Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 71 prej 71
  1. #61
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga thirsty Lexo Postimin
    atehere jeta eshte sakrifice?

    Ska kuptim.
    Welcome to reality. Ti me kujton cunin, kur e keshilloj me kundershton duke thene "Ku di ti mom cfare behet ne shkolle! Shkolla ime eshte ndryshe."
    Ndryshuar për herë të fundit nga mia@ : 17-05-2012 më 09:48
    Feelings change - memories don't.

  2. #62
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Welcome to reality. Ti me kujton cunin, kur e keshilloj me kundershton duke thene "Ku di ti mom cfare behet ne shkolle! Shkolla ime eshte ndryshe."
    nuk eshte sakrifice

    eshte vazhdimesi

    sa e ke djalin?
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  3. #63
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga thirsty Lexo Postimin
    nuk eshte sakrifice

    eshte vazhdimesi

    sa e ke djalin?
    Nuk me kuptove ku desha te dilja po s'ka gje. Je prind ti qe te mos e zgjasim kot?
    Feelings change - memories don't.

  4. #64
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga Marya Lexo Postimin
    Ndjehem e ofenduar nga kjo shprehje sepse zakonisht kur perdoret behet fjale per turme dhishe.

    Seriozisht e ke? Fjalen turme as nuk e dija qe perdorej per bageti.


    ______

    Mia, me pak fjale, o te mendoj si ty o ska.
    Gjithesesi fjalet e tua jane vec mendimi yt, qofte kjo dhe me eksperience. Jam une ajo qe vendos nese i vleresoj apo jo.

    S'kam bere asnje teori, shko lexoi shkrimet e mija, e vetmja gje qe kam thene vazhdimisht eshte se te thuash sakrifice per mua nuk shkon. Nderkohe jeni ju (dhe te tjere) qe me keni qendisur paragrafe per marredheniet prinder femije, disa duke hedhur edhe kunja kot per sport. U lodha duke ju lexuar, prandaj do e ndaloj ketu biseden.

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Jo e dashur ti ke mendjen tende, por se thashe nje fjale me teper si me e madhe e me me eksperience kur vjen puna te familja, femijet, nuk besoj se te rendet. Ti po me kundershton gjithashtu. Une nuk po e marr si imponim mendimi nga ana jote. Te gjithe po debatojme. Po te binim dakort do ngelej tema me nje postim.
    Feelings change - memories don't.

  6. #66
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Nuk me kuptove ku desha te dilja po s'ka gje. Je prind ti qe te mos e zgjasim kot?
    Duhet te jem prind qe te jet e plote?
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Per te tilla diskutime, po. A je?
    Feelings change - memories don't.

  8. #68
    Nuk eshte e nevojshme aspak. Mendja cfare nuk Ben


    Po te adoptoj Ty si vajzen time
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  9. #69
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga thirsty Lexo Postimin
    Nuk eshte e nevojshme aspak. Mendja cfare nuk Ben


    Po te adoptoj Ty si vajzen time
    Lol, prit dhe ca sa te martoj dhe femijet, se do kesh kusur te rritesh dhe niperit pastaj. Ke kohe te behesh baba. Rendesi ka te behesh nje dite.
    Po se mos del cupa me e madhe sa babai? Shkon?
    Feelings change - memories don't.

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Mosnjohja e sakrifica te prinderve eshte thjesht nje forme mungese respekti ndaj tyre

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e bebi im
    Anëtarësuar
    03-07-2012
    Postime
    121
    nuk me pelqejne ata prinder qe rrine duke permendur "sakrificat" qe bejne per femijet e tyre...
    e para iher e keni ngushtu shume debatin, keni mbetur tek sakrificat e nenes per femijet, po baballaret ku i late, a ka ndonje baba ketu qe te flasi apo ti mbroj une te drejtat e baballareve...
    emrin verjani si te doni nuk ka rendesi, po deshet quajeni sakrifice, po deshet kenaqesi, detyrim, obligim, nuk prish pune termi per mendimin tim...
    gjeja qe nuk me pelqen mua tek prinderit eshte qe tia permendin femijeve cdo moment se sa shume jane lodhur ata per ti rritur, edukuar, arsimuar, ushqyer, veshur etj etj...
    se sa i vetedijshem behet femija per gjithe kete perpjekje te prinderve perseri varet nga prinderit...
    nje femije i edukuar sic duhet eshte ne gjendje te dalloje perkushtimin e prinderve te tij, eshte ne gjendje ta vleresoje...
    por po te rrije prindi gjithe diten e ti thote femijes, une bere kete per ty, kete tjetren, tjetren e tjetren pervecse do ta beje me nervoz dhe do ta largoje nga vetja nuk do beje asgje tjeter me shume...
    dikur gjysherit tane i thonin prinderve tane, une te linda dhe te rrita keshtu qe ti mua me detyrohesh dhe do besh cfare te them une...
    besoj ky mentalitet dhe ato kohera kane ikur...
    une personalisht per vajzen time, te gjitha ato qe bej nuk i ndjej si sakrifice, i ndjej si detyrim ndaj me te mires qe dua per te...
    vajzen e kam cuar tek nje shkolle private te kushtueshme(eshte nder me te mirat), desha edhe e cova, nuk ma kerkoi vajza, ajo as shumen qe paguaj nuk e di...
    ne klase te pare nuk dinte ta bente dallimin me shkollat e tjera, se kuptohet eshte e vogel per ta kuptuar nje gje te tille, por sivjet qe ishte ne klase te dyte me vjen nje dite ne shtepi edhe me thote: mami faleminderit qe me ke cuar tek ajo shkolle, edhe une u emocionova aq shume nga kjo fjali sa fillova te lotoj, jo mi zemer i thashe une thjesht kam bere me te miren per ty, per keto mundesi qe kemi, po me thote vajza por isha sot tek shkolla e Fiones(eshte nje shoqe qe vajza e ka ne lagje) edhe nuk me pelqeu fare shkolla e saj, ishte shume kot... ja keshtu me tha vajza qe nuk ka mbushur akoma 8 vjec.
    kurre nuk ia kisha permendur se nga sa gjera duhet te hiqnim dore une me tim shoq per te paguar shkollen e saj...

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema të Ngjashme

  1. Gjendja e fëmijëve jetimë shqiptarë
    Nga Albo në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 12-11-2010, 17:19
  2. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
    Nga Vinjol në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:12
  3. Atropina
    Nga Vinjol në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:11
  4. Bamirësia ndaj prindërve
    Nga llokumi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 31-12-2008, 16:07
  5. Nderto fort folene tende. Martesa
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 24-04-2007, 14:05

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •