Close
Faqja 19 prej 19 FillimFillim ... 9171819
Duke shfaqur rezultatin 361 deri 375 prej 375
 1. #361
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-06-2009
  Vendndodhja
  Ne Kontinentin tim
  Postime
  315
  Citim Postuar mė parė nga illyrian rex Lexo Postimin
  Ajo qe eshte sllavisht mbetet sllavisht. Arsyeja dihet pse jane sllavisht.
  Ne peridhen parasllave kishim emra si Theranda, Vicianum, Ulpiana etj...

  Leri badallakinat me stine me meter e me viq se la nam.

  Per Prishtinen pajtohem me Gordon Freeman. Vetem se nuk quhej Justiniana Prishtina por Justiniana Prima...dhe nuk ishte perandor latin.

  e pse se thua ti mendimin tend per temen,,,por me citon mua dhe thua qe tema po kthehet ne humor??

  pse te duket qesharake ty,,,

  ku e din ti se e para prej tyre,,sishte e perzier,,,

  dhe qe e dyta sishte e sakt!!

  dhe e treta sishte hajgare??


  ke fakte ti dhe toponime per te sjellur???

 2. #362
  . Maska e illyrian rex
  Anėtarėsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,491
  Citim Postuar mė parė nga BriCjapi Lexo Postimin
  e pse se thua ti mendimin tend per temen,,,por me citon mua dhe thua qe tema po kthehet ne humor??

  pse te duket qesharake ty,,,

  ku e din ti se e para prej tyre,,sishte e perzier,,,

  dhe qe e dyta sishte e sakt!!

  dhe e treta sishte hajgare??


  ke fakte ti dhe toponime per te sjellur???
  Une sjelli fakte ateher kur mendoj se posedoj fakte ose te pakten kur jane te bazuara mbi nje logjike te shendoshe.
  Me gomarlleqe te llojit qe i ke sjelle ti une nuk mirrem.

  Ti te demton pa vetdije. Ti mendon se po mundohesh per te mire, por nuk e kupton se ben dem pa deshiren tende.

  Kaq e kisha per kete teme.

 3. #363
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-06-2009
  Vendndodhja
  Ne Kontinentin tim
  Postime
  315
  Citim Postuar mė parė nga illyrian rex Lexo Postimin
  Une sjelli fakte ateher kur mendoj se posedoj fakte
  ti ske fakte kurr shoki,,,ti ke nje dije te huazuar,,ku i bazon "faktet" tua,,

  por kur mendon se nuk pocedon fakte per te kundershtuar,,pse kundershton??

  toponimin qe solla per Pristinen??


  kerko fakte nja 700 vjet,,,edhe hajde rrezoje


  futu te google ti,,,fute emrin Prishtina,,dhe shiko disa prf dr,filani dhe prf dr fisteki,,

  dhe besoju atyre kur te thon se ( Pri),,do te thot (qytet) dhe kundershtoje faktin tim qe (Pri) do te thot (Princ),

  Hajde fakte qe keni ju,,
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga iLirjam : 28-05-2011 mė 10:00

 4. #364
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  te nderuar miq, kerkoj edhe mendimin tuaj per qytetin e Krujes, ne njė dokument kam hasur edhe ne nje emer tjeter nga nje autor por nuk jam i sigurt, dikur ne shekullin e pare Shen pali arrin edhe ne Berrohe deh sipas nje autori te shekullit XiX, kete emer e identifikon me Croia, pra Kruja, a keni ndonje burim tjeter rreth ketij rasti se a kaloi shen pali edhe ne kruj apo jo, e di qe ishte nisur per ne Durrres gjate rruges Egnjatia deh aty pengohhet nga legjionaret por qe ka qendruar edhe ne Kruje nuk e kam lexuar askund deri me sot, prandaj me duhen deshmi tjera, ia kalofshi mirė, shendet;
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 5. #365
  i/e regjistruar Maska e puroshkodran
  Anėtarėsuar
  07-02-2008
  Postime
  3,635
  kush ia din spjegimin ktyne?


 6. #366
  i/e regjistruar Maska e PoQari
  Anėtarėsuar
  14-11-2010
  Postime
  34

  Smile

  ke harruar edhe Muqivėrc ...

 7. #367
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  babain e kam nga Muqiverca, nenen nga Muqibaba, tezen ne Gjylikarė, e une vetun jetoj ne karaqevė...haaahhaa ! Beso asksuh nuk do ia gjeje fillin, kot mundoheni shkodran i nderuar ! mirepo eshte realitet sado qe i hidhur...si t ia bejmi ndryshe...
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 8. #368
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-05-2013
  Postime
  215

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Cfar shpjegimi jepni qe shum qytete te shqiperise kan emra sllave latine apo greke ? Kaq te dobet kan qen shqiptaret qe edhe emrin e vendit ku jetonin e kan ven te huajt ? Cfar duhet bere me emrat e qyteteve si Saranda, Gjirokastra, Pogradeci, Berati, Korca etj ? Duhet ndryshuar emri (e veshtire) dhe te zvendesohet me emer Shqiptar, apo duhet rruajtur emri aktual qe ka cdo qytet ?

 9. #369
  Perjashtuar Maska e Ura e Cekajve
  Anėtarėsuar
  02-07-2013
  Vendndodhja
  Galaktika Andromeda
  Postime
  344

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Citim Postuar mė parė nga MaqoKorca Lexo Postimin
  Cfar shpjegimi jepni qe shum qytete te shqiperise kan emra sllave latine apo greke ? Kaq te dobet kan qen shqiptaret qe edhe emrin e vendit ku jetonin e kan ven te huajt ? Cfar duhet bere me emrat e qyteteve si Saranda, Gjirokastra, Pogradeci, Berati, Korca etj ? Duhet ndryshuar emri (e veshtire) dhe te zvendesohet me emer Shqiptar, apo duhet rruajtur emri aktual qe ka cdo qytet ?
  Emertimi i qyteteve dhe krahinave shqiptare, tregon shum qarte se eshte nje popull i sajuar qe nuk ka patur kurr nje shoqeri te organiazuar, qe nuk ka krijuar kurre nje identitet te tijin, gje qe vazhdon edhe sot.
  Ne sot vazhdojme te themi qe jemi populli me i vjeter ne Ballkan, po ku jane atehere keto emertime shqipe mijeravjeēare?
  E verteta eshte se pjesa me e madhe e historise shqiptare jane genjeshtra.

 10. #370
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Vlora/Valona nė shekullin e XIII-te
  =Talanta/Talante...

  Manastiri/Bitola quhej
  =Vitolina

  Svetigradi quhej
  =Surgice nga Turqit, tani mbetet te dihet se cili vendė eshte zėvensua pas turqve me emrin Surgicė ?..duhet pare tevteret turke..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 09-10-2013 mė 15:59
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 11. #371
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-12-2012
  Postime
  51

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
  njoh disa greke me kete mbiemer ketu ne athine , dhe eshte pikerisht Malisheva.

  a jane vertet ata me origjine nga shqiperia ?
  ata e moihojne kategorikisht origjinen e tyre nga shqiperia pasi edhe kam biseduar per kete me ata .

  cdo te thote malishev ? ata thone qe ka prejadhje sllave kjo fjale . une nuk di sllavisht por mund te na ndihmoje dikush qe di .
  Malish - eshte shqip
  Ev - eshte prapashtes bullgare e mbiemrave\

  Edhe ne Maqedoni ka mjaft maqedon me ksi mbiemra..

 12. #372
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  =Pristinen,e hasim me kete emer ne vitin 1531 nga nje udhepershkrues austriak...tjeter gje eshet Justiniana, Ulpiniana ...ketaemra njihen..
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 13. #373
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  Elbasanin e quanin
  =Elbam=
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 14. #374
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-07-2014
  Postime
  1

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  fejer/nagy.... keto emertime nuk besoj se vijne nga me larg se mijevjecari i pare pas kr, ka qytete mbi tremije vjecare si berati,duresi etj te cilat ju e dini se ne kohen e themelimit ishin pagezuar me emra te tjere. po te marim shembullin e gjirokastres aty ka pasur qyteterime me te hershme se mijevjecari i pare para kr. por qe ngulimet e ketij qyteti shtriheshin ne distanca rreth 10 km nga ku eshte sot ky qytet, pra nese ka egzistuar qyteti i antigonese ose hadrianopoli nuk do te thote se kane jetuar ne te njejtat periudha menjera tjetren ose me gjirokastren e sotme pra qyteterimet pamvaresisht se jane afer nuk jane ngritur mbi themelet e njera tjetres sikunder ka ndosh ne selanik e gjetke, por ne vende te aferta dhe mbi themele me te reja ose me pak te rendesishme e duke u zmadhuar kane mare jo vetem rendesine e kohes por dhe emertime te tjera, emertime qe ne me te shumten e rasteve ngelet per tu diskutuar etimologjia e tyre. e them kete pasi ne pogradec jane gjetur gjurme banimi disa mijevjecare e kjo nuk do te thote se pogradeci para aq mije vitesh quhej pogradec, sllavet ne ballkan zanafillen e tyre e kane jo me heret se vitet 700-800 pas kr.

 15. #375
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,066

  Pėr: Shpjegimi i emrave të qyteteve shqiptare

  ,

  Betohuni se do te hiqni emrin e Pogradecit per hir te fisit Ilir te Dassareteve

Faqja 19 prej 19 FillimFillim ... 9171819

Tema tė Ngjashme

 1. Diaspora shqiptare nė mbrojtje tė ēėshtjes sonė kombėtare
  Nga altin55 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 2. Nga Iliret deri tek Shqiptaret!
  Nga tani_26 nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 06-03-2007, 21:53
 3. Mesjeta e hershme shqiptare
  Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2006, 15:10
 4. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 5. Ēėshtja Ēame
  Nga Eni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 19:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •