Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 79
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113

  A duhen ndryshuar emrat sllave te toponimeve shqiptare?

  Mendoj se ndryshimi i emertimeve sllave me emertime ne shqip duhet te behet patjeter...Eshte fakt se ishte neglizhence e pajustifikueshme e regjimit komunist dhe fatkeqesisht kjo neglizhence vazhdon edhe sot e kesaj dite...
  Shteti shqiptar duhet te kujdeset per kete gje......

  Qe nga lumi Shkumbin e deri ne Sarande shume emra qytetesh, fshatrash, lumenjsh etj...kane mbetur njelloj qe nga emertimet qe moren gjate pushtimit nga sllavet, bullgaret e me pas car Stefan Dushani.....Sllavet e kishin zakon qe tu nderronin emrat vendeve te cilat ata pushtonin...Nuk njoh ndonje gjuhe sllave por te gjithe emrat sllave e kane nje kuptim....Psh. Beratin ata e quajte Belagrade qe do te thote qytet i bardhe, ndoshta nga shtepite karakteristike beratase....

  Po permend disa emra:
  Qytete:
  Corovode, Berat (Belagrade), Kucove, Libohove, Selenice,Drenove,Devoll, Pogradec etj

  Fshatra:
  Mifol, Gadurove, Cergovine, Drashovice, Gorice, Nivice,Novosele, Greshice, Gllavenice,Mergellic, Drenove,Mavrove, Visoke,Ngracan,Gllave, Shushice, Bistrice, Lukove etj, etj


  Ia vlen te theksohet se fenomeni i sllavizimit ishte i pranishem edhe ne Greqi por shteti grek pas krijimit te tij i nderroi keto emertime me emertime greke....
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 2. #2
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,960
  Tani mbeshtes shkrimin tend.

  Ne Kosove mos te them te gjitha por mbi 80% e emertimeve te te vendeve jane ne serbisht dhe kjo eshte realitet.

  Pas luftes jane bere ndryshime me inciativa te qytetareve ne shume vende te Kosves, por ajo eshte sa per sy e faqe sepse ato toponime nuk i njeh as Unmik, as KFOR, as vete Qeveria e Kosoves as askush

  Ne Maqedoni nga vije une, situata eshte ende me e keqe

  Realitet i hidhur...
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #3
  I larguar Maska e panchovilla
  Anėtarėsuar
  11-09-2005
  Vendndodhja
  Milky Way Galaxy
  Postime
  502
  Per mendimin tim duhet te nderrohen ketu emra.
  Disa emra nga keto shembujt qe i jep pak jane pak te ndryshuar nga fjalet sllave kurse disa jane shume tipike pa ndryshuar fare.
  Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

 4. #4
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,155
  Duheshin bere me kohe keto ndryshime.

 5. #5
  I larguar Maska e panchovilla
  Anėtarėsuar
  11-09-2005
  Vendndodhja
  Milky Way Galaxy
  Postime
  502
  Citim Postuar mė parė nga RoniSotiri
  Duheshin bere me kohe keto ndryshime.
  Meqe s'jane bere me kohe ndryshimet duhet ti leme ashtu?!
  Hardworking pays off in future, laziness is paying off right now

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,215
  Gjithkund ku eshte e mundur une preferoj qe te behen ndryshime, sepse me pastaj ne histori mu keto toponime te mbetura do na hakmerren ne kuptimin e kerkeses sllave per po ato territore (shihni rastin me Kosoven, se si thirren ne Kosoven si djepi i tyre-bazuar ne varrezat dhe toponimet sllave te vendosura po nga ata ne Kosove)!
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Arcas
  Anėtarėsuar
  10-11-2005
  Postime
  162
  Citim Postuar mė parė nga tani_26
  Mendoj se ndryshimi i emertimeve sllave me emertime ne shqip duhet te behet patjeter...Eshte fakt se ishte neglizhence e pajustifikueshme e regjimit komunist dhe fatkeqesisht kjo neglizhence vazhdon edhe sot e kesaj dite...
  Shteti shqiptar duhet te kujdeset per kete gje......

  Qe nga lumi Shkumbin e deri ne Sarande shume emra qytetesh, fshatrash, lumenjsh etj...kane mbetur njelloj qe nga emertimet qe moren gjate pushtimit nga sllavet, bullgaret e me pas car Stefan Dushani.....Sllavet e kishin zakon qe tu nderronin emrat vendeve te cilat ata pushtonin...Nuk njoh ndonje gjuhe sllave por te gjithe emrat sllave e kane nje kuptim....Psh. Beratin ata e quajte Belagrade qe do te thote qytet i bardhe, ndoshta nga shtepite karakteristike beratase....

  Po permend disa emra:
  Qytete:
  Corovode, Berat (Belagrade), Kucove, Libohove, Selenice,Drenove,Devoll, Pogradec etj

  Fshatra:
  Mifol, Gadurove, Cergovine, Drashovice, Gorice, Nivice,Novosele, Greshice, Gllavenice,Mergellic, Drenove,Mavrove, Visoke,Ngracan,Gllave, Shushice, Bistrice, Lukove etj, etj


  Ia vlen te theksohet se fenomeni i sllavizimit ishte i pranishem edhe ne Greqi por shteti grek pas krijimit te tij i nderroi keto emertime me emertime greke....
  Pa he nje here, se te gjithe jane pro ketija ndryshimi. Mund te na japesh ti variantin tend te emrit Berat psh ? Apo do ja fusim dicka kot per kot shqiptare ? Apo do ta bejme si greku qe i fut nga nje Agios perpara edhe e zgjidh ceshtjene ? Epo ne nuk jena shtet orthodhokse, as islamike as katolike.

 8. #8
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919
  Mendoj se duhet zhdukur krejt ato qe nuk kan emra shqip-ilir.
  Nuk e di s ea jane fjale sllave te gjitha ato qe i tha tani 26?
  ova=kam degjur se ne turqisht eshte fushe?
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-10-2005
  Postime
  85
  Citim Postuar mė parė nga iliria e para
  Mendoj se duhet zhdukur krejt ato qe nuk kan emra shqip-ilir.
  Nuk e di s ea jane fjale sllave te gjitha ato qe i tha tani 26?
  ova=kam degjur se ne turqisht eshte fushe?
  Do te doja te dija se si jane quajtur keto qytete ose fshatra shqip-ilire para pushtimit bullgar dhe atij serb??
  Dhe sa per nderrmarrjen e nderrimit te emrave, jam plotesisht pro dhe nuk kemi nevoje te shkojme e te gjejme emra, por t'i hedhim nje sy programit te Zogut qe desh t'i nderronte ato me kohe.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Citim Postuar mė parė nga Arcas
  Pa he nje here, se te gjithe jane pro ketija ndryshimi. Mund te na japesh ti variantin tend te emrit Berat psh ? Apo do ja fusim dicka kot per kot shqiptare ? Apo do ta bejme si greku qe i fut nga nje Agios perpara edhe e zgjidh ceshtjene ? Epo ne nuk jena shtet orthodhokse, as islamike as katolike.

  Meso pak histori e me pas ec e diskuto dhe jep mendimin tend....Tani per tani je jashte teme...
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Me ben pershtypje pjesemarrja e pakte e anetareve keu..Duket se shumica e shqiptareve duket se nuk jane te vetedijshem per rendesine e kesaj teme...

  Ketu duket dhe nacionaliteti falls qe karakteerizon shume shqiptare e pse jo dhe shume anetare te ketij Forumi....

  Meren me pellazget, Aleksandret apo maqedonasit e nuk kane nje mendim rreth kesaj teme per te cilen mendoj se ia vlen te diskutohet...
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-06-2009
  Vendndodhja
  Ne Kontinentin tim
  Postime
  315
  Citim Postuar mė parė nga tani_26 Lexo Postimin
  per te cilen mendoj se ia vlen te diskutohet...
  jo vetem qe ja vlen,,,por esht e domosdoshme te diskutohet,,,e per me teper te kerkohet me forc nga perfaqsuesit e popullit qe jan pergjegjes,,dhe marrin pjes ne tryeza ku diskutohen ceshtje te tilla,

  psh Rrethi Tropoj,,,apo sic CItohet shpesh ne Televizjone por edhe ne keng,,qyteti i Tropojes,,,qe zyrtarisht quhet qyteti i Bajram Currit,,,do te thot tri fusha ne Serbisht,,,deri ne 1912 e gjith ajo krahin esht quajtur Malsia e Gjakoves,,,kurse pjesa ku shtrihet qyteti esht quajtur KolGecaj,,

 13. #13
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Anėtarėsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,895
  mendoj se duhet ne ato vende ku i pershtaten dhe ku vertet besohet duhet te emertohet sipas nje miti por jo te behen gafe psh :

  Obilici te shendrohet ne Kastriot ku dihet se Kastriotet nuk kane preardhje prej atij vendi!

  edhe vet emri kosovo eshte sllave

  ps : ne kosove ka ndodhur shume ngjarje qe nder me te rendesishmet eshte edhe beteja e kosoves (1339) apo edhe lufta ballkanike te fituara kryesisht nga serbet keshtu qe nuk mund te ndryshohet historia e gjitha!

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-06-2009
  Vendndodhja
  Ne Kontinentin tim
  Postime
  315

  Smile

  Citim Postuar mė parė nga Gordon Freeman Lexo Postimin
  mendoj se duhet ne ato vende ku i pershtaten dhe ku vertet besohet duhet te emertohet sipas nje miti por jo te behen gafe psh :

  Obilici te shendrohet ne Kastriot ku dihet se Kastriotet nuk kane preardhje prej atij vendi!

  edhe vet emri kosovo eshte sllave

  ps : ne kosove ka ndodhur shume ngjarje qe nder me te rendesishmet eshte edhe beteja e kosoves (1339) apo edhe lufta ballkanike te fituara kryesisht nga serbet keshtu qe nuk mund te ndryshohet historia e gjitha!
  un e di qe Kosov esht Sllave Por Dardani esht Origjinal,,dmth per kosoven esht i gjetur,,,dhe ne fund te fundit,,pas gjith procedurave do te perfundoj ne Shqiperi,,


  por per vendet e tjera pershembull,,un do thoja se c“do territor e ka emrin e vet origjinal qe e pershkruan,,,Shqiptarve ju duhet vetem vullneti per tu marr serjozisht me kte ceshtje,,

  po duke i len punet kshtu mas dore,,,,duke mos nderhyr asnjeher,,,qe psh rrethi Tropoj,,,te riquhet prap rrethi i Malsis se Gjakoves,,,

  mua me ngelet te enderroj,,se ndonjeher do te perjetoj ti ndrrohet emri Dragobis,,
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga iLirjam : 28-05-2011 mė 14:00

 15. #15
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,296
  Peqin, c'lloj emri eshte? Di qe ne antikitet e ka pas emrin Klodiana! (Pa keqkuptime)

  Bupq- Bubiq (Vjen i faktuar nga mesjeta)

 16. #16
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Anėtarėsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,895
  Citim Postuar mė parė nga BriCjapi Lexo Postimin
  un e di qe Kosov esht Sllave Por Dardani esht Origjinal,,dmth per kosoven esht i gjetur,,,dhe ne fund te fundit,,pas gjith procedurave do te perfundoj ne Shqiperi,,


  por per vendet e tjera pershembull,,un do thoja se c“do territor e ka emrin e vet origjinal qe e pershkruan,,,Shqiptarve ju duhet vetem vullneti per tu marr serjozisht me kte ceshtje,,

  po duke i len punet kshtu mas dore,,,,duke mos nderhyr asnjeher,,,qe psh rrethi Tropoj,,,te riquhet prap rrethi i Malsis se Gjakoves,,,

  mua me ngelet te enderroj,,se ndonjeher do te perjetoj ti ndrrohet emri Dragobis,,
  problemi qendron ne ate se ti nuk posedon dokumente per dardani e as preardhja e ilireve nuk eshte e vertetuar

  ku jane tempujt ilir? me cfare do te identifikohesh si ilir? edhe gjuha autoktone poashtu eshte zhdukur...ketu qendron problemi

  shqiptaret mund ti nxjerrin tokat vetem me holocaust me asgje tjeter !

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-06-2009
  Vendndodhja
  Ne Kontinentin tim
  Postime
  315
  Citim Postuar mė parė nga Gordon Freeman Lexo Postimin
  problemi qendron ne ate se ti nuk posedon dokumente per dardani e as preardhja e ilireve nuk eshte e vertetuar

  ku jane tempujt ilir? me cfare do te identifikohesh si ilir? edhe gjuha autoktone poashtu eshte zhdukur...ketu qendron problemi

  shqiptaret mund ti nxjerrin tokat vetem me holocaust me asgje tjeter !
  un do te pergjigjesha kshtu,,
  Citim Postuar mė parė nga Gordon Freeman Lexo Postimin
  problemi qendron ne ate se ti nuk posedon dokumente per dardani e as preardhja e ilireve nuk eshte e vertetuar
  me cfare do te identifikohesh si ilir?
  Dokumentat nuk jan dicka qe duhet te bindin pa tjeter!!

  pastaj prejardhjen e ilirve,,,ty ta vertetson gjuha Shqipe,,

  C“far do te thot iLir??

  do te thot njerez te lir,,,popull i lir,,

  e ne c“far gjuhe e merr kuptimin e plot dhe te deshifruar fjala,,me mir se me gjuhen Shqipe,??


  e ky esht fakt qe Shqipfolsit flasin Gjuhen e Ilirve,,,

  ata qe dyshojn per ket,,un i konsideroj viktima,,,te larave qe bota e Madhe,,prodhon personalisht kunder meje ne kte rast!!

  Citim Postuar mė parė nga Gordon Freeman Lexo Postimin
  edhe gjuha autoktone poashtu eshte zhdukur...ketu qendron problemi!
  ktu ska snje problem parimor,, ka disa probleme teknike ne mynyren se si ju e konceptoni gjuhen,,,

  Gjuha e Shqipes,,nuk esht autoktone vetem ne kuptimin e shkronjave,,qe perdor per te shkruajtur,,apo per te folur,,


  sepse ajo riprodhohet dhe rilind,,sa her qe te thuhet shkruhet apo flitet me krenarin e nje njeiur te Lir,,

  dhe duke mbetur te ky koncept,,Shqiptaret jan Shqipfoles,,per sa i perket aspektit te fjales apo te folurit,,kurse per te shkruajturit,,sa do qe te jen her geg e her tosk,,e rendesishme esht qe fjala te dal e lir dhe krenare,,e ne te ardhmen,,edhe nese Shqipes se sotme,,,do te filloj ti dal ndonje qeliz e re,,qe ka si qellim devotshmerin e paster ndaj saj per arsye qe kan te bejn me sistemime etj etj qe si marr vesh!!

  kjo nuk do te thot se Shqipja e sotme esht Zhdukur,,,

  Shqipja esht nje kodim i gjer fjalesh,,,esht nje kod ne vete,,esht qeliz ne vete!

  esht kok ne vete,
  Citim Postuar mė parė nga Gordon Freeman Lexo Postimin
  shqiptaret mund ti nxjerrin tokat vetem me holocaust me asgje tjeter !
  jo jo....ka mynyra tjera,,,,ti vetem duhet te kesh durim e besim!!

  por as nuk duhet te rrish duar kryq,,,duhet te gjesh vendin se ku duhet tja nisesh punes,,sepse vetem kjo na mangon ne shqiptarve,,nuk e dim ku tja nisim qe ti perfundojm punet tona,,flas ktu edhe si dy shtete,,por edhe si nje pupull..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga iLirjam : 28-05-2011 mė 16:08

 18. #18
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Anėtarėsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638
  Citim Postuar mė parė nga BriCjapi Lexo Postimin
  jo vetem qe ja vlen,,,por esht e domosdoshme te diskutohet,,,e per me teper te kerkohet me forc nga perfaqsuesit e popullit qe jan pergjegjes,,dhe marrin pjes ne tryeza ku diskutohen ceshtje te tilla,

  psh Rrethi Tropoj,,,apo sic CItohet shpesh ne Televizjone por edhe ne keng,,qyteti i Tropojes,,,qe zyrtarisht quhet qyteti i Bajram Currit,,,do te thot tri fusha ne Serbisht,,,deri ne 1912 e gjith ajo krahin esht quajtur Malsia e Gjakoves,,,kurse pjesa ku shtrihet qyteti esht quajtur KolGecaj,,
  nuk behet me vendime politike kjo gje o bricjap..ka rregulla te toponomastikes per te cilat ti e as une nuk mund te vendosim..nese ka vend qe deri dje kur nuk kishte sllave quhej ndryshe dhe sot kur erdhen sllavet e ndryshuan atehere patjeter duhet te shkohet te emri i pare ..por nese emri eshte qindra dhe mijera vjeqar ti nuk mund ta ndryshosh..populli i asaj krahine , qyteti apo fshati eshte identifikuar me ate emer per breza me rradhe dhe nuk mundesh ti tja ndryshosh ate..po te marr nje shembull siq ishte '' qyteti stalin '' ose kuqova e sotme..edhe ne kulmin e luftes se klasave qytetaret e ketij qyteti nuk i thonin vetes ''qytetstalinas '' por i thonin vetes ''kuqovas ''..nuk jam shume i mireinformuar ne toponomastike por e di se te pakten vetem gjate regjimit komunist u ndryshuan ca emra ne shqiperi por qe menjehere pas ardhjes se demokracise u rikthyen emrat den baba den te tyre..nuk e di si ka vepruar sllavi ne kosove dhe trojet tjera etnike shqiptare jasht kufinjeve te shqiperise..nese ata ja kan ndryshuar emriin ndonje vendbanimi eshte vete populli i asaj zone qe ben percaktinin e emrit te toponimit te tyre..cdo gje behet ne baze te vullnetit te qytetareve qe banojne ne ate vendbanim..

  sa i perket tropojes besoj je keqinformuar..nuk e di ku e ke degjuar ti ne televizion '' qyteti i tropojes '' ..une per vete kurre nuk e kam degjuar keshtu..rrethi i tropojes po..nuk mund te quhej as gjakove dhe as malesia e gjakoves..ne rrethin e tropojes ben pjese edhe krahina e nikaj-merturit dhe ti nuk mund ta quaje rrethin me emrin e njeres krahine..ne nje rreth administrativ kishte edhe me shume se nje krahine..gjate kohes se komunizmit krahina e Fanit te Mirdites administrohej nga kukesi por banoret gjithmone thonin se jemi '' mirditore''dhe jo kuksiane..komunizmi kishte deformuar historine..dhe per kete populli vendali thoshte emrin historik te tij...gjithsesi jane veq ndarje administrative...

  perfundimisht te jesh i qarte ti dhe te gjithe qe e keni shqetesim se keto gjera nuk behen me dekrete apo me konferenca...jane te percaktuara toponimet vendore me qindra vjet..aty ku eshte nderhyre nga pushtuesi apo komunizmi vete populli vendali i jep emertimin qe ka pase...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga _MALSORI_ : 28-05-2011 mė 18:08
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 19. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-06-2009
  Vendndodhja
  Ne Kontinentin tim
  Postime
  315
  po pikrisht per kte te thash o MALSOR,,,

  se rregullin duhet ta bej populli,,duke ja filluar nga vetja,,,por hajde coj prej gjumit,,

  se kur vjen dikush ne Tropoj e merr ne intervist nje djal tri,,ai thot para televizorit...po ja jemi ktu ne qytetin e Tropojes shum mir po bohet!!

  sepse ai vet at fjal e ka degjuar ne televizor,,e ai gazetari qe thot,,vet e ka degjuar nga nje tjeter djal i iterevistuar,,,apo nga nje tjeter televizor qe e thot,,,per te njejtat arsye,,

  me duket Emri i Tropojes qe sillet ne nje fush ping pongu,,qe hidhet pafundsisht nga njera an te tjetra,,qe nga koha qe u fut,,,,si nje ping pong kopil,,qe sdi te dal asnje her nga loja,,,

  edhe pse ne e kemi ping pongun qe na e lan gjyshat,,,per ta ruajtur duke e perdorur,


 20. #20
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045
  i lumte Tropojanve paskan bo qytet.

  a nuk keni nai problem tjeter? nuk calon gomari nga veshet ortaj

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Sulė Hotla (1875-1947), Njė Jetė Pėr Shqipėrinė
  Nga strong_07 nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
 2. Identiteti evropian i shqiptarėve
  Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 3. Ortodoksia Shqiptare sot
  Nga Orientalist nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-09-2010, 10:11
 4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
  Nga ORIONI nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
 5. Pėrgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •