Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 71
  1. #21
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Po pse mi jeta vjen ashtu sic e do ti gjithmone ?! Deshira per te ndihmuar te afermit e tu as qe nuk diskutohet por sa Jane mundesite? Shume here nuk Jane por u make it work me sakrifica dhe mund. Ka shume faktore ne jete qe e bejne jeten me te veshtire apo te komplikuar per situata te caktuara. Sa per shembullin qe dhe po sacrifice quhet dhe ajo. Se po I jep dicka mbi normalen qe shume mire se ben. ( sic ka plot qe se bejne ) pavarsisht se mund te kene paret/anen financiiare.

  2. #22
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Per mendimin tim s'eshte sakrifice shembulli qe te dhashe. Thjeshte dicka qe deshiron te besh per permiresimin e femijes tende ne shkolle. Te rrish e te krahasosh veten me prinderit apo njerezit e tjere, cdo gje qe ben do te duket sakrifice.

  3. #23
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Soni sakrificat gjithmone behen per me mire- per nje jete me te mire. Ashtu sic dhe shembullin ti kur zgjedh nje te mire akoma me te mire mbi ate qe ke apo te ofrohet. Psh ti japesh nje edukim femijes e te investosh mijera dollare eshte nje sakrifice e prindit. Ne nje menyre a tjeter aty hyn. Mund te jete ego e prindit per femijen por eshte positive - sakrifice qe duhet vleresuar. E njejta pak a shume me raste te tjera . Pak njerez te moshave mbi 40-45 I hyjne nje jete te re larg vendit te tyre ne nje Moshe Jo te petshtatshme per nje jete me te mire per femijet e tyre? A nuk eshte dhe kjo nje sakrifice qe shume prinder shqiptar Kane bere per femijet e tyre? Kur sh mire jeten e tyre e Benin dhe atje ne vend te vet! Sakrifica e prindit egziston per femijen por nuk do asgje ne kthim pervecse - kenaqesi shpirterore per ato cka sakrifikoi. Jo vetem financerisht por ne shume drejtime . Ndihet I gezuar dhe i realizuar ne jete.
    Ndryshuar për herë të fundit nga PINK : 14-05-2012 më 14:03

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Gjithe jeta eshte sakrifice. Nena sakrifikon karrieren, gjumin,shoqerine, argetimin, te mbajturit e vetvetes per femijen. E shume gjera te tjera. Jo te gjitha nenat i bejne keto lol. Ka qe jua rrasin prinderve, apo dadove dhe vet shikojne qejfin e tyre.
    Feelings change - memories don't.

  5. #25
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Soni sakrificat gjithmone behen per me mire- per nje jete me te mire. Ashtu sic dhe shembullin ti kur zgjedh nje te mire akoma me te mire mbi ate qe ke apo te ofrohet. Psh ti japesh nje edukim femijes e te investosh mijera dollare eshte nje sakrifice e prindit. Ne nje menyre a tjeter aty hyn. Mund te jete ego e prindit per femijen por eshte positive - sakrifice qe duhet vleresuar. E njejta pak a shume me raste te tjera . Pak njerez te moshave mbi 40-45 I hyjne nje jete te re larg vendit te tyre ne nje Moshe Jo te petshtatshme per nje jete me te mire per femijet e tyre? A nuk eshte dhe kjo nje sakrifice qe shume prinder shqiptar Kane bere per femijet e tyre? Kur sh mire jeten e tyre e Benin dhe atje ne vend te vet! Sakrifica e prindit egziston per femijen por nuk do asgje ne kthim pervecse - kenaqesi shpirterore per ato cka sakrifikoi. Jo vetem financerisht por ne shume drejtime . Ndihet I gezuar dhe i realizuar ne jete.
    Pink, dakort me keto qe thua mesiper, vec se fjala sakrifice nuk shkon ne asnje vend aty. Thjeshte po ben zgjedhje sesi te ta jetosh jeten tende dhe sesi deshiron qe te rrisesh femijet.

    Une kur degjoj fjalen sakrifice menjehere me shkon ne mendje qe po e ben pa deshire dicka!!

  6. #26
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Soni para disa kohesh u hap nje teme ku thuhej, qe lindja e nje femije eshte egoizem .
    Tani po na del qe te japesh per femijen quhet detyrim ect ect


    Kur ishim te vegjel ne maje te gjuhes e kishim refreni : Mama ti na bere ti na dil per zot, ne jemi te pafajshem . Problemi qendron se deri kur do shkoi kjo pafajsi :-D
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  7. #27
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Sakrifica behet nga dashuria! Kjo me shkon ne mend mua.

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    nuk kA njerez perfekt , dhe rjedhimisht nuk ka prinder perfekte ;

  9. #29
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Iza, spo i gjejme derman asnjeres nga temat :-D

    Pink, te kuptova fare mire c'deshiron te thuash. Une e kam problemin me fjalen sakrifice, sikur t'me thoj dikush qe po sakrifikoj per ty, do me bej te ndihem fajtore per dicka qe eshte jashte kontrollit tim. Sacrifice has a negative connotation

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    I Une e kam problemin me fjalen sakrifice, sikur t'me thoj dikush qe po sakrifikoj per ty, do me bej te ndihem fajtore per dicka qe eshte jashte kontrollit tim. Sacrifice has a negative connotation
    E njejta gje vlen dhe kur femija te kujton se e ke per detyre te kujdesesh per te. Prindi nuk pret shperblim material nga femija per ate qe ben. Shperblimi i vetem qe prindi kerkon nga femija eshte te edukohet, te behet i zoti i vetes. Dhe keto fjale te thjeshta nuk vijne pa vuajtje e sakrifica nga ana e prindit.
    P.sh. Une tani punoj full-time, vazhdoj shkollen marr te pakten 3-4 klasa per semester qe nuk jane pak ne poziten time, kujdesem per femijet. Kam kohe qe nuk dal per qejfin tim. Nje here te vetme qe dal nga shtepia gjate fundjaves dal vetem me femijet, edhe pse gjate javes mund ti coj ne park, apo diku tjeter qofte dhe per gjysme ore. Pra une sakrifikoj kohen time, per t'ja kushtuar perseri femijeve. Ti do thuash e ke per detyre. E kam, por fare mire dhe paguaja nje vajze te kujdesej per femijet e mi per 2-3 ore dhe dilja per veten time.
    Ky eshte nje shembull me nje nga sakrificat me te rendomta qe mund te bej nena.

    Nje tjeret sakrifice mund te quaj kur nena punon dy-tre pune ne jave si kafshe, duke lene veten pas dore qe ti jap femijes edukimin me te mire te mundshem, ne shkollat me te mira qe fatkeqesisht nuk jane cheap. Kjo eshte sakrifice, sepse fare mire mund te zgjidhte nje shkolle tjeter per femijen e vet mbase jo aq me emer, por shume here me te lire, dhe njekohesisht shijonte dhe jeten e saj e qete prane femijeve, burrit, shoqerise, etj.
    Feelings change - memories don't.

  11. #31
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Iza, spo i gjejme derman asnjeres nga temat :-D

    Pink, te kuptova fare mire c'deshiron te thuash. Une e kam problemin me fjalen sakrifice, sikur t'me thoj dikush qe po sakrifikoj per ty, do me bej te ndihem fajtore per dicka qe eshte jashte kontrollit tim. Sacrifice has a negative connotation
    Ai dikush do jete vetem prindi yt. Askush tjeter se ben ate gje per ty.
    Po fundja ske faj, se si ty mendoja dhe une sa isha pa femije vete. Gjithmone thoja- deshet pa me bete. lol

    Po lexoja nje newsletter nga nje shkolle private, ska rendesi se ku , por lexo qe dhe vete principal apo fakulteti i shkolles si e shikon dicka te tille, investim dhe sakrifice qe prindi ben per femijen, ne lidhje psh me edukimin, kur zgjedh te paguaj nje shume te mire paresh, qe shume mire ska pse ta bej por e con ne publik school pa pare dhe pa kokecarje. Por prindi asnjehere se mendon ashtu.

    I have never felt right when people sacrifice for four years to provide the P...... experience for their sons and daughters, and we then would limit them to two or three tickets to share in the proud moment. In our efforts to accommodate you, we were placed into two weeks of confusion that was totally outside of our control. I hope you understand.
    I look forward to celebrating such a proud moment with you. We remain ever grateful for your confidence and support over the years and share your pride in your outstanding daughters and sons.

    Edhe ska asgje te keqe, nese prindi ja permend kete fakt femijes se vet.Normalisht ne moshe te vogel, te re femijet skuptojne shume gjera. Por me kohen i kuptojne dhe shohin mbrapa ne kohe- se vertete ishin sakrificat e prinderve qe femijet jane aty ku jane. Por femijet jane te ndryshem te gjithe, disa te pergjegjshem e disa jo, prandaj nese u permendet ketyre te fundit- eshte thjesht shtytje per me shume, derisa te arrijne te kuptojne e gjitha eshte per to. Deshira dhe qellimi i cdo prindi eshte te shohi femijet sa me lart. Pike, ketu e mbyll.
    Ndryshuar për herë të fundit nga PINK : 14-05-2012 më 20:16

  12. #32
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Sa shume po lodheni t'me shpjegoni, por kur nuk jam dakort me menyren e perdorimit te fjales "sakrifice" atehere te gjitha shembujt qe sillni s'jane efektive.

    Pershembull sot doja te pija kafe nga Starbucks, por meqe ishte e Hene thashe te iki pak me heret ne pune. Keshtuqe une sakrifikova kafen per te qene ja 15min heret. A ka kuptim te thuash 'sakrifice'? Ska kuptim sepse une zgjodha opsinion e dyte ngaqe ishte me e llogjikshme. Keshtu edhe shembujt qe sollet ju.

    Nuk eshte nevoja te tregoni sa shume e do prinderi femijen, cfare ben e s'ben prinderi per femijen. Per keto qe thoni ndaj lidhjes femi-prinder, jam dakort, s'kam kundershtime. Kundershtimi im ishte, eshte dhe do te jete, perdorimi i fjales "sakrifice" vend e pa vend.

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga Poeti Lexo Postimin
    Te gjithe ata qe jane bere prinder dhe sakrifikojne per femijet e tyre, apo si femije e kane analizuar sakrificen qe prindi ka bere per ata, e dijne se kjo sakrifice eshte shume e madhe. Por sipas jush:
    1. Cili eshte kufiri i sakrifices qe prindi ben per femiun e tij.
    2. A duhet te harroj vehten e tije per femijet apo femiun si te desheroni.
    3. Kur duhet qe prindi te kerkoj sakrificen e femiut per prindin si kundershperblim dhe a duhet ta kerkoj?
    sakrifica me e madhe qe nje prinder mund te bej per femijen e tij/saj eshte ti dedikohet dhe ta ket prioritet ne jeten e saj/tij, te bej cmos per nje "outcome" me te mire, duke ven veten ne nje pozicion qe s'eshte e lehte per prinderin

    sbesoj se prinderi duhet te kerkoj per te njejten sakrifice, ama femija duhet ta shperblej prinderit per gjithe kete sakrifice kur prinderi ka nevoj ne pleqeri
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  14. #34
    Citim Postuar më parë nga Poeti Lexo Postimin
    Te gjithe ata qe jane bere prinder dhe sakrifikojne per femijet e tyre, apo si femije e kane analizuar sakrificen qe prindi ka bere per ata, e dijne se kjo sakrifice eshte shume e madhe. Por sipas jush:
    1. Cili eshte kufiri i sakrifices qe prindi ben per femiun e tij.
    2. A duhet te harroj vehten e tije per femijet apo femiun si te desheroni.
    3. Kur duhet qe prindi te kerkoj sakrificen e femiut per prindin si kundershperblim dhe a duhet ta kerkoj?
    Rezi u pergjigj shume bukur. cfare tha Rezi .............. sjam nene


    Soni ka te drejte, kur thote qe sakrifica ka nje domethenie negative.

    Sakrifice eshte humbje eshte vdekje, ka te beje me teper me fene


    Perkujdesja per femijen e sa/tij nuk eshte sakrifice, eshte dashuri, eshte menyra e jetes, eshte dicka natyrale. fatkeqsisht kushtet nuk jane njesoj per prinderit
    sa kane, disa nuk kane, ka te tjere qe jane diku aty ne mes


    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    E kam, por fare mire dhe paguaja nje vajze te kujdesej per femijet e mi per 2-3 ore dhe dilja per veten time.
    Ky eshte nje shembull me nje nga sakrificat me te rendomta qe mund te bej nena.
    lol
    si eshte kjo sakrifice? kjo nuk eshte sakrifice
    cfare ke sakrificuar ti me keto 2-3 ore? cfare bere ti? zgjodhe te rrish me femijet e tu ne vend qe ti lije per 2-3 ore nen kujdesin e dikujt tjeter e te dilje me burrin diku? ku eshte kuptimi i jetes pastaj? kur lind femije jeta merr fund? nuk do te thote qe duhet te harrosh veten menjehere sa ben femijen.
    femija vjen ipari por as vetja nuk duhet lene mbas duarve.......shijo vetveten me aq sa te kesh mundesi

    nje


    kjo nuk eshte sakrifice...dhe mos mendo se kjo te ben ty me te mire se nje nene tjetr


    Nje tjeret sakrifice mund te quaj kur nena punon dy-tre pune ne jave si kafshe, duke lene veten pas dore qe ti jap femijes edukimin me te mire te mundshem, ne shkollat me te mira qe fatkeqesisht nuk jane cheap. Kjo eshte sakrifice, sepse fare mire mund te zgjidhte nje shkolle tjeter per femijen e vet mbase jo aq me emer, por shume here me te lire, dhe njekohesisht shijonte dhe jeten e saj e qete prane femijeve, burrit, shoqerise, etj.
    nese punon aq shume punon per buken e gojes, punon sepse nuk ben aq shume para, punon per kushte me te mira por jo nje shkolle me te mire

    shkolla mund te arrihet nga vete femija, nese ka mendje ne koke ska nevoje per para
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  15. #35
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Sa shume po lodheni t'me shpjegoni, por kur nuk jam dakort me menyren e perdorimit te fjales "sakrifice" atehere te gjitha shembujt qe sillni s'jane efektive.

    Pershembull sot doja te pija kafe nga Starbucks, por meqe ishte e Hene thashe te iki pak me heret ne pune. Keshtuqe une sakrifikova kafen per te qene ja 15min heret. A ka kuptim te thuash 'sakrifice'? Ska kuptim sepse une zgjodha opsinion e dyte ngaqe ishte me e llogjikshme. Keshtu edhe shembujt qe sollet ju.

    Nuk eshte nevoja te tregoni sa shume e do prinderi femijen, cfare ben e s'ben prinderi per femijen. Per keto qe thoni ndaj lidhjes femi-prinder, jam dakort, s'kam kundershtime. Kundershtimi im ishte, eshte dhe do te jete, perdorimi i fjales "sakrifice" vend e pa vend.
    Kafe? Whatever ! P.s nje tjeter sakrifice eshte kur nena le menjane karieren dhe vendos te behet housewife! Po hej whatever.

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Nana ime 25 vjet msuse

    erdh ktu pastruse.

    Un kurr sja harroj ket SAKRIFIC
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Kafe? Whatever ! P.s nje tjeter sakrifice eshte kur nena le menjane karieren dhe vendos te behet housewife! Po hej whatever.
    Pink kur te behen prind vet do e kuptojne dallimin
    midis detyrimit dhe sakrifices. Njeriu sakrifikon nga dashuria, dhe jo se detyrohet. Sakrifice thirsty do te thote ti privosh vetes dicka ne interes te dikujt tjeter. Ti thua nuk eshte sakrifice te dalesh me femijet ato dy ore. Po varet Per ty mbase s'eshte. Po mua me dhimbsen kur qajne se duan te dalin me mua se te rrine me nje te huaj. Jane akoma te vegjel. Kjo s'do te thote qe une s'do dal asnjehere vetem apo vetem me burrin. Thjesht per momentin kam gjetur kete zgjidhje sepse mendoj se eshte ne te miren e familjes. Normal qe femijet kur te rriten do mendojne si ty. Pse nuk u argetove kush te ndaloi? Po kur te shikojne lot ne syte e femijeve te tyre mbase do arrij e te me kuptojne. Ti mbase se ke problem lol. Lum si ti!
    Feelings change - memories don't.

  18. #38
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Pink kur te behen prind vet do e kuptojne dallimin
    midis detyrimit dhe sakrifices. Njeriu sakrifikon nga dashuria, dhe jo se detyrohet. Sakrifice thirsty do te thote ti privosh vetes dicka ne interes te dikujt tjeter. Ti thua nuk eshte sakrifice te dalesh me femijet ato dy ore. Po varet Per ty mbase s'eshte. Po mua me dhimbsen kur qajne se duan te dalin me mua se te rrine me nje te huaj. Jane akoma te vegjel. Kjo s'do te thote qe une s'do dal asnjehere vetem apo vetem me burrin. Thjesht per momentin kam gjetur kete zgjidhje sepse mendoj se eshte ne te miren e familjes. Normal qe femijet kur te rriten do mendojne si ty. Pse nuk u argetove kush te ndaloi? Po kur te shikojne lot ne syte e femijeve te tyre mbase do arrij e te me kuptojne. Ti mbase se ke problem lol. Lum si ti!
    Nuk them qe eshte detyrim
    Dhe e di ndryshimin midis te dyjave, une po them qe ATo shembujt qe keni sjell ju ketu nuk Jane sakrifica
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  19. #39
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Thirsty me jep nje shembull ...

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Pink, dakort me keto qe thua mesiper, vec se fjala sakrifice nuk shkon ne asnje vend aty. Thjeshte po ben zgjedhje sesi te ta jetosh jeten tende dhe sesi deshiron qe te rrisesh femijet.

    Une kur degjoj fjalen sakrifice menjehere me shkon ne mendje qe po e ben pa deshire dicka!!
    Sakrifice nuk do te thote qe ben pa deshire dicka, por ben dicka tej mundesive te tua reale.
    Mund te jesh i semure, por do ngrihesh per ne pune kur ke femije, nderkohe qe nje beqar e ben pushim.
    Mund te mos blesh veshje per veten tende gjate gjithe vitit, por femijes i blen ne cdo stine
    Mund te flesh pa ngrene se nuk ke , por femijes do ja shtrosh pjaten plot.
    Mund te jesh shume mire aty ne emigrim, por kthehesh ne Atdhe per hir te femijeve ose e kunderta kur prinder ne nje fare moshe marin rrugen e emigrimit per ti siguruar femijeve nje te ardhme me te mire.
    KETO NUK QUHEN SAKRIFICA ?
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjendja e fëmijëve jetimë shqiptarë
    Nga Albo në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 12-11-2010, 17:19
  2. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
    Nga Vinjol në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:12
  3. Atropina
    Nga Vinjol në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:11
  4. Bamirësia ndaj prindërve
    Nga llokumi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 31-12-2008, 16:07
  5. Nderto fort folene tende. Martesa
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 24-04-2007, 14:05

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •