Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,845
  Postimet n Bllog
  3

  Enriko Kua, patriarku shqiptar q sundoi 50 vjet Italin

  Historia e bankierit m t madh italian, Enriko Kua. Si arriti shqiptari nga Piana degli Albanesi, n Palermo, t drejtoj "alta finanzian" italiane

  Raca e vjetr


  Shptim Nazarko


  Senatori i prjetshm po fliste me qetsin e vet. I pikturoi shpejt tre nobelistt q njihte. Pr t parin nuk kam shum stim, tha ai. Zonja e vjetr sht shum e vjetr her pas here dhe humb luciditetin. Zikiki sht i mir, por pr t thn gjrat q nuk duhen br, dhe jo ato q duhen br
  Por un do t oj ty te nj nga njerzit m t ndershm q njoh n jetn time. sht drejtor n Ministrin e Krkimeve Shkencore, profesor dhe shkenctar i vjetr. E, ve t tjerash, - vazhdoi Senatori, - sht prfaqsuesi i racs tnde t vjetr.
  Ishte hera e dyt brenda asaj dite q do ndeshesha me njerzit e racs sime t vjetr. Duke pritur n nj nga hotelet e vogla rrotull Terminit n Rom pr t vajtur n takim me Andreotin, fillova t lexoj gazetat. Dy t prditshmet m t mdha t Italis i kishin kushtuar gati 15 faqet e para t tyre vdekjes s Perandorit t Madh t financave italiane, si quhej Enriko Kua.
  Nuk e dija q ai ishte prfaqsuesi racs s vjetr. Dy vjet m von, n nj emision televiziv n Shqipri, Andreoti e theksoi vet se shqiptart duhet t krenoheshin me kt prfaqsues t racs s tyre t vjetr si ishte Enriko Kua.
  Pastaj pash vet te libri i Tamburinit origjinn e Kus. Italiani, q ishte gazetar i profilit ekonomik, theksonte se Kua ishte me origjin greko-shqiptare. Nga Piana del Albaneze. N t vrtet t gjith shqiptart ortodoks atje i ngatrrojn ndonjher me emrin grek. Sepse dhe kisha sht e tipit ortodoks. Si ndodh rndom me t gjith q ngatrrojn qenien ortodoks me at grek.
  Duke lexuar gazetat e kuptova menjher se Kua ishte nga prfaqsuesit e mdhenj t asaj race q Balzaku e ka mishruar n mnyr gjeniale te libri i tij Gobseku. Nj nga ata mbretrit e heshtur q drejtojn vendin dhe botn sipas stilit t tyre t vjetr dhe t pakopjueshm, t qet, pa thn asnj fjal ndaj bots q e rrethon.
  Kamerieri i restorantit ku Kua hante her pas here thoshte: Ai vinte gjithnj n 12 pa pes. Rrinte jasht edhe n se ishte dimr ose ver. Pr t hyr fiks n orn 12.oo n restorant. Pinte uj ezme dhe sfliste kurr. Vetm urdhronte me sy.
  Plaku Kua kish urdhruar n testament q t mos e bezdiste njeri as n vdekje. I varrosur n Zvicr brenda varrit t s shoqes pa vn asnj mbishkrim n t. Thuajse njlloj si personazhi legjendar i Balzakut. N ditn e vdekjes s tij, vetm njri nga personazhet e mdha t Italis nuk mori pjes n varrim. Ishte Xhani Anjeli. N 1973, i mbetur n vshtirsi financiare, ai iu drejtua Kus. Pengu ishte i rnd. Vllai i Anjelit duhej t linte vendin komandues n FIAT. Dhjet vjet m von prsri ai n vshtirsi. Dhe prsri duhej shkuar te Kua. Pengu ishte akoma m i rnd. Xhani Anjeli duhej t dilte n pension dhe t linte presidencn e FIAT-it. Ky shte urdhri i patriarkut t madh. Dhe u b.
  Se sht Kua, pr ata q duan ta kuptojn shkurt kt histori, mjafton t kujtosh fjalt e Andreotit: Sa her q punt tona shkonin keq, mendonim: E fshiu Kua edhe kt qeveri.
  Po Kua sht vazhdimi drejtprdrejt i jets s personazhit legjendar, Balzakut. Gobseku thoshte: Ne jemi gjithsej dhjet mbretr t heshtur n Paris. Pr Kuan mund t thuash, ai ishte mbreti i vetm i heshtur i Italis q sundoi at pr 50 vjet me radh. Po n ndryshim nga bashkkombsi i vet, Enver Hoxha, n krahun tjetr t Adriatikut q shkatrronte papushim vendin e vet, Kua lulzoi atdheun e dyt q i kishin zgjedhur gjyshrit e tij.  (Materialin e plot mbi jetn e bankierit t famshm arbresh, Enriko Kua, mund ta lexoni t plot n gazetn q gjendet n treg)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 17-11-2005 m 14:16

 2. #2

Tema t Ngjashme

 1. 'mendim keni pr nacionalizmin shqiptar?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
 2. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 3. fare historie false mesohet ne shkollat shqiptare?
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 31-07-2009, 09:54
 4. Ku po shkon kombi shqiptar?
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 18-01-2007, 05:47
 5. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •