Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  Shqipo koke e kembe Maska e Elia
  Anėtarėsuar
  28-07-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  73
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Me jepni nje recete per pite ose byrecka

  Amani ju lutem se me ka hipur keq te gatuaj pite ose byrecka shqiptare qe i skuqim ne fund. Une e mbaj pak mend sesi gatuhen por jo dhe aq mire. Ky Arti i Kuzhines qe kam nga shqiperia nuk e ka receten. A ka ndonje qe di si ta gatuaj kete. E di qe te duhet kos, e me the te thashe.

  Shume flm. :-)
  The teeth are smiling, but is the heart???

 2. #2
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Anėtarėsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime nė 36 postime
  Byrek me spinaq

  Per byeket parapelqehet mielli i forte (mielli qe permbane me shume gluten dhe ka elasticitet)
  Ne tavoline ose ne tepsi hidhet mielli,ne mes hapet nje grope ku hidhet uje me pak kripe.Per 1 kg miell duhen 550-600 gr uj, megjithese kjo varet edhe nga lageshtia e miellit.Duke e perzier nga mesi ,ziehet brume i forte i cili punohet 10 min, ndahet ne kulaçe , mbulohet me picete te lagur dhe lihet 20-30 min.,qe te zbuten proteinat dhe te fitoj elasticitet; ne kete menyre petet do te hapen me mire.Nga çdo kulaçe behet pete e vogel,secila prej tyre sperkatet me niseshte dhe vendosen 3-4 cope njera mbi tjetren e pastaj hapen petet e zakonshme.Duhet pasur kujdes qe te mos ngjiten me njera tjetren duke ju hidhur pak niseshte.
  Ne nje tepsi te lyer me yndyre shtrohen gjysma e peteve , duke e sperkatur me yndyre secilen .Mbi te shtohet mbushja dhe mbulohet me pjesen tjeter te peteve te sperkatura.Anet mbeshtjellen nga mbrenda .Byreku sperkatet me yndyre dhe piqet.
  Spinaqi per mbushje pastrohet,lahet ne uje te bolleshem dhe pervelohet 2-3 min ne uje te valuar me kripe.Kullohet duke e shtrydhur pak,pritet dhe perzieht me djath te thermuar e veze, rregullohet me kripe dhe eshte gadi.
  Spinaqi mund te pregaditet edh ene kete menyre: Ne nje tigan me yndyre skuqet qepa e grire holle,shtohet spinaqi i perveluar dhe i grire ,kripa ,kopra dhe pak djath.

  Per 4-5 persona duhen:

  Miell 3 gota uji ( 500 gr)
  uje 0.3 l ( 6 filxhana kafeje )
  kripe
  Per mbushje:
  spinaq 1 kg
  veze 1-2 kokrra
  djath i thermuar 3-4 luge gjelle
  vaj 1/2 filxhan caji
  krip,piper

 3. #3
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Anėtarėsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime nė 36 postime
  Byrek me te hedhur

  Keshtu pregaditen byreket e theshte.Zihet brumi si zakonisht por pak me i bute,ndahet ne kuleçe duke llogaritur 2 copa per nje racion.Vihen ne tepsi te lyere me shume vaj dhe lihen 15-20 minuta.
  Merret kulaçi i lagur ne vaj,hapet ne tavoline me mushama,hapet me dore sa te kete mundesi te hapet peta duke e e manovruar me te dyja duart dhe duke e rrotulluar ne ajer 2-3 here.Pastaj vihet ne tavoline,hapen anet me dore,ndahet peta pergjysme,vihet mbushja dhe mblidhet ne forme drejtkendeshi ose trekendeshi.Piqet ne furre.
  Per 1 mase duhen:
  miell 2 gota,pak krip e uje, vaj 1 gote por mbetet nuk harxhohet,xhize ose djath, veze sipas deshires.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-12-2005
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po e bere me spinaq nuk ka nevoje ta pervelosh me uje te nxehte por mjafton qe te jete kulluar dhe perzije me kripe hidhi djathe (gjize) veze dhe vaj ulliri.Vendosi pjeset e tjera te peteve dhe vere te piqet.Duhet te kihet parasysh qe pjekja mos te jete eshpejte.

  Ciao

 5. #5
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Byreçkat s'e di se s'e kam provuar, por lakrorin (byrekun) mund ta besh dhe me pete te blera te ngrira... ose fillos sic ja kane vene emrin greket ketu ne US.

  Po i provoj njehere byreçkat me pete te blera e ju them ça katrahure do dalin.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 6. #6
  LosT AngeL Maska e PaToSaRaK
  Anėtarėsuar
  16-02-2005
  Vendndodhja
  Ne mes te llumit
  Mosha
  37
  Postime
  365
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  /me Lepin Turinjte
  Dua burecka nga duart e Elias
  E Lehte Ta Kujtosh Veshtire Ta Harrosh

 7. #7
  1.2.3...I
  Anėtarėsuar
  10-09-2005
  Postime
  2,022
  Faleminderit
  53
  67 falenderime nė 50 postime

  Byrek Me Domate Dhe Salmon

  Perberesit pėr katėr persona :
  200 gr brum
  500 gr domate te prera
  120 gr salmon me vaj
  njė tufe majdanozi
  pak kripe
  Koha 30 min

  Pergatitja: Lajini domatet dhe pritni ne feta pėr se gjati, duke hequr pjeset e panevojshme. Kriposini lehtė dhe vendosini ne njė kullese pėr te humbur ujin. Hapeni brumin ne njė tave furre te mbuluar me leter zjarrduruese. Shponi pjesen e poshtme me pirun dhe vendoseni ne frigorifer pėr 30 minuta. Mbulojeni pastaj me domate duke lėnė aneve njė bordure prej 1,5 cm. Transferojeni ne furre te nxehur mė parė me temperature 220 grade dhe lereni vetėm pėr 10minuta. Ulni temperaturen ne 200 grade dhe vazhdoni ta piqni pėr 20 minuta te tjera, derisa brumi tė vijė mirė dhe domatet te jenė pjekur. Nxirreni nga furra dhe vendosni ne qendėr filetot e salmonit. Mbuloni siperfaqen me fletet e borzilokut dhe majdanozit dhe lereni te ftohet para se ta sherbeni.

 8. #8
  1.2.3...I
  Anėtarėsuar
  10-09-2005
  Postime
  2,022
  Faleminderit
  53
  67 falenderime nė 50 postime

  Lakror me miell misri

  Pėr 4 vete

  Duhen:

  - miell misri 2 gota uji
  - ujė 2 gota
  - spinaq 1 kg
  - vaj 2-3 luge gjelle
  - pak kripe

  Gatimi:

  Mielli i misrit hidhet ne njė tenxhere me ujė te vluar mė pak kripe dhe pėrzihet derisa te bėhet njė llapa e trashe. Hiqet nga zjarri, shtrohet ne tave te lyer me yndyre. Mbi kėtė shtrohet mbushja e pėrgatitur si pėr byrek me spinaq, sipėr hidhet njė shtrese e holle miell misri. Sperkatet me ujė e vaj dhe piqet.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,850
  Faleminderit
  1
  7 falenderime nė 7 postime
  Merr 500 Lek ! Vishu ! Vish Kepucet ! Lidhi ! Masanej dil ka Shpia ! Hyp ne Ashensor ! Merr Atuobuzin ! Ndalo ne Byrektore ene thuji ! 2 Byreke PLS ! Sa here te duhet kjo recete per te bere byrecka per te tjeret Perserit ate me Siper edhe do kesh byrecka te mira te ngrohta

 10. #10
  1.2.3...I
  Anėtarėsuar
  10-09-2005
  Postime
  2,022
  Faleminderit
  53
  67 falenderime nė 50 postime
  Citim Postuar mė parė nga MUA-HHH
  Merr 500 Lek ! Vishu ! Vish Kepucet ! Lidhi ! Masanej dil ka Shpia ! Hyp ne Ashensor ! Merr Atuobuzin ! Ndalo ne Byrektore ene thuji ! 2 Byreke PLS ! Sa here te duhet kjo recete per te bere byrecka per te tjeret Perserit ate me Siper edhe do kesh byrecka te mira te ngrohta
  Looooooooooooooooooooooooooool
  MUA-HHH sa kam qeshhhhhhhhh

 11. #11
  1.2.3...I
  Anėtarėsuar
  10-09-2005
  Postime
  2,022
  Faleminderit
  53
  67 falenderime nė 50 postime

  Byreke me djath

  Petet mund t'i blini te gatshme ose mund t'i beni vet. Petat ndahen ne kater copa per se gjati ne menyre qe te mblidhen harxhet. Merrni kater kokrra veze hidhni djath, pak piper, pak qumesht dhe perzieji bashke ne nje ene. Merrni gjalpe te tretur ne tigan (te jete i ftohur) dhe me nje luge lyeni peten e hapur dhe te ndare. Pastaj hidheni perzierjen e vezes me djathin nga pak dhe filloni mblidheni ne forme trekendeshi. Lyeni taven me yndyre dhe vini me rradhe byreket e pregatitura ne kete menyre.
  Keta byreke mund te behen edhe me spinaq ose djath pa harruar erezat si majdanoz e koper, si dhe me mish te grire dhe qepe e domate nqs deshironi. Procedura eshte e njejte.

  P.S;Se harrova Ju beft mire

 12. #12
  Marseli ! Maska e CeLi
  Anėtarėsuar
  08-11-2005
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  284
  Faleminderit
  1
  4 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga EMMA 1244
  Petet mund t'i blini te gatshme ose mund t'i beni vet. Petat ndahen ne kater copa per se gjati ne menyre qe te mblidhen harxhet. Merrni kater kokrra veze hidhni djath, pak piper, pak qumesht dhe perzieji bashke ne nje ene. Merrni gjalpe te tretur ne tigan (te jete i ftohur) dhe me nje luge lyeni peten e hapur dhe te ndare. Pastaj hidheni perzierjen e vezes me djathin nga pak dhe filloni mblidheni ne forme trekendeshi. Lyeni taven me yndyre dhe vini me rradhe byreket e pregatitura ne kete menyre.
  Keta byreke mund te behen edhe me spinaq ose djath pa harruar erezat si majdanoz e koper, si dhe me mish te grire dhe qepe e domate nqs deshironi. Procedura eshte e njejte.

  P.S;Se harrova Ju beft mire
  Peshku ne det dhe tigani ne zjarr :P

  EMMA1244 do me gatuash ti si thua ?! :P

 13. #13
  LosT AngeL Maska e PaToSaRaK
  Anėtarėsuar
  16-02-2005
  Vendndodhja
  Ne mes te llumit
  Mosha
  37
  Postime
  365
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga EMMA 1244
  Petet mund t'i blini te gatshme ose mund t'i beni vet. Petat ndahen ne kater copa per se gjati ne menyre qe te mblidhen harxhet. Merrni kater kokrra veze hidhni djath, pak piper, pak qumesht dhe perzieji bashke ne nje ene. Merrni gjalpe te tretur ne tigan (te jete i ftohur) dhe me nje luge lyeni peten e hapur dhe te ndare. Pastaj hidheni perzierjen e vezes me djathin nga pak dhe filloni mblidheni ne forme trekendeshi. Lyeni taven me yndyre dhe vini me rradhe byreket e pregatitura ne kete menyre.
  Keta byreke mund te behen edhe me spinaq ose djath pa harruar erezat si majdanoz e koper, si dhe me mish te grire dhe qepe e domate nqs deshironi. Procedura eshte e njejte.

  P.S;Se harrova Ju beft mire
  Emma te lumshin duart kur te vi ta provoj se jam ca si ujk une i uritur per bageti
  E Lehte Ta Kujtosh Veshtire Ta Harrosh

Tema tė Ngjashme

 1. Ndonje recete se si gatuhet mishi i drerit ?
  Nga PINK nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 28-04-2009, 13:26
 2. Recetė pėr Bakllava
  Nga bjondina nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 30-03-2009, 11:26
 3. Moore: Ndarja e Kosovės, recetė pėr rindezje tė konflikteve
  Nga ARIANI_TB nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 26-04-2006, 23:53
 4. Recete E Nje Bari Te Lashte
  Nga SR4Life nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-01-2004, 21:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •