Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Medi Prodani, historia e gjall e kitars shqiptare

  Medi Prodani, historia e gjall e kitars shqiptare

  ...Medi Prodani, ka qen nj ndr kitaristt m t mdhenj t Shqipris. N vitet 52, kur Shqipria kishte shum pak kitarist, emri dhe fama e tij kishin marr dhen, ai ishte kitaristi numr nj n kt periudh. Kur, ka qen n Lushnje, ai i ka dhn msim n kitar edhe kngtares s madhe, Vae Zela. Por, ndrkoh q t gjith njerzit ishin t magjepsur pas tingujve brilant t kitars s tij, dhe kur t gjith mendonin q ai do t ishte kitaristi kryesor n t gjitha Festivalet dhe aktivitetet kulturore kombtare dhe ndrkombtare, fati u tregua i pamshirshm me t. Nuk iu krijua asnj mundsi pr t shprehuar talentin e jashtzakonshm t tij, n skenn e festivaleve, apo t aktiviteteve t tjera, q organizoheshin, n kohn kur ai ishte n kulmin e moshs e t krijimtaris muzikore. Prkundrazi, provoi prjashtimin nga Radio-Tirana dhe pr gjasht vite rresht, edhe qelit e lagshta dhe t ftohta t burgut, vetm pse dashuroi dhe lidhi jetn me vajzn e nj t arratisuri. Tashm ai ndodhet n pension dhe ndonse ka 75 vite mbi shpin, akoma nuk sht ndar nga kitara e tij e dashur, q i largonte trishtimin dhe dhimbjen n astet m t kqija, qoft kur punonte tek Vollga, qoft kur kryente vitet e rnda t burgut komunist. Akoma kompozon dhe interpreton, madje pas viteve t demokracis, ka marr shum ftesa dhe ka interpretuar n spektakle t mdha, ku ndr ta sht spektakli 12 vallzime pa nj t shtun. Po bn prgatitje, q t gjitha krijimet e tij ti prmbledh n nj album dhe n nj koncert recital

  Pr moshatart e brezit tuaj, ju njiheni si nj ndr kitaristt m t mir q kishte Shqipria n at koh. Kur dhe si e keni msuar kitarn?

  Kitarn e kam msuar q kur isha n moshn 13-vjeare. Ma ka msuar Andon Xhaka, i cili n at koh punonte si drejtor banke. Ishte pikrisht ky njeri q m msoi akordin e par t kitars. Kur un e msova dhe i rash ktij akordi ia futa me vrap pr n shtpi dhe e gdhiva gjith natn duke i rn ktij akordi. Ky ishte arti i par q m rrmbeu. M pas, duke dgjuar kitaristt e tjer, fillova ti imitoj dhe kshtu pr dhjet dit arrita ta msoj shum mir prdorimin e kitars.

  Talenti juaj n kitar, shprtheu n kohn kur ju ishit n moshn m t bukur t rinis. Si e ndieje veten me kitar n dor, para nj publiku q t dgjonte dhe t duartrokiste fort?

  Ndihesha shum mire. Njerzit m donin dhe m respektonin, jo vetm pr at knaqsi q u jepja me tingujt e mbla t kitars sime, por edhe pr faktin se un isha shum i thjesht para tyre.

  Gjat ksaj periudhe, a merrnit ftesa pr ti rn kitars npr dasma?

  Merrja shum ftesa, por nuk m plqente t shkoja npr dasma.

  Po n koncertet q organizoheshin ather, a ju ftonin?

  Kam marr pjes vetm n koncertet q organizoheshin nga Organizata e Bashkimeve Profesionale dhe jo n festivale apo koncerte t tjera t mdha, sepse isha i persekutuar.

  N mbrmjet e vallzimit q organizoheshin nga ndrmarrjet, a shkonit shpesh?

  Shkonim, por vetm n rastet kur ne ishim t lir, ose kur ishim n dit pushimi.

  Nga bisedat me bashkmoshtart tuaj kam msuar se n vitet 52, nga t gjith kitaristt q kishte Shqipria n kt periudh, juve ju quanin si kitaristin m t mir t t gjitha kohrave. Sa e vrtet sht kjo?

  Pr at koh un quhesha si m i miri. M von doln edhe kitarist t tjer. Talenti im ra n sy t Andon Xhaks, i cili punonte si drejtor banke. Ai m punsoi n Radio-Tirana. Ktu qndrova pak vite, sepse m prjashtuan nga puna me motivacionin, shkurtim organik.

  Domethn, ky ishte shkaku q t pushuan nga Radio-Tirana?

  Jo, nuk ishte ky shkaku. M prjashtuan, sepse u njoha dhe u martova me nj vajz q kishte baban t arratisur.

  Pas prjashtimit tuaj nga Radio-Tirana far ndodhi m pas me ju?

  Pr shum koh mbeta pa pun. Doja t hyja edhe puntor krahu, por, nuk m linin as puntor krahu. Pas sorollatjeve t mdha duke krkuar pun, doli nj drejtor, q m bri nder duke m punsuar te Vollga, jasht dshirs s organizats baz t partis. N Vollga punova pr rreth shtat vjet rresht.

  Teksa punoje n Vollga, pr far ndrroje m shum?

  M plqente t punoja n radio, ose n Opera, ku ishte vendi, apo altari i nj muzikanti t vrtet, por kjo dshir e zjarrt mu refuzua menjher. M pas m vendosn edhe prangat.

  Pra, n vend q ti t punsoheshe n Opera, t futn n burg, n far viti t kan arrestuar?N vitin 1976.

  Sa vjet burg keni br?

  Kam br gjasht vjet. U dnova shtat, por nj vit e prfitova nga falja.

  Sa or punoje n burg?

  Pes or.

  N burg vazhdove ti bije kitars, apo u shkpute prfundimisht nga muzika?

  Nuk u shkputa, por vazhdova t merrem me muzik edhe gjat kohs s vuajtjes s dnimit. Por, gjat qndrimit ktu, nuk i bija m kitars, por firzamoniks. N burg, un dhe nj grup artistsh krijuam grupin ton, ku un isha prgjegjs i grupit, ndrkoh i bija firzamoniks.

  Ku e msuat kt vegl muzikore?

  Firzamonikn e msova n burg.

  Domethn shkuarja juaj ktu, lehtsoi edhe dhimbjen e t burgosurve t tjer, pasi me muzik u keni larguar dhimbjen?

  Mendoj q po.

  N burg, ju organizonit koncerte?

  Po. Organizonim nj her n jav. Ve puns si solist, i bija dhe firzamoniks.

  Ku i jepnit koncertet?

  I jepnim para t burgosurve.

  Kur dole nga burgu u punsove n ndonj institucion artistik?

  Jo, nuk u punsova n asnj vend, m punsuan puntor krahu. Nuk m uan as n Vollga ku kisha punuar pr shum vite, para se t burgosesha. Punova hamall, n nj magazin n Trshis. Ngrija arka me patate. Pas burgut nuk e zura m me dor kitarn, por bra pun t rndomta.

  Pas gjith ktyre vuajtjeve, kur erdhi demokracia n Shqipri, n vitin 1990, t ofruan ndonj post?

  Kur erdhi demokracia n Shqipri, fillova pun n Akademin e Arteve t Bukura n Tiran. Punova si pedagog i par i kitars pr gati katr vjet, sepse m pas dola n pension.

  Ju njiheni si kitarist, po pr t knduar keni knduar ndonjher?

  Nuk kam knduar asnjher gjat jets sime, por kam qen pjestar i muziks popullore shqiptare, jepja koncerte. Nuk u mora me kng, sepse ishte vllai im Agimi dhe nuk mund t bheshim dy kngtar.
  N periudhn e shklqimit tnd n kitar, vllai juaj Agim Prodani ishte nj talent.

  far mendonte ai pr talentin dhe famn tuaj q kishte marr dhen?

  Sa her ai bnte kompozime, vazhdimisht krkonte edhe mendimin tim. E dinte ai q un kisha vesh harmonik dhe shum t holl pr muzik. Ai, m prqafonte przemrsisht sa her q un ia ndryshoja skemat. Me Agimin kam shkuar shum mir.

  Mund t zbuloni ndonj person q t ka br nderin m t madh?

  Nderin m t madh ma ka br Vera Grabocka. Para, dhjet vjetsh ajo m ftoi tek spektakli 12-Vallzime pa nj t shtun.

  Me far u paraqitt n kt spektakl shou?

  U paraqita me ca kompozime spanjolle, me tri sambo shum t bukura, t cilat i kam t inizuara. M pas m ftoi n spektaklet e tij edhe regjisori Petro Bozo. Por Vern nuk e harroj kurr.

  I bini akoma kitars?

  I bie, kam vn re se jam br m i mir n kitar. Kam prgatitur edhe pes pjes virtuoze, dhe kur ti vij momenti do ti inizoj dhe me ta mund t paraqitem n nj koncert recital, apo mund ti prmbledh n nj album s bashku me disa krijime t tjera.

  Keni interpretuar ndonj pjes me kitar para t huajve?

  Kam interpretuar. Kur isha n Vollga, teksa interpretoja nj rapsodi, m afrohen dy soprano dhe dy violinist, tek tribuna dhe m falenderojn. Ata u mahnitn nga loja ime pr rapsodin Lisi. Erdhn edhe ca gjerman nga Lajpcingu. Edhe ata u mahnitn kur m dgjuan n interpretimin e Paganinit. Ata m falenderuan, por ndrkoh m kapn sigurimsat dhe m than: -far u fole ktyre?, -Asgj u thash, pasi un nuk di gjermanisht. Kto kan qen dy momentet m t bukura me t huajt. Kjo ka ndodhur n vitet 60-70.

  Duke par se ju keni nj jet shum t trazuar, t vjen keq q kishit shum pr t br, por ndrkoh jeta dhe fati u treguan shum t pamshirshm me ju, duke mos ju dhn mundsi dhe koh t shprehnit talentin e madh q ju kishte dhn natyra?

  M vjen shum keq q nuk mu dha mundsia t prfshihesha n koncertet dhe festivalet, q organizoheshin n periudhn q un isha n kulimin e talentit dhe t frymzimit. Diskrimini q m bnin m mrziste dhe m frenonte shum, bile nga mrzitja pr disa vite braktisa edhe kitarn dhe u dhash pas msimit t gjuhs angleze, ndrkoh q flisja shum mir frngjisht. Pr 10 vjet jam marr me anglisht. Prktheva nga shqipja n anglisht edhe vargje t poetes s mirnjohur, Mimoza Ahmeti.

  Fmijt tuaj kan marr profesionin tuaj?

  Djali i vogl Voltani ka mbaruar Akademin e Arteve t Bukura pr kompozicion, ka br dhe nj specializim pasuniversitar n Itali. I bie shum bukur kitars, sht nj kompozitor dhe nj pianist shum i mir.

  Jeni i knaqur q ka marr profesionin tuaj, ndrkoh q artistt paguhen shum pak tek ne?

  Un nuk kam dashur t marr kt rrug, madje kam vuajtur pr kt. I kam thn, prse more kt profesion, nuk ta heq kush muzikn, por ai nuk m dgjoi mua. Gjithsesi sht pasioni i tij dhe un i uroj jet t gjat dhe udh t mbar n rrugn artistike q ka nisur.

  Sot.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  thx xhu ..per kto shkrime interesante..

  ja keshtu me prodana na sill e jo si nje dizaj me laraska te Ps-se..lol.

  kam nje cd me regjistrime nga andre Segovia.. e do ja jepja me gjith qejf ketij Kotarristit te gulageve te PPSH-Ps-se.. Medi prodanit..
  Past jet e shendet e ta gezoje demokracine..!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Ard
  Antarsuar
  09-05-2004
  Postime
  504
  Brezi i humbur i muzikanteve qe kaloi kalvarin me te dhimbshem.
  Artisti mbetet artist dhe askush nuk e shuan shkendijen e tij!


  p.s.Se c'me hipi ne koke te klikoj sot tek forumi i muzikes(pasioni im i vjeter)

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,387

  Pr: Medi Prodani, historia e gjall e kitars shqiptare

  https://www.youtube.com/watch?v=fLsH59DXmjs

  Voltan Prodani n nj rrfim edhe pr baban e tij - Mjeshtrin Medi Prodani.

Tema t Ngjashme

 1. far mendoni pr Ahmet Zogun?
  Nga honzik n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 242
  Postimi i Fundit: 03-03-2014, 08:03
 2. Plav e Guci
  Nga Davius n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 05-10-2008, 23:36
 3. Historia e Kishes Katolike shqiptare ne Kosove
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-06-2006, 16:43
 4. Letrsia Shqiptare
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •