Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 76
 1. #41
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-04-2003
  Postime
  1,348
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  E c'te krenohesh me keta shqiptare gjysem arabe. Themeluan Egjyptin, qeverisen Libanin e luftuan per turkun ne stepat e Azise. Vetem shqiperise nuk i dhane gje per 500 vjet. Nuk ka nje figure, qofte edhe nje mysliman qe te kete kontribuar sado pak per kulturen dhe identitetin e tij kombetar per 500 vjet deri ne periudhen e rilindjes. Themelimi i Egjyptit nga nje shqiptar, nderkohe qe vete shqiperia ishte nje komb "non-entity" nuk eshte krenari, por perversitet.

 2. #42
  Il padrino Maska e DEN_Bossi
  Anėtarėsuar
  31-07-2006
  Vendndodhja
  Shkoder-Tirane
  Postime
  450
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zarathustra.
  E c'te krenohesh me keta shqiptare gjysem arabe. Themeluan Egjyptin, qeverisen Libanin e luftuan per turkun ne stepat e Azise. Vetem shqiperise nuk i dhane gje per 500 vjet. Nuk ka nje figure, qofte edhe nje mysliman qe te kete kontribuar sado pak per kulturen dhe identitetin e tij kombetar per 500 vjet deri ne periudhen e rilindjes. Themelimi i Egjyptit nga nje shqiptar, nderkohe qe vete shqiperia ishte nje komb "non-entity" nuk eshte krenari, por perversitet.

  Po duhet te ishe gjalle nja 200 vjet perpara qe te kuptosh realitetin. Ne krenohemi me ta sepse ata bene vepra me te cilat krenohet e gjthe historia.....

 3. #43
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga tani_26
  Une nuk pashe ndonje veshje shqiptare, turke po....Veshje shqiptare eshte fustanella e jo ticjanet


  Ky eshte mallkimi i rraces shqiptare, qe nuk bene asgje per atdheun e vet, harron shpejt vendlindjen...
  Kete gje e permendin dhe enciklopedite e huaja...Iliret i dhane disa perandore Romes dhe Bizantit, arvanitet cliruan dhe hodhen themelet e shtetit grek kurse shqiptaret e mevonshem i sherbyen me devoteshmeri Perandorise Osmane....
  Ne Shqiperi pervec Gjergj Kastriotit kush u be i famshem dhe kush punoi e luftoi per clirimin e saj?
  Ja disa iliro-arvanito-shqiptare te famshem qe luftuan per vende te tjera por jo per vendin e tyre....

  Klaudi (45-54),
  Klaudi II VITI 286
  Aureliani
  Probi
  Diokliciani
  Konstantini i Madh (themeloi Stambollin)
  Perandori Anastas (491-518) lindur ne Durrres
  Perandori Justinian (527-518)
  Kolokotroni (hero i revolucionit grek)
  Riga Fereos kryeminister i Greqise
  Marko Bocari
  Miaulis, kryeminister ne Greqi
  Koleci
  Ali Pashe Tepelena, nuk ngurroi te kryeje masakra mbi Himaren, Hormoven, Kardhiqin dhe Sulin
  Muhamed Ali themeloi Egjiptin
  Presidenti i pare i Rumanise, ishte shqiptar
  Mustafa Kemal, lindur ne Selanik themeloi Turqine...

  shume te tjere pertoj ti shkruaj...punuan per boten dhe harruan Albanine..
  Keta perandoret ilire te Romes qe permende kane bere mjaft per vendin e tyre p.sh. Diokleciani edhe sot eshte i njoftun per ndertimin e pallatit te tij ne bregdetin dalmat ku edhe u kthye te jetoje, pra ne vendlindje, pastaj justiniani qe kishte rindertuar dhjetera keshtjella pikerisht ne Ilirik, Konstandini qe legalizoi krishterimin me se shumti u ndihmoi ilireve sepse ishin te paret krishtere dhe me perqindjen me te madhe te krishtereve dhe me numrin me te madh te martireve krishtere.
  Sigurisht nuk kane qene te marre te heqin dore nga gjithe ai pushtet dhe te themelojne nje shtet ilir xhuxh vetem ne hapesirat e Ballkanit.

  Keni harruar dhe ta thoni perfundimin e dinastise se Mehmed Aliut.Qe te gjithe u perndoqen dhe iu nenshtruan nje gjenocidi te papare nga ana e egjyptaseve {magjupeve}, te cilet synonin ti zhduknin deri ne zero.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alibaba : 30-08-2006 mė 13:13

 4. #44
  Larguar Maska e lone_star
  Anėtarėsuar
  13-08-2003
  Vendndodhja
  Houston, TX
  Mosha
  38
  Postime
  224
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Mehmed Aliu kujtohet akoma nga egjiptasit e sotem...

  Nuk permendet shpesh po akoma ne Egjipt ka komunitet shqiptar qe cuditerisht ne dallim nga shqiptaret ne Turqi etj i kane ruajtur mire zakonet dhe ndergjegjen shqiptare.

  Une kam njohur egjiptiane me emrin Bora me te dy prinderit nga elita ushtarake e egjiptit qe fliste (duke mesuar vete jo nga ndikimet familjare) pak shqip. Ishte leshverdhe dhe jo zeshkane si shumica e egjiptianeve qe tregon se jane martuar e ciftezuar vetem ndermjet tyre.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lone_star : 09-09-2007 mė 17:44

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  po ket e kam pa edhe ne tjera shtete te Azis , kam taku student ne universitet te siris e te Libanit ku jetonin ne komunitet te pa perzier me arab por kishte martesa me arab se vajzat e bukura i shef qdo kush , ka disa femna qe jan martu me arab e per qudi familja ju ke kthy shpinden...se kan tradhetu zakonet.Mashkujt e bejn qka ju pelqejn. per qudi shumica din pak shqip por te thith e din nga vin e si kan ardh ...asht transpetu brez mbas brezi qe nga i 17 e 17 shekull....mediat kan pune te mira nese kan deshir te punojn per te miren e shqiptarve.
  kam njoft nji nenė ketu qe vajza e saj ishte martu me nji te afert te kryetarit te Siris.
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 6. #46
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-06-2007
  Postime
  174
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Sot, "Shqip" do te flase per kete figure historike me origjine shqiptare, tek Top Channel ora 21:00.

  Fatkeqesisht, nuk do kem mundesine ta ndjek.
  Kush do sillte ndonje pershtypje nga ky program, do ia dija per faleminderit.

 7. #47
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Nje version ne pjesen me te madhe korrekt mbi jeten e Mehmet Aliut Shqiptarit. Por ja se kush eshte e keqja e wikipedias:

  Nese ky plan do te kishte ndodhur, bota nuk do ti njihte me Shtetet e Bashkuara Islame, si Khalifati Osmanlli, por do ta njihnin si Khalifati Shqiptar keshtu qe Dom Ndocet e Dom Leshet e sodit duhet te gjenin shpifje te reja kunder Islamit Shqiptar.
  Kjo fraze qe me plot gojen do e quaja porcheria, skishte pse te futej fare ne kete tekst historik. Sidomos kur behet fjale per shqiptare midis shqiptareve. Dhe eshte e vertete qe Mehmet Aliu ka qene 'kunder' islamit. Ne oborrin e tij fliste jo vetem shqip por te gjithe shpuren, garden dhe njerezit me te besuar i kishte shqiptar. Sidomos eliten e luftetareve te tij. Po ne fund te fundit keto jane avantazhet e wikit. Ai stan ate bulmet ka...

 8. #48
  Perjashtuar Maska e DoLpHiN
  Anėtarėsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  Hono Lulu
  Postime
  1,454
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Diku lexova se Mehmet Ali Pasha me Egjyptin e tij na paskishin qene vasal te Osmaneve... Jo mor jo , e emeruan osmanet Mehmetin ne Egjypt , dhe kur ky i fundit u kerkoi qe te udhehiqte me shume territore drejt lindjes se mesme u shkaktua nje gjendje mosbesimi. Me ne fund bashkepunoi me fuqite e medha per ta bere te pavarur Egjiptin nga perandoria Osmane.
  Lexova edhe disa qe thonin se Ataturku eshte shqiptar dhe do doja tju them se ka vetem nenen shqiptare... Cna qenka ai shqiptar me mbiemer Ataturk???

  Citim Postuar mė parė nga lone_star Lexo Postimin
  Nuk permendet shpesh po akoma ne Egjipt ka komunitet shqiptar qe cuditerisht ne dallim nga shqiptaret ne Turqi etj i kane ruajtur mire zakonet dhe ndergjegjen shqiptare.
  Une kam njohur egjiptiane me emrin Bora me te dy prinderit nga elita ushtarake e egjiptit qe fliste (duke mesuar vete jo nga ndikimet familjare) pak shqip.
  Po se mos di gje ti per realitetin e shqiptareve te hershem ne Turqi... Asaj vajzes bravo i qofte qe fliska pak , po ne Turqi ka qe flasin shqip komplet si fshat.

 9. #49
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Lexova edhe disa qe thonin se Ataturku eshte shqiptar dhe do doja tju them se ka vetem nenen shqiptare... Cna qenka ai shqiptar me mbiemer Ataturk???
  "Ata turk" eshte quajtur sepse eshte Babai i Turqise, ndersa emrin e ka Mustafa Qemali.
  Jo nenen por edhe babin, ate te vertetin jo njerkun.

 10. #50
  Perjashtuar Maska e DoLpHiN
  Anėtarėsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  Hono Lulu
  Postime
  1,454
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Ai e ka pasur Mustafa Kemal dhe jo Mustafa Qemali. Ai vete e ka pranuar se nenen e ka shqiptare , por te atin e ka turk.

 11. #51
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga DoLpHiN Lexo Postimin
  Ai e ka pasur Mustafa Kemal dhe jo Mustafa Qemali. Ai vete e ka pranuar se nenen e ka shqiptare , por te atin e ka turk.
  Ke te drejte nje 'Q' shqipe mbase nuk eshte "K" turke

  Ai u rrit nga njerku, por babin e vertet une kam lexuar se e kishte nga Nishi.

  Gjithsesi, qe te mos dalimplotesisht jashte teme, nuk kishte si te ndodhte ndryshe. Shqiptari i radhes qe beri reforma ne Turqi, ashtu si dhe Mehmeti ne Evgjyptri, ose me sakte ne Misir. Edhe pse nuk krijuam kurre perandori, nuk do te thote qe nuk ishim te zote t'i drejtonim ato...

 12. #52
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Une nuk pashe ndonje veshje shqiptare, turke po....Veshje shqiptare eshte fustanella e jo ticjanet
  Me poshte
  Nje seri pikturash nga Jean Leon Gerome "Arnauts in Egypt"
  Ne kohen e Mehmet Aliut, ata ishin garda dhe oficeret qe drejtonin trupat e tij


 13. #53
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

 14. #54
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Shikojen fustanellen e sterlashte shqiptare, qe prin ne tokat ku dikur i madhi THOT atlantasi, krijoi hieroglifet duke u bazuar te gjuha e HYLLIANEVE ...ILIREVE ose ndryshe tek shqipja e sotme
 15. #55
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

 16. #56
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  37
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime nė 25 postime
  Para 4 ditesh na doli njeri tek Vizion Plus-i dhe po na jepte historine e Mehmet Ali Pashes. Ky zoteria me thinja na ishte profesor doktor dhe na tha se Mehmet Aliu hoqi Mameluket nga Egjypti... mbase e kishte fjalen per varrezat e tyre nese i kishin akoma ne Egjypt

  nejse interesante sesi profesor-doktoret i'u mesojne historine Shqiptareve midis televizionit.... t'dhj.fsha Ceken e gjithe estraden bashke

 17. #57
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-12-2005
  Postime
  23
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mehmet Alia ka qene njeri i madh dhe nje nga udheheqesit me te shquar te shekullit te 18, nese ai do te ishte kthyer ne Shqiperi ndoshta mund te ishte nje Skenderbeg i ri.

  Ketu mund te lexoni se si shqiptaret e Mehmet Alise munden turqit, mameluket dhe trupat elite te Britanise se madhe per kontrollin e Egjiptit.

  http://www.btinternet.com/~the35thfootproject/egypt.html

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime
  Po eshte e vertete se kane bere shume gjera te medha per boten shqiptaret e sidomos kjo dinasti.
  Ne kohen e napoleoniti hapen rruge te gjithe eksploratorve te botes qe te gjurmojne ne egjipte, pastaje edhe hapjen e kanalit te suezit nipi i ketije mehmet aliu Saidi e lejoj ferdinan Lesepsin qe te filloje punen mirepo edhe kane shperndare mjafte pasuri neper bote gjetje arkeologjike si dhe vlera tjera si Obeliksin e njohur qe eshte sot ne Paris ua dhuruan mbretit francez. me nje fjale permbushen muzejet europiane me pasurit e gjetjeve arkeologjike te egjiptit.

 19. #59
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga J@mes : 31-01-2008 mė 11:32
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 20. #60
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Po postoj edhe une nje permbledhje te historise se Muhamed Ali dhe familjes shqiptare qe sundoi per 150 vjet Egjiptin.


  Muhamed Ali

  Muhamed Aliu
  Muhamed Aliu apo Mehmet Aliu, siē ai njihej nė Perandorinė Osmane ishte njė shqiptar i lindur nė vitin 1182 pas Hixhretit apo 1769 sipas kohės sė re, nė pjesėn evropjane tė Perandorisė Osmane. Nė kėtė vit nė Evropė do tė lindte edhe njė strateg tjetėr i cili do t’i jepte fytyrė tė re Evropės dhe fuste atė nė kohėt moderne. Ai ishte Napoleon Bonaparti. Si Bonaparti nė Perėndim, edhe Mehmet Aliu nė Lindje, do t’i jepnin botėve tė tyre ēelėsin e ndryshimeve tė mėdha dhe progresit nė fushat ushtarake, ekonomike dhe politike. Mehmet Ali Pasha apo Haxhi Muhamedi, siē ai njihej pas vizitės qė kreu nė qytetet e Shenjta tė Mekės dhe Medinės, ėshtė njė nga njerėzit mė tė spikatur qė historia shqiptare e shekullit tė 19-tė ka prodhuar. Ai u lind nė qytezėn e Kavallės, qė nė atė kohė ishte njė port i vogėl i Rumelisė, apo pjesės evropjane tė perandorisė. Kavalla shtrihej rreth nėntėdhjetė milje nė Lindje tė Selanikut dhe shquhej pėr cilėsinė e lartė tė duhanit qė toka e kėtij vendi prodhonte. Babai i Mehmet Aliut ishte bimbashi i Kavallės qė kishte emigruar nė kėtė qytet, nga fshati i bukur i Korēės, Zėmblaku, disa vite pėrpara lindjes sė tė birit. Por ai do tė vdiste ndėrsa i biri ishte ende i ri, dhe pėr kėtė arsye ēorbaxhiu apo bashkiaku i Kavallės do t’a mbante pranė, dhe kujdesej pėr tė birin e korēarit tė vdekur si pėr djalin e tij. Nė kohėn kur Mehmet Aliu ishte ende i ri dhe nėn kujdesin e ēorbaxhiut, nė disa fshatra pėrreth Kavallės disa grekėr kishin nisur tė rebelohen ndaj eprorėve tė tyre shqiptarė dhe refuzojnė tė paguajnė taksat. Ndėrsa ēorbaxhiu ishte i pavendosur sesi tė sillej me rajatė grekė, Mehmet Aliu, nė krye tė njė bataljoni shqiptarėsh do tė vinte nėn kontroll fshatrat rebele tė zonės, tė cilat pas kėsaj do t’i bindeshin guvernatorit tė tyre nė Kavallė dhe paguajnė taksat nė mėnyrė tė rregullt. Suksesi i Mehmet Aliut e mahniti ēorbaxhiun, i cili e emėroi djaloshin Bylyk Be, apo komandant tė policisė sė qytetit. Gjatė kėsaj kohe Mehmet Aliu do tė martohej me njė vejushė tė bukur nga Kavalla me tė cilėn do tė lindte tre djem, Ibrahimin, Tosunin dhe Ismailin. Pas martesės, ai do tė merrej me tregtinė e duhanit e cila ishte mė fitimprurėsja nė kėtė kohė nė Rumeli. Megjithatė, nw kohėn nė fjalė, pjesa afrikano – veriore e perandorisė, apo mė saktė Egjipti do tė pushtohej nga francezėt tė cilėt me Bonapartin nė krye do tė mundnin mamlukėt e Egjiptit nė betejėn e piramidave dhe mė pas, pushtojnė Kajron. Pėr kėtė arsye, nė vitin 1800 Porta e Lartė nė bashkėpunim me Britaninė e Madhe do tė deklaronte xhihad kundėr francezėve dhe nisw luftėn pėr tė ēliruar Egjiptin. Apelit tė sulltanit pėr luftė nė frontin egjiptian, do t’i pėrgjigjeshin tė gjithė muslimanėt besnikė tė perandorisė. Nė kontigjentin e 300 trupave vullnetare qė do tė niseshin nga Kavalla pėr kėtė punė, do tė ishte edhe Mehmet Aliu. Detyra e tij nė bataljonin shqiptar ishte tė shėrbejė si zėvendės komandant i trupės, pas Ali Agait, djalit tė ēorbaxhiut tė Kavallės. Por meqė Ali Agai do tė mėrzitej shpejt nė luftė dhe kthehej nė Kavallė, postin e tij do ta zinte Mehmeti i cili do tė emėrohej bimbash nė ushtrinė e kryevezirit. Nė luftimet qė trupat osmano - shqiptare do tė kryenin kundėr francezėve, Mehmeti i ri do tė shquhej si njė nga strategėt mė tė mirė dhe efikas tė palės osmane.

  Probleme me Mamlukėt

  Beteja e trupave tė bashkuara osmane dhe britanike do tė ēonte pushtimin francez tė Egjiptit drejt kolapsit shumė shpejt. Megjithatė, mundja dhe tėrheqja e francezėve nga Egjiptit ishte vetėm njė pjesė e luftės pėr tė vėnė nėn kontroll vendin. Problemi kryesor qė Egjipti do tė haste pas largimit tė francezėve ishte se kush do ta kontrollonte atė. Ndėrsa Stambolli kėrkonte tė emėronte njerėzit e tij, forcat brenda vendit dhe intrigat britanike kėrkonin tė instalojnė njerėzit e tyre pėr tė qeverisur vendin e madh arab. Nė pėrplasjet e shumta qė ndodhėn nė Egjiptin e pasluftės, ish-bimbashi osman, Mehmet Aliu do tė shfaqej si njė nga lojtarėt mė tė aftė tė betejės pėr pushtet dhe pozitė. Duke patur qė nė 1803-shin, nėn komandė bataljonin e shqiptarėve, Mehmetit do t’i duhej tė pėrballej me fuqinė e bejlerėve vendas tė njohur si mamlukė qė udhėhiqeshin nga dy fraksione, njėri i drejtuar nga Osman Bej Bardisi dhe tjetri nga Muhamed Bej al-Alfī. Kundėr bejlerėve egjiptian, fronin e Egjiptit nga ana osmane e pretendonin dy rivalė tė fuqishėm osmanė. I pari dhe mė i rrezikshmi ishte njė turk i quajtur Husrev Pasha, dhe pas tij vinte njė komandant shqiptar, i quajtur Tāhir Pasha. Etja pėr pushtet do ta kthente Egjiptin e viteve 1803 – 1805 nė njė zonė tė vėshtirė pėr tė jetuar. Kėtu duhet pėrmendur qė nė krahun e osmanėve, forca mė e vėshtirė pėr tu vėnė nėn kontroll ishin shqiptarėt. Rebelimi i tyre nė prill tė vitit 1803 nė Kajro, kur tė fundit do tė kėrkonin rrogat e vonuara nga valiu turk, do tė detyronte Husrev Pashėn tė arratiset pėr nė Damieta. Pushteti i lėnė bosh nga Husrevi do tė merrej nga Tāhiri, i cili lidhi aleancė mė mamlukėt e Egjiptit tė Sipėrm pėr tė mos lejuar Husrevin tė kthehet mė nė Kajro. Megjithatė, Tahiri do tė vritej pas disa kohėsh, dhe komandėn e trupės shqiptaro – turke do ta merrte Mehmet Aliu. Detyra e parė qė vihej pėrpara Mehmetit pas marrjes sė komandės sė trupave shqiptare nė Egjipt ishte vėnia e rendit nė vend dhe mundja e Husrev Pashės nė Damieta qė pretendonte tė shpallej vali i Egjiptit. Por pėrveē tė parit Mehmetit do t’i duhej tė shtypte edhe pretendentėt e tjerė pėr fronin e Egjiptit, siē ishin mamlukėt Muhamed al-Alfī dhe Osman Bej Bardisi. Duke pėrdorur aftėsitė e trupės shqiptare dhe influencėn e popullatės sė Kajros, e cila nė pashain shqiptar shihte dorėn e hekurt qė mund tė sillte paqe nė vend, ai do tė mundte kundėrshtarėt e tij njėri pas tjetrit. Pas shtypjes sė tyre, lufta civile nė Egjipt do tė vinte drejt fundit. Pėr t’i dhėnė fund asaj, do tė kontriubonin shumė edhe hoxhallarėt e lartė tė Universitetit tė Azharit, tė cilėt 14 Mars 1805, i kėrkuan sulltanit tė zgjedhė Mehmet Aliun vali tė Egjiptit. Fermani konfirmues nga Stambolli pėr kėrkesėn egjiptiane do tė vinte mė 12 Maj 2005, njė ditė tė djelė nė mėngjes, kur sheikėt e Kajros, me ēallma dhe mjekra, tė mbledhur nė Portėn e Kadiut tė qytetit do tė deklaronin Mehmet Aliun, guvernator tė Egjiptit dhe lusin Allahun tė sjellė prosperitet dhe mirėsi nė vend.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Si u grabit ari nga pushteti komunist ne Shqiperi.
  Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 03-04-2015, 11:52
 2. Zonja e Zezė Nexhmije Hoxha
  Nga Veshtrusja nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 22-11-2010, 19:03
 3. Pėrgjigje: 63
  Postimi i Fundit: 24-01-2010, 21:51
 4. Shteti dhe Individi ne Islam.
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 17-12-2005, 08:55
 5. Vlore ..dizet e di ..dizet e tre.
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-12-2002, 09:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •