Citim Postuar mė parė nga Tannhauser Lexo Postimin
Qe te mos te te ngelet qejfi urdhero c'fare do te thote Ahileus (Αχιλλευς), emer qe ndeshet per here te pare ne tabelat e Linearit B si: a-ki-re-u ketu e 3500 vjet.

A (qe eshte nyje mohuese-kundershtuese ne greqisht, 'α' στερητικο) + hilon (χιλον=ushqim i njome εξ ου και στα ελληνικα χλωρη τροφη). Pra Ahileas (qe ne shqip ka kaluar Akili ose Arqile) eshte ai qe nuk eshte ushqyer me ushqim te njome, te fresket.

Dakord?

dhe qe te bindesh per fjalen ar (qe nuk besoj te bindesh por nejse):

ar m. <flori>>, i arte, praroj <<laj me flori>>, ne Kalabri (Giordano) i arem, e arme, arisenj. Prej lat. aurum, me reflektim au:a, Donzon 2, Miklosich AF II 4, G. Meyer 14, Meyer-lubke Gr Gr I2 1047. Sh. dhe Puscariun EW 160, Tagliavini 211.

Dakord edhe me kete???
Po rilexoja kete teme dhe pashe nje versionin e Tannhauser per Akilin. Te gjithe ju qe keni hyre ne debat me te, duhet ta falenderoni dhe jo ti kunderviheni per ate qe ka shkruar.Se kuptoj pse keni hyre ne debat me te. Ai e thote qarte. a-ki-re-u ketu e 3500 vjet ! Historia nuk behet me gjak ne koke dhe me njerez qe nuk dine shqip.Por nuk behet as nga njerez qe cdo gje te shkruar me simbole greke (spo them shkronja greke), duan ta bejne greke. Tannhauser e merr "a-ki-re-u" te 3500 vjeteve me pare dhe e rishkruan me simbole greke dhe e nxjerr qe ky nuk hante ushqim te freskte.Pra i binte te hante konserva,kerma ose dhe(balte), se nuk kish ku gjente gjera te freketa.As bar nuk gjente ai te hante?Ku rronte ai ne shkretetire? Me keto qe po lexoj ketu nga Tannhauser po mendoj ne jane vertet shpikje greke (3500 vjet me pare nocioni i Greqi nuk egzistonte) simbolet greke apo i kane perdor te tjere dhe meqe vazhduan te perdoren ne zonen/vendet, qe me vone perbene/formuan ate qe njohim si Greqi , duhet te jene patjeter greke ? Si mund te jene greke kur nuk mund te shpjegojne as gjerat me te thjeshta ?Si mund te jene greke ku dikush i lexon sot dhe thote jane greke por nuk ja u di kuptimin apo nuk nxjerr dot kutpimin e gjerave qe per dike tjeter jane te qarta si drita e djellit ?Po pranoj versionin a-ki-re-u dhe nuk po hyj e te trajtoj versionet - aq i lehti, qiellori apo ku di une. Vendosja e emrave 3500 vjet me pare apo dhe me vone nuk ka qene hobi. Nje qe hante gjera jo te fresketa mbase s'do meritonte te kishte as emer e jo me teper te qe emri i nje prej aktoreve kryesore te Trojes. Viheni veten 3500 vjet me pare ose 2500 vjet.Vetem duke u perpjekur te mendoni si ata do te mund te harrini te kuptoni dicka.Ata nuk kishin facebook apo instagram te benin selfije.Thone qe ata benin belfije ( po pa smartphone) se e benin natyralce me njeri tjetrin. Pra emrat kur viheshin bazoheshin ne dicka vitale, ne karakteristika te vlefshnme te tyre, ne karakteristika dalluese. Kujtoni indianet native te amerikes qe emrat deri ne vitet 1700-1800 i kishin: hunda e madhe, pupla e zeze, hija e gjate etj. (karakteristika qe vinin nga tipare te atyre vete). Por meqe u zgjata mbase shume dhe dikush do thote po ben histori a cfare ...pse nuk na thua nga vjen a-ki-re-u ? E ka thene Tannhauser , dhe vjen nga 3500 vjet me pare e pandryshuar hic ! A-k(i)-re-u ! A (asht) Kreu ! Si i bije ? Udheheqesi ? I pari ? Prijes ?Une nuk pa hyj tani te bej bashkim fjalesh apo ti kombinoj ato.Une thjehst po lexoj shqip sot mbas 3500 vjetesh.Pa perkthyes dhe pa artifica.Une nuk e besoj se nje femije qe ka lindur 3500 vjet me pare apo do te lindte ne dite e sotme, prinderit te pranonin t'i vinin emrin :ai qe ha kerma , apo qe ai qe ha konserva.Nuk besoj se ndjenja njerezore( e amesise dhe atesise) te kete qene kaq e ndyshme sa te mos krahasohej as me dashurine qe ka dhe shatza per pjellen e vet. Thua dikush do ti vinte emer kaq perbuzes pjelles se vet ? Kaq shume do ta urrente ? Po ta urrente kaq shume pse do ta rriste dhe nuk do ta vriste ? Aq me shume kur eshte e njohur legjenda se si mema e lau akilin duke e mbajtur nga thembra (s'dua te vazhdoj akoma se si e qysh).
Hidhni nje sy ketu
Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Myrmidons
.Kam qene shume i intriguar nga fakti se pse Akili i Myrmidoneve ( qe diku kam lexuar versionin e Mir-mi-don ose Mird-di-tor ) thuhej se ishte nga fisi i milingonave. Myrmidon nuk ma mbushte mendjen si milingone. Ne shqip ne perdorim milingone ose mize dheu . Mbaj mend qe gjyshja ime ( i ndrite shpirti aty ku eshte ), thoshte melingo. Por dhe mize dheu. Melingo ose mbase Mel-ne-go (mel per grure,/fare; Mel - ermi pergjithesues per farezat e grurit, tersheres etj) ose Merr - ne -goje (gole) -(sepse milingona transporton ushqimin duke e marre me goje - gole ( thuhet ne jug )) prap me fuste ne qethull kur emrin e kisha perpara vetes. Ne shqip perdoret fjale mize dhe per mizat qe fluturojne (fluturake) por askush sy thote atyre mize dheu sepse ato nuk rrine ne dhe. Por dime qe milingonat nuk jane thjesht miza dheu por dalin dhe nga vrimat e mureve. Ne jug mizave te dheut u therritet dhe miza muri. Pra kaq qorra thua te jene pseudo shkencetaret te shohim apo te kuptojne ceshte murrmiza? Po kjo eshte normale per dike qe sic thashe me siper e sheh te shkruar me simbole greke dhe do ta interpretoje si greke (me deshiren apo injorancene e tij). Ne qoftese dikush murmiz do e shkruante me shkronja arabe - do pranoninm se eshte arabe ? Nje kuriozitet i lexuar diku ( qe tani s'e mbaj mend),por mund ta gjeni ne internet. Versioni i pare i "Lulet e veres" te Naim Frasherit eshte botuar i shkruar me shkronja arabe. Po te ma japesh mua sot (apo dikujt qe nuk di te lexoje arabisht ) , sdo marre vehs asgjje.Po tja japesh ta lexoje nje arabi ai do ta lexoje (se eshte shkruar me shkroanjat qe ai i njeh ) por sdo te kuptoje gje., Por po ta lexoje arabi dhe ta degjoj une apo cdo kush qe di shqip do e kuptoj lehtesisht.Shqipja ka 36 shkronja ( apo simbole ) jo per hobi. Ata qe vendosen te benin kete alfabet jane bere dicka gjeniale.Po te perrpiqesh te shkruash shqipen me alfabet tjetert (greek psh.) do e shperfytyrosh se ka tinguk qe ne greqisht nuk egzistojne por dhe kombinimet qe shjronjave per te prodhuar nje tjeter te ngjashem/ te perarrueshem me te shqipes do qe fare artificial. Ky eshte fakti q e kur lexojme pjese shqip(te vjetra), te shkruara me simbole (shkronja) greke , sirilike apo etc. kuptmi behet i veshtire ose shperfytyrohet. kjo per vete faktin e thjeshte se dikush afron/kombinon dy simbole te prodhonje nje tingull shqip e dikush kombinon dy te tjera.Une do preferoja qe nje si Tannhauser te me lexonte (skrimet e vjetra - qe greket e sotem i hyjne shkolles me vite te mesojne si te gjejne artfica te lexojne e si te gjejne menyre ti bejne greke me cdo kusht) e une te degjoja e te kenaqesha me domethenjijen e fjaleve 3500 vjecare pa i hyr shkolles hic. Kur do te zberthesh nje fjale nuk mjafton thjesht : simbole grek -eshte greke ose bashko dy fjale e nxire greke. Origjina e fjaleve ose emrave sidomos te perendive nuk behet thjesht me mendimin ose manine per ti bere shqiptare apo greke me cdo kusht.Jo. Zberthimi eshte per ti dhene cdo gjeje vendin qe meritojne te kene. Po qe greke - eshte greke dhe duhet ta pranojme, por qe shqipe duhet pranuar si e tille.
Fare shkurt ca fjale :
Aferdita (pavaresisht copy+paste) q ee gjen dhe nga shume pseudo linguiste boterore me duket me e afert me ate qe dhe vete greket e shqiptojne Afro+Diti (mire afros qenka shkuma po Diti apo Deti ( e me dy pika qe i thone vlonjatet ca eshte ?). Ne shqip kemi fjalen shkume ( shkumibini ka te beje me shkumen ? nje maqedonas nja 18 vjet me pare me thote ai lumi juaj qe ka shkume dhe e qe i vjen emri nga shkuma - po ai nga e dinte ?) - Pra ajo qe afron - deti , apo afer -detit ( ajo qe lindi nga det, ajo qe u afrua nga deti ).
Olimpi ? Nga legjenda qe vendit ku rrinin perendite ? Ku rrinin "aty mbi" dhe veshtronin punet e botes ? Ai mund te quhet ai vend apo aty ku rrinin ata ? Ulur +Mbi ? Spo e lidh me fjalet Ulur dhe Mbi per ta bere shqiptare , por e lidh me legjenden dhe kuptimin. Ata rrinin ulur mbi - thuhet kudo ne libra.
Dodona ? Une jam per Do Do Ne ( Do Dhona ). Ne nje tempull si ai i Dodones shkohej te merrej njohuri per fatin tend pra per te ardhmen, per ate qe ti doje apo deshiroje te dije . Pra shkoje te merrja nje dije. Shkoje te merrje ate qe deshe Pra shkoje te dije ate qe doje. Pra Doje ate qe Doje (ose tempulli me pellat e saj fat-thenese te ofronte si sherbim ate qe doje - te jepte Done - dhone - deshiren , dijen,fatin).
Sa per Udhe + Heqes (mbase dhe gjetsia ose treguesja ). A nuk ju duket intriguese qe sot akoma ne Shqiperi thuhet : Hiqna Rrugen ose Udh(ne)Hiqna ? Kete ka linguist qe e kundershton dot ne bote ?
Ne mund ti interpretojme fjalet si duam, por faktin jo ! Kjo eshte menyra se si duhet te perpiqemi te gjejme origjnen e fjaleve jo e kunderta. Se ishte njeriu qe beri fjalen dhe jo fjala e beri njeriun.
Sa per pjesen e dyte te atyre qe ka shkruar Tannhauser ( lidhur me ar (in) se kuptoj se ku ka dash te dale ). Une nuk e di sa shqip foles qene ata qe ka renditur Tannhauser. Mjerisht si thuhet dhe tek Prologu i Enigma e Gjuhes Shqipe e Robert d'Angely , marrin persiper te shkruajne liber te 13 njerez qe kane lexuar 12 libra dhe qe ne shumicen e rasteve nuk kane lidhje hic me njohurite baze te shqipes dhe vashdojne te shtojnee nje shtrese tjeter gabimi dhe injorance ne histori/gjuhesi.Nuk zgjidhet problemi i gjuhes ne cdo rast duke applikuar jo O u be Y jo S u be Sh jo B u be V (e ku di une) . Gjuhesia nuk eshte matematike.Miklosich ( emer qe e has tek ajo qe ka sjelle Tannhauser eshte kundershtuar me fakte tek Enigma nga Robert d'Angely - qe ishte bir i nje vashe shqiptareje me mbiemer Benja nga Permeti).