Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 88 prej 88
  1. #81
    i/e regjistruar Maska e DonAlda
    Anėtarėsuar
    23-03-2003
    Postime
    104
    Simulcro ko, Falemiderit per keshillen tende rreth Morphosis. Prej kohesh Morphosis ka qene nje nga firmat e mia me te preferuara, dhe Thom Mayne nje nga arkitektet e mi me te pelqyer.

    Kur thua "Punimet e Donaldes nuk jane kursesi te thjeshta dhe kur projekton nese nuk ben nje model 3d nuk mund te kontrollosh kurre nje seksion te nderteses apo nje plan te kateve si qendron muri apo ku hyn drita..me nje fjale nuk do ta kesh idene e hapsirave te brendshme" keto studime ne keto projekte qe kam vene ne forum, jane bere ne 3d. Nuk ka rendesi nese jane 3d physical models apo models 3d nga kompjuteri. Kam vene vetem nje pjese te fotove dhe vizatimeve per cdo projekt. Konkluzjone rreth arritjeve te projekteve (nese jane vetem skulptura apo jo....)duke e pare punen pjeserisht nuk mund te arrihen.

    Kur thua qe "duhet pare nese struktura i reziston formes" kapaciteti nese struktura i reziston formes apo jo, nuk studiohet ne model 3d. Struktura ka shume llogaritje serjoze qe shkojne pertej visualimit siperfaqesor qe behet fjale.

    Gjithashtu doja te shtoja se disa vite me perpara, kur programet si 3ds max, rhino, maya...nuk eksistonin, arkitekture "e avancuar" akoma eksistonte. Ty do te keshilloja qe ti referoheshe librave te historise se arkitektures. Gjithshtu lexo dhe njehere Clement Greenberg rreth Avant-Garde dhe Kitsch (artikulli ne anglisht mund te gjehet ne : Partisan Review, Fall 1939, v.6, n.5, faqet 34-49)!

    Me respekt, Alda

  2. #82
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-03-2007
    Postime
    8

    Cool

    Ciao Alda..e di q kur diskutoj me ty kam perball dike qe vertet me kupton,por thjesht kur flas per modelimin 3d mund te them qe te shpeton jeten..sidqoft, sa per anen strukturale e di shum mir llogaritjet qe ka por ne faze projektimi duhet te krjohet ideja statike tek arkitekti ne fillim pastaj te kalohet ne koncept zbatimi..Pastaj te flasim per libra histori do me pelqente me shum te kisha perpara nje reviste arkitekture me aritjet e fundit te tecnologjise per sa i perket fushes sone sesa nje liber historie...Nu e di cfar leksione historie keni bere ju andej po ne europe funksionon shume ndryshe universiteti..gjithsej duht te jepja 3 provime historie qe nga shenjat e para te arkitektures se njerzimit deri ne ditet e sotme dhe jam lodhur vertet shume..kam pasur shume volum per te lexuar..Ne degen e arkitektures ktu ne rome skam pasur asnjeher provime me shkrim apo me zgjidhje shumfishe (multipe choices), por uleshe perpara profesorit dhe te pyeste ai cfar ti vinte ne mend nga periudha qe kishe ne studim..Donalda duhet te ecesh pak dhe me ate mendimin komercial te projektimit..nj projekt duhet te jet sa me pak i kushtueshem dhe sa me i leht i realizueshem, si nga gjetja e materialeve, nga ana funksionale etj etj...

    Edhe na thuaj ndonj gje te re me se po meresh gjate masterit..!!

    Suksese!!!!

  3. #83
    eshte e vertete qe duhet nje inxhinier vendas i licensuar per te firmosur dhe qe te beje perventivin se ne baze te tij paguhen taksat........po te shkruaj ne shtepine time mund ta bej se ndryshe nuk jemi ne demokraci.........
    falenderoj yjori qe mori mundimin te realizoje keto vizatime te kendeshme dhe e di qe harxhohet kohe te vizatosh e te krijosh ........do te shperbleheni........

    ju faleminderit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga icelok : 14-01-2008 mė 18:46
    libero, fluttuante, suscettibile di evocazioni.

  4. #84
    Citim Postuar mė parė nga yjori Lexo Postimin
    Ja nje skice e shpejte icelok.
    cerek ore u mora me te, sa per te krijuar nje ide. Dritaret nuk i kam menduar, Thjesht vizatova ca. Cfare ka rendesi ne fillim jane volumet e nderteses. Nese nje forme e tille te pelqen mund te ta detajoj edhe me shume. Organizimi funksioneve nuk eshte problem pastaj.
    me te mira.

    Pershendetje dhe faleminderit shume e shume .........sa me kushton ne fund nje projekt i realizuar mire me te gjitha........
    te them te drejten nuk e kuptoj dhe aq mire skicen se nuk di hyrjen e katet dhe mbulesen....sikur nuk me duket si nje ndertese e bukur te pakten per pamje te jashteme.....pa te keq vleresoj idete e te tjereve po kam preferenca te tjera me te thjeshta.......dhe te kendeshme per syrin........
    gezuar 2008 e faleminderit.........
    libero, fluttuante, suscettibile di evocazioni.

  5. #85
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-03-2007
    Postime
    8
    Hidhi nje sy kesaj...
    Less is More

  6. #86
    Citim Postuar mė parė nga icelok Lexo Postimin
    Pershendetje dhe faleminderit shume e shume .........sa me kushton ne fund nje projekt i realizuar mire me te gjitha........
    te them te drejten nuk e kuptoj dhe aq mire skicen se nuk di hyrjen e katet dhe mbulesen....sikur nuk me duket si nje ndertese e bukur te pakten per pamje te jashteme.....pa te keq vleresoj idete e te tjereve po kam preferenca te tjera me te thjeshta.......dhe te kendeshme per syrin........
    gezuar 2008 e faleminderit.........
    Nese e ke fjalen per koston e ndertimeve ne Shqiperi, nuk te ndihmoj dot, pasi ka kohe qe jetoj jashte e nuk e di se si jane cmimet ne Shqiperi. Nese e ke fjalen per projektin ne vecanti, domethene per honorarin e arkitektit, ketu kushton pak a shume nje e dhjeta e projektit, ku perfshihet dhe perndjekja e punimeve nga afer. Meqenese behet fjale per nje ndertese ne Shqiperi, kjo e fundit bie. Ne Shqiperi mund te gjesh dhe shume me lire, kam degjuar.
    Funksionet jane ashtu sic i kerkoje ti. Ne kat te pare, ne elementin rrethor gjendat shkalla , e cila lidh katet. Siperfaqet qe krijohen, meqenese distancat per t`u mbuluar jane relativisht te vogla, mund te shrytezohen ne funksione te ndryshme.
    Pamja e jashtme eshte pastaj dicka qe mund te diskutohet, perderisa elementi subjektiv luan rolin kryesor ne vleresimin e saj e per pasoje eshte po aq i ndryshem sac ka edhe njerez.
    me te mira

  7. #87
    pershendetje arkitekte ..............pres acoma projekte te tjera .ju faleminderit
    mundesishte me te detajuar........
    libero, fluttuante, suscettibile di evocazioni.

  8. #88

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •