht por edhe n t ardhmen e nj Kosove t pavarur, elementi i fatit t ngjashm kombtar e individual historik!
  Derisa shqiptart kosovar tash e njqind vite, jetojn ndaras trungut t natyrshm territorial e kombtar t Shqipris s cungueme,...n nj proces shum t disfavorshm politik, rrethanash e regjimesh diktatoriale t gjithfarshme serbe..., serbt e Kosovs, ndrkaq, aktualisht - pas tragjedive t shembura mbi bashkqytetart e tyre shqiptar, n t cilat ishin pjesmarrs aktiv, kush m shum e kush m pak, por t gjith - duhet (t detyrohen) t msojn t artikulojn dhe formsojn identitetin e tyre serbo-kosovar, n kuadr t nj Kosove t Pavarur...ku duhet t organizojn e etablojn qensin e tyre politike, kulturore dhe fetare por gjithsesi t pavarur - nga amplitudat e politiks s Beogradit...! Rrethanat t cilt ju ofrohen atyre, n nj Kosov t super-monitoruar, nga t gjitha instancat dhe reflektort ndrkombtar t shekullit XXI, jan shum, shum m t favorshme se plagt asnjher t shruara t kalvarit t shqiptarve t Kosovs n 100 vitet e fundit nn Serbi! Bile, e them pa ironi, se n kt rrugtim t domosdoshm t tyre, ata mund t msojn shum nga historia e shqiptarve t Kosovs...para se t tentojn t marrin msime nga ko-patriott e tyre n Kroaci, far nuk do t ishte keq! Nga shqiptart e Kosovs, veanrisht nga gjashtmbdhjet vitet e fundit t Lvizjes s tyre, duhet t msojn t respektojn dhe pse jo edhe ti kopjojn... ngase ata ditn t ndrtojn identitetin e tyre politik, t organizojn e ndrtojn ambiciet e tyre kombtare, si kosovar dhe pr Kosovn, jasht koncepteve t bashkimit kombtar dhe strukturave t shtetit am...Shqipris!
  Serbt kosovar, por edhe ata n Serbi, po dshirojn...apo thjesht po harrojn, ndoshta edhe pa fajin e tyre...d.m.th nga arsyeja se shqiptart kan theksuar shum rrall zyrtarisht, s fundi n deklaratn e par t grupit negociator, se po bjn nj kompromis t madh, duke sakrifikuar dhe ngulfatur nj vullnet dhe inercion historik...at t bashkimit me Shqiprin, me shtetin am!
  Kaq, asgj m tepr, se po bjn shqiptart e Kosovs, s`krkohet sot, as prej serbve kosovar!
  Nj przierje e realitetit dhe perceptimit...t t ardhmes s prbashkt kosovare!

  Autori sht Kolumnist i gazets Java, Prishtin

  www.gazetajava.com

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-05-2003
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  36
  Postime
  37
  PETICIONI drejtuar Thomas Fleiner me moton: For Real Justice
  Nenshkruane: http://www.petitiononline.com/fleiner/

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Citim Postuar m par nga EveryWare
  Kush jan kshilltart e ekipit Serb Dr. Thomas Fleiner Dr. Lidija Basta Fleiner!

  N t vrtet, fjala sht pr binomin me prvoj dhe nam t madh internacional, Dr. Thomas Fleiner Dr. Lidija Basta Fleiner, t cilt gzojn nj reputacion t lart, n rrethet Akademike t instituteve m me renome Europiane e botrore...por edhe n Bordet m t larta kshilluese t Bashkimit Europian, ku edhe mbajn postet m t larta! Q t dy, jan profesor t universitetit me renome Internacionale t Friburgut t Zvicrs, ligjrues n Universitetet m me renome botrore dhe Drejtor t Institutit shum Prestigjioz t Federalizmit! Flajner sht figura dhe personaliteti m shquar Europian pr shtje t Federalizmit, dhe bashk-botues i revistave m prestigjioze profesionale gjermane e angleze, t Drejtsis; President Emiratus i Asociacionit Internacional t ligjsis konstitucionale dhe antar i Komitetit Ekzekutiv t t gjitha Asociacioneve t Ligjvnsve Gjerman (Gjermani, Austri, Zvicr); Ai gjithashtu sht Koordinator i Networkut Europian pr shtje t Autonomive Lokale n shtetet Europiane; Nga postet politike dhe prvoja me Jugosllavin: ai ka qen n vitet 1992-93 kryesues i t gjitha Misioneve t OSBE s pr republikat e ish Jugosllavis, si dhe kshilltar i saj pr shtjen Jugosllave n periudha t ndryshme! Ai nuk mund t reduktohet si dhndr i Serbis vetm n kuptimin klasik, ngase nuk sht bashkshort i ndonj serbeje pastruese t institucionit e Universitetit ku ai punon, por i Profesoreshs me reputacion pothuaj m t madh se ai, n shtje dhe sfera t shumta t Drejtsis! Ajo, ka qen antare e kshillit t ekspertve t Negociatave t Gjenevs, pjesa paraprgatitore e Konferencs s Londrs (1991-92) ku shpesh ka pas prball t ndjerin, Fehmi Agani! Ka qen Kshilltare pr shtje Kushtetuese, n bisedimet shum t rnda t Afriks s Jugut, n mes ANC-s dhe Frontit Popullor t Afrikanve (1994 dhe 1997); N vitin 1999, angazhohet nga qeveria Greke q t bje, nj ekspertiz dhe draft kushtetues pr statusin e ardhshm t Kosovs, si dokument t qeveris greke! Ka qen udhheqse e grupit t ekspertve (iniciativa Solana) pr prpilimin e Kushtetuts Federaliste t shtetit t ardhshm t Serbis dhe Malit t Zi! Q nga viti 2002, sht antare eksperte e Komitetit kshillues t Kshillit t Europs kurse nga viti 2004, Vicepresidente n kt Kshill Europian!
  Po edhe ne e kemi ministrin e pushtetit Lokal Lutfi Hazirin(LDK)Kryesues i delegacionit tone qe as kufit e Kosoves si dine mire kah i kemi se le ma qe merr vesh diqka per decentralizimin
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Platforma e shqiptarve: Kosova shtet multietnik ! - DOKUMENTI
  Zbardhet qndrimi q do t mbahet t hnn n Vjen


  Platforma e shqiptarve: Kosova shtet multietnik

  Pavarsia, 6 argumentat e Prishtins

  Gazeta Shqiptare ka arritur t siguroj n mnyre eskluzive edhe dokumentin e plot t platforms s delegacionit kosovar q do t parqitet nesr n Vien n raundin e par t bisedimeve pr statusin prfundimtar t Kosovs, t cilat do t mbahen n kryeqytetin e Austris. Plani n fjal sht prgatitur q n datn 15 janar dhe ka kaluar t gjitha hallkat e analizs dhe m tej ka marr edhe ok-in e t gjith qeveris si dhe t gjith Grupit negociator kosovar. Msohet gjithashtu se ky plan ka qen edhe n qendr t bisedimeve q Ministri i Jashtm i Shqipris z Besnik Mustafaj ka zhvilluar n Uashington disa dit m par n Departamenin e Shtetit.

  Pikat e Planit
  Plani sht i bazuar n gjasht shtylla kryesore t cilat njra pas tjetrs plotsojn arsyetimin llogjik t ksaj platforme, q sht shtet multietnik i qytetarve t Kosovs. Shtylla e par prbhet nga objektivat e ksaj marrveshje, mardhniet ndretnike si dhe prfituesit q jan qytetart e Kosovs, t cilt jan edhe subjekti real i reform s decentralizimit. N shtylln e dyt shtjellohet Organizimi Territorial i Kosovs, i cili n thelb do t ket prgatitjen e Ligjit mbi Kufinjt e Komunave dhe Bashkive t Kosovs. N kt shtyll platforma i prmbahet parimeve t grupit t kontaktit pr shoqri multietnike dhe ruajtjen e Integritetit Territorial t Kosovs. Shtylla e tret e ktij plani sqaron kompetencat e subjekteve t admistrimit vendor ato vetjake dhe ato t deleguara, prfaqsimin n to, emrimin e zyrtarve si dhe financat publike t pushtetit vendor. Shtylla e katrt ka t bj me garancit pr mbrojtjen e minoriteteve, mekanizmat e tyre pr votim, prdorimin e gjuhs amtare, edukimin, lirin e shtypit dhe t Medias, Prdorimin e simboleve fetare dhe kombtare, lirin e shprehjes si dhe t grupimit politik apo social. N shtylln e pest plani prmban bashkpunimin ndrbashkiak, at ndrkufitar, bashkpunimin ndrkombtar t njsive vendore si dhe mbikqyrjen e ligjore dhe institucionale n shtetin e Kosovs. N shtylln e fundit platforma sqaron edhe njher se Perspektiva e Kosovs do t jet Evropiane, do t respektohet parimi i Reciprocitetit, do t ruhet identiteti kombtar i qytetarve t vet, garantohet q do t jen ndrkombtart ata q do ta monitorojn dhe do t ndihmojn n Implemetimin e ksaj marrveshje. i.k.

  DOKUMENTI


  Platforma e kosovarve pr pavarsin


  Mbshtetur n qndrimet e delegacionit t Kosovs pr Kosovn shtet i pavarur dhe sovran, i cili i sht dorzuar Presidentit Martii Atihsaari m 23 nntor 2005, delegacioni i Kosovs tani parashtron nj sr parimesh themelore pr reformimin e qeverisjes lokale n Kosov. Delegacioni i Kosovs i qaset bisedimeve pr reformn e pushtetit lokal duke u mbshtetur n qndrimin e delegacionit t Kosovs se nuk mund t ket marrveshje pr asnj element t pakos pr zgjedhjen e statusit prfundimtar prderisa nuk sht arritur marrveshja pr pakon n trsi. Detajet e parashruara n kt propozim mund t zbatohen n trsi vetm pasi q t jet arritur marrveshja rreth nj pakoje t pranueshme t zgjidhjes s statusit prfundimtar.
  Me propozimin e ktyre parimeve themelore, delegacioni i Kosovs pranon rndsin e dispozitave t avancuara pr mbrojtjen dhe promovimin e pakicave n Kosov nprmjet qeverisjes lokale dhe pr marrdhnie harmonike dhe stabile ndrmjet komuniteteve etnike pr t cilin qllim edhe jan zhvilluar kto parime. Parimet e paashtruara n kt dokument jan propozuar n pajtim t plot me parimet e qeverisjes s mir, demokracis, transparencs dhe sundimit t ligjit si zbatohen n tr Europn. N t vrtet, shum prej parimeve n vazhdim jan pasqyrim i drejtprdrejt i dispozitave relevante t dokumenteve n vijim:
  Parimin e subsidiaritetit t Bashkimit Evropian; Kartn Evropiane pr Vetqeverisje Lokale (1985), Konventn Korniz pr Mbrojtjen e Pakicave Kombtare (1995), Skicn e Konvents Evropiane pr Bashkpunimin Kufitar ndrmjet Bashksive Territoriale ose Autoriteteve (1980), praktikat m t mira rajonale me referenc t veant, Kornizn mbi Marrveshjen e Ohrit (2001), si dhe n parimet e miratuara dhe t zbatuara deri tani t Dokumentit Korniz pr Reformn e Pushtetit Lokal (2004), dhe Programit Punues 2005-2008 (2005) q del nga Dokumenti Korniz. Reforma e pushtetit lokal, pos tjerash, do t ndihmoj procesin e integrimit t Kosovs n Bashkimin Evropian.
  1. Objektivat, Prfituesit, Marrdhniet Ndretnike
  1.1. Kosova sht angazhuar pr nj reform t plot t pushtetit lokal, t udhhequr nga parimet e efektivitetit, funksionalitetit dhe stabilitetit t saj, nga e cila do t prfitojn t gjith qytetart e Kosovs.
  1.2. Reforma e pushtetit lokal do ti sjell qytetart m afr vendim-marrjes, do t ofroj shrbime m t mira n nivelin lokal, do t siguroj qeverisje t qndrueshme, si dhe kushte jetese pr t gjith qytetart e Kosovs, do t kontribuoj n integrimin e t gjitha komuniteteve n strukturat demokratike n Kosov dhe do t konsolidoj institucionet lokale n Kosov. Nj pushtet lokal efektiv dhe i prgjegjshm sht thelbsor pr inkurajimin e qytetarve pr t marr pjes n jetn demokratike.
  1.3. Reforma e pushtetit lokal do t kontribuoj pozitivisht n raportet ndr-etnike, do ta afirmoj respektin pr identitetin etnik, kulturor, gjuhsor dhe fetar t komuniteteve dhe do t mundsoj nj zhvillim t qet dhe harmonik t shoqris civile n t tr Kosovn
  1.4. Reforma e pushtetit lokal do t respektoj karakterin shum-etnik t shoqris t Kosovs. Ky karakter do t reflektohet n mnyr t duhur n nivelin komunal nprmjet ekzistencs dhe formimit t njsive shumetnike t vetqeverisjes lokale
  1.5. Reforma e pushtetit lokal do t prfshij dhe zbatohet n tr Kosovn dhe pr tr qytetart e saj duke funksionuar brenda rendit t prgjithshm kushtetues dhe ligjor t Kosovs.
  2. Organizimi Territorial Komunal
  2.1. Organizimi i tanishm territorial do ti nnshtrohet rishqyrtimit, duke u bazuar n kto kritere si jan: numri i banorvfe, tiparet gjeografike, infrastruktura ekzistuese, qndrueshmria ekonomike dhe financiare, dhe veorit kulturore e gjuhsore. Pr ndryshimet e kufijve komunal, jan t nevojshme edhe konsultimet paraprake me komunitetet lokale. Organizimi i ri territorial do t prcaktohet me Ligjin mbi Kufijt e Komunave.
  2.2. Organizimi i ardhshm territorial i Kosovs, vmendje t veant do ti kushtoj interesave t veanta t komuniteteve pakic duke prfshir komunitetin serb, duke respektuar dhe balancuar me t gjitha palt e prfshir dhe duke marr parasysh kriteret e lartprmendura prfshir kapacitetet ekonomike dhe financiare. Do t krijohet nj numr shtes edhe i komunave shumetnike me nj shumic lokale t pjestarve t komuniteteve pakic.
  2.3. Integriteti territorial i Kosovs dhe karakteri unitar i saj sht i pacnueshm. Prandaj n mnyr eksplicite prjashtohet do krkes me karakter territorial, si jan krijimi i korridoreve etnike, enklavave, apo krkesa territoriale q synojn ndarje territoriale prgjat linjave etnike de jure apo de fakto.
  2.4. Kufijt e ri komunal do t prcaktohen duke marr parasysh rezultatet nga regjistrimi i ekonomive familjare dhe i popullsis. Rezultatet nga regjistrimi i popullsis jan t rndsishme pr t prcaktuar masn e nevojave, pavarsisht etnicitetit, si jan shndetsia dhe arsimi. Rishikimi i kufijve komunal do t bhet brenda nj viti pas prfundimit t regjistrimit t popullsis. Regjistrimi i popullsis dhe i ekonomive familjare do t realizohet sipas standarteve evropiane dhe nn mbikqyrjen ndrkombtare.
  2.5. Komunat jan njsi baz t vetqeverisjes lokale. T gjitha komunat e Kosovs jan subjekte t barabarta juridike. Komunat urbane (qytetet) duke prfshir edhe Mitrovicn mund t organizohen edhe n njsi nn-komunale.
  2.6. Kryeqyteti Prishtina dhe organizimi i saj i brendshm territorial rregullohet me an t nj Ligji t veant pr Kryeqytetin Prishtin.
  2.7. Pas prfundimit t organizimit t brendshm territorial t Kosovs dhe pas freskimit t listave t votuesve, n pajtim me organizimin e ri territorial, zgjedhjet e reja okale do t mbahen duke u bazuar n organizimin territorial tashm t caktuar, dhe n pajtim me rregullat e specifikuara n Ligjin mbi Zgjedhjet Lokale.
  3. Kompetencat Vetanake dhe ato t Deleguara, Emrimi i Zyrtarve t Lart, Prfaqsimi i Barabart, Financat Lokale
  3.1. Kompetencat e komunave dhe njsive nn-komunale do t specifikohen n Ligjin pr Vetqeverisje Lokale.
  3.2. Brenda kufijve t saj dhe n baz t ligjeve n fuqi, do komun mund t ushtroj kompetencat e saj vetanake t caktuara:
  a) Prcaktimi i prioriteteve ekonomike lokale dhe avancimin e zhvillimit ekonomik lokal;
  b) Planifikimin urban dhe rural dhe shfrytzimin e toks;
  c) Lshimin e lejeve pr ndrtim dhe zhvillimin e toks;
  d) Mbrojtjen lokale t ambientit;
  e) Zbatimin e rregullave t ndrtimit dhe kontrollimi i standarteve t ndrtimit;
  f) Ofrimi i shrbimeve publike lokale dhe t infrastrukturs duke prfshir; furnizimin me uj, ujsjellsin dhe kanalizimin, prpunimin e ujrave t zeza; mirmbajtjen e rrugve lokale, transportin lokald he planet pr ngrohtoret lokale;
  g) Gatishmrin emergjente lokale dhe zjarrfiksve;
  h) Menaxhimin e prons komunale;
  i) Shkollimin parashkollor, fillor dhe t mesm;
  j) Kujdesin primar shndetsor;
  k) Shrbimet sociale dhe strehimin;
  l) Mbrojtjen e konsumatorve dhe shndetin publik;
  m) Lshimin e lejeve pr shrbime dhe pajisje, duke prfshir argtimin, ushqimin, tregjet, shitjet n rrug, transportin lokal publik dhe taksistve, gjuetin e peshkimin, restorantet dhe hotelet;
  n) Panairet dhe tregjet;
  o) Emrtimin dhe riemrimin e rrugicave, rrugve dhe vendeve t tjera publike;
  p) Sigurimin dhe mirmbajtjen e parqeve publike, hapsirave t hapura dhe varrezave;
  q) Turizmin;
  r) Aktivitetet kulturore;
  s) Sportet dhe aktivitetet e lira;
  t) Aktivitetet rinore;
  u) Kujdesin ndaj fmijve
  Kompetencat vetanake, po ashtu, do t prfshijn: caktimin e zyrtarve t lart komunal n fushat e lartprmendura. Komunat dhe njsit nn-komunale do t mund t ushtrojn edhe aktivitete t tjera t cilat jan t nevojshme pr administrim adekuat t komuns dhe t cilat nuk jan prcaktuar gjetiu me ligj.
  3.3. Prve kompetencave t prshkruara m lart, komunave dhe njsive nn-komunale mund tu delegohen edhe kompetenca t tjera (pr zbatimin e rregulloreve qndrore) q do t prfshijn, por nuk do t jen me doemos t kufizuara n:
  a) Librat e kadastrave;
  b) Regjistrimi civil (regjistrimi dhe dokumentacioni)
  c) Regjistrimi i votuesve;
  d) Regjistrimi i bizneseve dhe lshimi i lejeve;
  e) Pagesa e ndihms sociale;
  f) Mbrojtjen e pyjeve.
  Resurset adekuate duhet tu ofrohen komunave nga autoritetet qndrore pr kto qllime. Kompetencat mund tju delegohen t gjithave komunave apo nj numri t kufizuar t komunave t mdha.
  3.4. Brenda kompetencave vetanake dhe atyre t deleguara, komunat dhe njsit nnkomunale duhet ti respektojn parimet e prfaqsimit adekuat t prbrjes etnike n administratn publike komunale, duke respektuar rregullat q kan t bjn me kompetencat dhe integritetin me t cilat udhhiqet administrata publike. Deri n arritjen e nj niveli t akorduar t prfaqsimit t minoriteteve, do t vazhdoj zbatimi i veprimeve afirmative dhe diskriminimi pozitiv, q synon punsimin e antarve t komuniteteve t nn-prfaqsuara.
  3.5. Kjo gjithashtu do t aplikohet n stacionet lokale t policis dhe n drejtsi. Kuvendi komunal, nga lista e tre kandidatve t propozuar nga Ministria e Brendshme, do t zgjedh kryeshefat lokal t policis t emruar m pas nga Ministria e Brendshme, t cilt rregullisht do t komunikojn me kuvendin. Ministria e Brendshme, n pajtim me ligjin, do t jet e autorizuar pr shkarkimin e kryeshefave lokal t policis. do njsi policore, apo forc sigurimi, q vepron n territorin e Kosovs, duhet t jet ekskluzivisht nn kontrollin e Ministris s Brendshme t Kosovs, dhe do ti nnshtrohet nj strukture t unifikuar komandimi.
  3.6. Kosova do t ket gjyqsi t pavarur dhe uniforme, ku do t sundoj ligji. T gjith qytetart do t jen t barabart para ligjit.
  3.7. Parimi i barazis para ligjit zbatohet n t gjitha kompetencat e caktuara, apo q do t caktohen n njsit e vetqeverisjes lokale. T gjith qytetart e Kosovs do t ken qasje t barabart n shrbimet publike dhe do ti nnshtrohen ligjeve dhe trajtimit t njjt, pavarsisht prkatsis s tyre etnike, gjuhsore dhe fetare.
  3.8. Ligji i ri pr Financa Lokale do t siguroj financim adekuat gjat procesit t bartjes s prgjegjsive q do t merren n baz t Ligjit mbi Vetqeverisjen Lokale. Njsit e vetqeverisjes lokale do t ken qasje n fondet e mbledhura nga t hyrat e taksave, si dhe transferimin e nj pjese t taksave t ngritura n nivelin qndror, q korrespondojn me bartjen e kompetencave. Komunat, brenda kompetencave t veta, do t gzojn autonomin buxhetore. Nj skem e barazimit financiar apo masa t ngjashme do t mbrojn komunat m t dobta financiarisht.
  4. Mbrojtja e Minoriteteve: Mekanizmat pr Votim, Prdorim i Gjuhs, Arsimimi, Liria e Asocimit, Liria e Shprehjes/Qasja n Media, Prdorimi i Simboleve
  4.1 T gjitha ligjet e lartprmendura dhe kto n vijim: (Ligji pr Vetqeverisje Lokale, Ligji pr Financat Lokale, Ligji pr Organizimin Territorial, Ligji mbi Kryeqytetin Prishtina, Ligji mbi Zgjedhjet Lokale, Ligji mbi Prdorimin e Gjuhs), do t miratohen vetm duke prfshir shumicn e Antarve t Kuvendit nga komunitetet pakic. (Shumica Badinter). N rast se nj marrveshje e till nuk arrihet, do t aplikohen procedurat e specifikuara n Kushtetutn e Kosovs.
  4.2. Aktet normative komunale, t cilat n mnyr t drejtprdrejt ndikojn n kulturn, prdorimin e gjuhs, arsimin, dokumentet personale dhe prdorimin e simboleve, do t jen subjekt i klauzols s interesit vital (mekanizm q synon parandalimin e mbivotimit t komunitetit pakic n at komun t veant pr shtje q ndikojn direkt interesat etnike), q t specifikohet me Ligjin pr Vetqeverisje Lokale.
  4.3. Prdorimi i gjuhs do t rregullohet me Ligjin mbi Prdorimin e Gjuhve. Gjuha serbe dhe alfabeti do t vazhdoj t mbetet nj gjuh zyrtare n tr territorin e Kosovs dhe n t gjitha nivelet administrative dhe gjyqsore. Gjithashtu, gjuht e komuniteteve pakic, q fliten nga t paktn 5% e banorve q jeton n njsin e vetqeverisjes lokale, do t jen gjuh zyrtare n komunikim me autoritetet lokale brenda njsive prkatse.
  4.4. Qasja n arsim n gjuhn amtare do ti garanohet t gjith fmijve pavarsisht nse gjuha e tyre amtare sht apo jo gjuh zytare n njsin e qeverisjes lokale t ciln ata jetojn. Gjithashtu, personat q i prkasin nj komuniteti pakic kan t drejt t krijojn dhe menaxhojn institucione private edukimi apo trajnimi n baz t ligjeve t aplikueshme n Kosov. Ushtrimi i ksaj t drejte nuk do t prbj ndonj detyrim financiar pr autoritetet qndrore ose komunale.
  4.5 T gjitha komunitetet kan t drejtn pr t krijuar institucione n lmin e kulturs, artit, shkencs dhe fes si dhe shkolla dhe shoqata t tjera pr shprehjen, avancimin dhe zhvillimin e identitetit t tyre.
  4.6 T gjitha komunitetet dhe t gjith individt gzojn Lirin e shprehjes dhe qase n media. Kjo prfshin lirin pr t shprehur pikpamje dhe pr t marr informacion n gjuht e minoriteteve pa ndrhyrjen e autoriteteve publike qndrore apo lokale. Licensimi dhe prdorimi i shtypit apo mediave elektronike do t mbshtetet bazuar n ligjet n fuqi.
  4.7 Komunat do t ken t drejtn pr prdorimin e simboleve t veta: stemat, vulat, emblemat dhe flamujt pran stemave, vulave, emblemave dhe flamurit t Kosovs. (Ligji mbi Vetqeverisjen Lokale). Simbolet duhet t dallojn nga ato t komunave t tjera dhe nga simbolet shtetrore zyrtare t shteteve t tejra.
  5. Bashkpunimi Ndr-komunal, Liria e Asocimit, Bashkpunimi Ndrkufitar, Bashkpunimi Ndrkombtar, Mbikqyrje Lekale Institucionale
  5.1. Komunat do t ken t drejtn t bashkpunojn dhe t krijojn partneritet me komunat e tjera t Kosovs, q t kryhen detyrat e interesit t prbashkt. Gjithashtu, komunat mund t themelojn apo t jen pjes e shoqatave t Kosovs dhe ndrkombtare pr mbrojtje dhe promovim t interesave t tyre t prbashkta. Shoqatat e Kosovs do t ken t drejtn, sipas kushteve t prcaktuara me Ligjin mbi Vetqeverisjen Lokale, t bashkpunojn me shoqatat e vendeve t tjera. (Neni 10 i Karts Evropiane pr Vetqeverisje Lokale).
  5.2. Bashkpunimi ndrkufitar ndrmjet komunave, i disenjuar pr t prforcuar dhe avancuar marrdhnie fqinjsore t mira, n fushat si ato fetare, zhvillimi rural dhe urban, mbrojtjen e ambientit dhe prmirsimin e infrastrukturs publike, Kosova do t lehtsohet me an t lidhjes s marrveshjeve prkatse me qllim q t kontribuoj pr prmirsimin dhe zhvillimin e rajoneve kufitare.
  5.3. Kosova ka pr qllim t hyj n marrveshje dypalshe, t dshmuara dhe garantuara nga komuniteti ndrkombtar, ndrmjet qeverive qndrore t Kosovs dhe Serbis, respektivisht n fushat me interes t prbashkt, veanrisht n lmit e kulturs, arsimit dhe trashgimis kulturore. N prputhje me praktikat ndrkombtare pr marrveshjet (traktatet) bilaterale, obligime t caktuara, q jan pjes e ktyre marrveshjeve do t duhej t ishin plotsisht reciproke. Pr kt qllim do t krijohen komisione t prbashkta q prfaqsojn prkatsisht institucione t qeverisjes qndrore t Kosovs dhe Serbis, si dhe komuna individuale aty ku sht e dobishme dhe e nevojshme.
  5.4. do ndihm e huaj monetare ose jo-monetare pr njsit e qeverisjes lokale duhet t jet kompatibil me integritetin territorial dhe sovranitetin e Kosovs dhe duhet t kanalizohet nprmjet Ministris pr Administrimin e Qeverisjes Lokale t Kosovs.
  5.5. Monopoli i pushtetit ligjor dhe mbikqyrja e komunave i mbetet vetm institucioneve t Kosovs. T gjitha institucionet paralele ekzistuese duhet t shprbhen dhe asnj form e institucionit paralel prjashta kontrollit t Kosovs nuk mund t ekzistoj apo t ushtroj kontroll n ndonj pjes t territorit t Kosovs.
  6. Identiteti, Pespektiva Evropiane, Parimet e Reciprocitetit, Garantuesit Ndrkombtar, Kushtetuta dhe Implementime
  6.1. Gjat Reforms s Pushtetit Lokal, Kosova do ta respektojn konceptin mbi t drejtat civile, t bazuar n vlerat evropiane, q synojn krijimin e identitetit t Kosovs ndrsa ruan t gjitha identitetet etnike, kulturore, gjuhsore dhe fetare t Kosovs.
  6.2. Nj marrveshje politike mbi pushtetin lokal n Kosov e siguruar brenda kornizs s bisedimeve pr status dhe do t dshmohet dhe do t garantohet nga bashksia ndrkombtare. Tiparet kryesore t saj do t inkorporohen n Kushtetutn e Kosovs, si hap i par i implementimit. Kushtetuta do t garantoj t gjitha t drejtat e minoriteteve t prmendura m lart.
  6.3. Kosova zotohet pr bashkpunim t plot pr zbatimin e nj marrveshje t till me t gjitha organizatat ndrkombtare relevante.
  6.4. Reforma e pushtetit lokal sht nj proces kompeks, e jo nj akt i prkohshm; dhe krkon jo vetm vullnetin e mir t gjith t prfshirve, por edhe koh pr implementim. Duke marr parasysh rndsin, jo vetm pr pakicat, Kosova synon n mnyr ambicioze implementimin e plot t pakos s reforms deri n vitin 2008, ose gjat dy viteve pas prfundimit t bisedimeve pr status.


  Zgjedhjet n prill n Serbi, rrezik pr bisedimet e statusit


  Kompromis apo Marrveshje?


  Kosovart nn presionin ndrkombtar
  --------------------------------------------------------------------------------

  Nga Ilir KULLA

  Duket qart se delegacioni kosovar n Vien sht nn presion t fort ndrkombtar. Presioni mesa duket synont kompensoj Pavarsin dhe Sovranitetin me disa kushte dhe kritere shum t forta. sht evidente se faktori ndrkombtar dshiron ti krijoj parametra sa m t pranueshm serbve n Kosov, pr kt arsye bn presione q gjuha, arsimi, simbolet dhe besimi fetar i serbve t jen t sanksionuara me kt marrveshje. Por nse nga njra an kjo gj duket normale, nga ana tjetr duket se nj linj e till e faktorit ndrkombtar m shum sesa ti bj bisedimet t shkojn drejt nj marrveshje do ti oj ato drejt nj kompromisi t detyruar politik pr t dyja palt. Rreziqet e nj strategjie t till jan t shumfishta. N pjesn serbe dihet tashm se strategjia synon dy gjra o ndarje t Kosovs ose vazhdimin qndrimit t saj nn Serbin. Realizmi politik na imponon t kuptojm se kjo e dyta n t gjitha rastet sht e pamundur, kurse alternativa e par rrezikon t ndodh nse faktori ndrkombtar do t lejoj nj reform t thell t decentralizimit n Kosov, q n t vrtet nuk do t jet asgj m shum dhe asgj m pak sesa vet ndarja e brendshme e Kosovs mbi baza etnike. N muajin prill Serbia shkon n zgjedhje t prgjithshme politike dhe maxhoranca aktuale e mbshtetur nga Perndimi ka dy rrug ose t vazhdoj bisedimet t cilat n t gjitha rastet do t ojn n Pavarsin e Kosovs ose t trhiqet nga to duke krkuar tja lr fajin shqiptarve, pse jo duke nxitur edhe trazira t brendshme qytetare. Ka shum gjasa q projekti serb t jet ky i dyti, pr shkak se nj qndrim i till nacionalist do t favorizonte Koshtunicn dhe maxhorancn e tij n zgjedhje. N t gjitha rastet alternativa e Koshtunics jan radikalt t cilt jo vetm q nuk kan ndr mend t bisedojn me shqiptart, por me siguri do t ishin t gatshm tja fillonin nj lufte tjetr n Kosov. Ndrkoh n Prishtin grupi negociator kurrsesi nuk mund t bj lshime t teprta. N t vrtet sot n Kosov egsiston nj opinion i gjer se duhet vetvendosje dhe jo negociata pr statusin, n rast t nj nnshkrimi q nuk do t ishte pavarsi, jo vetm q nuk do t pranohej imponimi ndrkombtar, por do t shkohej drejt trazirave dhe konfliktit. Ndaj sot duhet nj marrveshje e prhershme pr Kosovn dhe jo nj kompromis i imponuar politik i radhs.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  HYSA:"OFERTA KOSOVARE PR DECENTRALIZIMIN SHT INTEGRUESE"  Ylber HYSA, antar i delegacionit t Kosovs n bisedimet e Vjens  EVROPA E LIR
  Zoti Hysa, cila sht esenca e pozicionit t pals kosovare n takimin e Vjens pr decentralizimin?

  YLBER HYSA
  Besoj q esenca e oferts kosovare qndron n faktin se pr dallim nga pala serbe, ne ofrojm nj qasje integruese me platformn ton, e cila prve se parasheh nj varg principesh mbi t cilat mund t ndrtohet nj reform funksionale e pushtetit lokal, ofron edhe shumka n ofrimin e pushtetit te qytetari dhe n kt rast edhe te komunitetet etnike dhe u ofron atyre q t realizojn shumka nga interesat reale dhe vitale q kan. N kt aspekt qasja jon sht gjithprfshirse dhe besoj prfituese pr secilin q dshiron q ta shoh decentralizimin si reform t pushtetit lokal dhe jo dika tjetr.

  EVROPA E LIR
  Dhe, cila do t ishte arsyeja konkrete pr t ciln pala serbe dhe serbt e Kosovs do t duhej ta pranonin ofertn e pals kosovare?

  YLBER HYSA
  Pr faktin q ajo u krijon atyre mundsi reale pr t realizuar interesat e komunitetit, pr t mbrojtur interesat vitale q kan t bjn me nj varg shtjesh, qoft t intresit konkret shoqror, ekonomik, kulturor gjuhsor, etnik dhe n t njjtn koh u mundson t gjithve n Kosov q t ket nj pushtet funksional, pa e penguar njri-tjetrin n funksionalizim, dika q ndodh pr shembull n Bosn.

  EVROPA E LIR
  Duke pasur parasysh qndrimet relativisht t ndrsyhme t pals s Kosovs dhe asaj t Serbis, far mund t pritet realisht nga ky takim?

  YLBER HYSA
  Po, un mendoj se nse do t gjejm pika t prbashkta n adresimin e shtjeve, ather nuk do t shkojm kah shtyrja e njri-tjetrit n pozicione t cilat n fund do t bijn n nj lloj disfate. Ne jemi t gatshm q kt ofert ta bjm reale edhe n implementimin e saj dhe ky sht nj rast i mir pr t gjith ata q duan t prfitojn prej saj.

  EVROPA E LIR
  Zyrtart ndrkombtar disa her e kan cilsuar shtjen e decentralizimit si shtjen m t rndsishme t gjith procesit t negociatave. N ka jan t mbshtetura kto vlersime, meqense ju jeni edhe antar i grupit politik?

  YLBER HYSA
  Un beosj q decentralizimi apo si dshirojm t themi reformimi i pushtetit lokal n Kosov sht me siguri nj pun shum e rndsishme. Pr ne sht po aq m e rndsishme pr faktin q ajo shtrohet n pako t statusit pr Kosovsn dhe si e till u mundson t gjithve q t realizojn shumka nga interesi i komuniteteve dhe n kt aspekt eliminon nj nga pengesat e bashkjetimit dhe t funksionimit t institucioneve n Kosovn e re dhe nse sht menduar n kt, ather sht e vertet se decentralizimi sht shum i rndsishm. Pr ne sht i rndsishm i shtruar n kt form, brenda nj pakoje e cila bn q Kosova t ket status dhe t funksionoj.

  EVROPA E LIR
  Duke qen gjithnj te krkesat ndrkombtare dhe te decentralizimi. A mund t shihen t lidhura krkesat e ndrkombtarve pr kompromis nga pala kosovare, pikrisht n shtjen e decentralizimit?

  YLBER HYSA
  Po, besoj se pala ndrkombtare me at q sht e njohur pr qasjen ton, ka mbetur e knaqur. Ne e kemi ndrtuar kt kompromis konscensual gjat punimit t platforms son, duke br q t fusim sa m shum elemente atraktive pr paln serbe dhe pr komunitetet n prgjithsi, duke mos dmtuar funksionalizimin e Kosov, pra duke mos e dmtuar shumicn. Besoj se i kemi "martuar" kto interesa n platformn ton, andaj vet qasja jon sht e bazuar n kompromis dhe n konsensus.

  EVROPA E LIR
  Zoti Hysa, pavarsisht faktit se jeni antar i grupit politik, sa e shihni unik, sa e shihni kompetent kt delegacion t Kosov n kt prbrje, pr t diskutuar pr shtjen e decentralizimit prball pals serbe?

  YLBER HYSA
  Un besoj se pala jon reflekton gjendje reale t prfaqsimit, e cila bazohet n vot dhe si e till sht prtej meje pr ta komentuar pasi nuk mund ta komentoj besimin e kosovarve. sht me rndsi q m n fund dika q e respekton konsensusin dhe nevojn e Kosovs pr t br shtet. N kt aspekt un shpresoj se do t jemi funksional. Sa m prket mua dhe subjektit q prfaqsoj, ne edhe m par dhe edhe tash do t bjm maksimumin q me konsensus t ecim prpara.

  EVROPA E LIR
  ka do ti rrezikonte bisedimet n Vjen, cili do t mund t ishte momenti i ndonj thyerjeje eventuale pr kto biseda?

  YLBER HYSA
  Un mendoj se ky moment mund t vij nga nj ndjenj negative q mund ta ket pala serbe pas komunikimit t ktyre ditve q u sht br n Beograd nga prfaqsues t lart Grupit t Kontaktit, sipas t cilave ata duhet t llogarisin edhe n nj status final q sht pavarsia. Druaj q Vjena, ose decentralizimi mund t jet pr ta momenti kur ky frustrim mund t vij si "bumerang" duke u kthyer n nj pozicion m rigjid dhe jo si nj mundsi q realisht t punohet pr t prfituar t gjith, pra edhe serbt kosovar. Besoj q nse Beogradi do t mendoj seriozisht pr interesin e bashkkombasve t tyre, pr qytetart e Kosovs, ather do t duhej ta kuptonin Vjenn si nj shans sipas t cils do t duhej ta ndihmonin nj proces, i cili sht i favorshm pr t gjith.

  EVROPA E LIR
  Por, zoti Hysa, sa i ndihmojn bisedimet e Vjens deklaratat e prfaqsuesve ndrkombatr q e shohin pavarsin si nj prej mundsive. N fakt, si ndikon kjo te pala kosovare, por edhe te pala serbe?

  YLBER HYSA
  Besoj se ajo do t duhej t ndikonte si nj kndellje pr t gjith, pr faktin se do mundsont nj fokusim m real pr probleme m reale pa br shantazhe t tipit "t gjitha ose asgj". Kjo, n fakt mund t shtensionoj situatn dhe t na lejoj t gjithve q t punojm realisht pr t ndrtuar nj Kosov, n t ciln t gjith mund t funksionojn n realitetin e ri.

  Intervistoi: Rrahman PAARIZI
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Tema t Ngjashme

 1. Kushtetuta e Republiks s Kosovs
  Nga YlliRiaN n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 01-04-2009, 19:17
 2. Adem Demaci: Eksperimenti politik ndrkombtar me Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2006, 18:39
 3. Shprthen dhuna ndretnike n Kosove
  Nga mitrovicalia_81 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 334
  Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •