Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 18 prej 18
 1. #1
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Anėtarėsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime nė 36 postime

  Si te gatuajme

  Recetat e me poshtme dhe udhezimet jane marrur nga libri " Si te gatuajme" nga Evgjeni Harizi

  --Cfare mund te gatuajme gjate nje jave?
  Nje menu orientuese per dreke gjate nje jave per stinen e dimrit.

  E hene 1 Supe me perime
  2 .Patate te furres
  3.Fruta


  menu 2 1.Fasule jahni
  2.Sallate me portokalle
  3.Fruta
  E marte 1.Spinaq me veze syza siper
  2.Kos ose tatator
  3.Fruta


  menu 2 1.Supe me fidhe
  2.Laker e stufuar me salsice
  3.Fruta
  E merkure 1.Supe me veze e limon
  2.Qofte ose sallame me patate te ferguara
  3.Paluze me fruta


  menu 2 1.Sallate panxhari
  2.Peshk i ferguar me skordhan patate
  3.Komposto me fruta

  E enjete 1.Kos ose supe
  2.Byrek
  3.Fruta


  menu 2 1.Mish te skuqur me pure patate
  2.Sallate
  3.Fruta
  E premte 1.Burani me presh
  2.Sallate e stines
  3.Oriz me qumesht


  menu 2 1.Supe me perime
  2.Kimë me veze e me qepe
  3.Fruta

  E shtune: 1.Supe me perime
  2.Peshk i skuqur me sallate

  3.Fruta


  menu 2 1.Qofte me patate
  2.Kos
  3.Fruta
  E diel 1.Mish me perime,frikase ose tave Elbasani
  2.Byrek
  3.Revani ,xupe,ose kek


  menu 2 1.Pilaf
  2.Qengj frikase me qepe te njoma ose berxolla te furres
  3.Kadaif
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Foleja_ : 05-12-2005 mė 13:05

 2. #2
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Anėtarėsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime nė 36 postime
  Sallatat

  Sallate me patate

  Per kete sallate zakonishte perdoren patate te vogla, te cilat bejne shume firo nese qerohen te paziera.Prandaj ato lahen dhe zihen te paqeruarane uje te valuar dhe kripe per 20-25 minuta.Pasi te jene zier ,kullohen dhe shperlahen me uje te ftohte qe tu hiqet me lehte lekura( duhet te qerohen te nxehta qe te pastrohen me shpejte dhe te bejne me pak firo):
  Patatet e qeruara priten ne forme rrethi dhe vendosen bukur ne pjate.Ketyre u hidhet qepe e grire ne forme gjysmerrethi ,krip,piper i zi,vaj,uthull dhe ne fund magdanoz i grire holle.


  per 4-5 persona duhen:
  patate 1 kg
  vaj4-5 luge gjelle
  uthull 3 luge gjelle
  qepe nje kokerr e madhe
  krip
  biber i zi dhe magdanoz

  Sallate me speca te pjekur

  Per kete sallate zgjidhen speca te medhenje me tul,piqen ne zjarr te ngadalshem dhe pasi te jene pjekur u hiqet cipa dhe farezat.Priten ne forme rripash ,pastaj bendosen ne pjate u hidhet vaj,uthull,kripe,majdanoz dhe hudhra te shtypura sipas deshires.Hudhera edhe mund te mos perdoret.


  Per 1 kg speca duhen:
  vaj4-5 luge
  uthull 2-3 luge
  hudhra nje kokerr
  kripe
  piper sipas deshires.

 3. #3
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Anėtarėsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime nė 36 postime
  Sallate me patellgjane te pjekur


  Zgjidhen patellxhane te medhenje dhe te trashe , ngjyre violete dhe te bute.Piqen te paqeruar,pastaj u pastrohet lekura dhe tuli u grihet holle me thike ose kalohet ne makine,per tu bere pure.Se bashku me patellxhenet e pjekur ne makine mund te kalohen edhe disa kokrra domate me tul dhe speca te pjekur.Masa e pergaditur vendoset ne nje ene prej porcelani ose balte dhe duke e perzier me luge druri shtohen hudhra te shtypura,vaj ulliri i cili permireson shume shijen dhe shtone kalorite e sallates.Kjo sallate eshte e laverdishme te gatuhet ne familje sepse mund te pregaditet ne sasi te medha dhe te ruhet ne frigorifer.Kjo sallate mund te pregaditet edhe pa i shtuar perberesit e mesimperm dmth mund te behet thjeshte me patelgjane, vaj, uthull dhe hudhra.

  Per 1 kg patelgjane duhen:
  speca 200-300 g
  domate 1 kokerr e madhe
  vaj5-6 luge gjelle
  uthull4-5 luge
  hudhra 2 kokrra
  kripe
  piper
  majdanoz sipas deshires.


  Sallate me portokalle

  Portokallet qerohen nga lekura ose jo,priten ne feta,vendosen bukur ne pjate,u hidhet pak sheqer e vaj ulliri.Kjo sallate behet edhe e perzier me ullinj.

  Per 4-5 persona duhen
  portokalle 4-5 kokrra masatare
  vaj2-3 luge gjele
  sheqer 1-2 luge gjelle

 4. #4
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Anėtarėsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime nė 36 postime
  Sallate e perzier dimerore


  Patatet ,karrotat dhe panxhari zihen vec e vec,pastrohen dhe priten ne feta te barabarta.Kastravecat turrshi ose lakrat priten ne copa te vogla,perzihen se bashku u shtohet qepe e grire holle ,krip,vaj ,uthull


  Per 8-10 persona duhen:
  patete 4-5 kokrra
  karrota 6-7 cope
  panxhar 3-4 kokrra
  kastraveca 3-4 copa
  qepe 1 kokerr
  5-6 luge vaj
  uthull 2-3 luge
  kripe  Sallate me ullinje

  Ullinjet shperlahen,vendosen ne pjate , u hidhen siper preshi i grire ne forme rrethi ose qepe te perziera me majdanoz te grire holle.Ne fund shtohet vaj,leng limoni ose limon i grire ne feta, ne mungese pak uthull.

  Per 4-5 veta duhen:
  ullinj 2 filgjan caji
  presh( te bardhat) 1 cope mesatare ose qepe 2 kokrra mesatare
  vaj 2-3 luge gjelle
  limon 1 /2 kokerr mesatare
  ose uthull 2-3 luge gjelle
  majdanoz.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Foleja_ : 05-12-2005 mė 13:39

 5. #5
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  =Foleja_][B]Sallate me patellgjane te pjekur
  Sallate me patllixhane me pelqen , kur behet tamam .


  Sallate me portokalle

  Portokallet qerohen nga lekura ose jo,priten ne feta,vendosen bukur ne pjate,u hidhet pak sheqer e vaj ulliri.Kjo sallate behet edhe e perzier me ullinj.

  Per 4-5 persona duhen
  portokalle 4-5 kokrra masatare
  vaj2-3 luge gjele
  sheqer 1-2 luge gjelle
  [/QUOTE]


  Kurse per kete se dija qe ekzistoka sallate me portokalle , ne fillim e mora thjesht per sallate me fruta , por me vaj ?
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga Foleja_

  Sallate me portokalle

  Portokallet qerohen nga lekura ose jo,priten ne feta,vendosen bukur ne pjate,u hidhet pak sheqer e vaj ulliri.Kjo sallate behet edhe e perzier me ullinj.

  Per 4-5 persona duhen
  portokalle 4-5 kokrra masatare
  vaj2-3 luge gjele
  sheqer 1-2 luge gjelle
  Ne (ime më dhe une) e bejme me vaj ulliri, kripe, qepe e ullinj. Shume e shijshme del.

  Ndersa "celesi" i sallates me patate te ziera (te vogla) eshte limoni. Sa me shume, aq me mire.

 7. #7
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Anėtarėsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime nė 36 postime
  Tarator me kastraveca

  Ne nje tas hidhen kastravecat te grire holle ( mundesisht ne rend eme vrima te medha), shtohen hudhra te shtypura me kripe dhe perzihen me nje pjese te vajit.Ne nje ene rrihet koso, hollohot me pak uje te ftohte dhe hidhet pak e nga pak ne tasin me kastraveca.Ne qoftese kosi nuk eshte shume i tharte, shtohet pak leng limoni ose uthull.Ne fund taratori rregullohet me vaj ulliri, koper te grire holle dhe sipas deshires piper te zi.Ne mungese te kastravecace taratori mund te pregaditet me speca te pjekur ose kungulleshka te ferguara. Per kete specave u hiqet cipa pas pjekjes dhe priten ne kubik te vegjel.

  Per 500 g kos duhen:
  kastravec nje cope mesatare ose kunguj 2 cope
  hudhra disa thelpinje
  vaj 3-4 luge gjelle
  uthull sipas deshires
  kripe
  piper e koper.  Zenia e kosit

  Qumeshti valohet dhe lihet te ftohet sa te duroj gishti.Hidhet ne ene,shtohet fara e perzier me pak qumesht( 1 luge gjelle kos per 1 l qumesht) dhe mbulohet ne vend te ngrohte per 2-3 ore.
  Ne stinen e veres ena mund te futet ne qese plastmasi dhe te lihet pa u mbuluar.Kosi behet i tharte kur qumshti zihet i nxehte dhe hidhet shume fare kosi.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga Foleja_

  Sallate me ullinje

  Ullinjet shperlahen,vendosen ne pjate , u hidhen siper preshi i grire ne forme rrethi ose qepe te perziera me majdanoz te grire holle.Ne fund shtohet vaj,leng limoni ose limon i grire ne feta, ne mungese pak uthull.

  Per 4-5 veta duhen:
  ullinj 2 filgjan caji
  presh( te bardhat) 1 cope mesatare ose qepe 2 kokrra mesatare
  vaj 2-3 luge gjelle
  limon 1 /2 kokerr mesatare
  ose uthull 2-3 luge gjelle
  majdanoz.
  Ti harroke me kryesoret....po rigonin ku e le qe eshte nder me te rendesishmit?

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga Foleja_
  Tarator me kastraveca

  Ne nje tas hidhen kastravecat te grire holle ( mundesisht ne rend eme vrima te medha), shtohen hudhra te shtypura me kripe dhe perzihen me nje pjese te vajit.Ne nje ene rrihet koso, hollohot me pak uje te ftohte dhe hidhet pak e nga pak ne tasin me kastraveca.Ne qoftese kosi nuk eshte shume i tharte, shtohet pak leng limoni ose uthull.Ne fund taratori rregullohet me vaj ulliri, koper te grire holle dhe sipas deshires piper te zi.Ne mungese te kastravecace taratori mund te pregaditet me speca te pjekur ose kungulleshka te ferguara. Per kete specave u hiqet cipa pas pjekjes dhe priten ne kubik te vegjel.

  Per 500 g kos duhen:
  kastravec nje cope mesatare ose kunguj 2 cope
  hudhra disa thelpinje
  vaj 3-4 luge gjelle
  uthull sipas deshires
  kripe
  piper e koper.
  I can't help it...lol. Gjithashtu per "crunch", mund t'i shtosh dhe arra te prera jo holle.

  Une kur bej tarator ose tzaziq, kosin e holloj me qumesht dhe jo uje.

 10. #10
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Anėtarėsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime nė 36 postime
  Kuqalashja

  Keto nuk jan receta te miat por si thash me larte jane te marrura nga Evgjeni Harizi ne botimin " Si te gatuajme".

 11. #11
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Anėtarėsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dónde ustedes no me puede ver
  Mosha
  31
  Postime
  1,770
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kuqalashja
  Ne (ime mė dhe une) e bejme me vaj ulliri, kripe, qepe e ullinj. Shume e shijshme del.
  kuqalashja edhe un ket kom honger osht sh e mir

 12. #12
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Anėtarėsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime nė 36 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kuqalashja
  Ne (ime mė dhe une) e bejme me vaj ulliri, kripe, qepe e ullinj. Shume e shijshme del.

  .
  Do e provoj edhe une gjithsesi , duhet te jete vertete e shijeshme.

 13. #13
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Anėtarėsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime nė 36 postime
  SUPAT
  Supat zakonisht pregaditen me leng mishi ose pule.Mund te perdoret edhe uji ku jane zier makaronat,patatet, spinaqi dhe barishtat e tjera,sepse keto lengje jane te pasura me lende extraktive,kripera minerale dhe lende te tjera ushqimore te vlefshme per organizem.Supat duhet te jepen gjithnje te nxehta ,jo me pak se 80-85°

  Supe orizi me veze dhe limon

  Ne lengun e mishit ose ne uje te valuar hidhet orizi i lare e i pastruar dhe kripa, e lihen te ziejne ne zjarre te ngadalte rreth 30 min.Ne fund supes i shtohet pak lekure limoni e grire ne rende, i jepet nje vale, hiqet nga zjarri dhe pas 5-6 min rregullohet me te verdhen e vezes.Per kete, ne nje ene porcelani hidhet e verdha e vezes,rrihet mire duke e rrahur i shtohet leng limoni ose limontoz i tretur ne uje dhe pak e nga pak leng supe.Ne fund sipas deshires rregullohet me majdanoz te grire holle dhe piper te zi.

  Per 4-5 persona duhen:
  leng mishi 1.5 litra
  oriz 4 luge gjelle
  gjalpe 50 g ose 1 luge gjelle
  e verdhe e vese 1
  limon 1/2 kokerr
  majdanoz
  krip dhe piper i zi  Supe me perime

  Patatet ,karrotat,kungulleshkat,selinoja dhe mashurkat e njoma pastrohen e priten ne copa kubike mesatare.veq pastrohen bizelet e njoma kokerr.
  Ne tenxhere me yndyre kaurdiset qepa,shtohen karrotat,kungulleshkat,selinoja.Pas kaurdisjes shtohen domatet e fresketa te grira grira holle ose pak salce.Ne perimet e kaurdisura hidhet leng mishi ose uje i valuar dhe marrin valen,shtohen zarzavatet e tjera simpas kohes se zierjes, ne fillim mashurkat e bizelet pastaj patatet .Supa lihet te zihet 15-20 min dhe rregullohet me kripe,piper, flete dafine , majdanoz te grire holle.Ne rast se bizelet e mashurkat nuk jane shume te njoma ato me pare duhet te zihen ne uje te valuar per dia minuta e pastaj ti hidhen supes.

  per 4-5 persona duhen:
  leng mishi ose uje 1.5 litra
  patate 2-3 kokrra mesatare
  karrota 3-4 cope
  kungulleshka 1 cope
  bizele kokerr 1/2 gote
  mashurka 8 cope
  selino 1 kokerr
  yndyre 1 filxhan kafeje
  qepe 1 kokerr
  domate2-3 kokrra ose salce gjysme luge,
  krip,piper, majdanoz,dafine.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime
  Foleja_

  Qenke bere nje amvise e zonja keto kohet e fundit, pergezime.
  Une nuk di ndonje reqete per gatuarje, por do te haja me deshire keto gjellera dhe supa qe ke pershruar ti ketu.
  Por ta them te drejten ca gjera qe shkruan te perdoren per pregaditje nuk po i marr fare vesh se cka jane, ahahhaahhahah, por besoj se jane te shijshme per tu ngrene...
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 15. #15
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Anėtarėsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime nė 36 postime
  Poeti  PETULLA

  Petulla me kos

  Ne nje tas porcelani ose plasmasti hedhim veze,kos,kripe dhe pak sheqer(sipas deshires mund te vihet edhe yndyre) rrihen mire dhe shtohet mielli i perzier me pak sode.Brumi ne kete rast eshte gjysme i trashe.Ne tigab hidhet pak yndyre (1/2 luge gjelle) dhe kur yndyra te jete nxehur hidhet brumi (nje luge gjelle per cdo petull).Largesia nga njera petull tek tjetra duhet te jete 3-4 cm sepse gjate skuqjes brumi hapet.Petullat skuqen nga njera ane dhe pastaj kthehen nga anan tjeter.Pasi te jene skuqur mire vendosen ne pjate,sperkaten me pak gjalpe dhe mund te perdoren keshtu sic jane ose me sheqer,mjalte, recel,kos ,qumsht,caj.. sipas deshires.

  per 4-5 persona duhen:
  miell 2 gota uji
  kos 1 gote uje
  veze 1 kokerr
  kripe
  sheqer 1 luge kafeje
  sode 1 /2 luge kafeje
  vaj 2 flxhane kafeje  Petulla te mbushura

  Mielli i situr perzihet me sode, ne mes te tij hapet nje grope ku hedhim vezet ,uje,kripe,pak sheqer,kos , vaj.Ne mungese te kosit mund te hidhet uj me pak limontoz.Duke filluar perzierjen nga mesi,zihet nje brume pak me i forte se ai i petullave qe permendem me larte ,por jo edhe shume i forte.Brumi nuk duhet te punohet shume qe te mos ulet dhe te mos behet elastik.Brumin e ndajme ne dy pjese,seciles i jepet forma e bastunit dhe pritet ne copa rreth 50 g.Cdo cope punohet ne forme topi dhe hapet ne pete te rrumbullaket , ne tavolinen e sperkatur me miell.Ne mes te petes vendoset mbushja(1 luge gjelle) e cila mbulohet duke e palosur peten per gjysme.Anash shtypet me gisht , permbyset me palosjen poshte dhe shtypet pak nga siper duke i dhene forme vizake.Keto vihen mbi nje tavoline te sperkatur me miell.
  Ne tigan me pak yndyre te nxehte vendosen petullat njera prane tjetres,pasi skuqen nga njera ane kthehen nga ana tjeter.Petullat e skuqura vendosen ne tas dhe mbulohen me pecete te palosur ne trish apo katersh me qellim qe te zbuten pak.
  Mbushjen e ketyre petullave mund ta bejme me marmelade, me molle te grire e te perzier me sheqer e pak kanelle, me mish te grire te skuqur bash me qepet,krip,piper ose me qepe e veze te ziera.Per keto te fundit qepet e njoma grihen holle dhe skuqen te mbuluara me kapak deri sa te zbuten,hiqen nga zjarri dhe perzihen me veze te ziera te grira holle,krip , piper dhe koper.  per 4-5 persona duhen:
  miell 3 filxhane caji
  kos 1/2 filxhan caji
  veze 1 kokerr
  sheqer 1 luge kafeje
  sode 1/2 luge kafeje
  vaj 1 filxhan
  kripe

  Per mbushje

  qepe 500 g
  veze 2 kokrra
  vaj per skuqje 4-5 luge gjelle
  kripe
  piper
  koper


  Shenim:Petullat e mbushura ,ashtu si petullat e zakonshme eshte mire te behen me maje birre.Ne mungese te saj brumi pregaditet edhe me kos e sode dhe petullat fergohen afersisht si me maja.

 16. #16
  LosT AngeL Maska e PaToSaRaK
  Anėtarėsuar
  16-02-2005
  Vendndodhja
  Ne mes te llumit
  Mosha
  37
  Postime
  365
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Si te gatuajme thote: Po mer 2 kokrra vez skuq ca patate edhe ja hodhe hallit
  E Lehte Ta Kujtosh Veshtire Ta Harrosh

 17. #17
  Heartless Maska e White_Angel
  Anėtarėsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ketu po bashkoj disa receta me mish te grire .  Biftek me mish tė grirė


  Mishi duhet tė pastrohet nga cipat dhe damarėt. Mė pas pritet nė copa tė vogla dhe kalohet ne makinė, bashke me dhjame derri ose lope. I hidhet kripe, piper, pak uje dhe duke e perzier formohet nje mase, nga e cila pėrgatiten cope ate rrumbullakta e te sheshta me trashesi gati 2 cm, dhe skuqen ne tigan me yndyre te nxehte nga te dyja anet.Shtohen qepet e grira ne forme rrethi dhe here pas here perzihen.Pasi bifteket skuqen, vendosen neper pjata se bashku me qepet.Si garniture mund te vendosen patate ose perime te tjera te ziera.

  Pėr 4-5 persona duhen:

  - mish i grire

  - 50 gr dhjame

  - 1 falxhan kafeje me uje

  -4-5 kokrra qepė

  -3-4 luge gjelle yndyre

  - kripe dhe piper i zi
  Role me petė  Per role preferohen petet e pergatitura nga brumi sfoliat, por mund te perdoren dhe pete byreku. Mishi grihet ne makine bashke me qepen dhe perzihet me veze, spec djeges, majdanoz ose nexhenik, hudhra, kripe, piper. Me pas nga brumi hapet nje pete me diameter 25 cm, duke e llogaritur per nje kilograme mish te grire. Nese pergatitet me brume sfoliat, ne gjysmen e kohes se pjekjes lyhet siper me te verdhe veze, te holluar pak me uje.Ndersa po te pergatitet me brume byreku, hapen dy tre pete, sperkaten me lyre dhe piqen. Roleta pergatitet dhe me racione.

  Per 1 kg mish te grire duhen:

  -2 kokrra qepe

  - 3 kokrra veze

  - 1 tufe majdanoz ose 5-6 gjethe nenexhik

  - spec djeges, kripe, piper

  - hudhra  Qofte tė mbushura me bizele  Mishit te grire i hidhet kripe, majdanoz, piper, veze, pak uje dhe perzihet.Ne nje ene mė vete merren bizelet e ziera dhe u hidhet kripe, koper, veze te ziera te prera ne kubike, dhe djathe i therrmuar. Mishi i grire hapet ne nje leter formati te pudrosur me miell, vendosen bizelet dhe mblidhet ne forme rolete, qe shtypet pak qe te marre forme, lyhet me miell dhe skuqet. Pjata sherbehet me patate te skuqurae feta limoni, ose me garnitura te tjera me perime.

  Per nje person nevojiten:

  -150 gr mish i grire

  -1/4 e kokrres se vezes per mishin

  -2 luge gjelle uje

  -majdanoz, piper, kripe

  -pak miell per pudrosje

  Qofte te vogla (kinele)


  Grihet mishi me qepen ne makine.Hidhen veze, kripe, piper, majdanoz i grire holle, spec djeges duke krijuar njė mase qe me pas punohet.Nese kjo mase eshte e forte i hidhet pak uje.Ndahet masa ne qofte te vogla, te cilat zbukurohen me dege majdanozi dhe u vihen kruajtese dhembesh.

  Perdoren pėr ditelindje ose koktejle ne familje:

  Per nje pjate me 15-20 cope perdoren:

  -600 g mish te grire

  -1 kokerr qepe mesatare

  -1 tufe majdanoz

  -4-5 luge gjelle me miell

  -vaj per skuqje

  -piper, kripe

  -spec djeges  Ju befte mire
  O Zot per vete sdua gjė jo...por pėr prindėrit nje dhėndėr tė bukur!

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-03-2009
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  si te gatuaj pizzat

Tema tė Ngjashme

 1. Makaronat me peshk
  Nga Fiori nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 23-01-2012, 16:03
 2. Pizza (Pica) - Si t'i gatuajmė dhe mė shumė...
  Nga DINA nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 140
  Postimi i Fundit: 06-12-2010, 03:55
 3. Si tė gatuajmė patė
  Nga rachi nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-12-2006, 16:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •