Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Mardena Kelmendi

  nje nder poezit me prekse, me te bukur qe mund te kem lexuar:

  Sazan
  Mardena Kelmendi

  Renda me shpresën se erdha tek Ty,
  ashtu sic do dëshiroje,
  me një tufë impresionesh
  e rrezatim të heshtur hënor,
  nën qiellin e hirtë të një nate dhimbje,
  për të ngjallur një buzëqeshje
  paralajmëruese të një dite me agim të lëbyrtë
  nga...
  ...përlotja e qeshur e zemrës.
  Qiellin nuk di si ta pikturoj më,
  tek shijoj puthjen e perëndimit në horizont
  Buzën e sipërme të nxjerë mbi Jon
  e tjetrën që më pëshpërit duke më dërguar valëzat në breg
  Kthehu përsëri!
  Gërvish asfaltin tek këmbët zvarris në ikje
  ke përciellë shpesh herë barkat e shpresës
  ikjes time mos i thuaj Lamtumirë
  Unë do gërmoj në thellësi të tokës përsëri
  zgjimin tjetër ta bëj tek Ti!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Veshtrusja : 18-11-2005 mė 22:26

 2. #2
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Rastësisht...?
  M. Kelmendi

  Jo rastësisht të dy të ardhur nga i njëjti drejtim
  dhe sot në dukje, përjetësisht të zhveshur
  të kundërt po krejt të rastësishëm
  në dukje si një sinfoni shpërthim
  Katarakt i fuqishëm krijuar nga një valë lumi
  nga liri e rrugës... ndoshta humbëm!

 3. #3
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Atje...
  M. Kelmendi

  Kur hidhet shpirti nga frekuencë e xixëlluar
  Fjalë merak i një yllësie të vecuar
  Mesazh i koduar
  Diku
  Dikur bashkëtrazuar
  Diku
  në vendin e takimit "atje,,
  Dikur
  Humbur... Në kërkim!

 4. #4
  C O B sanguin Maska e whisper
  Anėtarėsuar
  14-11-2004
  Vendndodhja
  Toronto ( perkohesisht ne Tirane)
  Postime
  1,028
  Faleminderit Veshtrusja qe solle ketu ca poezi te Mardenes,poetes qe kalvari i vuajtjes dhe dhimbjes i mori notat me te bukura qe rinia ve ne pentagramin e jetes...!


  Madi, te pershendes atje ku je tani...ne ate keshtjelle prane Trevisos...ku neteve yjet ndrijne mbi bashketrazimet e shpirterave te medhenj si i yti...
  Ndoshta i lexon dikur keto pak fjale...

  whisper
  ......dhe Udhe e Qumeshtit ne qiell
  drejt gjinjve te tu me ndjell...

Tema tė Ngjashme

 1. Shpėtim Kelmendi
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-05-2011, 10:02
 2. Ekskluzive: Intervistė me poetin dhe publicistin Jeton Kelmendi
  Nga hajla nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-10-2008, 18:01
 3. Identiteti Kosovar
  Nga Eni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 24-09-2007, 12:06
 4. Pse Migjen Kelmendi xhelozon Tiranėn?
  Nga RTP nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 61
  Postimi i Fundit: 29-11-2005, 18:14
 5. Personat me te dalluar te Malsise se Madhe
  Nga Gruda nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-02-2003, 16:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •