Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
 1. #1
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490

  Orientalisti Jean Gerome

  Rastesisht me ane te nje shoku u njoha me veprat e piktorit francez Jean Leon Gerome. Me bene shume pershtypje pikturat e tij me tematike nga vendet arabe (Egjipti) dhe sidomos ato piktura ne lidhje me ushtaret shqiptare qe ishin nizame ne keto vise.

  ne kete link eshte autobiografia e piktorit (fatkeqesisht ne anglisht :( )

  http://www.mezzo-mondo.com/arts/mm/o...me/gerome.html

  me poshte ose bashkangjitur jane disa nga punimet e tij ne lidhje me nizamet shqiptare te asaj kohe ne egjipt.

  1. Albanian Dances (me e preferuara ime)
  2. Bridgeman
  3. Chieftain
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gunnar : 08-11-2005 mė 11:00
  To look life in the face....

 2. #2
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  4. Arnauts of Cairo at the Beb en-Nasr
  5. Arnauts playing Chess
  6. Markos Botsaris
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  To look life in the face....

 3. #3
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  ja dhe disa piktura te tjera ( qe skane lidhje me shqiptaret)

  1. The_Dance_of_the_Almeh

  2. An Arab and his Dogs

  3. A_Cafe_in_Cairo
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  To look life in the face....

 4. #4
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  kam edhe disa piktura te tjera qe nuk po mundem ti bashkangjis pasi madhesia e tyre eshte me e madhe se limiti(100 kb) ose se dimensionet e lejuara(600x600). Nejse kaq per sot te tjerat do munduhome ti nis ne nje kohe sa me te afert.
  To look life in the face....

 5. #5
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  7. Arnaut smoking

  8. Arnauts of Cairo at the Gate of Bab-el-Nasr

  9. Egyptian Recruits crossing (Nga emri nuk duket sikur ka lidhje me shqiptaret por shikoni pak veshjet e disa prej ushtareve)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  To look life in the face....

 6. #6
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  ja dhe te tjera me teme nga egjipti

  1. Almehs Playing Chess in a Cafe (almehet mesa di une jane mesueset femra ne vendet arabe ne ate kohe)

  2. Arab Girl with Waterpipe

  3. Bashi-Bazouk and his Dog
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  To look life in the face....

 7. #7
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  4. Heads of the Rebel Beys

  5. The Grief of thePasha

  6. Prayer in the House of an Arnaut Chief
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gunnar : 09-11-2005 mė 03:47
  To look life in the face....

 8. #8
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  7. Michelangelo

  8. Pifferari

  9. The Death of Caesar
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  To look life in the face....

 9. #9
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  Bisharin Warrior

  Egyptian Water Carrier


  ja dhe nje autoportret i ketij bobit
  Self Portrait
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  To look life in the face....

 10. #10
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  nje nga pikturat e tij me te njohura ne bote

  Pygmalion and Galatea
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  To look life in the face....

 11. #11
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  me duket se nje piktor shqiptar me emrin artur cela ka bere riprodhime te disa prej pikturave te J.Gerome. Kam degjuar per pikturen "Shqiptaret ne rruget e kajros" dhe per "shqiptari qe pi duhan" (albanian smoking). nqs ndonjeri ka ndonje info me te sakte rreth ketij piktorit shqiptar i lutem te ma dergoje.

  deri atehere jeni te nderum dhe te rrespektum deri ne detaj :D
  To look life in the face....

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  wow...shume shume te bukura, keto lloj pikturash meduken kryevepra ;)
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 13. #13
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  je fantastik Gunnar qe na i solle keto kryevepra (Rexhina e ka then mire) ktu! flm shume! Jane te mrekullueshme...........!!!!!!!!!

 14. #14
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490

  vazhdimi

  Arnaut Blowing Smoke in His Dog's Nose

  Achat d'Une Esclave (shitja e nje skllaveje)

  Diogenes
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  To look life in the face....

 15. #15
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  Femme nue (Nudo)

  Memories of Acheres

  Jeune Femme et Amour (Vajza e re dhe Dashuria)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  To look life in the face....

 16. #16
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  Le Jour Du Jugement Dernier (Dita e gjykimit final, Qameti dmth katunarce)

  Whirling Dervishes

  Phryne before the Areopagus
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  To look life in the face....

 17. #17
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  Pelt Merchant of Cairo

  Night - kjo eshte gjithashtu nje nder pikturat me te njohura te Gerome

  Solomons Wall Jerusalem


  Kjo e fundit me pelqen shume gjithashtu. Gerome ka bere mrekullira me paraqitjen e drites
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  To look life in the face....

 18. #18
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  tani disa informacione rreth veprave te ketij piktori.

  Vepra "Phryne before the Areopagus", (orig. "Phryné devant l'Aréopage" e cila ndodhet ne muzeun Kunsthalle, Hamburg), bazohet ne gojedhenen greke sipas te ciles Fryni (ose Era po e shqiperoj me iniciativen time) e cila ishte nje prostitute ne Athinen e kohes disa shekuj para krishtit u nxorr para gjyqit me akuze per vrasje. Meqenese avokati i saj nuk mund te bente gje per ta shpetuar ate e zhvesh para jurise (areopagus) si ndonje prestigjator cirku. Juria e magjepsur nga bukuria e saj e shpalli ate te pafajshme.
  Sic e shikoni edhe nga piktura autori e ka paraqitur shume bukur kete skene vetem se nga disa kritike eshte pare i pavend mbulimi i fytyres nga prostituta (ose hetaira ) ne castin e zbulimit te lakuriqesise se saj.


  P.S.Personalisht nuk bashkohem me kete kritike por kjo i perket nje teme tjeter keshtu qe spo e zgjas po premtoj se do postoj prape rrreth veprave te ketij autori
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gunnar : 20-12-2005 mė 12:21
  To look life in the face....

 19. #19
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  A cafe in Cairo

  A Chat by the Fireside

  A Street Scene in Cairo
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  To look life in the face....

 20. #20
  satyr Maska e Gunnar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  Arnauts playing Chess

  Unknown (kete nuk e di sorry ;( )

  Bisharin Warrior.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  To look life in the face....

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare
  Nga ILovePejaa nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 106
  Postimi i Fundit: 05-08-2013, 21:21

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •