Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
 1. #1

  Fjale Te Urta Ne Gjuhe Te Huaja!

  Meqenese tema me fjale dhe shprehje shqiptare eshte hapur disa here dhe eshte plot shprehje kuptimplote, mendova se do te ishte mire te mesonim edhe nga popujt e tjere.

  Po filloj atehere:

  An old broom knows the corners of the house
  (fshesa e vjeter i di vrimat e shtepise)

  Honest work, never hurt
  (puna e ndershme, nuk te demton asnjehere)

  Work before pleasure (posi, ja menjehere :@pp )
  Pune perpara kenaqesise
  Te shptohesh do t thot t transformohesh prej Perendise, t ribhesh ashtu si Ai donte q ne t ishim q nga fillimi!

 2. #2
  Proverba indiane

  In the world of the blind, the one eyed man, is king
  Ne boten e qorreve, cakerri eshte mbret.

  There is love for rice, and love for relatives too.
  Ka dashuri per orizin, dhe dashuri per te afermin.

  The grass is greener on the other side of the fence
  Bari eshte me i gjelber ne anen tjeter te gardhit
  Proverba kineze

  A book holds a house of gold
  Libri fsheh nje shtepi te arte

  Crows everywhere are equally black
  Korbat jane kudo te zinj.

  Distant water won't help to put out a fire close at hand
  Uji qe ndodhet larg nuk do ndihmon te shuaje zjarrin qe ke afer
  Ndryshuar pr her t fundit nga Manulaki : 23-09-2005 m 17:34
  Te shptohesh do t thot t transformohesh prej Perendise, t ribhesh ashtu si Ai donte q ne t ishim q nga fillimi!

 3. #3
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Antarsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,329
  "When you have given nothing, ask for nothing"

  Albanian Proverb

  Nga quotationspage

  "After shaking hand with a Greek, count your fingers"

  Albanian Proverb

  Nga Amusingquotes
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 03-01-2006 m 21:20

 4. #4
  meqenese nuk jan aq te gjata keto fjal te urta , a ka mundesi te na i perktheni ne shqip , pasi jo te gjithe din anglisht .

  Para ca vitesh i kam mbledh koleksion shume fjale te urta nga shume shtete te botes . Tani po me jepet rasti ti hedh ne kete teme . Sot po e filloj me disa fjale te urta mbi gruan .


  Amerikane - Grate jane te kendeshme te biesh ne krahet e tyre , por jo ne duart e tyre .

  Spanjolle -Gruaja dhe vera e terheqin burrin nga gjykimi .

  Franceze - Dobesia e burrit ben forcen e gruas .

  Angleze - Gruaja e zemeruar eshte si gjarperi qe pickon .

  Franceze - Gruaja qesh kur mundet dhe qan kur do vete .

  Franceze - Gruaja eshte ajo qe e prish dhe e nderton shtepine .

  Rumune - Nje shtepi pa grua eshte si nje violine pa tela .

  Greke - Kundra helmit te gjarperit gjendet ilac , ndersa kundra inatit te gruas nuk ka ilac .

  Latine- Femra e virtytshme kur e zgjedh burrin konsultohet me ndergjegjen dhe jo me syte .

  Gjermane- Gjuha e gruas eshte si nje shpate , qe ajo nuk e le te ndryshket .

  Spanjolle -Nderimi i nje gruaje konstatohet ne opinionin e mire qe kemi per te .

  Franceze - Gruaja qe punon dhe pula qe ben veze dine vetem te bejne zhurme .

  Franceze - Gruaja te fal vetem pasi te ka denuar .

  Spanjolle- Gruaja dhe xhami jane gjithmon ne rrezik .

  Franceze - Gruaja dhe bagetia duhet te kthehen ne shtepi gjithmon para mesit te nates .

 5. #5

  Per Vajzat dhe Djemt

  E pergjithshme - Vajza shikon grurin kur eshte plot , ai ul hunden .

  Franceze - Vajza pa miq eshte si pranvera pa lule .

  Latine - martesa e vajzes eshte aq e nevojshme , aq sa eshte hapja e nje pusi ku nuk ka uje .

  Daneze - Hajeni peshkun kur eshte i fresket , dhe martojeni vajzen sa eshte e re.

  Franceze - Kush ka vajze eshte gjithmon coban .

  Gjermane- Vajzat e reja si rrush i fresket , vajzat e medhaja si rrush i thate .

  Franceze - Vajza e madhe do te donte ti mblidhte me te dy duart ato qe dikur i ka shtyre me kembe .

  Irlande- E merziteshme eshte ajo govat kur nuk lan rroba burrash .

  Libaneze - Edukoje djalin sa eshte i vogel qe te te respektoje kur te rritet .

  Ruse - Me nje djale mund te ecesh , me dy djem mund te fugosh , dhe me tre djem mund te shplodhesh .

  Franceze - Martoje djalin kur te duash dhe vajzen kur te mundesh .

  Polake- Djalin zgjidhe ne stervitjen dhe vajzen ne dans.

  Latine - Duaje babane kur eshte i drejte dhe duroje kur nuk eshte

  Indian- Nje baba plak dhe me menge te grisuara qoft nuk te turperon .

  Indian - Kripen e vlersojm kur nuk e kemi , dhe vleren e babait pas vdekjes se tij .

  Gjermane - Babai qe le djem prapa nuk ka vdekur .


  Babe e bir

  Agleze - I ati koprac e i biri doreleshuar .

  Libaneze - Une them qe djali im eshte rrugac , por nuk dua qe ta degjoj nga te tjeret .

 6. #6
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Spanjisht

  • En boca cerrada no entran moscas.
  • Amistades y tejas, las mas viejas.
  • A lo hecho, pecho.
  • La experiencia es la madre de la ciencia.

 7. #7
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  En dcembre fais du bois
  Et endors toi.


  (Dimri do dru e fasule :D)

  Quand il n'y en a plus,
  Il y en a encore.


  (Kur nuk ka me, ka akoma)

  Quand on n'a pas ce que l'on aime,
  Il faut aimer ce que l'on a.


  (Shtriji kembet sa ke jorganin ose
  Merre me leng se mishi shkoi ose
  Kur ske pula ha sorra)

  Perkthimet jane pak te peraferta se i kam harruar pak fjalet e gjyshes, por ndonje qe merr vesh frengjisht, mund te me ndihmoje :)

 8. #8
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  Dum felis dormit, mus gaudet et exsilit antro
  When the cats fall asleep, the mouse rejoices and leaps from his hole.
  -------Unknown

  Malum vas non frangitur
  A bad vase doesn't break.
  -------Unknown

  Si tacuisses philosophus mansisses
  If you had kept quiet, you would have remained a philosopher.
  -------Unknown

  Non olet.
  It (the money I'm getting for this lousy job) doesn't stink.
  -------Unknown

  Horas non numero nisi seranas.
  I don't count the hours unless they are bright.
  -------Common inscription on sundials.

  Sunt pueri pueri, pueri puerilia tractant.
  Boys are boys, and boys do boy-stuff. (ie, boys will be boys)
  -------Unknown

  Mulier cupido quod dicit amanti,
  In vento et rapida scribere oportet aqua

  What a woman says to her fond lover should be written on air or the swift water.
  -------Catullus

  Risu inepto res ineptior nulla est
  Nothing is sillier than a silly laugh.
  -------Catullus

  Nihil tam absurdum, qhod non dictum sit ab aliquo
  There is nothin so absurd as not to have been said by a philosopher
  -------Cicero

  Occidit miseros crambe repetita magistros.
  Repeatedly reheated cabbage will kill the poor teachers.
  -------Juvenal

  Calvo turpis est nihil compto
  There's nothing more contemptible than a bald man who pretends to have hair.
  -------Martial

  Si post fata venit gloria non propero
  If fame comes after death, I'm in no hurry for it.
  -------Martial

  Nihil homini amico est opportuno amicus
  There is nothing more friendly than a friend in need.
  -------Plautus

  Homo homini lupus.
  One man is a wolf towards the other (man).
  -------Plautus
  My silence doesn't mean I am gone!

 9. #9
  ITALISHT!  Non c' due senza tre.
  (nuk ka 2 pa 3)


  Al cuor non si comanda.
  (zemra nuk komandohet)


  A pagare e a morire c' sempre tempo.
  (per te paguar dhe per te vdekur ka gjithmone kohe)

 10. #10
  A ogni uccello il suo nido bello - nuk ka si shtepia jote

  A rubar poco si va in galera, a rubar tanto si fa cariera - te vjedhesh pak shkon ne burg, te vjedhesh shume ben kariere (hmmm, me siguri kete proverb kane parasysh politikanet tek ne :p)

  Chi pi sa, meno crede. - sa me shume di, aq me pak beson

  Fidarsi bene, non fidarsi meglio - te besosh eshte mire, te mos besosh edhe me mire

  Il tempo guarisce tutti i mali - koha sheron cdo plage

  Un nemico troppo e cento amici non bastano - nje armik eshte shume, njeqind miq nuk mjaftojne

  Le cose rare son le pi care - gjerat e rralla jane me te vyerat
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 11. #11
  Dal frutto si conosce l'albero.
  (nga fruti njihet pema)


  Batti il ferro finché è caldo.
  (bjeri hekurit deri sa eshte i nxehte)


  Chi ben comincia è alla metà dell'opera.
  (kush fillon mire, eshte ne mes te punes)


  Chi di speranza campa, disperato muore.
  (kush jeton me shprese, i deshperuar vdes)


  Chi disprezza, compra.
  (kush percmon, blen)

 12. #12
  satyr Maska e Gunnar
  Antarsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  keto me poshte nuk jane proverba me kuptimin e plote te fjales po them se do te kthehen ne te tilla pas 1 shekull psh. ne fakt ishin edhe komike prandaj po i postoj.

  All of us could take a lesson from the weather. It
  pays no attention to criticism.

  In the 60's, people took acid to make the world weird.
  Now the world is weird and people take Prozac to make
  it normal.

  Never take life seriously. Nobody gets out alive
  anyway.


  P.S.te me fale hapesja e temes po jane ne anglisht :(
  To look life in the face....

 13. #13
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  一条中国谚语是对于一只阿尔巴尼亚耳朵的没有什么东西

  恶魔
  wrong verb

 14. #14
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Kjo me siper shqip eshte:

  Nje proverbe kineze per nje vesh shqiptar eshte asgje
  Djalli


  Perdora:
  freetranslation.com
  dhe babelfish.altavista.com
  wrong verb

 15. #15
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  grazie per perkthimin Diabolis

  Mientras se gana algo, no se pierde nada

 16. #16
  Como canta el abad,
  Responde el sacristan.

  El que mucho abraja,
  Poco aprieta.

  Cuando chupa el abeja, miel torna;
  Y cuando el araa, en ponzona.

  Puerta abierta,
  El santo tienta.

  En casa abierta,
  El justo peca.


  Buen abogado, mal vecino. (nuk kane mendim te mire per avokatet spanjollet :D)

  Quien abrojos siembra,
  Espinas coge.


  Ni absente sin culpa,
  Ni presente sin disculpa.
  (shprehja e mia me e preferuara nga keto qe solla)

  Del dicho al hecho,
  Hay gran trecho.
  (me te thene e me te bere, eshte ne mes nje lum i tere.)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lioness : 14-12-2005 m 23:44

 17. #17
  NJi kerkese kisha un nese ja mundesi, qe tna i perktheni per ne qe nuk i dim ato gjuhe te huaja! :D


  flm

 18. #18
  revolucionar Maska e bOndi_oo7
  Antarsuar
  18-10-2005
  Vendndodhja
  Shkup
  Mosha
  38
  Postime
  705
  I'ts nice to be important,but more important to be nice.
  ( Eshte mire te jesh i rendesishem, por me e rendesishme eshte te jesh i mire)

  A little knowledge is a dangerous thing
  ( Te kesh vetem pak dituri,eshte gje e rrezikshme)
  Pun, djers, dashuri mes njerzve dhe ndaj atdheut.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Nerona
  Antarsuar
  30-01-2006
  Postime
  15
  Miti I sizifit, Albert Kamy

  - njerzit vet prodhojn jonjerzoren
  - krimbi gjendet n shpirtin e njeriut
  - nuk ekziston prvoja e vdekjes

  Populli

  - pas lotve syt shohin m mir


  anonym

  - pamarrparasysh sa keq sht thyer zemra jote, bota nuk ndalet pr shkak t pikllimit tnd
  The hardest years in life are those between ten and seventy.

Tema t Ngjashme

 1. Fjal t urta
  Nga zemri n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 377
  Postimi i Fundit: 26-02-2019, 15:24
 2. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 05-04-2010, 18:49
 3. Fjal t urta dhe proverba n Gjuhn shqipe
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 28-08-2007, 05:42
 4. Proverba
  Nga FLORIRI n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 19-05-2007, 00:13
 5. Thnie dhe Proverba
  Nga StormAngel n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 174
  Postimi i Fundit: 14-03-2005, 11:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •