Close
Faqja 20 prej 20 FillimFillim ... 10181920
Duke shfaqur rezultatin 381 deri 395 prej 395
 1. #381
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,400
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Mir Vloren,Saranden,fierin i gjetet po Qytetin Stalin pse nuk po e gjeni ! Stal-lin vjen nga stalla e lindur,pra qe ka lindur ne stalle. Ky emer "Stall-lind u vu mbas luftes te ushtrive angleze me ato franceze ne luften e baroneve qe akuzonin mbretin se kishte lindur ne stalle...,nga ku vjen edhe shpegimi i qytetit te sotem Stalin.
  Jo xhanem, s`eshte kjo.Postim ironik. Stalin rrjedh nga rusishtja "stall"= Celik
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 01-02-2023 mė 15:54
  Duaje te afermin tend si veten

 2. #382
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,400
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  Saranda ndoshta I thonin italianet "Santa quaranta" te 40 shenjtoret " por ky emer ska te beje fare me kete toponim ne Shqiperi, realiteti eshte se, 49 ushtar dhe mbreti tyre Frank u lidhen me litar mes veti per ti bere ball ushtris angleze Filipi topalli, " buaty" mbeti I shpuar nga shigjetaret anglez, pa u rrexuar asnjeri prej kalit se te gjith ishin te ludhur....si nje trup I vetem, si nhe tanks moderne, pra iu dha emri "senkant sent " te 50 shenjtit, kurse ne Sarand, e verteta eshte se ky qytet mori emrin prej lumit ne Greqi me te njejtin ener: SARANDOS !
  Poashtu dhe Fieri, nga vendi FIER de Ré ne ishullin Francez ne Atlantik, "fier" do thote " krenar "...
  Si po e shihni, deri ktu asnje toponim me origjin shipe nuk na doli...pse pyesim veten..?
  Fakti qe toponimet nuk jane shqip, ka rrjedhur nga qe Shqiperia (Arberia, Iliria, Epiri, Dardania,,) kane qene pre e pushtimeve dhe rruge kalimi e ushtrive dhe tregtareve dhe shqipja u shkruajt shume vone/
  Por ka shume toponime shqipe.Krahina e Dumrese psh do te thote Duam Re, se nuk binte shi ne ate zone dhe banoret i vune kete emer.
  Fjala Tirane ka disa variante, nje variant eshte qe kur nje udhetar pyeti nje te moshuar qe po tirrte lesh se c`po ben ju pergjigj: Tjerr one, (po tjerr une) dhe ketej ka rrjedhur
  Nje variant tjeter eshte nga Teherani nga kane origjinen disa familje tiranase
  Qarku Elbasan psh.: fshati Gjinar= gjiri
  Qerret= qerre
  Gjergjan=Gjergj, Shen Gjergji i famshem
  Murriqan edhe ne Shkoder=muri qe qan, duhet te kete lidhje me legjenden e Rozafes
  Shijon= Shen Joan (Gjon) Vladimiri
  pa folur pastaj per toponime te pastra: Gur i Zi, Qafe, etj.

  Qarku sarande: Livadhja qe ka greke=livadh
  Komuna Martanesh= Marta emer femre nesh= mes nesh
  Komuna Zerqan= zeri qe qan
  Burrel=burre
  Qarku Korce= Lavdar= lavdi
  Vithkuq= e qarte pak e rende
  Drenove= dre
  pa folur per Dardhe, etj. e qarte
  dhe keshtu ka sa te duash
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 01-02-2023 mė 16:09
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #383
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,365

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Fakti qe toponimet nuk jane shqip, ka rrjedhur nga qe Shqiperia (Arberia, Iliria, Epiri, Dardania,,) kane qene pre e pushtimeve dhe rruge kalimi e ushtrive dhe tregtareve dhe shqipja u shkruajt shume vone/
  Por ka shume toponime shqipe.Krahina e Dumrese psh do te thote Duam Re, se nuk binte shi ne ate zone dhe banoret i vune kete emer.
  Fjala Tirane ka disa variante, nje variant eshte qe kur nje udhetar pyeti nje te moshuar qe po tirrte lesh se c`po ben ju pergjigj: Tjerr one, (po tjerr une) dhe ketej ka rrjedhur
  Nje variant tjeter eshte nga Teherani nga kane origjinen disa familje tiranase
  Qarku Elbasan psh.: fshati Gjinar= gjiri
  Qerret= qerre
  Gjergjan=Gjergj, Shen Gjergji i famshem
  Murriqan edhe ne Shkoder=muri qe qan, duhet te kete lidhje me legjenden e Rozafes
  Shijon= Shen Joan (Gjon) Vladimiri
  pa folur pastaj per toponime te pastra: Gur i Zi, Qafe, etj.

  Qarku sarande: Livadhja qe ka greke=livadh
  Te-he-ra-ni ka qene emertimi i vertete i Tiranes,sepse do te thote qe "Te-ra-ni ; ka rene nje njeri,pra eshte rrezuar. Nje person duke ecur pa bustin e shokun Stalin dhe u rrezua,prandaj e quajten Ti-ra-na-Ti qe re,Na eshte nga...

  Qe Tirana vjen nga Teherani i Iranit eshte e vertete se e shpegon edhe Barleti,biles Barleti thote se ka qene Teherani i vogel dhe Teherani i madh...

 4. #384
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,400
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Te-he-ra-ni ka qene emertimi i vertete i Tiranes,sepse do te thote qe "Te-ra-ni ; ka rene nje njeri,pra eshte rrezuar. Nje person duke ecur pa bustin e shokun Stalin dhe u rrezua,prandaj e quajten Ti-ra-na-Ti qe re,Na eshte nga...

  Qe Tirana vjen nga Teherani i Iranit eshte e vertete se e shpegon edhe Barleti,biles Barleti thote se ka qene Teherani i vogel dhe Teherani i madh...
  Jo,jo, ca thua ti Barleti ka jetuar para se te themelohej Tirana, po ngaterron kohet , se Stalini eshte vendosur pas 44
  Une kam nje mendim personal se edhe teherani eshte nga fjala shqipe: teh (i thikes, etj)
  ka shume fjale qe shpjegohen me shqipen, pellazgjishtja e vjeter
  fshati Zhulat ne Gjirokaster= zhul (papasterti)
  Mashkullorė= ka me e paster se kjo

  Valare=vala e re shume e bukur kjo
  Shkodra: Gruemire, ku ka me bukur
  Vermosh ndoshta mosha e veres
  Fshati Ashte=kocke
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 01-02-2023 mė 16:40
  Duaje te afermin tend si veten

 5. #385
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,365

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Jo,jo, ca thua ti Barleti ka jetuar para se te themelohej Tirana, po ngaterron kohet , se Stalini eshte vendosur pas 44
  Une kam nje mendim personal se edhe teherani eshte nga fjala shqipe: teh (i thikes, etj)
  ka shume fjale qe shpjegohen me shqipen, pellazgjishtja e vjeter
  fshati Zhulat ne Gjirokaster= zhul (papasterti)
  Me pellazgjishten e vjeter shpegon jo vetem te gjitha gjuhet e botes por shpegon edhe kimine dhe fiziken. Fut pellasgjishten dhe zgjidh edhe ekuazionet. Une me pellazgjishten e vjeter e gjeta pse quhet qyteti Stalin dhe jo qyteti Lenin. Le-nin do te thote qe lind.

 6. #386
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,400
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Me pellazgjishten e vjeter shpegon jo vetem te gjitha gjuhet e botes por shpegon edhe kimine dhe fiziken. Fut pellasgjishten dhe zgjidh edhe ekuazionet. Une me pellazgjishten e vjeter e gjeta pse quhet qyteti Stalin dhe jo qyteti Lenin. Le-nin do te thote qe lind.
  jo, jo sllavishtja nuk ka lidhje ka ardhur nga stepat e uraleve
  Duaje te afermin tend si veten

 7. #387
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,400
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Po tipike eshte qarku Lezhe:
  Zejmen, a ka me qarte: ze mendi
  Mamurras: ma murr=ma mori
  ka shume emra Serafim, merre seriozisht:
  ja nje Bushtrice: bushter, femra e qenit (ose sharje per gra)
  kalimash: kale i madh
  Krume: me kruaj
  Tropoje
  Vicidol=doli viēi
  Buēaj=bushter sharje per femren
  Valbone: vale bon= ben vale
  Tirane
  Mushqete: mbush qete
  Sauk: sa ujq (kete e kam te sigurt)
  Arbane: ben ar,
  Mner: fjalejo shume etike, me nder
  Tujan: ketu jane
  Shkoder: Scutari: skuterePronar dhensh, qė vinte bar mbi to e ngrinte stan.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 01-02-2023 mė 19:12
  Duaje te afermin tend si veten

 8. #388
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,400
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Citim Postuar mė parė nga rili Lexo Postimin
  e di qe jam injorant dhe po kerkoj dije kush mund te me jape shpjegime per emrat e qyteteve shqiptare si Lezha,Kuksi,Shkodra,Tirana,Durresi,Fieri,Kavaja,Ko rca etj etj
  kakavija=rast humoristik, eshte momenti kur je me diarre cfare vjen=vija
  Delvine= delet vijne
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 01-02-2023 mė 20:37
  Duaje te afermin tend si veten

 9. #389
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,631

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Serafin,

  Stalin, ne gjuhen gjeorgjiane do thote: zheljezo hekuri, jo por ēelik, njeri ēelok, I forte si ēeliku, be shqipe: tuq, njeri Tuq, ēelik !
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 10. #390
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,631

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Stalni, eshte I perhershem, mos te ngatrrohet, Stalni me
  Stalin ēelik, e
  Stalni I perjetshem, pergjithmon ...
  Por, o Serafin, a Stalini na e paska pengue rrugen a ?
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 11. #391
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,400
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  TIRANE
  Origjina e emrit: (Katėr variantet) “Tiranė” mendohet se vjen nga fjala “Theranda”, e pėrmendur nė burimet e lashta greke dhe latine, qė vendasit e quanin Te Ranat, meqė fusha ishte formuar si rezultat i materialeve tė ngurta qė sillnin ujrat nga malet pėrreth.
  “Tirana” vjen nga “Tirkan”. Tirkan ka qenė njė kėshtjellė nė shpat tė Malit tė Dajtit. Edhe sot e kėsaj dite ekzistojnė rrėnojat e kėsaj kėshtjelle tė lashtė qė daton nė fillimin e shekullit I para Krishtit. Kjo mendohet tė ketė qenė kėshtjella qė historiani bizantin Prokop, (shek.VI), e quan Kėshtjella e Tirkanit.
  “Tirana” vjen nga greqishtja e vjetėr, “Tyros” qė do tė thotė bulmet. Mendohet se ky variant ka mbetur ngaqė nė fushėn e Tiranės bėhej tregtimi i bulmetrave nga barinjtė e zonave pėrreth.
  Tiranė vjen nga Teheran, kryeqytet i Iranit, nė kujtim tė njė fitoreje tė korrur nga Sulejman Pasha, (themeluesi i qytetit) nė krye tė ushtrisė turke gjatė fushatės nė Persi.
  Me siguri dihet qė pėr herė tė parė emri i Tiranės pėrmendet nė vitin 1418 nė njė dokument tė Venedikut.

  KORĒĖ
  Origjina e emrit: Gjoriēė, Goriēė. (Por edhe sot asnjė studiues nuk ka njė ide tė qartė se nga vjen emri i qytetit tė Korēės).

  ELBASAN
  Origjina e emrit: Nė shekullin e 2-tė para Krishtit njihej me emrin Skampa dhe mė vonė Skampini. Elbasani u themelua nga Sulltan Mehmeti II nė shekullin XV. Iu vu ky emėr sepse ishte njė ndėr trevat e para tė pushtuara nga osmanėt, ELI-BASAM (vura dorė).

  GJIROKASTĖR
  Origjina e emrit: Qyteti e ka marrė emrin sipas fjalės greke argjend, Argyrókastron, qė lidhet me ngjyrėn e pėrhime tė mureve, rrugėve dhe ēative prej guri, tė cilat vezullojnė si argjend kur lagen nga shiu. Njė shpjegim tjetėr lidhet me emrin e njė fisi vendas qė jetonte pranė Gjirokastrės: Argjirėt.

  SHKODĖR
  Orgjinė e emrit: Skodrin, ose vendi ku shkon Drini, Skutari

  SHIJAK
  Origjina e emrit: Me kėtė emėr qė ka sot, Shijaku njihet qė para Mesjetės. Toponimi gjeografik i Shijakut ėshtė me prejardhje fetare nga Shėn Jaku ku fillimisht ėshtė quajtur Shen Jak, Shenjak, Shejak, Shinjak e me pas Shijak.

  BILISHT
  Origjina e emrit: Nga maqedonishtja, Bilišta-Bilisht.

  FIER
  Origjina e emrit: Ekzistojnė dy hipoteza:
  E para, paraqet variantin e emrit Fier qė vjen nga italishtja FIERA, d.m.th treg ose panair.
  E dyta, bazohet tek toponimi i rajonit. Duke qenė se shumica e tyre janė me origjinė bimore, ajo thekson se emri i qytetit tė Fierit rrjedh nga bima e fierit qė rritej me shumicė nė kėtė vend.

  ĒOROVODE
  Origjina e emrit: (Nga sllavishtja) Ēorrnaja Voda,(Uji i Zi)

  POLIĒAN
  Origjina e emrit: Poliēan (nga sllavishtja poli-fushė, ēan-e pjerrėt)

  LUSHNJE
  Origjina e emrit: Njė gojėdhėnė e pėrhapur, tregon pėr “Hanin e Salushes” si burim nga rrjedh dhe emri i qytetit Lushnjės. Pėr Salushen, mendohet qė ajo tė ishte e veja e Pashait ose skllavja e tij, disa thonė vajza e tij. Pėrpos kėsaj ekziston njė tjetėr gojėdhėnė, e cila duket se ėshtė mė e pranueshme nga kėndvėshtrimi historik dhe logjika gjuhėsore. Sipas saj, “qyteti fillimisht ka qenė i vendosur nė kodrėn e Vainit pranė Kishės sė Madhe tė Kuqe”.

  SARANDE
  Origjina e emrit: Vjen nga njė manastir i hershėm kristian qė iu kushtohet Dyzet Shenjtorėve (Įgii Sarįnda nė greqisht),(Santi Quaranta nė italisht).

  POGRADEC
  Origjina e emrit: “Pogda grada”, qė do tė thotė “nėn qytet” ose qytet kala dhe vjen nga sllavishtja.

  PEQIN
  Origjina e emrit: Klodiana-Biklinet-Peklin-Peqin (vend i lashtė ilir)

  URA VAJGURORE
  Origjina e emrit: Vjen nga njė urė me ēimento e hekur, qė besohet tė jetė ndėrtuar nga italianėt qė e pėrdorėn pėr kalimin e tubave tė naftės qė nga Kuēova pėr nė Vlorė

  PERMET
  Origjina e emrit: Nga heroi i kohėve tė lashta i quajtur Premt, i cili pėr tė mos rėnė i gjallė nė duar tė armiqve ishte hedhur nga maja e “Gurit tė Qytetit”, njė shkėmb nė afėrsi tė qendrės sė qytetit

  PRRENJAS
  Origjina e emrit: Ka lidhje me fitoren e betejės sė Skėnderbeut nė betejėn e Torviollit, qė e fitoi, por pati humbje tė mėdha dhe se gjaku luftėtarėve rridhte si pėrrenj. Pikėrisht nga kjo gojėdhėnė u quajt Prrenjas.

  KELCYRE
  Origjina e emrit: Vjen nga fjala e greqishtes sė lashtė Klisura, dhe pėrkthehet nė shqip “vend i mbyllur”, pra Grykė.

  TEPELENE
  Origjina e emrit: Gjeneza e emrit Tepelena ėshtė shpjeguar nė mėnyra tė ndryshme. Ekziston varianti Tepedelenė (kokėshpues) krahas Tepe e Lenės (Kodėr e Lenės) e jo mė pak intrigues e bindės ėshtė emri Antibylynė (pėrballė Bylynėve), qė mė pas evoluoi nė Tepelenė.

  HIMARE
  Origjina e emrit: Vjen nga fjala e vjetėr shqipe e pėrdorur nė kėto anė “Hi(j) Marė” – “Eja Marė”, qė ka tė bėjė me ftesėn qė i bėhet njė vajze apo fqinje tė marrė pjesė nė njė gėzim familjar apo t’i bashkohet njė grupi qė kėndon njė kėnge shumė-zėrėshe. Njė tjetėr tjetėr variant ėshtė se emri Himarė mund tė vijė emri i njė kafshe tė pėrmendur nė mitologjinė e lashtė tė quajtur Chimera, njė luan mitologjik.

  LIBOHOVE
  Origjina e emrit: Emrin Libohovė duhet ta ketė marrė pas shek. tė VI pasi sllavėt u dyndėn nė Arbėri. Mbi kėtė emėr mendohet tė ketė dy kuptime:
  I pari libohova-vend buzė fushės, luginės.
  I dyti libo-do tė thotė i dashur me kuptimin vend i bukur dhe prapashtesa pėrkėdhelėse ovo.

  DIVJAKA
  Origjina e emrit: Divija (Dy vija)

  KRUJĖ
  Origjina e emrit: Krua nga burimet e shumta tė ujit

  FUSHĖ-ARRĖS
  Origjina e emrit: Nga pemėt e shumta tė arrės.

  PESHKOPI
  Origjina e emrit: Peskopija. Lidhet me qendrėn peshkopale qė pėrmendet nė vitin 1020.

  VORA
  Origjina e emrit: Thuhet se emri Vorė nga koha e Skėnderbeut, sepse aty u varrosnin ushtarėt e rėnė nė luftė dhe u quante “vorre”. Me kalimin e viteve emri ėshtė transformuar nė VORĖ.

  SHĖNGJIN
  Origjina e emrit: Emrin qė mban sot, qyteti e ka marrė nga Kisha me tė njėjtin emėr qė ndodhej nė Malin e Shėngjinit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 03-02-2023 mė 13:57
  Duaje te afermin tend si veten

 12. #392
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,631

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Divjaka pasi qe aty eshte nhe xon vertet e eger e biodiversitetit natyror bimor e shtazor ka dema, kie td eger, ka pelicans, ka gjithēka veē gjin t eger hala s kam degjue se u zbulue be Divjak, ndoshta ka edhe kuaj re eger ?
  Divlja, Divja ka-u, denat e eger, vertete have te rralle ne Europe, ska si n Dilja- k !
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 13. #393
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-05-2022
  Postime
  2

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Tirana mund te jete Te Lana

 14. #394
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-05-2022
  Postime
  2

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Qe ja fut kot duket.po mendoji njehere ne shqip ato emra.pse duhet me i kerku ne gjuhet e botes kur jane shqip o njeri

 15. #395
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,631

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Te japi edhe une nje version per emrin: TIRAN ?
  Nga gjuha Italian, katine, furry ku pjekin bukė tė vogla, PTIT PANE, eshte thene shkurtimishte:
  =TI..PANE= murepo te kjo shkronja 《P》 beer ngatrrimi se nga shumica e njerezve qe njohin grekishten, P per ta eshte R dhe keshtu nga TIPANE shqiptohej Tirane, thjeshte, nga furrat te cilat gatuanin buke te vogla:[ petite pane] = TIPANE erdhi deri te emri TIRANĖ...!
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Faqja 20 prej 20 FillimFillim ... 10181920

Tema tė Ngjashme

 1. Diaspora shqiptare nė mbrojtje tė ēėshtjes sonė kombėtare
  Nga altin55 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 2. Nga Iliret deri tek Shqiptaret!
  Nga tani_26 nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 06-03-2007, 21:53
 3. Mesjeta e hershme shqiptare
  Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2006, 15:10
 4. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 5. Ēėshtja Ēame
  Nga Eni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 19:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •