E kt rast, Komandanti i Trupave t Mbrojtjes s Kosovs, gjenerallejtnant Agim eku, tha se ky institucion tashm e ka hartuar strategjin e avancimit n nj ushtri moderne dhe t integruar n NATO.

N manifestim morn pjes edhe komandanti i KFOR-it, Xhyzepe Valoto, kryeministri Bajram Kosumi, zvendsshefi i UNMIK-ut, Lari Rosin, lideri i Partis Demokratike, Hashim Thai, e shum personalitete t tjera t jets politike e ushtarake t vendit.

Me parakalimin e kuadrateve nga Zonat Mbrojtse t TMK-s, nga Komanda e Trajnimit dhe Doktrins, Garda, Brigada e Xhenios, ajo e Logjistiks, e njsi t tjera t Trupave t Mbrojtjes s Kosovs, filloi manifestimi qendror pr nder t festave t nntorit, n Kazermn Adem Jashari, n kryeqytet.
Para ngritjes solemne t flamurit kombtar, ato i prshndeti komandanti i TMK-s, gjenerallejtnant Agim eku, i shoqruar nga komandanti i KFOR-it, Xhyzepe Valoto. eku, s bashku me zvendsin e tij, Sylejman Selimin dhe komandantin e Gards, Nuredin Lushtakun, vun kurora lulesh n obeliskun e t gjith atyre q jan flijuar pr lirin e vendit.

N kt nntor, Kosova po hyn n procesin historik t definimit t statusit, tha gjeneral Agim eku, ndrsa shprehu bindjen se statusi do t jet n prputhje t plot me aspiratat e popullit.

Edhe TMK-ja n kt faz po hyn shum e fort, dhe kt e mbshtesim n sukseset e shumta q kemi arritur, u shpreh eku, duke pohuar se tani kan strategji t hartuar pr avancim n ushtri moderne pr mbrojtjen e Kosovs.

TMK-ja tani po hyn n procesin e rndsishm politik me vizion t qart pr t ardhmen, me strategji t hartuar dhe plane konkrete se si t arrihet nga ktu deri te nj ushtri moderne, t mjaftueshme pr sigurin e popullit, n bashkpunim t mir me fqinjt dhe e integruar plotsisht n NATO, ka theksuar gjeneral eku.

Pjesmarrsve n manifestim, m pas, iu drejtua kryeministri Bajram Kosumi. Ai tha se n vitin 2006 Kosova do t jet shtet, dhe nj ushtri mbrojtse si partnere e denj e NATO-s, sht nevoj e domosdoshme e shoqris kosovare.

Shtetin q ne duam ta ndrtojm sht shtet demokratik, evropian dhe me perspektiv ekonomike. Zhvillimet tona duam ti bazojm n vlerat moderne perndimore. Edhe politikat tona ndaj bashksive etnike pakic jan mbshtetur mbi vlerat e parimet evropiane. Shteti i Kosovs do t jet shtet dhe atdhe pr t gjith qytetart e vet, tha kryeministri Kosumi.

Kurse, komandanti i KFOR-it, Xhyzepe Valoto, duke folur pr sukseset e mdha t TMK-s, tha se ky institucion sht njri nga faktort kryesor t stabilitetit n Kosov. TMK-ja do t dij t prmbush fardo roli q i ngarkohet, tani dhe n t ardhmen, tha Valoto.


Dshiroj q ktu ta konfirmoj vlersimin tim pozitiv pr Trupat e Mbrojtjes s Kosovs, institucion t cilin nuk hezitoj ta definoj si nj nga faktort thelbsor pr stabilitetin e shoqris kosovare n rrugn e saj drejt progresit institucional, ekonomik dhe shoqror, ka theksuar Valoto.

Edhe lideri i Partis Demokratike, Hashim Thai, i cili foli n cilsin e udhheqsit politik t ish-Ushtris lirimtare t Kosovs, shprehu bindjen se nga procesi i bisedimeve Kosova do t dal si shtet i pavarur dhe sovran. Vullneti i qytetarve sht i panegocueshm dhe kt e kan kuptuar t gjith faktort ndrkombtar, tha ai.

Vullnetin e panegocueshm t qytetarve t Kosovs e ka nnshkruar vullneti i qytetarve dhe lufta e komandantit legjendar Adem Jashari. Kosova si shtet i pavarur dhe Sovran e ka vendin aty ku kan ndrruar ata q pr lirimin dhe demokratizimin e saj, kan dhn e japin gjithka, n kuadr t Bashkimit Evropian dhe integrimeve euro-atlantike, ka thn Thai..

Manifestimin e prshndeti edhe Bekim Jashari, n emr t familjes s Komandantit Legjendar dhe t gjith dshmorve t kombit. Ai porositi pr m tepr unitet n kt faz t prcaktimit t statusit.

Ne ende nuk e kemi prfunduar rrugn e liris. Jemi n rrug t mir t jetsimit t saj. M shum se kurr na duhet afrimi me njri-tjetrin. Ta nderojm e respektojm njri-tjetrin q t na respektojn e nderojn t tjert. Ti besojm njri-tjetrit q t na besojn t tjert. T bhemi bashk e ta ndihmojm vetveten n mnyr q t na ndihmojn t tjert, ka porositur zotri Bekim Jashari.

Me rastin e festave t nntorit, komandanti Agim eku, ka lavdruar disa oficer t TMK-s, pr angazhim t jashtzakonshm n prmbushjen e standardit t tet, pr ngritjen dhe zhvillimin e Brigads s Mbrojtjes Civile dhe batalionit Ceremonial t Gards.