Close
Faqja 1 prej 10 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 196
 1. #1
  Argjentinas Maska e ArberXYZ
  Antarsuar
  05-05-2005
  Postime
  867
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Thumbs up Piramid ilire n Bosnj

  Nj studiues boshnjak beson se ka zbuluar rrnojat e t pars Piramid t ndrtuar n Europ, mijra vjet m par. Sipas tij ajo sht vepr e ilirve, banorve t par t Ballkanit. Ajo ndodhet n kodrn e Visoocos, ne veri te kryeqytetit Sarajev. Zbulimi i tyre u b nga Semir Osmanagi, nje krkues profesionist i civilizimeve te lashta, qe jeton n ShBA. Ai ka botuar nente vllime te Historise alternative dhe eshte studiues i piramidave ne Ameriken Qendrore dhe Jugore. Ai beson se iliret jetuan ne rajon 27 mije vjet me pare. Studiuesi mendon se Piramida e Diellit, si e quan ai, sht nj nga m t mdhat n bot, 100 metra e larte, pak me e ulet se piramida e Gizes ne Egjipt.  Marre nga teleteksi i Top-Channel-it.

  ***

  Ne fakt ky lajm u dha ne lajme dhe me beri pershtypje te madhe, prandaj e mora nga txt, dhe e hodha ketu ne forum.

 2. #2
  Argjentinas Maska e ArberXYZ
  Antarsuar
  05-05-2005
  Postime
  867
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  ja dhe ca foto:
 3. #3
  Argjentinas Maska e ArberXYZ
  Antarsuar
  05-05-2005
  Postime
  867
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime 4. #4
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Europe's first pyramid?

  Bosnia's leading Muslim daily Dnevni Avaz writes excitedly about "a sensational discovery" of "the first European pyramid" in the central town of Visoko, just north of Sarajevo.

  Excavations at a hill site above the town have been going on for several months and initial analyses "have confirmed the original claim that this is Europe's first pyramid and a monumental building, similar in dimensions to the Egyptian pyramids."

  "The pyramid is 100 metres high and there is evidence that it contains rooms and a monumental causeway ...
  The plateau is built of stone blocks, which indicates the presence at the time of a highly developed civilisation," the daily explains.

  "Archaeological excavations near the surface have uncovered a part of a wall and fragments of steps," it reveals.

  "Visocica hill could not have been shaped like this by nature," geologist Nada Nukic tells the daily. "This is already far too more than we have anticipated, but we expect a lot more from further analysis," she concludes.


  BBC, 26 tetor

  ------------------------------------------------------

  OSMANAGIC: WE HAVE ALREADY DUG OUT THE FIRST STAIR OF THE PYRAMID

  VISOKO, October 26 (FENA) – Archeological activities have began on hill Visocica near Visoko, which holds the remains of the medieval royal town of Visoki, and the aim is to confirm the existence of the first European pyramid.

  Hill Visocica hides the first European pyramid of monumental proportions, claims author of the book “Bosnian pyramid of the Sun� Semir Osmanagic (photo), which was promoted yesterday in Sarajevo.

  Osmanagic on Wednesday told Fena that this facility has an accession plateau wide 40 and long 200 meters built of stone plates. The access plateau is in the form of stairs leading to the pyramid.

  The basis for the claim that Visocica holds a most valuable archeological monument is seen in a series of construction anomalies determined during research conducted in August. These anomalies indicate that the hill was not created naturally, but by man.

  Apart from the “pyramid of the Sun�, Osmanagic claims that a smaller pyramid, which he calls “pyramid of the Moon� is located in the area opposite to Visocica, which again confirms that pyramids were always built in pairs.

  “We have already dug out one stair of the pyramid and we will continue working on the second stair�, says Osmanagic.

  Osmanagic was unable to answer when the pyramid would see the light of day, adding that digging out of the wider sections of pyramid only would depend on additional funds.


  -----------

  Hajde teoria Indoeuropiane ku eshte, ku jane keta doktorrat aziatik pe sirie ? Kot nuk quhen pellazget paraselenite, jane populli me i lashte dhe me i ndritur, populli qe ka patur nje gjuhe sipas Kolonel Martin William Leake qe nuk eshte tejkaluar kurre per nga bukuria dhe estetika nga asnje gjuhe tjeter ne kete bote deri ne ditet tona.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 5. #5
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Kendej ngjan si stili i Majave, kushedi teorite e Nermin Vlores me Giuseppe Catapanon paskan qene te verteta qe kembengulnin per nje lidhje mes ketyre popujve te sterlashte... Mbaj mend qe ne librin e saj per Etrusket Nermin Vlora flet per deshifrimin e nje shkrimi(me ane te shqipes kuptohet) gjetur prane nje mumjeje qe eshte gjetur cuditerisht ne Jugosllavi por nuk dihet se ku. Atehere ajo mendonte se mund te jete e ardhur nga Egjipti... tani me sa duket cdo gje ndryshon.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyllien : 28-10-2005 m 00:20
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 6. #6
  alpha dominant Maska e D@mian
  Antarsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga 21_Arber_21
  Ai beson se iliret jetuan ne rajon 27 mije vjet me pare.


  I forte qenka ky boshnjaku. Iliret, si entitet i formuar, paskan qene bashkekohes te Homo neanderthalensis dhe e kalonin kohen e lire duke ndertuar piramida

 7. #7
  I larguar Maska e panchovilla
  Antarsuar
  11-09-2005
  Vendndodhja
  Milky Way Galaxy
  Postime
  511
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga D@mian
  I forte qenka ky boshnjaku. Iliret, si entitet i formuar, paskan qene bashkekohes te Homo neanderthalensis dhe e kalonin kohen e lire duke ndertuar piramida
  Edhe une i ketij mendimi jam. Pak si teper 27 mije vjet.
  Por sidoqofte ka shume historiane qe thone se Iliret nese kane ardhur nga ndonje vend tjeter ne ballkan kane ardhur shume heret rreth 8000-10000 para eres sone. Dmth eshte thuajse e sigurte qe iliret jane me te vjeter se greket ne Ballkan.
  Plus ca krahasime gjuhsore qe i bejne mes ilireshtes dhe shqipes vetem sipas tingujve pa hulmtim shkencor s'eshte aspak gje e mire. Ska nevoje per gjera te tilla?
  Cka mendojne te tjeret?

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Pozita e papershtatshme e vendit m ben te dyshoj se kjo eshte koder natyrore, por gjithqka eshte e mundur....
  Te shofim mos po na del piramid e mveshur e tera nga argjendi, pse jo!!!!

  Ne google hearthe i mora disa foto ne 3D dhe duket qarte se ka kater kende dhe nje maje....kjo koder.

  http://www.forumi.zeriyt.com/index.p...c,22011.0.html

 9. #9
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Po he more Kresksi, fol edhe tine.

  Po nuke na pershtaten faktet me teorine qe na kane dhene te vertetojme, heqim faktet. Me nje llaf, Pellazget na ngaterrojne, hiqi fare e futi ndene qilim. Po keshtu, piramidat e plota e te prera qe jane vetem sinomime te kodrave. Pastaja, sic thua edhe vete eshte ne vend te papershatshem. Duhej te kish qene ne mes te qytetit, prane Universitetit te Shtetit.

 10. #10
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Gjithmone kam menduar se Sanco eshte personazhi me i spikatur i Servantes. Deri ne momentin kur pyeta veten, si shpjegohet qe ky realist i qepet pas marrezise?

  Mbase ka shume njerez qe mendojne se historia eshte idjotesi. Shuma e vektoreve negative (sado e madhe te jete) nuk del pozitive. Ne kete rast, realiteti reduktohet ne pyetjet drejtuar gomarit te Sancos.

 11. #11
  I larguar Maska e panchovilla
  Antarsuar
  11-09-2005
  Vendndodhja
  Milky Way Galaxy
  Postime
  511
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Styx
  Gjithmone kam menduar se Sanco eshte personazhi me i spikatur i Servantes. Deri ne momentin kur pyeta veten, si shpjegohet qe ky realist i qepet pas marrezise?

  Mbase ka shume njerez qe mendojne se historia eshte idjotesi. Shuma e vektoreve negative (sado e madhe te jete) nuk del pozitive. Ne kete rast, realiteti reduktohet ne pyetjet drejtuar gomarit te Sancos.
  Po ti gomar i `Sancho Panchos` qe permendet te libri i Cervantes Pancho Villa eshte revolucionar-bandit meksikan qe ka operuar ne Texas e s'ka lidhje me ate Panchon te libri. Pse duhet te jetjme me enderra e ta bejme gjithe boten shqiptare? Kete se marr vesh.
  Ti mendon ashtu une mendoj keshtu.
  Si qenka histori kjo? Ku jane faktet ku jane konfirmimet?

  PS: nese me ofendoni ju do ju ofendoj edhe une juve. Nese me repsektoni thjesht si anetare dhe flisni si duhet poashtu do i ua kthej.
  Ndryshuar pr her t fundit nga panchovilla : 28-10-2005 m 11:57 Arsyeja: shtim i nje fjalise

 12. #12
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,076
  Faleminderit
  57
  44 falenderime n 43 postime
  Sa here qe ne forum sillen tema te tilla, qe meritojne me te vertete vemendje dhe respekt, del dikush qe do ta ktheje ate ne teme qesharake.
  Ne rast se nuk di gje, te pakten ke durim e lexo e meso, nese nuk ke gje per te thene, me mire hesht!

  Keshtu Panchovilla!

  Habitem me nje fakt, qe kur te huajt jane ata qe na sjellin shume materiale studimore per historine tone, del dikush nga padituria ose nese kjo tingellon e rende atehere po e ndryshoj, nga mosbesimi dhe nenvleftesimi i vlerave kombetare, nxin fleten duke shkruar me nje dore te dridhur fjale te pamenda!

  Ne flasim ketu, ndersa ai studjuesi boshnjak po kryen germimet dhe po nxjerr ne drite vlera te fshehura per mijera vite, qe ndoshta neser do te flasin shume per historine dhe prejardhjen e popullit tone e jo vetem te atij.
  Pellazget kane qene nje popull qe kane populluar te gjithe Evropen!
  Iliret kane qene vetem nje pjese e ketij populli!

  Sa per ilustrim, po sjell nje pjese nga libri "Enigma" i Robert d'Angély:


  PELLAZGËT

  Tregimin e tij, autori e fillon nga vitet 2500 dhe 1800 para erës sonë, gjatë migrimeve të ilirëve, thrakëve dhe skitëve, që të gjithë pellazgë, që vinin nga Turkmestani i Azisë, të shtyrë nga mongolët të cilët vinin nga lindja. Ai përshkruan migrimet që arrijnë në Karpatet dhe duke vazhduar më tej, qoftë drejt Vienës, venecies apo Detit të Zi dhe detit Kaspik, Thrakës së sotme, pra Bullgarisë, Maqedonisë, etj, dhe në jug, drejt Shqipërisë dhe bregut të Adriatikut. Ata pikëtakojnë ngado popujt vëllezër, pellazgë autoktonë, me të cilët do të shkrihen me kalimin e kohës. Për autorin, vetëm një pjesë e vogël e shqiptarëve janë pasardhës të ilirëve. Shqiptarët e tjerë, grupet e të cilëve janë shpërndarë nëpër Shqipëri, Greqi, Turqi, Serbi, Itali dhe nëpër ishujt, ata nuk janë pasardhës të ilirëve, por të degëve të tjera të trungut pellazgjik. Ai na kujton se fjala Iliri është një term gjeografik që përfshin vendet e banuara nga ilirët, ndërkohë që Iliricum është një term politik latin që u jepej ndarjeve të ndryshme të Perandorisë romake.

  Thrakët dhe ilirët, në kontakt me pellazgët autoktonë, thesalianë apo epirotë, filtruan në popullsinë pellazgjike dhe autoktone të vendit që ende nuk quhej Greqi, për të formuar kështu dorianët në veri, eolianët në perëndim, jonianët në lindje. Pak nga pak, nga viti 2500 p.e.s. dhe 1800 p.e.s. eolianët dhe jonianët, në sajë të migrimeve dhe përzjerjeve të reja me pellazgët autoktonë të Peloponezit (që ende nuk quhej i till&#235 krijuan akeanët (të cilët u njohën më mirë që nga mbishkrimet e lëna nga hititët). Akeanët përhapën dialektin eoliano-akean në Thesali, Beoti, Arkadi dhe gjer në Eolid, në Azinë e Vogël si dhe në Qipro. Më së fundi, janë eolianët dhe akeanët që shpërndanë gjuhën greke në dialektet joniane dhe eoliane tek banorët më të vjetër të Greqisë, tek karianët dhe popuj të tjerë, me të cilët ata u përzien.

  Pellazgët kanë si djep të tyren gjithë Evropën, bashkë me pjesën më perëndimore të Azisë së Vogël dhe pjesën veriore të Afrikës. Gjithë këta popuj të quajtur pellazgë‚ (madje dhe nga autorët klasikë që flisnin të njëjtën gjuhë, pellazgjishten), edhe pse dialektet ndryshonin midis tyre. Përsa i përket fjalës Pellazg, autori thotë se vjen nga fjala greke „pellazgos“ apo „pelargos“. Ai e përcakton etimologjinë e saj siç bën shpesh me veprën e tij, duke hequr sufiksin grek „os“ dhe duke përdorur pastaj monosilabet radikale të gjuhës“pellazgo-shqiptare“. Fjala „pellazg“ nënkupton „i lindur i bardhë“ dhe njëkohësisht do të thotë „bota primitive e bardhë e Antikitetit“.

  Gjuha e folur pellazgjike, edhe pse ngado është e njëjtë, zakonisht cilësohet nëpërmjet emrave të viseve dhe vendeve ku ajo flitet si: argjiane, ariane, maqedonishte, epirote, iliriane, frigjiane, kariane, lidiane, likaoniane, etruske, oske, feniciane, venete, ligure, etj. Me zbarkimin e egjiptianëve, fenicianëve dhe të popujve të tjerë, rreth viteve 1750-1650 p.e.s., të Danaos, Cadmos, Kecrops, etj, në sajë të zhvillimeve shoqërore, politike e gjuhësore, lindën greqishtja dhe latinishtja. Të gjithë, pushtuesit dhe emigrantët, për të mësuar gjuhën pellazgjishte, shtonin një prapashtesë ose një parashtesë, apo të dyja së bashku, sipas gjuhëve të tyre. Kjo ishte një lehtësi, në sajë të monosilabizmit në formën e papërcaktuar të emrave dhe të rrënjëve të foljeve pellazgjike. Kjo solli dhe format e panumurta që përmbante greqishtja e vjetër në fillimet e saj si dhe dialektet e nën-dialektet e shumta, siç bënte pjesë vetë gjuha pellazgjike. Këto dialekte filluan të pakësohen me kalimin e kohës në sajë të migrimeve, zhvendosjeve dhe përzjerjeve të popujve të ndryshëm, në një kohë që vendbanimet ndryshonin vazhdimisht. Greqishtes së vjetër iu desh më shumë se njëmijë vjet migrime të ndryshme, nga vitet 1650 në vitet 800-600 p.e.s. për të qënë gjuha e veprave të pavdekëshme rreth viteve 500 p.e.s. atëhere kur epoka e artë e Perikliut na e bën të njohur këtë gjuhë të admirueshme, duke na kujtuar se një pakicë e privilegjuar dhe elitë e popullsisë mësonte greqishten. Pjesa tjetër e popullsisë ishte analfabete dhe vazhdonte të fliste gjuhën pellazgjike shqiptare.

  Lidhur me origjinën e shkrimit, autori na thotë se „të moçmit i kanë bërë të njohur se përpara gërmave kadmeane, madje prej shumë kohësh më parë, ekzistonin gërmat pellazgjike“. Gjuha pellazgjike ka qënë një gjuhë e shkruar me gërma të quajtura pellazgjike. Robert d’Angely, vazhdon të pohojë se „pas katër sistemeve të mëdha ideografike, mbërrijmë tek shkrimi silabik e pastaj tek alfabetizmi“.

  Gjithnjë duke iu referuar shkrimtarëve grekë të Antikitetit, gërmat e para që u shpikën ishin pellazgjike, të cilat fillimthi lindën në Egjipt e pastaj u shpërndanë më gjërë, së pari rreth Mesdheut e më tej, nga ku më pas, alfabeti fenician u soll në Tebë nga Kadmi, ç’ka bëri që gërmat të quhen kadmiane. Autori shton se nëqoftëse çifutët shpikën pikë-zanoret, ishin në fakt pellazgët ata që patën nderin të krijojnë zanoret. Nga ky alfabet pellazgo-fenician, dolën gjuhët helene, etruske dhe latine, të cilat janë kryesoret, dhe ku duhen shtuar dhe gjuhët pellazgo-tireniane, eteokretase, kadmiane, dhe gjuhët e tjera të Greqisë ai ajo hitite, lisiane, lidiane, qipriote dhe gjuhët e tjera të Azisë së Vogël si ombriane, oske, sabelike dhe gjuhë të tjera në Itali, pa harruar alfabetet e ndryshme neo-latine, të cilat relativisht janë më të vona.
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 28-10-2005 m 12:24

 13. #13
  I larguar Maska e panchovilla
  Antarsuar
  11-09-2005
  Vendndodhja
  Milky Way Galaxy
  Postime
  511
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Qazim RUDI
  Sa here qe ne forum sillen tema te tilla, qe meritojne me te vertete vemendje dhe respekt, del dikush qe do ta ktheje ate ne teme qesharake.
  Ne rast se nuk di gje, te pakten ke durim e lexo e meso, nese nuk ke gje per te thene, me mire hesht!

  Keshtu Panchovilla!

  Habitem me nje fakt, qe kur te huajt jane ata qe na sjellin shume materiale studimore per historine tone, del dikush nga padituria ose nese kjo tingellon e rende atehere po e ndryshoj, nga mosbesimi dhe nenvleftesimi i vlerave kombetare, nxin fleten duke shkruar me nje dore te dridhur fjale te pamenda!

  Ne flasim ketu, ndersa ai studjuesi boshnjak po kryen germimet dhe po nxjerr ne drite vlera te fshehura per mijera vite, qe ndoshta neser do te flasin shume per historine dhe prejardhjen e popullit tone e jo vetem te atij.
  Pellazget kane qene nje popull qe kane populluar te gjithe Evropen!
  Iliret kane qene vetem nje pjese e ketij populli!

  Sa per ilustrim, po sjell nje pjese nga libri "Enigma" i Robert d'Angély:


  PELLAZGËT

  Tregimin e tij, autori e fillon nga vitet 2500 dhe 1800 para erës sonë, gjatë migrimeve të ilirëve, që Iliricum është një term politik latin që u jepej ndarjeve të ndryshme të Perandorisë romake.
  , qipriote dhe gjuhët e tjera të Azisë së Vogël si ombriane, oske, sabelike dhe gjuhë të tjera në Itali, pa harruar alfabetet e ndryshme neo-latine, të cilat relativisht janë më të vona.  O Zot o Zot kur behet secili shkenctar.
  Problemi eshte se te dy gjerat s'mund te jane te verteta. Ose piramide eshte ilire ose eshte e vjeter 27 mije vjet. NUK ESHTE DIFERENCA DISA SHEKUJ APO 1 MIJE VJET. 20 MIJE VJET NDOSHTA.
  Shiheni cka shkruani dhe mos u behuni qesharake qe te gjithe.
  Edhe vet thashe se shume shkenctare thojne se iliret mund te jene 10 mije vjet te vjeter ne Ballkan por jo 27 mije vjet.
  Ndryshuar pr her t fundit nga panchovilla : 28-10-2005 m 12:37

 14. #14
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  I dashur perfaqesues i races njerezore:

  Sanco Panco nuk ishte emeri i vertete i personazhit, ashtu sikurse Panco Villa nuk qe emery i vertete i Doroteo Arangos. E perbeshketa dhe realizmi i dy pseudove qendron tek Panco qe si Texican qe je duhet t'ja njohesh permbatjen prozaike.

  Te mos kuptosh thelbin e debatit eshte e pranueshme. Ta kamxhikosh kete si vlere realiste, eshte te shesesh thundrat per kepuce.

  Tani ti kthehemi temes. Cili eshte ndryshimi cilesor midis 10 dhe 27 mije vjeteve?

 15. #15
  I larguar Maska e panchovilla
  Antarsuar
  11-09-2005
  Vendndodhja
  Milky Way Galaxy
  Postime
  511
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Styx
  I dashur perfaqesues i races njerezore:

  Sanco Panco nuk ishte emeri i vertete i personazhit, ashtu sikurse Panco Villa nuk qe emery i vertete i Doroteo Arangos. E perbeshketa dhe realizmi i dy pseudove qendron tek “Panco” qe si Texican qe je duhet t'ja njohesh permbatjen prozaike.

  Te mos kuptosh thelbin e debatit eshte e pranueshme. Ta kamxhikosh kete si vlere realiste, eshte te shesesh thundrat per kepuce.

  Tani ti kthehemi temes. Cili eshte ndryshimi cilesor midis 10 dhe 27 mije vjeteve?
  Ndryshimi cilseor mes 10 mije dhe 27 mije vjet?

  Oaa! Shko pak meso histori. Dmth merr naj klase histori te thjesht fare dhe e kupton dallimin.
  Tani kush e permendi i pari nuk me kujtohet emri. Nese kthehemi aq ne histori kemi te bejme fjale per Neandertal apo gjera te tilla.
  Teme intereante po. Por kronologjia eshte paradoks
  Pse nuk jeni realiste ketu pra?

 16. #16
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,076
  Faleminderit
  57
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga panchovilla
  O Zot o Zot kur behet secili shkenctar.
  Problemi eshte se te dy gjerat s'mund te jane te verteta. Ose piramide eshte ilire ose eshte e vjeter 27 mije vjet. NUK ESHTE DIFERENCA DISA SHEKUJ APO 1 MIJE VJET. 20 MIJE VJET NDOSHTA.
  Shiheni cka shkruani dhe mos u behuni qesharake qe te gjithe.
  Edhe vet thashe se shume shkenctare thojne se iliret mund te jene 10 mije vjet te vjeter ne Ballkan por jo 27 mije vjet.

  OK! Tani je ne teme!
  Falemnderit per "vleresimin". Nese shkrova ashtu, kete e bera thjesht per te te futur ne teme.

  Nejse, ne fakt nga te gjitha leximet e bera gjate ketyre dy diteve per temen ne fjale, nuk kam hasur fare moshen "27 mije vjecare" te piramides, por vetem ne faqen e djeshme te Top-Channel!
  Ndersa autori dhe studjues te tjere nuk kane percaktuar nje moshe te kesaj piramide, ndoshta eshte bere dhe nje gabim!

 17. #17
  I larguar Maska e panchovilla
  Antarsuar
  11-09-2005
  Vendndodhja
  Milky Way Galaxy
  Postime
  511
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Qazim RUDI
  OK! Tani je ne teme!
  Falemnderit per "vleresimin". Nese shkrova ashtu, kete e bera thjesht per te te futur ne teme.

  Nejse, ne fakt nga te gjitha leximet e bera gjate ketyre dy diteve per temen ne fjale, nuk kam hasur fare moshen "27 mije vjecare" te piramides, por vetem ne faqen e djeshme te Top-Channel!
  Ndersa autori dhe studjues te tjere nuk kane percaktuar nje moshe te kesaj piramide, ndoshta eshte bere dhe nje gabim!
  Tani ju jeni ne teme pra hiqeni 27 mije vjetshin. Mbaron puna

 18. #18
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,076
  Faleminderit
  57
  44 falenderime n 43 postime
  Tani sa lexova ne nje faqe kroate se mosha e piramides mendohet te jete 12 mije vjecare!

  http://www.vecernji-list.hr/newsroom...03566/index.do

 19. #19
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,076
  Faleminderit
  57
  44 falenderime n 43 postime
  Objavljujući rezultate višemjesečnih geoloških i arheoloških istraživanja na području Visokog, Osmanagić je ustvrdio da se ispod sadašnjeg brda Visočica krije stepenasta piramida stara oko 12.000 godina.

  Ose mendohet te jete parailire dhe te kete nje moshe prej 27 mije vjetesh.

 20. #20
  I larguar Maska e panchovilla
  Antarsuar
  11-09-2005
  Vendndodhja
  Milky Way Galaxy
  Postime
  511
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Qazim RUDI
  Objavljujući rezultate višemjesečnih geoloških i arheoloških istraživanja na području Visokog, Osmanagić je ustvrdio da se ispod sadašnjeg brda Visočica krije stepenasta piramida stara oko 12.000 godina.

  Ose mendohet te jete parailire dhe te kete nje moshe prej 27 mije vjetesh.
  A eshte 12 mije apo 27 mije kete po e pyes?
  Kjo ndryshon shume. PLus qe kjo piramide tani sa eshte gjetur. Asgje nuk eshte e sigurte e ju flisni sikur gjithcka te jete e vertetuar shkenctarisht.

Faqja 1 prej 10 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dejtoni shenoi fundin e nje lufte apo fillimin e nje ndarje te re?
  Nga DYDRINAS n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 13:18
 2. Truri i sulmeve t 11 shtatorit ka luftuar n Bosnj e Hercegovin
  Nga StormAngel n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-08-2004, 19:35
 3. Prezidenti Moisiu viziton trupat ushtarake ne Bosnje
  Nga StormAngel n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-07-2004, 12:30
 4. LDK-ja nn terrorin e pol-potistave
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 07-01-2004, 13:00
 5. Shakat pr Biondet do t bhen jo ligjore n Bosnj
  Nga Arb n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 06-10-2003, 14:21

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •