Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Erzeni Maska e Shijaksi-London
  Antarsuar
  10-11-2002
  Vendndodhja
  ke kodra kuqe
  Postime
  778

  Hetues anglez pr parat e krimit

  Operacion n t gjitha bankat e nivelit t dyt ne Tiran. Verifikim edhe transfertave

  Hetues anglez pr parat e krimit

  Prokuroria: Bashkpunimi me homologt pr listn e t dyshuarve

  Trashgim Sokolaj

  Hetuesit anglez mbrrijn n kryeqytetin shqiptar pr t hetuar rreth pasurive t emigrantve q jan skeduar n vepra kriminale. Katr dit m par, dy hetues anglez, t specializuar kundr krimit ekonomik kan mbrritur n Prokurorin e Prgjithshme.
  Ata kan krkuar t bashkpunojn me Prokurorin shqiptare, n verifikimin e llogarive bankare, transfertave dhe pronave t emigrantve shqiptar t dyshuar pr trafiqe n Angli. Lajmi konfirmohet nga zyrtar t Prokuroris, t cilt than se prej dy ditsh hetuesit anglez, n bashkpunim me Seksionin Kundr Pastrimit t Parave n Prokurorin e Krimeve t Rnda kan filluar nj operacion hetimor q prfshin t gjitha bankat e nivelit t dyt n vend, si dhe agjencit e transfertave. Dy hetuesit anglez kan n duar nj list t emigrantve shqiptar q jan t skeduar n vepra penale. Burimet thon se do t jen vetm llogarit dhe transfertat e ktyre personave q do t verifikohen bazuar n procedurat ligjore.

  Operacioni n Tiran

  Verifikimet kan filluar dy dit m par, kur hetuesit anglez bashk me prokurort e Prokuroris s Prgjithshme jan paraqitur fizikisht n banka dhe kan nisur verifikimet. Burimet e Prokuroris kan dashur dje t sqarojn, se bhet fjal vetm pr pasurit e emigrantve shqiptar n Angli, t cilt jan skeduar, dnuar ose arrestuar pr vepra penale. N shnjestr t aksionit, sipas burimeve, jan transferuar dhe llogarit e atyre personave q kan shtje penale n Shqipri ose n Angli pr vepra penale n fushn e trafiqeve t paligjshme. Organi i akuzs sqaroi gjithashtu se operacioni ka pr qllim verifikimin dhe konstatimin e llogarive ose transfertave t dyshuara pr origjin kriminale, ndrsa pr sekuestrimin e tyre duhet t ndiqen hapa t tjer procedural dhe ligjor. Zyrtart e akuzs than se dy hetuesit anglez kan mbrritur n Tiran n kuadr t bashkpunimit t ngusht mes policis angleze dhe Prokuroris shqiptare.

  Hetimi

  Sipas mediave angleze, t cilat bazohen n t dhna jozyrtare, n Angli deri n vitin 2001 ndodheshin afrsisht 2270 persona t lindur n Shqipri. Sipas t dhnave, 36 pr qind e emigrantve shqiptar n Angli ose 820 persona jetonin kryesisht n Londr ose rreth saj. T dhnat jozyrtare parashikojn se n vitin 2005 numri i shqiptarve n Angli mund t shkoj afrsisht deri n 50 mij emigrant. Sipas raporteve t vazhdueshme t policis angleze, disa prej shqiptarve me qndrim n Angli jan arrestuar dhe ndiqen penalisht pr vepra penale, kryesisht n fushn e trafikut t femrave, por edhe pr trafik narkotiksh. Raporti i fundit i Ministris s Brendshme angleze nuk thekson nj numr t sakt shqiptarsh t implikuar n vepra penale. Megjithat, hetuesit anglez jan t sigurt se emigrantt shqiptar i drgojn n Shqipri fitimet, duke shfrytzuar familjet e tyre ose llogari t hapura enkas pr depozitimin e shumave t fituara n emigracion. Sipas t dhnave, identifikimi dhe zbulimi llogarive bankare dhe transfertave n Angli paraqitet i vshtir, pasi shqiptart atje prdorin identitete t ndryshme. Ndrsa verifikimet n Shqipri duken shpres-dhnse pr policin dhe Prokurorin angleze.

  Hetimet

  Hetimet pr bandat shqiptare q veprojn n Angli do t kryhen edhe nga Prokuroria e vendit ton. Kjo, pasi nga hetimet e prbashkta sht konklduuar se kto organizata kriminale kan shtrirje n disa vende, prfshi edhe Shqiprin si nj pik tranziti t trafiqeve t ndryshme. Kshtu, nj pjes e ktyre grupeve kan pasur si furnizues bashkkombasit e tyre n Shqipri. Kjo kryesisht pr trafikun e drogs, klandestinve dhe femrave, me qllim shfrytzimin e tyre pr prostitucion. Burimet saktsojn se bandat shqiptare q veprojn n Angli, jan kryesisht t prqendruara n shfrytzimin e prostitucionit. Ata furnizohen me femra shqiptare dhe t vendeve t Evrops Lindore, kryesisht prej Shqipris, pohojn burimet. Ato theksojn se nga bashkpunimi me drejtsin angleze dhe shkmbimi i informacioneve, sht konkluduar se trafikantt shqiptar kan arritur t kontrollojn thuajse gjith tregun e mishit t bardh n Britanin e Madhe. Nj tjetr plan i trafiqeve ku veprojn shqiptart, msohet t jet ai i trafikimit dhe tregtimit t lndve narkotike dhe tranzitimit t paligjshm t klandestinve. Nga hetimet e kryera atje prej drejtsis angleze, sht konstatuar se gati t gjith shqiptart e dyshuar dhe t akuzuar si pjes t bandave kriminale, nuk kryejn pun t ligjshme. Madje, pr t fshehur n dukje aktivitetin e tyre kriminal, ata regjistrohen si t papun dhe trajtim social. Por nga verifikimet e kryera atje, kan dal n drit shpenzimet ditore t t akuzuarve, t cilat ndonjher kalojn edhe trajtimin mujor e asistencs sociale, thon burimet. Nisur nga kto fakte, jan nisur hetimet, nga ku sht konkluduar n aktivitetet e tyre t paligjshme. Provat e pasurive t t akuzuarve nga drejtsia britanike, t verifikuara n vendin ton, do t prdoren n gjykat kundr tyre, prfundojn burimet.


  Dosjet Matraxhi, Balliu, Prdoda dhe Murrja
  Operacionet angleze n Tiran

  Bashkpunimi i drejtsis angleze me Prokurorin shqiptare kan uar n qeli shum autor krimesh t pazbuluara. Tre vjet m par, disa hetues anglez mbrritn n Tiran pr t verifikuar krpin, nj bim e cila u sekuestrua nga policia me iden se ishte kanabis sativa. M shum se 40 detektiv angleze jan paraqitur si dshmitar n gjyqin e zhvilluar n Durrs, pr vrasjen e emigrantit shqiptar Dritan Prdoda. Pasi kan hetuar shtjen n Angli, detektivt jan pyetur nga Gjykata e Durrsit n procesin ndaj Rizvan Matraxhi, i cili dyshohet se e ka kryer krimin m 4 nntor 2003. Ky proces cilsohet i suksesshm nga Prokuroria, e cila me ndihmn e detektivve anglez pretendon se ka provuar autorsin e krimit. N kohn kur polict anglez dshmonin n Gjykatn e Durrsit, Petrit Murrja, u arrestua n Tiran i akuzuar pr vrasje m 24 maj 2005. Arrestimi u realizua nj jav pasi n Tiran kishte mbrritur grupi i hetuesve anglez q kishte bashkpunuar me Prokurorin shqiptare, n zbulimin e vrasjes s emigrantit Arben Jahelezi. N muajin dhjetor 2002, dy hetues anglez erdhn n Tiran pr t zhvilluar hetime rreth dosjes Balliu. Policia dhe Prokuroria angleze n bashkpunim me akuzn shqiptare bashkpunuan n hetimet ndaj shtetasit Lulzim Balliu, i akuzuar pr vjedhje antikuarsh n Angli si dhe pr rrmbimin e dshtuar t Victoria Beckham. Balliu, i cili u arrestua nga policia angleze m 2 nntor 2002, sipas mediave angleze kishte planifikuar bashk me katr persona, ish-antaren e grupit muzikor Spice Girls, njkohsisht bashkshorte e futbollistit David Beckham. N vitin 2000 katr oficer anglez hetuan n Shqipri rreth vrasjes s Pal Qerimit, ndodhur n Angli.


  Bashkpunim pr kapjen e shqiptarve q kan kryer krime n Angli

  S shpejti drejtsia angleze do ti prcjell homologes shqiptare dosjet penale n ngarkim t shqiptarve q kan kryer krime n Britanin e Madhe. Kjo, pasi nj pjes e tyre kan arritur t largohen nga Anglia dhe dyshohet se strehohen n Shqipri. Burimet e organit qendror t akuzs pohojn se, drejtsia angleze ka krkuar bashkpunimin pr identifikimin e vendndodhjeve t ktyre personave dhe arrestimin e tyre. Kryesisht, hetimi i prbashkt do t prqendrohet n bandat e strukturat kriminale q veprojn n t dy vendet, por edhe tek ata persona q kan kryer krime t rnda personale. Gjithashtu do t bashkpunohet edhe pr identifikimin e vendstrehimeve t atyre shqiptarve, t cilt kan marr kredi nga bankat angleze dhe jan larguar prej andej n rrug ilegale, thon burimet.

  Vrassit e Edmond ullhajt n Londr, u kapn n Shqipri

  Edmond ullhaj u ekzekutua m 14 janar t vitit 2002 n Londr, nga dy bashkkombas t tij, t cilt tashm jan t paraburgosur. Pr kt vrasje, Prokuroria akuzon Florian Metalln dhe Ermal Sinanin. Kan qen deklarimet e dshmitarve okular n vendngjarje, q kan br t mundur ngritjen e akuzave ndaj dy t pandehurve. Gjith provat materiale q akuzojn Metalln dhe Sinanin, i jan prcjell Prokuroris pr Krime t Rnda nga drejtsia britanike. Nga burime t Prokuroris s Prgjithshme msohet t jen sjell informacione dhe prova q argumentojn aktivitetin e tyre kriminal n Angli gjat periudhs q kan qndruar atje si dhe lidhjet e tyre me krimin.

  Plakii, tutori shqiptar me mbiemr sllav

  Policia londineze arrestoi disa muaj m par nj nga trafikantt m t mdhenj shqiptar t femrave pr prostitucion. Ka qen nj e re moldave, me t ciln shqiptari Luan Plakii ishte martuar, q ka treguar para gjykats historin e saj dyvjeare si prostitut pr llogari t Plakiit. Ai ishte martuar me nj moldave dhe q natn e par e kishte uar t punonte si prostitut. Aliana, 17 vjee, nga Moldavia, ka qen nj nga vajzat e prdorura si prostitut nga trafikanti shqiptar Luan Plakii dhe, s fundmi u dnua nga nj gjykat angleze me 10 vjet heqje lirie. Ky sht nj nga faktet q gjykata londineze ka dgjuar nga goja e vet 17-vjeares, e cila tha se gjat dy vjetve q kishte punuar pr llogari t shqiptarit, i kishte dhn atij rreth 140 mij strlina. Aliana q u shfrytzua pr dy vjet si prostitut nga shqiptari Plakii, ishte nj ndr shtat vajzat lindore q u prballn me shfrytzuesin e tyre n Gjykatn e Londrs. Gjat dshmis ajo ka treguar kalvarin e vuajtjeve nn kontrollin mizor t Plakiit, q ndryshe e thrrisnin Turi. Ajo nuk ka kursyer fjalt, duke thn gjat deklarimeve t saj se ia kishte frikn, edhe pse sht pas hekurave. Plakii, duke qen i bindur se Aliana ishte nj burim i pashtershm parash, pr ta br at m t sigurt, vendos t martohet me t, megjithse ajo ishte kundra ksaj martese. "Nuk doja t martohesha, por isha e friksuar", ka filluar rrfimin e saj moldavja. Martesa u b n bashkin e Harringey n muajin mars 2001, vetm disa metra larg nga "banesa-burg" ku Plakii mbante vajzat. "Me t mbrritur n shtpi, ai m urdhroi t heq vellon dhe t bhem gati pr t shkuar n shtpin publike ku m kishte gjetur pun n rrugn 'Trinity Road'", ka thn vajza. M pas, Plakii e ka ln at shtatzn dy her dhe me forc e ka detyruar t abortoj. "Megjithse isha e smur pas abortit, nj jav m pas Turi m detyroi t shkoja n pun, sepse, sipas tij, m humbte vendi i puns", ka pohuar 17-vjearja. Plakii sht dnuar disa jav m par me 10 vjet burg pr disa akuza lidhur me trafikimin dhe shfrytzimin e vajzave lindore.

 2. #2
  Po pse si ben dot vete hetimet policia shqiptare per keto te ardhura te dyshimta, por u dashka te nderhyje policia angleze ne Tirane.

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Antarsuar
  10-05-2002
  Mosha
  40
  Postime
  1,450
  Citim Postuar m par nga qafezezi
  Po pse si ben dot vete hetimet policia shqiptare per keto te ardhura te dyshimta, por u dashka te nderhyje policia angleze ne Tirane.
  sepse jane shume te zote dhe te "pakompromentueshem" gjithashtu jane aq te zote sa ti marrin per dore ti mesojne esh pak ... nuk thua shyqyr qe eshte bere dicka ndaj ketyre kriminelave si fare e keqe qe helmon cdo dite e me shume kombin tone ...

Tema t Ngjashme

 1. Lufta ndaj krimit te organizuar
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 171
  Postimi i Fundit: 17-09-2017, 02:56
 2. Aldo Bare: Dokumentat do ti bjm nprmjet Gjermenit
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 75
  Postimi i Fundit: 21-05-2007, 00:58
 3. Shkatrrim krimit n PS
  Nga ALBA n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-02-2006, 17:34
 4. BE: Krimi ballkanik, rrezik pr Evropn
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 79
  Postimi i Fundit: 12-12-2004, 16:39
 5. Tirana pastron parat e krimit para syve t BE
  Nga Shijaksi-London n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-06-2003, 13:46

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •