Londr. Historia e shqiptarit q oi avokatt si t akuzuar n gjytakn britanike.

Njerzit e drejtsis pballen me drejtsin

Klement Banushi Triumfi im n gjykatn e Londrs


Nga Londra
Muhamed Veliu

Pr her t par nj shqiptar i sht drejtuar nj tribunali pune n Londr , nga ku ka fituar procesin gjyqsor.Klement Banushi i cili punon n nj zyr akokatije ka drguar prpara gjykats ish pundhnsit e tij avokat, pasi ata nuk i kishin paguar disa paga prfshi dhe honorare. Ai kishte filluar pun n kt kompani q nga viti 1999. Sipas Banushit bhej fjal pr nj shum prej 15 mij strlinash t cilat pas vendimit t gjykats do t paguhen nga ish punsdhnsi duke prfshir edhe interesin 25%. Procesi gjyqsor u zhvillua disa koh m par n gjykatt Bow Country Court n Stratford. Padija e shqiptarit sht gritur kundra pronarit t studios avokatore i cili ja shiti at m pas nj kolegut t tij. Avokatt M. Markandan dhe K Amaradasa q t dy me origjin nga Srilanka jan prballuar n gjykat me punonjsin e tyre shqiptar i cili ka dal i fituar nga ky proces gjyqsor. N gjykat sht msuar edhe nj fakt interesant pr t pranishmit por trondits pr Banushin. Kompanija avokatore q ai kishte punuar dhe i kishte para t papaguara e kishte fitimin vjetor 3,5 milion paund.
Rasti i krij procesi gjyqsor ndrmarr nga shqiptari prben rast unikal pasi avokatt njerzit e drejtsis e pan veten e tyre n bankn e t akuzurve prball drejtsis britanike pr t ciln shrbejn.

Historia

Konflikti midis shqiptarit dhe avokatve nga Srilanka e ka zanafilln n 1 Prill 2004 kur kompania avokatore Markandan&Co i kalon n pronsi K. Aramandas. Pas ktij zhvillimi t ri Klemen Banushi i njoftoi pronart e vjetr dhe ata t rinj pr prapambetjen e disa pagesa dhe honorareve. Por ata kan refuzuar t kryenin pagesat duke mos gjetur gjuhn e prbashkt se kujt i takonte ti shlyente ato.
N t tilla pozita Banushi konsultohet me nj kompani avokatore e cila prgatiti dokumentacionin pr ta uar rastin n tribunalin e puns.
Pas dy dit precesi gjyqsor ku palt kan paraqitur argmentat dhe kundra argumentat e tyre prpara gjykats , dhe pas nj dshmije bindse nga Banushi, gjykatsi Bradbury ka vendosur n favor t shqiptarit. Nj mos zbatimi vendimit gjyqsor nga pala humbse mund ti rrezikoj ata me heqjen e lienss pr t zhvilluar profesionin e avokatit n Britanin e Madhe dhe mbylljen e kompanis avokatore.

Rrfimi shqiptarit

Nuk ishte hera e par q Klement Banushi t ishte n gjykat. Shpesh her atij i sht dashur t jet n aulat e drejtsis britanike duke prfaqsuar klientt e tij t shumt shqiptar. Por ksaj here atij vet do ti duhej t ishte protagonist i procesit gjyqsor. Isha shum i emocionuar. Pball meje ishte gjykatsi, dhe n krahun tjetr pundhnsit e mij t akuzuar n kt proces fillon t tregoj shqiptari gjat nj bisede telefonike me Gazetn Shqiptare.
Ai nuk i ka besuar vshve kur ka msuar se sa t pasur ishin pundhnsit e tij q si kishin paguar parat.U shtanga kur mora vesh se fitimi vjetor i pundhnsve t mij ishte 3,5 milion paund n vit thot ai. Anglishtja perfekte e shqiptarit, dokumentacioni i formuluar sakt, mbajtja e llogarive dhe pagimi i t gjitha taksave me korrektsi nga Banushi kan trhequr vmendjen e gjygjtarit t vjetr anglez. Duke rikujtuar fjalt e gjykatsit Bradbury Banushi thot Kur mbarova dhnjen e dshmis time gjykatsi m tha T prgzoj zotri pr dshmin e sakt q i dhat gjykats. Disa aste m von ai ka lexuar vendimin n favor t shqiptarit.
E dija q kisha t drejt dhe isha i bindur q do t fitoja. Fluturova nga gzimi, aq m tepr q kisha edhe nnn n gjykat e cila kishte ardhur me pushime n Angli shrehet Klementi shqiptari q oi njerzit e drejtsis prpara drejtsis.


Interesimi

Prfundimi i procesit gjyqsor me fitoren e shqiptarit ka ngjallur interesin e shum juritve britanik pr vet faktin se njerzit e drejtsis dhe ligjeve u vun prpara ligjeve dhe u ndshkuan. Ky rast nga tani e tutje do t shrbej si cshtje studimi dhe do t prmendet si referenc n proceset e ardhshme gjyqsore t ngjashme m kt t Klement Banushit, kur njerzit e drejtsis avokatt do t ken rast t prballen shrisht me gjykatt nse do t bjn gafa t tilla njsoj si kolegt e tyre me origjin nga Srilanka. Njkohsisht zhvillimi i ktij procesi nuk sht ln jasht vmndjes s medias britanike. Prestigjozja The Times dhe gazeta londineze Evening Standard kan kontaktuar Banushim pr ta intervistuar n lidhje me procesin e rradh gjyqsor ku ai ishte protagonist.