Close
Faqja 2 prej 33 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 641
 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-01-2003
  Vendndodhja
  mars
  Postime
  130
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  fjalet hyll ,det ,qiell,zot ,dit,diell,shi,buk,uj car rrenje jan mos jan kreke dhe keta
  kurre mos thuaj kurre

 2. #22
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime

  Lightbulb

  Shqipja eshte gjuha me e vjeter ne bote.
  Fjalet e pershkrimit te perditshem jane vetem njerrokeshe dhe permbajne vetem nga nje zanore.
  Natyre: tok', djell, hen', yll, det, lum, mal, kod'r, bor', shi, er', re, vap', ftoht, pem', pyll, dhe, uj', zjarr, etj etj etj.
  Kontakt i perditshem: at, buk', uj', kal'(AT), qen, dhi, cjap, mish, frym, krip, mjalt, ...+++ grur, thekr, okr, elb, moll, ftu', dardh, bar, mur, GUR.... PUN, gjah, hesht', shtiz'
  ZOT, fe,...
  Kok', qaf', dor', flok, sy, vesh, ball', goj', gjuh', dhemb, gisht, asht, koc, gjak, thu, kemb', bark, shpin', brryl, gju, lesh .... etj etj etj etj ...
  nuk behet fjale vetem per zanore te shkruara, por me teper te shqiptuara, rregull qe nuk vlen per disa gjuhe te tjera evropiane qe jane me shume se te parregullta ne te shkruar.
  Po ashtu edhe foljet e veprimeve te zakonshme, te perditshme:
  Bej, shoh, nij, prek, vras, lind, vdes, pafundesisht.....
  Po ashtu edhe mbiemrat dhe ndajfoljet...
  kuq, zi, bardh(parth), verdh,(i) madh, pak, shum, gjat(i), shkurt(i), fund, fill, etj pafundesisht....
  Vetem pse Shqiperia(Iliria, pellazgjia, epiri, maqedonia, dardania, azi e vogel, etj) eshte pushtuar rreth 20 here nga pushtues te ndryshem, nuk domethene aspak qe guret e fjalorit jane te huazuar.
  Shembull?
  Ne persishten e vjeter shume fjale tentojne te afrohen me shqipen; madje disa jane te njejta. (buf=buf... s'po i them ca te tjera se me thone "rrugac/q"). Vertet hordhite e Aleksandrit e sheshuan Persine, por ama u perballen edhe me nje kulture te zhvilluar, jo primitive.
  Historia na meson qe zakonisht pushtimet shoqerohen me import prej vendit te pushtuar tek vendi i pushtuesit. - Pushtimi i Persise solli ne Mesdhe pasoja te papritura....
  Te gjithe mendoni se fjala parajse eshte greqerisht, apo me prejardhje greke?
  Ja pra qe eshte fjale e importuar ne Ballkan prej hordhive Aleksandrine nga Persia; dhe nuk ka fare lidhje me greqerishten. Por, letersia greke e beri te njohur ne boten qe njohim sot. Ka dhe shume fjale te tjera qe jane te importuara, sikurse ka dhe shume te tjera qe i kemi eksportuar tej Eufratit. Nuk kam kohe t'i hyj asaj liste tani. Por, eshte e vertete qe shqipja ka huazime, megjithate, eshte idjotesi ta marresh per kapital pushtimin e Shqiperise si detyrim huazimi. Po, historiane idjote, te pagdhendur dhe qe nuk kane kohe apo leverdi te merren me shqipen apo shqiptaret, nuk vonojne te dalin ne deklarata idojte dhe shtien si pushke jevgu direkt! Perfundimet u behen te qarta derdimeneve, por se c'eshte analizuar nuk e merr vesh njeri i gjalle.
  Pushtimi romak i Shqiperise nuk eshte detyrimisht shkaterrim i kultures apo gjuhes shqipe; pse nuk mendohet asnjehere e kunderta? Pushtimi romak i Eladhes a solli shkaterrim te kultures greke apo perhapjen e metejshme te saj(psh, ca mendojne infektim te Romes)? - Pavaresisht se shoqeria greke kishte kohe qe ishte kalbur dhe rrenuar.
  Nese ky eshte fakt historik i pranuar nga te gjithe, atehere me rregull zevendesimi, sa fjale te pastra shqipe depertuan ne oborrin romak? Apo shtate perandore arriten te dalin nga Shqiperia(Kostandini i madh, Justini, Diokleciani etj...) dhe asnje fjale nuk u fol shqip per nente shekuj? Keto jane perralla me lugeter, jo me mbreter! Sic eshte e pabesueshme qe per shqipen eshte dale ne perfundimin qe eshte gjuhe indoeurpiane vetem ne shekullin e 19! -Aq shume eshte marre me te dhe me shqiptaret!
  Prandaj, te flasim drejt shoku historian grek, nese ke ndonje gje per te thene, thuaje ketu, e mos na dil dege me dege, peme me peme e pyll me pyll... Cabej me shoke jane vetem studiues te albanologjise; puna qe kane bere eshte e pamohueshme, dhe vertete kane dale ne perfundime, por mos i merr te gjitha per pik'cuditese! Asnjehere nuk jane perdorur te njejtat masa dhe gure peshe per studimin e dy gjuheve te ndryshme, detyrimisht edhe perfundimet nuk jane pare kurre krahasimisht. Le te studiojme greqerishten krahasimisht me shqipen, le te ndjekim te njejten metode edhe per perfundimet pastaj. Atehere le ta shohim se ku do dalim. Eshte kollaj te thuhet qe cdo gje eshte greke apo shqiptare, e njeres apo e tjetres, eshte veshtire te vertetosh nje pohim te tille kur degjuesi nuk eshte tuhaf apo derdimen i leshte. Gjithe te mirat...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 24-12-2005 mė 01:45

 3. #23
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Docetizmi (doketizmi)


  eshte emertimi per ate mesim heretik (si Islamizmi psh) qe mohon, nder te tjera, se Krishti u kryqezua ne te vertete.
  Sipas kesaj herezie, Krishti u duk sikur u kryqezua..


  Mirepo dokeo ne greqisht = dukem ne shqip dhe me duket si e njejta fjale.


  Eshte huazim?

 4. #24
  Perjashtuar Maska e bashki
  Anėtarėsuar
  22-12-2005
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  E kane huazuar greket nga pellazget.Kjo nuk do koment.

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-01-2006
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shiqoni se cfar dallimi ka greqishtja e re nga turqishtja!


  TÜRKISCH ENGLISCH NEUGRIECHISCH
  Adet Custom Adeti
  Afaroz Excommunicate Aforismos
  Aga Land owner Agas
  Ahmak Idiot Ahmakis
  Ahtapot Octopus Htapodi
  Alan Area, ground Alana
  Alarga Open sea, distant Alarga

  Aman For mercy's sake Aman
  Anadolu Anatolia (East in Greek) Anatoli
  Ananas Pineapple Ananas
  Anason Aniseed Anithos
  Anfora Anchor Amphoreus
  Angarya Forced labor Angaria
  Aptal Stupid Abdalis
  Apukurya Carnival Apokria
  Arap Negro, bogyman Arapis
  Arnavut Albanian Arnautis
  Asik Someone in love Asikis
  Atlet Athlete Athlitis
  Avanak Gullible, stupid Avanakis
  Ayran A drink Ariani
  Baba Father Babas
  Baca Chimney Batzias
  Bacak Leg, leg of trousers in G. Batzaki
  Bacanak Brother in law Batjanakis
  Baglama A string instrument Baglamas

  Bahce Garden Bahtses
  Bahsis Tip Baxisi
  Bakir Copper Bakiri
  Bakkal Grocer Bakkalis
  Baklava Baklava Baklavas
  Balta Ax Baltas
  Bamya Okra Bamia
  Barbunya A fish Barbunia
  Barut Gunpowder Baruti
  Battaniye Woolen Blanket Batania
  Batakci Swindler Bataxis
  Bayrak Flag Bairaki
  Bekar Batchelor Bekiaris
  Bekri Drunk Bekris
  Bela Trouble Belas
  Benzin Petrol, gas Benzina
  Bereket Abundance, plenty Bereket
  Beton Concrete Beton
  Bey Mr. Beis

  Bezelye Pea Bizeli
  Biber Pepper Piperi
  Biftek Steak Bifteki
  Bodrum Cellar, dungeon Boudroumi
  Bomba Bomb Bomba
  Bostan Vegetable field, garden Bostani
  Bora Storm Bora
  Boya Paint Bogia
  Borek Pastry, pie Boureki
  Bre Hi, you Vre
  Budala Idiot Boudalas
  Bulgur Boiled wheat Bligouri
  But Thigh Bouti
  Buz Ice, very cold Bouzi
  Buzuki Bouzouki Bouzouki
  Cacik A drink with cucumbers Tzatziki
  Caka Swagger, vanity Tsaka
  Cam Window pane Tzami
  Cami Mosque Tzami

  Cambaz Acrobat, dealer in G. Tzambazis
  Cenabet Crabbed person Tzanabetis
  Cep Pocket Tsepi
  Cereme Fine or cost of damage Tzeremes
  Cezve Coffee Pot Tzesves
  Ciger Liver, lungs Tziyeri
  Cimbiz Tweezers Tsimpida
  Cuce Dwarf Tsutzes
  Cadir Tent Tsiantiri
  Cakirkeyif Slightly drunk Tsakir-kefi
  Cali Thorny plant Tsiali
  Calim Flexibility, show off Tsalimi
  Cam Pine tree Tsami
  Canak Shallow bowl Tsanaki
  Canta Handbag Tsanta
  Capacul Untidy Tsapatulis
  Capari Weight anchor Tsapari
  Capkin Seducer, coquettish Tsahpinis
  Capraz Crossed Tsaprazi

  Cardak Hut of dried branches Tsardaki
  Carsi Market Charsi
  Carik Rustic shoe Tsarouhi
  Catal Fork Tsatala
  Catra Patra Stumbling speech Tsatra patra
  Cavus Sergeant Tsausis
  Cay Tea Tsai
  Celebi Pleasant man, mentor Tselebis
  Cember Circle Tsemperi
  Cengel Hook Tsingeli
  Ciklet Chewing gum Tsikla
  Ciftetelli A dance Tsiftetelli
  Ciftlik Large country estate Tsifliki
  Cifit Tight in money Tsifoutis
  Cimento Cement Tsimento
  Cinko Zinc Tsingos
  Ciftlik Big farm, property Tsifliki
  Cirak Apprentice Tsiraki
  Cipura A fish Tsipura
  Ciroz A fish Tsiros
  Coban Shepherd Tsobanis
  Corap Woolen sock Tsurapis
  Corba soup Tsorbas
  Corek Large bun Tsoureki
  Cotra File fish Tsotra
  Dalavere Trick, deceit Dalavere
  Dalga Wave (sorrow,love in G.) Dalka
  Dantel Lace Ntantella
  Darbuka Drum Ntarbuka
  Davul Drum Ntauli
  Defne Laurel Dafni
  Defter Notebook Tefteri
  Demet Bouquet Demati
  Dervis Dervish Dervisis
  Dert Sorrow, trouble Derti
  Despot Despot Despotis
  Diploma Diploma Diploma
  Direk Pole Ntereki

  Divan Sofa Divani
  Diyakos Deacon Diakos
  Dogru Straight Dogrou
  Domates Tomatoes Ntomates
  Dolap Cupboard Ntoulapi
  Dolma Stuffed leaves Ntolmas
  Drahoma Dowry Trahoma
  Duvar Wall Ntouvari
  Dumbelek Small drum Toumbeleki
  Dumen Rudder, steering wheel Timoni
  Dunya World Dounya
  Duzine Dozen Ntouzina
  Efendi Gentleman Afendis
  Eksen Axis Axonas
  Enginar Artichoke Anginara
  Evlek A measure of land Avlakia
  Falcata Shoemaker's knife Faltseta
  Fanus Lantern, lampglass Fanos
  Faras Dust pan Farasi

  Farfara Empty headed, frivolity Farfara
  Fasulye Bean Fasoulia
  Fener Lantern Fanari
  Ferman Sultan's word Firmani
  Fincan Cup Flitzani
  Findik Walnut Fountouki
  Firca Brush Vourtsa
  Firkete Hairpin Fourketa
  Fidan Plant, sapling Fidani
  Filozof Philosopher Filosofos
  Fisek Cartridge Fiseki
  Fistan Woman's dress Foustani
  Fistik Pistacchio Nuts Fistiki
  Fitil Fuse Fitili
  Fol Nest egg (Pros) Foli
  Fukara Poor,Hopeless Fukaras
  Gaf Mistake, blunder Gafi
  Gaile Care ,Difficulty Gaila
  Galeta Breadcrumbs Galeta

  Gargara Gargle Gargara
  Gazoz Fizzy water Gazoza
  Gem Horse bridle Gemi
  Gemici Sailor Gemitzis
  Gonder Flag pole Kontari
  Goril Gorilla Gorillas
  Gubre Manure, fertilizer Kopria
  Gugum Jug Gumi
  Gul Rose Yioulia
  Guverte Deck of a ship Kouverta
  Haber News Haberi
  Hali Carpet, rug Hali
  Halka Ring Halkas
  Hamam Turkish bath Hamami
  Hamal Porter Hamalis
  Hancer Short sword Hatzari
  Hanim Lady Hanoumi-Hanoumissa
  Hap Pill Hapi
  Harita Map Hartis

  Haram Waste, sin Harami
  Harem Harem Haremi
  Harman Blend Harmani
  Hatir For somebody's sake,favor Hatiri
  Hava Air, mood Havas
  Havyar Caviar Haviar
  Havuz Cistern, pool Havuza
  Hayvan Animal, beast Haivani
  Helva Halva, a desert Halvas
  Hendek Ditch Handaki
  Hoca Teacher, priest Hotzas
  Hora Dance Horos
  Horon Dance Horos
  Hovarda Extravagant, womanizer Houvardas (Kouvardas)
  Huni Funnel Honi
  Hurma Date Hurmas
  Huy Habit Houi
  Huzur State of harmony Houzouri
  Ibrik Pot Briki

  Ihlamur Linden Tree Flamouri
  Imam Muslim priest Imamis
  Imam Bayildi A dish Imam Baildi
  Irgat Agricultural worker Ergatis
  Iskelet Skeleton Skeletos
  Ispanak Spinach Spanaki
  Iskambil Playing cards Skambili
  Iskarpin Shoe Skarpini
  Iskandil Sounding lead in guns Skandali
  Iskarmoz Oar support Skarmos
  Iskarta Defective Skartos
  Iskelet Skeleton Skeletos
  Iskonto Discount Skonto
  Iskorpit A fish Skorpios
  Ispinoz Chaffinch Spinos
  Istampa Stamp Stampa
  Istaka Billiard cue Steka
  Istakoz Lobster Astakos
  Istavrit A fish Stavritis

  Istavroz Cross Stavros
  Isteri Hysteria Ysteria
  Istridye Oyster Stridi
  Izgara Grill Skara
  Kabadayi Tough guy Kabadais
  Kabuk Shell (of animals etc.) Kabouki
  Kadayif Kadaif Kadaifi
  Kalabalik Mass of people Kalabaliki
  Kalay Solder ( A metal) Kalai
  Kalayci Tinker Kalaitzis
  Kalamar Squid Kalamari
  Kalfa Assistant Kalfas
  Kaldirim Sidewalk Kaldirimi
  Kalem Pen, chisel Kalemi
  Kalip Form Kaloupi
  Kalpak Fur Cap Kalpaki
  Kalpazan Counterfeiter,lazy Kalpouzanos
  Kama Short dagger Kama

  Kambur Hunchback Kampouris
  Kamci Whip Kamtsiki
  Kamyon Truck Kamioni
  Kanal Chanel, strait Kanali
  Kanepe Sofa Kanapes
  Kantar Balance Kantari
  Kapak Cover Kapaki
  Kaparo Deposit Kaparo
  Kaplan Tiger (Hawk in Greek) Kaplani
  Kaplama Covering Kaplamas
  Karakol Police office,police Karakoli
  Karagoz Black eyed,a shadow figure Karagoz
  Karanfil Carnation Karafilli
  Karamela Candy Karamella
  Karavana Meal in the army Karavana
  Kardes Brother Kardasis
  Karga Crow, a bird Karga
  Karides Shrimp Garides
  Karpuz Watermelon Karpuzi

  Karyola Bed ('Nasty'woman in Greek) Kariola
  Karsi Opposite Karsi
  Karsilama A dance Karsilamas
  Kasa Safe, packing case Kassa
  Kasap Butcher Hasapis
  Kasar Yellow cheese Kaseri
  Kasket Cap Kasketo
  Katran Tar Katrani
  Kavga Quarrel, fight Kavgas
  Kavurma A type of meat cooking Kavourmas
  Kayik Small boat Kaiki
  Kayikci Seaman Kaiksis
  Kayisi Apricot Kaisi
  Kaymak Cream Kaimaki
  Kazma Pick Kasmas
  Kebap Kebap Kebap
  Kece Coarse felt Ketses
  Keci Goat Katsika
  Kefal A fish Kefalos

  TÜRKISCH ENGLISCH NEUGRIECHISCH
  Kemence A string instrument Kementzes
  Kelepir Bargain Kelepouri
  Kerata Cuckold Keratas
  Kerhane Brothel Kiarhanes
  Kerevet Bedstead (bed in G.) Krevati
  Kerpeten Pliers Kerpeteni
  Kesat Lack of bussiness Kesati
  Kese Shallow bowl, purse in T. Keses
  Kestane Chestnut Kastano
  Keyif Fun Kefi
  Kiyma Ground meat Kimas
  Kibar Kind, gentle Kibaris
  Kiler Store room Kelari
  Kilise Church Ecclisia
  Kilim Carpet Kilimi
  Kilit Lock,( key in Greek) Klidi
  Kilot Underpants Kulota
  Kimyon Cumin Kymino
  Kiraz Cherry Kerasi

  Kiremit Tile Keramidi
  Kitap Book Kitapi
  Klefte Thief, theft Kleftis
  Koma Coma Koma
  Kofte Meatballs Kafta
  Kokona Ugly, old woman Kokona
  Kokorec Stuffed, grilled intestine Kokoretsi
  Kolonya Eau de Cologne Kolonia
  Konak Small Palace Konaki
  Konserve Canned food Konserva
  Kopil Small boy, rascal Kopeli (Creten)
  Korfez Bay, gulf Korfos
  Kotra Small boat Kotero
  Kova Bucket Kouvas
  Kukla Puppet, doll Kukla
  Kulanpara Homosexual Kolombaras
  Kulube Hut Kalyva
  Kundak Baby carriage,gun carriage Kontaki
  Kurabiye Cookie Kurambies

  Kutu Box Kouti
  Kusur Fault Kousouri
  Kuzine Kitchen, stove Kouzina
  Kupeste Handrail of banisters Koupasti
  Lahana Cabbage Lahano
  Lakerda Salted, dried fish Lakerda
  Lakirdi Talk, gossip Lakirdi
  Levrek Bass, a fish Lavraki
  Leylek Stork Leleki
  Liman Harbour Limani
  Limon Lemon Lemoni
  Lokum Turkish (Greek) Delight Lukumi
  Lufer Blue fish Luferi
  Macun Elixir,potion Mantzuni
  Makara Spool Makaras
  Marangoz Carpenter Marangos
  Mahmur Sleepy Mahmouris
  Manastir Monastery Monastiri
  Manav Green Grocer Manavis

  Mandalina Tangerine Mandarini
  Mangal Grill Mangali
  Manolya A flower Manolia
  Mantar Mushroom Manitari
  Manyak Maniac Manyakos
  Marazi Morbid, hysterical Marazi
  Marul Lettuce Maruli
  Mastika Raki, ouzo Mastiha
  Mavna Fishing boat Mavna
  Mavro Negro (slang) Mavro
  Maydanoz Parsley Maidanos
  Meltem Summer wind Meltemi
  Menekse Violet Menekses
  Mengene Press, screw jack clamp Mengeni
  Mersin Myrtle Myrsini
  Metazori By force, by threat Me ta zori
  Metelik Small money Metaliki
  Meydan Square Meidani
  Meze Snack Mezes

  Midye Mussel Mydi
  Mikrop Microbe Mikrobio
  Misafir Guest Musafiris
  Musakka A dish Musakas
  Musmula A fruit Mousmoula
  Muze Museum Mousio
  Narenciye Orange like fruits Nerantzi
  Nargile Tobacco pipe Nargiles
  Naz Reluctance Nazi
  Oglan Boy (Bad boy in G.) Ts-oglani
  Okka Measure of weight Oka
  Okyanus Ocean Okeanos
  Orfoz A fish Rofos
  Orman Forest Roumani
  Pabuc Shoe Papoutsi
  Paca A soup Patsas
  Pacoz Ugly,dirty Patsoura
  Palamar Rope for the boat Palamari
  Palamut A fish Palamuti

  Pancur Shutters Pantzouri
  Pantalon Trousers Panteloni
  Para Money Paras
  Parali Rich Paralis
  Paskalya Easter Pashalia
  Pasta Cake, pleat Pasta
  Pastirma Dried meat Pastourmas
  Patates Potatoes Patates
  Patlican Eggplant Patlatzani
  Patirdi Noise Patirdi
  Pazar Market Pazari
  Panayir Fair Panigyri
  Papara A dish Papara
  Papaz Priest Papas
  Parazit Parasite Parasito
  Pavurya Edible crab, spider crab Kavouria
  Perde Curtain Berdes
  Pezevenk Pimp Pezevengis
  Pide Pita Pita

  Pilav Rice Pilafi
  Pilaki Beans with onion and oil Fasolia plaki
  Pirasa Leek Praso
  Pirzola Steak Brizola
  Piskopos Orthodox bishop Episkopos
  Portakal Oranges Portokali
  Rahat Rest, relaxation Rahati
  Raki Raki, ouzo Raki
  Recina Resin Retsini
  Revani A dessert Revani
  Rezil Ridiculed, embaressment Rezili
  Sabun Soap Sapuni
  Sahan Small frying pan Sagani
  Sakat Cripple Sakatis
  Salep A hot drink Salepi
  Salya Saliva Salia
  Salyangoz Snail Saliangos
  Sandal Open shoe Sandali
  Sardalya Sardines Sardela

  Sarik Turban Sariki
  Sarraf Money and gold changer Sarafis
  Saz A string instrument Sazi
  Sazan A fish Sazani
  Semer Saddle Samari
  Sersem Fool Sersemis
  Soba Stove for room heating Soba
  Sokak Street Sokaki
  Soy Relatives, ancestors Soi
  Simit Ring shaped bread roll Simiti
  Siftah First sale of the day Seftes
  Sevda Love, sorrow Sevdas
  Siva Construction bond Sovas
  Siktir Get out of here! Sihtiri
  Sinik Measure of cereals Sniki
  Somya Bedstead (metal) Somies
  Sunger Sponge Sfungari
  Sucuk Sausages Soutzouki
  Sultan Sultan Soultan

  Sumbul Hyacinth Zoumbouli
  Susam Sesame Sousami
  Supya Cuttlefish Soupia
  Salvar Loose trousers Salvari
  Samar Slap in the face Siamara
  Samata Noise Samatas
  Sapsal Stupid Sapsalis
  Serbet Sherbet Serbeti
  Serit Stripe, chevron Siriti
  Seyran Walk, stroll Seriani
  Takim Set, shift of workmen Takimi
  Takoz Wedge Takos
  Takunya Heel of shoe, wooden shoe Takouni
  Tambur An instrument Tambouras
  Tamah Greed Tamahi
  Tapa Cork, stopper Tapa
  Taraca Terrace Taratsa
  Tarama A seafood appetizer Taramas
  Tarhana A soup Trahanas

  Tavan Ceiling Tavani
  Tavla Backgammon Tavli
  Tel Chord, string Teli
  Temel Foundation Themelio
  Tembel Lazy Tembelis
  Tencere Cooking pot Tentzeris
  Teneke Tin Tenekes
  Tepe Hill Tepes
  Tepsi Baking tin Tapsi
  Tersane Shipyard Tarsanas
  Tertip Trick Tertipi
  Torba Sack, bag Ntorvas
  Tombeki Tobacco pipe Toumbeki
  Top Ball Topi
  Turlu A dish of mixed vegetables Tourlou
  Tursu Pickle Toursi
  Tugla Brick Touvlo, touvla (plural)
  Tulumba Pump, a dessert Touloumba
  Tufek Gun Toufeki
  Uskumru A fish Skumbri
  Vaftiz To baptise Vaftisi
  Varil Barrel, cask Vareli
  Vernik Varnish Verniki
  Veresiye On credit Verese
  Yahni Sort of ragout, a dish Yahni
  Yaka Collar Yakas
  Yali Shore, beach Yalos
  Yapi Construction Yapi
  Yasemin Jasmine Yasemi
  Yelek Waist coat Yeleki
  Zar Die, dice Zari
  Zarif Elegant Zarifis
  Zargana Needlefish Zargana
  Zembil Flat straw basket Zembili
  Zevzek Silly, superficial Zeuzekis
  Zeybek A dance Zeibekikos
  Zifiri Darkness Zoferos
  Zor Force, trouble, difficulty Zori


  Greket e sodit jane popull i berzier nga Shqiptaret, Vllehet, Turqit, Sllavo-Maqedonet.
  Vetem shiqoni kostumet e folklorit grek se cfar dallimi kan me veshjen e grekeve te vjeter.

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-01-2006
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Gjuha ne te cillen ka shkruajtur Homeri ishte poashtu shqipja!

  http://plaveguci.com/gjuha%20e%20Homerit.htm


  Hyni ne kete link dhe shiqoni dallimet.

  Flm.

 7. #27
  ciao
  Anėtarėsuar
  31-12-2005
  Vendndodhja
  grecce
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pershendetje te gjitheve. a mundet dikush te me ndihmoj me nje fjalor shqip-greqisht-shqip,nese mundet dikush...jam ne pritje.

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Ne se keni mundesi.. (ju qe njihni mire Greqishten) .. disa fjale qe i perdorim ne ne shqip te mi jepni ne fjalen koresponduese ne greqisht por jo me shkronja greke por latine por qe tingellimi te mos ndryshoje.. ose si me thane.. te mos ndryshoje se si ben me zë .. fjala kur thuhet me goje..

  psh .. faleminderit shume - efkaristo poli ..
  Pra e shkruajta me germa tonat por qe dhe ne tingellim nuk humbem asgje..

  Me intereson kjo sepse tingellimi ka rendesi ndonjihere bile me rendesi se e shkruara.. sepse popujt trashegojne tingellimin e fjaleve dhe shprehjeve nga gjenerata ne gjenerate kurse Germezimi ka lindur me vone.. dhe shpesh te largon nga objektiviteti ne te kuptuarit e evolucionit te gjuhes ne thellesi te shekujve.

  Pra lindi tingulli pastaj u shpik "Veshja" e tingujve ( fjaleve) me Germa ..

  Nejse..
  Pra.. si ben ne greqisht .. ndac te re ndac te vjeter.. fjale tonat si:

  lopa
  dhia
  buka
  uji
  dielli
  uria
  zogu
  shu.rra
  m.uti
  eja
  shko
  bariu
  bari
  guri
  rera-rana
  shpirti
  djersa
  kripa-krypa
  puth
  i hypa
  i zbrita

  kaq mjafton..
  ...


  dy llafe..

  shoh qe debatoni nganjihere si me inat ne pun historie..
  ne shah ka rregulla.
  disa nuk i zbatojn.. kapin mbretin dhe e fusin ne xhep me inat si zgidhje te situates ..lol.
  ne fakt ajo nuk eshte zgidhje..

  Nuk kam durim dhe kohe te lexoj tanhojzerin me imtesi.. por .. Mendoj se ca teza te tanhojzerit duhen degjuar me respekt..
  Ka mjegull ne historine tone te kaluar e kjo mjegull nuk ndricohet me kokfortesi por me dituri.. dituri qe ndoshta ka fjetur diku ose kjo dituri sna eshte treguar ose njerez te vecante duke lexuar e studiuar nxjerrin perfundime tjera nga ato qe "veshi" yne eshte i mesuar ti degjoje..

  Pra.. sa me shume kambana te degjojme aq me shume kulturohemi e me mire i kuptojme gjerat e se kaluares.. e behemi te qarte per cka ka ndodhur ne trojet balkanike.. ku popuj e gjuhe, kultura e ngjarje, njerez e fise jane bere "lesh harapi" ne gjatesi e gjeresi thellesi e lartesi.. pra ne kohe e Hapsire..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Brari : 07-01-2006 mė 17:23

 9. #29
  Respekti Mbi Tė Gjitha! Maska e [E-TROPOJANI]
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Tropojė
  Mosha
  32
  Postime
  116
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Si GJUHA SHQIPE S'ka !
  TunG.
  __________________________________________

  JeTa EshTe E BuKuR.....JeToJe..!

  JaM TrOpOjAn.....DeMoKrAt i FlAkTe..!

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Anėtarėsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Pershendetje brari, keto jane perkthimet nga shqip ne greqishten e re. Greqisht te vjeter nuk di. Germa e erresuar eshte ajo qe theksohet.

  lopa- vodhi
  dhia- kaciki?
  buka- psomi
  uji- nero
  dielli- ilios
  uria- pina
  zogu- puli
  shu.rra- katurima
  m.uti- skata
  eja- ela
  shko- pigene-----shkoj-pao
  bariu- o voskos?
  bari- voskos?
  guri- petra
  rera-rana- homa
  shpirti- psihi
  djersa- idhrotas
  kripa-krypa- alati
  puth- filao
  i hypa- anevika-------hyp- aneveno
  i zbrita- katevika--------zbres- kateveno

  Shpresoj te kem ndihmuar.

  Mendova se do ishte interesante te perkthej ne greqishten e re edhe fjalet qe permendi Banished.

  Natyre:

  tok-edhafos, gi
  hene-fengari
  yll- asteri
  det-thalassa
  lum-potami
  mal-vuno
  kod'r-lofos
  bor-hioni
  shi-vrohi
  er'- anemos ----fryn ere-fusai o anemos
  re- sinefo
  vap'- zesti
  ftoht- krio
  pem- dentro
  pyll- dhaso
  zjarr- fotia

  Kontakt i perditshem:
  at- pateras, babas
  kal'(AT)- alogo, ipos?----kalores - ipotis
  qen- skuli
  cjap- nuk e di
  mish-kreas
  frym- anapnoi
  mjalt-meli
  grur- nuk i di keto
  thekr
  okr
  elb
  moll- milo
  ftu
  dardh- akladhi
  bar- hortari ???
  mur-tihos
  PUN- dhulia
  gjah- kinigi
  hesht- siopi
  shtiz- dhori?, lonhi. ------shtizembajtes- dhoriforos
  ZOT-theos
  fe- thriskia
  Kok'-qefali
  qaf'- lemos
  dor'-heri
  flok- mali, triha
  sy-mati, ofthalmos
  lesh- mali
  ball'- smbaj mend
  goj'-stoma
  gjuh'-glossa
  dhemb-dhondi
  gisht- dhaktulo
  asht (eshte?)- ine
  koc-?
  gjak-ema
  thu(them?)- leo
  kemb'- podhi
  bark-kilia
  shpin- plati
  brryl-smbaj mend
  gju- gonato

  foljet e veprimeve te zakonshme, te perditshme:

  Bej-kano
  shoh- vlepo, kitazo
  nij- ?
  prek-aggizo
  vras- skotono, dholofono
  lind- genao
  vdes- petheno

  mbiemrat dhe ndajfoljet...
  kuq-kokkino, erithro?
  zi-mavro
  bardh(parth)-lefko, aspro
  verdh,(i)- kitrino
  madh-megalo
  pak-ligo
  shum- poli
  gjat(i)- makri/makros
  shkurt(i)-kondi/kontos, suntomo
  fund- telos
  fill (fillim?)- arhi

  Ndoshta dikush di fjale te tjera qe mund te perdoren ne vend te atyre qe kam perdorur une, ose me mire di greqishten e lashte dhe mund te na e thote ate.

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-01-2003
  Vendndodhja
  mars
  Postime
  130
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  jo do doja nese mundesh keto fjalet shqipe te na i shkruash me germa greqisht
  tek A.kola lexova qe shqipja ne fillim u shkrua me germa greke por nga ngjashmeria e tepert me greqishten e lashte kjo nuk u lejua nga greket pra nuk e di sa e vertete mund te jete kushdo qe eshte ne gjendje te na beje disa perkthime te disa fjaleve shqipe me germa greke
  kurre mos thuaj kurre

 12. #32
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Docetizmi (doketizmi)


  eshte emertimi per ate mesim heretik (si Islamizmi psh) qe mohon, nder te tjera, se Krishti u kryqezua ne te vertete.
  Sipas kesaj herezie, Krishti u duk sikur u kryqezua..


  Mirepo dokeo ne greqisht = dukem ne shqip dhe me duket si e njejta fjale.


  Eshte huazim?
  Fjala orthodhoksia eshte shqipe?

 13. #33
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  32
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Tannhauser a po flet per orthodhoksi apo per doketizem?

 14. #34
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  doketizmi dhe orthodhoksia kane te njejten renje grammatikore nga fjala greke dhokeo (δοκεω)

  dhokeo - dhokitismos

  dhe

  dhokeo - dhogma - orthodhoksia (ortho+dogma)

  i bie pra qe fjala orthodhoksia te jete gjysem-shqiptare! gje qe nuk eshte e bindshme se fjala dhokeo kur kaloi ne shqip i humbi kuptimet e tjer adhe mbajti ate te 'dukjes' qe 'duket' dhe 'mendohet'

  Seminarist, krahaso p.sh. Mat. 26:53, I Kor. 4:9 ne origjinal dhe ne perkthimin shqip dhe do kuptosh ku e kam llafin...

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Kingu..

  Flmn per shpjegimet..

 16. #36
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Tann,

  une u mbeshteta tek perkufizimi i termit doke-tizem. ketu. Perkufizimi qe jepet aty eshte i njejte me fjalen dokeo=dukem=to appear, to seem.
  Doketizm=Dukjeizem.


  Nuk mendoj se ka te beje me termin orto-doksia.
  Ortho-dhoksia vjen nga ortho=drejte dhe dhoksia=lavd, opinion, besim, reputacion.  pershnetje
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 11-01-2006 mė 03:33

 17. #37
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Seminarist
  Tann,

  une u mbeshteta tek perkufizimi i termit doke-tizem. ketu. Perkufizimi qe jepet aty eshte i njejte me fjalen dokeo=dukem=to appear, to seem.
  Doketizm=Dukjeizem.


  Nuk mendoj se ka te beje me termin orto-doksia.
  Ortho-dhoksia vjen nga ortho=drejte dhe dhoksia=lavd, opinion, besim, reputacion.  pershnetje
  Seminarist, ti kishe thene se po mesoje greqishten e vjeter. Nejse...

  Ne greqishten e vjeter kemi foljen dhoqeo (δοκεω-ω) qe ka keto kuptime: νομιζω (mendoj se...), εχω τη γνωμη (kam mendimin se...), φαινομαι (dukem).

  Tani, nga kjo folje kemi disa fjale te prejardhura (paragoge) si:

  δοκησις
  (lex. dhoqisis=mendim, ide, hamendje). Ketej doli docetismi

  αδοκητος (lex. adhoqitos=i befasishem)

  δογμα (lex. dhogma=dogme, decizion)

  δογματικος (lex. dhogmatikos=dogmatik, ai qe nuk pranon kundershtime)

  Η Δογματικη (lex. dhogmatiqi=Dogmatika, dege e Theollojise qe merret me parimet teoritike te besimit Kristian.)

  δοξα (lex. dhoksa=mendim, lavdi, fama, reputacion, shprese, vendim).

  pastaj kemi dhe fjale te tjera si δοξαζω, αδοξαστος, παραδοξος (levderoj, i palavderuar, paradoks) etj, etj, etj.

  Krahaso tani disa pjese te bibles:

  (greqisht)

  Mat. 26:53 η δοκεις οτι ου δυναμαι παρακαλεσαι τον πατερα μου και παραστησει μοι αρτι πλειω δωδεκα λεγιωνας αγγελων

  (shqip)

  A kujton ti, vallë, se unë nuk mund t`i lutem Atit tim, që të më dërgojë më shumë se dymbëdhjetë legjione engjëjsh?

  Ketu kemi foljen δοκεω (dhoqeo) qe perkthehet kujton

  tek I Kor. 12:23 kemi: και α δοκουμεν ατιμοτερα ειναι του σωματος τουτοις τιμην περισσοτεραν περιτιθεμεν και τα ασχημονα ημων ευσχημοσυνην περισσοτεραν εχει

  ne shqip: dhe ato që ne i konsiderojmë më pak të nderuara, pikërisht ata rrethojmë me më shumë nderim; dhe të pahijshmet tona kanë më tepër hijë.

  E shikon tani se fορμα δοκουμεν eshte shumes i δοκω dhe perkthehet konsiderojme (=mendojme).

  Shiko tani nje forme tjeter:
  tek II Kor. 10:9 kemi: ινα μη δοξω ως αν εκφοβειν υμας δια των επιστολων

  dhe ne shqip: Nuk dua të dukem se po kërkoj t`ju tremb me letrat e mia.

  Pra folja δοξω (dhokso) qe eshte forme tjeter e foljes δοκεω-ω
  u perkthye prape me foljen te dukem.

  Mendoj se tani qe e bera akoma me holle u bera me shume i kuptueshem.

  Citim Postuar mė parė nga rili
  por ata te pakten nuk jane pederaste sic jane ortodokset
  D.m.th me quan mua tani 'pederast'?

 18. #38
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Tann,

  nuk ka rendesi ne mesoj a jo greqisht. Nuk dalim kurrkund me kete logjike. Rendesi ka, po, ne kam apo jo te drejte...  Shume bukur. Marrim se dokeo ka te beje me doksia, ne nje nga kuptimet e fojles.


  Ne te gjitha kuptimet qe jep ti te foljes dokeo, mua me duket e njejta, sepse dukje ne shqip ka dhe kuptimin e mburrjes (pra lavderimit) - psh coc te duket vetja.


  Rendesi ka qe nuk mund te vertetohet se dukje eshte huazuar nga dokeo. Nqs eshte e huazuar na e trego se si.
  Une nuk po pretendoj ketu se greqishtja vjen nga shqipja, por vetem po ve ne dukje disa perbahskesi jo te zakonshme jashte huazimit vokabolaristik ordiner.

 19. #39
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  nuk ka rendesi ne mesoj a jo greqisht. Nuk dalim kurrkund me kete logjike. Rendesi ka, po, ne kam apo jo te drejte...
  E thash kete se me njohjen e greqishtes mund te koptosh rrenjen e fjaleve. Shume fjale te greqishtes se vjeter sot nuk perdoren por egziston evolucioni i tyre. P.sh me fjalen 'dhoqeo', sot nuk egziston por egziston si pjese ne shume fjali te tjera.

  Rendesi ka qe nuk mund te vertetohet se dukje eshte huazuar nga dokeo. Nqs eshte e huazuar na e trego se si.
  Une nuk po pretendoj ketu se greqishtja vjen nga shqipja, por vetem po ve ne dukje disa perbahskesi jo te zakonshme jashte huazimit vokabolaristik ordiner.
  Me fjalen 'dukje' kemi te bejme me tre hetime: a) nje koincidence fonetike b) nje huazim i shqipes nga greqishtia ose latinishtia dhe c) nje origjine i.e te kesaj fjale.

  Une nga latinishtia qe di, njoh fjalen iudicium qe do te thote opinion ose mendim. Kjo tani si te duket??
  Kemi huazim apo jo?

 20. #40
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Sec me tingellon ti pak si profesori i latinishtes ne fakultet......K.Qiriazati...


  ps: Kam respekt per profesorin!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 11-01-2006 mė 12:03

Faqja 2 prej 33 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. "Thoti fliste shqip"
  Nga ALBA nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 26-11-2015, 15:49
 2. Atlantis nė Shqipėri
  Nga SyntheticZero nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 636
  Postimi i Fundit: 01-09-2015, 14:36
 3. Illiristika - Nezir Myrta
  Nga Henri nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 17:47
 4. Pėrgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 07-07-2009, 15:33
 5. Pastėrtia e Gjuhės Shqipe
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-03-2003, 02:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •