Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 31
  1. #1
    I larguar Maska e panchovilla
    Anėtarėsuar
    11-09-2005
    Vendndodhja
    Milky Way Galaxy
    Postime
    502

    A ju pelqejne filmat `Jo-Hollivudiane`

    Nuk e di a e ka hapur dikush ndonje teme te tille me pare.
    Mua krahas filmave amerikane te `hollywoodit` me pelqejne edhe filmat joamerikane.
    Cilin film do e sugjeroni ta shihja?

    Une po i permendi nja dy filma(te vjeter) per ata qe nuk i kane pare keta filma.
    City of God(Cidade de Deus) Brazilian
    Love's Bitch(AmorresPerros) Meksikan


    PS: Nje nga filmat qe me pelqejn me se shumti eshte edhe `Le Fabuleux destin d'Amelie Poulain`-Amelie
    Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

  2. #2
    Once Upon A Time... Maska e BluE-MooN
    Anėtarėsuar
    13-12-2005
    Vendndodhja
    Diku Lart...
    Postime
    62
    Filmat jo hollivudiane ne mendimin tim kane me shume esence. Ajo cka i ben te "mire" nuk eshte publiciteti qe i ben famoz po eshte vertetesia, ose me sakte cilesia. Sidomos ato "low-budget" films si psh
    El Mariachi ( 1992) i realizuar per $ 7 000 ( vertet !)
    Gjithashtu me pelqejne filmat e kinematografise franceze dhe italiane te tere koherave .. si
    ‘Poveri ma belli’
    I soliti ignoti etjjj se jane shume

    PS ajo "Le Fabuleux destin d'Amelie Poulain`-Amelie eshte shume abstrakt po shume i bukur, dhe mua me ka lene mbresa si film

  3. #3
    I larguar Maska e panchovilla
    Anėtarėsuar
    11-09-2005
    Vendndodhja
    Milky Way Galaxy
    Postime
    502
    Amelie mua me ka pelqyer shume sepse si film tregon se nuk duhet te kete `gjera te jashtzakonshme` qe te jete film i bukur. Dmth ndonjehere edhe vet thejshtesia e ben filmin te bukur.
    Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e gocpersmari
    Anėtarėsuar
    22-11-2003
    Vendndodhja
    Boston, U.S.A
    Postime
    135
    E keni pare filmin "8 women", film francez...I loved it, I just watched it recently
    "Maria full of grace", is pretty good as well
    Gjithashtu "Sex and Lucia", mua me ka pelqyer shume per vete...
    Oh, dhe Audrey Tatou nje film tjeter shume i bukur "He loves me he loves me not", ku luan rolin e nje erotomaniakjeje.
    I like nothing but the truth
    Socrates

  5. #5
    I larguar Maska e panchovilla
    Anėtarėsuar
    11-09-2005
    Vendndodhja
    Milky Way Galaxy
    Postime
    502
    Citim Postuar mė parė nga gocpersmari
    E keni pare filmin "8 women", film francez...I loved it, I just watched it recently
    "Maria full of grace", is pretty good as well
    Gjithashtu "Sex and Lucia", mua me ka pelqyer shume per vete...
    Oh, dhe Audrey Tatou nje film tjeter shume i bukur "He loves me he loves me not", ku luan rolin e nje erotomaniakjeje.
    Shumicen e ketyre filmave i kam kopjuar dhe `about te watch them`.
    Filmat e Audrey Tatou jane te bukur. Por a e keni pare `Spanish Appartment`?
    Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

  6. #6
    Once Upon A Time... Maska e BluE-MooN
    Anėtarėsuar
    13-12-2005
    Vendndodhja
    Diku Lart...
    Postime
    62
    Meqe jemi te kinemaografia franceze

    Se di ne e ka pare njeri "Un couer en hiver" dhe "Les bonnes femmes" jane filma klasike qe ja vlen ti shohesh. Mua me kane pelqyer te dy.

    Filmat europiane kane ate simplicitetin, jane te lare nga reklamat e teperta dhe e pasqyrojne shume bukur realitetin pa i dhene me shume vemendjen se sa bileta do shiten per ti pare.

    dhe Spanish Appartment ose "L'auberge Espagnol" eshte vertet film klas e kam pare.

  7. #7
    Kercimtari numer NJO Maska e cool_dancer
    Anėtarėsuar
    03-08-2003
    Postime
    179
    Transporter
    June 16, World cup 1st round: ARGENTINA-surbia 6:0

  8. #8
    I larguar Maska e panchovilla
    Anėtarėsuar
    11-09-2005
    Vendndodhja
    Milky Way Galaxy
    Postime
    502
    Por `Trainspotting`(1996) e keni pare? Film skocez me theks shume te rende. Disa amerikane as qe i kuptojne disa pjese pa caption.
    Ka skena qe ta shpifin por ne pergithesi eshte film i bukur. Eshte ne listen e 250 filmave me te mire te imdb.com


    PS: Me kete film Ewan McGregor eshte bere me i njohur ne US.
    Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anėtarėsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    trainspotting eshte tip requiem for a dream.

    Une i pelqej e i ndjek, por varet nga mood-i. Pas nje dite te lodhshme pune, e sherresh me Kalton e Larsin (lol), edhe "Dumb & Dumber" te duket masterpiece.

    me vone vij me nje liste te preferuarish.

  10. #10
    Perjashtuar Maska e ||xXx||
    Anėtarėsuar
    22-07-2005
    Vendndodhja
    Mes Ferrit Dhe Parajses
    Postime
    359
    Zakonisht filmat qe shoh une jan komedi filma per te ri me situata humoristike
    Po dhe El Mariachi eshte film vertet qe ja vlen sdo te thote qe eshte film Hollivudian dhe ja vlen ta shohesh sepse shume filma Hollivudian kane deshtuar dhe kete gje e tregojne shifrat e inkasos se ketyre filmave. Perkundrazi ka dhe filma te tjere jo Hollivudian qe sic thane dhe te tjeret me pare jane filma te thjeshte por qe vertet ja vlen ti shohesh sepsepikerisht thjeshtesia e tyre i ben keto filma vertet te vecante.

  11. #11
    automotive Maska e ClaY_MorE
    Anėtarėsuar
    16-05-2004
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    4,456
    I Shoh te gjithe llojet e filmave
    Jeta ime, mban emrin e saj..

  12. #12
    I larguar Maska e panchovilla
    Anėtarėsuar
    11-09-2005
    Vendndodhja
    Milky Way Galaxy
    Postime
    502
    Citim Postuar mė parė nga Kuqalashja
    trainspotting eshte tip requiem for a dream.

    Une i pelqej e i ndjek, por varet nga mood-i. Pas nje dite te lodhshme pune, e sherresh me Kalton e Larsin (lol), edhe "Dumb & Dumber" te duket masterpiece.

    me vone vij me nje liste te preferuarish.
    Krahasim shume me vend. Edhe une e mendova kete duke shkruar mesazhin e meparshem por nuk e permenda sepse `requiem for a dream` eshte film hollywoodi edhe eshte film me i ri se Trainspotting.
    Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

  13. #13
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anėtarėsuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    Shume shume teme e bukur per te gjthe te apasionuarit e kinemase. Per ironi te fatit filmat me te vleresuar nga une kane qene jo hollywood-jane. Per te pare jo te ti sugjeroj, te detyroj te shohesh:
    La vita e bella - Roberto Begnini
    Carne tremula
    Mal educacion
    Taka te larta ( nuk e di titullin e origjinalit)
    Te gjitha per nenen time
    Keta te katert jane te Pedro Almodovar.
    Gjithashtu "Underground" nga Emir Koshturica dhe filmi i fundit qe me ka ngel ne mendje "Love me if u dare" Ky eshte prodhim francez. Dhe "City of God eshte shume i bukur, e kam pare nja tre here deri tani. Nga filmat italiane vecoj "Amici miei" qe e kam pare tani se fundmi.
    Ezekiel 25-17.

  14. #14
    I larguar Maska e panchovilla
    Anėtarėsuar
    11-09-2005
    Vendndodhja
    Milky Way Galaxy
    Postime
    502
    Citim Postuar mė parė nga Julius
    Shume shume teme e bukur per te gjthe te apasionuarit e kinemase. Per ironi te fatit filmat me te vleresuar nga une kane qene jo hollywood-jane. Per te pare jo te ti sugjeroj, te detyroj te shohesh:
    La vita e bella - Roberto Begnini
    Carne tremula
    Mal educacion
    Taka te larta ( nuk e di titullin e origjinalit)
    Te gjitha per nenen time
    Keta te katert jane te Pedro Almodovar.
    Gjithashtu "Underground" nga Emir Koshturica dhe filmi i fundit qe me ka ngel ne mendje "Love me if u dare" Ky eshte prodhim francez. Dhe "City of God eshte shume i bukur, e kam pare nja tre here deri tani. Nga filmat italiane vecoj "Amici miei" qe e kam pare tani se fundmi.
    Paske zgjedhur shume filma te bukur. Por nuk doja ti permendi te gjithe keta filma qe ne fillim. S'dua te them gjithcka une. Kam deshire ti degjoj edhe komentet e te tjereve. Sidoqfte ketu i vecoj dy filma nga kjo lista jote `Carne Tremula`-Mish i Gjalle dhe 'Mal educacion`(e dini vet). Tema aktueale interesante. Pedro Almodovar ben filma te bukur.
    Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anėtarėsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    E keni pare Habla con Ella te Almadovarit? Qysh aty m'u fut tartakuti dhe nuk shkoj me neper spitale vetem.

  16. #16
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar mė parė nga BluE-MooN

    dhe Spanish Appartment ose "L'auberge Espagnol" eshte vertet film klas e kam pare.
    Vertete film i bukur.
    Pervec disa filmave te tjere qe jane permendur ketu "8 women", "La vita e bella", "Amelia" etj, do shtoja "Malena" dhe po ashtu nga Giusepe Tornatore "Cinema Paradiso!" ... per kete te fundit keshillohet nje peshqir afer, se shamija nuk ben gje.

  17. #17
    I larguar Maska e panchovilla
    Anėtarėsuar
    11-09-2005
    Vendndodhja
    Milky Way Galaxy
    Postime
    502
    A e keni pare filmi `Run Lola Run? Edhe filmat `The pricess and the warrior` dhe `Winter sleepers`jane filma te njejtit rexhisor Tom Tykwer. Filmi i pare me pelqen me shume.
    Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e nursezi
    Anėtarėsuar
    21-06-2003
    Vendndodhja
    boston, MA
    Postime
    339
    Citim Postuar mė parė nga panchovilla
    Nuk e di a e ka hapur dikush ndonje teme te tille me pare.
    Mua krahas filmave amerikane te `hollywoodit` me pelqejne edhe filmat joamerikane.
    Cilin film do e sugjeroni ta shihja?

    Une po i permendi nja dy filma(te vjeter) per ata qe nuk i kane pare keta filma.
    City of God(Cidade de Deus) Brazilian
    Love's Bitch(AmorresPerros) Meksikan


    PS: Nje nga filmat qe me pelqejn me se shumti eshte edhe `Le Fabuleux destin d'Amelie Poulain`-Amelie
    Te dy i kam pare dhe kane qene fantastik fare. Nje film qe po shikoja kete weekend ne IFC ishe "Fuse" (film boshnjak qe ka lidhje me luften) Two thumbs up megjithese eshte i panjohur....nuk e gjeta ne ebay ose ne amazon.

  19. #19
    I larguar Maska e panchovilla
    Anėtarėsuar
    11-09-2005
    Vendndodhja
    Milky Way Galaxy
    Postime
    502
    Citim Postuar mė parė nga nursezi
    Te dy i kam pare dhe kane qene fantastik fare. Nje film qe po shikoja kete weekend ne IFC ishe "Fuse" (film boshnjak qe ka lidhje me luften) Two thumbs up megjithese eshte i panjohur....nuk e gjeta ne ebay ose ne amazon.
    Kete filmin boshnjak nuk e kam pare(do mundohem ta gjej) kurse film tjeter per lufte eshte `No man's land`. E ka fituar cmimin `Oscar` si film qe nuk eshte nga hollivudi. Ky film eshte pak subjektiv. Dmth i tregon pak boshnjaket me te mire se serbet. Por aq subjektivitet lejohet besoj sepse ata e kane bere filmin.
    Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

  20. #20
    I larguar Maska e panchovilla
    Anėtarėsuar
    11-09-2005
    Vendndodhja
    Milky Way Galaxy
    Postime
    502
    Kete teme e kam hapur sepse kam shoke qe thone une nuk shikoj filma tjere perpos filmave te hollivudit. Une nuk mund te pajtohem me ata. Ne e dime qe ne hollivud filmat jane me buxhet me te madh dhe behen filma te bukur. Por poashtu si thane edhe disa anetare tjere filmi mund te behet edhe me pak leke. Si `El-Mariachi`. Nese nuk gabohem ky duhet te jete versioni meksikan pa Antonio Banderas apo jo? I kam pare te dy filmat.
    Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Duke pritur princin - Intervistė me Bela Tarr
    Nga kino nė forumin Kinematografia dhe televizioni
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 02-12-2008, 13:36
  2. TOP10 - 2005 (filmat mė te preferuar)
    Nga autori nė forumin Kinematografia dhe televizioni
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 07-01-2006, 12:21
  3. Filmat Qe kane bere Historine e Kinemase
    Nga autori nė forumin Kinematografia dhe televizioni
    Pėrgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 15-07-2005, 15:17

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •