Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 61
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Kryepeshkopi Anastas, Apostull i ditve tona

  Anastas Janullatos, Apostull i ditve tona

  Gjat gjysms s par t shekullit XX, Kisha Orthodhokse ishte relativisht jo aktive n misionarizm. Prpjekjet e mdha misionare t Kishs Ruse shkuan drejt fundit, ndrsa perdja komuniste e izoloi plotsisht Kishn. Ndrkoh Kishat Orthodhokse t Ballkanit u prpoqn t kaprcenin pasojat e pes shekujve t regjimit Otoman. Megjithse vendet orthodhokse si Greqia, Rumania, Bullgaria dhe Serbia fituan pavarsin, nj ndjenj e fuqishme nacionalizmi mbizotronte brenda Kishs dhe ideja e shrbimit jasht kufinjve t vendit t tyre ishte nj ide, t ciln pak njerz e menduan thell.

  Vetm prpara fundit t viteve 1950, nj numr teologsh t rinj orthodhoks filluan t ngren zrin pr nevojn e misionarizmit jasht Kishs. Nga nj konferenc ndrkombtare e t rinjve orthodhoks q u mbajt n vitin 1958, filloi t zhvillohet nj thirrje pr misionarizm. Kta t rinj, shprehn iden se prgjegjsia e Kishs ndaj misionit nuk ishte thjesht dika e s kaluars, por prkundrazi nj prgjegjsi pr Kishn bashkkohore. Pavarsisht nga gjendja e vshtir e nj Kishe t varfr t sapoliruar nga nnshtrimi, thirrja apostolike e Zotit krkonte nj prgjigje. Udhheqsi i ktij grupimi shum t ri ishte Anastas Janullatos, nj i ri orthodhoks, teolog nga Greqia. Ai sfidoi Kishn e Greqis po aq sa dhe Kishn Orthodhokse n nj shkall m t gjer, q t ringjallte traditn e dikurshme misionare.

  N vitin 1959, Anastasi ndihmoi n themelimin e "Porefthentes" (Shkoni), nj lvizje misionare qllimi i s cils ishte t rindizte ndrgjegjien misionare t Kishs Orthodhokse dhe gjithashtu t edukonte botn jo-orthodhokse pr trashgimin e pasur misionare t Kishs s Lindjes. Kjo lvizje filloi t nxirrte nj revist n greqisht dhe anglisht q titullohej "Porefthentes". N numrin e par t saj, Anastasi shkroi nj artikull nxits t titulluar "Urdhresa e harruar", me t cilin ftonte Kishn pr t rizbuluar zellin misionar t brezave t mparshm. N kt artikull teologu i guximshm vinte n pyetje plogshtin e pranuar ndaj misionit q mbizotronte n Kishn bashkkohore Orthodhokse:

  Nuk sht nj shtje a mundemi?, por sht nj urdhrim i detyruar ne duhet: Shkoni, pra, dhe msoni t gjith kombet! Shkoni n t gjith botn dhe predikojini Ungjillin do krijese! Nuk thuhet shikoni nse mundeni, por sht nj urdhr i prcakuar, nj urdhr i thn qart nga Zoti yn... Nse e lm veten t prehemi t qet n kt ngurtsi zakoni prsa i prket misionarizmit, jo vetm q po e fshehim dritn e pastr t besimit nn tas, por po tradhtojm nj nga elementt baz t tradits son Orthodhokse. Sepse puna misionare ka qen nj tradit brenda Kishs Orthodhokse... Aktiviteti misionar nuk sht thjesht dika e dobishme ose e kndshme, por sht nj urdhres, mbi t gjitha na jep nj detyr, nse me t vrtet duam t kemi vazhdimsi n Besimin ton Orthodhoks.

  Anastasi, u b i njohur si mbshtets dhe drejtues i misionarizmit n vitet q pasuan. Ai i nxiste besimtart orthodhoks t rigjenin kuptimin e pastr t nj Kishe t Shenjt, t Prgjithshme dhe Apostolike. Madje ai shpresonte t ngrinte nj lloj qendre misionare orthodhokse t jashtme. Megjithat entuziazmi i tij u vu n loj prej shumics s qarqeve orthodhokse, si qllim jo realist. Sipas nj thirrje q ai u drejtoi studentve t teologjis n Universitetin e Athins, n janar t vitit 1959, dikush nga salla bri nj vrejtje duke thn n mnyr skeptike, se organizimi i nj Qendre Misionare t Jashtme sht njsoj si nj mrekulli. Ksaj, Anastasi iu prgjigj: Jemi plotsisht n nj mendje, por si t krishter ne besojm n mrekullit. Jeta dhe vepra e Anastas Janullatosit, ndoshta misiologjistit m t rndsishm n botn e sotme, tregon shembullin e realizimit t nj mrekullie n Kishn Orthodhokse bashkkohore.

  (Marr nga libri: At Luka Veronis, Misionar, murgj dhe martir: Duke br dishepuj nga t gjitha kombet, (prkthyer n shqip), botim i Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, Tiran, 2003.

  Titulli i origjinalit: fr. Luke Veronis, Missionaries, Monks and Martyrs: Making Disciples of All Nations, Light & Life Publishing Co., 1994.

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  E kaluara historike

  Anastas Janullatos lindi m 4 nntor t vitit 1929, n nj familje besimtarsh orthodhoks n Greqi. Ai u rrit me besim dhe gjat viteve t formimit merrte pjes n mnyr aktive n Kish. N fillim atij i plqente matematika dhe gjat viteve t adoleshencs ai dshironte t vazhdonte studimet n kt shkenc. Idet e tij ndryshuan me fillimin e Lufts s Dyt Botrore. Gjat viteve t lufts, Anastasi filloi t prjetonte besimin e tij n nj mnyr m personale. Ai ishte dshmitar i shum vuajtjeve dhe shkatrrimeve t lufts. Brenda kaosit mundi t gjente kuptim vetm duke grmuar thell n besimin e tij. Q bota dhe vendi i tij t shptonte nga t kqijat e lufts si dhe nga pasojat e lufts civile n Greqi, Anastasi kuptoi nevojn urgjente pr nj mesazh paqeje t brendshme, paqeje q vjen nprmjet Jisu Krishtit.

  Kjo prvoj e drejtoi Anastasin q t braktiste dshirat e tij pr fushat e tjera t studimit dhe t ndiqte teologjin. Kaq drithruese ishte kjo dshir sa q ai thonte: ''Pr mua nuk mjaftonte t'i jepja dika Perndis, duhej t'i jepesha plotsisht Atij. Doja q e gjith qnia ime t jetonte n Krishtin''. Prandaj n vitin 1947, ai filloi Fakultetin Teologjik n Universitetin e Athins, ku u diplomua shklqyeshm n vitin 1951.

  Pas shrbimit ushtarak, Anastasi u bashkua me vllazrin “ZOI” (JETA), nj organizat fetare e prqendruar n rilindjen shpirtrore t Kishs n Greqi. Prgjegjsit q kishte ai prfshinin misionin pr t rinjt e vendit t tij. Ai u b udhheqs i lvizjeve studentore, kampeve t adoleshentve dhe luftoi ta bnte besimin orthodhoks t vrtet dhe t prekshm pr t rinjt q kishte pran. Nprmjet ktyre prvojave, Anastasi zbuloi ndikimin q patn kto programe mbi Kishn n nj shkall t gjer. Ai kuptoi se pa nj shrbim t till misionar, Kisha Orthodhokse humbiste qllimin dhe s fundi zvoglohej.

  Gjat ktyre viteve, Anastasi mori pjes gjithashtu n nj lvizje ndrkombtare rinore orthodhokse t quajtur “Syndesmos”. Ai shrbeu si Sekretar i Prgjithshm gjat viteve 1958 – 1961 dhe pastaj si Zvendspresident nga viti 1964 – 1978. Gjat ksaj kohe u takua me udhheqs t tjer t rinj q kishin t njjtin zell pr t shpallur Ungjillin. S bashku ata filluan t kuptojn se Krishti asnjher nuk mund t knaqej nga shpallja e Ungjillit vetm brenda Kishs. Urdhrimi i Tij fillestar ishte q t shkonin n t gjith kombet. Prandaj, misionet nuk jan vetm t brendshme, por edhe t jashtme. Urdhrimi i Madh i s kaluars sht nj prgjegjsi e madhe pr t tashmen. N at koh Anastas Janullatos shkruante:

  “Kisha pa mision sht nj kundrshtim termash... Nse Kisha sht moskokarse ndaj puns apostolike q i sht besuar, ajo mohon veten, kundrshton veten dhe thelbin e saj dhe tradhton betejn q bn. Kisha q qndron n vend, kisha s cils i mungon vizioni dhe prpjekja e vazhdueshme pr t shpallur Ungjillin t pa pagzuarve, vshtir se mund t njihet si nj Kish e Shenjt, e Prgjithshme dhe Apostolike, s cils Zoti i besoi vazhdimsin e veprs s Tij”.
  (Marr nga libri: At Luka Veronis, Misionar, murgj dhe martir: Duke br dishepuj nga t gjitha kombet, (prkthyer n shqip), botim i Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, Tiran, 2003.

  Titulli i origjinalit: fr. Luke Veronis, Missionaries, Monks and Martyrs: Making Disciples of All Nations, Light & Life Publishing Co., 1994.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:43

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Vitet 60-t - Duke ndjekur Thirrjen e Perndis

  Kuptimi i rndsis s misionit t jashtm t Kishs e mbushi zemrn e Anastasit. Pas dorzimit t tij n dhjak, n vitin 1960, ai themeloi nj qendr misionare ndrorthodhokse “Porefthentes” (Shkoni). Qllimi i ksaj qendre ishte t edukonte Kishn n fushn e misionit, si dhe t nxiste dhe t drgonte misionar npr bot.

  Vet Anastasi po mendonte t bhej misionar n nj vend t huaj. Menjher pas dorzimit t tij n prift, n 24 maj 1964, ai u nis pr n Afrikn Lindore dhe kreu liturgjin e par n Uganda. Pak pas mbrritjes, prifti i ri u smur nga malarja dhe u kthye n Greqi. Pavarsisht nga rekomandimi i mjekut pr t mos shkuar n Afrik, ai nuk e humbi guximin pr t’u kthyer. Ai e kuptoi m mir se kurr rndsin e ngritjes s ndrgjegjes misionare n Kish dhe krkoi mnyra t reja pr t prmbushur Urdhrimin e Madh t Krishtit. Duke ndjekur kshilln e njrit prej profesorve t tij, Anastasi, vendosi se mnyra m e mir pr t pasur ndikim n Kish ishte duke dhn nj ndihmes domethnse n botn akademike. Ai besonte se edhe nse nuk mundej q t punonte drejtprdrejt n fushn e misionit, prsri mund t prpiqej t hapte rrugn pr t tjert. Ai vendosi t bnte studime t tjera n misiologji dhe n historin e feve.

  N vitet 1956 – 1969, Anastasi studioi Historin e Feve n Universitetin e Hamburgut dhe Marburgut, n Gjermanin Perndimore, duke i vn m shum theksin ''Pluralizmit fetar dhe Kishs Orthodhokse''. Puna e tij u prqendrua n historin e prgjithshme t feve, n fet afrikane, misiologji dhe etnologji. Ai shkoi n Universitetin e Makerers, n Kampala t Ugands, pr t br krkime t drejtprdrejta dhe pr t mbledhur materiale pr tezn e doktoraturs s tij: ''Shpirti Mbandua dhe kuptimi i kulteve t tyre. Nj krkim i pikpamjeve t fes afrikane''. Mbi t gjitha, ai dshironte t vendoste bazat e nj proesi t tr t nj studimi serioz t misionit n Kishn Orthodhokse. Nprmjet ktij studimi, ai krkoi prkrahje pr tezn e tij fillestare, sipas s cils sht e pamundur q t jesh orthodhoks i vrtet pa treguar interesim pr misionin.

  Bashk me studimet e tij, Anastasi mori pjes aktive n lvizjen Ekumenike mbarbotrore. Duke qen pjesmarrs n Komisionin e Misionit Botror dhe Ungjllizimit (KMBU) t Kshillit Botror t Kishave (KBK), misiologu i ri kuptoi se mund t msonte nga traditat e tjera t krishtera, si dhe t'u prezantonte antarve t ktyre traditave trashgimin e pasur misionare t Kishs Orthodhokse. N vitin 1963, Anastasi u b antari m i ri i KMBU–s n konferencn e Mexico City. Ai vazhdoi t luaj nj rol shum t rndsishm n kt mjedis ekumenik, dhe s fundi shrbeu si President Koordinues n vitet 1984 – 1991. Ai u b misiologu i par orthodhoks q pati nj pozit t till udhheqse.  Marr nga libri: At Luka Veronis, Misionar, murgj dhe martir: Duke br dishepuj nga t gjitha kombet, (prkthyer n shqip), botim i Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, Tiran, 2003.

  Titulli i origjinalit: fr. Luke Veronis, Missionaries, Monks and Martyrs: Making Disciples of All Nations, Light & Life Publishing Co., 1994
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:43

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Vitet 1970-t - Hedhja e Themeleve Misionare brenda Kishs

  Gjat dekads q pasoi, Kisha e Greqis filloi t dgjonte dhe t'i prgjigjej zrit t ktij parashikuesi t guximshm. N vitin 1968, Anastasi dhe stafi i “Porefthentes” ishin nismtart e par t Zyrs pr Misionet e Jashtme brenda “Apostoliki Dhiakonia” (“Shrbimi Apostolik”, nj deg shrbimi e Kishs s Greqis). Themelimi i nj organizate misionare t prhershme brenda Kishs zyrtare Orthodhokse n Greqi ishte guri i qoshes. Kisha e njohu punn e Anastasit, duke e ngritur n vitin 1972 si Episkop t Andruss dhe duke e br drejtor t prgjithshm t gjith departamentit t Apostoliki Dhiakonis. Nn udhheqjen e Episkopit Anastas, ky komision i Kishs s Greqis veproi si nj trup i vetm pr t mbshtetur t gjitha prpjekjet misionare t Kishs, si n Greqi ashtu dhe n bot.

  Bashk me prgjegjsit kishtare, Episkopi Anastas vazhdoi t jet aktiv n nivelin akademik. N vitin 1972 Universiteti i Athins e zgjodhi at si profesorin e saj t Historis s Feve. N Universitet, ai themeloi dhe drejtoi nj qendr pr studimet misionare gjat viteve 1971 – 1975. Kjo qendr hapi rrugn pr nj tjetr pik referimi, ku u ngrit nj katedr pr misiologjin, n vitin 1976. N kt atmosfer akademike ai vazhdoi t shpall thirrjen e tij t “zgjimit” pr Kishn, duke sfiduar vetknaqsin e saj n shrbimin misionar:

  “Plogshti n fushn e misionit do t thot, n analizn e fundit, mohim i Orthodhoksis, nj an e errt e herezis praktike t lokalizmit... sht e paimagjinueshme q ne t mendojm pr ''frymn orthodhokse'' t nj jete n Krishtin, t'i ngjasojm Apostull Pavlit, themeluesit t Kishs s Greqis, dhe n t njjtn koh t vazhdojm t qndrojm t ngurt prsa i prket misionit. sht e pakuptimt t shkruash pr jetn intensive shpirtrore t Ngjalljes s Zotit, kur ne jetojm si dembel dhe indiferent ndaj thirrjes s misioneve ekumenike, me t ciln sht ndrthurrur mesazhi i Ngjalljes”.

  Episkopi Anastas vazhdimisht u prpoq t’i edukonte besimtart orthodhoks t kuptonin plotsisht Besoren dhe t shpallnin se besonin n ''nj Kish, t Shenjt, t Prgjithshme dhe Apostolike''. Pr Anastasin, t shpallje nj besim t till, ndrsa qndroje indiferent ndaj misionarizmit, ishte hipokrizi. Ai theksonte:

  “Vetm ather kur kuptohet q misioni ekumenik mbarbotror gjen zbatim t rndsishm dhe parsor n nj nga pjest themelore t Simbolit t Besimit, gj q sht thelbsore pr kuptimin orthodhoks mbi Kishn, dhe ather kur kuptohet se ai q quhet ''mision i huaj'' nuk sht shtje “e jashtme”, por nevoj e brendshme, nj thirrje pr pendim dhe nj bashkim i yni me shpirtin e Ungjillit dhe traditn e Kishs son, vetm ather do t kemi nj fillim teologjik shpresdhns pr at q vjen m pas”.

  Misionarizmi n vende t tjera nuk sht thjesht nj deg autentike e jets orthodhokse ose edhe e teologjis orthodhokse, por sht thelbi i kuptimit t vrtet t Kishs. Kur besimtart orthodhoks rrfejn: "Un besoj n nj Kish…Apostolike", kjo nuk do t thot vetm q prejardhja e saj ishte apostolike. M e rndsishme sht prfshirja n "pasjen e zjarrit dhe zellit apostolik pr t'i predikuar Ungjillin do krijese" (shiko Ungjillin sipas Markut 16: 15), sepse ushqen antart e saj, q ata t mund t bhen: “dshmimtar n Jeruzalem dhe n Jude, n Samari dhe n t gjitha ant e dheut” (Veprat e Apostujve1: 8). Episkopi Anastas vazhdoi t sfidonte qndrimin apatik t Kishs ndaj misionarizmit kur shkruante:

  “Ungjilli u drejtohet t gjith njerzve, prandaj dhe puna e Kishs mbetet e paplot pr aq koh sa sht e kufizuar n zona gjeografike ose klasa sociale. Fusha e veprimit t saj sht universale dhe aktive n t dy grupet e njerzve, t atyre q mirpresin lajmin e mir dhe t atyre q n fillim ndoshta e kundrshtojn at. Misioni nuk ishte vetm detyra e brezit t par t krishter. Ajo sht detyra e t gjith t krishterve t t gjitha kohrave. Dshmia sht shprehja e jets s Kishs po aq sa edhe burimi i riprtritjes dhe riprtritja e forcs… Gjithsecili duhet t jap ndihmn e vet dhe t marr pjes n t, si n mnyr t drejtprdrejt ashtu edhe jo t drejtprdrejt. sht nj shprehje thelbsore e mnyrs orthodhokse t t menduarit”.

  Prve ndikimit n botn akademike n Greqi dhe jasht saj, Episkopi Anastas pati nj ndikim edhe n shum zona t tjera n Kish. N vitin 1972, ai punoi bashk me at Andon Romeos dhe ngriti nj manastir murge-shash, puna e t cilit do t prqendrohej tek misioni jasht vendit. Ky ishte manastiri i Shn Joan Pararendsit, n Kareas t Greqis. Episkopi Anastas ndihmoi q t'i drejtonte kto vajza t bheshin nj bashksi, q do t merrte pjes n mnyr aktive n punn misionare npr bot. Aty pranoheshin vajza nga vende t ndryshme t bots, q t bashkoheshin me motrat dhe t msonin pr jetn murgjrore, me qllim q t merrnin me vete kt mnyr jete murgjrore kur t ktheheshin n vendet e tyre.  Marr nga libri: At Luka Veronis, Misionar, murgj dhe martir: Duke br dishepuj nga t gjitha kombet, (prkthyer n shqip), botim i Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, Tiran, 2003.

  Titulli i origjinalit: fr. Luke Veronis, Missionaries, Monks and Martyrs: Making Disciples of All Nations, Light & Life Publishing Co., 1994.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:43

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Vitet 80-t - Teoria bhet praktik

  N vitet 60-t kur Anastasi u smur pr her t par nga malarja, mjekt i patn thn se nuk do t mund t punonte asnjher si misionar npr bot, por prkujdesja e Perndis nuk tha t njjtn gj. N vitet 80-t, Kisha Orthodhokse e Afriks Lindore po prballej me vshtirsi t mdha. Kjo zon kishte qen fusha misionare m aktive n bot dy dekadat e fundit. Themeli i Kishs ishte megjithat n rrezik nga probleme t brendshme, q m s fundi uan n kishrimin e Episkopit t Kenias nga Patriarkana e Aleksandris. Kisha Orthodhokse e Afriks Lindore dukej sikur ishte n buz t dshtimit.

  Gjat ksaj kohe Patriku Nikolla, kreu i Kishs Orthodhokse n Afrik, e ftoi Episkopin Anastas t bhej Kryepiskop i Kryepiskopats s Afriks Lindore. Episkopi pranoi, por vazhdoi t ruante prgjegjsit e tij n Universitetin e Athins edhe tek Apostoliki Dhiakonia. Gjat ksaj periudhe tranzicioni, ai vuri re se roli i tij ishte ai i riorganizuesit t Kishs s Afriks Lindore. Qllimi i tij kryesor ishte t ngrinte nj bashksi t fuqishme orthodhokse me udhheqs vendas.

  Duke vn theksin n prgatitjen dhe formimin e udhheqsve vendas, Kryepiskopi Anastas i mbeti besnik tradits misionare orthodhokse. Ashtu si edhe thoshte n nj shkrim t mparshm:

  ”Mishrimi” i fjals s Perndis, n gjuhn dhe zakonet e nj vendi, ka qn dhe duhet t jet shqetsimi i par i gjith misionit orthodhoks. Qllimi i tij sht ngritja dhe rritja e nj Kishe kombtare, t vetfuqishme dhe vetqeverisse, t aft pr t vn n shrbim t gjitha copzat e traditave kombtare, duke i shndrruar dhe shenjtruar ato n harmoni me natyrn e njerzve pr lavdi t Perndis”.

  N vitin 1972, Kryepiskopi Makarios III i Qipros, filloi t ndrtonte nj seminar orthodhoks n Nairobi t Kenias, por paqndrueshmria politike n Qipro e pengoi Kryepiskopin t prfundonte kt projekt. Shkolla mbeti e mbyllur pr 10 vjet. Puna e par e Kryepiskopit Anastas si udhheqs i ri i Kishs ishte q t prfundonte s ndrtuari seminarin dhe ta hapte menjher. Gjat viteve 70-t shum besimtar t Kishs Orthodhokse Afrikane u zhgnjyen dhe u ligshtuan pr Kishn, q s'po bnte prpara dhe filluan t largohen. Anastasi kuptoi se, mnyra e vetme pr t'i kthyer kta njerz dhe pr t sjell edhe besimtar t rinj, ishte prgatitja e udhheqsve dhe priftrinjve vendas.

  Prandaj, Kryepiskopi hapi zyrtarisht Seminarin Patriarkal Orthodhoks "Kryepiskopi Makari III", n vitin 1982. Gjat dekads q pasoi, shkolla kishte mesatarisht 45 student n vit dhe 12 profesor nga Afrika Lindore, Evropa dhe Shtetet e Bashkuara. Kryepiskopi n fuqi, dorzoi 62 priftrinj dhe dhjakon, si dhe 42 lexues dhe katekist. T gjith ata kishin mbaruar seminarin. Kta udhheqs vendas ishin nga 8 fise t ndryshme t Kenias, Ugands dhe Tanzanis. Ishin ata q hodhn themelet e rilindjes s Kishs n Afrikn Lindore.

  Prve prgatitjes s udhheqsve vendas, Kryepiskopi gjithashtu prkrahu traditn misionare Orthodhokse t prkthimeve, pr t ciln ai vet besonte se ishte miratuar nga Krishti gjat Pentikostis. Prandaj, u vuri prparsi botimeve dhe organizoi prkthime t shrbesave n 7 gjuh t ndryshme. Ai u prpoq gjithashtu t krijonte nj ndjenj vazhdimsie n strukturat e Kishs, duke drejtuar ndrtimin e 67 kishave, 23 prej t cilave ishin prej guri dhe 44 prej druri dhe balte. Ai ndihmoi edhe pr restaurimin e 25 kishave ekzistuese. Arritjet n fushn e ndrtimeve prfshinin dhe 7 ndrtesa pr misionart, 7 qendra mjeksore, 5 shkolla fillore dhe 12 shkolla infermjerie.

  Puna e tij n Afrik trhoqi vmendjen e mbar bots. Kisha Orthodhokse Greke n Amerik e ndihmoi duke drguar misionar n Afrikn Lindore. Ndikimi i fuqishm i ktyre misionarve u ndje jo vetm brenda Kishs s Afriks Lindore, por edhe n t gjith Amerikn. Shum misionar, q qndronin pr nj koh t shkurtr, u kthyen n Amerik dhe ndihmuan q t rritej ndrgjegjia misionare n dioqezat e tyre. Kisha Orthodhokse n Greqi dhe n Finland gjithashtu iu prgjigj nj serie leksionesh q Kryepiskopi dha pr urdhrin e misionarizmit, duke drguar grupe misionarsh n Kenia.

  Aspekti m i rndsishm i puns s Kryepiskopit Anastas n Afrikn Lindore, nuk ishte dorzimi i klerikve, as botimet dhe as interesi pr mision q krijuan grupet misionare, por prpjekjet e tij pr t’u bashkuar me t krishtert vendas. Duke e personifikuar veten e tij me t krishtert orthodhoks t ktij vendi ai i inkurajoi dhe i fuqizoi ata pr t prqafuar besimin, sikur ky t ishte besimi i tyre. Si rezultat i ksaj, Kisha n Afrikn Lindore vazhdoi t rritej edhe pas largimit t tij n vitin 1991.

  Prve arritjeve t tij n Afrik, Episkopi Anastas ka ln gjurm n mnyra t ndryshme. N vitin 1981 Episkopi filloi t botonte, nn mbikqyrjen e Apostoliki Dhiakonia-s, revistn e par zyrtare misionar t Kishs s Greqis, t titulluar ”Panda ta ethni” (T gjith kombet). Kjo revist vazhdon t jap informacion pr misionet dhe t nxis t krishtert orthodhoks n Greqi pr t'ju prgjigjur urdhrimit misionar.

  Gjithashtu gjat viteve 80-t Episkopi Anastas shtoi aktivitetin e tij me Kshllin Botror t Kishave. Pas pjesmarrjes s tij n Konferencn pr Misionin Botror n Melburn, n vitin 1980, po ashtu dhe n Asamblen e Prgjithshme t KBK n Vankuver, n vitin 1983, Episkopi u b Presidenti Koordinues i Kshillit Botror t Misionit dhe Ungjillzimit, gjat viteve 1984 – 1991, dhe drejtoi Konferencn pr Misionin Botror n San Antonio, n vitin 1989. Ndikimi i tij i fuqishm misiologjik nuk frymzoi vetm botn orthodhokse, por gjithashtu preku edhe qarqet e bordit ekumenik. Ashtu si ka thn dhe teologu i famshm protestant dhe misionar David Bosch:

  “Anastasi ka mbetur forca q drejton lvizjen misionare n Orthodhoksi dhe q kur Kishat Orthodhokse u pranuan n Kshillin Botror t Kishave, n vitin 1961, ai dhe t tjer i kan dhn nj ndihmes shum t madhe mendimit dhe praktiks misionare n qarqet ekumenike. Takimi mes Orthodhoksis dhe Protestantizmit n fushn e misiologjis ka qen me t vrtet nj epok e rndsishme e riprtritjes teologjike n Lvizjen Ekumenike q prej vitit 1961. Vetm tre fjalime u lexuan gjat seancave m t rndsishme t konferencs gjat ditve t para…, ndrsa dy fjalimet e para ishin interesante dhe sfiduese, ishte prezantimi i Anastasit ai q siguroi nj prkufizim teologjik pr temn e konferencs "U bft vullneti Yt". Nisma e prgjithshme e tij ishte me t vrtet ekumenike n kuptimin m t mir t fjals.”  Marr nga libri: At Luka Veronis, Misionar, murgj dhe martir: Duke br dishepuj nga t gjitha kombet, (prkthyer n shqip), botim i Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, Tiran, 2003.

  Titulli i origjinalit: fr. Luke Veronis, Missionaries, Monks and Martyrs: Making Disciples of All Nations, Light & Life Publishing Co., 1994.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:42

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Vitet 90-t - Pika kulmore e puns s tij

  Fillimi i nj dhjetvjeari t ri, e prballi Episkopin Anastas me nj sfid t re. N janar t vitit 1991, Patriku i Kostandinopojs e zgjodhi Anastasin t shkonte n Shqipri si “Eksark Patriarkal”, me mandatin q t takohej me orthodhokst, pavarsisht nga origjina e tyre etnike dhe t ringjallte Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris. Kisha Orthodhokse n Shqipri ishte shkatrruar pothuajse prej dyzet vjetsh persekutimi t ashpr. Para se vendi t hidhte tutje regjimin komunist, numri i klerikve ishte zvogluar nga 440 n vitin 1940, n 22 n vitin 1991. Edhe nj her, Episkopi Anastas u prball me mundsin pr t rilindur nj Kish q ishte shkatrruar.

  Anastasi e pa kt sfid t re si nj mundsi pr t mbledhur s bashku t gjitha pjest e jets s tij. Prpara komunizmit, Shqipria ishte nj vend me 69% musliman. Episkopi Anastas kishte shkruar nj libr dhe shum artikuj pr Islamin. Pasiguria politike me t cilat prballej Kisha ishte dika me t ciln ai ishte msuar tashm nga puna e tij n Afrikn Lindore. Sfida pr t ringjallur nj Kish lokale n nj boshllk ateist do t krkonte nj mrekulli, t ngjashme me at t fillimeve t viteve 60-t, kur ai krkonte t ndrtonte nj misionarizm orthodhoks t jashtm. Por, ashtu si kishte treguar jeta e tij, Episkopi Anastas besonte n mrekullit.

  Mbi t gjitha, ai, gjat dy viteve t para i dha prparsi prgatitjes s udhheqsve vendas, u kujdes pr 21% t popullsis, q thoshte s kishte trashgimi orthodhokse, dhe pr t hapur dialogun dhe urat me njerz t besimeve t tjera. Nn udhheqjen e tij, Kisha menjher hapi nj seminar. Numri i studentve u rrit nga 11 n 52 gjat dy viteve t par t puns s tij dhe e ardhmja dukej e ndritshme nga numri i madh i t pagzuarve dhe nga puna e tij me t rinjt.


  Marr nga libri: At Luka Veronis, Misionar, murgj dhe martir: Duke br dishepuj nga t gjitha kombet, (prkthyer n shqip), botim i Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, Tiran, 2003.

  Titulli i origjinalit: fr. Luke Veronis, Missionaries, Monks and Martyrs: Making Disciples of All Nations, Light & Life Publishing Co., 1994.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:43

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Prfundime

  Gjat tridhjet viteve t fundit, ndikimi i Anastas Janullatosit ka qn shum i madh. Si teolog i ri gjat viteve 50-t ai kishte si qllim rindezjen e shpirtit misionar t Kishs Orthodhokse. Tridhjet vjet m von, sht e qart q ai ia kishte arritur qllimit t tij. N t vrtet misionet jan br pjesa kryesore e jets s Orthodhoksis n shekullin XX. Vet Kryepiskopi ka thn:

  “Ky sht dhe kontributi m i madh q kam dhn, nj kontribut teologjik pr t ndihmuar Kishn t rizbuloj kush sht n t vrtet. Esht nj kontribut jete. Pozicioni im teologjik ka qn gjithmon t jetoj n misterin e nj Kishe t Shenjt, t Prgjithshme dhe Apostolike. T jetoj misionin e Kishs n kndvshtrimin e saj t sakt universal dhe eskatologjik”.

  Nj prmbledhje e jets s Kryepiskopit Anastas mund t shihet n dshirn e tij pr t punuar n katr fronte t reja.

  S pari, ai e drejtoi vmendjen tek vet Kisha Orthodhokse, duke krkuar t ringjallte dshirn dhe ndrgjegjen misionare, q ka qen pjes e tradits s saj prej shekujsh.

  S dyti, ai krkoi t jepte nj ndihmes prej akademiku n fushn e misiologjis. Kryepiskopi Anastas ka shkruar 9 libra, 5 libra katekizmi dhe mbi 140 artikuj. Ai themeloi dhe botoi 2 revista t ndryshme misionare “Porefthentes” (Shkoni, 1960 - 1970), dhe “Panta ta ethni”, (Gjith kombet, 1981 - 1992), dhe q nga viti 1981 ka dhn nj ndihmes shum t madhe n botimin e Buletinit Ndrkombtar pr Krkimin Misionar. Prve ksaj, ai i sht drejtuar sa e sa her publikut n televizion, pr t'i thn atij t prqafoj Jisu Krishtin dhe Kishn e tij. N vitin 1989, Shkolla Teologjike Orthodhokse "Kryqi i Nderuar", n Brookline, Massachusetts, e nderoi duke i dhn titullin “Doktor n Teologji”. N vitin 1993 Kryepiskopi Anastas u zgjodh njzri antar korrespondent i Akademis s Athins, e cila sht shoqria m e lart akademike n Greqi.

  S treti, ka qn jeta e tij n Afrikn Lindore dhe n Shqipri. Ai dshironte t jetonte dhe t ndante prpjekjet misionare n vendet m t humbura t bots. Ktu ai shpresonte t'iu tregonte t gjith njerzve t bots pavarsisht nga origjina e tyre, se Perndia i donte dhe kujdesej pr ta.

  S fundi ka qen n qarqet ekumenike. Nprmjet Kshillit Botror t Kishave Kryepiskopi Anastas ka dhn dshmi pr teologjin e misionit orthodhoks dhe spiritualitetin n botn jo-orthodhokse. Ai punoi s bashku me t krishter bashkkohs pr t prkufizuar misionin e shekullit XX dhe pr t dshmuar n mnyr t suksesshme besimin dhe traditat.

  Jeta e Kryepiskopit Anastas dhe puna e tij mund t prmblidhen n vet fjalt e tij. Gjat shtatdhjet e dy viteve t jets s tij ai sht prpjekur t jetoj dhe t shpall misterin e “nj Kishe t Shenjt, t Prgjithshme dhe Apostolike”. Ai u prpoq t jetonte misionin e Kishs brenda kndvshtrimit t duhur universal. “Misioni sht nj shprehje e rndsishme e ndrgjegjes orthodhokse, nj thirrje pr t plotsuar me vepra vullnetin e Perndis n tok dhe n qiell. Indiferenca ndaj misionarizmit sht mohim i Orthodhoksis.


  (Marr nga libri: At Luka Veronis, Misionar, murgj dhe martir: Duke br dishepuj nga t gjitha kombet, (prkthyer n shqip), botim i Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, Tiran, 2003.

  Titulli i origjinalit: fr. Luke Veronis, Missionaries, Monks and Martyrs: Making Disciples of All Nations, Light & Life Publishing Co., 1994.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:43

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Vizit zyrtare n Kishn Orthodhokse t Rumanis

  Konfirmim i marrdhnieve shum t mira dhe vllazrore midis dy kishave tona motra

  - Dekorat e Presidentit Iliesku dhe mim Akademik pr Kryepiskopin Anastas -

  Nga data 8-19 nntor 2003, nj prfaqsi e Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, bri vizitn e par zyrtare n Kishn Orthodhokse t Rumanis, pas ftess s br prej Patriarkut t saj, Fortlumturis s Tij Teoktistit. Delegacioni kryesohej nga Kryepiskopi i Tirans, Durrsit dhe gjith Shqipris Fortlumturia e Tij Anastasi dhe kishte n prbrje Mitropolitin e Kors, Hirsin e Tij Joanin, Kryesekretarin e Sinodit t Shenjt, Protopresviter Jani Trebicka, at Vasil Thomollarin dhe hierodhjakonin Asti Bakallbashi.

  N aeroportin e Bukureshtit ishte rezervuar nj pritje mjaft e veant, ku delegacioni i Kishs son u prit nga Fortlumturia e Tij Teoktisti, bashk me 12 mitropolit e episkop etj. Ishte nj pritje protokollare zyrtare, si pr kryetar shteti, me band frymore e nderimin e flamurit rumun. Gjithashtu, Kryepiskopi Anastas dha edhe nj intervist pr kanale televizive e radiofonike. M pas, u shkua n Kishn Patriarkale t Shn Konstandinit dhe Shn Elens, ku u pritn nga shum besimtar, t paraprir nga nj mitropolit, i cili mbante Ungjillin dhe mjaft klerik t tjer, nn ritmin e kambanave. Pas Dhoksologjis, t dy primatt bn prshndetjet zyrtare. N fund, sipas zakonit kishtar n Rumani, kur kishn e viziton nj primat i nj kishe tjetr orthodhokse, Kryepiskopi yn shkroi nj dedikim n faqen e par t Ungjillit liturgjik t Kishs.
  T dieln, 9 nntor, u zhvillua Liturgjia Hyjnore Kryepriftrore n Kishn tjetr Patriarkale, at t Shn Spiridhonit t Ri, kish e shek. 18 - 19, e tra e pikturuar me afreske dhe me nj ikonostas mjaft t bukur. Kisha ishte mbushur plot me besimtar, t rinj e t reja etj. T dy primatt filluan Liturgjin Hyjnore t rrethuar nga mitropolit, episkop e klerik t tjer.
  Pas leximit t Ungjillit, Patriku Teoktist komentoi pjesn ungjillore t dits dhe menjher m pas, bri prezantimin e figurs s Fortlumturis s Tij Anastasit, si personalitet i njohur i bots Orthodhokse. Ndr t tjera Ai tha:
  “Sot n kishn ton kemi gzimin t kemi t pranishm Kryepiskopin e Tirans dhe t gjith Shqipris Anastasin, pas ftess q i bri Sinodi i Shenjt dhe shum her i kishim shprehur dshirn ton n takime t ndryshme q kemi pasur, q t vij ktu mes nesh... Gzimin q kemi ne pas kaprcimit t vshtirsive komuniste duhet ta bashkojm me atin shpirtror t besimtarve orthodhoks t Shqipris...
  Kryepiskopi Anastas sht hierarku i par, Kryepiskopi i par q risolli prsri n jet Kishn e bukur t Shqipris pas periudhs komuniste...
  N emr t Sinodit t Shenjt dhe n emrin tim, kam nderin t ofroj kto engolpione q tregojn si simbole, edhe prgjegjsin q ka ai si at shpirtror i besimtarve, q kaluan shum prova t dhimbshme.
  Tani ai u jep fjaln e Perndis, dritn e Perndis dhe ngushllimin n jetn e tyre, duke u kujdesur pr ta dhe ofruar prkujdesje sociale.
  Fortlumturi, pranoni prgzimet tona pr punn shpirtrore q bni pr Kishn motr t Shqipris”

  M pas e mori fjaln Kryepiskopi Anastas, i cili prgzoi Fortlumturin e Tij Teoktistin pr prparimin dhe sukseset e arritura nga Kisha Orthodhokse e Rumanis gjat drejtimit t tij, me gjith vshtirsit e regjimit komunist (prej vitit 1986), i shprehu mirnjohjen “q me lutjet tuaja na kujtuat dhe na fuqizuat n periudha t vshtira”.
  N fund t fjals, Kryepiskopi Anastas i dhuroi Patrikut Teoktist nj komplet ensh t shenjta t Liturgjis Hyjnore dhe nj shandan, duke i quajtur ato si simbol t bashkimit t t gjith orthodhoksve rreth falnderimit hyjnor me urimin t mbaj gjithnj ndezur besimin tek Krishti. Pas Liturgjis, u shtrua nj drek pr nder t delegacionit n Pallatin e Patriarkans (dikur Kuvendi Popullor i Rumanis).
  M 11 nntor paradite, delegacioni yn u prit nga Sinodi i Shenjt (i Hierarkis) i Kishs Rumune, n Salln sinodale t Patriarkans (Pr sqarim: n Kishn e Rumanis funksionojn 2 Sinode: Sinodi i Hierarkis, ku marrin pjes t gjith hierarkt e lart dhe mblidhet vetm 3 her n vit dhe Sinodi Patriarkal, ku marrin pjes disa hierark t lart dhe mblidhet nj her n 2 muaj).
  Pritja ishte mjaft e ngroht. T dy primatt prshndetn zyrtarisht edhe njher njeri - tjetrin dhe mbajtn nga nj fjalim prpara Hierarkve, duke shprehur prgzimet e ndrsjellta pr zhvillimin e jets kishtare dhe marrdhniet mjaft t mira midis t dy Kishave.
  T mrkurn, 12 nntor, n mesdit u shkua n Universitetin Teologjik t Bukureshtit dhe disa mjedise t tij, ku edhe u drekua bashk me studentt. Pasdite u b nj vizit n ambasadn ton n Bukuresht, ku pati nj takim me ambasadorin z. Leonidha Mrtiri dhe personelin.
  M 13 nntor n mbrmje, n Salln e Ceremonive t Fakultetit t Ekonomis, n Bukuresht, Kryepiskopi Anastas pati nj takim me student t fakulteteve t ndryshme, ku mbajti edhe fjalimin me tem: “Marrdhniet e Orthodhoksis me fet e tjera.” U vazhdua me pyetjet e shumta nga t pranishmit rreth tems, pr Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, bashkjetesn e feve n Shqipri, rreth dshmis pr Ungjillin e Krishtit nga orthodhokst dhe Kisha Orthodhokse kudo n bot etj. Takimi ishte mjaft trheqs pr t gjith pjesmarrsit, saq ort shkuan pa u ndjer. M pas, u mor pjes n agripnin q organizonin t rinjt n Kishn e Shn Grigor Pallamait, n qytetin e studentit, e cila ishte ndrtuar me nismn dhe kontributin e studentve t Fakultetit Politeknik dhe t t tjerve. Pedagog At Konstandin Koman prshndeti dhe prezantoi figurn e Kryepiskopit Anastas tek studentt pjesmarrs. Atmosfera e agripnis, nn drejtimin e dy koreve bizantin t mrekullueshm t studentve, ishte mjaft lutse dhe shpirtrore.
  Ditn e shtun, 15 nntor, t shoqruar nga Fortlumturia e Tij Teoktisti, mitropoliti Nifon i Trgovishts, episkopi i Buzaut Epifani dhe i Arxheshit Kaliniku, nga episkopt ndihms Qipriani, Sebastiani etj., si edhe nga Sekretari rumun i Shtetit pr Fen, z. Laurentie Tanase, u vizitua kisha katedrale “Ngjitja e Zotit n qiell”, n Trgovisht, ku delegacioni u prit nga populli dhe i gjith kleri i rajonit me dhoksologji e buqeta me lule. M pas u vizitua nj kish historike brenda qytetit dhe manastiri i Shn Nikolls dhe disa mjedise t tij. Aty Kryepiskopi Anastas u intervistua nga 2 kanale televizive TVR e ALPHA TV.
  Ditn e diel, u bashkmeshua nga t dy primatt n Kishn Patriarkale t Shn Konstandinit dhe Shn Elens, ku u festua 17-vjetori i Fronzimit t Patrikut Teoktist (1986 – 2003), n krye t Kishs Rumune. Fjaln e prshndetse e mbajti Mitropoliti i Moldavis, Danieli, i cili foli pr kontributin e madh t Patrikut n Kishn e Rumanis dhe m pas Kryepiskopi Anastas theksoi ndr t tjera, se ky kontribut n kohn e vshtir t komunizmit dhe t periudhs s tranzicionit e t konsolidimit nuk ishte vetm pr Kishn e Rumanis, por pr t gjitha Kishat Orthodhokse kudo q ndodhen. N kt prvjetor Kryepiskopi Anastas i dhuroi Patrikut Teoktist nj ikon t Hyjlindses Mari, t pikturuar nga nj ikonograf i ri shqiptar. Liturgjia Hyjnore u transmetua drejtprdrejt nga 2 kanale tv satelitore shtetrore.
  N datn 17 nntor, delegacioni shkoi n Kishn Katedrale “Fjetja e Hyjlindses”, t Episkopats s Buzaut, ku u prit prsri nga mjaft besimtar, klerik e nxns dhe m pas u vizituan katedralja e re q po ndrtohet, liceu kishtar i Episkopats “Episkop Qesari”, Shtpia e Fmijs (qendr sociale e kishs pr fmijt jetim, n t ciln zhvilloheshin kurse msimi t lndve kryesore shkollore dhe kurse pr msimin e disa profesioneve si t informatiks, rrobaqepsis, zdrukthtaris) etj. M pas, u b nj vizit n manastirin e grave t Rrteshtit, si dhe n shkolln e mesme kishtare t vajzave pran ktij manastiri.
  N datn 18 nntor, u vizitua kisha e re madhshtore q po ndrtohet kushtuar Shn Andreas, n qytetin Ploesht. Edhe ktu Kryepiskopi dhe delegacioni u pritn nga klerikt e ksaj enorie dhe t disa enorive t tjera prqark, si edhe nga besimtar e nxns shkollash. Pasdite, Krypiskopi yn u dekorua nga Presidenti i Republiks s Rumanis, Shklqesia e Tij z. Ion Iliesku, pr prpjekjen pr dialogun ndrfetar n bot dhe ringritjen e Kishs Orthodhokse t Shqipris. Merrnin pjes Patriku Teoktist, personalitete t larta t shtetit dhe mjaft televizione.
  M 19 nntor, n mngjes, u meshua n katedralen e Patriarkans, n Bukuresht, pr 31-vjetorin e dorzimit n episkop t Kryepiskopit ton Anastas. Pastaj, Fortlumturin e Tij e morn n intervist kanali televiziv kombtar TVR, ai radiofonik “Actualtati” dhe gazeta “Ziva” ( e prditshmja).
  M pas, u vizitua manastiri i burrave n Crnika. Kryepiskopi Anastas bri nj prshpirtje n varret e teologve t njohur rumun t shekullit q sapo kaloi, at Dumitru Staniloae dhe at Ioan Bria. M pas u vizitua Manastiri Pasare.
  Delegacioni yn kishte nj program mjaft t ngjeshur gjat gjith qndrimit t tij, ku u ndrthur n mnyr harmonike vizita zyrtare me veprimtarin ndrkombtare, q do t zhvillohej nga dt. 9 – 13 nntor. Kshtu, m 9 nntor pasdite, n Pallatin e Patriarkans filloi punimet Konferenca Ndrkombtare me tem: “Teologjia orthodhokse moderne: Vizioni dhe perspektivat”.
  Ajo zhvillohej pr nder t 100-vjetorit t lindjes s teologut t shquar rumun, at Dumitru Staniloae.
  N hollin e godins ishte hapur edhe nj ekspozit me fotografi nga jeta e vepra e tij, me shkrime, letrkmbime e libra.
  N kongres merrnin pjes:
  Patriku Teoktist dhe episkop e mitropolit, mitropolit, si dhe shum klerik e laik, Ministri i Kulturs dhe i Fes akad. R. Teodoresku dhe Ministri i Edukimit, Krkimeve dhe i Rinis prof. dr. A. Athanasiu, Drejtori i Akademis Rumune akad. E. Simion, Rektori i Universitetit t Bukureshtit prof. dr. J. Mihailesku, profesor e student t fakulteteve t ndryshme t Universitetit t Bukureshtit, familjar etj.
  N veprimtari mori pjes edhe delegacioni i Kishs son, ku Fortlumturia e Tij, Prof. Dr. Anastasi ishte i ftuari kryesor i Kongresit. Ishin t ftuar edhe profesor nga Athina, Selaniku, Roma, Sofia, Gjeneva, Parisi, Shn Petrburgu, Bostoni, Tubingeni dhe nga Kisha Kopte e Egjiptit.
  T gjith referuesit vlersuan figurn e madhe teologjike e ekumenike t at Dumitru Staniloae. Edhe Kryepiskopi yn mbajti ditn e mart, 11 nntor, kumtesn me tem: “Kontributi orthodhoks n shtjet themelore botrore”, duke iu referuar mendimit t at Dumitru Staniloae (pjes nga kumtesa botohet n kt numr t gazets Ngjallja, f. 7-8).
  N fund t Sesionit t Par Dekani i Fakultetit t Teologjis u ndau medaljen “Dumitru Staniloae” Patrikut Teoktist dhe Kryepiskopit Anastas. M pas, Patriku Teoktist i dha Kryepiskopit ton Diplomn “Dumitru Staniloae”, titulli m i lart akademik i Fakultetit Orthodhoks Teologjik t Universitetit t Bukureshtit, q u akordohet personaliteteve t shquara t teologjis. Ai iu akordua fortlumturis s Tij Anastasit pas nj vendimi t njzshm t profesorve t Fakultetit e Senatit t Universitetit.
  Referatet n Sesione ishin mjaft trheqse dhe plot dinamizm, po kshtu edhe diskutimet e debatet teologjike rreth referateve n sesionet e pasditeve.
  Gjithashtu, ato dit sapo kishte dal n qarkullim libri i Kryepiskopit Anastas “Globalizmi dhe Orthodhoksia”, i prkthyer n rumanisht nga prof. Konstantin Koman. Libri u plqye dhe vlersua shum, duke pasur nj numr t madh lexuesish klerik e laik, t cilt nuk rreshtnin t’i merrnin autografe Kryepiskopit .
  Ditn e mrkur, 19 nntor, n mbrmje, delegacioni yn kishtar u largua nga Rumania, i prcjell srish me dashuri vllazrore nga Patriku Teoktist, episkop etj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:43

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Konferenca “Teologjia Orthodhokse moderne: Vizioni dhe Perspektivat” Bukuresht 9 - 12.11.2003

  KONTRIBUTI ORTHODHOKS NE ESHTJE THEMELORE BOTERORE


  - Shnime duke iu referuar mendimit t At Dumitru Staniloae -

  nga Kryepiskopi i Tirans,
  Durrsit dhe i gjith Shqipris
  Prof. Dr. Anastasi

  A

  “Theologjia e s nesrmes - po e filloj me nj thnie t At Staniloae - duhet t jet e hapur ndaj realitetit historik dhe mondan, por njkohsisht duhet t jet shpirtrore. Ajo duhet t’i ndihmoj t gjith t krishtert pr t br t tyre nj spiritualitet t ri, n raport t drejt edhe ndaj prmasave mbarbotrore t shkencs dhe teknologjis, edhe ndaj bashksis botrore njerzore”.

  Natyrisht, shum kundrshtojn duke pshpritur se, pr Kishat e ndryshme Orthodhokse Autoqefale, t cilat prballojn aq shum probleme me karakter lokal, marrja me shtjet mbarbotrore, qoft dhe teorikisht, prbn luks. Prgjigjja ndaj ktij objeksioni sht e dyfisht: S pari, asnj vend nuk rron i mbyllur hermetikisht, i izoluar nga problemet e mdha, me t cilat prballet bota moderne. do komb ndikohet, direkt apo indirekt, nga ato. do bashksi njerzore sht pjes e mbar njerzimit dhe, me teknologjin moderne dhe zhvillimet ekonomike, varsia e ndrsjellt e popujve sht nj fakt i padiskutueshm.

  S dyti, teologjia orthodhokse, si teologji e Kishs, “e cila sht trupi i Tij (i Krishtit), prmbushja e atij q prmbush do gj n gjithka” (Efes. 1:23), me interesimin e saj prfshin ecjen dhe preokupimin e mbar gjinis njerzore. Kufizimi n nj shprestari private ose edhe kombtare, do t ishte mohim i rolit dhe i prgjegjsis s saj. Kjo do t’u shrbente atyre, q me strategjin e tyre krkojn ta mnjanojn Kishn nga jeta.
  N nj referat t shkurtr, sigurisht, nuk mund t preksh tr gamn e problemeve mbarbotrore. Do t kufizohem t kujtoj n mnyr indikative disa nga kto probleme, duke theksuar n vazhdim disa pika, pr t cilat mendoj q ne Orthodhokst duhet t tregojm kujdes n prballimin e kushteve t reja botrore.

  1. Po e nis me nj shtje, q sht veanrisht e lidhur me Bukureshtin. N vitin 1974 n kt qytet u organizua nga seksioni “Kisha dhe Shoqria” i Kshillit Botror t Kishave, nj konferenc me rndsi, e cila ndikoi n zhvillimet e mtejshme lidhur me shtjet ambjentaliste. N t morn pjes shkenctar (ekonomist, prfaqsues t shkencave natyrore dhe teolog), t cilt diskutuan mbi pasojat e studimit “Limite pr zhvillimin” (Limits to Growth), q kishte dal n qarkullim pak koh m par. Konferenca e Bukureshtit solli nocionin e jetgjatsis (sustainability), iden e nj zhvillimi q mund t eci vet pr nj koh t gjat, nga ana ekonomike dhe mjedisore. Ky propozim m pas zuri nj vend qendror n krkimet ndrkombtare prkatse. Ndalesa tjetr e rndsishme ka qen konferenca e organizuar nga Programi “Drejtsi, paqe dhe integritet i krijess”, n Granvollen t Norvegjis, n vitin 1988. N kt takim, zri i Orthodhoksve ka qen prcaktues n zgjerimin e tezave teologjike dhe biblike. Konkluzionet e saj ndihmuan m gjer familjen e krishter pr t kuptuar rndsin jetike t pikpamjeve teologjike orthodhokse lidhur me mjedisin natyror. Q n fillim t dhjetvjearit 1990, Trshenjtria e Tij Patriarku Ekumenik Vartholomeu ndrmori nj sr nismash pr thellimin e mtejshm teologjik n studimin e problemeve ekologjike dhe n sensibilizimin e opinionit publik.

  2. N dekorin e ri q krijon zhvillimi ekonomik botror, tepr tragjik del n pah skandali i varfris. Gjat vitit q mbyllet, pothuajse gjysma e njerzimit ka jetuar me m pak se dy dollar n dit, ndrsa mbi 800 milion njerz vuajn nga pamjaftueshmria e theksuar e t ushqyerit. Skamja nuk kufizohet vetm n mungesn e ushqimeve, por prfshin edhe privimin nga t mirat e dijes. Analfabett prbjn 70 % t popullsis s bots.

  Problemi i varfris merr gjithnj e m shum prmasa edhe m komplekse, t cilat i komplikojn m tepr pikpamjet ekonomiko-politike dhe praktikat e t fuqishmve. Skamja on n poshtrimin e dinjitetit t personit njerzor. Fakt ky me rndsi kryesisht shpirtrore, q nuk mund t’i lr indiferent t krishtert npr bot. N ritmet e sotme t prhapjes shum t shpejt t informacioneve, nuk mund t pretendojm se po injorojm shtrirjen tepr t madhe t varfris n planetin ton. Dhe, sigurisht, askush nuk ka m t drejt t thot “nuk m preokupon kjo shtje”.

  Ndaj dy shtjeve botrore q prmendm, qndrimi i t krishterve sht i qart dhe unik. Por, ka dy shtje t tjera, n prballimin e t cilave vrehen mendime t diferencuara.

  3. I pari sht globalizimi i shumdiskutuar. Ky term prdoret nga pal t ndryshme me ngjyrime t larmishme kuptimore. Por, prgjithsisht, pranohet se ky proces, q prshpejtohet me zhvillimin e vazhdueshm t teknologjis, ka ndikime edhe pozitive, edhe negative. Ndikimet pozitive (p.sh. prparimi i shkencave, lvizja shum e shpejt e t mirave dhe e arritjeve t reja, zhdukja e largsis, lehtsimi i solidaritetit t popujve), si t vetkuptueshme, nuk jan shum t diskutuara. Ato negative (si jan zgjerimi i hendekut midis vendeve dhe njerzve t pasur dhe t varfr, minimi i kulturave, nnvleftsimi i identitetit t njerzve dhe popujve, nxitja e kolonializmit t nj forme t re), natyrisht, shqetsojn m shum dhe dnohen me shprehje t ashpra, si “plakitje planetare”, “tregtim prgjithsues i personave dhe sendeve” etj.

  Esht e njohur se Kisha lviz n mnyr dialektike brenda historis - her n mnyr kundrshtuese, her sintetizuese. do prpjekje njerzore sht e brisht dhe gjithka mund t demonizohet - natyrisht edhe globalizimi. Por, njkohsisht, mund dhe t rinovohet dhe t transformohet n ekumenizmin m Krishtin, me kontributin dhe pranin thelbsore t besimtarve n ngjarjet botrore dhe jo me ndshkimin arrogant t do njeriu q mendon ndryshe. Ajo q krkohet sht se si do t ndrhyjm n kto procese n mnyr krijuese dhe pozitive. Pr t ofruar nj qndres me kualitet, me qllim q njerzimi n vend q t ec n nj tip globalizimi q i shndrron popujt dhe njerzit n nj mas t vlefshme pr qllimet ekonomike t nj oligarkie anonime, t luftojm q t’i shmangemi nj globalizimi mjerimi dhe dhune dhe t ecim n nj globalizim solidariteti, paqeje dhe dashurie.

  4. Diskutime edhe m t mdha ka shkaktuar pjesmarrja e Orthodhoksve n prpjekjet e dialogut ndrfetar dhe n nismat e ndryshme pr paqe mbarbotrore. Sigurisht, pr forcimin e prpjekjeve paqsore n rang botror, t gjith jan dakord, se imponohet kultivimi i nj klime t but ndrmjet pasuesve t feve t ndryshme. Nj paqe mbarbotrore afatgjat nuk mund t realizohet pa paqen ndrmjet besimeve fetare.

  Natyrisht, n dialogt ndrkristian dhe ndrfetar, nuk kemi pr t mohuar identitetin ton. Ajo q krkohet mbetet se si mund t punosh esencialisht, duke marr frymzim nga bindjet e tua fetare, pr bashkjetesn paqsore ndrmjet njerzve dhe popujve n botn e sotme. N Shqipri, nj vend ku tradicionalisht myslimant prbjn shumicn, prve dialogve akademik, kemi zbuluar vlern e “dialogut t prditshm t jets”. Madje, rndsin e heshtjes, me nj bashkudhtim plot dashuri n problemet e prbashkta t jets dhe t vdekjes. Gjithsesi, kontributi i Orthodhoksve n takimet ndrfetare sht tashm tepr i rndsishm dhe duhet t vazhdoj, edhe n vitet q vijn, me seriozitet dhe durim.

  Lista e problemeve q prballon bota moderne sht shum e gjat. Po kujtoj disa nga kto probleme: Pluralizmi - racor, kulturor, fetar - q zhvillohet krahas uniformitetit q sjell globalizimi ekonomik; trsia e dilemave q krijon bioteknologjia moderne; mundsit dhe rreziqet nga mnyrat e reja t komunikimit, pasojat kulturore dhe shpirtrore t revolucionit elektronik n prcjelljen e lajmeve, teknofilia dhe teknofobia, kuadri i ri i informimit dhe i prhapjes s ideve nprmjet Internetit, ku kombinohet fjala, figura, lvizja etj.

  B

  Prderisa bjm pjes, sipas vetndrgjegjsimit ton, n “nj Kish t shenjt, t prgjithshme dhe apostolike”, kemi dukshm detyrimin pr t’u interesuar pr ecurin e mbar bots dhe t kontribuojm, n masn e mundsive tona, n zbrthimin e problemeve dhe, sa sht e mundur, n nj propozim zgjidhjesh. Ve ksaj, preokupimi teologjik me perspektiv mbarbotroren, ndihmon n prballimin e drejt edhe t problemeve n nivel vendor. Spiritualiteti orthodhoks i hap tejprtej horizontin besimtarit. Si konfirmon Shn Grigor Pallamai, njeriu q ndriohet nga drita e pakrijuar prqafon brenda tij mbar krijesn dhe fiton dashurin e prsosur.

  1. Sot ekziston nj prshtypje e prgjithshme se teologjia orthodhokse duhet t shtrij horizontet e saj edhe tek problemet e njerzimit si trsi. Dhe duke vlersuar traditn e Etrve t Shenjt, t ofroj baza dhe ide teologjike t reja pr t prballuar problemet botrore q dalin. Udhrrfyes pr kt prpjekje sht shembulli i At Staniloae, i cili studioi Shn Grigor Pallamain dhe Etr t tjer, n mnyr krijuese dhe me interes pr mbar globin. Q t’i referohem prsri nj shprehjeje t tij, teologjia orthodhokse duhet t jet “nj teologji q interesohet t ofroj themele gjithnj e m t thella pr bashkpunimin njerzor dhe n shrbim t t gjith gjinis njerzore”.

  2. Mendimi teologjik, i cili prqafon mbar botn, sht koha q t prcillet si duhet edhe tek grigja orthodhokse, q t ndikoj n mentalitetin dhe sjelljen e saj. Krkohet q t informojm drejt organizmin kishtar dhe t ndihmojm besimtart orthodhoks pr t ndjekur gjithka ndodh, si n nivel lokal ashtu dhe n at mbarbotror. Problemet e rndsishme botrore i kan rrnjt e tyre n kushtet vendore. Prballimi thelbsor i tyre fillon n rrethin e ngusht t vendit ton, q interesimi yn t shtrihet n rrethe m t gjera n mbar rruzullin...

  3. Pr rndsin e jets liturgjike sht folur gjat. Kt ast do t doja t theksoja nevojn e prjetimit t Liturgjis Hyjnore n konsekuencat dhe prmasat e saj botrore. Nuk lejohet q Kisha t jet nj bashksi e fortifikuar, e izoluar. Ajo ekziston dhe lutet “n favor t mbar bots”. Ofron Eukaristin e saj kryesore “pr mbar rruzullin”. Liturgjia e Kishs e ngre t gjith botn drejt Perndis...

  Nj pozicion i till i ndrgjegjshm nga ana kishtare ndihmon n prballimin e drejt t problemeve q dalin n hapsirn e Pemantiks Orthodhokse. Duhet t pohoj se vendime kritike, q u desh t merreshin n Kishn krejt t rrnuar t Shqipris, u mbshtetn n nj preokupim teologjik, si ishte gatishmria ndaj t papriturs, q u shfaq nga valt e refugjatve nga Kosova.

  4. Ajo q mbetet problem kardinal pr njeriun sht pyetja pr kuptimin e jets, dshira pr kaprcimin e vdekjes, pr lartsim shpirtror. Shpirti i njeriut - n do vend dhe koh q lviz - krkon Qenien e qensishme, pa t Cilin ekzistenca njerzore nuk prmbushet. Kemi t bjm me nj nevoj mbarnjerzore. Edhe Orthodhoksia ka prgjegjsi shum t madhe q t’i prgjigjet ktij krkimi ekzistencial, n nj veprimtari apostolike mbarbotrore. Q t shtrihet n do cep t toks, “n t gjitha kombet”, prania e komunitetit Eukaristik t besimtarve - q prjeton shptimin nga prishja dhe shpall se Mbretria e Perndis ka ardhur dhe po vjen.

  ...Krkohet bashkpunimi i ngusht dhe bashkudhtimi harmonik i t gjith Orthodhoksve kudo n bot. Me gjith prputhjen ton n nivelin teologjik, se bjm pjes n nj Kish, shpesh n praktik vazhdojm t mbetemi t izoluar dhe t plogsht. Sigurisht, mjaft prpjekje jan br n dhjetvjeart e fundit me iniciativn e Patriarkans Ekumenike dhe me pjesmarrjen e t gjitha Kishave Orthodhokse Autoqefale. Ashtu si dhe me konferenca t ndryshme teologjike t Fakulteteve Teologjike, si kjo e tanishmja. Por, vazhdimi ka qen anemik. Pr probleme botrore baz, ne Orthodhokst merremi n mnyr fragmentare, n kuadrin e bisedimeve t kryera n organizmat ndrkristiane. Edhe ky sht nj progres, por i pamjaftueshm. Ekzistojn mundsi m t mdha t preokupimit t prbashkt, t veprimtaris s prbashkt, t “dshmis” s prbashkt, dhe duhet t mendojm pr krijimin e organizmave t posam mbarorthodhoks.

  5. N diskutimet dhe propozimet pr prballimin e problemeve ndrkombtare, protagonist zakonisht jan agnosticist intelektual, t cilt monopolizojn diskutimet dhe vendimet ndrkombtare. Esht e nevojshme q t prforcojm pranin dhe zrin orthodhoks. Ktu gjendet nj mision i veant i laikve - shkenctar, afarist, artist - q zhvillojn aktivitetin e tyre n mjedise ndrkombtare. Imponohet q t fuqizohet pjesmarrja e tyre aktive n konferenca shkencore, kulturore, politike, duke patur si perspektiv prcjelljen e vizionit dhe t fuqis s Orthodhoksis n brumosjet e sotme botrore. Teologjia, duke frymzuar tr organizmin kishtar, n t kaluarn ka krijuar kulturn.

  At Staniloae n mnyr t goditur, ka theksuar: “Problemi m i rndsishm pr teologjin e nesrme Orthodhokse do t jet q t pajtoj vizionin botror t Etrve me nj vizion q zhvillohet nga rezultatet e shkencave natyrore”. Shkenca zbulon sekrete t reja, jep prgjigje t reja dhe v pikpyetje t reja, ndrsa teknologjia sot krijon vazhdimisht mundsi t reja ndrlidhjeje t t gjith banorve t toks.

  6. S fundi, nuk duhet harruar pr asnj ast se kultivimi i shpirtit t njeriut sht parakushti i solidaritetit shoqror dhe i lartsimit shpirtror t njerzimit. Ktu fekondohen ide, vendime, stimuj. N kt fush, kontributi i Kishs Orthodhokse - sigurisht dhe i Kishave t tjera - sht prcaktues. Besimi i gjall rrit s teprmi respektin ndaj njeriut pran, zhvillon dashurin e sinqert tej do limiti dhe kufizimi, duke i dhn asaj nj thellsi dhe lartsi t pakonceptueshme, duke e identifikuar me Qenien e qensishme, Perndin Triadik, q zbulohet si shoqri dashurie...

  Kontributi m i madh i Kishs n problemet botrore baz sht se n gjirin e saj lindin dhe piqen njerz t besimit ndaj Perndis s dashuris, t cilt i prdorin talentet dhe mundsit e tyre me ndjenjn e prgjegjsis shoqrore, me dshir pr vetsakrific dhe dashuri pa hipokrizi ndaj t tjerve, me aspirat t sinqert pr drejtsi dhe paqe mbarbotrore. N nj bot, e cila ofron shum elemente t dashuris, Kisha e Krishtit prbn burim dashurie autentike dhe t vrtet. Ky mbetet elementi m i fuqishm i kontributit, si n nivel lokal ashtu dhe n at botror...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:43

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  RUMANI

  mim i lart akademik i Universitetit t Bukureshtit pr Kryepiskopin Anastas

  - Nj prfaqsi e Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris po bn vizitn e par zyrtare n Kishn Orthodhokse Rumune -

  Titulli m i lart akademik i Fakultetit Orthodhoks Teologjik tUniversitetit t Bukureshtit, Diploma Dumitru Staniloae, q uakordohet personaliteteve t shquara t teologjis, iu dha t dieln,m dat 9.11.2003, n salln e ceremonive t ndrtess s vjetrt Parlamentit, Kryepiskopit t Tirans, Durrsit dhe t gjithShqipris, Fortlumturis s Tij Prof. Dr. Anastasit, pas nj vendimit njzshm t profesorve t Fakultetit dhe t Senatit t ktijUniversiteti. Profesori At Dhimitr Staniloae, konsiderohet teologum i madh rumun i shekullit XX dhe kt jav (9 - 14.11.2003),me rastin e 100-vjetorit t lindjes s tij, po mbahet KongresiNdrkombtar Teologjik me tem: “Teologjia bashkkohoreorthodhokse dhe jeta e Kishs”.

  Dorzimi u b gjat hapjes s Kongresit, n prani t Fortlumturis s Tij, Patriarkut t Rumanis Teoktistit, t shum hierarkve,Ministrit t Kulturs dhe t shtjeve Fetare, akademikut z. Theo-doresku, t rektorit t Universitetit t Bukureshtit z. Mihailesku,personaliteteve politike dhe akademike dhe shum njerzve t tjer.

  Kryepiskopi Anastas, i shoqruar nga katr klerik t KishsOrthodhokse Autoqefale t Shqipris, arriti pr vizit zyrtare tshtunn (8.11.2003), n Bukuresht, ku u prit n aeroport ngaPatriarku i Rumanis dhe hierark t tjer, me nderime kryetari shteti.

  Mngjesin e s diels, t dy kryetart e Kishave bashkmeshuanedhe me dymbdhjet hierark t tjer, n kishn e madhe t ShnSpiridhonit t Ri. Liturgjia Hyjnore u transmetua njkohsisht ngaTelevizioni dhe Radioja Shtetrore.

  Kryepiskopi Anastas do t mbaj n Kongres ligjratn metem: “Kontributi orthodhoks n shtjet themelorendrkombtare”, ndrsa me studentt e Universitetit ligjratn:“Marrdhniet e Orthodhoksis me fet e tjera”.

  Programi i vizits prfshin takim me hierarkin e Kishs sRumanis, vizita n episkopata dhe manastire t ndryshme, si dheleksione me student t seminareve teologjike.

  Kryepiskopi Anastas do t takohet gjithashtu me Presidentin eRumanis z. Jon Iliesku dhe me personalitete t tjera.
  Esht hera e par q nj prfaqsi e Kishs OrthodhokseAutoqefale t Shqipris viziton Patriarkann e Rumanis.
  Gjithashtu, kt jav qarkullon i prkthyer n rumanisht libri iKryepiskopit Anastas “Globalizmi dhe Orthodhoksia”.

  Zyra e Shtypit e Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:44

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Kryepiskopi Anastas zgjidhet Zvendspresident i Konferencs Evropiane t Kishave

  Nentor 2003

  Para pak ditsh, Konferenca Evropiane e Kishave bri zgjedhjen e organeve t reja drejtuese t saj. President u zgjodh Jean-Arnold Clermont, president i Federats Protestante t Francs. Zvendspresident u zgjodhn Kryepiskopi i Tirans, Durrsit dhe i gjith Shqipris, Fortlumturia e Tij Anastasi dhe Margarethe Isberg, nga Suedia. Konferenca Evropiane e Kishave sht organizata m e madhe fetare n Evrop, e cila prfshin 125 kisha orthodhokse, protestante etj., dhe ka nj bashkpunim t ngusht edhe me Kishn Katolike.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:44

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Ai i dha shpres vendit t tij

  Historia e Kryepiskopit Anastas Janullatos - Artikull i revists s njohur “Parade”, botuar n SHBA

  - nga Nicholas Gage -

  “Ne nuk duhet t humbasim asnj dit t vetme.”

  Nj plumb ka mbetur n dritaren e zyrs spartane t Kryepiskopit Anastas n Tiran, i ndaluar n fluturimin e tij nga xhami i dyfisht. Ai sht shtn nga nj snajper gjat trazirave politike t vitit 1997, q e shtyn Shqiprin - nj vend me shumic myslimane - n kaos dhe kur jeta e Tij rrezikohej shum. Kryepiskopi thot: “E kam ln aty, pr t m kujtuar s jeta mund t mbaroj n nj sekond. Ne nuk duhet t humbasim asnj dit t vetme’’. Pak njerz i prdorin ditt e tyre si Kryepiskopi Anastas. Delikat por energjik, hierarku 73-vjear i ka kaluar kta 12 vjette fundit, duke kaprcye r pengesat e pamata, pr t arritur nj mrekulli t prekshme n nj nga vendet m t varfra t Europs.

  Gjat regjimit komunist, q zgjati nga 1944-1990, Shqipria - nj vend me 3,5 milion banor n veri t Greqis, u b vendi i vetm n bot q ndaloi do form ushtrimi t fes. Edhe vetm brja e kryqit mund t t onte n burg. do kish a xhami u shkatrrua apo u kthye pr prdorim sekular dhe Shqipria u izolua nga pjesa tjetr e bots.

  N dyzinn e viteve q Anastasi ndodhet n Shqipri, ai jo vetm q ringjalli Kishn Orthodhokse, por dhe frymzoi nj popull t hidhruar dhe t keqtrajtuar. “Nuk m vjen n mend asnj tjetr q t ket kontribuar m shum n rilindjen e Shqipris si nj vend i lir Europian sesa Kryepiskopi Anastas”, - thot Kryeministri i Shqipris, Fatos Nano.

  Si ish-profesor universiteti, q ndihmoi t rilindte nj popull t goditur nga dekadat e diktaturs s pamshirshme, Ai u ofron nj msim t fuqishm amerikanve, q po prballen me t njjtn sfid n Irak. “Tani, irakent, si shqiptart kur un erdha ktu, jan dyshues dhe jo miqsor, sepse ata kan jetuar pr shum koh nn frik dhe shtypje, - thot Kryepiskopi Anastas. - Sekreti pr t ndryshuar kt sjellje sht q t tregohet, se amerikant tregojn kujdes dhe se amerikant tregojn kujdes dhe respekt pr ta. Respekti pr tjetrin sht njkohsisht esenca e Krishtrimit dhe e Demokracis. sht veanrisht e rndsishme t’i qndrosh besnik ktij parimi n vendet ku ka prplasje kulturash.”.

  Pas rnies s komunizmit, Kryepiskopi Anastas u drgua n Shqipri m 1991 nga Patriarku Ekumenik i Konstandinopojs, lideri shpirtror i t Krishterve Orthodhoks, pr t par gjendjen n t ciln ndodhej besimi n vend. Ai gjeti 1600 kisha t shkatrruara dhe vetm 22 priftrinj t moshuar ende gjall, nga 440 q kishin shrbyer n Shqipri para komunizmit.Por shqiptart ishin kaq t dshiruar pr liri besi mi, dhe shum prej tyre mblidheshin pr shrbesa n vendet ku asgj nuk kishte mbetur nga kishat e tyre t mparshme, ve kambanave t thyera.

  Kshtu, Patriarku i krkoi Anastasit t qndronte dhe t rindrtonte vet ai Kishn Orthodhokse. Kur propozimi i tij u b i ditur, shum dyshonin se shkollari delikat - i lindur Anastas Janullatos n Pire t Greqis - mund ta prballonte sfidn. Dy atake t rnda t malaries e kishin detyruar t linte misionin e Tij n Afrikn Lindore, por ai vazhdoi t jepte msim dhe tshkruante libra, prfshir edhe nj studim t respektuar pr Islamin.

  Kur thirrja erdhi pr t shkuar n Shqipri, “t gjitha arsyet m thonin se ishte nj mision pa asnj shans”, thot Kryepiskopi Anastas, i cili flet pes gjuh t huaja, prfshir dhe anglisht. “Mua m’u krkua t ringjallja Kishn pa asnj mbshtetje financiare, n nj vendn nevoj, q po kalonte nj tranzicion t ashpr politik. Un duhet t msoja nj gjuh t huaj t vshtir n mosh t thyer, t jetoja n kushte t vshtira, pa pritur t kisha siguri kundr krcnimeve pr jetn time. dokush tha se do t isha i mendur t qndroja .”

  Pastaj, thot, ai pa dshprimin n fytyrat e shqiptareve q takoi. “Mendova, Kush do t’i ndihmoj kta njerz? Kush do t’u jap atyre shpres?” Un e dija q kjo ishte nj sprov dhe un i thash vetes: “N qoft se ti ke besim, qndro dhe prpiqu. N qoft se jo, kthehu n shtpi”.

  Kshtu ai qndroi. Gjat dekads n vazhdim Kryepiskopi kaprceu shekuj problemesh etnike dhe fetare, pr t ngritur nj Kish t re n t gjith vendin. Ai ndrtoi 83 kisha, restauroi 140 kisha t tjera t rrnuara, restauroi pes manastire dhe ndrtoi nj seminar, nj shtpi pr murgeshat dhe nj seli pr Kryepiskopatn.

  “Q n fillim, ai u prpoq jo vetm pr ringjalljen e Kishs Orthodhokse t Shqipris, por edhe pr t’u shrbyer gjith shqiptarve - duke ndrtuar shkolla, klinika mjeksore, qendra rinie, shtpi fmijsh, kopshte dhe kampingje, - thot At Luk Veronis, 38 vje, nj prift orthodhoks nga Pensilvania, q ka punuar me Kryepiskopin pr 9 vjet. - T gjitha jan t hapura pr t gjith - t krishter, mysliman, jobesimtar.”.

  ***

  “Prparsia jon m e madhe sht rinia”, shpjegon Anastasi, i cili po qetsonte nj grup fmijsh fshati, t cilt po prisnin n radh t mjekoheshin n nj klinik dentare lvizse, duke u ulur ai i pari pr t kontrolluar dhmbt.

  Admirimi q ai ka fituar nga gjith shqiptart e shptoi misionin e Tij - dhe ndoshta dhe jetn e Tij - m shum se nj her. Meqense ai erdhi nga Greqia, e cila ka probleme kufitare me Shqiprin dhe pse mbrojti t drejtat e minoriteteve, duke prfshir grekt etnik, ai ishte objekt i sulmeve t egra.

  N vitin 1994 - n nj prpjekjepr ta larguar Anastasin - presidenti i par i Shqipris i zgjedhur n mnyr demokratike, Sali Berisha, projektoi nj kushtetut, n t ciln krkohej q kreu i Kishs Orthodhokse duhej t ishte i lindur n Shqipri dhe t jetonte atje prej 20 vjetsh. Kushtetuta u hodh n referendum; t gjith ishin t sigurt q do t aprovohej, sepse kishte mbshtetjen e qeveris. Kryepiskopi bri gati valixhet. Por, pr udin e t gjithve, kushtetuta u rrzua; Shqiptart e t gjitha besimeve t mdha kishin votuar kundr saj.

  Me kalimin e kohs, Kryepiskopi fitoi dhe admirimin e Sali Berishs, i cili sht edhe lideri aktual i partis m t madhe opozitare. “Un respektoj ato q ai ka arritur, veanrisht pr ringritjen e Kishs Orthodhokse”, - thot tani dr. Berisha, nj kirurg zemre.

  Pasi i mbijetoi referendumit, Anastasi prballoi shum problemen kaosin e vitit 1997, kur n Shqipri ran skemat piramidale, n t cilat shumica e shqiptarve kishin investuar. T gjith t huajt, me prjashtim t 20 vetve, lan vendin; mbisundoi anarkia; u shprthyen depot ushtarake dhe u morn nj milion arm. Nata ndriohej nga armt q shkreheshin. Kryepiskopi u shfaq n radio e televizor, duke br thirrje pr qetsi dhe nxitur shpres. “Erdhn punonjs ndrkombtar t ndihmave dhe t gjith ne, prfshir edhe Kryepiskopin, shprndanim ushqime pr familjet n nevoj, nganjher duke udhtuar tet or deri n ndonj fshat t humbur”, - thot Penny Deligiannis, e cila drejtoi ushtrin humanitare t Kishs Orthodhokse n Shqipri.

  “do nat hapnin zjarr mbi zyrn dhe rezidencn time, - rikujton Kryepiskopi, - por, pr fat asnj nuk u godit, faleminderit Perndis”.

  Pavarsisht nga rreziku, Ai beson se kjo prvoj e solli at m pran shqiptarve: “Ajo provoi se ne nuk jemi ktu vetm pr t luajtur Samaritanin e mir, por pr t jetuar me ta, pr t ndar rrezikun q ata prballojn dhe pr t’u treguar, se dhe n kohn m t vshtir, kishte gjithmon shpres.”

  Dy vjet m von, mijra shqiptar nga Kosova u derdhn n vend, kur forcat serbe i sulmuan. “Ne ndihmuam sa m shum t ishte e mundur nga ata, duke ditur q shumica ishin mysliman”, - thot Anastasi. - Mblodhm m shum se 12 milion dollar pr t ndrtuar kampe pr t strehuar, ushqyer e kujdesur pr rreth 33mij refugjat.

  Kto prpjekje ndihmuan t forcohen marrdhniet e Kryepiskopit Anastas me shqiptart mysliman. “Ne prpiqemi t tregojm, se komunitetet fetare mund t shkojn sbashku dhe t ndihmojn njra-tjetrn,- thot Anastasi. - Islami ka mundsi t bhet shum agresiv ose shum i moderuar. Gjja m e rndsishme sht t shmangim rnien e institucioneve fetare n duart e fanatikve”.

  Sulmi ndaj Irakut ka shqetsuar Arabt, beson ai. “Ata ndihen t prekur, por nse Amerika tregon se sht e sinqert n respektimin e liris dhe fes s popullit iraken, qndrimi i bots myslimane do t prmirsohet ndjeshm.”

  Pr t ndihmuar shqiptart mysliman Kryepiskopi prdori deri n limit burimet e Tij, t cilat vijn trsisht nga donacione. Nj shembull sht klinika mjeksore n Tiran, ku kujdesen pr 3000-4000 vet n muaj, shumica mysliman. “Asnj nuk sht kthyer mbrapsht, - thot Charles Linderman, 37 vje, mjek amerikan q vjen nga Cleveland-i, i cili drejton sektorin e kirurgjis, - dhe un e di q ende jan ln kisha t pandrtuara, n mnyr q t funksiononte klinika.” Ndrmjet pacientve kan qen vejusha dhe vajzae diktatorit komunist Enver Hoxha, i cili nxori t jashtligjshme fen.

  Kryepiskopi Anastas sht i guximshm edhe me t krishtert e tij orthodhoks: “Kur ne filluam seminarin ton, t gjith u uditn q pranuam studente femra, - kujton Ai. - Ne na duheshin ato t drejtonin programe dhe t jepnin msim, por gjithashtu, un besoj se grat mund t lozin nj rol m t madh n jetn e Kishs”.

  Si rezultat i ksaj largpamsie dhe arritjeve t tij, Kryepiskopi ka trhequr n Shqipri amerikan dhe evropian - prfshi ktu mjek, infermiere, arkitekt, priftrinj dhe deri ekspert kompjuteri - q e ndihmojn n punn e Tij.

  Projekti m ambicioz i Anastasit, t cilin ai e sheh si kurorzim t misionit t Tij n Shqipri, sht t rindrtoj nj Katedrale Orthodhokse n Tiran, pr t zvendsuar at q ishte shkatrruar nga komunistt. Emri q ka zgjedhur pr katedralen mishron at ka ai ka br pr Shqiprin dhe shqiptart - “NGJALLJA’’.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:44

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  PROBLEMET MUND TE ZGJIDHEN SE BASHKU DHE ME KONSENSUS

  - Komiteti Qendror i Kshillit Botror t Kishave zgjodhi Sekretarin e ri t Prgjithshm -
  - Mori pjes Kryepiskopi Anastas, i cili dha nj kontribut aktiv e t qensishm n zhvillimin e punimeve -


  Nga data 26 gusht - 2 shtator 2003 n Gjenev t Zvicrs u mbajt sesioni i Komitetit Qendror t Kshillit Botror t Kishave. Ky sesion u dha mundsi kishave antare t shqyrtonin shtjet ndrkombtare q trondisin botn e sotme si dhe dinamikn e lvizjes ekumenike. N kt veprimtari mori pjes, si antar i ktij organizmi drejtues t KBK, edhe Kryepiskopi i Tirans, Durrsit dhe i gjith Shqipris, Prof. Dr. Anastasi, i cili dha nj kontribut mjaft aktiv gjat punimeve. Gjithashtu, i veant ishte falnderimi pr Kryepiskopin ton, pr kushtet q krijoi me rastin e mbledhjes n Shqipri t komitetit q bri przgjedhjen e kandidatve, kushte dhe atmosfer q e lehtsuan dhe e ndihmuan mjaft punn e tij, duke arritur n paraqitjen e vetm dy kandidaturava t vlersuara nga t gjith.

  Gjithashtu, u zgjodh Sekretari i ri i Prgjithshm i Kshillit Botror t Kishave, pastori Samuel Koba, nga kisha metodiste e Kenias. Ai zvendsoi pastorin nga Gjermania, Konrad Raiser, i cili kishte 11 vjet n drejtimin e organizats.

  N fjaln e tij, Sekretari i ri Prgjithshm deklaroi se problemet e ndeshura nga KBK mund t zgjidhen vetm s bashku dhe, q n traditn afrikane, marrja e nj vendimi kalon n shumicn e rasteve nprmjet rrugs s konsensusit.

  Kishat pjesmarrse n mbledhjen e Komitetit Qendror prcaktuan edhe temn e Asambles s 9-t t Prgjithshme, q do t mbahet n qershor 2006 n Porto Alegre, n Brazil: “Perndia, n hirin tuaj, transformon botn!”.

  Edhe n prcaktimin e tems, Kryepiskopi Anastas kontribuoi n mnyr t qensishme, duke propozuar futjen n tem (si edhe u b), t fjalve “Perndi” dhe “hir”. Tjetr zgjedhje teme, ishte ajo n kuadrin e dekads “t fitojm mbi dhunn!”, q pr vitin 2004 do ta ket theksin tek SHBA, pr t inkurajuar kishat e atjeshme pr nj qndrim m aktiv n mbshtetje t paqes.

  N kt sesion nj vmendje e veant iu kushtua edhe dokumenteve t paraqitura nga rrjeti ekumenik n mbshtetje t personave handikapat (EDAN) dhe komisioni “Besim dhe rregull”, q kishin t bnin sa me ann teologjike aq edhe me masat praktike, q duhet t ndrmarrin kishat pr t demonstruar nj afrim real t personave me probleme t tilla.

  Objekt i mbledhjes u bn edhe shum probleme aktuale, ku u theksuan edhe nismat e marra nga KBK pr shtjen palestineze, t Qipros apo t Irakut, nisma q kan mundsuar nj dialog ndrfetar n Lindjen e Mesme.

  N vmendjen e mbledhjes ishte edhe situata e viteve t fundit n Evrop, q ka njohur probleme t konsiderueshme politike dhe ndodhet n fazn e nj shndrrimi t thell. Kishat antare t KBK shprehn gjykimet e tyre mbi rolin e Kishs n shum drejtime, si ato mbi “Vlerat q mbajn unitetin evropian”, “Evropa dhe siguria” etj.

  Pr sa i prket lvizjes ekumemenike, Kshilli Botror i Kishave ka hapur nj debat mbi “rikonfigurimin e lvizjes ekumenike”, pr t identifikuar fushat ku jan t nevojshme ndryshimet, pr t’iu prshtatur nj bot n ndryshim t vazhdueshm. Ky proces do t nis n nntor 2003 n Antelias t Libanit dhe do t vazhdoj n mbledhjen e Komitetit Qendror m 2005 dhe m pas n Asamblen e Prgjithshme. Presidenti i Komitetit Qendror t KBK, Aram I, e vuri theksin q n t ardhmen KBK t prqendrohet m shum n dialogun ndrfetar. Gjithashtu, Komiteti Qendror shprehu knaqsin, q sot Kishat Orthodhokse antare ndihen m shum t prfshira n vendimmarrje. Esht punuar pr t vn n jet rekomandimet e “komisionit t posam”, sidomos ato pr marrjen e vendimeve nprmjet konsensusit.

  N mbledhje gjithashtu, u theksua se gjendja e sotme financiare sht pak m pozitive se vitet e shkuara, fal prpjekjeve pr t shkurtuar shpenzimet.

  Ish-sekretari i Prgjithshm, pastori Konrad Raiser, prfitoi nga rasti n fjaln e tij t fundit, pr t theksuar rndsin e prfshirjes s Kishs Katolike dhe disa kishave protestante n nj lvizje ekumenike m t gjer, proces, q do t prfshij e aktivizoj t gjitha kishat antare. N fund, pr nder t z. Raiser u b nj lutje dhe nj pritje, ku u vu n dukje angazhimi i tij, vizioni si dhe ndjeshmria dhe erudicioni, t cilat i vuri n shrbim t organizats.

  Korresp. i gazets “Ngjallja”
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:44

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  “Dhe ju do t jeni dshmitart e Mi...” (Vep. 1:8)

  - Nga 15-22 korrik 2003, n mjediset e Manastrit t Shn Vlashit dhe t Akademis Teologjike pran tij, u mbajt Asambleja e XVIIt e Syndesmos, Organizats Botrore t Rinis Orthodhokse, e cila kt vit festonte edhe 50-vjetorin e themelimit. -
  -Morn pjes rreth 150 t rinj, nga 40 vende t bots -


  Pr m shum se nj jav, mjediset pran Durrsit, do mbusheshin nga rreth 150 delegat, nga rreth 40 vende, personeli ndihms, t ftuarit etj., t cilt kishin ardhur pr t festuar 50 vjet shrbim ndaj Kishs dhe unitetit t saj, 50 vjet dshmie, misioni dhe rinovimi shpirtror n botn orthodhokse dhe m gjer. Kryepiskopi Anastas ka thn se sa mir sht pr Kishn ton, q ne kemi kt histori t bukur, aventurn e Syndesmosit.

  far mrekullie sht t kesh nj organizat t till n aktivitet pr m se nj shekull, pa nj mbshtetje financiare t qndrueshme dhe pranin e vazhdueshme t nj stafi mjaft t kualifkuar. T kesh t pamundurn, tregon se sht dikush tjetr q sht pas saj, ky person sht Zoti Krisht, sht Shpirti i Shenjt q punon mes nesh….

  Sipas statutit, detyrat e Asambles ishin vlersimi i puns 4-vjeare t br nga organizata, t bheshin rekomandime e prcaktoheshin prparsit pr politikat; programet dhe buxheti, t zgjidheshin organet e reja drejtuese, t shqyrtonin kandidaturat e reja dhe kontributin e organizatave pjesmarrse etj.

  Me kt rast ishte punuar q mjediset e Manastirit dhe t Akademis t ishin sa m funksionale, n shrbim t veprimtaris. Gjithashtu, i bukur e funksional, u b mbulimi i fushs s sportit, duke e kthyer at n nj mjedis t prshtatshm pr zhvillimin e punimeve plenare. Tjetr e veant, ishte vnia n dispozicion t Asambles, e mjediseve moderne t shtpis pr fmijt, q do hapet n muajt e ardhshm.

  Por, “punimet” e Asambles nisn dit prpara, me ardhjen e stafit organizator dhe t Stewardwve, t rinjve q ndihmuan e shrbyen me shokt e tyre gjat punimeve. Ata ishin mbi 30 t rinj nga vende t ndryshme, q bashk me t rinj shqiptar punuan pa pushim, pr t br gjithka gati pr pjestart e Asambles (e quajn veten - ushtart e shrbimit), Lukashi nga Polonia, prgjegjsi i tyre tha, se “kemi ardhur t punojm, t lutemi e t takojm njri-tjetrin.T jesh ktu sht nj dhurat e madhe pr secilin nga ne. Jemi t privilegjuar t ndihmojm organizatort…

  Gjithashtu, na ka befasuar puna e rinis shqiptare.” Aktiviteti i Asambles nisi t martn, 15 korrik. N fillim me shrbesn n Kishn e Manastirit dhe nuk mund t ishte ndryshe pr nj veprimtari t till. do dit punimet fillonin duke knduar himne fetare dhe me nj studim nga nj pasazh i Shkrimit t Shenjt N mngjes, t rinjt u mblodhn n mjedisin e prgatitur enkas, i cili ishte i rrethuar nga banderola t bardha ku ishin shkruar emrat dhe vitet e zhvillimit t 16 asambleve t mparshme. N qendr ishte kryqi i madh dhe nj ikon e madhe e Zotit ton Jisu Krisht, si dhe logoja e Syndesmos, me temn e Asambles t ktij viti: “Dhe ju do jeni dshmitart e Mi…” (Veprat e Apostujve 1:8). Ishte i siguruar edhe prkthimi n disa gjuh pr pjesmarrsit.

  Punimet u drejtuan nga z. Hildo Boss, president i komanduar dhe sekretarja, Rebecca Hookway. elja dhe lutja e hapjes, si mikprits, u bn nga Kryepiskopi Anastas, i cili tha ndr t tjera: “Mir se erdht n Kishn Orthodhokse t Shqipris. Meqens sht hera e par q Asambleja e Syndesmos zhvillohet n kt vend, dua t’ju them se kjo sht shtpia juaj, - sepse Kisha jon sht antare e nj Kishe t vetme, t Prgjithshme dhe Apostolike. Arsyeja tjetr sht se ekziston nj lidhje organike e padukshme midis Syndesmos dhe Kishs s Shqipris. Vendimi i organizatorve n pranimin e misionit pr t ardhur dhe shrbyer n nj kish krejtsisht t shkatrruar prgjat 23 viteve, t nj persekutimi tepr t ashpr, lidhet me prgatitjen teologjike dhe dinamizmin misiologjik q u zhvillua brenda Syndesmos...

  Rindrtimi i Kishs s Shqipris q nga rrnojat na afron nj tjetr dshmi - at se idet dhe qllimet rinore nuk prfundojn n asamble e festivale. Syndesmos gjat gjith ekzistencs s saj ka shprehur prkushtimin e vet dhe ka ofruar elemente tepr t vlefshme n jetn e orthodhoksis bashkkohore. Pr kt le t lavdrojm Perndin. Kshtu, duke ecur prpara n shekullin XXI, na presin sfida e beteja t tjera, t shoqruara me bekime t tjera. Gjat shekullit t shkuar u nnvizua nevoja pr t mbshtetur unitetin orthodhoks n t gjitha nivelet. Tani, n kt shekull, t nj globalizimi t menjhershm, kjo gj sht akoma dhe m e domosdoshme. Pr shembull, ktu n Shqipri ne nuk po rreshtim s theksuari, se t rinjt nuk jan vetm e ardhmja e Kishs, por edhe e tashmja e saj. Me shprehjen q prbn edhe moton e ksaj Asambleje t prgjithshme “Dhe ju do t jeni dshmitart e Mi”, Perndia yn na jep nj siguri “Dhe ju do t merrni pushtetin e Shpirtit t Shenjt”. Le t lutemi pra, me gjith shpirt, q Shpirti i Shenjt t na udhheq mendimet, ndjenjat dhe marrdhniet tona...”.

  N vazhdim, Presidenti Hildo Boss bri apelin dhe u lexuan disa prshndetje, si nga Rusia, Polonia, Finlanda, ekia dhe Sllovakia, Zelanda e Re etj. Pastaj, ai prezantoi grupin prgjegjs pr mbarvajtjen e Asambles dhe falnderoi presidentt e mparshm t Syndesmos, disa prej t cilve ishin t pranishm etj.

  N pjesn e dyt t punimeve, pati referime pr temn e lidhjes midis brezave, t lvizjes rinore dhe m pas, n zyrat e informacionit, organizatat pjesmarrse realizuan nj ekspozit mbreslnse, me materiale prkatse pr organizatat dhe vendet nga vinin.

  E Mrkur, 16 korrik
  Punimet e dits s dyt nisn me kng fetare n gjuht e pjesmarrsve. Ishte nj dit kulmore, sepse referoi, si folsi kryesor i Asambles, Kryepiskopi Anastas, i cili sht nj figur e njohur n gjith botn orthodhokse dhe m gjer, pr kontributin e tij si shpirtror ashtu edhe misionar e shkencor.

  Pas fjals s Kryepiskopit pati nj diskutim t gjall, ku u ndrthurn vlersimet pr nivelin e lart t saj, me pyetjet dhe komentet rreth tems nga delegat t shumt. Pastaj u vazhdua me nj raportim prsa i prket politikave dhe bilanceve midis dy asambleve, raportime nga Bordi drejtues etj. U vazhdua me grupe pune, si pr shtjet e raportuara ashtu dhe pr tema t tjera, si pr promovimin e kooperimit ndrorthodhoks, asistencn pr aktivistt e rinj dhe prgatitjen e tyre, zhvillimin e ndrgjegjsimit teologjik etj.  SYNDESMOS - unitet - dshmi - rinovim

  SYNDESMOS, Organizata Botrore e Rinis Orthodhokse u themelua n vitin 1953 n Paris, nga nj grup teologsh t rinj orthodhoks, q m pas u bn shum t njohur, ku prfshiheshin edhe At John Meyendorf, Nikos Nissiotis, Mitropoliti Georges Khodre, At Aleksander Scheman, Paul Evdokimov, Patriarku i ardhshm i Antiokis Ignati etj, . q krkuan t forcojn dshmin dhe unitetin e Kishs Orthodhokse.

  Syndesmos ka bekimin dhe mbshtetjen e t gjitha Kishave Orthodhokse dhe ka punuar t nxis nj reflektim m t thell, rinovim dhe dshmi t krishterimit orthodhoks, n disa fusha t rndsishme, si ato t jets liturgjike, shrbimi t t rinjve, misionit, teologjis, lvizjes ekumenike dhe afrimit me Kishat Orthodhokse Orientale.

  N 50 vjett e veprimtaris s saj, Syndesmos sht rritur vazhdimisht dhe ka fituar nj njohje ndrkombtare. Ajo prbhet nga 126 lvizje rinore, nga 42 vende.

  Qllimi i Syndesmos sht:
  - t jet nj “lidhje uniteti” (n greqisht SYNDESMOS), midis grupeve rinore orthodhokse kudo n bot dhe t organizoj dhe ndihmoj ato kur sht e mundur.
  - t promovoj kontakte t qndrueshme mes seminareve, shkollave e fakulteteve teologjike.
  - t nxit nj njohje m t thell t besimit orthodhoks, midis t rinjve orthodhoks dhe nj vizion t prbashkt pr detyrat e Kishs n botn moderne - T siguroj kontakte t t rinjve orthodhoks me t krishter t tjer dhe popuj t besimeve t ndryshme etj.

  Syndesmos organizon:
  1.Kooperimin midis t rinjve orthodhoks, nprmjet:
  - Festivaleve dhe takimeve n gjith globin.
  - Pelegrinazheve
  - Botimeve
  - Grupeve q vizitojn lvizje dhe kisha t ndryshme
  - Kontakteve t vazhdueshme nprmjet Sekretariatit t vet t Prgjithshm
  - Faqes n Internet t Syndesmos
  2.Trainimin dhe prgatitjen e drejtuesve rinor
  - Kurse trainimi dhe takime pr aktivistt, kampe verore pr drejtues, katekist, punonjs social dhe organizator t kontakteve ndrkombtare
  - Shkollat verore t Syndesmos
  - Takime n sekretariatin e organizats
  3.Teologji
  - Konsultime midis shkollave teologjike orthodhokse
  - Takime, seminare dhe kampe pune pr bioetikn, mjedisin, luftn dhe nacionalizmin, Evropn, jetn liturgjike etj.
  - Veprimtari me teologt e rinj.
  4.Dialog ndrmjet t krishterve
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:44

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Nga fjala kryesore e Kryepiskopit Anastas n Asamblen e Syndesmos

  Duke rizbuluar identitetin Apostolik n Kishn Orthodhokse sot

  “Dhe ju do t jeni dshmitart e Mi n Jerusalem dhe n gjith Juden e Samarin dhe deri n fundin e toks”. (Vep. 1:8)

  do e thn e Fjals s mishruar t Perndis, ka vler t prjetshme. Veanrisht, fjalt e fundme t Zotit pas Ngjalljes dhe para Ngjitjes n qiell, kan nj pesh unike, sepse ato prmbledhin esencn e trupit t Tij mistik, Kishs. Ungjillort Mattheu dhe Lluka i kan ruajtur kto fjal me kujdes t veant. I pari, duke e vulosur ungjillin e tij me to dhe m pas, duke i prdorur pr t hapur rrfimin e tij t Veprave t Apostujve, kjo sht periudha e par e historis s Kishs. Le t’i rikujtojm kto fjal. Sipas Mattheut, Zoti i Ngjallur tha: “Mu dha gjith pushteti n qiell dhe n tok. Shkoni dhe bni dishepuj nga gjith kombet…dhe Un jam me ju, deri n fundin e kohs” (Matth. 28:18-20). Lluka i ruajti urdhresat si vijon: “Dhe ju do t jeni dshmitart e Mi n Jerusalem dhe n gjith Juden e Samarin dhe deri n fundin e toks” (Vep. 1:8).

  Kto dy tekste ilustrojn qart karakterin, horizontin dhe vizionin e veprs s Kishs…

  ...............................................

  Gjat 40 vjetve t shkuara, veanrisht me strukturn e Syndesmos, ne kemi reflektuar mbi kt urdhres t fundit t Krishtit, duke e theksuar dhe prpjekur t plotsojm pasojat e saj. N periudhn e par, gjat dekads s viteve ’60, shum besuan se entuziazmi yn rinor do zhdukej shpejt, si fishekzjarret. Megjithat, prpjekjet n vazhdim provuan q ai ishte nj zjarr i vrtet, i ndezur nga Shpirti i Shenjt n zemrat e gjenerats s pas Lufts s Dyt Botrore, duke e uar pishtarin e ndezur, ngadal por me vendosmri, n jetn e Kishs Orthodhokse.

  Tani, q po kremtojm prvjetorin e pesdhjet t Syndesmos, n fillimin e shekullit t XXI-t, sht e nevojshme t marrim edhe nj her n konsiderat identitetin apostolik t Kishs son Orthodhokse dhe t prcaktojm edhe njher nj dimension t harruar t tij…. Kushtet n botn e mijvjearit t tret nuk jan sigurisht t njjta me ato t t parit ose t t dytit. Si mundet, pra Kisha, ta jetoj identitetin e vet apostolik n epokn ton?

  1. Pr t nisur, sht e nevojshme t stimuloj bindjen ton t fjetur se ne jemi pjes e nj Kishe q sht “apostolike”, n kuptimin q ne kemi prpunuar deri tani dhe se kjo thirrje apostolike i prket gjith Kishs. donjri nga ne personalisht, si nj qeliz e gjall e tr ktij organizmi, mbart nj pjes t prgjegjsis. Interesi pr veprn apostolike, pr misionin, nuk sht specialitet i nj grupi t veant individsh. Ai sht prcaktuar si detyr e Kishs. Esht sine qua non e jets s saj...

  Sot, shum kisha –Patriarkana Ekumenike, Patriarkana e Aleksandris, e Antiokis, e Mosks, kishat e Greqis dhe Qipros – kan adoptuar pozicione dhe programe apostolike. Dua t shtoj se edhe arritjet n Afrik dhe n Shqipri n dekadat e kaluara jan gjithashtu fryti i puns konkrete t br fal ksaj ringjalljeje apostolike. Srish, ne e gjejm veten ton sot n stadet e hershme t nj epoke t re misionarizmi orthodhoks, n fillimet e nj agimi t zgjimit apostolik orthodhoks n shekullin e XXI-t...

  2. Ne jetojm n nj epok t nj krijimtarie t jashtzakonshe njerzore, frytet e s cils jan sidomos t dukshme n mbretrin e shkencs dhe edukimit. Si krijesa t bra sipas shemblltyrs s Perndis, ne jemi t pajisur me karakterin thelbsor t krijimtaris, q, s bashku me lirin, intelektin dhe dashurin, sht ndr cilsit tona m t spikatura.

  N do gjenerat t re, me sfidat e veta unike, ne jemi t thirrur pr at q Kisha e ka t prjetshme, t mendojm dhe veprojm n mnyr krijuese, por n vazhdimsi organike me origjinalin, “apostolikun”…

  3. Bota “jasht” Kishs (q sht terreni kryesor i misionit), sht n mnyr t paimagjinueshme komplekse. dokush duhet t jet n mnyr t vazhdueshme duke ideuar terren t ri, duke vizatuar harta t reja, duke qndruar n vzhgim t zhvillimeve t reja. Nj mision i till krkon gjithashtu mendim krijues, pr at se si sht m mir t vihet n jet dhe t bhet i dukshm ideali apostolik n nj kontekst t till.

  4. Apostoliciteti krkon q Kisha - dhe un theksoj: e gjith Kisha - t mos e kufizoj vetveten tek kujdesi baritor i atyre “midis”, tek kultivimi i asaj q rritet leht, far sht e mrekullueshme dhe shpirtrisht frymzuese pr t mirn e atyre q jan “midis” tufs. Kisha sht e thirrur n mnyr t vazhdueshme t guxoj nj eksod - dalje.

  5. N do brez, ata q jan zgjedhur pr detyrn e veant t misionit n botn “e jashtme” - e kuptuar n sensin gjeografik, social e ideologjik - duhet paralajmruar mir t lr mnjan thjeshtzimet dhe romanticizmat naive. Shum shpejt mund t’ju qlloj t jen “t huaj n vend t huaj”. Do jet fati i tyre t jen “tjetri”, t jetojn si minoritete, shpesh t rrethuar nga re dyshimi….

  .................................................. ..


  “Dhe ju do t jeni dshmitart e Mi”.

  1. Dikush, pr t qen dshmitar, duhet t ket nj prvoj personale dhe jetsore m Krishtin. Apostujt patn nj marrdhnie t veant dhe absolute me T. Ata q ndoqn apostujt u desh ta merrnin n trsin e saj, duke ndjekur gjurmt e tyre: duke u br pjes n trupin e Tij mistik, n Kishn, duke mar hirin e Shpirtit t Shenjt nprmjet pagzimit, Eukaristis s Shenjt dhe n prgjithsi, nprmjet pjesmarrjes n adhurimin n jetn sakramentale t Kishs, dhe duke plotsuar punn dhe vullnetin e Tij.Bindja ndaj urdhresave t Krishtit sht e lidhur drejtprdrejt me dashurin ton pr T, dhe kshtu, ka pasoja m t gjera. “Ai q ka urdhresat e mia dhe i ruan, ai me do; dhe ai q m do mua do t duhet nga Ati im dhe un do ta dua at dhe do t’i tregoj veten time” (Jn. 14:21).

  ….Kjo dshmi, nuk kupton imponimin ndaj t tjerve nprmjet asnj mnyre t dhunshme apo aspirate mondane. Fjala greke martyria, q prkthehet si dshmi sht e lidhur me fjaln tjetr martyrion. Siguria thelbsore dhe dshmia e saj publike ka nj kosto dhe kur sht e nevojshme vuloset me gjak, me martyrion - martirizim.

  Npr shekuj, dshmia m autentike dhe bindse pr Krishtin kan qen martirt e Kishs, t cilt i kujtojm do dit n lutjet tona...

  2. Nj ringjallje e ndrgjegjes s Kishs Apostolike nnkupton edhe rizbulimin dhe t jetuarin me vizion apostolik, me flak apostolike dhe me moral apostolik......

  .................................................. ...........

  T dashur miq,

  Ne i prkasim nj Kishe q beson se sht “nj, e Prgjithshme dhe Apostolike”. Kur prmbledhim shikimet rreth apostolicitetit t Kishs, ne veojm kto shtje kryesore: Kisha jon sht Apostolike sepse a) u ngrit nga dikush, i drguar nga Perndia, i Biri i Tij Jisu Krishti, dhe themelet e saj u vendosn nga Apostujt. b) ajo e kupton veten si t identifikuar drejtprdrejt me komunitetin apostolik, si ai prshkruhet n Dhiatn e Re dhe n Traditn e Shenjt… c) ajo ruan t paprekura dhe t pandryshuara msimet e Apostujve, me sigurin dhe ndrgjegjen e vazhdimsis s saj t pandrprer npr histori dhe besnikrin ndaj fjals s Prndis… d) ajo sht rrnjosur n celebrimin e Mistereve, si Krishti urdhroi dhe si na u dha nga Apostujt; ajo sht e ngritur n mnyr t pashkatrrueshme dhe t pashkputur mbi vazhdimsin e episkopve dhe klerikve q ata kan shenjtruar.

  Sot, un u prpoqa t nxirrja, t theksoja nj aspekt tjetr t ktij identiteti apostolik, domethn,

  a) q Kisha jon sht apostolike sepse kryen nj mision t vazhdueshm drejt rinovimit dhe riformimit t bots. Ky mision sht elementi baz n ADN-n e Kishs son.

  b) sht e nevojshme, n kt rast, q e gjith Kisha, duke ecur n gjurmt dhe traditat e Apostujve, t vazhdoj t shpall Ungjillin tek i gjith njerzimi, deri n fund t bots, “n Jerusalem dhe n gjith Juden e Samarin dhe deri n fundin e toks”.

  c) kishat tona lokale, por edhe secili nga ne, si pjestar i “nj Kishe, t Prgjithshme dhe Apostolike”, duhet, t mbaj pjesn e tij t ksaj thirrjeje apostolike. Ne duhet ta bjm kt me kmbngulje dhe duke prdorur krijimtarin ton, n mendim dhe veprim.

  Dhe n fund, d) pasi kemi njohur identitetin ton apostolik, ne duhet t kujdesemi pr “Diakonin e logosit” (shrbimin n bot), pr misteret dhe ripajtimin me vizionin, zellin dhe moralin apostolik. E gjith bota sht skena jon, n gjith rrjedhn e historis q mbetet, deri n ardhjen e Zotit.

  15 korrik 2003
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:44

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Intervista me pjesmarrsit e Asambles s Syndesmos

  Mrekulli q sht e vshtir t besohet...

  At Heiki Hutunen nga Kisha Orthodhokse e Finlands

  - Pas 10 vjetsh nga vizita e par n Shqipri, cilat jan prshtypjet tuaja?

  - Prshtypjet e mia jan t vshtira pr t’u shprehur. Mendoj se jam dshmitar i nj mrekullie, q gati sht e vshtir t besohet se sht e vrtet pr Kishn, por do thoja edhe pr gjith shoqrin. Por, mrekullia m e pabesueshme sht Kisha juaj. Shum mendime m vijn n mendje, por shoh ndryshime dhe zhvillime t tilla, q nuk i gjen n asnj kish tjetr orthodhokse, dhe mbase n asnj kish tjetr n gjith botn.

  - Cilat jan prshtypjet tuaja pr Asamblen dhe kushtet e krijuara?

  - Asambleja sht pr mendimin tim plotsisht e sukseshme. Edhe mjediset jan t kndshme dhe funksionale. Kjo sht e favorshme pr punn q ne po bjm s bashku dhe gjithka po shkon mjaft mir. Pr rezultatet e Asambles mund t thosha mjaft. Atmosfera e saj ishte mjaft e ngroht dhe miqsore dhe jo gjithmon ka qen kshtu n mbledhje t tilla, si p.sh. n Asamblen e kaluar, q qe m e vshtir. Kjo pr shum arsye. S pari, sepse Syndesmos pati aste t vshtira n 4 vjett e fundit dhe tani ndjesia sht se ka filluar nj periudh e re dhe ka nj atmosfer mjaft pozitive. N kt ka ndikuar mjaft dhe Kryepiskopi Anastas dhe organizimi nga Kisha juaj. Ne shohim se tani sht nj grup i ri q po del nga Syndesmos dhe nj koh e re po fillon.  Albert Laham, nga Patrikana e Antiokis, ish-zvendspresident nga viti 1958-1964 dhe nga viti 1964-1977 ish - president i Syndesmos.

  sht nj fat i madh q keni nj primat t Orthodhoksis q vjen nga fusha misionare

  Fillimet e saj lvizja rinore e Patrikans s Antiokis i ka n vitin 1942. Ajo pati kontributin e shum t rinjve teolog ose jo, sidomos t atyre q duke studiuar jasht vendit, ran n kontakt me lvizjet rinore orthodhokse t kishave t tjera. Ktu mund t prmendim Patriarkun e sotm Ignatin, Mitropolitin e Libanit Zharxh Kodr etj.

  Q n fillimet e saj Syndesmos u konsiderua si nj lidhje uniteti mes kishave e grupeve t ndryshme me synim rinovimin shpirtror t t rinjve orthodhosk. Duke filluar nga rinia, ajo do t bnte rinovimin e tr komunitetit dhe m tej duke u prgatitur pr ekumenizmin dhe dshmin orthodhokse n bot. Kjo ishte ideja e par e Syndesmos q n hapat e para t saj. N vitin 1961, u theksua edhe aspekti i misionarizimit. N Asamblen e Bejrutit, nga teologu Xhon Majendorf, m pas u krijua “Porefthendes”, e drejtuar nga Kryepiskopi Anastas, me veprimtari misionare.

  - Cilat jan arsyet e t qenit te Syndesmos dhe detyrat pr t ardhmen?

  - Sot e gjith bota po bhet nj. Kujdes. Kur si President i Syndesmos shkova n Amerik m 1966, t bindja lvizjet orthodhokse rinore amerikane t bashkoheshin me Syndesmos ata pyetn. Pse? Prgjigjja ishte se ne jemi nj kish, kemi nj jet shpirtrore, sepse njerzit tan bjn t njjtat pyetje pr besimin, doktrinn, ndjekin t njjtn Liturgji, jan objektiv i sulmeve t njjta. Ata jan t shqetsuar pr ka ngjet n bot the se si duhet t’i prgjigjemi. Pyetja sht jo pse duhet t jemi t bashkuar, por pse duhet t jemi t ndar nse jemi nj Kish.
  Edhe kjo Asamble, si do tjetr, pas fjalimeve, fjals kryesore, q u mbajt nga Kryepiskopi Anastas, sht t vr gjith pjestart e lvizjes s bashku, sipas statutit; pr t zgjedhur nj bord t ri, presidentin e zvendspresidentt.
  Por njkohsisht, ky sht edhe nj rast pr shkmbim prvoje, meq gjith lvizjet jan ktu t mbledhura. Kemi par se u krijuan nj sr grupesh pr t diskutuar, nj sr shtjesh t ndryshme praktike t puns me rinin, si festivalet, prgatitja e lidershipit rinor etj, apo shtje q shqetsojn dshmin e orthodhoksve t rinj n dshmit e tjera n bot sot.

  - Prshtypjet tuaja rreth organizimit?

  - E para sht ringjallja e Kishs n Shqipri. E njoh Kryepiskopin Anastas prej 40 vjetsh dhe e kam vlersuar dhe dashur at si misionar, si episkop dhe shrbtor t kishs dhe lutem pr t n do Liturgji, q Zoti t’i jap jet e forc q t vazhdoj veprn e tij. sht nj fat i madh q keni nj primat t orthodhoksis, q vjen nga fusha misionare. Shoh rrotull dhe kur vrej gjith kt kompleks q ka lindur nga grmadhat e Kishs Shqiptare, falnderoj Perndin. Si thash n ato pak fjalt e mia n Asamble, kjo me siguri sht rezultati i gjakut dhe lotve t orthodhoksve t persekutuar n Evropn Lindore. Tertuliani, nj nga teologt e par t mdhenj t kishs n shek. III, ka thn se gjaku i martirve sht simboli i t krishterve. Pikrisht kjo, i sjell Kishs at prvoj q vjen nga lott dhe gjaku i martirve dhe konfesorve. T rinjt jan t thirrur t reflektojn pr kt trashgimi dhe ta kthejn at n nj flak pr t gjith komunitetin. Un falnderoj Perndin q Kryepiskopi i Shqipris e drejtoi gjith komunitetin drejt ktij vizioni.
  do her q vij n Asamblet dhe shoh gjithnj e m shum njerz t vijn gjithnj e nga m shum vende, me t njjtin shpirt dashurie, me t njjtin shpirt besimi, me t njjtin sens t dashuris para Perndis s zemrave t tyre, gzohem dhe e ndjej veten t rinovuar nga kta t rinj q i jan prkushtuar zotit Jisu Krisht. sht nj gj e madhe t’i bsh ata ktu s bashku, t punojn s bashku, t luten s bashku, t luajn s bashku, t kndojn s bashku, t mendojn s bashku pr problemet e tyre, t prfitojn nga prvoja e tyre, n vende t ndryshme.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:45

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Gjithka e dha pr t rindrtuar kt Kish...

  - N datn 2 gusht 2003 u zhvilluan veprimtarit me rastin e 11- vjetorit t fronzimit si Kryepiskop i Tirans, Durrsit dhe i gjith Shqipris, t Fortlumturis s Tij, Prof. Dr. Anastasit -

  Citim Postuar m par nga Hirsia e Tij Joani, n Liturgjin Hyjnore t 2 gushtit
  Perndia na drgoi nj njeri q me mundin e tij, menurin, energjit dhe gjithka tjetr e dha pr t rindrtuar kt Kish. Kjo gj duhet kujtuar do vit q do t jet Kisha mbi dh, q do t thot prjetsisht. N kt prvjetor falnderoj Perndin dhe Kryepiskopin Anastas q derdhi gjithka q kishte akumuluar n jetn e tij n Kishn ton. Gjithashtu le t’i lutemi Zotit q t’i jap jet t gjat Kryepiskopit Anastas pr prparimin e Kishs son. Perndia e bekoft, e shenjtroft dhe e mbroft Kishn ton”.

  Hirsia e Tij Joani, n Liturgjin Hyjnore t 2 gushtit
  N mngjesin e dits jubilare u celebruan Shrbesat e Shenjta t Mngjesores, Bekimit t pes bukve dhe Liturgjia Hyjnore n Katedralen Orthodhokse t Ungjillzimit t Perndilindses n Tiran, nn drejtimin e Kryepiskopit Anastas. Shrbesa e bekimit t pes bukve, sipas tradits liturgjike orthodhokse, i paraprin nj Liturgjie festive Hyjnore, duke cilsuar madhshtin e ksaj mbledhjeje adhuruese. Njkohsisht n kt shrbes i krkohet Perndis q ashtu si vajin, grurin dhe vern, t bekoj edhe shtimin e t mirave materiale q do t kontribuojn n prparimin e veprs bamirse t Kishs.

  N Liturgjin Hyjnore, me Fortlumturin e Tij, Kryepiskopin Anastas, bashkmeshonte edhe Hirsia e Tij, Mitropoliti i Kors, Imzot Joani. Pr t ndjekur kt Liturgji dhe pr t’u lutur s bashku me dy Hierarkt, ishin t pranishm edhe shum klerik t nderuar, prfaqsues t institucioneve arsimore, filantropike dhe shndetsore n varsi t Kishs, t Lidhjes Rinore “Bij t Drits”, t Lidhjes s Gruas “Shrbimi i Dashuris, intelektual dhe besimtar t shumt nga t katr dioqezat. N fund t Liturgjis Hyjnore, n emr t klerit dhe t popullit shprestar orthodhoks, uroi Kryepiskopin Anastas pr kt prvjetor, Kryesekretari i Sinodit t Shenjtm, Protopresviter Jani Trebicka. Ai kujtoi vshtirsit q shoqruan ceremonin e fronzimit 11 vjet m par.

  “Njerz keqdashs t Kishs,- tha ai,- kundrshtuan fronzimin, sepse donin q t vazhdonin vitet e ateizmit dhe q Kisha t kthehej n nj gj pa vler. Ktij grupi iu kundrvu masa e madhe e besimtarve t etur pr fjaln e Perndis. Falnderoj Perndin q na drgoi kt bari t madh q n vend t shpats kishte kryqin e Zotit ton Jisu Krisht dhe besimin e madh, duke prdorur shprehjen “Nuk do t na braktis Perndia”. Fortlumturi, kur thurrje plane pr ringritjen e Kishs son Orthodhokse, na dukej udi realizimi i tyre. Por Perndia nprmjet jush i bri t gjitha t mundura. Ne prjetuam nj ndrr q uditrisht u b realitet n Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, nn drejtimin tuaj, o Kryebariu yn...”.

  N vazhdim At Jani Trebicka radhiti t gjitha arritjet e Kishs pas daljes nga persekutimi i egr ateist.

  Mitropoliti i Kors, Imzot Joani n fjaln e Tij nnvizoi: “Ndoshta mund t pyesim veten se pse i kujtojm gjrat q ne i dim. Nj nga fjalt ky t Shkrimit t Shenjt sht fjala “kujto”. Perndia i krkoi popullit t Izraelit q do vit t kujtonin lirimin e tyre nga skllavria. Nse nuk kujtojm se far ka br Perndia pr ne sht shum e vshtir q t kemi n shpirt ndjenj falnderimi.

  Perndia na drgoi nj njeri q me mundin e tij, menurin, energjit dhe gjithka tjetr e dha pr t rindrtuar kt Kish. Kjo gj duhet kujtuar do vit q do t jet Kisha mbi dh q do t thot prjetsisht. N kt prvjetor falnderoj Perndin dhe Kryepiskopin Anastas, q derdhi gjithka q kishte akumuluar n jetn e tij n Kishn ton. Gjithashtu, le t’i lutemi Zotit q t’i jap jet t gjat Kryepiskopit pr prparimin e Kishs son. Perndia e bekoft, e shenjtroft dhe e mbroft Kishn ton.”

  N fund t ktyre urimeve, e mori fjaln edhe Kryepiskopi i Tirans, Durrsit dhe i gjith Shqipris, prof. dr. Anastasi: “Dua t falnderoj me gjith zemr dy bijt e mi t par dhe shum t shtrenj, Mitropolitin Joan e At Jani Trebickn, t gjith klerikt dhe besimtart e pranishm, pr ndjenjat q shfaqni ndaj personit tim t prulur. Prkujtimi i ksaj ngjarjeje nuk lidhet me aktivitetet njerzore, por sht nj dhurat e Perndis. Nuk sht thjesht nj zakon, por sht nj lutje falnderimi pr Perndin pr gjithka.

  Ishte nj moment profetik dita e 2 gushtit 1991, kur ne bm takimin e par me klerikt e pakt q kishin mbijetuar. Dhe Perndia deshi q t ishte prsri data 2 gusht, dita kur u rehabilitua Kisha e Tij, me fronzimin e Kryepiskopit. ..Kisha jon kmbngul q ne t kujtojm. Dhe kjo jo pr t lavdruar njerzit, por pr t lavdruar Perndin pr t gjitha gjrat q na ka dhuruar, sepse do gj bhet pr dashurin dhe lavdin e Tij.

  Kt vit ndodhi nj ngjarje tjetr e madhe, dhnia e lejes pr ndrtimin e nj katedraleje n qendr t Tirans, si ka qen m prpara. Si kjo, Perndia na ka dhn edhe bekime t tjera t shumta vitin q kaloi...

  Do t doja t theksoja edhe dika tjetr. M tepr kujdes n thellsi t zemrs son. T jemi m tepr njerz t qashtr dhe t pastr dhe t mos ngelemi n siprfaqe. T jemi m tepr njerz t prulur, t gatshm pr t shruar plagt q ekzistojn n mjedisin ton dhe m gjer. T jemi m tepr njerz t lutjes duke u prpjekur t fuqizojm besimin ton dhe dashurin ton pr Krishtin. Kjo sht dhe qndresa m thelbsore ndaj ndrhyrjeve t t ligut. Si prfundim duhet t jemi m tepr t krishter t pastr orthodhoks. M shum prpjekje pr shenjtrim. Ky sht mesazhi i prvjetorve. Dhe t lidhur me njri-tjetrin t ecim prpara duke ditur se Kryetari i Kishs son sht vet Zoti yn Jisu Krishti”.

  Kjo dit e vazhdoi aktivitetin prkujtimor, me shtrimin e nje dreke nga Kryepiskopi Anastas pr t gjith t pranishmit n mjediset e Manastirit t Shn Vlashit, n Durrs. Gjat ksaj dreke, t gjith klerik e laik prfituan nga rasti pr t uruar dhe falnderuar Kryepiskopin Anastas pr prkushtimin e tij n ringritjen nga themelet t Kishs Orthodhokse t Shqipris. Ata shprehn vendosmrin e tyre pr t qndruar n krah t Kryepiskopit n rrugn e nisur.

  Kryepiskopi Anastas ua ktheu urimin duke i vizituar ata personalisht dhe duke folur przemrsisht me ta duke shkmbyer nn trokitjen e gotave urime dhe ndjenja falnderimi. Ai iu drejtua grupit t t rinjve me kto fjal: “Ju nuk bni pjes vetm n familjen ton ktu, por edhe n nj familje m t madhe rinore orthodhokse. Bhuni gati pr prgjegjsi t reja. E di q secili prej jush ofron n Kish nj ndihmes t veant atje ku gjendeni dhe pr kt ju falenderoj”.

  N fund t dreks Kryepiskopi Anastas e mori srish fjaln duke iu treguar t pranishmve kujtime nga vshtirsit e viteve t tij t para n Shqipri. Ai tha se ndrrat e tij pr rindrtimin e Kishs son nuk mbarojn ktu.

  “Dua t’ju kujtoj,- iu drejtua ai t pranishmve, - fjaln e Perndis, “Bhuni t shenjt ashtu sikurse Un jam i shenj” ( Eksodi 11:44). Secili prej nesh ka mundsi dhe duhet t jap m shum n punn e tij brenda Kishs. Kjo gj nuk kufizohet vetm n sasin dhe cilsin e puns, por shkon m thell n dimensionin shpirtror. T gjith ne jemi t thirrur pr t’u br t shenjt dhe duhet t prdorim t gjitha mjetet pr t arritur n shenjtrim. Kjo sht nj mundsi q na prket dhe q duhet ta arrijm t gjith”.

  Tashm sht kthyer n nj tradit q kjo dit festive t mbyllet me shrbesn e Efqelis, q u krye n kishn e Shn Vlashit. Po kshtu, efqeli u bn n t katr dioqezat. Pasi morn fuqi t reja shpirtrore dhe riprtritje trupore, pjesmarrsit u larguan pr n vendet e tyre, duke marr me vete kujtimet e bukura t ksaj dite q do t’i shoqrojn n aktivitetin e tyre.

  A.uri
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:45

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Disa nga arritjet m t spikatura t ktyre 11 vjetve nga Fronzimi i Kryepiskopit Anastas jan:

  Formimi i klerit

  Sinodi i Shenjt u krijua n korrik 1998; jan hirotonisur rreth 125 klerik dhe sot funksionon n mjedise bashkkohore Akademia Teologjike Orthodhokse “Ngjallja e Krishtit”, pran Manastirit t Shn Vlashit, Durrs.

  Vepra ndrtuese

  Jan ndrtuar 80 kisha t reja dhe jan riparuar mbi 140 kisha. Nj vend t veant ka zn ktu ndihmesa pr konservimin dhe restaurimin e 5 manastireve dhe 70 objekteve t krishtera t kultit, q jan njkohsisht edhe monumente kulture, pr t cilat jan gjetur e prdorur nga Kisha m shum se 3.5 milion dollar.

  Edukimi

  - N shtator t vitit 1998 u hap n Gjirokastr Shkolla e Mesme Kishtare “Kryqi i Nderuar”.
  - Jan ngritur 12 kopshte, si n Tiran, Durrs, Kavaj, Kor, Elbasan, Pogradec, Lushnje, Sarand, Vlor, Gjirokastr, Shkodr etj.
  - U sht dhn mbshtetje teknike dhe materiale shkollave publike dhe jan restauruar nga Kisha jon shum shkolla e kopshte. N Tiran u ngrit Instituti i Formimit Profesional “Frym Dashurie” (6 deg) dhe shkolla fillore shqiptaro-amerikane “Protagonistt.
  - N Dervian, Gjirokastr, u ngrit nj deg e Institutit t Formimit Profesional “Frym Dashurie” (2 deg).

  Prkujdesja sociale

  Gjat krizave t ndryshme q ka kaluar vendi, Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris ka siguruar dhe shprndar mijra ton ushqime, veshmbathje e ilae. Kisha ka prkrahur nj numr t madh programesh sociale, ku prfshihen projekte zhvillimi bujqsor pr zonat malore, ndrtime rrugsh; ndihma pr shkollat, jetimoret, spitalet, institutet, pr personat me handikap, azilet, t burgosurit etj. Gjat vitit 1999, Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris, n bashkpunim me donator dhe organizma fetare ndrkombtare, organizoi nj program t gjer ndihme, prej m shum se 12 milion dollarsh pr refugjatt kosovar.
  N Qendrn Diagnostike “Ungjillzimi”, me 24 specialitete dhe laborator bashkkohor, ku punojn disa nga mjekt m t njohur t vendit, vizitohen do muaj m shum se 6000 pacient. Poliklinika funksionojn n Kavaj, Lushnj, Kor dhe Jergucat.

  Kisha – pjes e orthodhoksis botrore

  Kisha jon merr pjes sot si e barabart n t gjitha veprimtarit e Kishave Orthodhokse t bots. N vitin 1999 n vendin ton erdhi pr her t par pr vizit nj Patrik Ekumenik ndrsa vizita t nivelit t lart jan br pran shum kishave simotra. Kisha jon sht antare e Konferencs s Kishave Evropiane dhe e Kshillit Botror t Kishave, si dhe sht e pranishme n veprimtari t ndryshme ekumenike.

  Kontributi pr kulturn

  Prve restaurimeve, nj grup i posam shkenctarsh po bn katalogizimin dhe prshkrimin e monumenteve ekzistuese. Esht punuar e kontribuar q t rilind tradita orthodhokse n ikonografi, muzik bizantine, gdhendje druri, si ikonostase etj.
  Jan botuar kaseta, videokaseta, jan hapur ekspozita e br konferenca e simpoziume me traditn e pasur orthodhokse t vendit. Nga viti 2001 zhvillohet nj program ekologjik, q prfshin projekte pr trajtimin e mbeturinave t disa qyteteve, ruajtjen e ekosistemeve, formimin profesional t ekologjistve t rinj etj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:45

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  “Duhet t fuqizojm zrin e kishave n Evrop”

  Kryepiskopi Anastas zgjidhet Zvendspresident i Konferencs Evropiane t Kishave


  Si ju kemi informuar n nj nga numrat e kaluar, nga data 25 qershor deri m datn 2 gusht 2003, n Trondheim t Norvegjis u zhvillua Asambleja e 12-t e Konferencs Evropiane t Kishave (CEC). Ajo zgjodhi Komitetin Qendror, ku ishte dhe Kryepiskopi i Tirans dhe i gjith Shqipris Anastasi.

  Ky organizm drejtues u mblodh n Gjenev, nga data 13- 18 dhjetor 2003, pr t zhvilluar mbledhjen e tij t par. Antart e Komitetit Qendror t Konferencs Evropiane t Kishave zgjodhn Presidencn e re, prej 9 antarsh. Pr vendin e Zvndspresidentit (post, i cili sipas nj rotacioni, i takonte kt radh antarve t Kishave Orthodhokse pjesmarrse, sepse n gjasht vitet e mparshme Presidenti CEC-ut kishte dal nga ato) ishte propozuar Kryepiskopi i Tirans dhe gjith Shqipris Pr. Dr. Anastasi. N fjaln para zgjedhjes s tij si Zvendspresident, Fortlumturia e Tij Anastasi tha ndr t tjera:

  “Ishte nj surpriz pr mua, kur Sekretari i Prgjithshm i Kshillit Evropian t Kishave Dr. Keith Klements m telefonoi dhe m pyeti, se a do t dshiroja t shrbeja n kt post. Un i thash, se si sht e mundur kjo gj. … Por, ndihesh m i liruar, kur t tjert t krkojn dika, t ciln nuk e ke menduar m par. Si ishte dhe rasti pr t kandiduar dhe krkuar nj post t till. Por, nse ju mendoni se un mund t shrbej, jam i hapur pr kt. Ju dgjuat t prmbledhur biografin time, por doja t theksoja se jan katr fusha specifike, n t cilat un shoh shrbimin tim n Kish:
  a) Dekada e para studimeve t mia n teologji ishte puna me t rinjt,
  b) s dyti, puna n Universitet, si pedagog,
  c) m von misionarizmi, n fillim n Afrik dhe tani n Shqipri,
  d) dhe s fundi, angazhimi dhe msimi i vazhdueshm n Lvizjen Ekumenike, sepse personalisht e konsideroj lvizjen ekumenike si nj universitet t vrtet, i cili na ndihmon ne pr t na hapur horizonte t reja dhe pr t qndruar gjithmon student…

  Pr sa i prket detyrs sime t re, n radh t par mendoj se sht shum e rndsishme, q t prqendrojm prpjekjet dhe gjith fuqit tona pr unitet midis kishave, pr t kuptuar njri - tjetrin. Dihet se kjo gj nuk sht nj detyr e leht, sepse tashm ne kemi humbur entuziazmin e par dhe ndodhemi n nj periudh t vshtir tranzicioni, por un mendoj se sht e domosdoshme t vazhdojm prpjekjen ton.

  S dyti, duhet q zri yn t dgjohet m fort n Evrop. Sepse dokush flet sot n Evrop pr shtje t ndryshme, por zri i kishave n shum raste sht i dobt. Prandaj ne duhet ta fuqizojm kt z. S treti, duhet t shtojm ndjeshmrin ton pr nj kndvshtrim m universal. Ne bm shum gjra t mira, por n t njjtn koh dhe shum dme ndaj kontineteve t tjer dhe kemi nj prgjegjsi shum t madhe n kt periudh t re t globalizmit.

  Dhe natyrisht, ajo q duhet t karakterizoj organizata si kjo e jona, sht nevoja q t shohim t rinjt q t marrin m shum prgjegjsi n strukturat drejtuese dhe n prgjithsi n Kish. Un besoj, se kto jan prparsi shum t rndsishme, q duhet t kemi parasysh n prpjekjen ton n Konferencn Evropiane t Kishave dhe pr sa koh q Zoti do t na jap fuqi dhe shndet, ne duhet t bjm m t mirn pr t’iu prgjigjur ktyre sfidave. Un mendoj gjithashtu, se liria pr t pranuar “Zrin” e Perndis sht gjithmon nj shtje kritike dhe them se do gj q bm n Shqipri gjat ktyre viteve t fundit, nuk ishte thjesht nj gj personale, por ishte n emr t t gjithve ju. Dhe CEC-u ishte gjithmon pran nesh n kt periudh t vshtir. do gj q ne do t bjm ktu, n kt detyr q krkon prgjegjsi, nuk do t jet gj tjetr vese t veprojm dhe t mendojm n emr t t gjith juve dhe t shrbejm sipas fuqis q Zoti do t na jap. Prsri po ju them, se sht nj surpriz. Faleminderit dhe jam gati q t pranoj vendimin tuaj.

  Gjat votimit ra n sy se Kryepiskopi Anastas ishte i vetmi nga t 9 antart e Presidiumit, q u votua unanimisht, nga antart e Komitetit Qendror, t pranishm n kt mbledhje, pa pasur asnj vot kundra.

  Presidiumi, s bashku me Komitetin qendror dhe stafin e ri t CEC-ut, do t shrbejn deri n Asamblen e ardhshme t Konferencs Evropiane t Kishave, q do t mbahet n vitin 2009.

  Komiteti Qndror gjat mbledhjes s tij t par aprovoi dhe dy deklarata. E para, lidhej me nj apel ndaj qeverive dhe Kishave t Evrops, pr forcimin e t drejtave t emigrantve, duke marr shkas nga Dita Ndrkombtare e Emigracionit, e cila sht m 18 dhjetor dhe s dyti, aprovoi nj letr t drejtuar Kishave t Evrops pr vitin 2004. N kt letr theksohen dhe disa nga sfidat, me t cilat do t prballet Evropa gjat vitit 2004 dhe sidomos situata e re q do t krijohet n Kshillin e Evrops s Bashkuar pas zgjerimit t saj me antar t rinj, zgjedhjet pr Parlamentin Evropian, vazhdimin e diskutimeve pr Kushtetutn e n proces aprovimi t Evrops s Bashkuar etj.

  Letra tregon edhe se cili sht roli i Kishave n kto sfida t reja: Pr vite me radh Kishat kan punuar papushim pr t forcuar lidhjet midis popujve dhe kulturave n Evrop… Ato kan theksuar se procesi i Evrops s Bashkuar ka kuptim vetm nese ai prfshin n nj mnyr t prshtatshme gjith kontinentin evropian dhe duhet t prfshij jo vetm dimensionin politik dhe ekonomik…. Kishat duhet t vazhdojn t jen instrumente paqeje dhe pajtimi n Evrop dhe n mbar botn” Zgjedhja e Kryepiskopit Anastas, si Zvendspresident i Konferencs Evropiane t Kishave sht nj ngjarje historike jo vetm pr Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, por dhe m gjer. Kjo zgjedhje sht gjithashtu nj nder i madh q i bhet Kishs son, sepse do t ket n kt institucion prestigjioz mbarevropian ambasadorin e saj, i cili do t oj n kt organizat problemet dhe zrin e vendit ton.


  Konferenca Evropiane e Kishave

  Konferenca Evropiane e Kishave sht nj organizat e themeluar q n vitin 1959, n t ciln marrin pjes 126 kisha, si orthodhokse, protestante, anglikane dhe kishat e vjetra anglikane nga e gjith Evropa si dhe 43 organizata n asocim. Antare e saj me t drejta t plota sht dhe Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris. CEC ka edhe nj bashkpunim t ngusht me Konferencn Evropiane t Episkopve Katolik. N kt organizat t krishter, prfaqsues t komuniteteve t ndryshme jan angazhuar q t jetojn dhe t dshmojn s bashku nn frymn e ekumenizmit, mirkuptimit, shkmbimit t mendimeve e respektit reciprok. Zyrat e saj gjenden n Gjenev, Bruksel dhe Strasburg.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:45

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  NJ KONTRIBUT ME NJ KUPTIM T VEANT

  - 600.000 USD - pr nj kish dhe nj xhami n Kosov -


  Djegia e kishave dhe e xhamive nuk inkurajon drejtsin dhe paqen, sigurisht as progresin. Prkundrazi, na rikthen n koh dhe praktika, t cilat e lan Ballkanin n prapambetje, n prarje dhe n tragjedi.

  T gjith ata q e implikojn besimin n aktet e dhuns, n thelb dhunojn frymn e fes. Cilido, sado t drejt t kt, ai duhet t respektoj shenjtrin dhe rolin q kan vendet e shenjta t kultit. Ato duhet t jen qendra pajtimi dhe paqeje dhe jo vatra t konservimit t armiqsive.

  Vetm me bashkekzistencn paqsore t komuniteteve fetare mund t ket progres t vrtet shoqror. N Shqipri, mysliman dhe t krishter, kt parim prpiqemi t respektojm: t bashkjetojm dhe t bashkpunojm n harmoni.

  Kthjelltsia e tolerancs fetare dhe forca e dashuris duhet t mposhtin urrejtjen e verbr q t on n konflikte t njpasnjshme. Gjat shekullit t 21-t, kudo dhe sidomos n rajonin e Ballkanit, pavarsisht nga komuniteti kombtar apo fetar, t cilit i prkasim, thirremi pr t luftuar pr bashkekzistenc paqsore, me respekt reciprok dhe solidaritet. Me kt bindje, Kryepiskopata Orthodhokse e Tirans mori vendimin e mposhtm:
  Ofrojm 600.000 USD - pr restaurimin e nj kishe dhe t nj xhamie n Kosov - ose pr ndrtimin e nj qendre rinore q do t inkurajoj bashkekzistencn paqsore. Kjo shum merret nga fondet q kemi mbledhur me shum mund pr ndrtimin e Katedrales n Tiran.

  Transferimi i ksaj shume do t kryhet me kompetenc, me qllim q t garantohet prdorimi i drejt i saj, sipas kuptimit t veant t ksaj iniciative.

  Tiran, m 26.3.2004
  +Anastasi
  Kryepiskopi i Tirans, Durrsit
  dhe i gjith Shqipris
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2013 m 21:45

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Apostujt Petr dhe Pavl - 29 qershor
  Nga Matrix n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 29-06-2013, 10:10
 2. Prgjigje: 91
  Postimi i Fundit: 14-06-2013, 10:35
 3. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 20-09-2012, 01:22
 4. Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 27-08-2007, 09:57
 5. Katalog shenjtorsh
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-12-2006, 10:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •