Close
Faqja 3 prej 33 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 641
 1. #41
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime

  Lightbulb

  Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
  Mat. 26:53 η δοκεις οτι ου δυναμαι παρακαλεσαι τον πατερα μου και παραστησει μοι αρτι πλειω δωδεκα λεγιωνας αγγελων
  (shqip)
  A kujton ti, vallë, se unë nuk mund t`i lutem Atit tim, që të më dërgojë më shumë se dymbëdhjetë legjione engjëjsh?
  Ketu kemi foljen δοκεω (dhoqeo) qe perkthehet kujton
  tek I Kor. 12:23 kemi: και α δοκουμεν ατιμοτερα ειναι του σωματος τουτοις τιμην περισσοτεραν περιτιθεμεν και τα ασχημονα ημων ευσχημοσυνην περισσοτεραν εχει
  ne shqip: dhe ato që ne i konsiderojmë më pak të nderuara, pikërisht ata rrethojmë me më shumë nderim; dhe të pahijshmet tona kanë më tepër hijë.
  E shikon tani se fορμα δοκουμεν eshte shumes i δοκω dhe perkthehet konsiderojme (=mendojme).
  Shiko tani nje forme tjeter:
  tek II Kor. 10:9 kemi: ινα μη δοξω ως αν εκφοβειν υμας δια των επιστολων
  dhe ne shqip: Nuk dua të dukem se po kërkoj t`ju tremb me letrat e mia.
  Pra folja δοξω (dhokso) qe eshte forme tjeter e foljes δοκεω-ω
  u perkthye prape me foljen te dukem.
  Mendoj se tani qe e bera akoma me holle u bera me shume i kuptueshem.
  Tano; po sikur perkthyesi t'i kishte perkthyer keshtu si do t'i rendis me poshte, cfare ndryshimi do vije re ne kuptimin e fjalive ti?

  A te duket, vallë, se unë nuk mund t`i lutem Atit tim, që të më dërgojë më shumë se dymbëdhjetë legjione engjëjsh?

  Dhe ato që na duken më pak të nderuara, pikërisht ata rrethojmë me më shumë nderim; dhe të pahijshmet tona kanë më tepër hije.
  A nuk kane te njejtin kuptim?
  kur nje dicka " te duket" ashtu apo keshtu, a nuk po "mendon" qe eshte ashtu?
  kur nje dicka e konsideron(qe nuk eshte shqip fare nder te tjera) si te tille apo t'atille, mos valle nuk te duket ne te vertete qe eshte ashtu?
  A nuk te duket edhe ty qe fjala shqipe "duk,/-et/em/je" eshte shume e gjere ne kuptime per t'e sqaruar me nje perkufizim te vetem?
  Sidoqofte mendoje pak vete...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 11-01-2006 mė 12:07

 2. #42
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Sec me tingellon ti pak si profesori i latinishtes ne fakultet......K.Qiriazati...
  Me c'kuptim?

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  dihet se italishtja e sotme eshte gjuha e folur e njerzve te thjeshte ne gadishullin apenin.. qe para shekullit te 10-te ndoshta.. pas Krishtit e mori formen e te shkruarit Letrarisht ne shkrimet e rilindasve italian sikurse Dante Aligieri me shoke ktu e 700 vjet me pare..
  Pra populli italan..kur thone leberit.. e la Latinishten e filloj te bubrroje ne italisht ktu e 1000 vjet me pare..

  Nashi.. Po me Gėrqishten (kur thone tosqit) ate klasiken te lashten gjuhen e Ellades.. se vjeter cfar u be..
  Kur filloj levrimi i gerqishtes se re.. i kesaj qe flet e shkruan sot populli ine mik Grek?

 4. #44
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ne latinishte kur duam te themi me duket ose duket perdorim fjalen decet. Mua me duket pra me shume nje huazim nga latinishtja sesa nga greqishtja.

 5. #45
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  dihet se italishtja e sotme eshte gjuha e folur e njerzve te thjeshte ne gadishullin apenin.. qe para shekullit te 10-te ndoshta.. pas Krishtit e mori formen e te shkruarit Letrarisht ne shkrimet e rilindasve italian sikurse Dante Aligieri me shoke ktu e 700 vjet me pare..
  Pra populli italan..kur thone leberit.. e la Latinishten e filloj te bubrroje ne italisht ktu e 1000 vjet me pare..

  Nashi.. Po me Gërqishten (kur thone tosqit) ate klasiken te lashten gjuhen e Ellades.. se vjeter cfar u be..
  Kur filloj levrimi i gerqishtes se re.. i kesaj qe flet e shkruan sot populli ine mik Grek?
  Ketu Brar duhet te themi me pare se gjuha kur eshte e shkruar ka nje evolucion shume te ngadalshem sesa gjuha qe nuk shkruhet. Nje gjuhe si shqipja nga Buzuku deri tek Rilindja pati nje evolucione te madh ne tre shekuj se veprat e shkruara ishin te paketa. Kurse nga shekulli i XVIII deri me sot gjuha shqipe eshte pothuasje e njejte.

  Keshtu edhe me greqishten, nga shekulli i XIII p.K qe kemi tabelat e Mikenes deri tek Homeri (shek. i VIII p.K) u zhvillua shume. Nga shekulli i VIII p.K - V p.K qe nuk kishim shume vepra prape evolucioni ishte i shpejte. Por nga shekulli i V (epoka klasike) deri ne renien e Konstandinopojes kishim nje evolucion me ritme te ngadalta.

  Greqishtja ndahet ne tre kategori te medha, e vjeter, e mesme (bizantine) dhe e re. nga Shekulli i 8-te p.K-deri ne shekullin e 3-te pas Krishtit eshte e vjetra, deri ne shek. e 15 ajo bizantine dhe deri me sot e reja.

  Ketu, per greqishten dua te them se gjuha e vjeter ishte dhe ajo zyrtare. Pra ne gjithe historine kemi dy gjuhe qe perdoreshin, ate te vjetren (ose zyrtare dhe te shkrimtareve) dhe ate te re (ose laike). Ne Bizant bile shume shkrimtare shkruanin (qe te duken me te mocem) greqishte me te vjeter nga ajo e vjetra.

  Edhe ne popujt e perendimit gjuhet etnike ishin me shume gjuha laike, e popullit, kurse shkrimtaret dhe shkencetaret shkruanin latinisht (ne te gjitha vendet e Evropes). Gjer ne shekullin e 17 shkencetaret gjermane shkruanin vetem ne latinisht.

 6. #46
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime

  Lightbulb

  Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
  Ne latinishte kur duam te themi me duket ose duket perdorim fjalen decet. Mua me duket pra me shume nje huazim nga latinishtja sesa nga greqishtja.
  Po pse or milet na e ben kategorike qe shqipja huazoka dhe nuk eshte ajo qe jep hua?
  Po pse a derebardhe nuk mendon dot te kunderten?
  Sa pune te prishka shqipja more Tan!!!
  Po s'e ke megjithmend ti, jo, se krokodil me proteza je.

 7. #47
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Po pse or milet na e ben kategorike qe shqipja huazoka dhe nuk eshte ajo qe jep hua?
  Po pse a derebardhe nuk mendon dot te kunderten?
  Sa pune te prishka shqipja more Tan!!!
  Po s'e ke megjithmend ti, jo, se krokodil me proteza je.
  O Britney, ka nje mije menyre per ta vertetuar dhe njera nga ato eshte se fjala decet perdoret para se roma te behet fuqi e madhe dhe para se te kete mareveshje te c'do lloji me iliret.

 8. #48
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime

  Lightbulb

  Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
  O Britney, ka nje mije menyre per ta vertetuar dhe njera nga ato eshte se fjala decet perdoret para se roma te behet fuqi e madhe dhe para se te kete mareveshje te c'do lloji me iliret.
  Dhe kjo te ben te perjashtosh kategorikisht qe romaket mund ta kene huazuar para se Roma te behej Amerike(superfuqi)? Apo romaket nuk duhet te kene asnje lidhje me shiptaret e sotem? Se ndoshta nuk ishin fiset trojane qe e themeluan ne bulkun etrusk? Apo dhe ti na mendon qe shqipja eshte gjuhe e re?
  Cdo gje eshte e mundur shpirti, vetem shqipja te mos kete asnje merite.
  Ah te rrofte Greqia dhe filozofia greke ty!

 9. #49
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  32
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  feja e romakeve rrjedh nga feja e etruskeve,per kete ju sjell edhe fakte nese i deshironi.Ashtu sikur qe teologjia greke rrjedh nga Dodona pellazge.

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  danke chön tan hojzer.. per spjegimet..

  disa pyetje tjera..

  1- deri ne cilat vise neper euro-azi.. jan gjendur germat e greqishtes se vjeter?
  2- shkrimet ne kishat e vjetra te epokes bizantine ne shqiperi e gjetke ciles greqishte i perkasin..?
  3- Vllahia a eshte Dachia e vjeter?
  4-Cfar shkrimi kishin vllehet ose Daket kur aty erdhen Romaket?
  5- Ne Shqiperi njoh vlleh ( vlleh te llojit Bari-endacak qe leviznin deri ne koh te Zogut me bageti mes zones Gjirokaster-Korce) qe kan pasur kusheri ne greqi.
  Keta Vllehet ne Greqi sot a e ruajne te foluren e tyre.. ?
  6- A ka pasur dikur te krishtere katolike zona e Korces?
  7- Dicka mbi zonen e Shpatit te Elbasanit?
  8- Ne nje film me Koxhakun.. ngjarjet zhvillohen ne ca male te greqise maj te cilave ishin ca manastire te vjeter.
  Pse kaq lart e kaq te izoluar keto manastire e kta murgj kur mendon se ambjenti rreth tyre pra ne fshatrat poshte rrez maleve ishte ortodoks ..?
  Nga ruheshin keta?

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Anėtarėsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ne Shqiperi njoh vlleh ( vlleh te llojit Bari-endacak qe leviznin deri ne koh te Zogut me bageti mes zones Gjirokaster-Korce) qe kan pasur kusheri ne greqi.
  Keta Vllehet ne Greqi sot a e ruajne te foluren e tyre.. ?
  Ka mundesi jam gabim por me ndarjen e kufijve greqi-shqiperi u nderpre levizja e vllaheve nga banesat dimerore ne ato verore, a dicka e tille, nuk mbaj mend mire si e kam lexuar.

  Vllehet ne Greqi me duket jane shumica te helenizuar, vetem ndonje cift pleqsh ne ndonje fshat te humbur besoj flet akoma vllace. Vllahet e Shqiperise jane albanizuar ne shkalle te larte. Une nga ana e mamase jam vllah nga Voskopoja, nga ana e babait shqiptar nga Korca. Gjyshja ime flet vllace, por asnje nga femijet e saj nuk flet (tetot e dajat tim).

 12. #52
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Brari
  1- deri ne cilat vise neper euro-azi.. jan gjendur germat e greqishtes se vjeter?
  2- shkrimet ne kishat e vjetra te epokes bizantine ne shqiperi e gjetke ciles greqishte i perkasin..?
  3- Vllahia a eshte Dachia e vjeter?
  4-Cfar shkrimi kishin vllehet ose Daket kur aty erdhen Romaket?
  5- Ne Shqiperi njoh vlleh ( vlleh te llojit Bari-endacak qe leviznin deri ne koh te Zogut me bageti mes zones Gjirokaster-Korce) qe kan pasur kusheri ne greqi.
  Keta Vllehet ne Greqi sot a e ruajne te foluren e tyre.. ?
  6- A ka pasur dikur te krishtere katolike zona e Korces?
  7- Dicka mbi zonen e Shpatit te Elbasanit?
  8- Ne nje film me Koxhakun.. ngjarjet zhvillohen ne ca male te greqise maj te cilave ishin ca manastire te vjeter.
  Pse kaq lart e kaq te izoluar keto manastire e kta murgj kur mendon se ambjenti rreth tyre pra ne fshatrat poshte rrez maleve ishte ortodoks ..?
  Nga ruheshin keta?
  1. Germa greke ne shtylla, buste per edhe tempuj, amfiteatre (si p.sh. ne Iran) jane gjetur deri ne Pakistan (Vaktriani) dhe kronologjikisht i perkasin epokes se Aleksandrit te Madh dhe epokes se me vonshme helenistike.

  2. Keto shkrime i perkasin greqishtes se mesme me te shumtat dhe te re por qe shkruhen me germa bizantine. Keto shkrime shume here jane me gabime drejtshkrimore qe tregon se piktoret mund te ishin dhe shqiptare

  3. Vllahia eshte nje pjese e dakise se sotme

  4. Autoret greke dhe romake (te lashte) i pershkruajne daket si barbare dhe te eger. Nuk kam lexuar per germa qe te perdornin daket, nuk mund te pergjigjem me siguri

  5. Sic tha edhe King_Gentius rralle do gjesh te rinj qe te dijne vllace. Me te shumtit jane pleq ne vshatrat e Janines (si Qefallovriso qe quhej ne kohen e Turqise Mexhitje, ne Vishani dhe gjetke). Jane te grekezuar plotesisht. Ne fshatin tim (nje fshat afer kufirit) ne zonen e Gjirokastes kishim vllej qe kishin ardhur rreth viteve '50. Ata ngriten shtepi ose zune te aratisurve dhe u asimiluan plotesisht me vendasit. Brezat e rinj e mesonin vllacen dhe keshtu dinin tre gjuhe. Vllace qe flisnin ne shtepi, greqishte qe flisnin ne fshat (por qe e dinin dhe te moshuarit sepse kishin kullota dhe ne greqi) dhe shqip qe mesonin ne shkolle. Nga shoket qe kisha (dhe kam) mesoja tek tuk ndonje fjale. Eshte nje dialekt i rumanishtes. Pas trazirave te '97 ne Gjirokaster u vendosen trupa Rumune dhe kaluan edhe nga fshati im, vllahet ishin te vetmit qe i kuptonin se flisnin afersisht te njejten gjuhe.

  6. Nga sa di une, jo

  7. Nuk kam informacione

  8. Nese kuptova mire e ke fjalen per nje vend qe quhen 'Meteora' qe jane ne Thesali. Keto u ndertuan pas pushtimit te turqve qe te rruajne besimin e tyre nga persekutimet. Me te shumtat ishin manastire grash.

 13. #53
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Flmn tan hojzer..

  Je nje enciklopedi ne biciklet..
  lol.. e them ne biciklete se.. sepse besoj se nga studimet nuk do jesh bere tip i biznesmeneve qe te jec bere me bemevera.. e foristrada.. lol.

  te uroj suksese ne fushen tende te Historise..

 14. #54
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Seminarist, ne nje teme qe hape tek forumi i protestanteve permende Iannin dhe Iamvrin. Dua te te bej nje pyetje..

  Ke lexuar librin: Iannis kai Iamvris, nga Sakkos??

 15. #55
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Tann,

  jo, nuk e kam lexuar. Pse?

 16. #56
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Hic, kisha lexuar nje liber per traditen dhe Ian. me Iam. dhe thashe mos e kishe lexuar dhe ti..

 17. #57
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime

  Lightbulb

  Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
  2. Keto shkrime i perkasin greqishtes se mesme me te shumtat dhe te re por qe shkruhen me germa bizantine. Keto shkrime shume here jane me gabime drejtshkrimore qe tregon se piktoret mund te ishin dhe shqiptare.
  Uh Uh... Po mire pikturistet mund te na kene qene injorante, po prifterinjte? Apo dhe ata e dinin keq greqishten? Apo nuk eshte e vertete qe gjithe liturgjia behej ne greqisht(pavaresisht se kuptonte apo jo njeri)... Apo beheshe prift krejt pa dije dhe pa shkolle? E keta prifterinj, nuk i kapnin dot gabimet?
  Jo se per vete di gje, se greqishtja ne ungjill nuk me ka interesuar kurre, per shkakun e thjeshte te nacionalizmit te semure grek. Thjesht me beri pershtypje shpjegimi yt zoti fil, se si ti, duhet te jene te shumte ata qe mendojne ashtu.
  Po nje gje qe di une, dhe kete e di me siguri, eshte qe shume gjera qe kane te bejne me ceshtjen nuk jane marre parasysh, dhe jane marre parasysh ca gjera te tjera qe nuk kane lidhje fare.(nacionalizmi grek, dembelizmi i "historianeve" per te hulumtuar per te verteten; fondet qe nuk clirohen nese zbulimi nuk eshte i klasit "GREK", etj.)

 18. #58
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Britney
  Na e gjeti edhe te pabanuar fare(vazhdoje; e banuat ju, apo jo?), Jo per gje, po na e kaloi Spanjen, Portugaline, Marokun, dhe nuk pati asnje banor aty, edhe nese kishte, ata ishin alergjike ndaj ujit!!!
  Hmm, je interesant ti...

  Pa cito, ku thash une se i gjeti keto vende te pabanuara. Ta moren mendjen e mocionet dhe nuk di te lexosh (apo te kuptosh)?

  Po pse o i vobeket nuk na thua qe indianet u greqizuan? Po pse ore nuk na thua qe flasin greqisht; qe jane demokrate te flakte si greket, qe jane kristjane te flakte si greket, etj etj etj?
  E njejta pergjigje me lart

  Nese ata te lashtet ishin greke, ju asqe jeni fare, se nuk keni asnjefare lidhje me ta. Ose, nese ju jeni greke, lumi i marrte ata, se vetem greke nuk kane qene. O njeri, nese te ka mbetur ndopak llogjike, ju jeni shqiptare, se shqiptare i keni te gjithe heronjte kombetare; jeni shqiptare, se shqiptaret ju bene shtet. Jeni shqiptare, pavaresisht se nuk e keni bekim nga Zoti per te folur gjuhen e eterve.
  Tani flet si i derguar i Zotit? (Mos valle degjon dhe zera?)

 19. #59
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Britney une nuk do rri qe te mbush mendjen ty. Sa per ikonografine bizantine kane shkruar shume autore ne Shqiperi. Mund te lexosh shkrimet e theologut te mirenjohur Dhimiter Benduli. Kaq

 20. #60
  MaCuRRe Maska e night_man
  Anėtarėsuar
  09-01-2006
  Vendndodhja
  LaPRaKa CiTy
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Cool

  Citim Postuar mė parė nga Seminarist
  Tannhauser


  cfare ke per te na thene ndonje gje ne lidhje me ngjashmerine e fjaleve ne greqishten e vjeter me ato shqipe?

  Kur pata filluar te studioj pak greqishten e vjeter, kam hasur ne fjalet


  poneo; parakeo qe kane te njejtin kuptim me ato ne shqipen e sotme, punoj; flijoj (paraqes), sepse flijimi eshte nje dhurate qe qitet para, ose paraqitet.
  E para ste lejohet te thush ngjashmeria e shqipes me greqishten se sa per dijeni shko lexo iher librin iliret e vjeter ku flet per pellazget dhe aty shef se sa fjal shqipe(pellazge)jan marre nga helenet dhe i kan shtuar nga nje os ose ios prapa dhe i kane privatizuar
  1 me dore e dyta greket vertet mund te jen njof ne histori me shume se ne pasi politika e vendit tone ka qene berrnut nga kjo ane po shqiptaret jan populli me i vjeter ne ballkan
  kaq kisha une

Faqja 3 prej 33 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. "Thoti fliste shqip"
  Nga ALBA nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 26-11-2015, 15:49
 2. Atlantis nė Shqipėri
  Nga SyntheticZero nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 636
  Postimi i Fundit: 01-09-2015, 14:36
 3. Illiristika - Nezir Myrta
  Nga Henri nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 17:47
 4. Pėrgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 07-07-2009, 15:33
 5. Pastėrtia e Gjuhės Shqipe
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-03-2003, 02:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •