Close
Faqja 0 prej 10 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 186
  1. #1
    V per Vendeta Maska e ORIONI
    Anëtarësuar
    10-12-2003
    Vendndodhja
    Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
    Postime
    919

    Kisha Ortodokse serbe pavarësinë e Kosovës do ta konsideronte "okupim"

    Kisha Ortodokse serbe pavarësinë e Kosovës do ta konsideronte "okupim", thuhet në një mesazh të saj

    http://kosova.com/lexo.php?kat=3&artikulli=28949


    Beograd, 4 nëntor - Pas një kohë heshtjeje, Kisha Ortodokse serbe përsëri doli në skenën politike dhe pikërisht rreth Kosovës, duke thënë se pavarësinë e Kosovës do ta konsideronte "okupim". Në një kuvend të Kishës Ortodokse serbe të zhvilluar sot në Beograd është shprehur bindja se bashkësia ndërkombëtare "nuk do të bëhet e shurshër ndaj të drejtës dhe drejtësisë mbi të cilat bazohet rendi ndërkombëtar". Në një mesazh që e ka lexuar kreu i kësaj kishe patriarku Pavle thuhet se çdo ide që të rrëmbehet Kosova, do të thotë se para tërë botës në shekulli 21 të rrëmbehet një pjesë e territorit, e cila konsiderohet si "djep i saj shpirtror".

    Sipas mediave serbe, në këtë mesazh theksohet se akti i rrëmbimit të Kosovës nga Serbia, "sado që të jetë i fshehur, do të kishte karakater thelbësor të okupimit". Më tej thuhet se "shteti i Serbisë do të ishte i gatshëm që të sigurojë autonomi të vërtetë dhe thelbësore për Kosovën, për të gjithë njerëzit dhe popujt që jetojnë në të".

    Një ditë më herët selinë e Kishës ortodokse serbe e ka vizituar kryeministri Vojisllav Koshtunica, i cili në qarqet liberale-demokratike serbe konsiderohet si politikan shumë i afërt me kishën dhe një kleronacionalist i përbetuar. Ashiqare kjo vizitë kishte karakter të thellë politik që synonte mobilizimin e kishës serbe në momentin kur pritet të diskutohet për statusin e Kosovës. Krahas Akademisë famëkeqe të Shkencave dhe Arteve Serbe, Kisha Ortodokse serbe konsiderohet si bastion i nacionalizmit serbomadh dhe i kultivimit të miteve të rreme serbe për Kosovën.

    Kjo është provuar sa e sa herë, e sidomos gjatë viteve '8O e '9O të shekullit të kaluar, kur me bekimin e saj edhe nga Kosova, gjatë konflikteve në Kroaci dhe në Bosnjë, shkuan grupe paramilitarësh serbë të cilët bënë masakra mbi civilët e pambrojtur.

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ORIONI për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  3. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2005
    Postime
    47

    E ku jemi neve shqiptaret lidhur me kete!

    Eshte (me duhet ta them prap a) antagonizem ne vetvete, kur Kisha (si institucion shpirteror) merr e perzihet ne pune te "kesobotshme". Pune pra, te cilat i ka pshtjelle natyra e njeriut, e cila sipas definicionit fetar eshte mekatare.
    Pra, megjithe ato qe neper kete forum (jo pikerisht ne kete teme) thuhen per tolerancen fetare, megjithe ato qe thuhen per cilterisine e Kishes Ortodokse pa ngjyrime nacionaliste apo nacionale (qe ne vetevete nuk qendron kur eshte fjala pikerisht per Kishen ortodokse sepse ajo nuk ekziston jashte kombit - AUTOKEFALE), Kisha ortodokose AUTOKEFALE serbe, ka qene, eshte dhe do te mbetet strumbullari i qenies jo vetem shpirterore por edhe ne cdo aspekt tjeter te serbeve.
    Jo qe kete duhet urryer ne parim, sepse me siguri ata mendojne se e kane me qellimet me te mira per kombin e tyre (sikur Hitleri ne Main Kampf), por, duhet kuptuar dhe pastaj edhe nuk do te ishte veshtire per t'u mbrojtur nga kjo filozofi. Gjegjesisht, te gjendet nje menyre qe ndikimi i saj te mos jete kaq katastrofik per historine, te tashmen dhe (shpresoj jo me) edhe per te ardhmen e Kosoves.
    Pervec asaj me siper, Kisha serbe ka ofruar edhe kerkim falje reciproke.
    Me aktin e kerkim faljes, Kisha arrine me teper se nje gje:
    - ajo shperlane gojen – kinse neve jemi komb demokrat, ja edhe falje po kerkojme, ndersa ata barbaret islamit nuk pendohen fare.
    - e gjuajne topin ne gjysmefushen tone – tani bota duhet te merren me Kosoven dhe kombin shqiptare – perse keta nuk pranojne kete kerkim falje? Athua keta nuk jane te gatshem qe te krijojne nje te ardhme mirekuptimi me fqiun e vete me te madh?
    - hedhin nje grusht mizash qe te turbullojne shqiptaret tani kur duhet te fillohet me bisedimet per statusin – ne vend se te merren me ujkun, neve merremi me ferkemt
    - krijohet edhe nje lojetar me teper ne teren. Dhe ky lojtar natyrisht se eshte ne anen e Serbise (dhe sic thash me larte – me besim se jane edhe ne anen e serbeve. Kur merret parasysh historia e Kishes dhe filozofia e tyre se Kosova eshte zemra e Serbise – nuk eshte veshtire te kuptohet ky besim). Krijohet ajo parulla qe neve e permendim qe nga koha e Skenderbeut ndersa asnjehere nuk e zbatojme: bashkimi bene fuqine e fuqia sjelle fitoren. Ata deri tani kane krijuar disa grupe negociatore me nje qendrim unik, ndersa Kosova ka nje grup UNITETI me deri tash nja 3-4 qendrime dhe plane.
    Po c’e do, edhe ky forum eshte shqiptar – ka tashme mijera postime mbi ate se a duhet apo jo te crrenjoset feja islame nga mendimi shqiptar (sikur kjo te ishte nje ceshtje forumesh e jo ceshtje besimi ne vete), ka mijera postime mbi ate se a ishte Skenderbeu ortodoks apo katolik (se e kenaqem me ceshtjet tjera mbi historine e tij), ka mijera postime mbi ceshtjen nese ka me shume rilindas nga Miredita, nga jugu dhe nese ka apo jo ndonje nga Kosova,... e askush tash disa dite nuk mendon te shkruaj me teper rreshta mbi kete ceshtje. Se c'eshte ne gjenet e shqiptarit more vllacko - te huajt mund te me ken vrar rob e shpi se s'kam c'i beje, por ama ti qe me ke shkel gardhin vllacko, s'mund ta fali dot.

    Pershendetje!

  4. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Antagonisti për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  5. #3
    Perjashtuar Maska e fejer_nagy
    Anëtarësuar
    18-08-2005
    Vendndodhja
    këtu
    Postime
    231
    Eshte (me duhet ta them prap a) antagonizem ne vetvete, kur Kisha (si institucion shpirteror) merr e perzihet ne pune te "kesobotshme". Pune pra, te cilat i ka pshtjelle natyra e njeriut, e cila sipas definicionit fetar eshte mekatare.
    Nuk ke perse habitesh, plako! Kisha (po edhe xhamia), jo vetem qe eshte perzier ne pune 'te kesobotshme', por aktiviteti i saj qe kur ka dalur ne skene dhe eshte institucionalizuar, ka qene teresisht politik. Meqe perzierja e kishes ne ceshtje politike i ka rrenjet e thella, po aq te thella sa edhe vete rrenjet e kishes, nuk ka perse te pritet ndonje ndryshim ne qendrimin e saj. Madje prej kishes mund te pritet agresivitet edhe me i madh tashi qe autoriteti dhe privilegjet e saj jane 'lekundur' ca.

    Aspekti, apo ana "shpirterore" e kishes, sic thua ti, egziston vetem sa per te hedhur pluhur ne syte e bagetise, te cilen bageti kisha nuk e ka per turp ta ushqeje me genjeshtra.

    Krijohet ajo parulla qe neve e permendim qe nga koha e Skenderbeut ndersa asnjehere nuk e zbatojme: bashkimi bene fuqine e fuqia sjelle fitoren. Ata deri tani kane krijuar disa grupe negociatore me nje qendrim unik, ndersa Kosova ka nje grup UNITETI me deri tash nja 3-4 qendrime dhe plane.
    Ne fakt serbet mendojne te kunderten. Ata ende nuk e kane te qarte se c'fare kerkojne politikanet e tyre. Sa per shqiptaret, sado te kete dallime, qellimi i tyre eshte nje dhe ai nuk ndryshon.

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar fejer_nagy për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  7. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2005
    Postime
    47

    Pluhuri syve

    Citim Postuar më parë nga fejer_nagy
    Nuk ke perse habitesh, plako! Kisha (po edhe xhamia), jo vetem qe eshte perzier ne pune 'te kesobotshme', por aktiviteti i saj qe kur ka dalur ne skene dhe eshte institucionalizuar, ka qene teresisht politik. Meqe perzierja e kishes ne ceshtje politike i ka rrenjet e thella, po aq te thella sa edhe vete rrenjet e kishes, nuk ka perse te pritet ndonje ndryshim ne qendrimin e saj. Madje prej kishes mund te pritet agresivitet edhe me i madh tashi qe autoriteti dhe privilegjet e saj jane 'lekundur' ca.
    Ishte fjala konkret per Kishen serbe dhe une nuk po habitem me qendrimin apo veprimet e tyre, por sa “lezem” kjo kalon ne mesin e shqiptareve. Pse asnje Institucion fetar shqiptar (qofte ne Kosove apo Shqiperi) nuk e beri asnjehere nje veprim te tille? Sepse do na shpallnin fundamentaliste?

    Ne fakt serbet mendojne te kunderten. Ata ende nuk e kane te qarte se c'fare kerkojne politikanet e tyre.
    Serbet si komb (e shume me teper si shtrese politike) kane te zhvilluar ndjenjen shtetformuese. Jane ata te cilet i kane prere femijet e tyre per ta bindur Rusine dhe Evropen se kete e ka bere Porta e Larte (cili njeri normal do ta besonte se dikush ia bene kete femijeve te vete?) Jemi mjafte te rritur sa per te kujtuar se ata gjithhere ferkohen neper salla, kur jane vete, e kur dalin jashte – thua ti se jane te nje nene.
    Sa per shqiptaret, sado te kete dallime, qellimi i tyre eshte nje dhe ai nuk ndryshon.
    Tani me te gjithe e dime (e dine edhe ata, e dine edhe bota) se grupi i UNITETIT nuk eshte unik. Se brenda tij (edhe brenda perfaqesuesve te te njejtes parti bile) ka jo dallime, por percarje. Kush kujt po i hedh pluhur syve? Kisha serbe popullit te vet, apo politikanet tane neve?
    Politikanet tane nuk duan asgje nese ajo nuk vjen drejtperdrejt nga ata personalisht (cilidoqofte). Secili deshiron te jete autor dhe nese nuk eshte keshtu, atehere nuk vlene gje. Kam pershtypjen se do te refuzonin edhe dicka me te madhe nese do t’u jepej e ata te mos jene autor. Fjala bashkautore per ta nuk ekziston. Athua eshte me rendesi se cka dua une (apo cka shprehi si deshire) apo eshte me rendesi qe kjo ne asnje menyre te mos i takoj askujt tjeter?
    Pershendetje!

  8. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Antagonisti për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  9. #5
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Kam nje pyetje per ju:


    Si do ta konsideronte komuniteti psh ai musliman si ne Shqiperi edhe ai ne Kosove, nqs do te vendosej se Kosova duhet lene brenda kufijve serbe? A do ta konsideronte pushtim? Apo do te ishin te kenaqur, duke qene se si institucione fetare nuk u intereson e as qe merren me punet e "kesobotshme"?
    Ne fakt, a e ka konsideruar pushtim deri me sot faktin qe Kosova iu dha serbeve me nje marreveshje nderkombetare?



    Atehere, ku qendron dallimi?


    A po, nqs Kisha Ortodokse serbe do te ishte kunder te drejtave te shqiptareve apo kujtdo per nje jete normale, atehere tema do te kishte kuptim.

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Seminarist për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  11. #6
    i/e regjistruar Maska e Albin
    Anëtarësuar
    06-03-2004
    Vendndodhja
    ???
    Postime
    242
    Komuniteti musliman lol e paska fajin epo na u bene sorrat pellumba dhe pellumbat sorra.Pyeti pak se kush luftoi per kosoven Muslimanet apo ortodokset grek, serbe, ruse etj

  12. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albin për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  13. #7
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Eshte e natyrshme qe te mos e kuptosh pyetjen time (e te mos i pergjigjesh) sepse ti mendon ekzaktisht ashtu sic i paraqet 'ti' serbet se mendojne...

    ju e beni tamam si komunistat ne kohe te dulles qe propagandonin me te madhe shtypjen e kapitalizmit ne ato forma sic faktikisht e benin ata vete.

  14. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Seminarist për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  15. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2005
    Postime
    47

    Po komuniteti ortodoks shqiptar?

    Ti vertete ke problem me shprehjen e mendimeve zoteri.
    Ne njerin postim flet per Kishen Ortodokse serbe si dicka me vete,
    Citim Postuar më parë nga seminarist
    nqs Kisha Ortodokse serbe...
    pastaj, menjehere ne postimin tjeter e bene ate sinonim te kombit serb
    Citim Postuar më parë nga seminarist
    Eshte e natyrshme qe te mos e kuptosh pyetjen time (e te mos i pergjigjesh) sepse ti mendon ekzaktisht ashtu sic i paraqet 'ti' serbet se mendojne...
    Une nuk di ku jeton ti, a ke qene bile ndonjehere ne Kosove, por, po shoh (edhe nga shkrimet tjera) se e ke nje fiksim (te gabuar) se te gjitha njerezit e fese ortodokse jane te mire (ashtu sic mendon per vete dhe sic guxoj te shpresoj edhe une per ty). Por, kjo nuk eshte e vertete. Prifterinje serb kane bekuar ushtare e paramilitar serb ne te gjitha lufterat. Kjo ka ndodhur jo vetem ne lufterat e fundit, por ne gjithe historine. Prandaj, nuk mund te thuash se nuk eshte e interesuar me punet e “kesobotshme”. Ajo gjithhere ka qene e interesuar dhe e tille mbetet edhe tash.
    Une asnjehere nuk kam degjuar (bile as nga “militantet” me te regjur serb) qe ndonje hoxhe mysliman ka “bekuar” luftetaret kunder nje kombi tjeter. Kjo nuk ka ndodhur as gjate luftes se fundit ne Kosove. Mirepo, kjo nuk do te thote se xhamia (si institucion fetar) nuk ka qene e interesuar per gjendjen e “ymetit” te vet. Patjeter se ata kane ndihmuar, patjeter se edhe kane vuajtur dhe pesuar per kete, mirepo, asnjehere nuk kane qene luftenxites.
    Pastaj, si mund te besh nje krahasim (barazim) te tille – kur Kisha kerkon primat ne nje territor qe nuk i takon as me toke as me popull as me histori, ndersa “komuniteti” mysliman, vetem kerkon jete te qete per popullaten e vete?

    Citim Postuar më parë nga seminarist
    Apo do te ishin te kenaqur, duke qene se si institucione fetare nuk u intereson e as qe merren me punet e "kesobotshme"?
    Nuk mund te quash thjesht “pune te kesobotshme” kur mese 1 milion e popullates mbi te cilet ky “komunitet” ka “primatin shpirteror” dergohen ne egzod sikur hebrenjte ne kohen e Mojsiut.

    Citim Postuar më parë nga seminarist
    Ne fakt, a e ka konsideruar pushtim deri me sot faktin qe Kosova iu dha serbeve me nje marreveshje nderkombetare?
    Jo, e ka quajtur clirim kombetar/fetar/shpirteror. Megjithe mosdurimin qe ke ndaj komuniteteve tjera, eshte e udhes qe te kesh respekt ndaj pjesetareve tjere te popullit tend. Qofshin ata edhe te nje komuniteti tjeter fetar.

    Citim Postuar më parë nga seminarist
    Atehere, ku qendron dallimi?
    Na trego ti – cfare ka thene “komuniteti ortodoks” shqiptar lidhur me kete ceshtje? Apo, si do ta prisnin ata pavaresine e Kosoves?

    Citim Postuar më parë nga seminarist
    A po, do te ishte kunder te drejtave te shqiptareve apo kujtdo per nje jete normale, atehere tema do te kishte kuptim.
    Sipas teje, ata (serbet) kane pasur te drejt ta bejne kete sepse kosovaret nuk kane pasur shtetin e vete sovran dhe te pavarur
    Citim Postuar më parë nga seminarist
    Dmth, nqs vertetohet se Kisha Serbe si institucion ka kryer me doren e vet apo me duke nxitur me ane te qendrimeve te veta zyrtare genocid ndaj nje populli sovran, te lire e te pavarur, atehere ajo eshte fajtore para vete Doktrines Ortodokse.
    http://www.forumishqiptar.com/showpo...3&postcount=20
    Kur te pyeta heren e pare a e miraton kete, ma shlyet postimin.
    Per me teper, ky paragraf eshte edhe nje deshmi qe ti (ndonese e mohon shpesh) e bene barazimin e Kishes dhe Kombit (apo, per ty bekimi i rreshtave te ushtareve e paramilitareve nuk eshte qendrim zyrtar; apo, per ty mungesa e qortimit qofte edhe pasi qe masakrat dhe shpernguljet jane bere te njohura per tere boten, nuk paraqet miratim te ketyre veprave?)?
    Pershendetje

  16. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Antagonisti për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  17. #9
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Citim Postuar më parë nga Albin
    Komuniteti musliman lol e paska fajin epo na u bene sorrat pellumba dhe pellumbat sorra.Pyeti pak se kush luftoi per kosoven Muslimanet apo ortodokset grek, serbe, ruse etj
    Kosoven nuk e shpetuan as muslimanet e askush tjeter pervec Amerikes.
    Pa USA ne Kosove sot do te degjoshe vecse sebisht ka flitet.

    Sa per kishen serbe nuk kam ndonje mendim ma te mire se per fundamentalistet islamik(arab).Simbolet i kan te ndryshme.
    Kjo(kishaautokefale) eshte nje institucion qe me shume merret me politike sesa me fe. Kam pas rastin(ne TV) te shof prifin serb kur "bekon" topat e serbeve qe qellonin mbi Sarajeve. Nuk e di se a ka nevoje per komente tjera?
    Ata thone qe djepi i Serbise eshte Kosova. Ata, kishat shqiptare i pervetesuan(asimiliun) ne ortodoxe (te Deçanit, Pejes etj.) dhe per kete pohojne se kosova eshte serbe.
    Shendet!
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  18. Anetarët më poshtë kanë falenderuar iliria e para për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  19. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-02-2005
    Postime
    386
    Citim Postuar më parë nga iliria e para
    Kosoven nuk e shpetuan as muslimanet e askush tjeter pervec Amerikes.
    Pa USA ne Kosove sot do te degjoshe vecse sebisht ka flitet.

    Sa per kishen serbe nuk kam ndonje mendim ma te mire se per fundamentalistet islamik(arab).Simbolet i kan te ndryshme.
    Kjo(kishaautokefale) eshte nje institucion qe me shume merret me politike sesa me fe. Kam pas rastin(ne TV) te shof prifin serb kur "bekon" topat e serbeve qe qellonin mbi Sarajeve. Nuk e di se a ka nevoje per komente tjera?
    Ata thone qe djepi i Serbise eshte Kosova. Ata, kishat shqiptare i pervetesuan(asimiliun) ne ortodoxe (te Deçanit, Pejes etj.) dhe per kete pohojne se kosova eshte serbe.
    Shendet!
    Iliria e para,
    ti shpesh del nga tema dhe shume here nderron temen, dhe kete shpesh here e ben pa e kuptuar fare. Nuk e di se sa mund ta kesh ndjekur se c'fare ka ndodhur ne Kosove e Maqedoni por dukesh sikur nuk ja ke haberin. Nqs ky eshte nje perfundim qe une kam nxjerre nga nje numer i vogel te shkrimeve qe kam lexuar prej teje kerkoj falje.

    Nje gje qe dua te te kujtoj eshte se shtypi perendimor ne 1999 kur permendej ceshtja e Kosoves termat qe perdoreshin per shqiptaret e Kosoves ishin: "separatiste", "rebel" e terroriste. Keshtu pra. Ndonese fjalen "arab" e ke futur ne thonjeza do te pyesja: "pse na sjell nje koment te till eketu ne kete teme?" Dhe a e barazon qendrimin e atyre terroristeve arabe me ate te kishes serbe? A mund ti vesh ne nje peshore?

    Ti per cilet terroriste islamike e ke fjalen? Cilet po barazon me kishen serbe? Nqs do te besh krahasime: si e krahason ti kishen serbe me xhamite shqiptare? Si i krahason ti trupat serbe me "terroristet islamike kosovare"?

    Shqiptaret e kosoves do i pyesja ne vecanti: sa terroriste e ndiejne veten?
    beqar

  20. Anetarët më poshtë kanë falenderuar bakudr për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  21. #11
    Larguar.
    Anëtarësuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Pata postuar para ca kohesh nje pasazh nga nje shkrim i psikologes se mirenjohur franceze, Julia Kristeva. Dhe ajo fliste aty per natyren e ortodoksise dhe lidhjet e kishes ortodokse me pushtetin.

    Askujt prej atyre qe merren me problemet e ortodoksise nuk i erdhi mire dhe nuk e komentoi kete tekst. Pse ? Sepse siç duket teper e rende per to. Por dine vetem te llafallogojne (sa bukur shprehet keshtu !) mbare e mbrapsht (pleonazme ??) jo keshtu e jo ashtu. Ky seminaristi nuk e di çfare gjuhe ka te paren, por te pakten Albo e pranon qe eshte shqiptar. Dhe kjo eshte mire. Por seminaristi meqe i ka lene punet e atdheut e merret vetem me ato te fese, te pakten te na komentoje kete tekst.

    Si dhe per te tjeret, antagonisti, iliria e para, e ndonje tjeter qe ka akoma aftesine dhe forcen e mendjes per te gjykuar dhe jo psallmet dhe suret e recituara papagallisht (kjo ka lidhje me papagallin por nuk e kuptoj pse fillon me papa )

    Po e postoj edhe nje here me shpresen qe do kete ndonje ulje koke dhe shtrydhje truri per te gjetur ndonje fillim pergjigje...

    Kam patur fatin, falë babait tim, të njoh dhe të provoj forcën e rezistencës që fle në besimin ortodoks. Nuk do të sjell pra këtu gjykim vlerash dhe as nuk do të mburr « shkëlqimet » e kësaj dege të krishterë përkundër « mangësive » së tjetrës. Por unë do të përpiqem të them sesi më shfaqen mua pasuritë dhe caqet e subjektivitetit të tillë siç e ka përpunuar atë ortodoksia. Dhe të hamendësoj mbi kapacitetet e tij – ose jo – për të përballur krizën morale që trondit sot Ballkanin, dhe mbarë Europën me të.

    Imazhi i Serbëve që tallen me Perëndimin dhe që ofrohen si shenjestra shpaguese në vend të diktatorit të tyre është, përveç eksodit masiv të Kosovarëve, enigma madhore që bren opinionin, sepse ajo shkakton në zemër të Europës një ndarje që nuk është afër të përthahet : « ato » atje dhe « ne » këtu(...)

    (...)Tendencat e ortodoksisë për instrumentalizim politik, të cilat datojnë mjaft përpara Shizmës së Madhe të 1054, gjenden në Kishat e ndryshme kombëtare – ruse, greke, bullgare, serbe, rumune, etj. Unë quaj « instrumentalizim » varësinë kishtare kundrejt pushtetit politik, dhe që shpesh ka degjeneruar në zbehje, në mos në nënshtrim të plotë. Ky instrumentalizim rrënjoset në principin bizantin sipas të cilit patriarku e mban territorin e tij nga një akt i së drejtës shekullare, pra të përcaktuar nga konjunktura politike – ndërsa përkundrazi Roma përdor një të drejtë hyjnore.

    Bazileu (perandori bizantin) përzihet në çështjet e Kishës, ai zgjedh patriarkun dhe, në shkëmbim, Kisha ndihmon për stabilitetin social dhe për arkaizmin e fesë. « Për një të krishterë, ska Kishë pa perandor » : fraza e patriarkut Andon e shqiptuar në shekullin e XIV-të ka patur një jehonë të tejskajshme, kur analizojmë aleancat – madje nënshtrimet – politike të Kishave ortodokse gjatë shekullit të XX-të, dhe veçanërisht nën komunizmin.

    Ky ndërveprim prek kulmin e vet në identifikimin e Kishës me kombin : mbartës i shteteve të reja sllave në Mesjetë (të cilat nxisin në veçanti shpikjen e alfabetit cirilik nga vëllezërit Cirili dhe Metodi në shekullin e IX-të), ai arrin megjithatë në këtë osmozë të përnjëhershme ndërmjet besim dhe nacionalizëm ku Serbia ofron sot një shembull dramatik.

    Do të mund t’i linim mënjanë efektet thjeshtuese dhe shpërthyese të kësaj amalgame kur bëhet fjalë për të vlerësuar në Ballkan rolin çlirimtar të Kishës ortodokse, veçanërisht gjatë shekullit XIX-të, kundër pushtimit turk. Përkundrazi, të gjitha padukjet e rrezikshme të integrizmit, të cilat i fsheh kjo osmozë ndërmjet besim dhe nacionalizëm, kanë qenë tundur me forcë qysh prej dhjetë vjetësh në tragjedinë jugosllave, dhe ato rrezikojnë të shfaqen dhe gjetkë.

    Një dëgjim analitik do të mund të mbërthente dinamikën psikike të subjektit që konstituohet në Trinitetin ortodoks, si dhe pasojat e saj për objektet e dëshirës dhe të mendimit (Olivier Clément ka komentuar me finesë kuptimin e saj fetar, Alain Besançon ka dhënë dhe një interpretim psikanalitik). Shpirti i Shenjtë rrjedh nga Ati nëpërmjet Birit për ortodoksët (« Per Filium ») ; Shpirti i Shenjtë rrjedh nga Ati dhe nga i Biri për katolikët (« Filioque »). Ndërsa « dhe-ja » katolike vë barazi At dhe Bir, përvijon autonominë dhe pavarësinë e personit (atë të Birit si dhe atë të besimtarit) dhe hap udhën për individualizmin dhe personalizmin perëndimor, « nëpërmjet-i » ortodoks sugjeron një asgjësim të mrekullueshëm por të rrezikshëm të Birit dhe të besimtarit.

    Kur ajo nuk është fare thjesht zhdukur nga adhurim-feminizimi i Birit, revolta nuk mund të shprehet ndryshe përveçse brutalisht nëpërmjet shkatërrimit – pasiqë autoriteti hyjnor i pallogaritshëm nuk mund as të diskutohet, as të kritikohet, as të bisedohet. Zelli shkatërrimtar më shfaqet si një pasojë tjetër e kësaj lidhje të paparaqitshme dhe simbiotike At/Bir. Negativiteti i duruar i gjykimit lihet atëherë për tu mbytur nga ndjesia tërbuese dhe asgjësuese e nihilizmit, e cila shkatërron normën e vjetër për të ngritur një vlerë të kundërt, po aq të padiskutueshme dhe të pakritikueshme.

    Në të njëjtën kohë që frenon individimin, ortodoksia ka përparësinë për të sjellur të mundshme shprehjen e shtresëzimeve psikike më të hershme : ato të mazohizmit dhe të depresionit pre-edipian. Zhytje të tilla nuk munden tjetër përveçse të magjepsin individin perëndimor bashkëkohor, kur shembet joshja e erotizmit – tashmë të banalizuar dhe të tregtuar –, në një shoqëri gjithnjë e më lejuese, çka kjo favorizon ringjalljen e rajoneve të psikizmit të cilat edipja i ka mbuluar tepër shpejt dhe keq. Të gjithë e dinë që dimensioni katastrofik dhe, në veçanti, depresiv i psikizmit, rrënjët e të cilit (të këtij dimensioni pra) janë të mëparshme ndaj ndërtimit dhe çlirimit edipian, rikthehet sot i plotë : ky dimension thellon një çarje mirëfilli të paemërtueshme në psikikën « tonë » moderne, dhe shtrihet në zemër të këtyre « sëmundjeve të reja të shpirtit » që janë kalimi tek akti i dhunshëm në delinkuencën, toksikomaninë, psikosomatozat, etj. Në këtë kontekst të ri, teprimet e « tyre » të depresivitetit dhe përvoja e « tyre » pasqyrojnë në mënyrë të hapur, të shkoqur dhe të egër, pështjellimin « tonë ».(...)


    Julia Kristeva
    Psikanaliste, shkrimtare dhe profesore
    në Universitetin Paris-VII

    ps : shkrimi eshte shfaqur ne Le Monde te dates 18-19 prill 1999, mu ne mes te Luftes se Kosoves, dhe perkthyer nga oiseau en vol. Kush e deshiron te plote le te ma kerkoje ne PM.

  22. Anetarët më poshtë kanë falenderuar oiseau en vol për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  23. #12
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Citim Postuar më parë nga bakudr
    Iliria e para, ................................
    ti shpesh del nga tema dhe shume here nderron temen, ...................
    Ti per cilet terroriste islamike e ke fjalen? Cilet po barazon me kishen serbe? Nqs do te besh krahasime: si e krahason ti kishen serbe me xhamite shqiptare? Si i krahason ti trupat serbe me "terroristet islamike kosovare"?

    Shqiptaret e kosoves do i pyesja ne vecanti: sa terroriste e ndiejne veten?
    Pik se pari une shqiptaret kurr nuk i quaj arab e as terorist. Ky do te ishte ofendim edhe per mue.Serbet(edhe kishen e tyre) i krahasova me arabet fundamentalist.

    Nuk e kisham fjalen per xhamite shqiptare por shiko me mire kur lexon .
    Une nuk dola nga tema e as nuk e kisham fjalen per kosovaret por per arabet e serbet. Nese kthehesh edehe njehere mbrapsht, atje tek ata cka shkrova e kupton se ken quaj fundamentalist.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  24. Anetarët më poshtë kanë falenderuar iliria e para për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  25. #13
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Degjo oiseau


    Julieva eshte nje feministe. Se dyti nuk eshte teologe, edhe nuk na jep referencat - nuk e di sa do kuptosh ti - se ku bazohet mbi paralelizmin e filioques si shkak i luftes. Problemi eshte per te dhene referenca historike, jo per te bere spekulime psikologjike.
    Se treti, ne fjaline e pare Julieva duket se KA NJE PROBLEM familjar qe une e kam hasur me shume perendimore karshi baballareve te tyre emigrante nga mesdheu, edhe jua keshilloj edhe juve qe jeni sot ne perendim nese do te beni femije ne perendim. Ajo thote keshtu: "Kam patur fatin, falë babait tim, të njoh dhe të provoj forcën e rezistencës që fle në besimin ortodoks"


    Duket qarte se ka nje problem familjar ne relaten e saj fimije-femer vs baba, gje qe duket ne reagimin e saj mbi ortodoksine, sic shihet ne artikull, edhe me sakte reagimi qe ka ne lidhje me AT-dheun, sic shihet tek shkrimi i saj "Bullgaria, vuajtja ime".



    Sidoqofte, shkrimi i saj nuk mund te perdoret nga perspektiva e asnje nacionalizmi ballkanik, perfshi ate te shqiptareve, aq me teper atyre ne Kosove, sepse ne fakt, Juliev Feministja ka mundesi ta pershkruante me te zeze maskulinizmin shqiptar po ti binte rasti ta analizonte.



    Pra, problemi, nga perspektiva e kesaj teme, eshte se nuk mund te fajesohet Kisha Ortodokse serbe, sepse e quan shkeputjen e Kosoves pushtim.

    Kisha do te mund te fajesohej vetem nqs do te ishte kundra te drejtave humane te popullatave ne token qe perben shtetin serb edhe territorin e shteteroro-kishtar te Kishes serbe.

  26. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Seminarist për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  27. #14
    i/e regjistruar Maska e Albin
    Anëtarësuar
    06-03-2004
    Vendndodhja
    ???
    Postime
    242
    Pra, problemi, nga perspektiva e kesaj teme, eshte se nuk mund te fajesohet Kisha Ortodokse serbe, sepse e quan shkeputjen e Kosoves pushtim
    .

    Epo kishen shqiptare nuk po faqesojme?

    Roli i Kishës Ortodokse Serbe gjatë historisë në Ballkan


    Aktviteti i Kishës Ortodokse Serbe nëpër kohë


    Serbia është një pacient me shumë sëmundje, të diagnostifikuara e të padiagnostifikuara dhe kërkon qasje shumëpërmasash. Andaj, diskutimi im do të prekë vetëm disa pikëpamje, sepse është e pamundshme një diskutim i shkurtër të përfshijë tërë atë që do të duhej të thuhet për Serbinë, për Kishën Ortodokse Serbe dhe rolin e saj në Ballkan dhe në tokat shqiptare gjatë të kaluarës. Megjithatë, do të përpiqem t’i theksoj disa gjera, që për këtë çast më duken, pak a shumë, më të arsyeshme lidhur me temën “A ka gjasa integrimi i serbisë së sotme në strukturat euro-atlantike”.
    Edhe historia e përgjithshme, por edhe historia kishtare pravosllave serbe pohon se kleri ortodoks serb dhe institucionet e tyre kanë qenë dhe kanë mbetur aktive gjatë tërë kohës. E dalë prej popullit, e rritur me popullin ajo nuk u nda kurrë nga populli dhe ndau fatin që kishte populli serb gjatë tërë kohës prej kur erdhi në Ballkan dhe u profilizua si popull. Madje, roli i klerikëve dhe monakëve theksohet me epitete të veçanta se monakët dhe klerikët kontribuan “jo vetëm me kryq në dorë dhe me qaforet (epitrahitë) rreth qafes, por edhe me shpatë, pistoletë në brezë dhe pushkë në krahë. Shumë prej tyre shkuan në luftë jo si kryeparë popullorë, por si ushtarë të tjeshtë.” Për ta ngritur në piedestal edhe më të lartë, Ferdo Shishiq konstaton: “Mezi ka popull në botë priftëria e të cilit me aq viktima të gjakosura kontribuan në alltarin e lirisë sikur ajo serbe.” Sidomos ky aktivitet ka ardhur në shprehje gjatë shekullit XIX, në shekullin e kryengritjes së përgjithshme kundër Turqisë.
    Janë të njohura kryengritjet e vitit 1804 në Shumadi, të vitit 1806 në Zhiçko Polje, 1806 në Lopas dhe Dragashevë, 1807 në Nikshiq e shumë të tjera.
    Klerikët ortodoksë serbë ishin aktivë edhe në mobilizimin e masës popullore për kryengritje kundër Turqisë. Në fillim të shekullit XIX ishte aktiv prota Atanasije. Ai më 1804 në Orashje tuboi Karagjorgjen dhe njerëz me zë nga serbët dhe i bindi të organizohen: “Vëllezër, ja, tashmë disa qind vjet kaluan prej kur lavdia jonë u varros në varrë në Kosovë. Prej atëherë thikat, shpatat dhe pushkat tona hyn në milla …. Fytyra e grave, motrave dhe vajzave tona shkelet me këmbë sikur ne të ishim robber të vërtetë. Vëllezër, toka po rënkon kurse qielli mbi ne po qanë, duke shikuar vuajtjet tona.” Aktivitete të tilla kemi në vazhdimësi.
    Klerikët serbë i kemi aktiv edhe në diplomaci. Prota Matija është organizatori kryesor i serbëve përtej Kollubarës në vitin 1803 kundër Turqisë. Ai shkoi në Sarajevë, pastaj në Zemun (pjesë e Austro-Hungarisë), për të siguruar përkrahje dhe armatim. Aktiv ishte popi Lluka Llazareviq, popi Sreten, prota Millutin Iliq – Guçanin etj. Proto Matija ishte në Petrograd te cari rus Aleksandër, në Greqi dhe në vende të tjera.
    Aktiviteti kishtar brendakristian, brenda dhe jashtë, nuk pushoi deri në ditët tona. Kështu, vlladika i Baçkës, Irinej Bulloviq, lidhur me një takim ekumenik ndërkristian, ku ishte i pranishëm patriku serb Pavle, ministri i fesë në qeverinë e Serbisë Millan Radulloviq, ministri i tregtisë dhe turizmit Bojan Dimitrijeviq, këshilltari i koordinatorit të përhershëm të OKB në Serbi dhe Mal të Zi Nikolla Herkules dhe Eksperti i Unionit Evropian për çështjet juridike dhe ekonomike Eduard Hofman etj., thotë: “Ky është tubimi i parë gjithëkristianë në këtë mënyrë, jo vetëm në Baçkë, jo vetëm në Serbi dhe Mal të Zi, por edhe në Juglindje të Evropës dhe më gjerë. …”.
    Serbët janë aktivë brenda dhe jashte Serbisë në çdo kohë, por gjithnjë me bekimin e Rusisë mëmë. I mbështetur në këtë fakt, S. Millosheviq i deklaroi gazetës Sovjetskaja Rosija në shkurt të vitit 1990 se “Kosova është tokë serbe, asnjëherë nuk ka qenë shqiptare e as që do të jetë ndonjëherë!” Këtë e vërteton edhe kujdesi i vazhdueshëm i Rusisë, sepse që nga Kongresi gjithësllavë në Beograd në vitin 1946 e deri në tubimet e shumta gjithësllave, gjithëortodokse dhe gjithëserbenë vitet e nëntëdhjeta, konflikti në tokat shqiptare nga kategoria e hak/gjakmarrjes ngritet në nivel kozmik të të mires dhe të keqes. Frymën shoveniste të lëvizjes serbe në Kosovë e përshkruan shumë bukur vetë S. Millosheviq, kur më 28 qershor 1989, në Mitingun e Gazimestanit, pohoi: “Është treguar se Kosova dhe përcaktimi për Kosovën e mban të bashkuar popullin serb”; “Miti i Kosovës nuk është vetëm çështje kishtare, por çështje e poipullit”; “Çka është historike e çka legjendë në Betejën e Kosovës (1389), ajo më nuk është me rendësi, sepse gjashtë shekuj pas saj edhe sot, prapë, jemi në beteja dhe para betejave.”
    Tubime, solidarizime dhe ‘brengosje’ gjithësllave dhe gjithëortodokse kemi edhe në fund të vitit 2004, kur Rusisë i bëri visitë kryetari i Serbisë Boris Tadiq dhe patriku serb Pavle. Atje u takuan me kreun politikë të Rusisë dhe patrikun e Moskës dhe gjithë Rusisë, Aleksij II. Temë ishte Kosova dhe mënyra e vënies së sërishme të saj nën kontroll.
    Pse i theksuam këto gjera të njohura (dhe shumë të tjera ende të patheksuara)? Përse nevojiten ato për temën tonë? Sepse, mendoj, vetëm kësisoji do të kuptohen burimet hyjnore dhe historike të angazhimit serb në Kosovë dhe në rajon nga kohët e lashta e deri sot.


    Burimet hyjnore dhe historike të dhunës serbe ndaj shqiptarëve dhe fqinjve në rajon


    Burimet hyjnore, shpirtërore të dhunës serbe ndaj shqiptarëve dhe fqinjve tjerë janë në Qëndrimet e etërve të Sinodit të Nikesë më 325 (Iznikut të sotëm në Turqi), në Sinodin e Konstantinopolit më 381 mbi çështjet e dogmave të Kishës, kur erdhi edhe deri te skizma dhe më 1054 deri te ndarja përfundimitare.
    Sinodi apo Kuvendi janë tubimet e Etërve të Shenjtë dhe bogosllovëve të ditur nga tërë bota kristiane, në të cilët është diskutuar mbi çështjet bazore të fesë dhe jetës kishtare. Etërit e shenjtë, peshkopët e e Kishës, në keëto kuvende kanë mbrojtur fenë pravosllave nga lajthitjet heretike dhe mësimet e rrejshme. Kur përfundoi përndjekja e jashtme e Kishës, atëherë u paraqitën armiqët e brendshëm të fesë, mësuesit e rrejshëm (të quajtur heretikë), të cilët tentuan ta rrënojnë Kishën e vetme, të shenjtë, konciliane dhe apostolike dhe t’i fundosin të vërtetat në te. Kisha të tillët i ka gjykuar në Kuvendet vaseljene. Përveç këtyre kuvendeve të përgjithshme kishte edhe kuvende lokale. Ato i organizonin disa Kisha vendore. Vendimet e shumë prej këtyre kuvendeve më vonë janë miratuar nga Kuvendet vaseljene si të gjithëvlefshme për tërë Kishën. Kuvendet vaseljene kanë qenë dhe kanë mbetur pushteti më i lartë në Kishën pravosllave.
    Në burimet hyjnore-historike bën pjesë edhe Beteja e Kosovës më 1389 dhe lufta e një pjese të kristianëve të Ballkanit kundër muslimanëve. Martiri i madh, sipas serbëve, princ Llazari, së bashku me ushtrinë e vet aleate, që dashuronte Krishtin, u përcaktua për Mbretërinë qiellore në vend të mbretërisë botërore. “Të vdesim për krishtin, që të jetojmë amshueshëm”, i porositë ai ushtarët e tij. Sepse “mbretëria botërore është e vogël, kurse mbretëria qiellore gjithnjë dhe deri në fund.” Ky përcaktim kosovar dhe ky Zotim (Përgjërim), kjo është alanca të cilën populli serb e lidhi me Zotin – dhe e firmosi me gjakun martirizues. Në Kosovë populli serb ka votuar me shpirtin e tij për Mbretërinë qiellore dhe ky ka qenë dhe mbeti përcaktimi i vetëm i drejtë. Prej atëherë të gjithë serbët besnikë këtij Zotimi, bëhen popull i Zotit – populli ungjillor i Krishtit, Serbia qiellore, pjesë përbërëse e Izrailit të Ri të Zotit.
    Beteja e Kosovës dhe krahasimi i princ Llazarit dhe i ushtarëve të tij me Jezusin dhe nxënësit e tij, ‘konfliktin’ e ngrenë nga kategoria e hak/gjakmarrjes në nivel kozmik të të mirës dhe të keqes.
    Burimet kryesore për këtë doktrinë serbo-sllave janë Kronikat e murgjëve serbë, të cilat këta i shkruan pas dëshpërimit dhe apatisë që përjetoi populli serb, nga miti i princ Lllazarit dhe Petar petroviq Njegoshit etj.
    Dhuna ortodokse serbe zë fill edhe në mitin grek të Anteas dhe në vetëdijen tribale, virtyt ky që e ka përcjellë popullin serb deri në ditët e sotme.
    Kjo ideologji, në vend të kombit e thekson popullin, në kuptim të “popullit qiellor”, madhësia e të cilit nuk është raca, por “dhurata e Zotit”, e cila, nuk dihet përse, popujve të tjerë u është privuar, kurse u është dhënë serbëve në Kosovë. Në këtë mënyrë, teoria ia lëshoi vendin mitologjisë dhe religjionit, që ky të transformohet në “svetosavlje” që ta konfirmojë këtë lajthitje.
    Angazhimet religjioze, nacionale dhe ushtarake ortdokse serbe gjatë historisë karakterizohen me tiparet vijuese:
    1. Misticizmi irracional i tipit mitoman svetosavian. – gënjeshtrat dhe keqveprimet e projektuara nga ideologjia destructive krijuan pamundësinë që të jetojnë së bashku me fqinjët joserbë. Serbët, nën ndikimin e mitomanisë (Kosovës) pravosllavlja bëhet krivosllavlje (kuazisllavlje) dhe burim i konflikteve dhe luftërave permanente).
    2. Hegjemonizmi dhe konzervatizmi. – Gënjeshtrat serbe u shndërruan në forcë demoniane, që sollën jopaqë për vetë serbët, kurse për të tjerët të këqia gjenocidale. Si gënjeshtarë të mirëfilltë, serbët janë transformuar në robër të dëshirave vetjake dhe këtë ‘të vërtetë’ të tyre ua ofrojnë edhe fqinjve si garansë për hegjemonimzin ndaj tyre.
    Ata me fashizmin kanë të përbashkët nacizmin dhe biologjizmin nacional apo racizmin, por atyre ua tejkalojnë në çmendurinë nacionale dhe me aspiratat hegjemoniste. Vellikoserbizmi pretendon në të drejtën historike. Kurse nacizmi në të drejtën raciale.
    3. Tradicionalizmi si mistifikim historik i serbizmit si, kinse, mbrojtësin e vetëm nga islami osman. – Fryma e zotimit për Kosovën është dëshmi e çrregullimit të trurit, me prodhimin më të keq nëpërmjet ‘egocentrizmit fisnor’ dhe ‘mitomanisë’, të shprehur me deformitetin gjenetik, të shprehur nëpërmjet lavdidahsjes dhe puishtetdashjes nga bartësit e tyre ultra-ekstremë.


    Pasojat e dhunës serbe për shqiptarët dhe për rajonin

    Konceptet politike, religjioze dhe ushtarake ultra-ekstreme dhe perverse serbe-ortodokse, kanë ndikuar që edhe njerëzit më përgjegjës të ortodoksizmit, të politikës dhe shkencës të futen në labirinthin vicioz, mistik, obskurantist. Vetëdija e tillë e pervertuar krijoi psikopatë, të cilët gjatë historisë, humbjet i shohin si fitore, kurse ‘zotimin’ për Kosovën e bëjnë fundament për luftëra gjenocidale. Këtë vetëdije të tyre të pervetuar, filozofi boshnjak R. Muminoviq e përshkruan si “vetëdije e pervertuar e ideologjisë serbomadhe që ka bërë aq vepra shoviniste dhe destruktive sa që nuk mund të kategorizohen në nocione të njohura të ideologjisë.” Kjo vetëdije e shtyri në vitet e tridhjeta të shekullit XX Klubin Kulturor Serb t’i propozojë mbretit Aleksandër se “me kalljen e fshatrave shqiptare, me nismën e vrasjeve dhe konflikteve, me shkeljen e shenjtërive fetare etj., të krijohen kushtet për persekutimin e shqiptarëve nga Kosova dhe kështu ta kolonzojë Kosovën.” Kjo vetëdije e shtyri kriminelin Radovan Karaxhiq që në janar të vitit 1992 të pohojë se strategjia serbe është të luftojnë “deri sa nuk e arrijnë synimin e Karagjorgjes – bashkimin e të gjithë serbëve dhe deri sa nuk e përfundojnë luftën.” Kjo vetëdije e shtyri edhe peshkopin serb me zë, Atanasije, të pohojë se “rrethojat e shtëpive muslimane prej Bagdadit deri në Bihaq t’i quajëprimitivizëm të zakonshëm dhe diç edhe më të thellë”.
    Kjo vetëdije e shtyri edhe Kishën Ortodokse Serbe dhe kreun e saj, patrikun Pavle, peshkopin Artemije, etj., që gjatë dy dekadave të fundit të nxisin ekstremizmin më ekstrem, duke manipuluar me masat serbe me eshtrat e princ Llazarit, i cili burimet e veta i ka nga lëvizja çetnike, e kjo nga lëvizja hajdute, kurse kjo lëvizje nga Kronikat e përmendura më herët dhe nga Epika mesjetare serbe.


    Në vend të përfundimit

    Trojet shqiptare dhe ballkanike, nën presionin dhe dhunën e gjenit dhe mendjes së çoroditur, një kohë të gjatë ishin shembull karakteristik të një vetëdijeje të shtrembëruar, arkaike dhe izoluese, tipike për një konzervatizëm mental, tipike për vellikoserbizmin.
    Të gjitha të theksuarat dhe të patheksuarat në këtë diskutim çojnë në përfundim se integrimi i Serbisë në paktin euro-atlantik dhe në integrimet e ndryshme evropiane dhe botërore është i mundshëm vetëm si interes i fuqive botërore dhe vetëm për interes të balansit politik dhe ekonomik, por assesi si meritë e politikës serbe. Në fund të fundit, integrimi i saj duhet të bëhet, qoftë edhe me presion politik, por pa Kosovën.
    Kosova duhet ta ketë rrugëtimin e saj autokton drejt Evropës së bashkuar, ashtu çfarë është, me identitetin e saj fetar, nacional, kulturor, politik, ekonomik etj.
    Jam i vetëdijshëm se nuk u theksuan të gjitha dhe nuk kam pretendim t’i them të gjitha, sepse është temë e gjerë dhe komplekse. Ligjëratat e ligjëruesve të nderuar dhe diskutimet e diskutuesve të nderuar ofruan orientimet e nevojshme.
    Ju falënderoj për durimin dhe kohën që patët gjatë diskutimit tim.


    Literatura:


    1. Stevan Pavlovic, Istorija Balkana, Beograd, 2001.
    2. Muhamet Pirraku, Për kauzën shqiptare 1997-1999, Prishtinë, 2001.
    3. Mustafa Spahic, Zemlja bez rodnog lista, Sarajevë, 2001.
    4. Rasim Muminovic, Filozofija ideologije, II, Sarajevë, 1421 h./2000.
    5. www.istocnik.com/articles/60/bogoslovlje1.html.
    6. www.hrvatskarijec,co.yu/?zg=2217669&no=95.
    7. www.istocnik.com/articles/60/bogoslovlje1.html.
    8. www.hrvatskarijec,co.yu/?zg=2217669&no=95.
    9. Muhammet Pirraku, Për kauzën shqiptare 1997-1999, Prishtinë, 2000.
    10. Islamski fundamentalizam – sta je to?, Sarajevë, 1990.
    11. Fikret Karcic, Muslimani Balkana – Istocno pitanje u XX vijeku, Tuzla, 2001.
    12. NIN, 2 korrik, 1989, Beograd.
    13. http://www.info.gov.yu/saveznavlada/...idteksta=12811.
    14. Nusret Cancar – Enes Karic, Islamski fundamentalizam – sta je to?. Sarajevë, 1990.
    15. http://www.geocities.com/byzantion20...kistorija.html.
    16. http://www.geocities.com/byzantion20...kistorija.html.
    17. Fikret karcic, Muslimani Balkana – Istocno pitanje u XX vijeku, Tuzla, 2001.
    18. Sherif Delvina, Kosova një mit serb apo një realitet historic shqiptar, Tiranë, 2000.
    19. Norman Cigar, Roli iorientalistëve serbë për justifikimin e gjenocidit ndaj m,uslimanëve në Ballkan, Shkup, 2003.
    20. Vojtech Zamarovsky, Heronjtë e miteve antike. Leksikon i mitologjisë greke dhe romake, Prishtinë, 1985.
    21. Rasim Muminovic, Filozofija ideologije, II, Sarajevë, 1421 h./2000.
    22. Nusret Sehic, Cetnistvo u Bosni i Hercegovini 1918-1941.
    23. Mehmedalija Bojic, Uzroci genocida u Bosni, Sarajevë, 2001.

  28. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albin për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  29. #15
    i/e regjistruar Maska e Albin
    Anëtarësuar
    06-03-2004
    Vendndodhja
    ???
    Postime
    242
    Kisha do te mund te fajesohej vetem nqs do te ishte kundra te drejtave humane te popullatave ne token qe perben shtetin serb edhe territorin e shteteroro-kishtar te Kishes serbe.
    Pse ky nuk quhet faj?


    KISHA ORTODOKSE SERBE VAZHDON POLITIKËN E SAJ ULTRASHOVINISTE DHE HEGJEMONISTE NDAJ KOSOVËS..!?


    --------------------------------------------------------------------------------

    29 qershor 2003 / Shkruan: Rexhep ELEZAJ

    Se Kisha ortodokse serbe ka qenë strumbullari kryesor (i të keqës) që ka inspiruar dhe që ka vënë në veprim hegjemonizmin ultranacional-shovinist serb në Ballkan, sidomos ndaj kombit shqiptar dhe ate për të satën herë me rradhë gjatë historisë së vjetër dhe të re, këtë e dëshmoi qartë tubimi i Saborit të kishës serbe i mbajtur pardje në Graçanicë me rastin e shënimit të një feste fetare. Vetë pjesëmarrja në këtë tubim e patriarkut Pavle bashkë me sinodët tjerë nga Serbia si dhe fjalimi i tij politik para besimtarëve, i cili më së paku kishte të bëntë më fenë, e ku ishte i pranishëm edhe koordinatori për çështje të sërbëve të Kosovës, nënkryetari i qeverisë së Serbisë N. Çoviç, fletë për karakterin nacional-shovinist të këtij tubimi “fetar” i organizuar në zemër të Kosovës nga kishtarët serbë.

    Para së gjithash, është i qartë fakti se tubimi i pardjeshëm i serbëve në Graçanicë vie menjëherë pas mbajtjes së samitit të BE-së në Selanik, të cilit i kishte paraprirë vrasja e tre minoritarëve serbë në Kastriot (Obiliq), pra, vie në kohën kur në qarqet politike ndërkombëtare gjithnjë e më shumë po flitet për fillimin e dialogut shqiptaro-serb, në kohën kur në opinionin ndërkombëtar çdo ditë në mënyrë më të theksuar po shumohën zërat se zgjidhja e vetme e drejtë dhe e qëndrueshme e statusit final të Kosovës është pavarësia e saj. Kjo, sepse edhe zogjët në mal e kanë kuptuar se shqiptarët e Kosovës nuk do të pranojnë kurrë që sërish të jetojnë nën thundrën dhe hegjemonizmin serb.

    Pra, pjesëmarrja e patriarkut Pavle (i linur në Kosovë) në tubimin e pardjeshëm në Graçanicë dëshmon për përpjekjet e vazhdueshme të tij dhe të kishës të cilën ai udhëheq, se serbët pas gjithë atyre krimeve që kanë bërë në Kosovë, ende nuk janë mbushur mendë që njëherë e përgjithmonë bashkë me politikanët serbë të heqin dorë nga politika e hegjemonizmit dhe nacional-shovinizmit ortodoks ndaj tokave shqiptare, ose thënë më ndryshe; që njëherë e përgjithmonë ta kuptojnë dhe pranojnë faktin historik se Kosova nuk ka qenë, nuk është dhe kurrë nuk do të jetë tokë serbe, ashtu siç e kanë gënjyer (serbët) Europën përgjatë 10-të shekujve të kaluar.

    Patriarku Pavle dhe të gjithë serbët padallim duhet ta pranojnë përfundimisht edhe faktin tjetër se të gjitha kishat në Kosovë janë ndërtuar në trevat iliro-dardane qysh në shekujt e parë të erës sonë (shek. –I-IV-), dhe që të gjitha kanë qenë pronë e shqiptarëve të kristianizuar të cilët me përsosjen e organizimit kishtar në qytetet kryesore ndërtuan kishat dhe peshkopatat që shtrinin jurisdikcionin e tyre fetar në të gjitha dioqezat shqiptare deri në fillim të shekullit të –V-të, kur u shtuan përpjekjet e Patrikanës së Konstadinopojës për t’i shkëputur peshkopatat e Ilirikut Lindor nga Roma e për t’i futur nën varësinë e saj, siç ndodhi në praktikë në vitin 1054, kur përfundimisht bëhët ndaraja e kishave, në ate katolike të Perëndimit dhe në ate ortodokse të Lindjes. Përpjekjet e kishës ortodokse serbe për t’i përvetësuar kishat e shqiptarëve nuk janë ndërprerë asnjëherë deri në shekullin e –XIII-të, kur pothuajse gati të gjitha kishat e shqiptarëve në Kosovë do të sllavizohen (lexo: uzurpohën) nga dinastitë serbe duke filluar që nga koha e Stefan Dushanit, e që do të ngelin nën pushtimin dhe diktatin e kishës ortodokese serbe deri në ditët e sotme.

    Nuk ka asnjë dyshim se pjellë e mendësisë uzurpuese të kishës ortodokse serbe kanë qenë më vonë të gjitha programet serbe antishqiptare siç ishte ai i ministrit serb Ilia Garashanin, i shpallur në vitin 1844, dhe i njohur me emrin “Naçertania” me të cilin synohej që principatën e vogël serbe ta shndërronte në një shtet të madh jugosllav, në të cilën do të përfshiheshin të gjitha tokat shqiptare nga Veriu i Shkumbinit, së bashku me Kosovën, të cilën atëbotë filluan ta quanin “Serbi e vjetër” (Stara Srbija), dhe kështu me radhë (?!). Pra, lirisht mund të thuhet se që nga shekulli i –V-të e deri në ditët e sotme përpjekjet e kishës ortodokse serbe për sllavizimin e tërë hapësirës shqiptare në Ballkan nuk kanë pushuar për asnjë çast, si gjithnjë e bazuar në modelin piratesk-grabitçar dhe kolonialist të shprehur qartë në thënjën e tyre bizare: “se aty ku jeton vetëm një serb, aty është tokë serbe”?! Këtë shprehje fashizoide serbët gjatë historisë u përpoçën disa herë që ta bëjnë realitet duke u grabitur shqiptarëve tokat e tyre, dhe poashtu të inspiruar nga predikimet absurde të klerit ortodoks serb se: “serbët janë popull hyjnor të zbritur nga qielli”, d.m.th. se janë të privilegjuar nga Zoti, të cilëve, gjithnjë sipas kësaj logjike raciste, iu takon e drejta që t’i nënshtrojnë popujt joserbë?!

    Siç thamë më lartë, të gjitha kishat e shqiptarëve në Kosovë janë ndërtuar në kohën e forcimit të kristianizmit tek shqiptarët (shek. –V-të p.e.r.), siç ishin kishat në Butrint, Lezhë, Bylis, Apoloni, Vlorë, Nikopojë, Sarandë, Ohër, Rubik, Shkodër, Shkup, Prizren, Deçan, Pejë, Trepçë, Graçanicë, etj, të cilat me rastin e pushtimit të tokave shqiptare në kohën e zhupanit serb Stefan Nemanjës, i cili arriti t’i shtrijë kufijtë e shtetit serb deri në Shqipërinë e sipërme, duke përfshirë Dioklenë dhe Kosovën, do të shndërrohën me dhunë në kisha ortodokse serbe. Pra, “në vendet e pushtuara, paria shqiptare u shpronësua, qytetet u ngarkuan me tatime të rënda, ndërsa në Kosovë dhe Diokle kishat e manastiret shqiptare u uzurpuan nga pushtuesit që dëbuan nga andej klerin vendas shqiptar duke vënë pranë këtyre kishave klerikë sllavë (lexo: serbë, v.j.). Shumë shpejtë mbretërit serbë e zhvendosën rezidencën e tyre në qendrat e pasura të sapopushtuara. Me 1250 edhe kisha serbe, tashmë autoqefale, e transferoi selinë e saj nga Ziçfare në Pejë. E mbeshtetur fuqimisht nga mbretërit serbë, ajo iu vu punës për asimilimin fetaro-kulturor të popullsisë shqiptare nëpërmjet konvertimit (ndërrimit) të dhunshëm të saj në ortodoksinë serbe”, (Historia e popullit shqiptar për shkollat e mesme, f. 32, Tiranë, 1994).

    Prandaj, sot e gjithë ditën për shqiptarët ishte dhe mbetet e qartë politika uzurpuese dhe hegjemoniste e kishës dhe shtetit serb ndaj tyre e ushtruar gjatë gjithë shekujve, nga e cila çmenduri, siç duket serbët nuk e kanë ndërmend të heqin dorë, as pas ndërrimeve të mëdha historike të cilat pasuan pas ramjes së Murit të Berlinit me 1989, gjegjësisht pas ramjes së perandorisë komuniste me 1990, kur bota hyri në fazën e ndërtimit të marrëdhënieve krejtësisht të reja në të gjitha fushat e bashkëpunimit ndërkombëtar, kur popujt e Europës me intensitet të shtuar vazhdojnë ta ngrisin objektin e quajtur “Bashkësi europiane” (BE), ndërtimin e të cilit po e bëjnë ekskluzivisht mbi principe të barazisë etnike, fetare dhe kulturore midis popujve.

    Pra, po bëjnë ndërtimin e një Bashkësie multikulturore në të cilën vlerat e demokracisë do t’i gëzojnë të gjithë popujt njësoi, ku më nuk do të ketë popuj të sunduar dhe të diskriminuar nga njëri-tjetri, ku tolerenca etnike dhe konfesionale do të jenë vlera konstante mbi të cilat do të zhvillohet bashkëpunimi midis popujve, pa marrë parasysh gjenezën dhe prejardhjen e tyre kombëtare e rajonale, ku ligji dhe drejtësia do të respektohen dhe zbatohen njësoi nga të gjithë dhe ndaj të gjithëve. Por, ku në të njëjtën kohë secili popull do të kultivojë dhe ruaj edhe mëtej vlerat dhe specifikat e veta kombëtare, fetare dhe kulturore, të cilat nuk mund të tjetërsohën, por as të shërbejnë si shkak për përçarje dhe hegjemoni “moderne”, vlera këto që do të trajtohen si pasuri natyrore e dhuruar nga Zoti për secilin popull veç e veç, që në fakt përbëjnë dhe paraqesin koloritin më të bukur njerëzor i cili vetëm sa do t’i begatojë dhe përparojë edhe më shumë marrëdhëniet midis popujve dhe kulturave të tyre.

    Kjo është rruga e të ardhmës së Europës dhe popujve të saj, e jo ajo që predikonte pardje kreu i kishës ortodokse serbe në Graçanicë, nga i cili tubim opinionit iu bë edhe njëherë e qartë se bartësit e nacional-shovinizmit serbo-ortodoks në krye me patriarkun Pavle nuk kanë hequr dorë për asnjë milimetër nga politika e tyre gllabëruese-pushtuese ndaj Kosovës dhe shqiptarëve. Sepse, të predikosh në një tuim të tillë “fetar” fakte të rrejshme dhe trillime të pacipëta se “para katër viteve në Kosovë janë shkatërruar të gjitha faltorët (kishat) serbe, siç nënkuptohej nga konteksti i fjalimit të tij nga “terroristët” shqiptarë, të flasësh vetëm për vuajtjet e serbëve në Kosovë dhe me tone aq vajtuese siç bëri kryekleriku serb Pavle në këtë tubim, ose të lansosh çdo ditë në mjetet e informimit serb tezën: “se serbët që kanë ikur nga Kosova gjatë luftës së fundit (1998/99) nuk do të pranojnë kurrë të kthehën në një Kosovë të pavarur”, etj, ashtu siç ka agjituar gjatë këtyre katër viteve të pas luftës N. Çoviç bashkë me shovinistët tjerë serbë të Kosovës dhe ata të Beogradit, etj, etj, pa i pranuar krimet masive dhe gjenocidin që kanë bërë ushtria dhe policia serbe ndaj shqiptarëve në Kosovë para dhe gjatë gjithë shekullit të 20-të, përfshirë këtu edhe gjenocidin e vitit 1998/99, së paku pa iu kërkuar falje publike shqiptarëve, dëshmon në mënyrë të prerë se për çfarë raportesh me shqiptarët angazhohet aktualisht kreu i kishës ortodokse serbe, por edhe udhëhqësit zyrtarë të Beogradit.

    Nuk ka dyshim se serbët (pa dallim niveli dhe pozite) do të bëjnë ç’mos që ta pengojnë pavarësinë e Kosovës, do të ndërmarrin të gjitha hapat e mudshëm politik dhe diplomatik, qoftë përmes ndikimit të kishës në opinionin ndërkombëtar, qoftë përmes politikës zyrtare të shprehur përmes zavendëskryeministrit serb Çoviçi, që Kosova të mos pavarësohet kurrë. Dhe ky bashkëdyzim i rolit të kishës me pjesën e politikës zyrtare të shtetit serb, kur është në pyetje Kosova dhe shqiptarët, tregon katërcipërisht se bëhët fjalë për një koordinim të thellë qëndrimesh dhe veprimesh midis këtyre dy faktorësh brenda politikës serbe ndaj shqiptarëve dhe Kosovës, të cilët (faktorë) këtu dhe 13-të shekuj më parë kanë bashkëvepruar (në duet) me qëllim që shqiptarët dhe tokat e tyre përgjithmonë t’i mbajnë nën hegjemoninë dhe pushtimin serb, bashkë edhe me objektet e kultit fetar të shqiptarëve me qëllim të asimilimit të tyre dhe zhdukjes së elementit shqiptar nga hapësirat e Ballkanit. Ndaj, takimi serbëve në Graçanicë tregoi edhe njëherë se Kosova dhe i gjithë Ballkani edhe mëtej vazhdojnë të mbetën peng e mendësisë së kalbur dhe hegjemoniste serbe, pa ndryshimin e së cilës (politikë) vështirë se në rajonin e Ballkanit perëndimor do të dominojë paqja dhe stabiliteti i mirëfilltë. Këtë, para së gjithash, duhet ta kenë të qartë faktorët ndërkombtarë që veprojnë në Kosovë, në të kundërtën nuk u mbetet tjetër veçëse edhe në të ardhmën të ballafaqohen me sfida të reja të kurdisura nga Beogradi zyrtar dhe kisha ortodokse serbe!

  30. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albin për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  31. #16
    . Maska e alDI
    Anëtarësuar
    27-08-2002
    Vendndodhja
    London
    Postime
    663
    Kisha serbe dhe urrejtja në Ballkan

    Enver Robelli

    Luftërat e përgjakshme të viteve ‘90 në truallin e ish-Jugosllavisë treguan se nën pelerinën e zezë të popave serbë “rrahin zemra të ashpra dhe të tmerrshme”. Kështu shkruan Milorad Tomaniq, publicist nga Beogradi, në fillim në librin e tij “Kisha serbe në luftë dhe luftërat brenda saj”. Në 251 faqe autori analizon rolin e kishës si institucion dhe të dinjitarëve të saj.
    Kisha Ortodokse Serbe (në këtë tekst do të përdorim shkurtesën KOS) e ka parë përherë veten si institucion kombëtar, që merret jo vetëm me çështje të shpirtit, por edhe të politikës e të kombit. Pra, me punë tokësore. Vetë akti i fitimit të mëvetësisë së KOS-it është politik. Pas okupimit të Konstantinopojës më 1204 nga ana e kryqtarëve dhe venedikasve, patriarku i Kishës Ortodokse Greke u arratis në Azinë e Vogël. Në vitin 1219 atje shkoi Rashko, i biri i Mbretit Serb, dhe nga dinjitari kishtar grek fitoi pavarësinë kombëtare të KOS-it. Në këtë mënyrë, siç shkruan Joko Slijepçeviq në “Historinë e Kishës Ortodokse Serbe”, u pengua ndarja religjioze e serbëve në katolikë dhe ortodoksë. Rashko në historinë e kishës serbe njihet si Shenjtori Sava.
    Në periudhën e sundimit osman, pas humbjes së Betejës së Kosovës (1389), Patriarkati i KOS-it në Pejë praktikisht u anulua dhe kaloi nën juridiksionin e Ohrit. Në vitin 1557 Porta e Lartë vendosi ta ringjallë sërish Patriarkatin, duke shpresuar se klerikët do të ndihmonin në mbledhjen e taksave nga raja. Në ringjalljen e Partiarkatit duket të kenë luajtur rol edhe lidhjet familjare. Kryeveziri Mehmet Sokoloviq, i cili si fëmijë ishte marrë peng nga turqit në oborrin e Sulltanit, ishte serb. Prijësi i ri i Partiarkatit u bë vëllau i tij Makarije, i cili kishte ruajtur besimin e krishterë. Kjo është, shkurtimisht, historia e fitimit të mëvetësisë së KOS-it.
    Pjesët më interesante në librin e Milorad Tomaniq janë ato që demaskojnë dhe ilustrojnë anomalitë e klerikëve dhe politikanëve veçanërisht në vitet ‘80 dhe ‘90, kur nacionalizmi serb arriti kulmin. “Serbët janë popull i çmendur”, kishte thënë lideri i serbëve të Kroacisë, Jovan Rashkoviqi në një bisedë me presidentin kroat Franjo Tuxhman. Kështu populli serb kishte mundësinë të dëgjojë se çka mendon për gjendjen e tij nervore dhe shpirtërore një ekspert për këtë çështje: Rashkoviq me profesion ishte neuropsikiatër. Nga KOS-i ai ishte shpërblyer me Urdhrin e Shën Savës të Klasit I. Një “intelektual” tjetër i nderuar nga kisha serbe ishte i ashtuquajturi Miliqi nga Maçva, një piktor dhe “patriot”, i cili duke treguar budallallëqe fitoi respektin e klerikëve më të lartë të kishës. Për shembull Miliqi nga Maçva paralajmëronte se serbët së shpejti do të jenë padronë të botës. Nëse, sipas tij, një bombë e vetme bie mbi Beograd, atëherë Vatikani, Vjena, Bonn-i dhe Zagrebi do të dridhen nga brenda me fuqinë e formulës V^3=0. Pastaj, vazhdonte ai me fantazinë e tij, do të shkatërroheshin Tirana, Praga, Sofia, Ankaraja, Meka, Medina, Teherani. Piktori, të cilit serbët ia shikonin buzët kur fliste, kishte paralajmëruar një “katastrofë tektonike” për muajin qershor të vitit 2001. Këtë ai nuk e përjetoi. Në varrimin e tij salikimin e mbajti mitropoliti nacionalist Amfilohije. Në këtë luftë për “rendin e ri serb” u kyçën edhe anëtarë të Akademisë së Shkencave të Serbisë. Akademiku Milorad Ekmeçiq në vitin 1988 shkruante: “Dhuna është nëna e krijimit të shteteve nacionale, kryesisht dhunë në luftë. Çdo nacionalizëm fillon me mbledhjen e përrallave dhe këngëve epike – dhe ky është nacionalizëm elitar”. Dobrica Qosiqi, Luba Tadiqi (i ati i presidentit të tanishëm të Serbisë Boris Tadiq) dhe intelektualë të tjerë filluan të flasin për “barrën e të kaluarës dhe sfidat e së ardhmes”. Më 24 dhe 25 shtator 1986 gazeta “Veçernje Novosti” botoi Memorandumin e Akademisë, programin mbi dominimin serb të Jugosllavisë së atëhershme. Këtu e shihte shansin edhe kisha bashkë me shoqatën e shkrimtarëve të Serbisë.
    Tani mungonte vetëm edhe prijësi, që do të realizonte planet e intelektualëve, klerikëve dhe shkrimtarëve, plane, të cilat, siç nënvizon Tomaniq, u përpiluan nën tymin e dendur të duhanit dhe shisheve me raki. Ai prijës u shfaq një ditë, u bë udhëheqës i Partisë Komuniste dhe shkoi në Kosovë më 27 mars 1987. Fjala është për Slobodan Milosheviqin. Disa javë më vonë shkrimtari Radoslav Zlatanoviq do të shkruajë poezinë “Himn në lëndinë” kushtuar Milosheviqit. Peshkopi Jovan Velimiroviq do të përdorë nocionin “Serbia hyjnore”, e cila na qenkësh zgjeruar e bërë shteti më i madh hyjnor. Se kisha serbe mendonte vetëm në dimensione të mëdha, tregon edhe një shembull tjetër. Pas largimit nga posti i partiarkut të sëmurë German, zgjedhja e kreut të ri të KOS-it nuk kaloi pa vështirësi. Patriarku i sotëm Pavle u zgjodh tek në rrethin e nëntë të votimeve! Tomaniq konstaton me ironi se Shpirti i Shenjtë me këtë aludim në Rrethin e Nëntë të Ferrit të Dantes sikur kishte paralajmëruar se çfarë e priste kombin serb. Në fakt shtypi kishtar që nga fundi i viteve ‘80 e deri vonë në vitet ‘90 i kishte fryrë zjarrit nacionalist – kundër shqiptarëve, kroatëve dhe boshnjakëve.
    Njëkohësisht me këtë filloi edhe rehabilitimi i figurave të dyshimta kishtare. Në maj të vitit 1991 nga Amerika, në Serbi u kthyen eshtrat e peshkopit Nikolaj Velimiroviq, një kleriku që bartte dekoratë të Gjermanisë naciste dhe i cili kishte thënë me bindje të plotë se ekzistojnë ngjashmëri të mëdha mes Adolf Hitlerit dhe Shën Savës. Velimiroviq, një klerik i shkolluar në Rusi, Gjermani dhe Zvicër, ishte i një mendimi me Hitlerin edhe sa i përket qëndrimit të këtij të fundit ndaj hebrenjve.
    Në këtë traditë urrejtëse vazhdoi edhe Patriarku Pavle. “Serbët nuk mund të jetojnë më bashkë me kroatët” dhe “pjesët e Kroacisë duhet t’i bashkangjiten Republikës së Serbisë” - kështu i shkruante Pavle lordit Carrington, i cili në gjysmën e parë të viteve ‘90 ndërmjetësonte në luftën në ish-Jugosllavi. Por, gjatë vizitës Zagrebit në mars 1999, vetëm pak ditë para fillimit të luftës së NATO-s në Kosovë, Pavle vizitoi Tuxhmanin, të cilin shtypi, kisha dhe opinioni serb e kishte karakterizuar si inkarnim të së keqës, dhe u bëri thirrje serbëve që të integrohen në shtetin kroat. Meqë kishte dështuar projekti i Serbisë së Madhe, Pavle tani propagandonte paqen dhe pajtimin.
    Edhe gjatë luftës në Bosnjë, Pavle nuk qëndroi indiferent. Takime me Radovan Karagjiqin, Ratko Mladiqin dhe luftëtarë të tjerë për Serbinë e Madhe ishin pjesë e programit të vizitave të Pavles. Agresionin kundër boshnjakëve kisha e minimizonte si luftë mbrojtëse të serbëve kundër përpjekjeve të boshnjakëve myslimanë për të krijuar një xhamahiri në Ballkan të sunduar prej muxhahedinëve. Më vonë, përveç boshnjakëve, kroatëve dhe shqiptarëve, të cilët në sytë e klerikëve kishtarë ishin armiq të përbetuar të serbëve, rreziku, sipas KOS-it, kërcënohej edhe nga krejt Perëndimi, veçanërisht Gjermania, Italia, Austria, Papa Gjon Pali i Dytë. Madje kisha serbe u tregua më e ashpër se vetë Milosheviqi. Kisha ia mbajti anën Radovan Karagjiqit në refuzimin e planit Vance-Owen për paqe në Bosnjë. Kisha ende vazhdonte të mbështeste idenë për krijimin e Serbisë së madhe mbi gjakun e civilëve të pafajshëm. Natyrisht klerikëve serbë nuk u mjaftonin vetëm fjalët në ndezjen e urrejtjes. Në shtator të vitit 1991 afër manastirit Komogovine në Kroaci, peshkopi i ardhshëm Filaret doli në fotografi duke mbajtur mitralozin në dorë. Fakt i njohur është se peshkopi tjetër Amfilohije, i cili është xhaxhai i bashkëshortes se kryeministrit serb Vojislav Koshtunica, në vitin 1991 manastirin e Cetinjës e kishte shndërruar në kazermë për pjesëtarët e Gardës Vullnetare të Arkanit. Edhe Arkani nuk i kishte mbetur borxh kishës: ai kishte thënë se komandant i tij suprem është patriarku Pavle. Arkan me vete bartte fotografinë e Shën Nikollës me nënshkrimin e patriarkut Pavle. Nëse e lakojmë vargun e famshëm të poetit hebraik Paul Celan se vdekja është një mjeshtër nga Gjermania, atëherë për kishën serbe mund të themi: urrejtja është një mjeshtër nga Serbia. - Libri i Milorad Tomaniqit është një minierë e pafundme me argumente, citate dhe dëshmi mbi rolin makabër të kishës serbe në konfliktet e Ballkanit. Ky libër, i botuar nga shtëpia botuese “Krug” në Beograd, meriton urgjentisht të përkthehet në shqip.

    Shekulli
    .

  32. Anetarët më poshtë kanë falenderuar alDI për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  33. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2005
    Postime
    47

    Debati nenkupton pergjigje, jo vetem komente!

    Citim Postuar më parë nga Seminarist

    Kisha do te mund te fajesohej vetem nqs do te ishte kundra te drejtave humane te popullatave ne token qe perben shtetin serb edhe territorin e shteteroro-kishtar te Kishes serbe.
    Une ende pres pergjigjen tende ndaj postimit: http://www.forumishqiptar.com/showpo...08&postcount=8
    Nuk eshte debat te pergjigjesh vetem ne ato thenie per te cilat mendon se ke argumente.
    Sa per territorin "shteteroro-kishtar" te Kishes serbe, e gjen prap deshmin kunder vetit - ti barazon Kishen me shtetin.
    Territoret e Kishes (sidomos ato ortodokse) jane rregulluar dhe ndryshuar sipas rregullimit/ndryshimit te kufijeve shteterore ("te kesobotshme").
    Andaj, nuk mund te falesh Kishen per bekimin qe i ka dhene Kisha serbe krimeve ne Kroaci, Bosnje e Kosove me pretendimin se ka "mbrojtur territorin e vet". Ky do te jete qyqarllek edhe ndaj vet ortodoksizmit, pasiqe, besimi i Krishtit thote - kush ty me guri, ti me buke. Apo jo? Me tutje, besimi i Krishtit i drejtohet njeriut e jo shtetit, prandaj, si mund te "mburret" Kisha se po mbron shtetin, kur vete Themeli i ketij besimi, nuk i drejtohet (as nuk ka nevoje) per shtet por i drejtohet dhe synon njeriun.
    Pershendetje

  34. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Antagonisti për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  35. #18
    Perjashtuar Maska e Lunesta
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Dove la..Vittoria.....
    Postime
    1,660
    Te ben pershtypje fakti qe te gjithe keto artikuj kunder kishes ortodokse sillen ketu ne forum nga besimtare mysliman qe 99% te shkrimeve i kane tek forumi mysliman. A nuk ju meson paqen ajo feja juaj? Apo ju meson vetem luften?

  36. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Lunesta për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  37. #19
    Perjashtuar Maska e Lunesta
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Dove la..Vittoria.....
    Postime
    1,660
    Citim Postuar më parë nga Albin
    Pse ky nuk quhet faj?


    KISHA ORTODOKSE SERBE VAZHDON POLITIKËN E SAJ ULTRASHOVINISTE DHE HEGJEMONISTE NDAJ KOSOVËS..!?


    --------------------------------------------------------------------------------

    29 qershor 2003 / Shkruan: Rexhep ELEZAJ

    Se Kisha ortodokse serbe ka qenë strumbullari kryesor (i të keqës) që ka inspiruar dhe që ka vënë në veprim hegjemonizmin ultranacional-shovinist serb në Ballkan, sidomos ndaj kombit shqiptar dhe ate për të satën herë me rradhë gjatë historisë së vjetër dhe të re, këtë e dëshmoi qartë tubimi i Saborit të kishës serbe i mbajtur pardje në Graçanicë me rastin e shënimit të një feste fetare. Vetë pjesëmarrja në këtë tubim e patriarkut Pavle bashkë me sinodët tjerë nga Serbia si dhe fjalimi i tij politik para besimtarëve, i cili më së paku kishte të bëntë më fenë, e ku ishte i pranishëm edhe koordinatori për çështje të sërbëve të Kosovës, nënkryetari i qeverisë së Serbisë N. Çoviç, fletë për karakterin nacional-shovinist të këtij tubimi “fetar” i organizuar në zemër të Kosovës nga kishtarët serbë.

    Para së gjithash, është i qartë fakti se tubimi i pardjeshëm i serbëve në Graçanicë vie menjëherë pas mbajtjes së samitit të BE-së në Selanik, të cilit i kishte paraprirë vrasja e tre minoritarëve serbë në Kastriot (Obiliq), pra, vie në kohën kur në qarqet politike ndërkombëtare gjithnjë e më shumë po flitet për fillimin e dialogut shqiptaro-serb, në kohën kur në opinionin ndërkombëtar çdo ditë në mënyrë më të theksuar po shumohën zërat se zgjidhja e vetme e drejtë dhe e qëndrueshme e statusit final të Kosovës është pavarësia e saj. Kjo, sepse edhe zogjët në mal e kanë kuptuar se shqiptarët e Kosovës nuk do të pranojnë kurrë që sërish të jetojnë nën thundrën dhe hegjemonizmin serb.

    Pra, pjesëmarrja e patriarkut Pavle (i linur në Kosovë) në tubimin e pardjeshëm në Graçanicë dëshmon për përpjekjet e vazhdueshme të tij dhe të kishës të cilën ai udhëheq, se serbët pas gjithë atyre krimeve që kanë bërë në Kosovë, ende nuk janë mbushur mendë që njëherë e përgjithmonë bashkë me politikanët serbë të heqin dorë nga politika e hegjemonizmit dhe nacional-shovinizmit ortodoks ndaj tokave shqiptare, ose thënë më ndryshe; që njëherë e përgjithmonë ta kuptojnë dhe pranojnë faktin historik se Kosova nuk ka qenë, nuk është dhe kurrë nuk do të jetë tokë serbe, ashtu siç e kanë gënjyer (serbët) Europën përgjatë 10-të shekujve të kaluar.

    Patriarku Pavle dhe të gjithë serbët padallim duhet ta pranojnë përfundimisht edhe faktin tjetër se të gjitha kishat në Kosovë janë ndërtuar në trevat iliro-dardane qysh në shekujt e parë të erës sonë (shek. –I-IV-), dhe që të gjitha kanë qenë pronë e shqiptarëve të kristianizuar të cilët me përsosjen e organizimit kishtar në qytetet kryesore ndërtuan kishat dhe peshkopatat që shtrinin jurisdikcionin e tyre fetar në të gjitha dioqezat shqiptare deri në fillim të shekullit të –V-të, kur u shtuan përpjekjet e Patrikanës së Konstadinopojës për t’i shkëputur peshkopatat e Ilirikut Lindor nga Roma e për t’i futur nën varësinë e saj, siç ndodhi në praktikë në vitin 1054, kur përfundimisht bëhët ndaraja e kishave, në ate katolike të Perëndimit dhe në ate ortodokse të Lindjes. Përpjekjet e kishës ortodokse serbe për t’i përvetësuar kishat e shqiptarëve nuk janë ndërprerë asnjëherë deri në shekullin e –XIII-të, kur pothuajse gati të gjitha kishat e shqiptarëve në Kosovë do të sllavizohen (lexo: uzurpohën) nga dinastitë serbe duke filluar që nga koha e Stefan Dushanit, e që do të ngelin nën pushtimin dhe diktatin e kishës ortodokese serbe deri në ditët e sotme.

    Nuk ka asnjë dyshim se pjellë e mendësisë uzurpuese të kishës ortodokse serbe kanë qenë më vonë të gjitha programet serbe antishqiptare siç ishte ai i ministrit serb Ilia Garashanin, i shpallur në vitin 1844, dhe i njohur me emrin “Naçertania” me të cilin synohej që principatën e vogël serbe ta shndërronte në një shtet të madh jugosllav, në të cilën do të përfshiheshin të gjitha tokat shqiptare nga Veriu i Shkumbinit, së bashku me Kosovën, të cilën atëbotë filluan ta quanin “Serbi e vjetër” (Stara Srbija), dhe kështu me radhë (?!). Pra, lirisht mund të thuhet se që nga shekulli i –V-të e deri në ditët e sotme përpjekjet e kishës ortodokse serbe për sllavizimin e tërë hapësirës shqiptare në Ballkan nuk kanë pushuar për asnjë çast, si gjithnjë e bazuar në modelin piratesk-grabitçar dhe kolonialist të shprehur qartë në thënjën e tyre bizare: “se aty ku jeton vetëm një serb, aty është tokë serbe”?! Këtë shprehje fashizoide serbët gjatë historisë u përpoçën disa herë që ta bëjnë realitet duke u grabitur shqiptarëve tokat e tyre, dhe poashtu të inspiruar nga predikimet absurde të klerit ortodoks serb se: “serbët janë popull hyjnor të zbritur nga qielli”, d.m.th. se janë të privilegjuar nga Zoti, të cilëve, gjithnjë sipas kësaj logjike raciste, iu takon e drejta që t’i nënshtrojnë popujt joserbë?!

    Siç thamë më lartë, të gjitha kishat e shqiptarëve në Kosovë janë ndërtuar në kohën e forcimit të kristianizmit tek shqiptarët (shek. –V-të p.e.r.), siç ishin kishat në Butrint, Lezhë, Bylis, Apoloni, Vlorë, Nikopojë, Sarandë, Ohër, Rubik, Shkodër, Shkup, Prizren, Deçan, Pejë, Trepçë, Graçanicë, etj, të cilat me rastin e pushtimit të tokave shqiptare në kohën e zhupanit serb Stefan Nemanjës, i cili arriti t’i shtrijë kufijtë e shtetit serb deri në Shqipërinë e sipërme, duke përfshirë Dioklenë dhe Kosovën, do të shndërrohën me dhunë në kisha ortodokse serbe. Pra, “në vendet e pushtuara, paria shqiptare u shpronësua, qytetet u ngarkuan me tatime të rënda, ndërsa në Kosovë dhe Diokle kishat e manastiret shqiptare u uzurpuan nga pushtuesit që dëbuan nga andej klerin vendas shqiptar duke vënë pranë këtyre kishave klerikë sllavë (lexo: serbë, v.j.). Shumë shpejtë mbretërit serbë e zhvendosën rezidencën e tyre në qendrat e pasura të sapopushtuara. Me 1250 edhe kisha serbe, tashmë autoqefale, e transferoi selinë e saj nga Ziçfare në Pejë. E mbeshtetur fuqimisht nga mbretërit serbë, ajo iu vu punës për asimilimin fetaro-kulturor të popullsisë shqiptare nëpërmjet konvertimit (ndërrimit) të dhunshëm të saj në ortodoksinë serbe”, (Historia e popullit shqiptar për shkollat e mesme, f. 32, Tiranë, 1994).

    Prandaj, sot e gjithë ditën për shqiptarët ishte dhe mbetet e qartë politika uzurpuese dhe hegjemoniste e kishës dhe shtetit serb ndaj tyre e ushtruar gjatë gjithë shekujve, nga e cila çmenduri, siç duket serbët nuk e kanë ndërmend të heqin dorë, as pas ndërrimeve të mëdha historike të cilat pasuan pas ramjes së Murit të Berlinit me 1989, gjegjësisht pas ramjes së perandorisë komuniste me 1990, kur bota hyri në fazën e ndërtimit të marrëdhënieve krejtësisht të reja në të gjitha fushat e bashkëpunimit ndërkombëtar, kur popujt e Europës me intensitet të shtuar vazhdojnë ta ngrisin objektin e quajtur “Bashkësi europiane” (BE), ndërtimin e të cilit po e bëjnë ekskluzivisht mbi principe të barazisë etnike, fetare dhe kulturore midis popujve.

    Pra, po bëjnë ndërtimin e një Bashkësie multikulturore në të cilën vlerat e demokracisë do t’i gëzojnë të gjithë popujt njësoi, ku më nuk do të ketë popuj të sunduar dhe të diskriminuar nga njëri-tjetri, ku tolerenca etnike dhe konfesionale do të jenë vlera konstante mbi të cilat do të zhvillohet bashkëpunimi midis popujve, pa marrë parasysh gjenezën dhe prejardhjen e tyre kombëtare e rajonale, ku ligji dhe drejtësia do të respektohen dhe zbatohen njësoi nga të gjithë dhe ndaj të gjithëve. Por, ku në të njëjtën kohë secili popull do të kultivojë dhe ruaj edhe mëtej vlerat dhe specifikat e veta kombëtare, fetare dhe kulturore, të cilat nuk mund të tjetërsohën, por as të shërbejnë si shkak për përçarje dhe hegjemoni “moderne”, vlera këto që do të trajtohen si pasuri natyrore e dhuruar nga Zoti për secilin popull veç e veç, që në fakt përbëjnë dhe paraqesin koloritin më të bukur njerëzor i cili vetëm sa do t’i begatojë dhe përparojë edhe më shumë marrëdhëniet midis popujve dhe kulturave të tyre.

    Kjo është rruga e të ardhmës së Europës dhe popujve të saj, e jo ajo që predikonte pardje kreu i kishës ortodokse serbe në Graçanicë, nga i cili tubim opinionit iu bë edhe njëherë e qartë se bartësit e nacional-shovinizmit serbo-ortodoks në krye me patriarkun Pavle nuk kanë hequr dorë për asnjë milimetër nga politika e tyre gllabëruese-pushtuese ndaj Kosovës dhe shqiptarëve. Sepse, të predikosh në një tuim të tillë “fetar” fakte të rrejshme dhe trillime të pacipëta se “para katër viteve në Kosovë janë shkatërruar të gjitha faltorët (kishat) serbe, siç nënkuptohej nga konteksti i fjalimit të tij nga “terroristët” shqiptarë, të flasësh vetëm për vuajtjet e serbëve në Kosovë dhe me tone aq vajtuese siç bëri kryekleriku serb Pavle në këtë tubim, ose të lansosh çdo ditë në mjetet e informimit serb tezën: “se serbët që kanë ikur nga Kosova gjatë luftës së fundit (1998/99) nuk do të pranojnë kurrë të kthehën në një Kosovë të pavarur”, etj, ashtu siç ka agjituar gjatë këtyre katër viteve të pas luftës N. Çoviç bashkë me shovinistët tjerë serbë të Kosovës dhe ata të Beogradit, etj, etj, pa i pranuar krimet masive dhe gjenocidin që kanë bërë ushtria dhe policia serbe ndaj shqiptarëve në Kosovë para dhe gjatë gjithë shekullit të 20-të, përfshirë këtu edhe gjenocidin e vitit 1998/99, së paku pa iu kërkuar falje publike shqiptarëve, dëshmon në mënyrë të prerë se për çfarë raportesh me shqiptarët angazhohet aktualisht kreu i kishës ortodokse serbe, por edhe udhëhqësit zyrtarë të Beogradit.

    Nuk ka dyshim se serbët (pa dallim niveli dhe pozite) do të bëjnë ç’mos që ta pengojnë pavarësinë e Kosovës, do të ndërmarrin të gjitha hapat e mudshëm politik dhe diplomatik, qoftë përmes ndikimit të kishës në opinionin ndërkombëtar, qoftë përmes politikës zyrtare të shprehur përmes zavendëskryeministrit serb Çoviçi, që Kosova të mos pavarësohet kurrë. Dhe ky bashkëdyzim i rolit të kishës me pjesën e politikës zyrtare të shtetit serb, kur është në pyetje Kosova dhe shqiptarët, tregon katërcipërisht se bëhët fjalë për një koordinim të thellë qëndrimesh dhe veprimesh midis këtyre dy faktorësh brenda politikës serbe ndaj shqiptarëve dhe Kosovës, të cilët (faktorë) këtu dhe 13-të shekuj më parë kanë bashkëvepruar (në duet) me qëllim që shqiptarët dhe tokat e tyre përgjithmonë t’i mbajnë nën hegjemoninë dhe pushtimin serb, bashkë edhe me objektet e kultit fetar të shqiptarëve me qëllim të asimilimit të tyre dhe zhdukjes së elementit shqiptar nga hapësirat e Ballkanit. Ndaj, takimi serbëve në Graçanicë tregoi edhe njëherë se Kosova dhe i gjithë Ballkani edhe mëtej vazhdojnë të mbetën peng e mendësisë së kalbur dhe hegjemoniste serbe, pa ndryshimin e së cilës (politikë) vështirë se në rajonin e Ballkanit perëndimor do të dominojë paqja dhe stabiliteti i mirëfilltë. Këtë, para së gjithash, duhet ta kenë të qartë faktorët ndërkombtarë që veprojnë në Kosovë, në të kundërtën nuk u mbetet tjetër veçëse edhe në të ardhmën të ballafaqohen me sfida të reja të kurdisura nga Beogradi zyrtar dhe kisha ortodokse serbe!
    megjithese me pertaci e lexova kete carcafin ketu lart. po cpret ti te themi ne tani, qe ortodokset jane te keqinj dhe myslimant te mire? apo duhet ti bejme thirrje te gjithe besimtareve shqiptare ortodokse te kthehen ne muslimane?

  38. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Lunesta për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  39. #20
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga Albin
    Komuniteti musliman lol e paska fajin epo na u bene sorrat pellumba dhe pellumbat sorra.Pyeti pak se kush luftoi per kosoven Muslimanet apo ortodokset grek, serbe, ruse etj



    Për Kosoven luftuan shqiptarët pa dallim feje! Kjo nuk ka koment.

    Ndersa Kosoven e ndihmoj Shqipëria qe nga jugu deri ne veri pa dallim feje as krahine, edhe kjo nuk ka koment.

    Kosoven e ndihmoj bota perendimore dhe SHA-ja, edhe kjo nuk ka koment zotëri.

    Është mirë ta dallojmë te bardhen me të zezën, apo pretëndojmë edhe këtë luftë të përgjakshme dhe këtë fitore ta drejtojmë si shpetim nga islami sikurse e kemi zakon!


    Nëse Kosova ishte në luftë me serbinë, nuk mund të thuhet se ishte ne luftë me kristianet. Nëse Rusia kishte qendrim të kundert me BE dhe SHBA-n lidhur me Kosovën, ajo kishte karakter tjeter e jo fetar, ne veqanti qendrimet ishin të drejtuara Lindje e Perendim.


    toni77
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 28-11-2005 më 21:23

  40. Anetarët më poshtë kanë falenderuar toni77_toni për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

Faqja 0 prej 10 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Fatmir Limaj
    Nga ARIANI_TB në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 295
    Postimi i Fundit: 07-02-2015, 16:09
  2. Me ne fund u pranua publikisht se kosova ska ushtri
    Nga beni33 në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 126
    Postimi i Fundit: 11-03-2009, 18:14
  3. Kush jane vrasesit?
    Nga Brari në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 10-03-2004, 21:54

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •