Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 71
  1. #41
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e çudirave
    Postime
    3,776
    Eshte pak e rendesishme nese i quajme sakrifica ato qe bejne prinderit per femijet e tyre apo i quajme ndryshe.
    I rendesishem eshte fakti nese duhet ti bejme ato(thoni sakrifica po deshet) a jo.
    Ne momentin kur vendosim te kemi femije,vendosim se ashtu duam ne. Pra ne permbushim vullnetin tone , pa i marre fare mendimin femiut nese ai deshiron a jo te vije ne jete. Keshtuqe edhe ato qe bejme per femijet jane shprehje e vulnetit tone. Tekefundit kjo i jep kuptim jetes ;te bejme ne jete ate qe kemi deshire te bejme.

    Une nuk ve kufi ne ate qe do te beje per femijet e mi. Do te bej gjithcka qe do te kem mundesi per tu ofruar me te miren.
    Per te bere kaq gje skam nevoje te le veten pasdore. Nuk me duket qe le veten pasdore nese nuk dal ne diskoteke ose me shoqerine me. Bej gjera qe me sjellin kenaqesi shume me shume se kaq.

    Dhe akoma me pak do te kerkoje nga femijet te me kthejne "sakrificen" qe une bera per ta. Femijet do te duhej te benin gjerat qe femiu mund te beje per prindin; te me respektoje, te me doje....
    Ndryshuar për herë të fundit nga anita340 : 15-05-2012 më 17:32
    AUTOCHTHONOUS

  2. #42
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Kafe? Whatever ! P.s nje tjeter sakrifice eshte kur nena le menjane karieren dhe vendos te behet housewife! Po hej whatever.
    Citim Postuar më parë nga 2043 Lexo Postimin
    KETO NUK QUHEN SAKRIFICA ?
    Boh,
    Sa pa lidhje lol

    Quani cdo gje qe beni per femijet tuaj sakrifica gjithe diten nese deshironi. Keto qe ju quani sakrifica une per femijet e mij deshiroj ti quaj zgjedhje per te miren e tyre.

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Soni kur sakrifikon te miren tane per te miren e tyne quhet sakrifice.
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    sorry, soni po jam dakort me derjon
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Boh,
    Sa pa lidhje lol

    Quani cdo gje qe beni per femijet tuaj sakrifica gjithe diten nese deshironi. Keto qe ju quani sakrifica une per femijet e mij deshiroj ti quaj zgjedhje per te miren e tyre.
    Dakort s0ni quaje si te duash, por dije qe ajo ''zgjedhja per te miren'' nuk vjen keshtu natyrshem lol pa stress, lodhje. Duhet ti privosh vetes dicka qe ta arrish. Nuk eshte se te vijne dy zgjedhje para dhe ti hopa zgjodhe me te miren, pa problem lol.

    Ca zgjedhje kerkojne dhe kohe, nete pa gjume, e qetesues me shumice per dhimbje koke.

    P.sh Kam nje shqiptare ketu qe ka ardh ketu vetem per femijet. La nje pune te rehatshme e ketu punon nga e keqja pastruese, lol Ne ate moshe qe eshte ajo nuk ka me nerva e durim te mesoje gjuhe te huaj. Makinen se meson dot. Femijet s'ja kane ngene t'ja mesojne. Shkolle, pune. Ajo pa asnje te aferm tjeter pervec burrit e femijeve. Do rri thote sa te reahatoj femijet me shkolle e do iki. Nuk eshte per mua Amerika. Ti mund te thuash qe ajo beri zgjedhjen me te mire per femijet e saj. Ajo e di qe beri zgjedhjen me te mire, por ajo e di gjithashtu sa po vuan per te mos rrezikuar kete zgjedhjen lol.

    Nuk eshte dhe aq kollaj dhe te zgjedhesh.
    Feelings change - memories don't.

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Boh,
    Sa pa lidhje lol

    Quani cdo gje qe beni per femijet tuaj sakrifica gjithe diten nese deshironi. Keto qe ju quani sakrifica une per femijet e mij deshiroj ti quaj zgjedhje per te miren e tyre.
    Me siguri qe ti je beqare dhe sic i thone nga anet tona" S`te ka pje.rdhur ndonjehere by.tha ne uje ". Po prit e bej durim se ky eshte nje gezim per cdo dere dhe kur te te vije rradha do e shofim si do e quash.
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  7. #47
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Thirsty me jep nje shembull ...
    shembull sakrifice?



    sakrifice eshte vdekja e saj per te shpetuar femijen e saj

    nje nene mos te blej rroba per te plotesuar kushtet e femijes se saj nuk eshte sakrifice
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Sakrifica duhen bere sepse eshte detyre e prinderit dhe kjo vjen natyrshem,
    Puna eshte si kuptojne dhe si e shprehin disa
    Ka prinder qe nuk rrine pa ua kujtuar femijeve se sa sakrifica kam bere per ty duke e bere femijen te ndjehen fajtor per vuajtjen e prinderve , por ka edhe femije qe as nuk duan tja dijne fare per prinderit tek i shikojne te perpiqen tej mundesive te tyre dhe sillen kapricioz , gjithe arrogance e mosperfillje.
    Cfare kerkojne prinderit si shpreblim vetem qe ti te behesh njeri dhe i zoti per vetveten.

  9. #49
    Larguar..
    Anëtarësuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Sa shume po lodheni t'me shpjegoni, por kur nuk jam dakort me menyren e perdorimit te fjales "sakrifice" atehere te gjitha shembujt qe sillni s'jane efektive.

    Pershembull sot doja te pija kafe nga Starbucks, por meqe ishte e Hene thashe te iki pak me heret ne pune. Keshtuqe une sakrifikova kafen per te qene ja 15min heret. A ka kuptim te thuash 'sakrifice'? Ska kuptim sepse une zgjodha opsinion e dyte ngaqe ishte me e llogjikshme. Keshtu edhe shembujt qe sollet ju.

    Nuk eshte nevoja te tregoni sa shume e do prinderi femijen, cfare ben e s'ben prinderi per femijen. Per keto qe thoni ndaj lidhjes femi-prinder, jam dakort, s'kam kundershtime. Kundershtimi im ishte, eshte dhe do te jete, perdorimi i fjales "sakrifice" vend e pa vend.
    Ah moj s0ni.
    Ne vend te fjales "Sakrificë" nese do quaje, ose zevendesoje me termin "Përkushtim".

  10. #50
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga 2043 Lexo Postimin
    Me siguri qe ti je beqare dhe sic i thone nga anet tona" S`te ka pje.rdhur ndonjehere by.tha ne uje ". Po prit e bej durim se ky eshte nje gezim per cdo dere dhe kur te te vije rradha do e shofim si do e quash.
    Kam durim per shume gjera por per te foluren ne kete menyre nivelin e tolerances e kam zero. Keshtu si flet, te lutem shko e diskuto me njerezit qe vijne nga ana jote, ku mund te kuptoheni per bukuri me njeri tjetrin.

  11. #51
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga gloreta Lexo Postimin
    Ah moj s0ni.
    Ne vend te fjales "Sakrificë" nese do quaje, ose zevendesoje me termin "Përkushtim".
    Pse mi ke nxjer dhembet moj :-D
    Perkushtim fjale e perkryer. Me pelqen.


    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    Soni kur sakrifikon te miren tane per te miren e tyne quhet sakrifice.
    Te miren tate per te miren e tyre, dmth per te miren e femijeve. Te shoh femijet me mire se vetja kurresesi s'do ta mendoja si sakrifice.

    A lejohet mendimi tjeter nga turma ketu apo domosdo duhet ta pelqej fjalen 'sakrifice'?

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Do te pelqeje s0ni kur te behesh vet nene.
    Keshtu si ty mendojne te gjithe pa u bere prinder. Gjithsesi duhet ta dish fjalet tona jane fjale te dala nga eksperienca dhe jo te bazuara ne teorira, deshira.
    Feelings change - memories don't.

  13. #53
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Do te pelqeje s0ni kur te behesh vet nene.
    Keshtu si ty mendojne te gjithe pa u bere prinder. Gjithsesi duhet ta dish fjalet tona jane fjale te dala nga eksperienca dhe jo te bazuara ne teorira, deshira.
    Ju qe jeni nena ju pelqen ajo fjale per tu ndjehur me mire? like a pat in the back?

    cfare teorira, deshira dhe eksperienca? ky hyn eksperienca ketu ?
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin

    A lejohet mendimi tjeter nga turma ketu apo domosdo duhet ta pelqej fjalen 'sakrifice'?
    Ndjehem e ofenduar nga kjo shprehje sepse zakonisht kur perdoret behet fjale per turme dhishe.
    Megjithate nje gje me ben pershtypje. Me ne shqiptaret jo vetem ne kete teme por edhe ne shume tema te tjera , mos respektimi i mendimit te tjetrit, mendojme se gjithmone kemi te drejte dhe nqs tjetri nuk mendon si mua atehere eshte kunder meje.
    Pace njerez, se ndajme vetem mendime dhe jo tapi tokash.

  15. #55
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga thirsty Lexo Postimin
    Ju qe jeni nena ju pelqen ajo fjale per tu ndjehur me mire? like a pat in the back?

    cfare teorira, deshira dhe eksperienca? ky hyn eksperienca ketu ?
    Epo kjo pike e bardhe?! lol. Mirela mesoi shume ne college. Kishte endrra per te ardhmen. Me Pune e vullnet e sakrifica e mbaroi shkelqyeshem. Filloi Pune menjehere dhe ishte shume e lumtur qe endrra e saj tashme u realizua. Koha kalonte pak e nga pak. Nje dite te bukur me diell takoi njeriun e zemres dhe martohet. Skalon shume Kohe dhe nje gezim akoma me I madh ne jete I vjen - behet me femi. Dashuria eshte jashtezakonisht e madhe. Vendos te rrisi femijen - e te leriat
    karrieren qe aq shume kishte enderruar. Gjithe ato vite stres, Pune , lodhje I la menjane / per nje prioritet me te madh. Femijen e saj, dhe eshte e lumtur. Por te gjithe ne e dime, ajo gjithashtu qe sakrifikoi per femijen e saj.E nuk eshte pishman. . P. S. Edhe jeten e jep po ishte e nevojshme! E mos me ec prape me shembuj banal si rroba, kafe or whatever! Kam Shembuj sa te duash qe te kuptosh sakrificen e prindit per femijen!

  16. #56
    keto shembuj po i sillni ju


    Mos ngaterro zgjedhjen e Marieles per sakrifice, qauje paaftesi. Paaftesi te mbaj femijen dhe te vazhdoj endrren e saj njekohesisht. Pse nje femer behet nene kjo nuk do te thote qe ajo duhet te leje gjithcka dhe vetem ti perkushtohet femiijes se saj, biles meqe po perdorim fjalen sakrifice atehere a nuk do ishte nje sakrifice akoma me e madhe nese do ti bente te dyja njekohesisht, pune edhe mbajtjen e femijes se saj.
    Ndryshuar për herë të fundit nga thirsty : 17-05-2012 më 08:46
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  17. #57
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Te dyja rastet Jane sakrifica. Ke plot qe I bejne si njeren apo tjetren.

  18. #58
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Te dyja rastet Jane sakrifica. Ke plot qe I bejne si njeren apo tjetren.
    atehere jeta eshte sakrifice?

    Ska kuptim.
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  19. #59
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    So ur saying - Keto shtepiaket Jane lazy arses?! ok, jepu pergjigje vete kur te attacking tani.lol

  20. #60
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    So ur saying - Keto shtepiaket Jane lazy arses?! ok, jepu pergjigje vete kur te attacking tani.lol
    chicken.


    lazy = paaftesi?


    edhe pamundesi:
    Ndryshuar për herë të fundit nga thirsty : 17-05-2012 më 09:24
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjendja e fëmijëve jetimë shqiptarë
    Nga Albo në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 12-11-2010, 17:19
  2. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
    Nga Vinjol në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:12
  3. Atropina
    Nga Vinjol në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:11
  4. Bamirësia ndaj prindërve
    Nga llokumi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 31-12-2008, 16:07
  5. Nderto fort folene tende. Martesa
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 24-04-2007, 14:05

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •